NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 33e Jaargang No. 9902 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag *8 septeï/ber 1915 a HAARLEM S DAGBLAD ADVERTENTIÊN: Van 1—5 regels 75 Cts.; iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1 —5 regels 1elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 1—5 regels 40 Cts. per plaatsing, elke regel meer 10 Cts. S contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geabonneerden wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Zaterdagavond"1.50 Franco per post door Nederland2. Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37l/* n de omstreken en franco per post. 0.45 Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. DIT NUMMER BESTAAT LIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 19 SEPTEMBER. Muziek in den Hout. Schouwburg: Binnen de Wet, De Kroon: Mam'zelleNitouche F Vereeniging: Biosr voorstelling Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Biosc. Theater, Barteljorisstraat: Voorstelling. Cinemn-Palace: Biosc. voorstelling. K' Vereeniging: Biosc. voorstelling. Witte Bioscoop: Voorstolling. Rusthoek, Bloemendaal: Concert. Duin en Daal: Bloemendaal: Concert MAANDAG 20 SEPTEMBER. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor- etc'":-g. Biosc. Theater, Barteljorisstraat: Voorstelling. Cinema-Palace: "iosc. voorstelling. K'. Vereeniging: Biosc. voorstelling. Witte Bioscoop: Voorstelling. Duin en Daal: Bloemendaal- Concert. V Ernst en Luim over grenswijziging. Eerst, naar het behoort, de ernst. Toen onlangs in Jen Raad van Haailemmerhede oon bezwaarschrift werd ingediend tegen de reiniging in het zoogenaamde stadskwartier (de etiaten aan de Amsterdamsche Vsart) hebben wij getracht, bij de Bouwmaatschappij te Haarlem, die met deze reiniging belast is, nadere inlichting te krijgen, wat ons even wel niei gelukt is. Wij moeten dus nu wel de zaak beschouwd van één zijde alleen, mee deden. Die inlichtingen volgen hier. „Bij Raadsbesluit van Juli 1904 is aan de heeren Erdtsieck, Welsenaar en üostenbroek vergunning verleend tot het bouwen van huizen en het aanleggen van straten in het stads kwartier van Haarlemmerliede en Spaarr.woude. Tevens werden aan die vergunning een aantal voorwaar den verbonden, waarvan één luidde, dat de vergunninghouders hadden te zoigen voor verlichting, onderhoud en schoonhouden van de straten. Wan neer niet aan deze voorwaarde vol daan werd, zou de gemeente het recht hebben eventueele schade te bekos tigen, door een gestorte waarborg som aan te 6preken, die dan door de vergunninghouders aangevuld moest worden. Voornamelijk wordt nu ge klaagd over onvoldoende afvoer van snaatvuil en do 6lcchte bestrating. Nooir wordt vuilnis naai de gemeen telijke vuilnisbelt (bij Halfweg) ge bracht. Op verschillende punten wordt de vuilnis neergegooid, wat, ook al omdat de straatjeugd, honden, enz. naar hartelust kunnen grasduinen, zeer tot ongerief van de bewoners is. Langen tijd geleden vervoerde men per schuitje het straatvuil, maar al jaren lang wordt daar niut meer aan gedaan. Wat de bestrating betreft, is reeds een kwesie gerezen over de vraag, of in deze tijden klinkers mo- ger. gebruikt worden ofschoon de voorwaarden van keien spreken. De gen-eente meent van niet (ofschoon ze voor één straat er in heeft bewil ligd). terwijl dc vereeniging, waarin de.drie genoemde heeren zich hebben bijeengevoegd, de N. V. Bouwmaat schappij tot exploitatie van onroeren de poederen „Haarlem", dir. de heer F L Oostenbroek, de tegenoverge stelde meening is toegedaan Van een instructie voor de bouw maatschappij is geen sprake. Alleen krachtens> de voorwaarden, die beli chaamd zijn in het raadsbesluit van Juli 1904 moet de maatschappij voor verbetering, onderhoud en tchoon- houden zorgen. De zaken zijn echtvr reeds in -het stadium, dat gemeente zoowel nis maatschappij de beharti ging van hunne belangen in handen hebben gesteld van hunne advoca ten. Voor de gemeente treedt op Mr. Molster en voor de maatschappij Mr. Geseling, beiden te Amsterdam. Nog kan worden medegedeeld, dat hel gemeentebestuur de tijden niet geschikt acht, om (wat misschien het doen van de maatschappij is) onder houd enz. der straten in eigen beheer te nemen." Tot zoover de mededeeling. Wie van de twee partijen gelijk heeft, moet de rechter .na voorlich ting van de heeren Molster en Gese ling. maar uitmaken. Maar dat de bewoners van dit stadskwartier gel'jk hebben, als tij de verzuchting staker „behoorden -wij maar tot Haarlem, dan was er geen gekibbel en ging de reiniging vlot en goedl", wilier, wij wel gelooven. Dit etedelijk-dorpsgedeelte is wel overrijp voor annexatie. Ongetwij feld wil de bouwmaatschappij van pure vreugde, dat zij van den last ont heven wordt, dan wel een stevige schadeloosstelling aan Haarlem be talen 1 Na den ernst de luim. Een van de Haarlemschc kiesver enigingen bc-zit een dagelijksch bo- stuur voorzitter, secretarie en pen ningmeester, die geen van drieën in Haarlem wonen de eeovste twee zijn gevestigd te Heemstedte, de derde te Overveen. Als straks Haarlems plan tot grens wijziging aan de orde komt, zouden deze drie heeren, die over de grens de Haarlemsche lakens uitdeelen, wel ©erf ernstig argument ten voordeele van Haarlem kunnen zijnl Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Derde Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „De Vegetariërs in Haarlem" in de rubriek Om Ons Heen. RAAD VAN BEROEP TE HAARLEM. Ongevallenwet. T&r terechtzitting van 17 dezer wer den o.a. behandeld de zaken van: 1. de firma Nieuwenhuijs en Franc ken te llaarlem, wier onderneming, als zoude daarin worden uitgeoefend het bedrijf van monteeren van ma chines, drijfwerk en toestellen, door het Bestuur der Rijksverzekerings bank, voor de berekening van het ten laste van deze onderneming komende premiebedrag der ongevallenverzeke ring, was ingedeeld in gevarenklasse 35, met toewijzing van het gevaren- cijfer 40. Klaagster vindt dit te hoog. Zij is van meening, dat in hare on derneming wordt uitgeoefend het be drijf van hersteilen van machines zonder krachtwerktuig, op grond waarvan zij verzoekt indoeling in ge varenklasse 17 en toekenning van het gevarencijfer 17. 2. E. K. te Zandvoort, wien op 11 Januari 1909, bij bet vervoer van schelpep, een ongeval is overkomen, doordat zijn paard op hol geraakte en hij onder het paard terechtkwam, zoodat hij zijn linker dijbeen brak en verwondingen opliep aan het gelaat en achterhoofd. De door hein te dier zake laatstelijk ontvangen rente van f 0.24 1/2 per werkdag, werd door het Bestuur der Rijksverzekeringsbank verminderd lot f 0.07 per werkdag, omdat zijne arbeidsongeschiktheid thans op 10 pCt. zou moeten worden gesteld. Klager heeft daartegen be zwaar. Hij beweert dat zijne arbeids ongeschiktheid niet vooruit is gegaan en nog altijd op 35 pCt. moet worden gesteld, zoodat hij handhaving ver zoekt der schadeloosstelling van f 0.24 1/2. Na verhoor van belanghebbenden, getuigen en deskundigen, werd de uitspraak in deze zaken bepaald op 1 October a.s. Uitspraak werd gedaan in de zaak van: 1. L. W. S. te Schoten, wiens uitkee- ring van f 0.30 per werkdag werd ge handhaafd, zoodat zijn beroep niet geigrond werd verk:aard en 2. L. B. te Schoten, wiens bezwaren ongegrond werd verklaard en dus geen verdere schadeloosstelling werd toegekend. Ouderdomswet. Het verzoek van E. D. F. te Wester, blokker kon niet worden behandeld, omdat haar klaagschrift te laat was ingezonden. Het verzoek van de wed. N. N. te Hoorn werd niet ontvanke lijk verklaard, omdat haar klaag schrift niet was onderteekend en zij, hoewel daartoe uitgenoodigd, niet binnen den gestelden termijn, haar verzuim had hersteld. Douchebaden. In 't douehebadbuis aan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopen week 1307 baden genomen in dat aan het Leidscheplein 1500 en in dat aan den Schotersiugel 620 baden. LOUIS RAEMAKERS. In het begin van Augustus, toen do oorlog een jaar geduurd had, hebben een achttal kunstenaars uit den Haag en Rotterdam spontaan aan den Haar- lemschen kunstenaar Louis Raema- kers een symboliek© teckening ge zonden, met een bijschrift, waarin warme buide wordt gebracht aan zijn arbeid. Hem uansprekende als „Meester" brengen zij hom hulde en donk o.a. hiervoor: „dat Gij nu sinds oen Jaar volgens „Uw roeping als kunstenaar den „vorm hebt gegeven aan wat, onge- „vormd, ook in hen trilde". De teekening geeft o.a. de figuren weer van de strijdende mogendheden der Entente. RECLAMEFILM. 'i Was te verwachten, dat we op den een-of-anderen dag de bioscoop Lu dien ;t ran de reclame zouden krij gen. Want wat is er veilig voor den vind i.n gr ij ken geest van den reclame maker. Do Hollandsche fabriek heeft mi een film gom "-kt. voor de bekende bouthandelaarsfirma Weill in de Barleljoristraat en de heer lnpijn laat die draaien in het Cinema-Palace in dc Groote Houtstraat. 't Is een handige en pakkende re clame. Meu krijgt kijkjes in de in richting van den heer Weill, ziet de velletjes behandelen en krijgt er een kijkjr op, hoe de velletjes tot prach tige er- kostbare bontwerken worden onder de handen van het personeel van den heer Weill. 't Zal vooral de bezoeksters van de bioscoop interesöeei'en, maar nog meer de volgende tafereeltjes, die mannequins vertoonen, welke de ele gant gedrapeerde bontwerken dragen. De reclamefilm loopt tusschen an dere bioscoopnuuimers in. De hoofd film is „Weerloos", naar het beken de tconeelwerk van Henri Bataille. Op 't oogenblik is men bezig met de veibouwing van 't theater. De kan toorlokalen van de Auto-maatschap pij worden er bij aangetrokken. Daar door wordt de zaal 10 M. dieper en wint men 100 zitplaatsen. MUZIEK IN DEN HOUT, op Zondag 19 September 1915, door Haarlemsch Muziekkorps, directeur de heer C P. W. Kriens. ProgTamma: 1. Miinchener Marsch Fall. 2. Ouverture Tancret, Rossini. 3. Valse des fleurs, de Ballet Casse Noisette, Tschaikowsky. 4. Fantasie aus der oper die Zigeu nerin, Balfe. 5. Ouverture Bandltenstrelche, Suppe. 6. Galiostro Walzer, Strauss. 7. Fantasie aus der operette Götter Gatte, Léhar. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water was hedenmorgen te 6 en to 12 uur 61 gr. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telef. 1170. Ingeschreven: 89 timmerlieden» machinale hout bewerker, 3 wagenmakers, 4 meubel makers, modelmaker, 50 metse laars, 55 opperlieden, 32 stucadoors, 2 wittery, 11 machinebankwerkers, monteurs, 8 grofbaukwerkers, me taaldraaiers, 1 vuurwerker, ketel- maker, burgersmeden, 2 machinis ten, 2 stokers, 1 electricien, instru mentmaker, koperbankwerker, 2 koj>erslagors, 3 loodgieters, 2 echoen makers, 2 zadelmakers, 11 kleerma ker:-, 20 schilders. 5 behangers. stoffeerder, bloemisten, tuinlie den, 26 grondwerkers, 1 bakker, banketbakker, slager, 3 kruide niersbedienden, 3 kellners, 9 maga zijnknechts, 14 loopknechts, 3 huis knechts, sigarenmakers, 10 kan toorbedienden, 4 boekdrukkere, 3 let terzetters, 1 lithograaf, binders, 67 losse werklieden, 4 dienstboden, 32 werkstere, 7 naaisters, 1 kookster, 6 huishoudsters, 6 vrouwelijke kan toorbedienden, ad9pirant bouwk. opz., steenhouwer, 10 voegers, 7 koetsiers en voerlieden, boeren knechts, 3 hulpkoperdrukkers, 7 che- migrafen, 3 kinderjuffrouwen, 1 win keljuffrouw. (Zie vervolg Stadsnieuw» op pag. f). Uit dc Omstreken Schoten. VERDRONKEN. Hedenmorgen is het lijkje van hel 6-jang zoontje van den heer K. uit de Paul Krugerstraat, te Schoten, dat sinds Dinsdag vermist werd, uit de Nieuwe Gracht, tegenover de Ka zerne, opgehaald. Levensmiddelenvoorziening. De groentehandelaren alhier heb ben bijna allen aan het verzoek van het gemeentebestuur voldaan, door opgave te doen van de vermoedelijke hoeveelheid groente, die voor den a.s. winter noodig zal zijn. BROODVOORZIENING. B. en W. hebben den heer S. C. de Haas van Dorssen benoemd tot kas sier van bet broodbureau. Epaarndam, De Zaandamscbe boot, die kort ge leden averij had opgeloopen, is weer reteld en in de vaart gebracht, zoo t de aanlegplaats te llaarlem we der aan de Jam-briur u. Bloemartdaaf. DE NIEUWE BEGRAAFPLAATS. Het „Bloemendaalsch Weekbladis eens een kijkje gaan nemen op de nieuwe begraafplaats aan den Berg weg. Wanneer men, dien weg afloo- pend-, aan dan voet der duinen komt, staat ge, een weinig naar rechts gaand, pal er voor, schrijft het blad. Hier in deze duinpartij is de arbeid in vollen gang. Links ziet men reeds een huisje van aangenamen vorm, welks muren al geheel zijn opgetrok ken en waar reeds de houten dakbe- kapplng opstaat. Dat is de doodgro verswoning. De woning ligt in de na bijheid van het hek, en de doodgraver heeft zoo een goed toezicht, ook op het lijkenhuis, een gebouwtje, dat niet ver van zijn woning Btaat. Dit ge bouwtje heeft een poortvormigen toe gang, en licht van opzij; bovenin komt er een luchtvenerschingstorentje. De bouw van dit iijkenhulsje is ook reeds een heel eind gevorderd. Opwaarts wandelend, de duinen in, betreden we het eigenlijke kerkhof. Het terrein wordt aangelegd door den heer Leonard Springer. Een breedo laan voert u te midden van glooien de duinruggen naar het hoogste punt van het terrein, de plaats waar het hoofdgebouw, de Aula. komt Van deze plaats af is het uitzicht naar alle kanten verrukkelijk. Tot in verre ver ten strekken de schilderachtige dui nen zich uit: tusschen het groen zien we ons gemeenzame huizen en kerk torens opsteken: te midden van don kera zware bosschages liggen de zachtgroene weiden uit; helder roods dankjes glanzen uit riik geboomte. De zeewind blaast zijn kraehtigen zui veren adem hier over het land. en de wiïde lucht vertoont haar aldoor wis selend spel van -blauw en zilver en grijs en goud. De eenzaamheid is hier schoon en nobel, en wij kennen niet veel plekjes op de wereld, beter geëi gend dan dit voor zoo vredige en rus tige bestemming. De fundamenten van de Aula staan reeds en de muren worden al opge trokken. Dit gebouw is statig in zijn eenvoud; de stijl is een sober Louis XIV. De vier pijlers aan den midden gevel zijn van Oberkirchner zandsteen met gebeeldhouwde kapiteel en, de andere pijlers worden van baksteen opgetrokken uit zandstcenen voetstuk ken. Een fraaie breede trap voert naar den voringang. Binnentredend, bevindt men zich m de groote hal, daarachter ligt de ka pel, dat is de ruimte waar de lijk kist wordt binnengebracht door een ruime achterpoort, terwijl de familie leden door den vooringang de hal binnengaan. De rijweg loopt namelijk rond het gebouw heen, zoodat de lijk koets tot achter het gebouw rijden kan, en de volgkoetsen aan de voor zijde blijven staan. Ter weerszijden van de hal, Ln de zijvleugels, zijn ge mak- en wachtkamers ingericht. De hal zelve is eveneens in eenvoudigen Louis XTV-stijl, ze wordt geheel in wit stuc uitgevoerd. De vloer bestaat uit zwarte en witte tegels.. Het gebouw voert over zijn geheelen omvang een kroonlijst, waarop een hoogopgaand leien dak. door een monument alen, met gebeeldhouwde festoenen versier den schoorsteen bekroond. De steen, welke voor den bouw wordt gebruikt, is de Utrechtsche handvorm-baksteen, een mooi mate riaal, vooral ook omdat zij in ver schillende tinten gebezigd worden zal, wat aan de muren een natuurlij ke levendigheid geeft. Do architecten van dit werk zijn de heeren Mulder en Van Asdonk. aan-1 nemer Is de heer S. P. Rijnierse, al len te Bloemendaal. Het beeldhouw werk wordt vervaardigd door den heer Louis Vreugde uit Heemstede. Haarlemmerliede c, a. DE WATERLEIDING. In de Raadszitting van Vrijdag Is besloten over te gaan tot oprichting van een waterleiding. Dit water zal, naar wij vernemen, van Amsterdam betrokken worden. Er zal een pomp station gebouwd worden aan den oostelijkcn kant van het dorp. RAADSVERGADERING. (Vrijdag 17 September) Vrijdagavond om 7 uur was ecu spcedehchende Raadsvergadering uit geschreven om te beraadslagen over de drinkwatervoorziening van Zwa nenburg. maar om Lij achten zaten de zeven van de elf Raadsleden, die ter vergadering waren gekomen, nog gezel lig jes te praten in de door een simpel petroleumlampje verlichte hal. 't Gesprek ging over 't vóór van t kaasmaken boven 't \erkoopen van de melk aan de zuivelfabrieken en over 't uitpoolen van „Belgische vluchtelingen", die een soort aard appelen zijn. Do spocdeisch-endheid van de Raadsvergadering had gemaaki, dat die des avonds moest gehouden wor den. De landbouwens waren noode van 't land gekomen en vijf bleven er ontbreken, hoelang men ook wachtte. Toen besloot men eindelijk om te begirir.cn. Maar 't begon eerst met een geheime vergadering, die in toon gehouden werd in het mysterieuze licht van een paar flauw brandende petroleumlampen. De vergadering met gesloten deu ren duurde heel lang en toen einde lijk de deuren open gingen, bleek de zaak beklonken. Beraadslaagd werd er niet meer. De VOORZITTER stelde voor, om over te gaan tot stichting van een waterleidingbedrijf en om de gemeen te Haarlemmermeer in de gelegenheid te stellen voor Zwanenburg water van Haarlemmerliede te betrekken, mits een eom van /2000 ineens wordt ge stort of per jaar f 200, gedurende 10 jaar. Dit voorstel werd zonder meer met aJgerneene stemmen aangenomen. Zonder tegenstem wordt ook beslo ten, om de werken te doen uitvoe ren volgens de plannen van de Staats commissie voor de Drinkvvatervoor- voorziening en om de werken onders hands te gunnen en wel aan de firma Stokv-i9 te Rotterdam het leveren van de waterleidingbuizen, aan de firma Wilson, Den Haag, het leggen van de buizen en aan de firma Smul- ters te Utrecht, het leveren van de machinerieën. Er werd nu nog, vreemd aan de orde van den dag gesproken over cen vooretel van den Voorzitter, om het gemeenteterrein aan den Rijksstraat weg, vroeger bestemd voor de gasfa briek, die reeds voor een deel is op gehoogd met grond uit de suikerfa briek afkomstig, ook voor het overige deel op te hoogen. De heer Van Ros- sum, directeur van de suikerfabriek, liad ook nu weer de bietenklei daar voor beschikbaar gesteld. Wethouder VINK zag echter op te gen do kosten, die de VOORZITTER op 600 begrootte, doch door ande ren op 800 tot 1000 geschat werd. Op voorstel van den heer COS werd bei-loten dit voorstel nog een6 tot nader aan te houden. De VOORZITTER deelde daarop nog mede, dat Mej. Hulshof als tij delijk onderwijzeres is aangesteld. Eveneens, buiten de agenda om, werd op verzoek van de militaire autori teit, een deel van de ziekenbarak verhuurd voor ƒ30 per maand. Haarlemmermeer. Gisterenavond is in een gehouden vergadering van aandeelhouders in de voorloopig opgerichte „Groenten- en Fruitveiling" de Naamlooze Ven nootschap geconstitutecrd. De uitge breide statuten werden behandeld en behoudens kleine veranderingen werd het ontwerp van het voorloopig comité goedgekeurd. Het maatschap pelijk kapitaal zal bedragen 10.000, waarvan thans reeds 4000 is ge- plaats! De vennootschap zal worden bestuurd door een Raad van 12 com missarissen. Hiervan werden reeds bij de vaststelling der stututen be noemd de heeren B. Biesheuvel, J H. M. Evelein, J. Suidgeest, A. Groe- nendaal en S. Veldman. Na de Ko ninklijke goedkeuring der statuten zullen de overige commissarissen in een te houden vergadering van aan deelhouders worden benoemd. Tot directeur-veilingmeester werd be noemd de heer K. Frugte. Uit de verdere besprekingen, in deze vergadering gehouden, bleek ook de noodzakelijkheid, om tot de oprichting van cen Tuinbouwvereeni- (ring te geraken. Hiervoor zal door de opgerichte vennootschap den stool worden gegeven, door den tuin- bouwleeraar Volkerts uit Lisse uit te noodigen een lezing t e houden en dan tevens te trachten een tuinbouw- vereeniging op ie richten. De belangstelling in de nieuwe vennootschap was vrij groot, zoodat het te voorzien is, dat met het nemen van aandeelen wel zal worden voortgegaan. Bennobroek. Verkiezing gemeenteraad. Vrijdag Is de heer R. C. v. d. Vos sen bij enkele candidaatstell.ng geko zen tot lid van desi gemeenteraad in de vacature van wijlen H. v. d. Vos sen. Zandvoort. Benoemd is :ot directeur van h't post- en telegraafkantoor te Zand voort de heer C. J. YVaeyhaert, thans te Katwijk ann Zee Sportpraatje 't Begin van 't seizoen. Alom voetbal 1 Een paar elftal len. Zondag j.l. en Zon dag a.s. Cricketbat en -bal en -costuums zijn weer opgeborgen. De velden zijn ontdaan van alles, wat aan de Zo mersport herinnert. Nu de r in de maand is, werden de goals weer op hun oude plaatsen gezet en de spe lers van bijna alle clubs waren reeds in de gelegenheid, na te gaan of ze dit seizoen hun club met eere dienen zullen. Drie weken lang reeds zijn in Rot terdam de Zil vei en-Voetbalwedstrij den aan den gang. Erg interessant is het verloop van den strijd niet ge weest tot nu toe. (De eindstrijd zal alleen de Residentie wat belang in boezemen). Vooreerst ontbraken nog al wat eerste-klassers op t appèl, w.o. de Haarlemsche bJa'viw-wittc-n, en In de tweede plaats vielen juist die clubs af, die 't krachtens reputa tie of getoonde capaciteiten heel wat verder hadden moeten brengen. Tot de eerste behooren Sparta en onze Haarlemsche eerste-klasser, die wél meedeed. Haarlem heeft, haar ge woonte getrouw, reeds bij haar eer sten wedstrijd lichtelijk verbazing gewekt, 't Waren toch zulke flinko krachten, die voor veertien dagen naar de Prinsenlaan trokken. Enfin, licht lukt 't in de competitie beter. Maar Sparta, Sparta, dat daar zoo waar door het slappe Quick van ver leden jaar uit den eindstrijd gedron gen werd Sparta, dat haar besten schutter vacantie liet nemen om zich voor de finale te sparen Hoe teleur gesteld die enthousiasten in de kool geweest zullen zijn, toen in de laat ste minuut de beslissende bal langs den nieuw bukken keeper suisde Willem II, de stoere Brabanlsche club, die verleden jaar tegen Haar lem ook zoo flink partij gaf, hield zich flink, door het tot de halve be slissing te brengen. Eigenlijk nog verder. Ze zouden in den eindstrijd de Tilburgsche kleuren verdedigd hebben, wanneer ze bij de loting, die het gevolg was van een draw met II. B. S., wat gelukkiger waren ge weest. Een goeden indruk, een uit stekende reputatie van hot Zuidelijk voetbal hebben ze niet vergooid 't Is bijna niet na te gaan, hoe- vele oefenwedstrijden in de laatste weken al weer gespeeld z-jn 't zij dat ze gewoon als oefen partijtjes aangekondigd waren, 't zij dut een ijverig bestuur met een doortasten den penningmeester seriewedstrijden organiseerde. Haarlem kreeg 't Am sterdamsche Ajax te gast. de club, die nog maar altijd te sterk voor de tweede en te zwak voor de eerste klasse blijkt te zijn. Dat de drie— drie-uitslag een zuivere krachtsver houding uitdrukt wil er niet bij me in. Die ontmoeting behoorde tot de eerstgenoemde scort. In IJmuiden hielden de Stormvogels serirwedstrij den, waar 't Haarlemsche E. D. O. zich wakker hield en op den hoofd prijs beslag legde. Maar morgeu gaan de elftallen el kaar heusch te lijf in de competitie- ontmoetingen. Wel te verstaan, vut da eerste klasse betreft, in twee van de v ij f vastgestelde wedstrij den. H. B. S. en Quick hebben den eindstrijd om den Zilveren Voetbal te spelen. Die ontmoetingen zijn preferent en zeker omdat het op haar veld gebeurt de wedstrijd Sparta—Hercules is ook afgela: t Als deze wedstrijd eens mi Hercules— Sparta omgezet had kunnen worden en het tweede elftal van de Stichtena ren had des morgens gespeeld Maar 't is waar, voetbal is geen Winter sport meer. Hoe meer uitgestelde wedstrijden, hoe liever1 De laatste ontmoeting kan dan weer met de hondsdagen samenvallen. Bij het begin ziet men met span ning uit naar de prestaties van de clubs Wat onze Haarlemsche be treft, zij voor llaarlem voorloopig t zwijgen er toe gedaan. Het rood- broekeu-team ziet er op papier best uit. Dat is alles wat voorloopig van Haarlem rezegd kan worden. In II. F. C. is Van Spengler langen tijd met van de partij geweest, wat niet belet, dat hij Zondag j.l. ver dienstelijk spel te zien gaf. Bijzonder heden heeft men over dien wedstrijd in 't Sportblad van Maandagavond kunnen lezen, o. m. hoe Francken als linkshalf al bijzonder goed debu teerde. ('t Sportblad voorspelt hem als half een tweeden glorietijd). De voorhoede van de blauw-witten was incompleet, doch ziet er. wanneer de oudjes teruggekeerd zullen ziin, met Reydon op de linksbinnenplauts wi l solide uit. Jammer, dat I'. Sijpesteyn cenigen tijd zal moeb-n ontbreken cn over de absentie van Oei behoeft niet veel gezegd te worden. Moge de jon ge. sympathieke speler spoedig weer op het veld verschijnen kunnen De samenstelling van de andere

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1