De Europeesche Oorlog. PERZIKBLOESEM TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 20 SEPTEMBER 1915 Op het Westelijk Oorlogsveld. STAFBERICHTEN. Van den DUITSCHEN staf: Van Zaterdag: „Schepen der geallieerden, voor Duinkerken verschenen, zijn door Duitsché vliegers aangevallen. Een torpedojager is getroften. Op het front is de toestand onver anderd. l)e Franschen hebben tevergeefs getracht een bij Perthes hun ontno men loopgraafgedeelte te heroveren Van Zondag: „Ten Z.O. van Bray (aan de Som- me, zeven K.M. ten zuiden van Albert) hebben de Duitschers over aanmerke- lijken afstand in en achter de stellin gen der geallieerden met goed gevolg mijnen laten springen. In het daarbij aaansluitende voor de Duitschers gun stige gevecht hebben de Duitschers den Franschen bloedige verliezen toe gebracht en eenige gevangenen ge mankt.. Even ten westen van Argonne zijn Fransche afdeelingen, die met het graven van schansen bezig waren, door Duitsch geschutvuur onder zwa re verliezen verstrooid. De levendige artillerie-actie duurt op 't grootste deel van het front voort". FRANSCHE communique: Van Z at e r d a g: De Vrijdagnacht is zeer bewogen geweest. In Artois heeft het geschut van alle kaliber in den sector van Neuville en Roclincourt, voor Roye en op de hoogvlakte van Quennevières een le vendig vuur onderhouden, dat ge paard 2'nK ,net bom. en geweervuur. Tot infanteriegevechten, is het niet gekomen. In de streek van Berry au Bac, rond Perthes en lusschen de Aisne en Argonne blijven de geschutgevechten aanhouden". Van Zondag: „In Artois gedurende een deel van den nacht gevechten met bommen, handgranaten, geweer- en geschut vuur in de sectoren van Neuville en Roclincourt. Ten zuiden van Atrecht, in de streek van Vailly en Brétancourt eveneens vrij levendig geschutvuur, en ge weervuur van loopgraaf tot loopgraaf. In de streek van Faye, ten Z.W. van Péronne, hebben de Duitschers, na een mijn te hebben doen sprin gen, een aanval ondernomen, die door geschut- eui geweervuur ls ge stuit. De Franschen hebben eenige gevangenen gemaakt-. In de streek van Roye is de nacht bewogen geweest, ofschoon er geen infanteriegevechten zijn voorgeval len. De batterijen der Franschen hebben de machinegeweren en kan- tonnementcn achter het front der Duitschers doeltreffend beschoten. Tusschen Oise en Aisne, ten noor den van Fontenay, gevechten met loopgraafmortieren en geweervuur en eenig geschutvuur. In de streek van Berry au Bac en in Champagne ten noorden van Camp de Chalons is de wederzijdsche ar tillerie nog steeds in de weer. Zater dagavond zijn de Duitsche batterijen tten oosten van Saint Michel tot zwij gen gebracht. In de Vogezen gevechten met bom men en granaten in het Bois Voilu en geschutgevechtèn in het dal van Sondernnch. Ten noorden van St. Mihïel ia een Duitsch© kabelballon naar beneden schoten. Bij St. Mihiel heeft de Fransche 'artillerie een groote brug, drie voet bruggen ©n pontons vernield". Officieel ENGELSCH legerbericht: „Er is geen verandering aan het Engelsche front ingetreden sedert de mededeeling van 15 dezer. Aan weerskanten veel ondermlj- ningswerk. De wederzijdsche artillerie is ten Oosten van Yperen werkzaam ge weest". Op hei Oostelijk Oorlogsveld. STAFBERICHTEN. Van den DUITSCHEN staf: Van Zaterdag: „Legergroep-Von Hindenburg: Rus sisch©'aanvallen bij Sclilok (aan de uitmonding van <te Aa in de Golf van Riga) zijn afgeslagen. De Duitsche aanval op het brugge- hoofd van Dwinsk is voortgezet. De Duitschers hebben gedeelten van de voorste Russische stellingen genomen. Tusschen Wilia en Njemen zijn de Duitschers op verscheidene punten door het Russische front heengebro ken. Sedert Zaterdagochtend zijn de Russen in vollen aftocht- Do Duit schers hebben 26 officieren en 5380 man gevangen genomen, zoomede 16 machinegeweren buit gemaakt. De Duitsche rechtervleugel en de legergroep I.eopold van Bed eren heb ben sterke strijdkrachten over de Szczara gebracht. De Russen begin nen te wijken. Legergroep-V on Mackonscn: In do streek van Telechany en Logischin (ten noorden van Pmsk) en ten Z.O. van Pinsk .zijn do Russen verder te ruggedrongen. De buit bij de vervol ging ls deze streek behaald is tot 21 officieren, 2500 man en 9 machinege weren gestegen. Op het Z.O.-geveclitsterrein zijn de Russen op het front der Duitsohe troepen den terugtocht begonnen. De Buit in Nowo Georgiewsk be draagt blijkens de thans geëindigde telling 1G-Ï0 kanonnen, 23,219 gewe ren, 103 machinegeweren, 100 000 stuks artilleriemunitie en 709,800 ge weerpatronen. Het aantal bij Kowno buit gemaakte kanonnen is tot 1301 gestegen'. Wilna door de Duitschers genomen Duitsch legerbericht van Zon dag: „Legergroep-Von Hindenburg: Het op omsingeling van de Russen ge richte offensief van het leger van generaal Von Eichhorn tegen Wilna heeft tot een volledig succes geleid. De linkervleugel der Duitschers heeft Molodeczno, Smorgonje ,nan de Willa, ten westen van Wilelka) en Wogniany bereikt. Pogingen van de Russen, om met inderhaast samengeraapte strijd krachten de Duitsche linies in de richting van Michalischki to door breken. zijn ten eenenmale mislukt. Door de steeds vorderende omsinge lingsbeweging en de dnarmede ge paard gaande scherpe aanvallen der legers van Von Scholtz en Von Gnll- witz tegen het Russische front, zijn de Russen sedert Zaterdag tot een overhaasten terugtocht op het ge- heelo front genoodzaakt. Het sterk bevestigde Wilna is in Duitsche han den gevallen. De Russen worden op de gehecle linie vervolgd. I.egergroep-Leopold van Beleren Ook deze legergroep vervolgt de te rugtrekkende Russen en heeft de linie Nienadowiecze—Derewnoje Dobromysl bereikt. Do Russische acJiterhoeden zijn teruggedreven. Legergroep-Von Mackensen Ten noorden van Pinsk is de Wisllza be reikt, ten zuiden der stad zijn de Duijschers de Strumen overgetrok ken. Op het Z.O. gevechtsterrein is de toestand onveranderd." Van den OOSTENRIJKSCHEN staf: Van Z at e r d a g: „Het offensief der Russen in Oost- Galieiü is gebroken. De Russen heb ben Vrijdag het gevechtsterrein dei- laatste dagen aan de Strypa out ruimd en zijn op de Sereth terugge trokken. Uit het achtergelaten oor logstuig en andere teekenen blijkt dat de Russen inderhaast zijn opge broken ©n teruggetrokken. Do verlie zen door de Russen voor de Ooslen- rijksche stellingen geleden zijn zeer groot. Aan de Ikwa is de toestand onver anderd. In het gebied der Wolhynische ves tingen hebben de Oostenrijkers in de gevechten met overmachtige Russi sche strijdkrachten tal van aanvallen afgeslagen. Zaterdag hebben de Oos tenrijkers gedeelten van het front al daar naar verder westelijk gelegen voorbereid© stellingen teruggetrok ken. De O.-II. troepen in Lithauen heb ben in samenwerking met de Duit schers den overgang naar den noor delijken oever van de Szczara gefor ceerd." VanZ o n d a g „In Oost-Galiciö is de Zaterdag rustig voorbijgegaan. Tegenover de Oostenrijksclie li nies aan de Ikwa hebben de Russen een levendig geschutvuur onderhou den. In den Wolhynischen vcstingdric- hoek hebben de Oostenrijkers hun nieuwe stelling bezet, zonder dcor de Russen te zijn belemmerd. De uit Lithauen terugtrekkende Russen worden door de Oosten- rij ksch-Hon guarschc en Duitsche sir ij dkrach ten vervolgd. Van den RUSSISCHEN staf Van Zaterdag: „De gevechten op het front ten westen van Dwinsk (Dunaburg) du ren met dezelfde hardnekkigheid oort. Do Russen hebben ten noorden van Illoekst de aanvallen der Duitschers afgeslagen en hun zware verliezen toegebracht. Bij tegenaanvallen heb ben de Russen circa 100 gevangenen gemaakt. Na het. gevecht hebben de Russen een groot aantal lijken van Duitschers "begraven, van welke er vele in de draadversperringen waren blijven liggen. Ook hebben de Russen een aanval van de Duitschers bij het spoorweg- slation Jelowka, ten westen van Illoekst afgeslagen, daarbij aan de Duitschers zware verliezen toege bracht en hen op de vlucht gedreven. Bij een tweeden aanval slaagden de Duitschers er in, de hoeve Steidern tc riemen, waar Russische loopgraven door het zware geschut van de Duit schers totaal waren vernield. Duitsche troepen, die in do streek tusschen de meren Ovite en Samavva aanvielen, zijn door de Russen met gesohutvuur naar hun loopgraven te. ruggedreven. Gedurende de aanvallen op de Rus sische stellingen in het meren-gebied ten zuidwesten van Dwinsk (Duna burg), zijn de Duitschers door vernie tigend Russisch vuur gedwongen zich in te graven. De hardnekkige Duit sche aanvallen houden aan. Duitsch© troepen afdeelingen zijn verschenen ten zuiden van Dwinsk, hij de boven-Disna. De Duitschers heb ben het dorp Widzy, hun voorhoede het spoorwegstation Wileiki bezet. Aan dien linkeroever van do Wilia, ten westen van Wileiki, zijn hard nekkige gevechten begonnen. Dezelf de hardnekkigheid kenmerkt de ge vechten aan de mlddcn-Wilia, dich ter bij Wilna, De Duitschers blijven halsstarrig pogen in de stad door te dringen. Ten zuidwesten van Orany hebben de Duitschers, door voortgezette hard. nekige aanvallen in de streek van het vlek Radcune en het dorp Smiltsjinl, een druk uitgeoefend op de Russische troepen. Bij het dorp Zarsji, ten westen van Tsjöetsjin, is een gevecht geleverd; veie lijken van Duitschers liggen voor de Russische vuurlinie. In het gebied ten westen van de ri vier Lebeda, een rechterzij rivier van do boven-Njeinen, hebben de Duit schers door een geweldig artillerie vuur, dicht bij de dorpen Malewitsj en Doebrowa, op Russische troepen, die daar in dekking lagen, eenigen druk geoefend. Aan het front bij de Szczara zijn de Duitschers er, onder dekking van mist, in geslaagd op pontons de rivier over te komen nabij Ratsjitsa, ten zuiden van Slonim. De Duitschers voorhoede, die tus schen de Jasiohla en de Pripet tot den aanval overging, is op den rech teroever van de beneden Jasiolda en bij de stad Pinsk verschenen. Aan de middon-Stokhod zijn onbo- langrijke cavalerie gevechten geleverd en wel bij de dorpen Dorowno en Goelewitsji. Bij een vervolging van de Duitschers en Oostenrijkers in de streek ten zuid westen van Kolki heeft Russische cavalerie bij het dorp Koedniki de Duitschers en Oostenrijkers op de vlucht gedreven; velen zijn neergesa beld en 60 gevangenen gemaakt. Het dorp Joerawilsji, ten zuiden van Roedniki, hebben de Russen stor menderhand genomen. Den 17c*n zijn de Russen tot een algemeenen aanval in de richting van Rowno en Kovel overgegaan. Zij slaagden er in de Oostenrijkers te verslaan, die zich in wanorde terugtrokken en vele gevan genen in Russische handen lieten. Ten oosten van Gordisjti, len noord westen van Derazno, zijn de Oosten rijkers uit hun loopgraven verjaagd. De Russen heben daar een vaandel veroverd en 800 man gevangen geno men. De rest van de Oostenrijksche strijdkrachten is in de bosschen ver strooid. Tegelijkertijd zijn Russische troepen, na het front van de Oosten rijkers bij de dorpen Rouda en Kras- naja, ten zuiden van Derazno te heb ben ingedrukt, tot den aanval over gegaan en hebben d© Oostenrijkers in hot bosch ten zuiden van het dorp Tsoeman© verslagen. De Russen heb ben daar nog 1800 man gevangen ge nomen en tal van machinegeweren buit gemaakt, welker aantal nog niet bekend is, wijl zij tegen d© Oostenrij kers worden gebruikt. In de streek ten westen van Vich- nevez hebben do Russen bij de dor pen Lopuczno en Wolitza een aanval afgeslagen. In de streek onmiddellijk grenzen de aan den rechteroever van de Se reth hebben de Russen op verscheiden punten in plaatselijke gevechten de Oostenrijkers gevoelige slagen toege bracht. Het heeft de aandacht getrokken, dal de Oostenrijkers de dikke koperen platen van den koepel van 't groote klooster Potchayeve hebben meegeno men. Volgens ingekomen aanvullende mededeelingen zijn de veroverde ka nonnen en de gemaakte gevangenen met slechts enkele uitzonderingen, niet Duitsch, doch Oostenrijksch". Op het Zuidelijk Oorogstooneel. STAFBERICHTEN. Vaft den OOSTENRIJKSCHEN staf: Van Zaterdag: „In het grensgebied van Tirol en Karinthie is. Vrijdag niets van belang gebeurd. Een boschbrand voor de Oostenrijk, sche Popena-stelling (ten zuiden van Schluderbach) heeft de Italianen tot ontruiming hunner linies genoopt. In den sector van Flitsch bleven de Itaianen onder d© zwaarste verliezen zich afmatten ont d© Oostenrijksclie verschansingen te naderen. Herhaalde aanvallen der Italianen op do Radeluik en togen stellingen op de westelijke helling van den Javoi* cik zijn verijdeld. De bewering in het officieele Ita- liaansche bericht van den 16&n dezer, dat de Oostenrijkers granaten gebrui ken die blauwzuur (pruisisch zuur) bevatten, js natuurlijk een kwaad willig verzinsel". Van Zondag: «Zaterdag heeft het Italiaa-nsche zwaro geschut opnieuw de Oostenrijk sclie stellingen op de hoogvlakte van Vilgiereuth en- Luvarrme fel bescho ten. De toestand in Iret Tiroolsche en Karinthi^clie grensgebied is voor 't overige onveranderd. De in don sector van Flitsch door de Italianen ondernomen aanval, die hen alleen in het dalbekken meer dan 1000 man heeft gekost, is mislukt. Zondagochtend vroeg hadden de Ita lianen hun voorste loopgraven reeds ontruimd. In het gebied van den Orsick heb ben do Italianen onder dekking van den avondnevel getracht een der vooruitgeschoven Oostenrijksclie stellingen te overvallen. Dit is hen ten eencn male mislukt. Tegen midder nacht hebben Oostenrijkse he troepen de door de Italianen uit zakken zand opgerichte borstwering met de daar achter liggende Italianen in de lucht doen vliegen. Op het Z.W. deel van het Karst-i plateau en op do hoogvlakte van Do- berdo hebben do Oostenrijkers Za terdagnacht ltaliaan6clie sappen in de lucht doen vliegen.' Van den 1TALIAANSCHEN staf: Van Zaterdag: „Bevestigd wordt dat de Ita'iaan- seho raid van li September tegen do Oostenrïjksche verdedigingswerken op de stellingen welke heit Presena- be'kken en de Genova-vallei beheer-1 schen, ei nstige schade veroorzaakte. Aan de Boven Cordevole verstrooide Italiaansch© geschut een colonne, welk© op marsch was van Varda naar Corvara. In liet dal van den bergstroom de Pontebbana Folla viel een van de Ita. liaansclie verkcnningsafdeelingen, die een Oostenrijksclie troepenafdeeling had ontmoet, deze aan en s oeg haar op de vlucht, waarbij zij 17 gevange nen maakle, waaronder twee officie ren. Ook op het Karet-plateau werden Oostenrijksche troepen en voertui- gencolonncs door Italiaansch ge schut duchtig getroffen. Luchtv erkenningen der Italianen stelden do aanwezigheid vast van tul- I rijke treinen in de stations van Na- bresina en Santa Croce, aan den TricstrBpoorweg. D© lijn werd door een der Italiaansch© vliegers in de buurt van Gabronica gebombardeerd en beschadigd. Een Oostenrïjksche vliegtuig wierp een bom op 't Rahaansche verple- cingsstation te Bcgliano, maar geluk, kig werd geen schade aangericht". Va.n Zondag: Na een krachtige voorbereiding door geschutvuur vielen de Oostenrij kers in den nacht van den 17den do Italinansche stellingen op den Monte Coston ten noordwesten van Arsiero aan, dooh werden met verliezen te ruggeslagen. Den volgenden morgen vielen Italiaansch troepen Oostenrijk sclie strijdkrachten aan en verstrooi den ze bij Monte Valpiena, In het dal van don bergstroom de Gaso (Brenta). Een andere der Italinansche troepenafdeel-ngen vernielde de Oos tenrijksche schuilplaatsen van Cam- po Fossernica in het dal van den bergstroom de Vanoi (Cismon.) Over het gcheele front slaagden Ilaliaansche troepen er in, door een aanval van de steile afgronden van den Rombon tot aan de gevaarlijke beboschte hellingen van den Javorcek en de naakte rotsen van den LIpnik, mot den voortdurenden en doeltref- fenden steun van het geschut, zeer sterke Oostenrïjksche linies te nade ren. beschermd door diepe rijen ijzer- draadversperringen en er wijde bres sen in te openen. Op den Javorcek-berg werden eeni ge verschansingen veroverd. De Ita lianen lieten den waarnemingspost en twee blokhuizen in de lucht vlie gen en maakten 50 gevangenen, on der wie twee officieren. In de Karststreek werden ln den nacht van 17 dezer de Oostenrijkers, die twee kleine aanvallen deden, te ruggeslagen Zij lieten eenige gevan genen in Italiaansche handen achter" Uit het Oostenrïjksche oorlogspers- kwartier wordt gemeld Op 14 Sep tember 'behaalden de Oostenrijkers aan het Karnich-Julische front ec-n groot succes. De Oostenrijkers slaag den er in, na een gevecht dat zes uren duurde, over een frontbreedte van 4 K.M. Italiaansche hoogte-posi- tles te nemen. De Findennig-Kofel en de Cima de Puartis zijn sedert den middag van 14 dezer in Oostenrïjk sche handen. Deze zeer sterk bevestigde stellin gen waren sedert het begin van den veldtocht in handen van d,e Italia nen. Terwijl de Italianen in herhaal de aanvallen op verschillende plaat sen aan het front steeds worden af geslagen, met zware verliezen door het vuur van de Oostenrijksche troe pen, behaalden de Oostenrijkers in dezen aanval een volkomen succes. De Oostenrijksche verliezen daarbij waren boven verwachting gering. In den namiddag van 14 Septem ber poogden de Italianen, na een hevige voorbereiding door artillerie van alle kalibers, nogmaals een aan val op de Oostenrijksche sfelling aan de Vrsic. De aanval werd eveneens afgeslagen in het vuur der Oosten rijksche troepen. DE WINTERVELDTOGHT. Uit Keulen wordt aan de „N. R. Ct." geseind Do bijzondere berichtgever van den „Küln. Ztg." aan het Italiaansche front heeft iemand gesproken, die al» deskundige voor de toestanden in het hooggebergte aan een hoofdkwartier is toegevoegd. Na October verze kerde deze zal in de gevechtszone van Tirol nog alleen verkeer met ski's mogelijk zijn. Daarom verdub belen de Italianen thans hun pogin gen om ergens in Tirol, nog vóór de sneeuwval begint, een succes te be halen. Al hun pogingen blijven intua- schen vergeefsch. Zoo heeft bij een stormaanval de beroemde basihkata- brigade meer dan 2000 man aan dio den, gewonden en gevangenen verlo ren. Een gevangen genomen officier heeft verklaard „wij weten, dat wij bij onze aanvallen den dood in do kaken loopon. Do Italianen hebben in Tirol het tijdstip, dat een betrekke lijk goede kans zou hebben gegeven omvooruit te komen, laten voorbij gaan." Verspreid nieuws van deoorlogsvelden MET VLIEGBOMMEN BOVEN DEN VIJAND. Uit een beschrijving van een vlieg tocht van Duitsche aviateurs boven een Fransche stad, voorkomende in het „Deutsche Luftfahrer Zeitschrift" is liet volgende spannende gedeelte overgenomen: „De bommen zijn aan de machitio bevestigd, de machine staat geheel tot vertrek gereed. Een motorfiets komt aangetuft. een ordonnans. Ieder kdijgt zijn hevelen. Ik word aan een Oberloutnant toegevoegd. Met een paar woorden maken w© onze afspra ken, dan klimmen we in de machine. De deuren der hungars worden open- gesclioven en de vliegtuigen naar hui ten gebracht. Van de zes deelnemen de tweedekkers vertrekken wij in de rgensclicmering als vierde. Mot tusschenpoozen van enkele minuten gaan we op. Snel hiengen we de ma chine tot op 800 M., dan gaat het het Zuid-Westen in. We vliegen langs de Noordzeekust; onder ons ligt, als een grauwe sluier, de zee, boven ons v. elft zich een bijna wolke- looze hemel, waaraan hier en daar nog flauw de sterren lichten, llet is geweldig koud; een ijzige wind fluit ons om de ooren. Kilomctersver ko men we over overstroomend gebied als we de kuststreek verlatend ineer landinwaarts vliegen. Daar hooien we het knetteren van geweervuur en mortieren we vliegen over onze loopgraven. De bestuurder heeft het hoogtestuur opgetrokken, zoodat de hoogtemeter spoedig op 1200 M. staat. Links en rechts van ons vliegen in tamelijk ge lijk front de andere tweedekkers. De lucht is rustig, wat het waarno men gemakkelijk maakt. Het oor on derscheidt geen geweervuur meer van kanongebulder, slechts een ma tig, oorverdoovend gedruisch, als vlo gen we over een onweer. „Pang"; twee kogelgaatjes versieren onze draagvlakken. Dus moeten we nog hoogcr. Op 1600 M. hoogte zie ik de kleine wittige wolkjc-s der springende shrapnell's niet meer om ons. Do eerste vuurproef is dus doorstaan. Wij zijn midden boven het vijandelij ke front, blijkbaar boven de artille riestellingen, want het lawaai van ar geschut dringt, het trommelvel bijna verscheurend, tol ons op. Drie der vliegmachines gaan, als af gesproken was, iets naar beneden. Ze hebben opdracht berichten tc bren gen omtrent de opstellingsplaatsen van het geschut. De andere machines waaronder onze tweedekker, vliegen erder. Onder op de aarde dondert en brult het, boven knalt het en poefen weer de sneeuwbalachtige witte wolkjes. Het gaat werkelijk op leven en dood. Met vol gas stormen we door de met kogels vervulde lucljt; de motor werkt wat hij kan; de machine trilt en beeft. Men moet niet oin zich zien, niét er op letten, hoe de draagvlak ken als een zeef toegetakeld worden. Wij zijn. God zij dank, zelf immers nog ongedeerd. Ik stel mij de wilde woede daar beneden op den grond voor over de drie vogels, die dus on verstoord hun weg vervolgen. Langzaam wordt de aarde helder der zichtbaar; voor ons doemt dicht aan de kust een stad op, verheffen zich in den morgenschemer de toren en muren ons doel. Behoedzaam dalen we tot 800 M. De hel schijnt ons tc willen ontvangen, want beneden opent men van de vestingen een ra zend vuur op ons. Nu komt het erop aan; leven of sterven. Wij vliegen over de haven, daar zendt een En- gelsch kustschip ons zijn ijzeren groet toe. Wij letten er niet op. Koel bloedig nu. Ha nu! Onder ons ligt een spoordam inet glinsterende rails liuih! Stukken siaal suizen vluk langs onzen linkervleugel. Nu oji- gepust, tanden op elkuar! Mijn hand is heel rustig. Een ruk aan den hof- oom, dn met ingehouden adem kijk ik naar beneden. Een knal, een wit grauwe wolk, verder niets te zien. Ik kan niet met zekerheid vaststellen of de bom, die ik losgemaakt heb, een treffer geweest is. Daar is het stati on! Twee goed gemikte bommen di rect na elkaar. Een menschenkluwen stuift als kaf uiteen. Daar komen on ze andere machines! Het is een gesis gefluit en gedreun om en onder ons om gek te worden. Weer ligt het station onder ons en nogmaals werp ik omzichtig twee bommen naar be neden. Doch over de stad hangt een nevel van kruitdamp. Nauwelijks kunnen we iets meer onderscheiden, inderdaad ook een geluk voor ons, want het schieten vermindert. Als een grooten roofvogel beschrij- fen we nu rustige kringen boven de vestingen en laten schieten, wie schie ten kan; onze bepaalde opdracht, waarvan de volvoering onzen geest zoo bezighield, dat wij ons van het gevaar er aan verbonden eigenlijk niet ten volle bewust zijn, is vol bracht. Door den lichter wordenden rook, doemt iets ronds, zwarts op. Prach tig de gasfabriek! Welke vlieger zou die verleiding kunnen weerstaan? Nog zes bommen heb ik in voorraad. Dus vooruit patsch, een heel eind er naast! nog een weer mis! Slechts FEUILLETON Uit het Engelseh 27) llij is voldaan over wat hij dien dag gedaan heeft, hij is nog meer voldaan ever het vooruitzicht van een rijken oogst. Zijn kans was ein delijk gekomen. Hij nam een sigaret en zocht ln zijn vestzak naar een lucifer; hij keek op, staarde voor zich uit, legde de sigaret naast zich op de 'bank, stond op. nam zijn hoed af en maakte een buitengewoon diepe buiging voor een jongen man, die voorbij wandelde, arm ln arm met een eerwuardigeu grijsaard. De jonge man zag Leduc groeien, nam beleefd zijn hoed af en liep door, munr Leduc ging vlak voor hem staan. Misschien zou Uwe Koninklijke Hoogheid zoo goed willen zijn, mij ec-nige oogenblikken van uwen kost baren tijd te willen gunnen om o\en met u te spreken over een zaak, die u persoonlijk aangaat Prins Olaf staarde hem verbaasd aan. Kent u mij vroeg hij ver baasd. Blijkbaar wel, zeido Eskelstu- na. Men kan zijn klceren en zijn naam veranderen, maar ons gelaat verraadt ons altijd. Ik ken u niet, ging Olaf voort Uwe Hoogheid heeft mij ook nog nooit gezien, xeide Leduc, en voor vanmorgen had ik Uwe Hoog heid nooit gezien. Maar ik zou graag even onder vier oogen hij keek veelbeteekenend naar Eskelstuna met u willen sprekenhet is voor ons beiden van het grootste ge wicht. U kunt in tegenwoordigheid van mijn vriend spreken. Hij geniet inijn volste vertrouwen, zeide Olaf. Leduc glimlachte listig. Zooals Uwe Hoogheid wenscht, zeide hij, alleen zou ik er de voorkeur aan geven alleen met u te spreken overeen groen lint en het Een groen lint en onbewust bruclit de Prins zijn hand op de plaats waar zijn portefeuille zat. Leduc merkte het gebaar o'p en was voldaan. En, zooals ik zeide, ging hij voort, hel kleedingstuk waartoe dit lint behoort. Wie is u vroeg Olaf. Een arme man, die iets kost baars te verkoopen heeft Ah Iets wat Uwe Hoogheid mis schien gaarne van mij zou willen koopen. Hoe heet u Dat doet niets ter zake. Ik zie werkelijk geen enkele reden vvaar- Dan böb ik u- niets meer te zeggen. Waarom zou ik u ook niet ver tellen, dat ik een vriend van Mon sieur Vandeleur ben. Ah 1 Zulk een groot vriend, dat lit zijn volle waarde kendus ik zal hem niet te duur verkoopen. Baron, zoudt u een eindje wil len doorloopeu zeide Olaf. lk moet iets met dezen heer bespre ken. HOOFDSTUK XV. Onderhandelingen. Toen het zes uur sloeg en mevrouw D&pifer nog altijd niets van Vande leur gehoord had, werd zij ongerust: erg ongerust. De middag was lang en vervelend geweest en niet minder onaangenaam door de verontrusten de gedachten, die haar kwelden. Ze besefte, dat ze heel dom had ge daan door Dawling Hall zoo onge merkt te verlaten. De politie was nog bezig de zaak tc onderzoeken, en wat zij nu gedaan had was, op zijn minst genomen, verdacht. Als Brenda nu weer eens begon over het lint? Als Alphonslno eens ondervraagd werd.' Alsen ze werd steeds angsti ger, Ze kon haar eenzaamheid niet lan ger verdragen. Ze liet in het hotel de boodschap achter, dat ze een half Uurtje uit ging en dat, als er iemand kwam niet een pakje voor huar, hij moest wach ten tot zij terug kwam. Ze nam een taxi en reed naar Snckville Street, naar Maison Ida. Ze gaf den portier een haastig ge schreven briefje. Het goudstuk dat ze er bij gaf maakte, dat het al heel gauw aan Vundcleur zelf gegeven werd. „Is dat ding nog niet klaar? Ik moet het nu hebben. Je schijnt niet te beseffen hoe noo- dig het is, dat ik dadelijk terug keer. C." Dat las hij. Natuurlijk kende hij de hand. Maar de woorden wat beteekenden die Dat ding wat voor „ding" moest ze n u hebben En waarom was zij in de stad Wat was er nu weer gebeurd Vandeleur scheurde het stukje pa pier in honderd snippers en rende zoo vlug hij kon naar beneden. Zijn hoofd was vol van duizend veronder stellingen, hij wus doodelijk onge rust. De terugkomst van Pierre Le duc had hem dien ochtend al zenuw achtig gemaakt het bezoek van Pi<ns Olaf had ook sporen achter gelaten en nu dit meer dan onver wachte bezoek van Chiara Maar hij was al bij de deur van de taxi draaide woest den knop om, sprong er in en ging naast mevrouw Dapifer zitten. Ben Je gek Waarom kom Je hier? fluisterde hij. En Jij dan Is liet nu klanr Waarom heb je er too lang over ge daan Klaar Wat Mijn ochtendjapon, ezel l Ik begrijp geen woord van wat je... Maar mijn brief dan vanocli tend 1 - Hè? En jij hebt je particulieren secretaris Mijn particulieren secretaris? Naar het Imperial Hótel ge stuurd om de japon te halen. Ik heb geen brief van je gekre gen vanochtend. Ik heb geen particu lieren secretaris. En dus kon ik hem ook met naar het Imperial Hfttel sturen Dus je moet niet probcereu mij voor den gek te houden ik heb vandaag al meer dan genoeg ge had. Is het soms al niet genoeg, dat dat ellendige stukje lint in verkeerde handen gekomen is hoe, weet ik niet Ja, nu sta je te kijken, hè?... Nu is het m ij n beurt, je een ver rassing te bezorgen!"Welnu, luis ter eens naar me het spijt me, dat ik ooit naar je geluisterd heb Ze legde haar hand op zijn arm en keek hem met haar magnetisch» «ogen strak aan. Hij zweeg. Jacques, je moét naar me luis terenVanmorgen ben ik nnur Londen toe gegaan, met mijn och tendjapon, die groene, waarvan je liet lint afscheurde om je weet wel. Ik stuurde je een kruier met een brief, en vroeg je om naar het Imperial Hfttel te komen en de Japon te halen, om er nieuw lint op te zetten. Een man, die zeide dat hij je particuliere secretaris was en dat je hem zondt omdat je opgehouden werd door die Prinses van Snxc- Hohenfeldt nam het pakje van mij in ontvangst en beloofde rnlj liet om vier uur eigenhandig terug te bren gen. Ik wachtte tot zes uur, mnar daar hij niet terug kwam, moest ik wel naar jou toe gaan. fWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 5