De Europeesche Oorlog. PERZIKBLOESEM TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 27 SEPTEMBER 1915 Op het Westelijk Oorlogsveld. Hevige gevechten over het geheele front. STAFBERICHTEN. FRANSG1IE communique's: Van Za terdag middag: „In Artois is do Fransche artillerie de Duitsohe linies doeltreffend blij- rven beschieten. Ten Zuiden van dc Som-me hebben de Duitschers de Fransche loopgra ven en sappen bij Filleloy, Dancourt en Andechy gebombardeerd. Fran- ecbe batterijen bobben 't vuur krach- ti beantwoord en op tal van punten de overhand behouden. Ten Noorden van de Aiene, aan het kanaal van do Aisne naar de Maine duurt de hevige beschieting over en weer nog steeds voort. In Champagne hebben de Duit schers een lievig bombardement hun ner loopgraven en werken beant woord met het werpen van stikgas Jioudendc granaten op de «-treek van St. Ililaire en Auberive. Die schoten hebben niet de minste uilwerking ge had. In Argonno dezelfde bedrijvigheid van de wederaijdsche artillerie, voor al in den sector van Courte Chaus- sée. Enkele gevechten met bommen en granaten kwamen voor in het Pries- ierboÊCh. In Lotharingen hebben Fransche patrouilles eenigo gevangenen ge maakt. Bij Manhoue is een nieuwe Duitsche aanval afgeslagen. Een Fransch vliegtuige;>kader heeft Vrijdag het station Sablons te Metz gebombardeerd. Er zijn een 40 bom men op geworpen." Van Zaterdagavond: „Do Fransche batterijen aan de Belgische kust hebben samen met de Engelsche vloot do stellingen der Duitschers te Westende en Middel- kerko beschoten. De Engelsohen deden met 6uccea een aanval op de stellingen van de Duitschers ten westen van Loos en Hulluch. De Franschen hebben, in samen werking met de Engelschcn, een he- v'gen aanval gedaan ten noorden van Atrecht en voet gekregen op ver schillende punten van de Duitsche li nies. Van Zondagmiddag: In Artoia hebben de Franschen zich in den loop van den nacht ge handhaafd in de stellingen, die zij gisteren hadden veroverd, waaronder het kasteel Carleul. het kerkhof van Souchez en de laatste loopgraven, die de Duitschers nog bezet 'hielden ten oosten van de versterkte stelling, be kend onder den naam „het Laby rinth". Ir. Champagne zijn hardnekkige gevechten langs het geheele front voortgezet. Fransche troepen zijn in de Duitsche linies doorgedrongen over een front van 25 kilometer lengte en een diepte, die van één tot 4 kilome ter afwisselt. In den loop van den nacht hebben zij zich in al de verover d? stellingen gehandliaafd. Het aantal krijgsgevangenen, dat tct dusver geteld is, bedraagt meer da ij tienduzend man. Aan de rest van het front niets te vermelden behalve een actie van de Fiartsche artillerie tegen het D-uitsche veldwerk in de buurt van Lonoy in Ban de Sapt. Van Zondagavond: „Er hebben gevochten met bommen en luchttorpedo'a plaats gehad tus- pchen de Somme en de Aisne. Fransche artillerie heeft een muni tie-depót in een versterkt huis in de lucht laten vliegen. Wederom werden de Duitsche loop graven, blokhuizen en batterijen in Cliampagno op het allerhevigst be schoten, waarna de Fransche infan terie een aanval deed op de Duitsche linies tusschen de Suippes en de Ais- no en de eerste stellingen van de Duitschers op bijna het geheele front bezette. Do vooruitgang der geallieerden duurt voort." Een officieel bericht van den E n- g e 1 s c h e n veldmaarschalk French meldt „Do Engelschen vielen Zaterdag de Duitschers aan ten zuiden van het kanaal van La Baissé© en ten oosten var Grenay Vermelles cn maakten zich meester van hun loopgraven over een front van 5 mijlen en drongen daarbij in hun linies binnen, op som mig© plaatsen tot 4000 yards. Do En gelschen maakten zioli meester van den westelijken uitgan gvan het dorp Loos, alsook van de mijnwerken ln den omtrek en van. heuvel 70. Andere aanvallen werden gedaan ten noorden van het kanaal, waardoor krachtige Duitsche reserves naar dit punt werden gedrongen, waar even eens den geheel en dag krachtig werd gevochten, met afwisselend succes. Bij het aanbreken van den nacht bezetten de Engelsche troepen ten hoorden van het kanaal hun posities van 'e morgens. De Engelschen deden een anderen aanval bij Hoog©, aan beide zijden van den weg naar Mee rt en. De aanval ten noorden van de hoeve Bellegaarde en den hoogtekam. doch deze werden later door de Duit schers hernomen. Bij den aanval ten zuiden van den weg namen de En gelschen ongeveer 600 yards van de Duitsche loopgraven en zetten zich Ir, het gewonnen terrein vast. Tot nog toe werden door de En- gelechen 1700 gevangenen gemaakt en 8 kanonnen, benevens een nog niet bekend aantal mitrailleurs genomen. De mededeeling in het Duitsche communiqué van Vrijdag, dat de En gelschen den vorigen dag een. aan val poogden te ondernemen ten zui den van het La Bassée-kanaal, die on der het Duitsche artillerievuur mis lukte, is onjuist. Dien dag werd geen aanval ondernomen." Van den DUITSCHEN etaf Var, Zaterdag „Op het geheele front van de zeo tot aan de Vogezen, is liet vuur der geallieerden in kracht toegenomen ten Oosten van Yperen, tusschen het kanaal van La Bassëo eu Atrecht, alsmede in Champagne van Prosnes tot Argorine, heeft het dc uiterste he vigheid bereikt. Na een zeer krachtige voorberei ding doer de artillerie, die hier en daar 50 uur aan één stuk duurde, be gon de verwachte aanval. Tusschen de spoorwegen van Yperen naar Rus ee laere en naar Com in es gingen de Engelschen Zaterdagochtend vroeg tot den aanval over. Op den noorde lijken vleugel kon dezo eerst na een gevecht van man tegen man voor en in de Duitsche stellingen afgeslagen worden. Verder vallen de geallieer den ten N.O. en Z.O. van Arinentiè- res en ten N. van het kanaal van La Bassóo aan, onder gebruik van gas- er. stinkbommen. In den avond van den 23slen zijn, naar eerst thans bekend wordt, de Franschen de vernielde Duitsche loop graven bij Souchez binnengedrongen. Zij zijn er Vrijdag echter weer uitge worpen. Dienzelfden dag zijn zij nog maals bij Souchez en .uan beide zijden van Neuviile teruggeslagen. De in Champagne, van Prosnes tot Argonno door de Franschen begon nen aanvallen, zijn op de meeste pun ten afgeslagen, gedeeltelijk reeds door krachtig Duitsch artillerievuur, of zJjn eerst op weinige schreden voor geweer- en machinegeweer-vuur ver ijdeld. Do terugtrekkende Fransche troepen hebben door 't hevig gcschut- en machinegeweer-vuur der Duït- echers zeer aanzienlijke verliezen ge leden. Op eenige punten van het front is het gevecht van man tegen man nog gaande. Een zwakke aanval der Franschen op Bézange la Grande, ten Noorden van Lunéville, is mislukt." Van Zondag: ,,Ais gevolg van het sedert maan den voorbereide offensief van de Franschen en de Engelschen zijn do gevechten over een groot deel van het front voortgezet, zonder dat de aanvallers hun doel noemenswaard genaderd zijn. Aan .Ie kust hebben ook Engelsche schepen geprobeerd in het bijlzonder Zoebrugge onder vuur te nemen. Zij. bereikten geen resultaat en nadat er een schip gezonken was en twee an dere schepen beschadigd waren, trokken zij zich terug. In den sector van Yperen hebben de geallieerden groote verliezen ge leden voordeelen hebben zij niet bevochten. De Engelschen hebben twee officieren en honderd man en zes machine-geweren in Duitsche handen gelaten. Ten zuidwesten van Rijsel is het aan de geallieerden gelukt bij Loos de hecetting van de voorste verdedi gingslinie in de tweede terug te drin gen. Hierbij hebben dc Duitschers na tuurlijk aanmerkelijke schade gele den, ook aan tusschen de stellingen opgesteld materiaal van allerlei soort. De tegen-aanval, die nu den g©ng is, neemt een voor de Duitschers gunstigen loop. De puinhoopen van het dorp Sou- chee hébben de. Duitschers vrijwillig verlaten. Talrijke aanvallen op dit punt werden door de Duitschers af geslagen, op vele punten met zwam verliezen voor de geallieerden. Hier bij' ondersoheidde zich vooral hot 39slc Duitsche landweerregiment, dat hel bij de poging om door te breken in Mei, ten noorden van Neu viile, zonder hoofd had moeten uit houden. De Duitschers hebben hier meer dan twaalfhonderd gevangenen gemaakt, onder wie een Engelsche brigade-comntóndant en verscheide ne officieren, en tien machinegewe ren buit gemaakt. Ook in den strijd tusschen Reims en de Argonnen moest een Duitsche divisie ten noorden van Perthes haar voorste stelling, die door een aan houdende beschieting van zeventien uur verwoest cfas, ontruimen en een tweede, die twee tot drie kilometer daarachter gelegen was, innemen. Overigens faalden echter ook hier alle pogingen van de geallieerden om door te breken. Bijzonder hardnekkig is er ten noorden van Mourmelon en even ten westen der Argonnen gestreden. De Noord-Duitsche en llessische land weer heeft zich bijzonder geweerd. Er zijn meer dan 3750 Franschen. onder wie 39 officieren gevangen ge nomen. Ip den strijd jji de lucht hebben Duitsche vliegers goede resultaten behaald. Een vlieger heeft ten westen van Kamerijk een Engelsch vliegtuig naar beneden geschotenteu zuiden van Metz heeft luitenant Boelke, die voor zijn proefvlucht opgestegen was, een Yolsin-vliegtuig naar beneden geschoten. De ouderofricier Boelnn heeft van een uit dirie Fransche vliegtuigen bestaande eskader, dat opgestegen was om een aanval op Freiburg te doen, twee vliegtuiges neergeschoten. Het derde ontkwam." UIT PARIJS. Reuter seint uit aPrijs: „Het uit stekende nieuws, dat in de laatsto twee communiqués vervat is, bleek de Franschen ten reerste te verheu gen, hoewel er noch in de pers, noch onder-het publiek een neiging waar te nemen valt tot overdreven biijd- schapsbetoon. Frankrijk is geduren de zooveel lange maanden geschoold in geduld en zelfbeheersching. dat hel alle nieuws, het goede en het kwade met opgewekte gelijkmatigheid aan vaart, in de vaste overtuiging dat de zege ons zal zijn, hoe lang en hoe hard de weg ook zijn moge. De bla den maken met blijkbare voldoening melding van den voortgang in Artois en Champagne, van het aanzienlijke aantal krijgsgevangenen, maar zij onthouden er zich van vooruit to ioopen op de verdere ontwikkeling der krijgsverrichtingen. „Het zou oorbarig zijn", zegt de welingelichte militaire medewerker van het Jour nal des Débats, „om een gevolgtrek king te maken uit de beschikbare in lichtingen. Wij moeten het vervolg afwachten. Het is begrijpelijk, dat wij ons verheugen over het bekend gemaakte succes, maar de noodza kelijke elementen om het te beoor- deelen en de beteekenis er van te be palen ontbreken". VAN OORLOGSCORRESPON DENTEN. Aan do „Nieuwe Rotterdaansche Ct." wordt geseind „Zaterdagmorgen ongeveer half zo- m, heeft een Engetsch eskader, be staande uit 5 groote en ongeveer 25 j kleine schepen, het vuur op Zee- brugge geopend- Van dit eskader werd slechts door 2 groote schepen vuur gegeven, waarschijnlijk uit 28 c.M.-kanonnen. De Duitsche batte rijen aan de kust antwoordden met lichter geschut, waarmede zij eerst tegen 10 uur begonnen. Om 7 uur steeg boven Zoebrugge een zware rookkolom op. Vermoede lijk werd deze rook ontwikkeld door granaten, die van de Engelsche vloot waren afgeschoten om een betere trefkans te hebben, Do Engelschen gebruikten ook licht geschut, dat de kust niet 'bereikte en vermoedelijk tegen Duitsche onder zeeërs werd gebruikt. Een Duitsch vliegtuig vloog heen en weer van Zeebrugg© naar de En gelsche vloot, terwijl ook een kabel ballon boven Zeebrugge opsteeg. Tegen half elf stoomde 't Engelsche eskader weg." HET GESCHUT DER GE ALLIEERDEN. In een beschouwing over den staat van zaken aan het Fransche front, schrijft de „Intransigeanf: „De uitwerking van het voortdu rende vuur der Fransche artillerh begint zich al duidelijker af te teeke nen. Er kan geen twijfel aan be staan, of het ravitailleerings-stelsel van den vijand moet zeer ernstig iu de war zijn gestuurd op zekere fron ten der linie. Het zou volstrekt niet verwonderlijk zijn, dat enkele sectors der Duitsche eerste linie volstrekt on houdbaar werden wegens gebrek aan munitie. Wij hebben reeds gezien, boe een Duitsche post ontruimd moest worden als gevolg van onze beschieting, en dus kan de artillerie eenmaal liet punt hereiken, waarop zij geheel alleen veldslagen wint. Maar niettemin moet de infanterie toch sleet!s het laatste woord heb ben, daar het voordeel, door de artil lerie behaald, ten volle moet worden uitgebuit, zoodat de infanterie zich tenslotte steeds aan het vijandelijk vuur zal moeten blootstellen'. Op het Oos'elijk Oorlogsveld. STAFBERICHTEN. Van den DUITSCHEN staf: Van Zaterdag: „Legergroep-von Hindenburg Aan vallen der Russen ten Z.W. van Len- newaden, bij Wileika en Rabun zijn afgeslagen. 't Duitsche offensief op hel front ten Zuiden van Soly Is voortgezet. Do Russen bieden den Duitschen ojwnarsch op do linie Smorgon—Wiej- new—ten W. van dc Beresina (rcCh- ter-zijrivier van de Njemen)Djelja- titsji (aan de uitmonding van de Be- ina in de Njemen) nog tegenstand. 3ij Friedrichstadi heelt eon Duit- 6che vlieger een Russisch vliegtuig neergeschoten. Legergroep-Leopold van Beieren Ten Noorden van Korelitsji verweren de Russen zich hardnekkig. Duitsche trcepen hebben de stac Negniewitsji, ten N.O. van Nowo Grodek, stormen derhand genomen en verscheidene krachtige tegenaanvallen der Russen afgeslagen. Ten Oosten en ten Z.O. van Bara- nowitfiji schiet de Duitsche aanval op den westelijken oever van de Szczara goed op. Daar zijn eenige honderden gevangenen gemaakt. Ten Westen van Wedrwjedtsjl en meer, naar het Zuiden hij Lii>sk hebben de Duitschers de Szczara bereikt. Bij de )eg©rgrocp-von Mackensen en op liet Zuidoostelijke gevechtsterrein is de toestand onveranderd". Van Zondag; ,.Legergroep-Von Hindenburg: Ten oosten van. Wileika zijn weder om aanvallen der Russen afgeslagen. Ten westen van Welesjnef drongen de Duitschers op verscheiden punten de Russische stelling binnen. Het ge- echt duurt nog voort. Ten noordwesten van Saberesina sloegen de Duitschers de Russen te rug over de Beresina; verder naar 't zuiden, bij Djeljatitaschi en Ljub- scha, is de Njemen bereikt Er wer den 900 man gevangen genomen en twee machine-geweren buitgemaakt. LegergroepPrins Leopold van Beieren: De Russen zijn verder te ruggedrongen; 550 gevangenen zijn binnengebracht Legergroep-Von Mackensen: Toe stand onveranderd. Op het zuidoostelijk oorlogstoo- neel: Bij de Duitsche troepen is niets bijzonders gebeurd." Van den OOSTEN RUKSCHEN staf: Van Zaterdag: „Do algemeene toestand ia on ver an. derd. In Oost-Galicië is niets van belang gebeurd. Tegen 't Oosten rijkscho front in Wolhynië hebben de Russen weer tal van aanvallen, waarbij zij op sommige ondernomen, waarbij zij op sommige punten tot in de Oostenrijksche loop^ graven doordrongen, maar overal zijn de Russen onder groote verliezen te ruggeslagen. Het getaj gevangenen, Donderdag en Vrijdag tuin de Ikwa-linie ingele verd, bedraagt 20 officieren en onge veer 400 man. De Oostenrijksch-IIongaarsche rui terij, die in het boschachtige en moe- russlge terrein aan de beneden-Styr opereert, heeft den Russen wederom eenige taai verdedigde plaatsen afge nomen. In Lithauen zijn Oostenrijksche troepen tot in do streek van Kraszyn doorgedrongen". Van Zondag: ,,De Russen zetten ook Zaterdag met groote inspanning hun pogingen voort om 't Oostenrijksche front bij Nowo Alexinice te doorbreken. Do slag, die verscheiden dagen geduurd had, eindigde met een volledige ne derlaag der Russen. Waar het den Russen ook gelukte eon der Oosten rijksche loopgraven binnen te drin gen, overal werden zij door de toege snelde reserves met groote verliezen teruggeslagen. Nog Zaterdagmiddag en -avond mislukten ten zuiden van Nowo Alexinice tienmaal herhaalde aanval len der Russen. Ten oosten van Zalozce werden Rus sisch© afdeelingen, die zich door de stukgeschoten versperringen der Oos tenrijkers een weg naar de Oosten- rij bsctie stellingen hadden gebaand, als krijgsgevangenen weggevoerd. Aan het Ikwa- en Styrfront ver slapte de activiteit van de Russen. D© in Lithaüen strijdende Oosten- rijksch-IIongaarsche troepen sloegen de Russen bij Kraszyn terug naar den oostelijken oever van de Boven- Schara." Van den RUSSISCHEN staf: Van Zaterdag: „In den omtrek van Riga wordt de beschieting op enkele plaatsen krach tiger. Ook hier maken de Duitschers gebruik van projectielen met verstik kend© gassen. Een hevig gevecht word: geleverd over het geheel© front aan de stellin gen van Dunaburg, tusschen de Du- na en het Drisviaty-meer, waar do Duitschers, ondersteund door een over weldigend vuur hunner artillerie, tot herhaalde aanvallen overgingen, die echter allen werden afgeslagen. Ilier en daar werden loopgraven herhaal delijk genomen en hernomen. Bij een offensief langs den straatweg naar Dunaburg, in de streek van het meer Lavkez, bij Novo Alexandrowsk, slaag den de Duitschers er aanvankelijk in de Russische Joopgraven te nemen, maar daarna werden zij door een te genaanval van Russische troepen er weder uit gedreven. Na zich verza meld te hebben, rukten de Duitschers opnieuw in dichte colonnes op do Rus sische loopgraven aan; zij werden echter ontvangen door artillerie-, mi trailleur- en geweervuur, op korten afstand, en vluchtten in wanorde. Op nieuw herstelden de Duitschers zich en nog tweemalen vielen zij aan. in dezelfde richting. Het artillerievuur was buitenge woon lievig, maar alle aanvallen wer den afgeslagen. Opnieuw geraakten de Duitschers in verwarring en op en- ke:e plaatsen namen zij de vlucht. De verliezen van de Duitschers zijn groot. De aanzienlijke verliezen aan Rus sische zijde, het gevolg van de hevig heid van het gevecht, geven het beste bewijs van den moed der troepen. In den loop van een der tegenaan vallen werd een aanrennende Russi sche troep door de Duitschers om singeld; hij brak zich echter door de omsingeling met een bajonet-aanval en vereenigde zich met de naburige troepen. Aan het front van de streek Osjma- ny tot de Pripjet geen wijzigingen van beteekenis. Op zichzelf staande gevechten wer den geleverd in de streek van Novo Grodek en van Raraontvitehi. Volgens nadere mededcelingen leed het 41o Duitsche legercorps in het gevecht bij I.ogischin zeer zware verliezen, de Russen maakten bij zijn ordelooze vlucht 7 officieren en 5i met-gewonde soldaten krijgsgevangen. De Russen maakten ook een groot aantal gewon, de Duitschers, waarvan het aantal nog niet is vastgesteld, krijgsgevan gen. In de streek van Dubno werd een lievig gevecht geleverd om de dorpen Khoroupagne en Golowtsjitsja. Bij een frontaanval namen Russi sche troepen 31 officieren en 600 man gevangen, en maakten een mitrailleur bui'. Dezo aanval werd gedaan onder een buitengewoon hevige artilleriebe schieting door de Duitschers, waar door Russische troepen terug moes ten trekken op de Ikwa. In het grensgebied van Galicië de den de Oostenrijkers een reeks aan vallen bij het dorp Novo Alexinetsj. Door een tegenaanval echter dreven de Russen hen terug, namen meer don 3000 man gevangeü en maakten 4 mitrailleurs buit. In d© buurt van het dorp Dobropole ten Z.W. van Trembowla, maakte Russische cava lorie een charge op de Oostenrijkers. Dezo sloegen op de vlucht. Russischs ruiterij vervolgde de Oostenrijkers, sloegen een groot aantal manschap pen neer en maakte 500 soldaten en 17 officieren krijgsgevangen. Twee mi trailleurs werden buit gemaakt. VoJ- f;ens nadere berichten maakten do tussen ln de buurt van Luzk 128 offi cieren en 6000 man krijgsgevangen, terwijl de oorspronkelijke schatting respectievelijk 80 en 4000 was. VAN 'T OOSTENRIJKSCHE OORLOGSPERSKWARTIER. Uit het Oostenrijksch-Hongaarsche perskwartier wordt aan het Berliner Tageblatt geseind, dat de Russen, na den terugtocht der Oostenrijksch-Hor*. gaarsche troepen over de Slyr, de stel lingen op den westelijken oever der rivier geschut van alle kaliber fel beschieten. Te voren hadden de Russen op verscheidene punten zon der succes getracht, de overgangen over de Styr te vermeesteren. Aan dc Beneden Ikwa trachten de Russin de stellingen der Oostenrij kers bij Doebno onhoudbaar te ma ken en tegelijkertijd heeft generaal Iwanof zijn hoofdmacht voor een of fensief ln de richting van Brody op den spoorweg BrodyDoebno opge steld. De aanvalslini© der Russen strekt zich uit van do bronnen van de Goryn en de Ikwa tot dicht bij Pocza- jew. Een groot aantai batterijen heb ben de stellingen der Oostenrijksch- Hongaarsche troepen aldaar met een voor de Russen buitengewone mujii- li ever spil ling beschoten. Met het boni. bordement ging een reeks zeer heftige stormaanvallen gepaard, die dikwijls doordrongen tot aan de draadversper ringen en loopgraven der Oostenrij kers. Ofschoon de eerste stormcolon- nes door het Oostenrijksche geschut en machinegeweren vreeselijk werden gehavend, drongen steeds nieuwe li- niën op, die ecliter in het handgemeen werden teruggeslagen. Herhaaldelijk werden de teruggeslagen Russische aanval8colonnes door de Oostenrij kers vervolgd, cn namen deze in een tegenaanval Russische loopgraven. VAN RUSSISCHE ZIJDE, t Petersburg's T. A. seint: „De tegenslagen, die de Duitschers hebben ondervonden bij Wileika en aan het Oghinskikanaal, van welke in het bericht van den Duitschen Gene- ralen Staf met allerlei reserves mel ding wordt gemaakt, hebben volgens het Russische legerbericht het kaïak. ter van belangrijke nederlagen, welke samen met de operaties van de tweo vleugels dreigen met een nadere ont wikkeling van een actie op het ge heele front ten nadeele fan de Duit schers. De militaire medewerker van de Nowoje Wremya", die wijst op de groote strategische portée van de ene» cessen in de streek van Luzk en Ga licië, stolt in het licht, dat de tegen slagen bij Logiszin, aan het Oghinskl- kanaal en bij Wileika ook door de Duitschers erkend worden. D© eerst genoemde streek 16 van belang voor het Duitsche leger, zoolang de troe pen van zijn zuid-westelijk front ver bonden zijn door de groep van het le ger van prins Leopold, die optrekt naar het Schara-front. Bij Logiszin opereert het leger van Mackensen, dat het grootste gedeelte van zijn troepen heeft afgestaan aan een ander onbekend leger, misscliien aan het zuidoostelijk front. Wat er van over Is gebleven, is door de Rus sische troei>en totaal verslagen en ls gevlucht De nedeilaag der Duitschers bij Wi leika schijnt nog ernstiger, wanneer men rekening houdt met haar gevol gen en haar beteekenis uit een tak- tisch oogpunt. Het is zeer begrijpelijk, dat bij het verlies van acht kanonnen, caissons en zeven mitrailleuses, terwijl dezo onmiddellijk tegen do Duitsche troe pen werden gebruikt, de Duitsche ge nerale staf onmiddellijk melding heeft gemaakt van den geleden tegenslag. Het door de Russen behaalde tac tisch succes stelt de troepen der ge allieerden aan het westelijk front ge rust. RUSSISCHE VERLIEZEN. De te Boecharest verschijnende „Moldava" deelt mede, dat do Russen in het eerste jaar van den oorlog 223,271 officieren hebben verloren aan dooden. gewonden en gevangenen. DE ONTSNAPPING VAN HET RUSSISCHE LEGER LIT WILNA. De militaire deskundige van bet „Alg. Handelsblad" schrijft „Steeds meer wordt bet duidelijk, dat de poging van Ven Hindenburg, FEUILLETON Uit het Engelsch van W. A. MACKENZIE. 83) Coke bleef tot negon uur op Dawling Hall. Hij dineerde samen met Bren- da, wam een mensch moet toch eten, en col ook, zelfs onder de treurigste onistann giicden. Hij praatte met haar alsof hij haar broer was (niet als baar vader, want daar had hij hee torn aal geen aanleg voor. En hij droeg zorg dat hel gesprek niet op de eon of andere nanier op Dalecarlia kwain. Om negen uur ging hij naar Ma'l- don, waar hij Olaf en Eskilstuna hoopte te vmdeu. Hij wachtte gedul- d'g op hen tot Jialf twaalf en ging toen naar bed, een beetje eombor, oen beetje ongerust, en in 't geheel niet vrooiijk, want hoe kon hij ook weten wat oi lüschen Brcuda en Althéa ver handeld was? De klok sloeg half twee, toen de hertog en de baron in de auto van Olaf nij de „Gouden Leeuw" aankwa men. Om kwart, over eenen had mevrouw Dapifer Dawling Hall te voet bereikt, komende van Fordham Wood, want zo kon moeilijk haar koetsier uren en uren laten wachten in dezen kou den lentenacht. D© prins en de baron sliepen den slaap der rechtvaardigen. En wat deed mevrouw Dapifer? Alphonsine was opgebleven en Chiara was haar daar niet erg dank baar voor. De kamenier was buiten gewoon spraakzaam, als het kan nog moer dan anders. De politie is hier weer geweest. Ze vroegen naar mevrouw. „Me vrouw is er niet!" „1- Mevrouw er niet? Dat is onmogelijkI" lk herhaal de dat mevrouw er niet was en voeg de er bij dat alleen de onmogelijkhe den gebeuren. „Maar waar is me vrouw dan? En wat voert zij uit?" En waarom dit en waarom dat. O, wat hebben zij mij veel gevraagd I Ze had den iemand gestuurd om mij, Alphon sine, te halen. Ik vlieg er heen, en vraag den rechter wat hij wenscht. „Is u de kaïnenier van mevrouw Da pifer?" vroegen ze mij. „Zeker," ant woordde ik, „en ik hoop dat mevrouw even voldaan is over mij als ik over mijn betrekking." Mevrouw Dapifer kon niet nalaten te glimlachen, en knikte toestem mend. Uw lof vergoedt mij heel veel zor gen, groote en kleineToen zeide die groote, dikke man met die leo- lijke snor „Is u een Fran$aise?" „Moil Dieu, neen, ik kom uit Bre- tegne." „Dat is hetzelfde," zeide hij. „Zooals u wilt." antwoordde ik. Dus ik wist al gauw hoe dom hij was! ,JImI hui!" bromde hij en vroeg toen „Bevalt het u hier nogal'" „ALs men het geluk heeft Lij zulk een deftige dame kamenier te zijn, zou zelfs een gok tevreden zijn, ook al was hot in de hel." „De heil" riep de dikke man uit, „wat hebben wo daar nu mee te maken?" „O neen," zeide ik heel beleefd." Hij werd zoo rood als een kalkoensche haan, blies zich op als èen duif eu hij zei de „Onzin, kletspraat." Ik maakte een buiging en zeide: „Als menec-r niets beter© te doen heeft, wensch ik u goeden morgen." ülij mompelde iets en stotterde: „Neem inii niet kwalijk, neem mij niet kwalijk." En toen vroeg hit mij plotseling, heel on verwacht: .Hoeveel ochtendjaponnen heeft uw mevrouw?" Dat was een vreemde vraag, een heel vreemde vraag. Wat had de politie met uw ochtendjaponnen te maken? Ik ant woordde dus „Pardon, dat i9 me vrouw'© zaak." „Neen," antwoord de hij, „dat is mijn zaak en daar me vrouw hier nu niet is raad ik u aan mij te antwoorden, en wel zoo vlug mogelijk." Nu, ik zag er niet veel kwaad in om het hem te vertellen, dus ik zeide „zes", llij vroeg naar de klourcn cn ik heb ze heelemaal be schreven. „Ga dan de groene eens hal len," zeide hij. „Denk er aan, vergis u niet, do groene!" En voor alle ze kerheid heeft hij mij nog een dikken politieagent meegegeven hoe ko men die menechen toch zoo groot en dik! en die man pakte mijn arm beet, tamelijk hardhandig en bracht mij naar boven alsof ik zijn gevan gene was. Stel u voer, ik had toch nooit iets gedaan. Het was niet be paald pleizierig. „En de groene ochtendjapon, me vrouw, dat ding was nergens to vin den f We hebben overal gekeken we zochten hier, we zochten daar, in alle hoeken op de bedden, in de bed den, onder de bedden. Het heele huis is overhooj» gehaald, niet© bleef op zijn plaats. Maar er was geen spoor van de japon te vinden. Het was heusch te mail Overal en overal ke ken wij nergens vonden wij Iets. Wij werden er zenuwachtig van! Toen kwam er nog iemand van de politie ook zoo'n dikke man en die zeide „Ga naar beneden." Wij ge hoorzaamden - en vertelden beneden dat de groene ochtendjapon verdwe nen was. Daar brak de bom los! Nie mand begreep er iets van. Al die mannen zaten met groote oogen le kijken, en hadden hun domme mon den wijl open. Dat duurde zoo eenige minuten. Het verbaasde mij niets dat zij zaten te etaren met open mond, want ik zeli begreep er ook niets van. Het was onverklaarbaar. Al de an dereu hingen, zooals gewoonlijk, op de haken, alleen deze eene was niet te zien, niet te vinden." Alphonsine, zeide mevrouw Da pifer, die met moeite een geeuw on derdrukte, kijk eens naar de klok. Ik bon doodmoe en je gebabbel verveelt me vreeselijkGeef me de Eau-de- Cologne eens aan. Je moet me morgenochtend de rest maar vertel lenGeef mo nu nog een cigsret en ga dan weg. Zooals mevrouw wenscht. Maar ik dacht misschien dat Heb je verstaan wat ik zeide? Uitstekend. Ik wil alleen zijn. Goed, mevrouw. U weet wel hoe veel zorgen De uitdrukking in de oogen van mevrouw Dapifer zidide Alphonsine genoeg. Ze was verstandig en ging dadelijk heen. Maar mevrouw Dapifer, hoe ver moeid zo ook was, dacht er niet aan om naar bed te gaan. Ze ging heel gemakkelijk zitten in een luien stoel, niet veel kussens, en wachtte, wacht te, wachtte, tot de wijzers van de klok op vijf minuten voor drie ston den. Toen ging zo heel voorzichtig naar beueden, liep do hal door, ging het salon In en liep toen door de eerrc in. Toen do klok drie sloeg, oj>ende ze de openslaande deuren en liep den tuin m. De lucht was frisch en vol heerlij ke geuren van dc Engelsche lente bloemen. Er sjilpten al wat mufr schort, die onder veel lawaai om do echooreteenen van Dawling Hall vlo- gen in de verte hoorde men een j>aar merels. Verder op in hel dorp hoorde men een haan kraaien, en de zor. was nog niet op, maar toch was in het oosten de lucht al eenigscins roodachtig getint. Maar mevrouw Dapifer lette wei nig op al deze teekenen van het ont waken der natuur, want ze epando haar ooien ln of ze niet in de verte een auto aan hoorde komen. Minuten lang ©tond ze daar, on beweeglijk als een standbeeld, het lichaam voorovergebogen, haar oogen dicht, haar gelaat gespannen. Ein delijk het was toen al bijna vier uur, en het werd al dag hoorde z© het geluid van oen naderenden motor, en na een pa3r minuten klonk hef lang-verwachte eignaal. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 5