De Europeesche Oorlog. Verspreid nieuws ran de oorlogsvelden. Nadere bijzonderheden over de gevechten op het Westelijk esriogsveid. De ontploffing op een itallaansch oorlogsschip. Dnltsehland en de Yereenigde Staten. Een oefenschool voor In den strijd verminkten. PERZIKBLOESEM TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 2 OCTOBER 1915 Verspreid nieuws van d©oorlogsvelden OP LUISTERPOST. Aan den Berliner Lokalanzeiger is het volgende verhaal ontleend: Dat er luisterposten zijn moeten, daarover waren wij het allen eens. Maar enkelen onzer waren de over tuiging toegedaan, dat het absoluut niet noodig was, dat deze posten zóó ver van de eigen stellingen lagen. Doch de posten waren er nu eenmaal en wij moesten ze bezetten. Daar bet punt, bepaald als onz-al luisterpost, 800 meter voor onze loopgraaf lag en alleen te bereiken was door draad hindernissen, dwars over weide, veld en bremstruiken, kwamen wij slechts langzaam vooruit. Vooral, omdat do vijand raketten liet opstijgen en wij dan, volgens voorschrift, onmiddel lijk op den grond moesten gaan lig gen, niettegenstaande men alleen maar behoeft te blijven staan in het schijnsel der raketten, om niet gezien te worden. De mannen, die wij aflosten, meldden, dal er niets bijzonders ge beurd was. Wij gingen in een gat in den grond liggen en begonnen on zen dienst, die hierin bestaat, dat wij zeif geen geluid geven en letten op vreemd© geluiden, om dan onmiddel lijk handelend op te treden. Voor ons luistergat, ongeveer op twintig meter afstand, liep het M- kanaal. Onze oever ,was volkomen kaal. de andere oever, door de vij andelijk© luisterposten bezet, begroeid met wilgen en hazelnootstniikm. Ovr r het smalle kanaal liep een pri- milief bruggetje, dat vooral in don kere nachten door de luisterpatrouil les gebruikt werd om de overzijde te bereiken. D© nacht was buitengewoon stil. De rust werd niet eens verstoord door het gebruikelijke kanon-gedon- der uit d© richting van Y. Slechts af en toe schreeuwde ©en vogel of klonk hit de verto bet rollen van oen Fran- Bche' auto. Langzamerhand wennen oog en oor aan de duisternis en stilte en zien en hooren wij toonee- len en geluiden, die te voren niet waar genomen konden worden. Aan den overkant schijnt zich een froot dier te bewegen. Maar een dier an met praten. Heel duidelijk hoor ik het. En dan een schaduw en nog «en. De kameraden hebben het ook go- noord en zonder iets tc zeggen, al leen door handbewegingen, sproken wij af, wat wij te doen hebben. Wij grijpen naar de handgranaten en wachten op den vijand. Wij kunnen wel raden, wat hij in zijn schild voert. Sedert wij hier liggen, heeft hij gemerkt dat het onschadelijk-rna- keii van patrouilles onze :-peciali- teii is. Zijn patrouilles wagen het dus niet meer over het bruggetje te [taan doch trachten in bootjes over iet water te komen. Wij hebben ons luistergat verlaten, het geweer om. den hals gehangen, in de linkerhand een granaat, in de rechter twee gra naten genomen en gaan kruipend naar den oever. Aan den overkant hoorden wij zacht roepen: „Ailonsi" Ze© man in het kleine bootje, kwamen spookach tig zachtjes nader. Wij twijfelden er geen oogenblik aan, dat zij het ge munt hadden op onzen luisterpost om wraak te nemen, omdat wij in den vorigen nacht een officieivpa- trouille hadden afgemaakt. I-Iet spookschip was nog drie nie ter ongeveer van den oever. Toen floot een der onzen, drie Duitsche handgranaten suisden in het bootje, dan nog drie en weer drie, alles blik semsnel. De boot vloog niet aan stukken, hetgeen wij vermoed hadden. In rook en vlammen gehuld kenterde het en vijfl ichamen dreven bewe gingloos op het water. De zesde was niet te zien. Snel kropen wij terug in onzo gra- naatircchter en nauwelijks waren we er aangekomen of do projectielen van eeu Fraru-ch machinegeweer flo ten over onze hoofden. Na tien minu ten hield het schieten op. IX DE HOOGSTE DREVEN. Uit Tirol wordt aan het Berliner Tageblatt geschreven: Een driehoekige witte kalkrots steekt zijn scherpe kanten uit boven het hoogland. Van alle zijden kan men de rots goed zien; van beneden uit het zonnige dal, van boven, waar nog hooger een plateau is. Van eiken berg ver in het rond ziet men dezen rotstop en wie op de rots geklauterd is, overziet een groot gedeelte van het Tiroolsche land. Daarom had op dezen scherpen top een klein groepje dappere soldaten port gevat, met 6chaar-verrekijker en andere kijkers. Langs een der kanten van deze rots kon men haar vrij gemakkelijk be klimmen, maar ergens op een berg had de vijand kanonnen geplaatst en bestreek daarmede dezen gemakkei ij ken weg. Niemand kon daarlangs. De andere zijde van de rots was een loodrechte wand. Geen Italiaunsche schrapncll kon hem bereiken. En dus moest dagelijks langs dezen lood rechten wand alles naar boven ge bracht worden; water en ammunitie voor de Oostenrijkedie soldaten. En dikwijls moest men gewonden langs dezen zelfden onrnogelijken weg naar beneden transporteeren. De Italiaan weet reeds lang, dat hij van dezen spitsen top begluurd wordt. De eene zware granaat voor, de andere na, vliegt naar dezen top. Dikwijls suist het projectiel er over heen, want de smalle rots is niet gemakkelijk te raken. Doch corns treft de granaat. En boven, op een plateau, zoo groot als een kamer, liggen mannen en wachten op de granaten. Zij hebben gaten gebroken in hei steen eu daar in liggen zij dag en nacht. Eén staat er aan den verrekijker en tuurt. Een spreekt er in de telefoon: daar en daar werken de Italianen aan een weg, daar schijnen zij een loopgraat aan te leggen. Aan het andere eind van de telefoonleiding geeft een ar tillerie-officier zijn bevelen en dade lijk ziet men van de witte rots een wit-roud wolkje bloeien boven de Ita liaan-die arbeiders of ook den zwar ten rook van een ontplofte granaat kronkelen uit de loopgraaf in aan bouw. Kalm zegt de man het door de telefoon of het doel geraakt is, hoeveel het projectiel naast het doel viel. De Italiaan weet het en haat dezo rots en zendt er zijn zwaarste grana ten heen. Niet altijd treffen ze, en wanneer ze treffen, bieden de rots- gaten eonige bescherming, maar Maar dezer dagen werden alleen door den luchtdruk van een 28 centi meter granaat, die niet trof en voor bij vloog, twee jonge soldaten van den top geslingerd. Zij vlogen, alsof zij zelf uit een kanon geschoten wa ren, door de blauwe, zonnige hicht, diep het dal in. Waar de eene heen vloog, weet men nog niet. Het verpletterde lijk van den ander heeft nicn ergens ge vonden. Twee man minder op den top. De anderen blijven er. DE KRIJGSGEVANGENEN. De correspondenten der Engelsche bladen spreken in hun verhalen over de geweldige gevechten op het westelijk front ook uitvoerig over de gevangenen, die daarbij zijn ge maakt. Zoo vertelt bijv. John Bu- chan, die o. a. in „Times" en „Daily News" schrijftDc gevangenen wa ren van goed physiek, beter dan die ik te voren wel bij Duitsche gevange nen had gezien. Er waren tal van jongens onder en ook een vrij groot aantal oudere lieden, met den zwurt- gouden knoop van den Landstorm op hun pet, maar dc meesfen wvxren flinke jonge mannen van het type der landlieden. De eenige stedeling, met wien ik spruk, was verkooper geweest in een Londenschen winkel. De gevangenen toonden geen boos heid of verlegenheid. Zij deden vlug hetgeen hun werd bevolen en een die zich vergiste, kreeg van zijn ser geant te hooren, dat hij moest be denken, dat hij een Duitscher was en den Engelschcn moest toonen, dat hij wel wist hoe het hoorde. De meesten schenen ondanks hun ver moeidheid goed geluimd. Enkelen der jongere artilleristen bleken geneigd over strategie te gaan boonien, en schreven het Britsche 6ueccs toe aan het feit, dat de Britten het Duitsche voorbeeld hadden gevolgd. Eén echter schertste over de Schotsche soldaten en de veteranen onder de Hooglanders. De correspondent merkt op, dat een leger, dat uit zulke bestanddeelen be staat, niet mag worden onderschat. Maar iocJi moet men zich afvragen, of de krijgshaftige geest dezer lieden wel op dezelfde hoogte staat als hun physiek en ontwijfelbaar goede af richting. lleelc compagnieën waren gevangen genomen. Nauwelijks één op de vijftig had eenige verwonding. Zij schenen werkelijk opgelucht, dat ze gevangen waren genomen en uit die hei waren \erlosL Het is moei lijk zich voor te stellen, dat Fran- sche of Briische troepen in zulke omstandigheden hun toestand op dergelijke wijze zouden aanvaarden. Opmerkelijk noemt de correspon dent het, dat de meeste gevangenen lichte oogc-n hadden en vooruitste kende jukbeenderen hadden, en dus van Slavisch tytfe waren. HOE DE FRANSCHEN EEN DUIT- SCHEN POST VEROVKRIDEN. Een officieel communiqué meldde dezer dagen, dat de Fransche troepen ten Noorden van het kanaal aan de Aisne een versterkte 11 D ui lachen post veroverd hebben, Hoe dat in zijn werk is gegaan vertelt Pierre Dumont in de „Lïberté" als volgt De post, waarom het ging, was reeds in de maand Januari het mid delpunt van levendige gevechten tot de Duitschers in den ochtend van 19 Januari slaagden or zich meester van te maken. Sedert dien had er kalmte in den sector geheerscht, maar deze kalmte was slecht.» schijn, daar de Franschen besloten hadden van de eerste de beste gelegenheid gebruik te maken, om revanche te nemen. Deze gelegenheid bood zich den 17cn j.l. Des morgeus ondernamen de Duitschers een hevigen aanval, met het doel zich meester te maken van een bruggehoofd, dat wij bezetten. Maar hun poging mislukte zoo vol komen, dat zij zich in wasiorde moes ten terugtrekken, vervolgd door het voor onze batterijen. Dit was het gewonschte oogenblik, om te beproeven, den post te herove ren: gebruik mukeml van' dc verwar ring der Duitschors, stormden onze soldaten uit da loopgraven. Op dit moment had een ernstig Incident plaats. De luitenant, die den aanval leidide, werd reeds bij den aanvang van het. gevecht ernstig gewond. Toch bleef hij zijn soldaten aanvuren, tot hij geheel door bloedverlies uitgeput was en zijn bewusizijn verloor. Maar reeds lieten de Duitschers de loop graven voor den post in don steek. Toen moest de post zelf, een klein, in puin geschoten huisje, dat door mi trailleurs verdedigd werd, nog geno men worden. En daarbij verrichtten onze 75 m.M. kanonnen weder uitste kend werk. Het regend© granaten op den post en de verdedigers, door een paniek aangegrepen, zochten hun heil in de vlucht. Eeni,?© minuten later bezetten onze mannen den post. IN 'T GEBOMBARDEERDE REIMS. Een bijzondere verslaggever van de „Matin" heeft een bezoek aan Reims gebracht en vertelt nu in zijn blad van de rustige heldhaftigheid van de vrouwen van Reims, die er sinds een jaar voorlieten in de open, onv sterkte etad, die sinds dat jaar aan een bijkans dagetijksche beschieting blootstaat. „Op elk uur van dear dag of van den naoht iedere minuut, iede re seconde kan c-r op den hoek van de straat, dien gij omsiaat, midden op het plein, dat gij oversteekt, in de ka mer, waar ge in woont een kleine, een middelsoort, of een groole gra naat neerkomen". Men moet stevige zenuwen hebban, om een jaar lang zoo'n leven te kunnen leiden, had de man van de Matin gezegd. Kwestie van gewoonte, antwoordde een melsjo van vijftien jaar hem. T«r Zee. DE ONTPLOFFING OP EEN" ITAL1AANSCH OORLOGSSCHIP. De N. R. Ct meldt: Van de ltnliaansche grens komen de reizigers melden, volgens de Köl- nische Zeitung, dat de ontploffing van het linie-schip „Benedetto Brin" onder het Italiaanschc volk diepen ndruk gemaakt heeft. Ook de pers geeft uiting aan haar droefenis. De Corriere della Sera zegt, dat het ver lies dat de Itali83nschc marine ge troffen heeft, dubbel treft, omdat lietj in oorlogstijd geleden is. Elk eehip en het leven van eiken zeeman is nu van waarde in den strijd tegen den vijand. Het blad verklaart dan, dat het verlies van het schip de sterkte van do vloot zoo goed als niet ver mindert en dat er voor den vijand dus geen reden bestaat, om over moedig te worden. De rouw van liet volk geldt dan ook niet zoozeer het verlies van het schip als wel de slachtoffers van de ramp. De marine-medewerker van het blad merkt op, dat de Italiaansche vloot tot dusver voor ernstige verlie zen ten gevolge van ontploffing in de munitiekamers gespaard gebleven was. De Benedetto Brin behoort wel niet tot do moderne schepen, maar ging terecht voor een goeden oor logsbodem door. Toch zal haar af wezigheid in een zeeslag wegens ha re onvoldoende bewapening niet van groote bc-teekenis zijn. De Secole herinnert bij deze gele genheid aan den brand op een schip in de haven van Genua, dat voor Rusland bestemd was. Het blad hoopt, dat de overheid zich er nu van zal overtuigen, dat grootere voor zorgsmaatregelen noodzakelijk zijn. De totdusver ontvangen berichten doen vermoeden, dat de ontploffing een gevolg ia geweest van het ont branden van den kruilvoorraad. De Sera meldt dat men er ijverig mee doende is, <1© zware kanonnen en pantserjilaten van de Benedetto Brin te bergen. Een Belgische sohool «oer verminkten in den oorlog Men leest in de (Belgische) Leger bede De Belgische regeeriug had het voorbeeld niet afgewacht van dc vaderlandsche belangstelling, waar tan onze bondgenooten ten opzichte hunner ooilogsverminkten -blijken geven, om zich te bekommeren om liet huidig en toekomstig lot der dap pere Belgische soldaten, slachtoffers von hunnen plicht.- Evenwel stond zij voor ongunstige voorwaarden om een stevig en degelijk werk tot stand te brengen, buiten het land, en er I behoefde het edelmoedig gebaar van den Belgischen menschenvriend, ba ron Baeyens, om het ontwerp te kunnen ten uitvoer brengen, waar van de minister van oorlog de be werking had toevertrouwd aan het hoofd van zijn burgerlijk kabinet, den heer De Paeuw, die zich den majoor der genie Walens als techn1- schen raadsman toevoegde. De heer baron Baeyens heeft ter beschikking van den minister van oorlog een uitgestrekt landgoed te Port-Yillez gesteld op 7 kilometer van Vernon, in eene vrij schilder achtige streek, welke, op 125 meter hoogte gelegen, de Seine beheersc-ht. Den 12den Juli zetten de arbeiders van de genie zich aan liet werk het schaarhout werd afgekapt, de eiken geveld, de boomstompen uitgedolven en, in twee maanden tijd, hadden deze dapperen onder de leiding van den vlijtigen reserve-kapitein der genie Haccour het wonder verwezen lijkt, een woud in een kamp van een zestigtal paviljoenen te hebben her schapen. Deze paviljoenen zijn met electriciteit verlicht, naar de voor schriften van de gezondheidsleer in gericht. en bieden tevens al de ge- wenschte voorwaarden van gerieflijk heid. Een omgehakt en bebouwd veld, van circa drie hectaar oppervlakte, ligt gereed om als proefveld voor de leergangen van akkerbouw, hofbouw en bloementeelt te dienen. De Inrichting is nog niet voliooid men is thans bezig aan het bouwen van een prachtige feestzaal met too- neelverhooging aan den eenen kant, en van eene knpel, leeszaal en eet zaal aan den anderen kant. De school, welke thans ongeveer 600 leerlingen telt, en er 2000 zal kunnen bevatten, staat onder dc be velen van den kapitein-commandant Bonte, die met vaderlijke vastbera denheid, toewijding en goedheid, {die moeite inspant om zijnen jongens het leven aangenaam en zoet te maken. Drie onderscheidene diensten zijn ingericht 1n dc school, die den titel van Vakschool voor Belgische ver minkten draagt. Vooreerst de technische dienst, die onder de leiding van den kapitein der genie Ilaccour zich bezig houdt met het inrichten en geschikt maken der lokalen en werkhuizen, met het aanschaffen van werktuigen voor de werkhuizen en de vakkundige oplei ding der verminkten. De paedagogische dienst, bestuurd door den heer Alleman, bestuurder d^r Pupillenschool van Aalst,, be moeit zich met het algemeen ouder wijs en met de in het technisch en vakkundig onderricht toe te passen methode. De geneeskundige dienst, onder de leiding van dr. Dam, bepaalt de li chamelijke geschiktheid, dienende tot leiddraad voor de te volgen vakkun dige richting; in sommige bijzondere gevallen, en door eene voorbereiden de behandeling en het toedienen der noodige zorgen, beoogt zij de gelei delijke veriietering der lichamelijk© geschiktheid en derwijze het nuttig rendement van het werk der leergas ten. Dc inrichting bevat ©en laboratorium voor opsporingen over den vakarbeid, de eerste Inrichting van dien aard in eene school, waar hoofdzakelijk het stoffelijk vermogen van elkeen in 't bijzonder wordt bestudeerd. In de keuze van de aan »e leeren ambachten, houdt men bovendien re kening niet het advies van den ge neeskundigen dienst, van de neiging der jongens, en sluit men beslist de ambachten uit die niet voldoend winstgevend zijn. De lijst der takken, die reeds lang is, bewijst dat men voor geene enkele moeilijkheid achteruitgaat om dc can- didaten voldoening te geven: Land bouw. hofbouw, paarden- en vee fokkerij, konljnenkweefa, hoenderen- teelt, paswerkea, metaaldrnalen, beeeihouwerssüel, bakkersstiel, me- c an lek, liaarkapperatlel, handel, bur gerlijke bouwkunde, schoenmakere ambacht, stereotomie, schrijnwer ken, nijverheidsfotografie, sch.ltfer-; kunst, loodbewerken, zinkbewerken, boekbinderij, zadelmak ersstiel, kleer- makersstie), telegrafie, weefkunst, draaibankwerk, ritsersambacht, boek drukkunst, fijn mandenwerk. In talrijke werkhuizen zijn er reeds groepen verminkten onder leiding van schrandere werkmeesters vlijtig aan den arbeid en zien zij hunne po gingen door verbazende vorderingen bekroond. Tot leiddraad hut beginsel nemend dat de lichamelijke minderheid dor verminkten door een meer stevig on- dorricht dan dat van het gemiddeld© der werklieden en ambachtslieden dient vergoed te worden, legt het be stuur der Vakschool voor Belgische verminkten zich toe op de verstande lijke ontwikkeling uur mannen, die het werden toevertrouwd. Voor elk vak geeft zij, buiten de technische leergangen, nlgemeene leergangen, en dit twee uur per dag, waar de jongens de onontbeerlijke begrippen dor Fransche taal, der Vlnamsche taal en der rekenkunde aanleeren of ontwikkelen. D© jongens worden to dien einde in vier klassen ingedeeld: De klas der ongeletterden, dc aan vankelijke lagere klas, de volledige lagere klas en do middelbare klas, waar gediplomeerde leeraars en on derwijzers het onderwijs geven welk de graad van onderricht van elke ca tegorie vergt. Een cinematoestel Is ln de inrich ting geplaatst, om eene degelijke ver strooiing aan de jongens te bezor gen, in afwachting dat het tot onder richtingsmiddel kan aangewend wor- den. Zang- en muziekmaatschap pijen komen stilaan tot stand om on ze jongens in de muziek te oefenen. De vakschool voor Belgische ver minkten is een prachtige en degelijke inrichting. Onze jongens zullen daar behoorlijk gewapend worden tegefli den strijd voor het leven om ruim schoots samen te werken tot de toe komstige herleving en bloei van ons arm maan geliefd Belglé, terwijl het verblijf in eene school verre van liet vaderland, hun intusschen zoo aan genaam mogelijk wordt gemaakt. Uit Engeland. DE ENGELSCHE GOUD-PRODUCTIE In een© redevoering, te Johannes burg gehouden, wees de voorzitter van de Transvaalsche Chamber of mines op het groote belang dat het Zuld- Afrikaansche goud voor de geallieer den heeft. De groote bestellingen van munitie, die door de geallieerden z.n gedaan, zullen niet door Amerikaan- sche bankiers gefinancierd worden, maar grootendeels In goud moeten worden betaald. Deze goudbetaJIngen zijn mogelijk omdat het Engelsche rijk oen goudprodoctie van 60 millloen pond per Jaar heeft, waarvan Trans vaal S8 millioen pond levert. EEN LAGE STREEK. Onlangs vond de censor te Londen bij de brievenmalen een briefkaart aan een adres ln Nederland gericht en die van een koopman te Huil, Duit scher van geboorte, afkomstig scheen te zijn. De mededeeling op de kaart leek zoo gewild onbeduidend, dat oen onderzoek werd ingesteld, waarbij een met sympathetischen Inkt ge schreven bericht omtrent militaire ge heimen te voorschijn kwam. De gewaande schrijver werd gear resteerd en zlin huis doorzocht, doch verd niets gevonden dat tegen hem getuigde Integendeel bleek bij het door de politie ingcetelde onder zoek, dat de kaart niet door hem, maar door een Engeisch 19-jarig Jong- meusch was geschreven en van een vaische handteekcrung voorzien was. Bij de terechtzitting verklaarde deze dat zijn bcdoelhig was geweest uit te lokken, dat de Duitscher geïnter neerd werd. Het adres was eveneens gefingeerd. De voorz.tter van de rechtbank wees den aangeklaagde er op, dat hij een sluwe, lage en kwaadaardige hande ling had gepleegd jegens een eerbied waardig burger, wiens leven hij m gevaar liad gebracht en veroordeelde hem tot drie maanden gevangenis straf. EEN STAKING. In het Lagerhuis heeft de heer Amery inlichtingen gevraagd over de juistheid van berichten, dat 1700 ar beiders van de firma Thornycroft te Southampton in staking zijn gegaan, omdat ongeorganiseerden te werk zijn gestc-'.d. Minister Lloyd George ant woordde dat deze berichten in hoofd zaak juist waren. De arbeiders ech ter hadden gestaakt zonder voorken nis en goedkeuilrvz van hun vakver- ooniging on dat de lieden bi de sta king volharden, niettegenstaande de vakvc-reenigtngsleidcrs de hervatting van den arbeid wilden. De Minister verklaarde, dat tegen een aantal ar beiders een vervolging wordt Inge steld volgens de bepalingen der Muni tie wet. Uit Italië. BARZ1LAÏ AAN HET WOORD. Minister Barzilai heeft te Napels In een vergadering, onder voorzitter schap van Salandra, het woord ge voerd. waarin hij o m. verklaarde, dat de oorlog zou worden voortgezet, tot dat d© nationale wenschen der Ita lianen verwezenlijkt zouden zijn. Sprekende over de aan den oorlog voorafgegane gebeurtenissen zcide Barzilai, dat sinds 14 Juli 1914 de Duitsche ambassadeur te Konstanü- nopel tegenover zijn Ttalinanschen collega liet beslissende karakter van het Oostennjksche ultimatum ami Servie deed uitkomen. Italië, consta teerde Barzilai, had dus het recht den oorlog t© beschouwen ais c-en agres- sieven oorlog en te weigeren er au-n mee te doen. Van dat ©ogenblik at moest Italië wel aan de zijde der ge allieerden komen. Duitschland en de Vereenigde Staten. Uil New-York wordt aan de „N. R. Ct- geseind Het departement van Staat spreekt de berichten tegen, uls zouden er moeilijkheden zijn gerezen bij de on derhandelingen over de „Arabic". Omtrent de Duitsch-Amenkaansc.be betrekkingen in de toekomst is men hoopvol gestemd.- Een telegram uit Washington aan de „Evening Mail" behelst het vol gende Sinds Von Jagow zich in telegrammen aan de Amcrikauusche couranten de uitlating heeft laten in den mond leggen, dat hij aan graaf FEUILLETON Uit het Engeisch van W. A. MACKENZIE. En de dokter w/s er van over tuigd dat de kapitein geen zelfmoord gepleegd kon hebben, is het niet? Volkomen overtuigd. En düs was het een moord, niet waar? Dat zou men wel denken. En hoe is dat roofdier, die wolf ln een schapevacht, er dan toch in geslaagd zóó dicht bij den kapiiein ie komen dat hij het arme slachtoffer den dolk in do borst kon stooten? Ja, dat weet ik ook niet, Jackson. En als u mij nu diezelfde vraag eens deed, meneer Wallace, denkt u dan dat ik er ook geen antwoord op zou kunnen geven? Ik veronderstel van niet. Dan veronderstelt u verkeerd, meneer. Maar hoe wat zeïde u ook j weer? hoe heeft het roofdier dan In de kamer van kapitein Dapifer kunnen komen? Iloe zoudt u een kamer binnen gaan, meneer Wallace? Ik?... Wel, zooals ieder ander normaal mensch zou ik waarschijnlijk de deur door gaan. Dat heeft hij ook gedaanl zcide Jackson en met zijn vuist sloeg hij op de tafel om zijn woorden meer klem bij te zei ten. Maar de deur was Immers ge grendeld, man! Niet toen de moordenaar naar binnen ging. Misschien kun je me dan wel ver. tellen hoe het komt dat dc deur later gegrendeld werd gevonden? Omdat de misdadiger de gren dels achter zich dicht geschoven heeft toen hij weg ging. Dat lijkt me kras. Jackson. Zulke wonderen komen er tegenwoordig niet meer voor. O! en Jackson maakte een min achtend geluid. Als beoefenaar van de wetenschap, meneer Wallace, be hoorde u te weten dat er nog eiken dag wonderen gebeuren. Ilebt u nooit gehoon! van draadlooz© telegrafie? Én van vliegmachines? Zijn dat dan geen wonderen? Nu, Jackson, vertel me dan maar eens hoe iemand die buiten een ka mer staat, de kamerdeur aan den binnenkant kan grendelen. Ik heb het nooit gedaan, meneer, want mijn vingers zijn er te dik voor, en to stijf, maar ik dacht dat u, als ik u uitlegde hoe het moest gebeuren, mij misschien het zaakje eens zou kunnen vertoonen. U Is immers zoo knap! Wat wil je dan toch? Meneer, zeide Jackson, terwijl hij zijn pakje openmaakte en het schrift opensloeg op de plaats waar hij het papiertje gelegd had, lees dit! Lees! Lees deze beschrijving eens over! Vergelijk dan die misdaad van Dijon eens niet den geJieimzinnigen moord op Dawling Hall. Vergelijk de feiten! En dan, laten we ons dnn eens een beetje oefenen, want de praci moet uitwijzen of alles Is zooals ik denk. Ilier heb, u dc theorie, meneer Wallace en als beoefenaar der weten schappen kunt u er over oordeelen. Warrender las hot courantenartikel zorgvuldig na, met groeiende belang stelling. Toen hij klaar was trommel de hij met zijn vingers op het papier en zeide: Waarachtig Jackson, ik geloof, dat je de oplossing gevonden hebtt HOOFDSTUK XX. Het courantenverslag dat Wallocc- met stijgende belangstelling gelezen had was geknipt uit het „Nieuws van den Aardbol", een van Jackson's moest geliefde bladen, daar er altijd een groot aantal verslagen van mis daden in stond. Er stond boven: „van onzen Parij- schen correspondent". In werkelijk heid was het een vertaling van een artikel in de Petit Parisien, want lang niet alle groote couranten kun nen correspondenten op alle mogelij ke plaatsen bekostigen. Maar hoe 't ook zij, het verhaal was interessant en de moeite van overnemen wèl waard. Hier volgt het artikel, waar boven stond: „Buitengewone handigheid Voor de rechtbank in Dijon is juist de zaak behandeld van een van de meest ingewikkelde misdaden van den tegen woord igen tijd. De dader Is ter dood veroordeeld, onder verzachten de omstandigheden, een Fransche rechtbank kan altijd wel verzachten de omstandigheden vinden. De ver oordeelde heet Jacques Sivy. Hij is 29 jaar, electroteclinisch ingenieur, ar tist, ex-croupier bij de speelbank in Aix-les-Bnins, voormalig galeiboef en hcóft bovendien nog een vijftig min of meer eerlijke of oneerlijke beroepen gehad. Hij werd beschuldigd Lucienne Morin, ©en modiste van vijf-en-twin- tig Jaar, den liden Juli 1.1. in haar karner in Hotel de Rijn, te Dijon te höld>en vermoord, lie". Is een geheel nieuw geval in de geschiedenis van de misdaden, en daar de omstandighe den die lot de ontdekking van den moordenaar leidden, hert eigenaardig zijn, is het wel de moeite waard er eenigszins uitvoerig verslag van uit te brengen. Jacques Sivy is de zoon van een heel fatsoenlijken douane-beambte, die ln Lorlent, aan de Westkust van Bretagne woonde. Hij ontving een uitstellende opvoeding, ging op het gymnasium in zijn geboortestad, werd leerjongen bij een juwelier maar kreeg al gauw zijn ontslag want zijn pa- 1roon ontdekte dat er, nadat Sivy bij hem gekomen was, allerlei kleine dingen, zooals goudvijlsel, diaman ten, saphieren enz vlug en regelma tig begonnen te verdwijnen. In den winkel van een goudsmid moet de pa troon zijn knechts volkomen kunnen vertrouwen, anders is de zaak niet vol tc houden De andere werkieden merkten dat zij ook verdacht wer den. Zij verzochten hun baas iemand op den loer te leggen. Dit geschiedde en Jacques Sivy werd op^heeterdaad betrapt. Hij kon het niet ontkennen. Do zaak werd stil gehouden, want dc schuldige was nog zoo jong e-n zijn vader was een geacht man in Lorient. De oude Sivy offerde zijn spaarduitjes vaD dertig harde jaren op om den ju welier zijn schade te vergoeden. Dit, en de schaamte die de misdaad van rijn zoon hem gaf, maakten hem zoo van streek dat hij binnen zee maanden in eeo krankzinnigenge sticht zot, waar hy kort daarna stierf. Jacques beroofde zijn moeder van 't beetje gold dat zij na de begrafenis nog over gehouden had. en de jongen vertrok naar Parijs, waar bij een e- ven van misdaad leidde. Hij stal zoo veel hij kon. ln den zomer van 189 vinden wij hem in Aix les Buins, waar hij, als croupier bij de bank, bans zag zich te verrijken ten koste van de eigenaars van de speelbank. Hij wist tamelijk wat van electriciteit af, en gebruikte nu zijn kennis om een klein machinetje te maken, een- yondig en vertrouwbaar, waarmee hij de bewegingen der roulette kon rege len, zoodat zijn helpers want hi. had een paai' kameraden bij zich een flinke winst maakten, zóó groo: dat de eigenaars van de speelbank het verdacht begonnen te vinden Casino's gebruiken overal een klein leger van detectives, en deze ontdek ten al heel gauw dat de hoogste som men gewonnen en verloren werden als Jacques Sivy croupier was. Vor der werd er ontdekt, dat, wanneer hij het spel leidde, nlUJd dezelfde menschen wonnen. Langzamerhand werd het lieele bedrog ontdekt en werd hot kleine electrisehe toestelle tje (onbruikbaar gemaakt) in een rok vnn Sivy gevonden, dc zaak werd ie handen van de politie gegeven; eer van Sivy's heljieis ve:klapt© hem er het gevolg was dat Jacques veroor deeld werd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 5