LEVENSTREKJES. gedachtenissen voor liet straalpla-' veiscl! Maar diedie kwamen be ter aanjuist op het dak van de gardabrick; een erg abnormaal groot dakvenster gaapt plotseling open dichte rook en roode vlammenton gen. Het hort in Met liohaain danst Tango van plezier bij zulk een ge licht. Doch daar komt de dankbe tuiging voor ons bezoek reeds. Het is uls vlogen we over een vuurwerk. Dat ons geen der onder, naast en bo- van ons uit elkaar spattende grana ten treft, is waarlijk een wonder. Het maakt ons nog brutaler; ik maak de rest van den bomrnenvoorraad los. Daar worden we echter zelf getroffen. Houtsplinters suizen om mijn val hoed; een groote steunbalk is ver splinterd. Heidaar, nog eens. Het «laat tegen het aluminium van de draagboot en doet deze sidderen. Eén der benzinereservoirs is losgeraakt; het wankelt, tuimelt, breekt dan hee- lemaal los en valt in de diepte. Wan neer we nu geen voldoende benzine meer hebben, wat dan? Ik voel het koude zweet op mijn voorhoofd! Onzin! We stijgen snel, mijn be stuurder heeft het hoogtestuur 6terk opgehaald. Echter de motor begint raar te doen. Spoedig zijn we op 2000 inter. Eigenlijk heeft het al voel te lang geduurd. Ik buig mij vooiover naar de bestuurdersplaats om de in strumenten af te lezen, doch schrik terug. De bestuurder heeft een zak doek om de Imkerhand gebonden en deze is heelemanl doorsijpelt met bloed. Ik sta op, maak een paar be wegingen met de banden om mijn be doeling kenbaar te maken, dan klim ik voorzichtig achteruit en help den bestuurder op mijn zitplaats, niette genstaande hij hevig wenkt van neen. Maar dc dappere kerel ziet er zoo el lendig uit, dat ik bang voor hem ben. Ik zal nu verder sturen, dan kan hij tenminste ten noodverband aanleg gen uit het meegenomen verband kistje. Het is te hopen, dat hij niets ernstigs gekregen heeft. Mijn eerste blik is naar het benzlne- peilglas. Nog maar een goed half uur, dan is het uit met de pret. Maar, waarom zich nu reeds op te windent liet klinkt gek, rnanr ik praat tegen onzen motor als legen een eigenzin rug klein kind. Het geeft helaas niets. En toch komt het er juist nu op aan, zoo hoog mogelijk te gaan, hoog, heel hoog om in geval \an nood zoo lang mogelijk te kunnen zweven.— De benzine zal wel toereikend zijn, als de motor ons maar niet in den steek laat Hij wordt voortdurend nukki ger en koppiger. Langzaam inaar regelmatig sujgen we in den helder- hlauwen morgenhemel. Dat geeft stemming en nieuwen levensmoed. Houdt dc motor het? Ik trek aan het hoogtestuur, want we vallen lang zaam. Niet naar beneden, waar dui zend begcerige handen en dreigende geweerloopen. naar ons verlangen. De ontstekingen houden nu geheel op. Nu is er geen houden meer aan, de motor staat stil. De bestuurder trekt de revolver en houdt die klaar voor wat gebeuren kun. Ik geef het toestel de richting naar de kust. Voortdurend zwevend gaun we naar beneden. Maar wat is dat? Wordt cr beneden niet meer op ons geschoten? De bestuurder begint plotseling onbedaarlijk te lachen en wijst met de niet-gekwetste hand naar omlaag. Is het een droom of werke lijkheid? Wij zijn reeds boven de on zen en daar voor ons ligt in den hel deren zonneschijn ons station. Na een paar minuten zijn we op den grond. Ik voel mij wel een beetje beschaamd, dat ik over onze eigen i roepen gevlogen ben zonder zo te herkennen. Toch zijn wij als eerste terug; zoo gemakkelijk was de vlucht toch niet, mijn eerste oorlogsvlucht in het vijandelijke land! Maar ik heb dc machine toch gelukkig terugge bracht en ons beiden ook." Uit den BalKan. DE DARDANELLES Officieel F ranacli legerbericht „Aan de Dardanellen geen belang rijke beweging in de periode van 12 tot 17 dezer. De Turken deden her haaldelijk aanvallen op het front der geallieerden met mijnen een metho de die ze tot dusver nog niet hadden toegepast. Op 17 dezer werd een Turksche mijngang door Franache tegenmijnen verwoest. Deze operatie «langde voortreffelijk, zonder cenig verlies aan Fransche zijde." T u r k s c h stafbericht „Van geen der fronten is iets bij zonders te melden." Volgens mededeeling uit Berlijn aan het „Alg. Handelsblad" bevatten alle Atheensche bladen berichten over de groote toebereidselen van de geallieerden voor dc aanstaande be storming van de Turksche stellingen bij Gallipoli en aan de Bardauellen, Aan de marine-actie zal een zeer groot aantal duikboolen, en met bij zonder zware 'artillerie uitgeruste sohepen deelnemen. De nieuwe lan dingstroepen zijn in de Golf van Moedros bijeengebracht. Ter bestrij ding der Duitsche duikbooten zijn aan den ingang der zeeengte speciale inrichtingen gemaakt. De „Lokal Anzeïger" ontleent aan de Bulgaarsche bladen le Sofia het volgende omtrent het 22 September 1914 tusschcn Rusland, Engeland en Frankrijk gesloten verdrag betreffen de ds Dardanellen. De bepalingen luiden lo. Engeland en Frankrijk zullen alle krachten aanwenden om de zee engten te veroveren en den weg, om Konstantinopel te vermeesteren, vrij te maken 2o. Rusland zal de Engelsch-Fran- sche operaties aan den kant van den Bosporus ondersteunen 3o. de zeeöngte der Dardanellen en Konstantinopel komen onder de heerschappij van Rusland 4o. dc mogendheden, die liet ver drag sluiten, nemen de verplichting op zich, om de striktste geheimhou ding te bewaren jegens de Balkan- stalen betreffende den Inhoud van dit verdrag. EEN TRANSPORTSCHIP GETORPE DEERD. Wolff seint dat de Frankf. Zeiiung meldt: „Zaterdag torpedeerde eenIDultsche onderzeeër dicht bij Kreta een En- gelsch transportschip van 15.000 ton. Het was volgeladen uil de Dar danellen gekomen op weg naar Egypte •liet zonk bliurem korten tijd". Do Turksdie staf deelt mede: „Turksche watervliegtuigen hebben do haven van Kefalo op het eiland ïmbros aangevallen en een groot transport getroffen, waarop aan stonds brand uitbrak en tegelijk een waterzuil opsteeg. HET TURKSCHE LEGER. Het „Berl. Tageblt." bevat een on derhoud van zijn medewerker met Enver pasja, den Turkschen minister van oorlog. Deze roemde ten zeerste de hulp, die de Duitschers den Tur ken aan de Dardanellen bieden en verklaarde met nadruk, dat men over de praestaties van de Duitschers aldaar te land zoowel als ter zee te- vrcdcu is. Op de vraag of geen aan val der Russen op Konstantinopel te verwachten was, antwoordde Enver „Wij zijn gereedlaat ze maar ko men wij hebben twee millloen man onder de wapenen. De vorige maand hadden wij er 1.940.000; sindsdien zijn eohter nieuwe kaders gevormd, zoodat wij thans de twee inillioen be- reikt hebben. En daarbij zijn de onge- e-ver 15.000 man ongewapeude Arme niërs en Grieken niet rnedegerekend, evenmin als de manschappen van de lichting van dit jaar." HET GRIEKSCHE LEGER. De „Echo de Paris" verneemt uit Athene, dat de lichtingen 1886, 18S7 en 1888 tegen 1 October zijn opgeroe pen. UIT BULGARIJE. liet Bulgaarsche gcneraal-consu- laat le Boedapest maakt bekend Alle in Hongarije verblijf houden de Macedonische Bulgaren van 18 tot 45 jaar, die bij de Macedonisch- Adrianopelsche vrijwillige landweer hebben gediend, moeten zich onver wijld bij hun regimenten voegen voor een oefentijd van drie weken. Die Macedonische Bulgaren van 18 tot 45 jaar, die in het geheel geen soldaat zijn geweest, moeten zich van den 17den September af voor een oefentijd van 44 dagen aanmel den. Al deze Macedonische Bulgaren moeten zich tot het verkrijgen van passen tot het generaal-oonsulaat wenden. Aangezien de leiders der oppositie hun wensch te kennen hadden gege ven met den koning te spreken, om hem hun meening over den toestand uiteen te zetten, ontving de koning hen gezamenlijk in audiëntie. Tot de deputatie behoorden Maltnof, Ge- schof, Danef, Tzanof en Stambolisky, de beide lnatsten als vertegenwoordi gers van de radicale en do agrari sche partij. De socialisten weigerden zich bij dezen stap aan le sluiten zoo seint het nieuws agentschap te Sofia. In een persbericht wordt ver klaard Elk der Ieider3 rritiseerde van zijn politiek standpunt uit de politiek der regeering en cischte beslist de bij eenroeping der Sotbranje en de vor- ming van een uitgebreid concentra tie-kabinet, opdat avonturen verme den zouden worden, die met de op- vattingen van het land in strijd zijn TRAGI-COMEDIE. XVLG Toen-ie weg was, v ader, de deur nij dig achter zich had dichtgeslagen en rumoerig de steile trap van driehoog oinl&ag was gestommeld, bleef er 'n drukkende stilte. Kees, de oudste zoon, pootige, knoestige jonge man vnn drie-en-twintig, stond norsi-h te kijken bij 't raam, z'n handen in z'n broekzakken, driftig z'n pruim be- kauwend. Ko ijsbeerde boos op en neer, en de achttienjarige jongste lag. moegewerkt, in z'n onverschilligste houding in den rieten leunstoel bij den schoorsteen, staarde bot voor zich Hit. Moeder, vroeg-oud, vroeg-gerim- peld in d'r tobbertgö gezichtje, verstel de Ko's blauw® kiel, stll-ingespannen over d'r werk gebogen. En allen duch ten ze weer aan de ruzie, die d'r zoo even geweest was, de zich-eeuvvig- herhalende ruziek met vader, met den nietsdoener, den rentenier, zooals Koes 'm smalend genoemd had. 't Was nou al vijf jaar, dnt-le niks dee, mee-at uit den pot dte z'n zoons met hard werken verdienden, en z'n klceren en de enorme hoeveelheid ta bak, die-d-lo verrookte, betaalde van wat moeder mét d'r werkhuizen nog inbracht. Vroeger was-ie metselaar geweest, werkloos geraakt bij 'n uitsluiting In de bouwvakken; en daarna had-ie eerst geea werk kunnen, later 't niet meer willen vinden. Der kwam genóg in voor 't gezin... waarom zou-d ie weer beginnen? Zoo was 't immers veel lolliger! En d'r stak geen kwaad h&ar in 'm; hij ging zich nooit ergens an te buiten, dronk iederen avond In z'n vaste café éen biertje, waar-ie twee uur over dee en in dien tijd de gel&pte vent uithing. Hij vertelde d'r moppen waar ze m 't kroegje om schüdden, had altijd dien dag net op straat weer iets beleefd, dat een ver haal van 'n half uur waard was, wist 't nieuwste, hing kortom, de branie uit... Thuis was hij anders, bedwong z'n klets-lust, bewaarde, nadat do eerste ruzies niet In z'n voordeel waren af- geloopen, 'n diplomatiek zwijgen. Om half acht kneep-ie d'r steevast uit. ging den meneer uithangen, liét ze thuis leuteren, lapte 't au z'n laars omdat-ie wol wist dat de zoons zich altijd nijdig maakten as ze d'r over begonnen, en dan ongelijk kregen van z'n vrouw, die zelf ook 't onrecht voel en die noodlottige gevolgen zouden kunnen hébben. De Koning «urn kennis van de ver klaringen der leiders van de oppo sitie en deelde mede, dat de minister president zich met de aangelegen heid zou bezighouden. Uit Duitschiand. DE PETROLEUMVOORZIEN1NG IN DEN AANSTAANDEN WINTER. Een correspondent van 't Alg. Han delsblad schrijft. Het herleven der petroleura-indus- trie in Galicie na de bevrijding des lands van de Russische bezetting heeft in de kringen der petroleuni- verbrulkers in Duitschiand over 't algemeen de meening doen vestigen, dat de petroleumverzorging in deu aanstaanden winter zonder groote moeilijkheden zou kunnen geschiedes. Dit laatste blijkt echter, volgens Duitsche bladen, geenszins het geval te zijn. Gulicië cn Roemenië voorzien zelfs in normale tijden slechts voor een vijfde gedeelte in de behoeften aan petroleum in Duitschiand. Voor viervijfde gedeelte komt ze uit Ame rika. Die invoer heeft thans geheel opgehouden, zoodat er groot gebrek aan petroleum zal blijven bestaan. Er zijn dan ook reeds maatregelen getroffen, om voor den aanstaanden winter het tekort aan petroleum op andere wijze aan te vullen. Een spe ciaal comité heeft in opdracht aller- wege, zoover noodig, een gebruik van spiritusgioeiliclit mogelijk te maken. In de eerste plaats zuilen daartoe de gelijks branders verschaft worden, die dienst kunnen doen op de thans in gebruik zijnde petroleumlampen. En daar algemeen een ruime aard appeloogst verwacht wordt, behoeft er in den aanstaanden winter geen gebrek te zijn nan brandspiritus. De gemeentebesturen, die tot nog toe pe troleum gebruikten voor de straatver lichting cn voor de verlichting van openbare gebouwen, zullen algemeen gobruik moeten maken, om den daar door vrijkomenden voorraad petrole um te kunnen overdoen aan die in- dustrieele ondernemingen en aan huisarbeiders, die bij hun werk op een petroleumverlichting beslist zijn aangewezen. En tal van gemeenten moeten een niet onbelangrijken voor raad hebben ingeslagen. Van de door het comité vastgestelde maximumprij zen voor petroleum zal ook voor de wintermaanden niet worden afgewe ken. Uitzonderingen worden niet meer toegelaten. Allerlei. JAPANSCHE MUNITIE-INDUSTRIE. De correspondent van de „Temps" te Petersburg seint, dat hij uit Tokio boricht heeft ontvangen, dat hot Ja- pansehe ministerie van oorlog beslo ten heeft tot oprichting van 1200 mu nitie-fabrieken, waarin 100.000 man werken zullen. Bovendien overweegt Japan thans plannen tot het bouwen van oen nieuwe kanonnenfabriek. Stadsnieuws CENTRALE BOND VAN BOUWVAK ARBEIDERS. Eerste dag. De Centrale Bond van Bouwvakar beiders in Nederland liiold Zondag en Maandag iu De Kroon te Haarlem zijn congres. Do voorzitter, de hoor J. W. van A c h t o r b e r g h ging in zijn op» iiingsredo na hoe de toestand van de bouwvakarbeiders is en betoogde, dat do Regeeringsmaatroge'en ter ver strekking van goedkooporo levens middelen zijn tot stand gekomen on der invloed van de arbeidersorganisa ties. Hij zetto uiteen, dat do Bond cenige duizenden guldens heeft ge schonken aan do werklooze leden door vnn hen geen contributie te heffen. Dit in antwoord op oen artikel in den „Aannemersbond", waarin gezegd Is, dat de Bond niets heeft gedaan lot steunen in dezen crisistijd. De „Aannemersbond" heeft alleen maar gesteund, doordat een paar af dodingen eon som in de kassen van de steunccmité's geetort hebben. Verder is er niets gebeurd. Hierte genover stelt de Voorzitter de straks genoemde contnbuliederving van dun Bond, die de helft van liet bonds bezit betreft. Na eenige huishoudelijke regelin gen getroffen te hebben, ging liet congres over tot de bespreking van het beleid van het bondebosluur. De heer Muller uit Arnhem ert- tisoerde o.ni. de houding van den Voorzitter, die te Arnhem niet op de juiste wijze is opgetreden toen daar gevaar ontstond, dat de metselaars uit den bond zouden treden. Het ge volg van die houding was, dat 40 van de 43 metselaars zouden uittreden. de, maar den vrede wilde bewaren en van de jongens wel gedaan kreeg. Die praatten haast niet meer tegen 'm, hij zat er vergeten, onopgemerkt bij, liet alleen z'n stem hooren als 't verkéerd dreigde te gaan, als '1 fatale onderwerp op do proppen scheen le komen. Dan deed-ie, bescheiden, 'n mededeeling, meest over wat d'r van den oorlog in de krant had gestaan. Dan wlst-ie Koes, die „togen de Duit schers" was en Leendert, die Duitsche neigingen koesterde omdat-ie lift den oorlog gèld hoopte te gaan maken In Duitschiand, legen elkaar op te hit sen, en zweeg vorder, weer onojjge- merkt In die jaren was-ie 'n huiselijk di plomaat geworden, partij trekkend van de zwakheid, de zucht-naar-vrede van z'n vrouw, en z'n impulsieve zoons van hun chapiter brengend. 7joo werd 't meestal geen „groote herrie", want ze bleven 'm duiden,'ai9 'n onnut meubelstuk, dat je niet van de hand kunt doen. Tegen z'n rente nierschap was het een Btil verzet ge worden Maar vanavond had-1© den losbarstenden storm niet meer kun- nen keeren. Ze hadden d'r zeker voor uit met elkaar over gesproken, cn bij de boterham, toen-ie weer als naar gewoonte stil zat te schransen, was Kees uit den hoek gekomen, ruw, met TI1J wees verder op dc slaking (o Goudu, dio hij niet goed geleid achtte en drong or op aan, dat het bestuur niet zou terugdeinzen voor strijd, in dien er iets te winnen zou zijn voor de arl>ciders. Ook de houding van het bondsbestuur bij het arbeidsgeschil to Eindhoven. De heer T e r o 1 f uit Leiden klaag de over de houding van het bondslw- siuur inzake de staking te Katwijk— Noordvvijk. De hoeren W e 11 e r uit Rotterdam en De Jong uit Amsterdam Infor meerden, waarom de districtsverte genwoordiging niet is ingevoerd, hoe. wel hiertoe besloten was. De heer De Jong laakte het ook, dat het bondsbe stuur zich niet heoft doen vertegen woordigen op de meeting van de S. D. A. P. tegen de Landstormwet. De hoer Scherpen huizen (bondsbestuur) deelde mede, dat Mij de minderheid heeft gevormd in het hoofdbestuur terzake van het deelne men aan de meeting. Het hoofdbe stuur heeft daaraan niet deelgeno men, omdat de bond geen politiek lichaam is. Deze opvatting critiseer- de de heer Scherpenhuizen. Er wordt wel deelgenomen aan betoogingen van de S. D. A. P. inzake de Ongevallen wet enz. Spreker wees cr op, dat de Voorzitter straks met instemming heeft gewezen op het resultaat der verkiezingen en er zijn verheuging over heeft uitgesproken, dat de S. D. A. P. daarbij is versterkt. Uit die opmerking blijkt, dat het bondsbestuur toch wei aan politiek d.oet. De V o o r z i 11 e r de verschillende opmerkingen beantwoordend, merkt op, dat het geval te Arnhem reeds anderhalf jaar is soloden. Is spr. daar niet juist opgetreden, dan moet dit liggen aan verkeerde inlichtingen, die meri hem le Arnhem had v er- strekt. Voorts verdedigde hij de hou ding vnn het bondsbestuur ten op zichte van de andere stakingen. Ilij zette daarbij uiteen, dot er eerst or ganisaties moeten zijn in de plaatsen, vóór men tot staking overgaat en bo vendien moeten die organisaties eerst alles gedaan hebben, wat mogelijk is. Dus geon directe, doch moderne aclie. Geen gedeeltelijke acties bij een enkelen patroon, maar een gehoele staking in een bepaalde plaats, moet da leus zijn- Dat do districlsverlcigenwoordiging nog niet is ingevoerd, wordt hierdoor veroorzaakt dat de vole wisse'ingen in het aantal en de grootte der af- declingen, een goede indeeling der districten onmogelijk maakt. De Invoe ring van de districtsvertegenwoordi ging moet wachten totdat er meer stabiliteit in de afdeelingeu is geko men. Wat het nlet-deelnemen aan do meeting legen de Landstormuitbrei ding l>etreft, handhaaft de Voorzit ter cie meening, dat het hier geon arbeiders, doch een politieke aange legenheid gold. De S. D. A. P., die anders altijd het Vakverbond uitnoo- digt, had ditmaal hot verbond ook niet uitgenoodigd tol deelneming aan de betoogLng. De moderne vakbewe ging onthoudt zich daarom van de bespreking van zaken, die de politiek raakt, Hnalt men die in de vakveroenigng •banen, dan komt er in de voreeaiging verschil van meening over politieke inzichten en worden de vakbelangen op da« achtergrond gedrongen. Bij de repliek stelde de heer D e J o n g een motie van afkeuring voor oveï de houding van het Hoofdbe stuur terzake van het niet-deolne- men aan d/e betooging der S. D. A. P. tegen (le Landstorm ui tb roidng, omdat die uitbreiding van den landstorm schadelijk is voor de belangen der bouwvakarbeiders en van de arbei ders in het algemeen. Na de pauze werd de beraadslaging over de motie-Amsterdam voortgezet. Aanwezig bleken 43 van de 47 af- deelingen. Afwezig waren Landsmeer, Middelburg, Nijmegen en Weesp. De voorzitter zette uiteen, dat de zaak van den landstorm niet is een speciaal arbeidersbelang. Alle klassen zijn er bij betrokken. De strijd tegen den landstorm moet uit- geve oh ten worden in de politieke pan tij, niet in de vakvereeniglng, die op die manier een jxditieke vereenigóng zou worden. Het ia dan ook een prin cipieel begaasel, dat oen vakveroeni- ging zich niet nuet politiek bezig houdt. De®e lijn is steeds gevolgd en wil men nu oen ander principe, dan kan het maar niet zoo onvoorbereid geschieden. De voorzitter laakte de late ins-luring der motie. Na discussie bleek, dat geen der af- deelingen de rnotie van (Vinsterdam ondersteunde, waarom die niet ver der in behandeling werd genomen. Tenslotte werd hol beleid van het Bondsbestuur goedgekeurd. Na oo-n bespreking van het vakblad werd ook het beleid van den rodacteur en het jaarverslag goedgekeurd. iels als 'n dreiging in z'n stem. 'k Weet 'en baantje voor je! Voor mij vroeg-ie, onthutst opkijkend. Voor wie anders W ij werke allemaal, Moeder ook. Jij doet alleen niks, je renteniert. Je ken geen werk vindc, zeg je. Nou dan, nlla, 't mol maar 'es uit wezen I Je heb vijf jaar vacantie gehad, nou zal Je werken I O'r is 'en baantje voor je Wat voor haantje vroeg-ie, met verzet in z'n toon. Bij ons op 't fabriek, in de plaats van den ouwen Botter, dien ze z'n pensioen hébben gegeven. Ik heb d'r met den baas over gesproken, en hij wil 't wel 'es met je probeeren, om mijn 'en plezier te doen. Je krijgt om te beginnen twaalf guide in de week, da's genog, zou 'k meenen, voor zulk makkelijk werkJe mot morge maar 'es bij 'm komme Nou, zeg d'r is wat t t' Ken niet 't Ken niet 1 1 Waaróm niet 't Is me 'cn betrekking Bótter I wal was 't-ie Duvelstoejager I De boel schoonvegen, en kissies In me kaar slaan, en ilo fiets van je baas schoonmaken Ik zal je zien An komme I Zoo, zal je me zien ankomme Mooi is dat I Meneer is groos I Me neer de rentenier is groos I Wat doe jijv wat voer jij uit Je bent de op vreter hier in huis, en wij en moedor kennen ons voor iou uitsloven 1 Jii In behandeling kwamen nu de voor stellen lot stichting van oen bonds- workloosheidskas. D© Voorzitter hield oen' zeer uitvoerig© rede, waarin hij uiteenzet te, dat de werkloosheidsverzekering voor de bouwvakarbeiders oen zeer belangrijke is, omdat de werkloosheid zeer groot is onder hem De statistiek van den bond, loopend over 7 jaren, wijst aan dat, uitgezonderd geduren de eenigp maanden, de werkloosheid steeds 4 pCt. bedroog. Hij deed daar na de rnededeelingon over de onder handelingen met den Directeur van liet Bureau voor Werkloosheidsverze kering en zette uiteen, dat het thans mogelijk is, dat de te stiokten werk- loosheidskas toegelaten wordt tot de noodregoling-Treub. Het is mogelijk, dat de noodrege- ling dit jaar afloopt, maar er zijn aan wijzingen, zeide de voorzitter, dat daarmee de Staatshulp niet afgeloo- pen zal zijn. De voorzitter verwacht, dat de regoling, n-a 4 maanden inwer king zal kunnen treden. Door het werklooshcidibureau is meegedeeld, dat deze termijn ligt tussöhon3 en 6 maanden. De heer Van Achter berg h logxle er den nadruk op, dat z. i. nu ook bij stakingen aan de werkloozen uitkeertng kan gegeven worden. Na oen. zeer breedvoerige beraad slaging, wordt bert o ten met de stem men van 13 afdeelingen tegen en 30 vóór, om over te gaan tot 6tichting van oen bemdskas. Over het daarbij te volgen systeem zal Maandag beraadslaagd worden. Rubriek voor Vragen Geabonneorden hebben het voorrecht, -ragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, iu te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat S3. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven on zoo spoedig mogelijk. Aau vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den Inzender vormeiden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Ik heb een fiets op af betaling gekocht, maar kan nu door omstandigheden niet meer dan f 0.50 l>er week afbetalen. Moet de fietsen handelaar daar genoegen mee ne men? ANTWOORD: „Moeten" natuur lijk niet. U is verplicht u aan de afbe- lalingsoonditiën te houden. Of de handelaar zoo welwillend zou zijn, om het u toe te staan de betaling te verminderen, moet u maar eens vra gen. VRAAG: Zijn er boeken over groententeelt ?Ook over bijenteelt? ANTWOORD: Ja, elke boekhan delaar kan u aan die werkjes helpen. VRAAG: Kunt u mij eenige adres sen opgeven, waar ik naai- en knip- les zou kunnen krijgen? ANTWOORD: Dergelijke adres sen kunnen wij niet opgeven. Die wor den wel geadverteerd in onze courant. VRAAG: Mijn zoon is van de lich ting 1912 en moei met December op komen. Krijgt zijn vrouw vergoeding? Hoeveel? ANTWOORD: Als hij daarvoor in de bermen valt. Informeer aan de afdeeling Militie ten Stadhuize. VRAAG: Waar kan mijn doch tertje goedkoop voor kantoor opge leid worden? ANTWOORD: Plaats een adver tentie. VRAAG: Heeft een ambtenaar der Stads-bibliotheek het recht een boek, dat voorradig was te weigeren met de opmerking: „Kom de volgende week maar eens terug"? ANTWOORD: - Wij kunnen dit zoo niet beantwoorden, zonder dal wij de motieven van den ambtenaar kennen. U doet best met deze zaak met den bibliothecaris te gnnn be spreken, wanneer ge u verongelijkt acht. VRAAG: Ik ben bekeurd vegens overtreding van de Mótorwct. Of schoon ik mijn rijbewijs vertoond heb is in de dagvaarding de leeftijd ver keerd aangegeven, Ben ik verplicht de boete te betalen ANTWOORD: Als u veroordeeld wordt, moet u de boete betalen, ten zij u In hoogcr beroep gaat. VRAAG: Een dienstbode is 2 Augus- itus in dienst gekomen en verlaat die met November. Heeft ze recht den godspenning te behouden? ANTWOORD: Neen. ligt den tijd te verklessen, als wij ons 't zweet uit onze bast werken. En jij bent nog groos I Móói is dat Ik zal jou zien ankomme, je ken op- hoepele verder, tis je niet werke wil. Ik voer geen slag meer voor je uit, ik ga net zoo lief wegWat zegge jullie Ze waren Kees allemaal bijgeval len, moeder nou ook, en ze hadden herhaald dat 't meer as verschrikke lijk was, zoo'n luibak in je huis, die je nog zou motten an respecteeren om dat 't Je vader was. De buren spra ken d'r allemaal schande van. Ze hielden éan, scholden, en Kees had 'm dreigend z'n vuist voorgehou den, maar vader zweeg verder bot, volgde z'n beproefde tactiek. Ten slotte, toen er 'n pauze kwam, had-ie nog 'ee gezegd En 'k doen 'et toch nietwas toen weggeloopen, t ijdig de deur dichtsmakkend. 'n Kwartier hadden ze stil, boos na-mokkend., bijeengezeten. En toen begon Ko, ddo do kalmste was, met z'n voorstel uitleen te zetten, als 't eenige middel om d'r een eind an te maken. De broers, Kees nijdig, Leen dert norsch-onverschilig, stemden d'r mee in, maar met moeder was 't een heele moeite. Tenslotte liet ze zich toch overreden, 't Was immers 't eenige, en der was geen beter manier te bedenken. Hij zou wei mótten, en zij, moeilijk tobbend in d'r werkhui zen, met 'r kortademigheid meer-en- meer ongeschikt voor 't werk wor- VRAAG: Is de vader, wanneer de moeder overleden is en er ecnig ei gendom bestaat, verplicht een too- zienden voogd le benoemen?? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Mijn dochtertje 13 als naai- steraankomelixig In betrekking ge weest. Haar patroon beeft haar drie weken geleden naar -huls gestuurd zonder eenige vergoeding voor 8 da gen. J.I. Maandag is haar de betrek king opgezegd, waarop zij Woensdag verlof gevraagd heeft een nieuwe be trekking te zoeken. De patroon heeft nu een dag loon van haar weekgeld afgehouden. Heeft hij hiertoe het reclrt? ANTWOORD: De vraag is niet ge heel duidelijk. Indien uw dochtertje verzuimd heeft zonder goedvinden van haar patroon, behoeft voor dien dug geen loon betaald te worden. VRAAG: Een buitenlander trouwt iu Nederland met een buitenlandsche vrouw. Na eenige Jaren werd de man genaturaliseerd. Is hierdoor do vrouw ook genaturaliseerd? ANTWOORD: De vrouw volgt van rechtswege de nationaliteit van den man. VRAAG: Ik ben dit Jaar voor Rijn- iandsch bundergeld dubbel zoo hoog aangeslagen als verleden jaar. Ben ik verplicht het te betalen? ANTWOORD: Ja, tenzij gij de on rechtmatigheid van den aanslag kunt aantoonen. VRAAG: Mijn zoon is van lichting 1916 en heeft in het begin van do mo bilisatie vrijwillig geteekend. Op ver zoek heeft hij ontslag uit den dienst gekregen. Moet hij voor den Land storm opkomen? ANTWOORD: De lichting 1916 ls eerst in 1916 landslormplïchtig. Da vrijwillige verbintenis ontheft niet van opkomst in werkelijken dienst. VRAAG: Ik ben 18 jaar en van lioh ting 1917. Ik wil mij aan het reserve kader verbinden. Wanneer moet ik mij. daarvoor opgeven en wanneer moet ik in dienst treden? Wanneer ik als gewoon milicion ga, wanneer be gint dan mijn dienst? ANTWOORD: De werving voor het 1 oservekader is, wegens voltallig zijn, bij ©en groot deel der korpsen geslo ten. Wend u om inlichtingen op het znrnizoensbureel hoofdwacht op de Groote Markt alhier. Als milicien der lichting 1917 hangt de inlijvlngs- dnlura af van het wapen of dienstvak waarvoor gij wordt bestemd en is dus nog niet op te geven, wanneer gij dan moet opkomen. VRAAG: Moeten kostwinners van liohting 1917 ook voor den landstorm opkomen ANTWOORD: De lichting 1917 van den landstorm is in 1917 eerst dienst plichtig indien door bijzondere wet ten niet anders wordt bepaald. Tot zoolang dient gij uw vraag uit te stellen. VRAAG: Wanneer een Nederlander in Duitschiand ls en landstormplich- tig, moet hij dan voor den landstorm opkomen? ANTWOORD: Een landstormplich- tigen, die in Duitschiand verblijft, is verplicht aan de oproeping in wer kel ijken dienst te voldoen. VRAAG: Ik ben vnn lichting 1915 en ingedeeld hij de treinafdoeling veld-artllierie. Wanneer moet ik op komen. Heeft mijn vrouw recht op vergoeding? ANTWOORD: De veldartillerie lichting 1915 wordt in het tijdvak van 1 tot 5 October a.s. ingelijfd. (Vermoedelijk den 5en October le Am sterdam). Voor de vergoeding dient ge u te vervoegen bij de afdeeling mi litie, stadhuis (c.q. raadhuis). Den hoor J. A. B. te Haarlem. Uw vraag ls niet voor beantwoor ling vatbaar. Den heer J. B. H. te Haarlem. Uw vraag is niet voor beantwöa.-jing vatbaar. In verband met eon antwoord op een gedane vraag deelt men ons mee, dut de lieer P. de Nobel, rnuziok- Ieeraar, verhuisd is naar Pieter Kka straat 74. dend, zou eindelijk 'es rust kunnen bobben... Woon jij niet meer bij do Haar leiumerdijk? vroeg een van Lcendert's kameraden 'm een paar weken later, verwonderd. Nee! 'k Ben niet meer thuisl 'k Lig in den kost bij den ouwen Botter. Moeite gehad? Nou, je weet, dat de ouwo niet meer werke wou, dat-ie den rentenier uithing? We hebben 'in effe genómenl Eerst is me oudste broer uit huis ge gaan. Die het 'n kosthuis gezocht. Daarna ik. En nou 'n week geleje ook Ko, die het me moeder meegenomen, en 'n briefje voor den ouwe achterge laten, nsdat ie nou wist waar-ie an toe was! Nou mót-ie wel! Sjonge! En as-ie nou sjieklukel bij je moeder an huis komt maken? Durft-ie niet. Hct-Ie 't lèf niet voor! Hij zoekt al! Gisteren, het Burk- sen me verteld, is-ie hier an 't fabriek om werk kommen vragen, maar ze haddon net niks voor 'm. Wat ken die ook? Metselen, en daar is 't nou de tijd niet voor. Hij mot wat ander» zoeken, en 't is zoo goeie! Ilij het z'n verdiende loon, en me moeder, 't ou we mensch, hoeft tenminste niet meer in d'r diensies te tobbe... Nou atju, 'k mot hierlangs! RACONTEUR.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6