NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 33e Jaargang No. 9P01 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VFI/DAG 17 SEPTEMBER 1915 A Tot de plaatsing van advertenliën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678» Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Oe Verzekering der (por week) gcubonnoerdcn wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. ABONNEMENTEN HER DRIE MAANDEN: Voor 1 laarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Zaterdagavond"1.50 Franco per post door Nederland2. Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.371/, w de omstreken en franco per post. 0.45 Uitgave der Yenoootscliap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 75 Cts.; iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 15 regels 40 Cts. per plaatsing, elke regel meer 10 Cts. contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACIIT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 18 SEPTEMBER. Schouwburg: Pietje Neutraal. De Kroon: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Biosc. Theater, Barteljorisstra.at: Voorstelling. KI. Vereeniging: Biosc. voorstelling. Cinema-Palace: Biosc. voorstelling Duin en Daal, Bloemendaal: Concert. Worstkeuring in vroeger dagen. Naar aanleid.ng van wat in de voor laatste Raadszitting behandeld is over de keuring van toebereide vleescliwa ren is het wel interessant eens op te merken, hoe al in 1786 eenige bepalin gen hierover werden gemaakt. We vinden hierover in de Keurboeken der stad Haarlem een „Resolutie, waar bij aan de Overlieden van het liu;- persgilde wordt gepermitteerd," om een ijzer met het Waapen deezer Stad, het Jaartal, en het woord Worst te tlovn vervaardigen, om daar mede te branden de Vaatjes, die met Worst door de Spekslagers deezer Stad zul len worden voorzien, orn naar elders verzonden te wonden, en wat ieder Gilde-Broeder voor t gebruik van t gemolde IJzer zal moeten betaalen; van den 5 Sept. 1786. We lezen in deze verordening, dat bij de verzending van worst naar Oost- en West-Indié, dikwijls worst uit andere plaatsen voor Haarlemsche werd verkocht; maar daar die niet zoo goed was, wilde men in de Oost en West een waarborg hebben, dal men niet meer op deze w ijze kon be drogen worden. Het Kuipers-Gilde van die dagen maakte dus „de Burgemees teren en Regeerders der Stad Hner- lem" opmerkzaam op deze behoefte, waarvan bovengenoemde Resolutie het gevolg was. W'e lezen hierin o.a.: Burgemeesteren en Regeerders der Stad Haerlem hebben, na deliberatie goedgevonden en verstaan, aan rle Overlieden van het Kui,persgilde te permitteeren een IJzer met het Wa pen deezer Stad, het Jaartal en het woord Worst te doen vervaardigen, en dezelven, benevens alle de verdere Gilde-Broeders te qualificeeren, om- me. wannoer zij eenige vaatjes bij de Rr»eksln<re>rs, alhier, waarin Worst zal zijn, zullen teemaaken, dezelven met het voorsz. IJzer t» mogen branden, en zullen alle de Gilde-Broeders, die van hetzelve IJzer gébruik maaken, gehouden ziin. daar voor, ten behoeve Van het Gilde, te betaalen eeno Som ma van vier Penningen, van ieder Vaatje, dat zij in voegen voorsz* zul len hebben gebra.ndt". Dus hadden ln 1786 de slagers at 'een «oort van huiskeuring! OM ONS HEEN No. 2069 Volkszang en nog wat. Een van onze lezers zendt ons, naar aanleid:ng van het rondtrekken van 't Volk.vzangorgel, een boekje met twintig liederen, gekozen door het Comité voor eenheid in den volkszang en dat op de scholen voor openbaar lager onderwijs te Haar lem gebruikt wordt. De leerlingen die van school gaan kennen dus allin de twintig liedjes die er in staan en krijgen, wanneer ze afscheid nemen, een exemplaar mee, om daarmee ook nog verder propaganda te ma ken voor goeden volkszang. 't Is een keurig boekje, met een aardig omslag en voor twaalf en een hal ven cent stellig niet te duur. Mis schien is hel voorbericht, dat met de ondcrteckening'en mee vier bladzij den groot is, wat al te gedegen. Voor wie is die toespraak eigenlijk be stemd Voor de kinderen? I)e in houd wijst op hel tegendeel. Blijk baar is deze voorrede, mei haar bespiegeling over het echte Wïlh. l mus on de angstvalligheden van het Comité, dat het bundeltje samenstel de, bedoeld ais inlichting voor de onderwijzers en als zoodanig heeft zij dan ook haar beteekenis, mits afzonderlijk uitgegeven, in den vorm van een circulaire bijvoor beeld en niet onverbreekbaar gekop peld aan een bundeltje voor kinde ren. In hun oog is dit een droog ver haal en ik geloof zeker, dat in schooi boekjes alles wat aan de leerlingen dor en saai toeschijnt, moet worden vermeden. Intusschen is dit natuurlijk een bijzaak en de rest van den inhoud het voornaamste. De liedjes zelf 2ijn aardig, frisch, in den kindertoon en van algemeene strekking deze laatste eigenschap vinden we niet in al de nummers van het Leeuwerkje No. 1, dat onlangs bij het Volkszang orgel werd uitgegeven. No. 8, „Lim burg mijn vaderland" van Henri Tijssen past buiten deze eene pro vincie van ons vaderland niet. „Waarom zooveel reclame ge maakt". zei niet al te vriendelijk een van onze vrienden, „voor het Leeuwerkje, terwijl nog nooit een woord is gezegd over het boekje Volkszang, dal toch uitgaat van een aantal vereenigipgén, ook voor bij zonder onderwijs." De uitingen in ons leven zijn te genwoordig zoo talrijk en veelzijdig, ,dat ze het best zijn te vergelijken met een groot aantal stemmen, welke ons tegelijk iets willen vertellen en w aarvan wij daarom alleen dje hoo- ren, welke het luidst klinken. Dat geldt niet enkel voor den volkszang, maar voor vele andere onderwerpen. En is het niet begrijpelijk, dat het Volkszangorgel, dat ons allen op straat herinnert aan het streven van hen, die hel uitzonden, in hel koor de luidste stem doet klinken Als ik hiermee de eer heb gegeven aan het bundeltje „Volkszang", die het toekomt met zijn twintig liedjes, dan wordt het meteen tijd'te zeggen, dut het om een vergelijking van de twee pogingen niet te doen is de poging van beide bundeltjes is iprijzenswaardig. Het eene en het an dere wil den volkszang veifoelereu en dat daaraan nog alles te doen valt, moet belaas gezegd worden. Mina met den hengel in haar hand is opgevolgd door Zandvoort aan de zee en terwijl het eerste een Duitsche melodie is, komt het tweede uit En geland. De Ncderlandsche volkszang heeft evenwel met geen van tweeën te maken en van de woorden ls het beter, maar niets te zeggen. Toch komen we met zoo'n afdoener niet uit de moeilijkheid. Waarom geeft het volk, wanneer het in blij heid tot zingen komt, de voorkeur aan operette-deuntjéè boven het Ne- derlandsche lied Ik zou, met de be scheidenheid, die den leek past, aan hen die den volkszang sinds jaar en dag bevorderen, willen vragen of zij niet te veel het oog op de kinderen gevestigd hebben. Zeker, wie het kind heeft bezit de toekomst, is een gevleugeld woord. Maar het kind dat van school af is, zingt over een jaar of vijf, zes, niet meer„T is plicht, dat iedere jongen(Volks zang No. 9), want dan js hij geen jjongen meer, en ook niet „ik ben ten ferme, sterke jongen" (Leeuwerk No. 5}. De jongen is jongeling ge worden, het schoolmeisje rijpt tot vrouw en met hun jaren zijn hun wenschcn en neigingen veranderd. De liefde is in hun harten gekomen en dóArvan willen zij zingen. Daar om passen de liederboekjes van de school hun niet meer, daarom zingen zij, 't is waar, zinlooze, vaak zelfs leelijke woorden, maar die handeleu over vrijen en trouwen, waarvan het hart, van jonge menschen vervuld is, Kom in de huiskamers en salons van de meergegoeden, waar gezon gen wordt bij de piano al die melo dieën van Schubert, Schumann, Brahms, Wolff, Massenet en zooveel onderen, zijn geschreven op het liefdeliedhoop, vervulling, teleur stelling. wraakzucht, in vele pbascu maar alle met dienzelfden onder grond. Wij mogen niet verwachten, dat de eenvoudige, halt houdende na zijn dertiende, het schoollied zal blijven zingen. De mensch zingt over datgene waarvan hij vervuld is, welnu, de Jonge mensch zingt dus bij voorkeur over liefde en huwelijk, over gezin en kinderzegen» en over alles, wat daarmee in verband staat. De roe- rendste verzen zijn daarover ge schreven en hebben de grootste com ponisten tot de schoonste muziek ge ïnspireerd. Het is heel goed gezien, dat de Vereeniging voor Volkszang het draaiorgel to hulp heeft geroepen, om haar melodieën te verspreiden, want wat er nu op onze orgels ten beste wordt gegeven, is gewoonlijk niet veel bijzonders. Ziellooze deu nen, uit de nieuwste operettes, wal sen veelal, die niet uit scheppings- aandrang ontstaan, maar koel-ver- standelfjk uit noten gemaakt zijn. En hoe worden ze dan nog uitgevoerd Ik spreek nu niet van tempo of rythme, omdat in dat opzicht niet veel van de bespelers geëisctht mag worden, maar van de technische constructie en den klank. Gewoonlijk is de bas onaangenaam scherp en snorkend, zelfs niet altijd zuiver, zoodat wie muzikaal gehoor heeft er van samenkrimpt. Meermalen is zoon orgel ontstemd. Niemand sohijnt doarop te letten, als er wer kelijk contróle is merken we daar weinig van. Veel strenger dan nu moest cr op worden toegezien, dat de orgels, die vergunning krijgen orn te spelen, althans het muzikale oor niet kwetsen en, zoodra ze ontstemd zijn, worden hersteld. Er is wel eens gevraagd om ze in liet geheel niet meer toe te laten. Dan heeft men gezegd „laat ons den onbemiddelde, die geen piano bezit en, had hij er al een, de lessen niet zou kunnen betalen, laat ons hem de opvroolijklng van het orgel niet ont nemen En daar moeten wij voor gevoelen, al ontbreekt aan die orgel- voordrachten de groote schaduwzijde niet. In de steden trekt achter de orgels een sleep van Jonge nietsdoeners aan, die als door een anderen ratten vanger van Hameln, geboeid worden door de weeke, verslappende melo dieën, zich er niet aan kunnen ont trekken en tengevolge van de zoete bedwelming der tonen komen tot lui heid en misdaad. Dit klinkt melodramatisch, maar het is de werkelijkheid. Menschen die mei jonge gevangenen in aanra king komen, kennen den noodloUi- gen invloed van het orgel op zwakke naturen maar al te goed. Toen indertijd, nu wel haast een kwart eeuw geleden, een jonge man uit jaloezie op een gelukkiger mede minnaar geschoten had, en de ver dediger zijn zielstoestand schetste, voegde hij er bij „toen hoorde hij een orgel". Dat bracht zijn wankel evenwicht tot omslaan. Al zou deze schaduwzijde geen le- den wezen om de orgels van de straat te weren, een prikkel tot verbetering moet ze wel zijn. 3. C. P. Stadsnieuws Het Witte Kruis. De afdeeling Haarlem van de Noord JIull. Vereeniging „Het Witte Kruis vergadert op Donderdag 23 September. De agenda vermeldt o. a. Be schrijvingsbrief voor de algemeene vergadering Benoeming van afge vaardigden en hunne plaatsvervan gers Bepaling van liet bedrag der subsidie voor de onder-afdeeling „Huisverzorging" VoorloQPige be grooting van den penningmeester Benoeming van twee leden der com missie tot nazien van de rekening en verantwoording van den penning meester. ONREINE GEBITTEN. De heer T. C. A Bölger schrijft in liet maandblad „Strijd tegen de Tu berculose" Dezer dagen bezocht mij e£n juf frouw, wier gebit in zoo bijzonder slechten toestand verkeerde, dat het mij, als tandarts, die toch op dit ge bied aan heel wat onsmakelijks heb leeren wennen, bijna ondoenlijk was mijn walging te overwinnen. En de ze patiënte waslonglijdstcr. De rottende, stinkende stoffen, die zich in en op haar tanden en kiezen hadden opgehoopt, maakten het mij haast onmogelijk vijf minuten lang recht voor haar te staan bij mijn vverfc. Maar de patiënte slikt en ademt dit alles in, vier-en-tw intig uren in een etmaal. Wat zVillen we zeggen van een schoonmaakster, die bij de voordeur een hoop vuil laat liggen, maar overigens de gang net jes schrobt In korten tijd heeft ieder, die binenkomi, wat van liet stof meegedragen en de gang weer bevuild. Moet 't dan met de zuivere lucht en 't goede voedsel, waarop ieder, maar vooral longlijders, recht heb ben, niet ev eneens gaan Vóór voed sel en lucht slokdarm en luchtpijp zijn binnengetreden, zijn ze jeeds op de meest weerzinwekkende wijze ver ontreinigd. En niet alleen, dat dit heele proces een zeer onsmakclijken kunt vertoont, ook, en daarop komt he; hier voornamelijk uan, zul de van bacteriën knoeiende massa, die zich ïriet het speeksel vermengt, oorzaak kunnen zijn, dat lucht en voedsel, e.ie liet herstel van den lijder moesten bewerken, hem tot bdiade gaan strekken. Natuurlijk had patiënte nog nooit gebruik gemaakt van den luiiden- Êcliujer, zooals, naar ze me vertelde, hi haar kring algemeen he: geval wasen ook was haar, volgens haar beweren, van medische zijde nog nooit aangeraden naar haar gobit te laten zien. Mogelijk is 't natuurlijk, dat ze 't geschikter vond haai eigen verruim op den medicus te schuiven, maar in elk geval zij bij dezen een beroep gedaan op medici en patiën ten beiden en op hel publiek in liet algemeen, om de ingangspoort van het lichaam in zuiveren toestand te houden, opdat van hier uit ten inin- sle zoo weinig mogelijk besmetting uitga. „GRUNO De Groningers hebben Donderdag avond ln de bovenzaal van „D® Kroon" een „feestlieke bieainkomst" gehouden. Het is een feit van algemeene be kendheid, dat feestavonden van stam verwanten een ongemeens bekoring hebben voor allen, die weer voor en kele uren hun eigen dialect hooren, bekende gezichten zien, in één woord, Zich leden voelen van één groot ge zin, waar een familieavond gegeven wordt. Dat dan ook niets dan Groningsch gesproken werd, laat zich hooren. t Begon al, toen de voorzitter der ver eeniging, de heer Bloch, den avond opende. Volkomen in de lijn van 't landsgebruik werd daarna „koffio met kouke" genuttigd, waarop de aanwezigen (er waren stellig meer dan 200 bijeen) onthaald' werden op zang van Mevrouw Van Tienhoven— Kauwling, die door mej. Nicuwenhuy- zen Kruseman voortreffelijk begeleid werd. Applaus beloonde de prestaties van beide dames. Mnar niet minddr viel ln den sinaak het voorlezen van een Gro ningsch verhaal door den Ireer Wil- dervanck de Blécourt, waarnaar met aandacht geluisterd werd en waar over de aanwezigen opgetogen wa ren. Een woord van lof dient voorts nog gebracht aan de vertolkers van een aantal cabaretliedjes, die o.a. Witte en IIullebroecK op hun repertoire ge zet hadden. 't Was een zeer gezellige avond, dio eerst te half één afgeloopen was, en waarvoor den secretaris, den heer Wever, die als steeds een voornaam aandeel in de voorbereiding en het verloop van het feest had, een woord van hulde toekomt. CENTRALE BOND VAN BOUW VAKARBEIDERS. Zondag eu Maandag vergadert de Centrale Bond van Bouwvakarbei ders in Nederland in De Kroon al hier. Fietsendiefstal. Omtrent den diefstal van die ïij- wielen, waarover w ij Woensdag ,-_n Donderdag het een-en-ander mee deelden, is te vermelden, dat reels een heeren- en daiiiesrijwiel zijn op gespoord. Opgespoord. Voor den Donderdag vermeiden diefstal van een koperen kraan en een looden pomp uit een perceel in de Hagestraat is opgespoord T. B glazenwasschcr van beroep, die deze! voorwerpen heeft verkocht voor f 5.70. RAAD VAN STATE. Mr. Th. Heemskerk heeft ln den Raad van State rapport uitgebracht inzake het beroep van den heer J. D. Wackwitz, Rotterdam, namens de v\pd. J. D. Wackwitz, thans te Haar lem, tegen de uitspraak van den di recteur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Amster dam van 30 Maart, op de door laatst)- genoemde ingediende aangifte tot het bekomen van ontheffing in de perso- neele belasting voor hef jaar 1915 we gens de afschaffing van twee vrouwe lijke dienstboden. ZWEMSCHOOL De temperatuur van het water was hedenmorgen C uuf 60 graden en om hedenmiddag 12 uur 61 graden. (Zks vervolg Stadsnieuwe op peg. 2). Uit de Omstreken Heemstöd». De Krijgsraad te 's Gravenhage vorderde wegens 2e desertie 4 maan den militaire detentie tegen den land- weersoklant J. C. F., afkomstig uit Heemstede. H«ariemm«rlled* o. a. Spoedeiscliende raadsvergadering op Vrijdag 17 September 1915, des avonds te 7 uur. Te behandelen. Drinkwatervoorzie ning (perceelen woningbouwvereeni- ging „Zwanenburg"). Polderbemaling. Hel bestuur van den Yercenigden Binnenpolder besloot voorloopig met in te gaan op het verzoek van eenige landeigenaars in dien polder om aan ingelanden voorstellen te doen voor motorbeinaliiig. Binnenland PRESIDIUM TWEEDE KAMER. T Haagsch Corrcsjiondentiebureau deelt mede Naar wij vernemen belfaal er bij mr. Goeman Borgesius, na ingewon nen advies van zijn geneeeheeren. geen bezwaar, zioh voor liet komend zittingjaar wederom voor het Voorzit- tenschap der Tweede Kaïner beschik baar te stellen. De nominatie voor het voorzitter schap der Tweede Kamer brengt dit jaar eigenaardige moeilijkheden met zich ïripde, wat de tweede en derde plaats betreft, nu mr. Troclstra voor loopig niet aan de parlementaire werkzaamheden kan deelnemen en het ook niet zeker is of een ander lid der sociaaldemocratische fractie be reid zal worden gevonden, diens rlaats in te nemen, ofschoon wel reeds verschillende namen genoemd worden van leden dier fractie welke voor die functie in aanmerking zou den kunnen komen, waaronder die van den tijdelijken voorzitter van de Êöciaal-democnitióche Kamerclub, den heer Schaper, zoomede die van den heer Albarda, voor het geval de heer Schaper als zoodanig niet zou wen- schen op te treden. Bovendien verluidt in parlementai re kringen dat ook bij den heer Van Nispen weinig geneigdheid bestaat om voor de komende parlementaire periode wederom m aanmerking te komen. In verband met e>en er. ander zul len verschillende politieke Kamer clubs aanstaanden Maandagavond clirbvergadering houden. ONGELUK BIJ HET SCHIETEN. Gisterenmorgen had tijdens het houden van schietoefeningen in de duinen bij Den Helder een ernstig ongeluk plaats. De militie-lc luite nant der artillerie J. J. van Haagen werd n.l. bij hel schijfschieten ir. de borst getroffen door een kogel, welke aan de rugzijde het lichaam verliet. De getroffene is naar het Marine hospitaal vervoerd. (Alg. Handelsblad UITVOER-CONSENTEN VAN VARKKNSVLEESCH. De minister van Landbouw deelt thans in de ..Staatscourant"' mede, dat de bepalingen van zijn beschik king van 16 Aug. (Stct. r.o. 19), hou dende vaststelling van de bepalingen omtrent uitgifte van consenten voor den uitvoer van varkensvleeech. ook na 18 SepL tot nadere aankondiging van kracht zullen blijven. De beteekenis van deze lx«ohikking is, dat lot nader aankondiging de grenzen voor den uitvoer van var- kensvleosch gesloten zullen blijven. VROUWENKIESRECHT. In het Maandblad van de Vereen!- ging voor Vrouwenkiesrecht wordt medegedeeld, dat liet hoofdbestuur dier vereeniging alle vakvereenigin- gen beeft uitgenoodigd en olie poli tieke partijen en vrouwonvereenigui- gen alsnog zal uitnoodigen tot deel neming aan oen volksdcmonslratio voor de opneming van algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen in de Grondwet, in Den Haag te hou den, zoo spoedig mogelijk na het v> r- schijnen der Regeeringsvooretelleiv betreffende de Grondwetsherziening. UIT ROTTERDAM. De Rotterdoinsche gemeente ra ;.l besloot tot het bouwen van een brug van 20 M. breed over de Delfshaven- 8clie Sciiie, waarvan de kosten ge raamd worden op 460,000. Kerk en School KARDINAAL LORENZELLI. Uit Rome wordt aan de Maasbode geseind: Uit Florence wordt gemeld, dnt Kardinaal Benedetto Lorenzelll over leden is. VRIJE- EN ORDEOEFENINGEN. In de examencommissie voor do vrije, en ordeoefeninsen te Amster dam nemen dit jaar zitting: Lid en Voorzatter: Mr. R. v. Goens. schoolojj- ziener in het distri 's-Gravenhage. Als leden P. C. v. Zuvlen en J. A, H. Eckhardt, Mej. F. Blauw en Mej, C. W. Schoor, allen te Amsterdam Als plaatsvervanger van den voorzitter: C. v. Buysen en als plaatsvervangen de leden J. M. v. d. Boom te Haarlem en Mej. J. Visser, te Amsterdam. (SU Ct.) Gemengd Nieuws VEROORDEELD. De seinwachters Meakni en Tins- ley, die terechtstonden onder de aan klacht van door nalatigheid het vrer- selijke spoorweg ongeluk bij Gretnn- Green (bij do Schotsch-Engelsciie grens; te hebben veroorzaakt, waarb j 200 personen, meerendeels soldaten, zijn omgekomen, zijn schuldig bevon den en veroordeeld. Een derde be klaagde, stoker Hutchinson, werd on schuldig verklaard. Meakm kreeg 18 maanden gevangenschap, Tiiraley de Jioofdschuldige drie jaar dw ang arbeid. Sport en Wedstrijden ONDERLINGE WEDSTRIJDEN. Donderdag zijn onder de man schappen van hei fort Penningsveer onderlinge wedstrijden gehouden, waarvan gezegd kan worden dat ze. onder begunstiging van prachtig weer. uitnemend geslaagd zijn. Reeds om half tien werd begonnen, terwijl pas om 4 uur tot prijeintdceling kon worden overgegaan. Gedeelulijk werd op i land en gedeeltelijk op t water gestreden. Als gasten waren aanwezig overste Groote, verschillende officieren en Mej. Flelsclimann met nog ocuige da me; Als Mej. Fleisohmanri een fort bezoekt, brengt ze gewoonlijk wat mee, zoonls bekend is. Ook gieten n waren wel een 600 sigaren een wol kom gee-chenk. De ochtend werd doorgebracht met athletiek. Door welvvilleridhed van kapitein Schregardus was men van muziek niet verstoken, wat aan de goede stemming natuurlijk geen af breuk deed. Van 2—4 uur werden roe:- wedstrijden gehouden ui booten, waarin beurtelings 6 roeiers plaats namen. Er werd, zooals den hoeden dag 't ge-val was, blijk gegovcn, d.,t de beoefening der athletiek in hel leger wel instemming vindt, Om vier uur werden de behaalde prijzen, die bestonden uit zilveren horloges, medailles, sigaren enz. uit gereikt. Nog zij medegedeeld, dat overste Groote de manschappen toesprak. KORFBAL Als volgt zijn de clubs uit Haarlem en omstreken ingedeeld: Tweede klasse Noord: b. Haarlem I, A. W„ K. Z. I. H. 0. C. I, U. D. Derde klasse Noord: b. Haarlem II, Odls, II. O. C. 11 P K, C., Velocltas. Zondag 26 September neemt de com petitie een aanvang. Van onze clubs uit Haarlem en omstreken zijn t eerst aan de beurt: Haarlem I, dat den 26en bezoek krijgt van Allen Weerbaar uit A'dam en II O. C. 1, dat op bezoek gaat te Koog-Zaandijk. De 3de klassers mogen zich ee»>t noff wel geducht oefenen, alvorens den kamp te wagen

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1