vochten aan beide zijden van <fc ri-J vier. Aan de Strypa «treden de Duit- Bche en, Oostenrijksche troepen sa- n.en, bi; Brody drong het leger van Boebm—Ermolli voort. Terwijl de te genstand tegen den noordelijken vleu- g<*i betrekkelijk spoedig werd opgege ven. trachtte de vijand tot eiken prijs de Strypa-lmie te houden. Steeds werden stormaanvallen gedaan op rijn verschansingen. Buitengewoon hevig was do «trijd bij Buricanow, oostelijk van Trembowla. De Russen hadden hun batterijen verborgen in 'hel boech, dicht bij de rivier en van bieru't hagelde het projectielen op de stormende troepen. Ten slotte werd het bruggehoofd toch genomen en op pontonbruggen bereikten de stormende regamenten den oostelij ken oever. Nieuwe gevechten wachtten hun daar. Het Russische offensief maak te een eind aan het opdringen van de bondgenooten aan de Sereth, die het bruggehoofd van Tamopol en Tiembowla bereikt hadden. Dit of-j fensief werd niet gericht op een ver-1 pterkte stelling doch op een in bewe-1 ging rich bevindende linie die rioh verder wericte in een ongunstige laag- vlakte, die den overgang vormt van hel Galicische heuvelland naar de Podolische hoogvlakte. Op deze linie had de Russische overmacht het be- giepeu. De Russen lieten hun mas sa 3 oprukken tegen de verschillende gedeelten van dit beweeglijke front, dat zich moest ingraven-. Eerst werd er aangevallen bij Tarnopol en Trem bowla. daarna bij de monding van d<- Sereth en ten «lotte oostelijk van /niest. De vijandelijke artillerie deed haai uiterste best. Ook kozakken, se dert lang in Galicié niet gezien, na men aan den strijd deel. Op een klein gedeelte van het front werden li iet minder dan dertig eotniën ge zien Jn zes tot acht gelederen deed de Russische infanterie een stormaan val. Nooit kwam hun aanval tot rust. Vijf, zesmaal op één dag probeerden zij het. In de stuk ge;choten, door weekte, moerassige stellingen sloegen onze troepen dezo aanvallen af. Waar het den Russen gelukte een stuk van hev frent in te drukken, sloten de ïijen zich weer onmiddellijk. Dik wijls, wanneer de situatie te criliek scheen te worden, vuurden enkele batterijen op k orten afstand zoo lang ir de aanstormende colonnes, I t-t ir.fanterie-reserves kwamen. Ver schrikkelijk waren de verliezen die de vijand leed in" ons artillerievuur. Regimenten werden vernietigd, sot- iiiür. kozakken uiteengejaagd. Doch steeds kwamen weer nieuwe Russi sche krachten. Een paar kilometer ruimte konden zij winnen, enkele kort geleden verloren kilometers, niet in verhouding tot de offers, die zij gekost hadden. Wat de Ru.sen be doeld hadden met hun oüfensief, den westelijken oever van de Strypa te bereiken, gelukte niet. FRANSGHE VLIEGERS IN RUS LAND. Leonard Adelt», de oorlogscorres pondent. van 't „Berl. Tagebl." bij het Oosienrijksche perskwartier, schrijft In de tegenwoordige gevechten aan het Oosi-Galicische en Wolhynisohe front zijn, na oen lange pauze, weer vijandelijke vliegers in groote hoe veelheden te zien geweest. De dapper heid, waarmee deze vliegers opereer den op kleine Fransche een-dekkers en ook op groote tweedekkers, zoo vermetel dat zij. vliegend boven onze linies, door oen plotseling dalen het vermoeden wekten dat zij getroffen waren, om dan echter onmiddellijk daarna op geringe hoogte beter te kunnen verkennen leidde tot do veronderstelling dat wij hier niet to doen hadden met Russen doch met Franschen. Dit is juist gebleken. In drie toestellen, in den laatsten tijd dcor ons omlaag geschoten, zaten vier Franschen. DE STRIJD OM EN NABU LUCK. Uit het Oostenrijksche Oorlogspers- kwartier wordt aan de „Voss. Ztg." geseind,.dat de gevolgen van de po gingen der Russon om In Oost-Gati- cié door te breken zich ook in Wol- hynië herhaalden. Nu ook weder is op rle dagenlang volgehouden bestor ming der Russon een zoodanige ver slapping gevolgd, dat zij zich nlot meer sterk genoeg gevoelen om zich in hun aanvalsstellingen te hand haven en derhalve terugtrekken. Het terugtrekken der Oostenrijksch- Ilongaarsche troepen in te voren ge reedgemaakte sterke stellingen ach ter de Styr-llnie. dat van Russische zijde als een groote overwinning der Russen werd bekend gemaakt, blijkt nu een verstandige maatregel te zijn geweest, daar het Russische offensief deze stellingen doodgebloed is. Nu "de aanvallen der Russen uitblij ven, zijn de Oostenrijksch-Hongoar- sche troepen van aangevallenen we der aanvallers geworden en staan zij gereed op den oostelijken oever van de Styr. Ook de stad Luzk, die tijde lijk ontruimd werd toen de Russische aanvallen een volkomen aaneenge sloten front aan den west"1 ijken oe ver van de Styr noodzakelijk maak ten, is thans weder in handen der Oostenrijksch-1 Ionenarsche troepen. Ook is do slag tusschen Goryn en de lkwa bij Nowo Aleksinietz beëin digd onder zware verliezen voor de Russen. Die slag heeft opnieuw het bewijs geleverd, dat de Russische taktiek, zooals die in de Karpathen ontwikkeld werd, ook geen voordeel gebracht heeft op een voor de Rus een meer gunstig gelegen terrein. DE STAND DER GEVECHTEN. In 't Alg. Handelsblad schrijft een militaire deskundige: ,,0p het oostelijk oorlogstooneel is do toestand nog altoos onveranderd. Om Dunaburg wordt gevochten, maar hoewel reeds cenige vóór-stellingen door de Duitschers bezet zijn, is do 6tad zelf nog niet genomen. In het centrum wordt do vooruitgang lang zaam voortgezet, en naderen de Duit- sche troepen steeds meer de lijn Mo- lodetsjno—Minsk. Ilindenburg's troe pen en die van prins Leopold van Beieren hebben dc Beresino. een zij rivier van de Njomen, niet te verwar ren met de Beresina, die oostelijk van Minsk stroomt en in den Dnjepr valt overschreden en staan in de lijn SmorgonWisjenefSaberesinaDei jatitsji; daaraan sluit zich prins Leo pold van Beieren in de lijn Novo-Gro- dek—Korelitsj—Kraschin aan. Mac- konsea's leger is hierbij wat achter. Het moest zooals mij reeds voor eenige dagen meldden, voor krachtige Rus sische aanvallen achter het Oginski- kanaal en de Jasioldn terugtrekken, en wij hebben nog niet gehoord, dat het daar weder vooruit is gegaan. In het zuidelijk gedeelte, bij den vestingdriehoek, hebben Oostenrijk- sche troepen, waarschijnlijk versterkt door afdeelingen van Mackensen's le ger, het offensief hervat en met suc ces voortgezet. In het Russische le- gerbericht wordt gemeld, dat de Oos tenrijkers, met frissche strijdkrachten versterkt, de Russen dwongen het dorp Novo-AIexinetsj in de vorige week door hen bezet, te ontruimen, liet Oostenrijksclie leger bericht meldt verder, dal de Russen hunne stellin gen ten Westen van Dubno, en in den Styr-sector bij Luzk, hebben ontruimd en in oostelijke richting wegtrokken. Dientengevolge is het bruggehoofd oostelijk van Luzk weder door de Oos. teairijkers bezet. Of de stad zelf reeds weder heroverd is, kan uit het be richt niet worden opgemaakt". O9 hst Zuidelijk Oorlogstooneel. ITALIéOOSTENBUK. Van den Oostenrijkschen at af: ,,0p het Dolomieten-front is Dins dagochtend een Italiaansche aanval tegen den Col di Bois met hacdgra- naten afgeslagen. Maandag hebben de Italianen op nieuw het hospitaal van liet Roode Kruis te Görz met ongeveer 80 grana ten beschoten, ofschoon van het ge bouw, dat nog niet geheel had kun nen worden ontruimd, de Roode Kruin-vlag wapperde. In den sector van Doberdo heeft Oostenrijksch vuur een aanval spo- ging tegen den Monte dei Sei Busi verijdeld". Italiaansch etafberichl .jMaandag hadden in verschillende sectoren kleinere gevechten plaats, waarbij de Oostenrijkers overal wer den afgeslagen. Italiaansche artille- rio dreef in het dal van de Cnritnica ecu Oostenrijksche colonne uiteen. Op bet Karstplatcau hebben de Ita lianen door e-en onverhoedschen in- fapterie-aanval belangrijke vorderin gen gemaakt en dc veroverde stellin gen versterkt." SE R VIc-OOSTENR IJK. Oostenrijksch stafbericht: „Oostenrijksche artillerie heeft den Serviërs het aanleggen van verster kingen aan de beneden-Save belet. Het vestinggeschut van Belgrado heeft op de stad Semlin enkele scho ten afgevuurd, die hun doel hebben gemist". Verspreid nieuws van deoorlugsvebler. VLUCHTELINGEN IN RUSLAND. Een Duitsche officier, die de ge vechten bij Brest-Li to wsk meemaak te schrijft over de ellende van de Russische vluchtelingen het volgen de aan de Deutsche Tageszeitung: Van Brest-Litowsk was het Rus sische leger slechts één landweg over gebleven voor den terugtocht door de breede Rokitno-mocrassen, den weg noordoostelijk over Kobryn naar Minsk. Dezo weg was de eenige dam door het moerassen-gebied. De Rus sen hadden er van gebruik gemaakt om In verschillende colonnes, dicht naast elkaar, te marcheeren. Bij de ze kleine bewegingsvrijheid en de haast, moet hun het leger van mee gesleepte burgers lastig geworden zijn en dus grepen zij het laatste verschrikkelijke middel aan: zij lie ten de arme menschen liggen op de eindelooze landstraat. Onze troepen volgden den vluch tenden vijand op ctezen zelfden weg, dicht op de hielen. Dag en nacht gingen onze marsch- en trein-colon- nes over dezen. weg. De weinig0 plaatsen waar men water had kun nen vinden, waren reeds leeg en het kleine beetje, dat men vond was on voldoende voor de noodzakelijkste verfrissching van onze troepen, die in de brandende zon geforceerde marschon moesten maken langs den stoffigen weg. De dorpen aan weers zijden van de straat waren platge brand. Eu in deze omgeving waren de burgers achtergelaten. Ontelbaren lagen versuft langs den weg. Zij zaten bij hun kommerlijk huisraad, dat zij mee genomen had den. Vrouwen en kinderen snikten, handenwringend. Om hen de laatste huisdieren, kalveren, varkens en schapen. Alles doodmoe. Hoe hooger de zon steeg, des te brandender werd de dorst. De voortdurend opwerve- lende stof droogde de kelen nog meer uit. En nergens was water 1e vinden. In hun wanhoop lieten velen aües liggen en gingen op weg. Zij Heten huisraad en vee in don steek en lie pen door de moerassen. Zij wilden weg uit deze omgeving tot eiken prijs, waar het spook van den hon gerdood en versmachten hun dreigde. Dit was op dan eersten dag. De nacht Het zijn schaduw vallen op de ellende langs den elndeloozen weg. Velen van hen, die te voet liepen naar het einde van dit verschrikkelijke moeras-gebied, zullen misschien red ding gevonden hebben. Den volgenden morgen zagen wij vele verlaten wagens, vol geladen en ook verlaten legers, bezaaid met kussens, dekens en matrassen. Daar naast lag het vee omgekomen. De paarden nog in het gareel. De var kens hadden in hun doodstrijd gaten gegraven in den grond en waren in rum eigen graf omgekomen. Hier en daar bewoog zich nog een dier, stak den kop omhoog, steunde nog dof, stond met inspanning van zijn laat ste krachten op en tuimelde dan weer neer. Het was oen gruwelijk veld van lijken mijlen ver langs de straat, onophoudelijk nieuwe ver schrikkelijke tooneelen toonend. Elk© twintig pas lag links en rechts van den weg een dood dier. Wij trokken Lings een reusachtig kerkhof van niet begraven dveren-lijkcn. Zoo gruwe lijk hadden wij de ellende van den oorlog nog nooit gedemonstreerd gezien aan. vreedzame, onschuldige beesten. Verder gingen we. Do middagzon brandt Een pestiale lucht hang er in de zware, drukkende atmosfeer. Elk levend wezen snakt in deze woeste nij naar schaduw en water. Opnieuw ontmoeten wij scharen van burgers, in doffe wanhoop liggend aan den kant van den weg. Hier was hot noodlot al erger geworden. Zij staren ons versuft aan uit hun holle oogen. Hun heiligen beelden hebben zij rondom hen opgesteld. Vrouwen wentelen in krampen op den. grond, kinderen kreunen zwakjes. Een grijsaard met wuivend hoofd- en baardhaar leest in een boekje en bidt zacht voor zich heen. De dood sluipt hier rond. Op den helderen zonnedag te midden van een voorbijtrekkend leger van millioenon houdt hij langs den straatweg een rijken oogst Een grijsaard in dekens gehuld ligt op een verlaten leger. Zijn lotgenoo- ten hebben hem alleen achtergelaten. Dc zon brandt onbarmhartig op zijn verwelkt gezicht, zijn trillende was achtige handen, die hij met laatste krachtsinspanning ons tegen strekt. Hij zal spoedig uit zijn lijden ver lost zijn. Naast een verlaten wagen zit een kleine blonde jongen. Bleek, meer dan bleek ziet hij er uit Zijn wit handje, izorrfder bloed, speelt voort durend met het rulle zand van de straat Zijn beweging is als de slin ger van een klok, zoo regelmatig. Hij ziet ons niet, zoo is hij in zijn spel verdiept. En spelend zal hij sterven, ver van zijn vader en moeder, die hem verlieten. Een klein plein, iets op zij van den weg, omzoomd door laag kreupel hout, is het tooneel geweest van een sterven op groote schaal. Ilier liggen wild door elkaar stukken van wagens met de hoopen van meubels, paarden en varkenslijken in groote bloede plassen. Hier oogstte niet die bleeks dood van honger en dorst, hier sloeg de oorlogsdood zijn slug. Hier had den Kozakken hun landgenooten ge dwongen barricades te bouwen uit hun wagens, waarin zij zich verber gen konden bij het naderen ven den vijand. Hier achter dezen levenden muur loerden zij. De aanwezigheid van vreedzame burgers mot hun vee bij de wagens moest de Duitsche pa trouilles in een val lokken. De zicli verborgen houdende Kozakken lieten de Duitsche voorhoede voorhij trek ken. Eerst toen de artillerie en in dichte gelederen de infanterie kwam, knetterden de verborgen machinogë- weren en karabijnen en zonden op kleinen afstand hun hagel van ijzer in de Duitsche troepen. Spoedig ech ter beantwoordden de Duitschers dit vuur. Van allo kanten aioogen de Duitsche granaten in den levenden vierhoek, alles vernielend, alles doo- dend: De Kozakken hadden het on middellijk op een loopen geaet. Hun onschuldigen landslieden trof echter het harde, niet af te wenden lot. Stom, met vast op elkaar gebeten tanden, gaan wij langs deze toonee len. Het ie niet onze schuld... IIET BRITSCHE MEESTERSCHAP IN DE LUCHT. De „Times" beval hef. verhaal van een „militair in België" omtrent de werkzaamheid der Engelsche vlie gers. Gisteren verscheen oen van onze vliegmachines van de Duitsche linies af komend, hoog, heel hoog, nog maar als een stipje zichtbaar en toen hij boven onze gelederen kwam, daal de hij spiraals gewij3 neer. Eerst over. I hangend op den eenen. toen op den anderen vleugel, don bijna recht met den kop naar beneden, kwam hij neer, steeds in cirkels, maar heel regelma tig on vast bestuurd. Toen gleed hij in een langen volnlnné naar huis achter den heuvel, die achter ons ligt. Deze vliegers zijn een nieuw soort menschelijke wezens. Vijf van die ,,op. per-aviatische" vogels hielden giste ren de Duitsche batterijen tegenover ons geheele front bezig. Do geheele lucht daarboven was vol shrapnell- wolkjes op regelmatige afstanden als de pruimen in een goed-gemaakte vruchtentaart (Ik kan geen beter voor beeld bedenken) en daartusschen door vliegen de haviken met de volmaak- ste onverschilligheid rond. Ongeveer acht seconden 11a den vuurstraal dien het barstend projectiel uitzendt, hoort men het „plof", net door de ontplof fing veroorzaakte wolkje is al van vorm veranderd voor je dat „plof" boort. Als de batterijen flink bezig zijn, dan zie je daar ontploffing na ont ploffing, soms vier of vijf tegelijk en dan hoor je even daarna een onregel matig geplof. Als de haviken laag vliegen en dus gemakkelijk te berei ken zijn, veranderen ze ieder oogen- biik van richting, ijlen heen en weer en het moot dan een helder hoofd en een vaste hand zijn, die daarboven, automatisch aan hot werk zijn. Wij hebben gevallen gezien, waar bij het leek alsof het projectiel den vlieger niet missen kon, niaar waarin dezo toch ontkwam, maar onmiddel lijk terugkeerde cn weer in dezelfde gevnnrzone vloog. Dat lijkt op waag-1 hal ze rij, maar is liet niet. De havik had zijn taak nog «Jet vervuld en keerde dus weer voor zijn werk terug. Eén van de vliegers deed dnt vijf ach tereenvolgende kooien, zcoals wij uit de voorste loopgraven konden zien en toen hij eindelijk besloot weer naar huis terug te gaan en in veiligheid verkeerde, juichten wij hem allen toe en ik hoop, dat hij die uiting van on zen opgegaarden angst voor zijn vei ligheid nog heeft gehoord. 's Avonds na zonsondergang, in de schemering en afstekend tegen de ro se en gelo lucht, keeren de haviken van alle punten van het Duitsche front terug om op stok te gaan. E11 als ge dan bedenkt welke gevaren ze hebben doorgemaakt Ter Zeo. SCHIP GETORPEDEERD. Reuter seint uit Londen: Het visschersvaortuig „Venlnor" van Grimsby is getorpedeerd. DE „SANT ANNA". Uit Napels wordt door Keuter ge seind: De gezagvoerder van de Fransche stoomboot „Sant Anna" heeft voor de autoriteiten een verklaring afgelegd betreffende de twee ontploffingen en den brand die aan boord van 't schip in de nabijheid der Azoren voorkwa men. Het schijnt dat de ontploffingen werden veroorzaakt door verstikken^ de gassen; veertig passagiers werden door de dampen bedwelmd, maar herstelden later weer. De kapitein liet dadelijk na de eerste ontploffing draad loos liet S.O.S.-signaal geven en de reddingsbooten in gereedheid bren gen. Alle passagiers waren aan dek en de brand was al reeds vrijwel be dwongen toen een tweede ontploffing plaats had. De hitte was zoo hevig dat vele platen van het schip smolten. De „Ancona" kwam acht uren na het uitbreken van den brand te hufp en nam 105 passagiers aan boord. De gezagvoerder van de „Sant Anna" heeft achttien stukken van een lont In bezit die hij uit het water had op- gevischt. Uit den Bulëan. DE STRIJD OM DE DARDANELLES Het Turkse he hoofdkwartier meldt, dal aan het Dardanellenfront de toestand onveranderd is. De, naar verccnil'ende zijden uitgezonden, Turksoho verkenningsafdeelmgen lok ten twee verkenningspatrouiiles der gea1'-eerden, bij Anafoota en in den omtrok van Kerevisdere in eon hin derlaag cn namen hen gevangen an deren deden verrassende aanvallen op de loopgraven der geallieerden en maakten geweren, ammunitie, een veldtelefoon en pioniergereedschap buit. Overigens niets nieuws." SERVIë EN DE GEALLIEERDEN. I11 zijn beschouwing over don mili tairen toestand schrijft de „Temps" Bulgarije mobiliseert hetgeen zijn regeering noemt Jiet aannemen van een houding van gewapende neutraliteit, konder eemgen twijfel zullen de geallieerden Servië te hulp snellen met alle strijdkrachten, wuar- over zij in de Middel landsche Zee beschikken. Voor die troepenver plaatsing hebben zij twee weken ter nesctuiiking er moet dus snel be sloten women. Twee weken is zoo ODgeveer de tijd, welken Bulgarije noodig heeft voor de mobilisatie en concentratie van zijn drie tot vier honderdduizend man. Tot zoolang kunnen hoogstens schermutselingen plaats vinden tussohen grenswach ten. Het zal een zeer ernstige strijd women in öervië. Unze plicnt is uat dappere vüik te helpen 7 en evenzeer gesomedt cut in ons belang. Hoe kunnen wij het Servisch grouuganea bereanen 1 vijaugi ae ,,i emps dan veruer. Door Montene gro 1 elueht zou men daarbij groo te moe.iijkhecLen ondervinden. Langs de Grieksciie kust Tot dusverre heeft Griekenland nog geen enkele beslissing genomen over de aan te nemen houding. Toch mobiliseert Griekenland een weinig handig heid van onze diplomaten, onder steund door de verschijning van onze pantserschepen, gevolgd door be langrijke strijdkrachten, moet dat land wel doen beslissen in het strijd perk te treden, tegen Bulgarije, dat arbeidt voor het herstel van het Otto- maiansohe rijk, ten koste van zijn vroegere bondgenooten. Vervolgens gaat de „Temps" na, waar de centrale mogendheden de mannetjes vandaan zullen halen voor het aangekondigde groote Duitsch-Ooetenrijksche offensief op het zuidelijk oorlogstooneel, voor den opmarsdh in gezelschap der Buiga ren naar Konstan tinopel liet blad komt tot de conclusie, dat de vijand geen voldoende strijdkrachten be schikbaar heeft, en besluit De talrijke tegenslagen van de Duitschers verminderen wellicht het gevaar, dat de Serviërs liepen; volgt daaruit echter, dat wij er van moe ten afzien, hen te helpen Volstrekt niet Wij moeten juist naar Servië gaan en het offensief nemen tegen de Bulgaren daar ligt de weg naar Konslantinopel en zelfs naar Honga rije daar, zou men bijna kunnen zeggen, ligt thans de beslissing vtan den geheelen oorlog. DE GEWAPENDE NEUTRALITEIT VAN BULGARIJE. Reuter seint uit Londen Professor Stephanow, van de uni versiteit te Sofia, die thans met een zending in Engeland vertoeft, om daar de houding van regeering en volk in Bulgarije te gaan toelichten, is door de „Morning Post" geïnter viewd en zeide o. a., dat de premier Radoslavoff hem de overbrenging van deze boodschap aan de Engel sche natie had toevortrouwd „De Bulgaren koesteren de meest vriendschappelijke gevoelens Jegens liet Engelsche voile. Er bestaal ee.n historische band van sympathie tus schen de twee naties, Wij vergeten niet, dat Engeland in vroegeren tijd een strijder voor de Bulgnarsche oen heid en onafhankelijkheid is ge weest. Radoslavoff." In antwoord op een desbetreffende vraag antwoordde prof. Stephanow, dat Bulgarije, indien de entente- mogendheden zich verbonden, aan Bulgarije's geheiligde wenschen en rechimlitige cisclien te voldoen, rich onmiddellijk aan de zijde der ge allieerden zou scharen. Radoslavoff had Stephanow opge dragen. tevens te verklaren, ,dat er peen grond bestond voor de geruoh- tcn, als zou Bulgarije zekere ver plichtingen jegens de centrale mo gendheden of met Turkije hebben aangegaan. „Mijn doël", zoo had Radoslavoff verklaard, „is voor het opgenblik, zoo Lang als het maar oenigszins gaat, neutraal to blijven, totdat de tijd aanbreekt, waarop de verwezen lijking der Bulgaarsche wenschen en verlangens mij lot ingrijpen dwingt." DE GEALLIEERDEN EN DE BALKAN-STATEN. Reuter seint uit Londen Minister Grey verklaarde in het Engelsche Lagerhuis „Volgens officieele berichten uit Bulgarije is de regeering tot der staat van gewapende neutraliteit overgegaan om de reenien en de on afhankelijkheid des lands te bescher men, en heeft zij hoegenaamd geene agressieve bedoelingen tegen de aan grenzende landen. Hot lijkt mij wel gewensdht uiteen te zetten, welke onze opvatting om trent den toestand op den Balkan is. K'r bestaat hier te lande niet alleen geen vijandigheid tegen Bulgarije, maar integendeel een traditioneel warm gevoel van sympathie voor het Bulgaarsche volk. Zoolang Bulgarije zich dus niet aan de zijde van de vijanden van Engeland en zijn bond genooten schaar t, kan er geen spra ke van zijn, dat Engelaud's invloed of zijne strijdmacht zal aangewend worden tot eemg doel, ciat strijdig is met de belangen van Bulgarije, en zoolang de houding van dat land niet agressief zal zijn, zullen de vriend schappelijke betrekkingen niet ver broken worden. Wanneer echter de Bulgaarsche mobilisatie zou ontaarden in de aan neming vau eene agressieve houding aan de zijde van onze vijluuden, dan zijn wij bereid, onzen vrienden op den Balkan allen mogelijken steun te vorleenen op eene wijze, die hun het meest welkom zal zijn, in samen werking met onze bondgenooten, zon der voorbehoud of beperking. Wjj plegen natuurlijk met onze bondgenooten overleg omtrent den toestand en ik geloof dat de meening, die ik thans uitspreek, ook de hun ne is. Onze politiek tegenover de Balkan- staten te bevorderen, die ieder hun ner nlot alleen onafhankelijk maakt, ■maar ook een schitterende toekomst wenscht te verzekeren, is gebaseerd op het leidend beginsel dor territoria le en politieke vereeniglng van de verwhnte nationaliteiten. Om zulk eene overeenkomst te bevorderen, hébben wij erkend, dat aan alle rechtmatige aanspraken van alle Balkan-stalen moest worden vol daan. Duitschland's politiek is er daar entegen op gericht geweest, in zijn eigen belang tweedracht en oorlog! tusschen de Bfilkan-staten te veroor zaken. Eerst heeft het Oostenrijk- Honger ij e gebruikt om den Europee- schen oorlog te verhaastenmet het resultaat, dat dit rijk thans gehee! en al aan Duitschland ondergeschikt is gemaakt en er van afhankelijk is geworden. Turkije, welks belangen het meest gebaat zonden geweest zijn door handhaving der neutraliteit, werd zonder eenig voordeel door Duitsch land in dozen oorlog gedreven en na door Duitschland gebruikt te zijn, thans geheel ondergeschikt, Hnn en afhankelijk van dat land gemaakt, teneinde do Duitsche eerzucht van een Duitschen invloed van Berlijn tot Bagdad te verwezenlijken. Op dezelfde wijze zoekt het thans invloed te oefenen, teneinde dit plan te verwezenlijken, met het onvermij delijk gevolg, dat ook Bulgarije on dergeschikt zal worden gemaakt, cn ofschoon aan dat land misschien uit breiding van grondgebied beloofd is, zou het in werkelijkheid zijne onaf hankelijkheid verliezen. Deze politiek is precies tegenover gesteld aan die van de geallieerden, die er op gericht is, aan de aanspra ken van de Balkan-staten te voldoen zonder dat een van dezo zijne onaf hankelijkheid inboet." (Langdurige toejuichingen). DE HOUDING VAN GRIEKEN LAND. De „Messager d'Alhènes" meldt. dat Frankrijk z?ich zou hebben bereid verklaard, voor militaire uitgaven .100 millioeu francs aan Griekenland te leenen. Reuter seint uit Athene: De tijding van de overwiuning der geallieerden is op het juiste oogen- blik gekomen, om de laatste sporen van sympathie inet de centrale mo gendheden te doen verdwijnen. De Ffrankfurter Zeitomg verneemt uit Konstan tinopel: Koning Ferdinand van Bulgarije heeft aan den Koning van Grieken land oen telegram gestuurd, hetwelk in hooge mat© geschikt is om op het oogenblik, dat de gemobiliseerde le gers van de twee landen mot het ge weer aan den voet staan, liet heer- schend wantrouwen te verstrooien. Dc Koning van Bulgarije geeft in genoemd telegram de stelligste ver zekering, dat aan de mobilisatie van Bulgarije geen de minste aanvallende oogmerken op Grieksch gebied ten grondslag liggen. Bulgarije hecht er integendeel groot gewicht aan, de goede betrekkingen, die tusschen do twee landen bestaan, hechter te ma ken. STEUN TOEGEZEGD. De „Daily Chron." verneemt uit Athene: De gezanten van de gealli eerden deelden Zondag do Griekache regeering mede, dat, indien Servië of Griekenland wordt aangevallen, de geallieerden gereed zijn onmiddellijk een strijdmacht met artillerie te lan den en alle noodigen financieelen steun te geven. In een telogram uil Lugano aan het „Berl. Tageblatt" wordt de zaak ©enigszins andc-rs voorgesteld. Daar in wordt nl. een bericht ln het Atheen scko b'ad „llcstia" medegedeeld, vol gons hetwelk Engeland en Frankrijk ten hulpleger van 150.0ÖJ man met zwaar geschut aan Griekenland heb ben aangeboden, om het Gricksche le. ger te versterken, indien dit Servië te hulp zou komen. UIT SERVIë. Reuter seint uit Londen: Berichten uit Nisj melden, dat de Servische koning weer g'beel her steld is. Hij deed oen inspectiereis langs het front. UIT ROEMENIë. De „Daily Tel." verneemt uit Rome: Zondag had te Boekarest 'n groote op tocht plaats van studenten en burgers; zij hielden een anti-Duitsche betoo ging en vernielden de bureaux van het pro-Dui:sche blad „Serea". Uit Engeland, OVER ALGEMEENEN DIENST PLICHT. Reuter seint uit Londen: „Eerste minister Asquith verklaarde in het Lagerhuis in antwoord op de vraag, of vau hem binnen eenige dageu een verklaring te wachten was omtrent rekruteering en aïgemeenen dienst plicht: „Ik kan dit niet beloven. De (juaestlo wordt door de rogecrlng zorgvuldig overwogen. Zoodra zij zich in staat zal gevoelen haar stand punt mede te deelen, zal zij da&rtov overgaan. Intusschen verzoek ik al len partijen de zaak hier niet fe be spreken. (Toejuichingen). W!j zijn thans op ren kritiek oo genblik in de geschiedenis van den oorlog. Met belangstelling, sympa thie en hoop wachten wij de resul taten af van de heldhaftige gecombi neerde actie van de strijdmacht der geallieerden. (Toejuichingen). Er zou geen grootere ondtenst aan Engeland bewezen kunnen worden, dan wan neer aanleiding werd gegeven, dat in de wereld do meening postvatte, dat hier verschil van meening heerscht". (Toejuichingen;. Er volgde daarna een verwarde discussie, waarin de dienstplicht uit vertsdhillfaid oogpunt wend behan deld, maar geen der ministers nam daaraan deel". EEN SOCIALISTISCH REFERENDUM. De Engelsche socialistische partij heeft besloten voor hare leden een referendum uit te schrijven, ora ieder lid persoonlijk in de gelegen heid te stellen, zijn meening uit te apreken over de vraag, of de oorlog gerechtvaardigd geacht kan worden, en of de partij de voortzetting tot het zegerijk einde krachtdadig moet steunen. Wie hiertegen is, kun stem men vóór aansluiting bij die sodalis tische groepen, die het pacifisme pre diken. Uit Belgiè DE HERBOUW VAN BELGIö. De Belgische regeering heeft Ko ning Albert een rapport toeg ezonden omtrent de voorwaarden, die bij den herbouw van door Duitschers ver nielde steden in acht genomen zul len worden. Met den herbouw zal eerst begonnen worden, nadat de Duitschers uit België verdreven zul len zijn. Ilot denkbeeld om eenige ruines te laten staan als herinnering aan de Duitsche geweldd'aden. is ver worpen. In iedere gemeente zal een monument opgericht worden, waar op de namen van de soldaten, die er voor hun vaderland zijn gevallen en van de andere slachtoffers vermeld zullen worden. Dit wordt voldoende geacht om de gc-schieïleuïs dezer dagen in de herinnering van het na geslacht levendig te houden; EEN SPION VEROORDEELD. Een Havüs-bericht uit Boulogne- sur-Mer meldt, dat de Belg Tbeisen tot levenslange vestingstraf veroor deeld is door een Franschen krijgs raad. Tbeisen, die boekhandelaar en journalist te Brussel was, trad in 18&) in dienst van den Duitschen ge- Ineralen staf. In 1801 werd hij gear resteerd cn tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld, waarna liij ter stond weer zijn spionnagewerk op vatte. Volgens het Ilavas-bericht moot hij den vijand voor dezen oor log belangrijke gegevens verschaft hebben. Hij werd 5 Augustus te Brussel ge arresteerd op verzoek van den Fran- schen gezant. Theisen heeft een volledige beken tenis afgelegd. Uit Rusland. IIET RUSSISCHE MINISTERIE, 't T. A. te Petersburg 6eint Het geheele kabinet vertrekt naar het keizerlijk hoofdkwartier. Uit de Vereenigde Staten DUMBA. Reule'i &eint uit Washington Dumba eeinde aan het ministerie vau buitenlandsche zaken, dat hij he vel had ontvangen naar Weenen te rug 1e keeren en dat hij om een vrij geleide verzocht. Allerlei. ONJUIST BERICHT. De bekende violist Ileinrich Fiedler waarvan indertijd gemeld was, dat hij op 't oorlogsveld gesneuveld was, 19 gezond en wel l© Weenen. Stadsnieuws REMONSTRANTSCUE GEMEENTE. \\:ij lezen in het blad: „Uit de Re- monstrantsche Gereformeerde Ge meente te Haarlem", dat Mr. P. Tide- man na zijne herbenoeming als be stuurslld dei' gemeente, voor die be noc-ming heeft bedankt. Mr. Tideman schrijft in een inge zonden stukje in het bind, (lat do ro den, waarom hij meent, dat in het be stuur thnns zijn plaals niet is, do» is, dat hij meer tijd aan die betrek king zou moeten besteden, dan te rib ner beschikking staat. Naar zijn zienswijze is dc IFmon-

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6