NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 33e Jaargang No. 9S03 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 50 SEPTEt/BER 1915 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN jlfc - AD VERTEN TI ÊN: per drie maanden: Van 1—5 regels 75 Cts.; iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd &ivtjrU Haarlem van I—5regels 1.—elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Bii Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond t 1.50 Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 1—5 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland„2.— fêjg elke regel meer 10 Cts. k contant. Afzonderlijke nummers0.05 w MÊ>) EJi-yB«f Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37'/: JJ Redactie en Administratie: Croote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post. 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geebonneerden wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AÜENDA DINSDAG 21 SEPTEMBER. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Biosc. Theater, Barteljorisstraat: Voorstelling. Ciiiema-Palace: Biosc. voorstelling. KI. Vereeniging: Biosc. voorstelling. St. Bavo: Biosc. voorstelling. Groote Kerk, Orgelbespeling, van 1—2 uur. Stadsnieuws De Gemeenteraads verkiezing. In de laatste vergadering van de Vrijz.-Dem. Kioavereoniging is de wenschelijkheid uitgesproken, dat do Liberale Unie of de Vrijz.-Dem. Kies vereniging voor de Raadsverkiezing, vacature-Signette, met een oandidaal zal uitkomen. Do R.-K. kiesvereeuiging vergadert Woensdagavond ter be 'preking van de candidoalstelling. Van Rechts wordt als candidaat genoemd Dr II. C. Kuenen. Zwemschool. De temperatuur van het water in de Zwemschool aan de Houtvaart was Leden 59 graden. Zangwedstrijd. De heer Philip Loots heeft zich be reid verklaard, zitting te nemen in de jury van den nationalen kwartet wedstrijd van Tavenu te Amsterdam. Schouwburg. De Kon. Vereen. „Het Nederlandsch Tooneel" geeft hier Woensdag „lloo- ge Politiek", een blijspel van Richard Skowronnek, denzelfde die eenige ja ren geleden „Huzarenkoorts" schreef. Jan Musch vervult er de hoofdrol in, namelijk die van den kunsthan delaar Jonas. De overige rollen worden ge-peeld door de dames De Vos—'Poolman, Morel, en SchwabWeiman, de hee- ren Van Dalsum, Van Warmelo, Tim roti, Fernantzen, Laurentius en Huys- mans. BEGRAFENIS-W. B. GUSKENS. Het stoffelijk overschot van wijlen den heer YV. B. Guskens wordt he denavond overgebracht naar de St. Joseph's kerk in de Jansstraat, waar Dinjdagmorgen de uitvaartdiensten plaats hebben. Om 10 uur vertrekt de lijkstoet naar Overveen, waar tie ter- aardelies telling op het R.-K. kerkhol plaats beeft.- FEESTAVOND DE HANZE. Wij ontvangen het programma voor den feestavond van de Hanze, dat op do voorpugina de burgerij aanspoort oui haar inkoopen te doen bij de Haarlemsche patroons en vakpa- troon s. De feestavond zelf wordt aangevan gen met orkest, dan volgt de opening door den voorzitter, het zingen van 't Bondslied en komt Pater Borro- nvcu8 de Greeve aan het woord over het nut en de noodzakelijkheid van een middenstandsorganisatie. Na de pauze weer orkest en optre den der reciteerclub van den R. K. Kring, die Amerikaansche liedjes (American songs) ten gehoore zal brengen, I am an English boy, who is your lady's friend? en when we all begin to fly. De club voert daarna het blijspel i „Wie zal 't zijn? op. Het spreekt van zelf, dat practisclie reclame voor den Bond en zijne instel lingen door het programma verspreid zijn. VOORDRACHT. Ter benoeming tot tijdelijke leeraar In de Grieksrhe en Latijnsdie taal- en letterkunde aan het Gymnasium te Amsterdam wordt voorgedragen de heer C. R. van Paassen, te Haarlem, i DRIE KAMERMUZIEK AVONDEN. Do heoren Johan de Veer, Herman Leijdenedorff en Th. Canivez, allen leeraren van het Instituut voor Mu ziek, stellen zich voor in dit seizoen drie kamermuziekavondcn te geven. Op één der avonden zal zich tevens het Vrouwenkoor onder leiding van Mevr. w. de Veer—de Lange doen booren. De programma's zullen werken be vatten van Mozart, Beethoven, Schu bert, Tournemire e. a. NEDERLANDSCHE VEGETARIêRS BOND. De Nederlandsche Vegetariërsbond hield zijn 22ste algerneene vergade ring in de sociëteit „Vereeniging" te Haarlem, onder leiding van den heer Valk, bij ontstentenis van den voor zitter, den heer Hugo Nolthenius, die wegens ziekte afwezig was. Na de opening der vergadering werd besloten een telegram te zen den aan den heer Nolthenius, om hem spoedig herstel toe te wensctoen. Aanwezig waren 92 gewone en buitengewone leden en genoodigden, o. a. een hoofdbestuurslid van de Nederlandsche Vereeniging tot be strijding van alcoholhoudende dran ken. Uit het jaarverslag bleek, dat dc bond op 30 Juni 721 gewone leden en 13iy buitengewone leden telde. De afdeeling Den Haag kwam cr tegen op, dat het hoofdbestuur, zonder de algemeeue vergadering daarin te kennen, zich had aangeslo ten bij den Nederl. Anti-Oorlogsraud en bij den Europeeschcn Staten bond. De secretaris deelde mede, dat een feitelijke aansluiting eigen lijk niet had plaats gehad, doch dat 'het hoofdbestuur van oordeel was geweest, dat een contributie ineens gegeven mocht worden. De afdeeling Den Haag, met dit antwoord niet tevreden, diende nu een motie in, om de vergadering zich te doen uitspreken over deze zaak Deze motie zou aan het eind der vergadering behandeld worden. De penningmeester deelde mee, dat de ontvangsten bedroegen 4790.431/2. Er is een saldo van 19.87 1/2. De beg rooting werd vastgesttld tot een bedrag van ƒ3550. Na de pauze, kwamen de voorstel len van het hoofdbestuur aan de or de. Na eenige besprekingen werd het hoofdbestuur gemachtigd voor 1910 •weer een jaarboekje uit te geven, zoo mogelijk voorzien van eenig men gelwerk. Verder werd dit bestuur machti ging verleend om de eerstkomende 5 jaar een bedrag op de begrootmg te reserveeren voor eene luisterrijke viering van het 25-jarig bestaan van den Bond m 1919. Het hoofdbestuur stelt zich voor, reeds spoedig ge detailleerde pianuen (gedacht is o. a. aan een groote tentoonstelling) uitte werken, opdat de voorbereiding zeer deugdelijk kan plaats hébben. Besloten werd een commissie van 5 leden, 2 hoofdbestuursleden en 3 andere leden te benoemen voor de herziening van de statuten en het huishoudelijk reglement van den Bond. De benoeming dezer lieden zal ge schieden door het hoofdbestuur. Aangenomen werd het voorstel der afdeeling AmsterdamHet hoofdbe stuur overwege de mogelijkheid om in plaatsen, waar nog geen vegetari sche inrichtingen zijn, contracten af te sluiten met andere hötels tot het verschaffen van vegetarisch voedsel op aanvraag. Het hoofdbestuur aanvaardde deze opdracht. Besloten werd, om voorloopig nog niet over te gaan tot het uitgeven van een reclameplaat zooals de afdeeling Amsterdam voorstelde maar daarmede te wachten tot de tentoonstelling. De afd. Haarlem vestigde de aan dacht van het hoofdbestuur op het feit, dat aan vegetariërs in herstel lingsoorden en gasthuizen geen fruit wordt gegeven, wanneer de patiënt vraagt dit te ontvangen in plaats van vleesch of eieren, en verzoekt daarom middelen te beramen aan de besturen van dergelijke Inrichtingen de onbil lijkheid hiervan te overtuigen. Het hoofdbestuur achtte de zaak te algemeen gesteld, om dadelijk tot liet nemen van maatregelen te kunnen leiden, maar het houdt zich echter gaarne aanbevolen voor inedededec- lingen en inlicJjtmgen met betrekking tot bepaalde gevallen. Het voorstel dor afdeeling Utrecht: ,,llet H. B. stelle zich in verbinding met alle Jongelieden-orgamsatics, welke het daarvoor geschikt acht, om in haar vereengingen en afdeelbngen voor haar leden voordrachten, cau- series en cursussen te houden over het vegetarisme, en zoo mogelijk, dit onderwerp speciaal in verband met het doel naar 't welk die organisatie streeft", werd z. h. s. aangenomen. Over het voorstel van het lid L. Platteel uit Gouda, luidend: „De Ned. Vegertariërsbond sluite zich aan bij de Int. Anti-Militaristi sche vereeniging hier te lande", ont spon zich eene langdurige discussie. Vanwege het hoofdbestuur werd aangevoerd dat de Vegetariërshond zich bij den Anti-oorlogsraad heeft aangesloten in de eerste opwelling, onder den eersten indruk van den afschuw tegen den oorlog. Thans zou de Vegetariërsbond dit misschien niet meer doen, te meer niet daar ge bleken is dat deze aansluiting een twistappel in den bond is geworden. Bovendien moet niet vergeten wor den dat de A. O. R. neutraal is, ter wijl de Anti-militaristische Vereeni ging dit niet is. Maar afgescheiden daarvan; er is thans geen reden meer om in deze richting verder te gaan. Het hoofdbestuur ontraadde dan ook de aanneming van het voorstel- Platteel. Ten slotte, nadat voor- én tegen standers van het vooretel aan het woord waren geweest, werd een mo tie tot afscheiding van den A. O. Raad en het Comité van den Europeeschen Statenbond bij meerderheid van stem men verworpen. Het voorstel-Platteel daarna ln stemming gebracht, werd eveneens verworpen met 1 stem vóór Vervolgens werden nog enkele meer huishoudelijke zakenbehandeld, waarna de vergadering werd geslo ten. Voor Zondag en Maandag stonden verschillende tochtjes op het pro gramma. Er werd Zondagmiddag een orgelconcert aangehoord en des avonds werd een propagandabijeen- komst gehouden, waarbij medege werkt werd door Mej. A M. Haber- mehl, (declamatie), Haarlem, Jonk vrouw M. J. C. Ort (zang), Don Haag, Mej. Ans Peereboom (viool), Haarlem en Mej. Ré Levie (begeleiding!, Bloe- mendnal. De heer D. de Cleroq hield een rede van propagandistische strekking. AVONDSCHOOL VOOR VOLWAS SENEN. Deze nuttige instelling opent, zoo als onder de advertentiën te lenen staat, hare deuren opnieuw. Volwassenen die nog wat willen loeren zullen verstandig doen met daar gebruik van te maken. 3 BEETHOVEN-AVONDEN. Men schrijft ons: Het zal onzen muziekliefhebbers zeer zeker een welkome tijduig zijn te vernemen, dat onze stadgenooten, Philip Loots en E. A. Cats, dit sei zoen drie séances zullen geven, waar op zij alle vioolsonaten van Beetho ven zullen ten gehoore brengen. Daar in den regel alleen de meer bekende sonaten als „Kreutzer-Sona- te" (no. 9) en „C-Moll-Sonate" (no. 7) worden uitgevoerd, is het ook voor dilettant-musici aangenaam en leer rijk deze séances bij te wonen. BIOSCOOP. De Kroon. Hot Bioscoop-theater van do Groote Markt geeft in „De Kroon" mooie bioscoop-voorstellingen. Zeer interessant zijn de beelden van de militaire sportdemonstraties in Den Haag, die Zaterdag vertoond werden. Vermakelijk, als steeds, was de film, waarin Chaplin de grappige rol vervult. Deze levende beeldenreeks is ©en aaneenschakeling van dwaasheden; maar de kijkers lachten vaak tranen om de potsierlijke avonturen, die den held overkomen. Na de pauze werd het „Wat het ge luk verstoort', een geschiedenis, waarin de dochter het huiselijk geluk weer weet te herstellen. De beer Wesseis was weer goed, want sober, explicateur. LOONACTIE. Men schrijft ons Vrijdag vergaderde het personeel van de firma Beynes, onder leiding van den Alg. NeiL Metaalbewerkers- bond en den Bond van rijtuig- en carosseriebewerkers. Bij de opening deelde de voorzitter mede, dut het verwerpen vun de voorstellen, gesteld door de firma Beynes aan haar personeel, en de uitspraak van de vergadering, welke op 13 September namens de firma piuats vond, dat de organisaties doze actie moesten leiden, haar aanlei ding gaf het personeel hijeen te roe pen, om aan die uitspraak te vol doen. Na uitvoerige besprekingen besloot de vergadering een commissie te benoemen van zes werklieden, die de volgende motie aan de directie zal overhandigen om tot een goede op lossing te komen llet peisoneel van de firma Bey nes, bijeen onder leiding van den A. N. M. B. en den Bond van R. en C., op 17 September 1915 ln gebouw „de Nijverheid", gehoord de besprekingen over de noodzakelijkheid van loonsverhoo- ging. betreurt de weigering der firma Beynes om met de vakvereenigingen te onderhandelen, dringt er ten sterkste bij de firma op aan, te onderhandelen met een door het personeel zelf gekozen fa- biiekscommissie, zooals bij eeri der vorige verkiezingen is geschied, en verzoekt de directie dringend, een nieuwe verkiezing te willen uit schrijven, opdat aan de billijke wen- schen van het personeel worde tege moet gekomen en overleg met een door het personeel zelf gekozen lichaam mogelijk is. Commissie en motie werden met algerneene stemmen aanvaard. TRAMPERSONEEL In den loop dezer week zal door de afdeeling Haarlem van de Nederland sche Vereeniging van Spoor- en tram. wegpersoneel een vergadering worden i belegd voor het E. S. M.-personeel, i ter besprekig van de aanschrijving door de E. S- M. aan het personeel ge richt, waarin duurtetoeslag afhanke lijk wordt gemaakt van het tot stand komen eener groepsvertegenwoordF giAS. KENNEMER PADVINDERS. Men schrijft ons: Zaterdag 18 Sept. des avonds 8 uur is er een spoedvergadering gehouden van de „Kennemer Padvinders", waarin besloten word hot beginsel der samenstelling van den Nederl. Padv. Bond en N. P. Organisatie tot „N. P. Y'ereenïging" van ganeehor harte te aanvaarden en mee te helpen tot bot samenstellen van statuten enz. Namens de K. P. werd aan de hee- ren F. F. .F Filhrhop en Jhr. Dr. C. G. S. Saudberg de zorg opgedragen van de «ndsamenstelling van ge noemde grondregelen enz. De leiders rullen heï ontwerp tech nisch reglement eerst samen Bespre ken en daarna met genoemde heerön overleg plegen. Tot bestuurslid werd gekozen do heer M. Ingerman en in zijn plaats in de kascommissie de heer Immink. Bij de rondvraag werden belangrij ke besprekingen gehouden over het werken van de Kennemer Padvinders, over de leiding, en het gebrek aan steun, waaronder deze vereeniging lijdt. De vergadering werd gesloten met het uitspreken van den volgen den wensch door den voorzitter, den heer J. v. der Kop, dat, als eenmaal de samensmelting van beide concur- reerende vereenigbigen to-t stand la gekomen, zoo langzamerhand door Het publiek zal begrepen worden wel ke groote belangen hiermee gemoeid zijn. Het was maar jammer, dat niet meer ouders deze vergadering bij woonden, de aanwezigen hebben flink meegeholpen om de moeilijkheden van de nog steeds in groei en wording zijnde vereeniging uit den weg te rui men. HET HUIS TE HEEMSTEDE. Men schrijft ons: ln deze droevige tijden, waarin zoo vele historische monumenten ver woest worden, leeren wij Nederlan ders het behoud onzer oude kunst, meer waardeeren. Het Huis te Heemstede, door Jan van Heemstede in 1394 gesticht en na do verwoesting door Albrecht van Beieren, weer door heui opgebouwd, werd in de XVIIe eeuw door ridder Adriaan Pauw, vernieuwd en verbe terd, terwijl het fraaie, gebeeldhouw de poortje met het opschrift „Tecklen- burg hue transporta (vam) CICICXV1I in 1647" door hem, van het afgebro ken Tecklenburgsche slot werd aan gekocht, in herinnering aan den Vre de van Munster, die in dit slot. onder zijne medewerking was voorbereid. Dit poortje, tegen een der aangren zende bijgebouwen, met zeer belang rijke gebeeldhouwde wapenschilden ingemetseld, is met de monumentale, gebeeldhouwde slotbrug welke ver moedelijk ook uit Tecklenburg komt, een belangrijk monument De nog bestaande oorspronkelijke fundamenten en de gracht van het Huis te Heemstede, zouden den we deropbouw zeer goed mogelijk maken, daar tal van oude prenten en schil derijen van dit Huis beschikbaar zijn. Voor Heemstede, dat in menig op zicht zoo opbloeit en nog zooveel his torische huizen telt, zou dit van groot belang zijn. Thans is de toestand allertreurigst! (Zl-j vervolg Stadsnieuws op pag. 2) Uit de Omstreken Heemstede. INTREEREDE VAN Ds. OBERMAN. Na des morgens te 10 uur door Ds. Aalders, enier.-predikant te Ber- gen-op Zoom, te zijn bevestigd, deed de nieuwe predikant der Ned. Herv. Gemeente in Heemstede, Ds. II. T. Oberman, predikant der Engeischc Gemeente Middelburg en Vlissmgen, Zondagmiddag te half drie zijn in trede. Zooals wel te verwachten was, was de belangstelling bijzonder groot, zoodat er geen plaatsje onbezet was. Tal van autoriteiten op velerlei ge bied waren aanwezigo. a. merkten wij op den Burgemeester van Heem stede, Jhr. Mr. D. E. van Lennep den ambachtsheer der Ned. Herv. Gem. te Heemstede, den heer Beels vele predikanten, zooals Ds. Svvaan, Ds. Moeton, Ds. Foeke, Dr. De Har- tog, Dr. Weener, Ds. Van Paassen, Ds. Montijn, allen van Haarlem Ds. Van Leeuwen, van Bloemendaal, en Ds. Aalders, van Bergen-op-Zoom verder zagen wij Dr. Colenbrander en vele andere autoriteiten, zooals Kerkeraads- en Gemeenteraadsleden, enz. Terwijl de gemeente verzocht was te zingen Psalm 68 10 en 16 werd de nieuwe predikant door Ds. Mon tijn naar den kansel geleid. Nadat voorgelezen waren de Twaalf Artikelen des Geloofs en de verzen 8 tot en niet 17 van Romeinen 10. ging Ds. Oberman in het gebed voor en liet daarna zingen Gezang 96. Als tekstwoord had hij gekozen Johannes 17 vers 3 „En dit is het eeuwige leven, dat zij U kennen, den eenigen waarachtigen God, en Jezus Christus, dien Gij gezonden hebL" Aan de hand van dit bijbelwoord hield Ds. Oberman zijn eerste predi king in dit oude kerkje, waaraan de naam van Nicolaas Beets zoo nauw verbonden is. De predikant begon dan ook met te berinneren, dat hel in deze Septembermaand iuist 75 jaar geleden is, dat Nicolaas Beets in deze kerk als predikant zijn intrede deed. Hij bracht dezen gedenkwaar- digen datum in verband met een niet minder geschiedkundigen dag, na melijk dat het ook 75 jaar geleden is, dat de eerste spoortrein van de Haarlemmerpoort te Amsterdam naar Haarlem vertrok. „Deze eerste locomotief', zei de Db. Oberman, „wordt thans in een museum als een curiositeit bezichtigd en beschouwd als iets, dat afgedaan heeft en niet meer te gebruiken is. Niet alzoo is het gesteld met de werken van den onstcrfelijken Beets, die, hoewel zij steeds ouder worden, hun frischheid blijven behouden en de lezers ont roeren." Spreker, die met zijn welluidende stem de gemeente zeer wist te boeien, deed zich als een vurig bewonderaar van Beets kennen en liet de gemeen te dan ook aan het einde vun zijn predikatie een gedicht van den groo- ten Nederlander zingen, namelijk de verzen 1, 3 en 6 van Gezang 229 „Daar is uit 's werelds duist're wol ken". Na het uitspreken van zijn dank gebed richtte Ds. Oberman tot ver schillende autoriteiten het woord. Allereerst tot Ds. Aalders, die hem 's morgens in de gemeente Heemste de ingeleid had en wien hij daarvoor dank bracht. Dank bracht hij ook aan zijn col lega-consulent, Ds. Montijn, die an derhalf jaar lang veel van zijn kost baren tijd aan de gemeente Heem stede gegeven heeft. Een bijzonder hartelijk woord richtte hij tot den ambachtsheer der gemeente, den lieer Beels, van wieu het 88 jaar geleden is, dat hij m deze kerk gedoopt werd. Gedurende zijn gansche leven had hij steeds de groot ste belangstelling voor z ij n ge meente getoond, en spreker dankte hem, dat hij het besluit van Ds. Ober man'» beroep naar Heemstede met zijn handteekeniug had willen be krachtigen. Spreker was er dank baar voor, dat hij dezen met tradities bekleeden kansel mocht beklimmen. Spreker dankte er het hoofd der gemeente voor, dat deze hem bij de eerste kennismaking reeds niet liefde tegemoet getreden was. Hij twijfelde er niet aan, of de samenwerking inet Burgemester Van Lennep zou niets te wenschen overlaten. Vervolgens richtte hij achtereen volgens het woord tot den Kerkeraad en opzieners, tot den oudsten ouder ling, den heer Niessmk (die vele voor Ds. Oberman aangename en nuttige bezigheden verricht had), tot de kerk voogden en notabelen, tot den koster, de kosterin en den organist, tol de leiders der stichting Meer en Bosch tot de ring-collega s (aan wie hij dank bracht voor hun tegenwoordig heid). Ds. Oberman sprak eenige bijzonder gevoelvolle woorden van troost en bemoediging aan het adres van de weduwe van De. \\:olters en verzocht de gemeente, steeds rn-'t liefde aan haar en haat kinderen te blijven denken. Ten slotte richtte hij nog eens het woord tot de gemeente. Het ver» heugde hem, dat God hem naar deze fraaie gemeente geroepen had en wees er op, dat dit lieflijk met klimop begroeide kerkje beroemd Is iu Nederland. Toen Ds. Oberman het beroep naar Heemstede aanvaard had, kwamen er al dadelijk rnenschen bij hem, die de pessimistische woor den uitten „Wat zal Heemstede tl tegenvallen die gemeente is zoo koud en zoo verwend 1 Dit laatste naai aanleiding van de bekwame predikers, die spreker's voorgangers waren geweest, zooals Nicolaas Beets, Dr. Jonker, Dr. De Hartog en Ds. Wolters. Maar terwijl hij een beroep deed op de welwillendheid van de gemeente, vertrouwde hij op Gods hulp in deze. Tot slot verzocht hij de gemeente staande te zingen Psalm 138 4. Y'óórdat Ds. Oberman den kansel verliet zongen de aanwezigen hem staande Psalm 20 vers 1 toe Dat op uw klacht de hemel scheure f Dat zich de Heer ontdekk' De God van Vader Jacob beure U in een hoog vertrek Hij doe in gunstrijk welbehagen. Uit Sions tempelzalen. (Om u te heipen en te schragen. Zijn' zegen nederdalen. „Dat God hier zelf „Amen op mag zeggen 1" zei Ds. Oberman. Hiermede was deze plechtigheid afgeloopen. Door eon gepensilonneord agont van politie uit Haarlem, thans wo nende ln Heemstede, werd Zaterdag avond op heetercaad betrapt een Jongmensch van 20 jaren, die bezig was zich toegang te verschaffen tot het tennishuisje aan de Emauslaan. Pogingen om toegang te verkrijgen tot het gebouw der voetbal vereeni ging mislukten eveneens. De aange- boudene werd overgebracht naar het folitie-Dureau te Heemstede, vanwaar ij naar zijn ouderlijke woning to Amsterdam werd overgebracht. Reeds eerder had dit jongtnensch zich aan diefstal schuldig gemaakt, waarvoor ook een sportterrein was uitgekozen. De Zondag in Groenendaal door de Post-HannonJe uit Haarlem gegeven muziekuitvoering werd zeer druk be zocht. Vele rnenschen hebben in de heerlijke vrije natuur genoten van de mooie muziek. Vóór de pauze woon de ook de beschermvrouwe dezer mu- ziekvereeniging, Mevrouw Vi.eer van Hazerswoude, deze uitvoering in haar rijtuig bij. De zwemvijver te Heemstede zal a s. Vrijdag voor dit Beizoen voor het laatst geopend zijn. Over het alge meen is van deze zweminrichting eon druk gebruik gemaakt. Nlllegom. Inbraak. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is in het kantoor van den heer K. Velthuys alhier ingebroken. Hel kantoor was geheel overhoop ge haald; vermist wordt slechts f 6, f 20 aan papier ls blijven liggen. Do schade door het forceeren van een deur en van een bureau ls nog al belangrijk- Wijk aan Zee Hel was Zondag voor de gemeente Wijk aan Zee een plechtig oogonblik, toen haar geliefde predikant D.->. Ber- kelbnch van den Sprenkel ofscheid van haar nam. Na het lezen van Hand. 20:17-36 sprak Z.Eorw. zijn laatste woord naar aanleiding van Dcut. 3019 „Ik neem heden tegen ulieden tot getuigen, don hemd en de aarde, het leven en den dood heb ik u voorgesteld, den zegen en den vloek.' Kiest dan het leven, opdat gij leeft, gij en uw zaadl" Spreker her innerde hoe hij zijn gemeente be schouwd had als een moóien tuin, waarin hij had mogen arbeiden, maar waaruit hij nu weg moet gaan. Op indrukwekkende wijze vermaande hij nog eens voor het laatst „Kie-t het leven." Daarna werden de verschillende colleges toegesproken de keikeraad, de kerkvoogden en notabelen, het kiescollege, de kosterij, de verschil lende vereenigingen de leerlingen en ten elotte de consulent. In "t bijzonder dankte Z.Eerw. de gomeente, die in de consistorie een verrassing had ge- plaat-teen klok en een lamp. i Ten slotte werd gezongen Gez. 96 waarmee de plechtigheid was afge loopen.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1