Bernstorff bijna onbeperkte machti ging had gegeven, om met de Voree- riigde Staten tot overeenstemming te komen inzake de onderzeebooten- quacstie, wordt door Amerikaansche regeeringsambtenaren niet meer ge praat over de waarschijnlijkheid van het afbreken der diplomatieke be trekkingen. President Wilson en de secretaris van Staat, Lansing, stellen een on begrensd vertrouwen in de integri teit en de vriendschappelijke gezind heid van den Duitschcn gezant. Eu ln de Amerikaansche regeeringskrin- gen bestaat een volkomen verzekerd heid, dat Bernstorff de grooto be voegdheden, die hem thans gegeven lijn, zal uitoefenen tot wederzijdsch nut. Bernstorff wordt hier beschouwd als een trouw dienaar van zijn re geering, doch tevens als een man, uie de Amerikaansche zienswijze ten volle begrijpt en eerbiedigt. Niemand heeft zich zooveel moeite gegeven als Bernstorff, en zoo vurig als hij ge- streelld naar de totstandbrenging van oen bevredigende schikking der moeilijkheden tusschen Duitschland en de Vereenigde Stalen op het punt van den onderzee-ooi log, in verband rnet de „Lusitania'-rump. Do opti mistische stemming en het vertrou wen, dat een bevredigende schikking iuzako den onderzeeboot-oorlog zal worden getroffen, zijn nog versterkt door het streven van de nieuwe Duit- sche politiek terzake van dc aanval len op koopvaardijschepen. Die poli tiek is reeds in werking getreden in het geval van het m den grond boren van het Britsche stoomschip „Anglo-Coluinbian", dat voor de overbrenging van paarden gebezigd werd. Dit Bchip ontving eerst een be hoorlijke waarschuwing on werd pas daarna in den grond geboord. Het rapport, hetwelk over het gebeur de met dit schip en de omstandighe den, waaronder 't was getorpedeerd, is uitgebracht door den Amerikaan- schen consul te Queenstown, heeft in Washington een uitnemende» in druk gemaakt. Ailerle!. HET OPZOEKEN VAN KOGELS BIJ GEWONDEN. Men seint uit Berlijn aan de „N. R. Courant": Een van do vraagstukken der oor- logsgeneeskunst is het opzoeken van kogels en splinters van granaatkar tetsen in de lichamen van gewonde soldaten. De X-stralen maken liet mo gelijk de anatomische positie van de projectielen vast te stellen, doch een gewone photographie is onvoldoende om de ligging aan te geven, daar twee van elkaar verwijderde voor werpen op eon photographische plaat op een en dezelfde plaats kunnen ver schijnen. Twee bekende specialisten In Rönt genstralen, dr. Ftlrstenau en dr. VVeskl, zijn er nu in geslaagd een zoo eenvoudige methode tor voorziening in dit gebrek te ontdekken, dat ook een verpleegster in staat is de positie van kogel of splinter nauwkeurig vast te stellen. Deze z.g. dieppeilLngs-methodo is reeds met succes in üuitscho hospita len aangewend. Zij bestaat daarin, dat men een stereophotographie maakt in plaats van een X-stralen- photographie, zoodat alle schaduwen van kogels en beenderen dubbel zicht baar worden. Een der beid© daarvoor benoodigde instrumenten is uitgevon den door Ftlrstenau, liet andere door WesIcC DR WERELDOORLOG EN DE H UWELIJKSADVE RTENTIE. Niet om zich een grap te veroorlo ven heeft een advocaat te Breslau de kwestie onderzocht op welke wijze de oorlog zijn invloed heeft doen gelden op de huwelijks-advertenties in de Duitsche bladen. Deze soort van ad vertentie is reeds lang niet meor „een ongebruikelijke weg" om tot een hu welijk te komen. Zij biedt than v velen, die eenzaam leven, da eenige moge lijkheid een geschikte» huwelijks partner te vinden. Dat de oorlog het aantal huwelijk-zoekenden, vooral van het mannelyk geslacht, zeer zou doen verminderen, was 'te voorzien. Interessant is het na te gaan hoe sterk deze beperking i3 en in hoeverre ook het vrouwelijk geslacht het aan bod verminderde, De advocaat uit Breslau heeft de resultaten van zijn onderzoek gepubliceerd in het tijd schrift „None Generation". Hij nam drie Zondagochtendbladen waarin bij voorkeur huwelijks-annonce.» ge publiceerd worden van een beken de krant. Een nummer van November 1013, een van Januari 1915 en een van Maart 1915. - In de vredes-nummera waren 467 huwelijks-advertenties, In de oorlogs nummers 131, slechts 2-S procent dus van de „vrodeasterkte". De manne lijke zoekenden verminderden van 271 tot 69, dus tot 30 procent, de vrou welijke van 196 tot 52, dus tot 26.5 procent. Do leeftijd van de huwelijko-candi- daten heeft de volgende veranderin gen getoond, In vredestijd waren 19 procent van 20 tot 30 jaar, tijdens den oorlog slechts 9 procent49 procent waren in vredestijd, 30 procent tij dens den oorlog, tusschen de 30 cn 40 jaar. Daarentegen was bet perccffta- ge tusschen de 40 en 50 jaar in vre destijd slechte 13,5, tijdens den oor log 25. En het percentage van man nen boven de 50 jaar steeg van 2.5 tot 13. Do oorlog- heeft de oudere heeren lust in het huwelijk doen krijgen. Van dn Rsiidentle an haar öBwonen. cccxxv., Sinds 1 October (loet de melk hier 13 centen per liter of 2 centen ineer dan gedurende den zomer betaald is. Onverwacht komt deze prijsverhoo- ging niet, want een paar weken ge leden heeft de burgemeester, toen hom in den Raad eanige vragen ge steld werden over levensmiddelen, op dit stijgen van den melkprijs gezin speeld. Dc reden daarvan is, dat veel van de boeren, die anders leveren aan de grooto melkinrichtingen in dc stad, contracten hebben afgesloten met fa brieken van mc-lkproductcii. Zoo bleef er voor gebruik in do stad een wel wat kleine hoeveelheid over en de boeren, die nog melk voor het dagelijksch gebruik konden leveren sloegen den prijs op, toen ei concurrentie om die melk begon te komen. Den Haag stond hier tegenover ge heel machteloos, omdat dit allta ge- sohiedde, buiten de grenzen van de gemeente. Wel was de aandacht van de Regeering op dien ongewenschten toestand gevestigd, maar de contrac ten mot de melkfabrieken waren toen reeds afgesloten. Dit alles deelde do burgemeester mode en de prijsverhooging komt dus met onverwacht voor hen, die eenige nandacht besteden aan het doen lal n van den Gemeenteraad. Veel zijn dat er niet en daarom komt het bericht van het stijgen van tien melkprijs tamelijk onverwacht en in gezinnen, waar veel kleine kinderen zijn zal het niet met genoe gen vernomen worden. Toch is het slechts een van de vele prijsstijgin gen, die de een voor de ander, ic3 komen. Wie ook gedupeerd zijn door den ongewonen toestand, dat zijn de vele lenen van de arbeiders-coöperatie ,,De Volharding". De meeste leden betalen m den winter de cokes, die zij van de coöperalle betrekken, van hun dividend. Zoo stoken velen een tijdlang „gratis". Ijitmaal deelde do Volharding ech ter mede, dat zij veel minder cokes in voorkoop had kunnen krijgen dan andere jaren. Aan de aanvragen van allo leden kon derhalve onmogelijk voldaan worden en van het leveren van brandstof op „afbetaling" van Jiet in Februari te ontvangen divi dend kon geen sprake zijn. De leden moesten nu' cokes van andere leveranciers betrekken en daar dit niet op afbetaling kon, vroegen zij aan de Volharding een ■voorschot op het dividend. Dok dit werd geweigerd, omdat het dividend zeer gering zou zijn, daar de coöperatie langen tijd den prijs van het brood lager hield clan andere fabrieken en het verlies, dat de bakkerij toen heeft opgeleverd, natuurlijk in mindering komt van de winst, Zoo zitten vele gezinnen, die in den aanvang van het jaar juichten omdat ze goedkooper brood hadden dan anderen, nu rnet een koude kachel en hoewel het bestuur van de coöperatie den broodprijs laag hield, ogidat het meende, daarmee In het belang van de leden te handelen, zijn velen van die leden ernstig boos op wut zij noemen „het gebrek aan doorzicht". De eerstvolgende olgemeene ver gadering belooft een levendige ge- dachtenwisseling. Voor de gemeen,te-ambtenaren is bet een aangenaam toeval, dat bet yoonstel tot hun wedde-verhooging juist behandeld wordt in een lijd, die niet uitmunt door goedkoopte. Vijf jaar geleden werd deze vcr- hooging al dringend verklaard en twee jaar geleden kwamen B. en W. rnet een omlijnd voorstel. De Raad wilde er zoo nog niet aan en op zijn verlangen benoemde de burgemeester een commissie van voorbereiding, die een serie bezwaren te berde bracht. Opnieuw werd het aan den Raad aan geboden en die zond het terug naar B. en W. ompraoadvies. Dit werd uitgebracht en kwam aan enkele be zwaren tegemoet. Nu zou ieder denken dat het voor stel goed voorbereid was en vlug af gehandeld zou worden. Maar die dat meenden, kenden den Raad niet. Zes inalen zijn de heeren aan het redeka velen gewoest over de verdienste en verdiensten van de ambtonaren in te genwoordigheid van die ambtenaren, dio de publieke en gereserveerdo tri bunes geheel vulden. Als gewoonlijk is de Raad nogal vrijgevig geweekt en de totaio kosten van het reglement zullen daardoor met een halve ton verhoogd worden. Gering ia dat bodrag zeker niet, ifiaar de bezoldigingen wai;en werke lijk to laag en als ze nu soms wat te veel omhoog gegaan zijn, xnoet dat op rekening geschreven worden van do buitengewone omstandigheden. Wat zoo lang in liet vat bleef, is dilmaal zeker verzoet. SINTRAM. Amsterdamsche Kout 19L Jaciht op klein wild. 'k Heb wel eens gehoord dat iemand, die wat op zijn kerfstok had, het gevoel met zich omdroeg, dat iedere politieagent hem wantrou wend aankeek en den sterken arm der Hermandad telkens reeds op z'n schouder voelde. Datzelfde angstige gevoel moet Iemand hebben, die buur- of belas tingschuld heeft en elk oogenblik den deurwaarder wachtende is. Belastingschuld De waarschuwing Is er geweest, nog als een vriendelijk tikje op den schouder. Dan de aumnnnmg en het „vermits" klinkt veel ernstiger en strenger. Als een harde, scherpe be dreiging komt dan het dwangbevel, en dan begint de ellende en het mar telend wachten op de exec u Li o. Belastingschuld Hoevelen zullen er zijn in onze stad, nu er zoo nijpend gobrek gele den wordt, en hoevelen zullen van den winter al het leed voelen van die koude, strenge w ets-papieren, en hoevelen zullen in doodsangst zijn, dat hun boeltje moet worden ver kocht. ómdat het geld voor de belas ting er niet is? Moeder de vrouw heeft de schrale rdienste moeten besteden aan het allernoodlgste. Jantje moet nog z'n schoenen gelapt en blecke Mientje is door den dokter melk voorgeschre ven. Maar 't kan er niet af, en het moet dan ook rnaar waohten. Nietwaar, er is zooveel and era noo- dig en moeder komt toch al niet uit De booze papieren van de belasting zijn er al geweest en het dwangbevel ligt dreigend op de tafel in het sdha- uael vertrek. Vader en moeder heb ben in doffe moedeloosheid zitten piekeren en rekenen. Ze hebben geen tronen en geen klachten meer. Het moet nu in Godsnaam maar gaan zooals het gaan wil en in slapeloozen nacht wachten ze het dagen vun den nieuwen morgen, die geen uitkomst brengen zul. Als er geschreeuwd wordt aan de trap als hun naam geroepen wordt vliegen ze,op van angst, dal de deur waarder er zal zijn, de strenge man der wet. die hun boeltje verkoopen zal omdat zij de belasting niet kun nen voldoen En de deurwaarder komt. Hij is een mensch, lezer, zooals u en ik. Een mensch wiens hart ineenkrimpt bij het zien der onbeschrijflijke el lende. waarvan hij op z'n droeve plichts-tochten telkens getuige" is. We hopen immers, dat hij nog niet zóó- ver-ambtenaard is, dat hij ook in de allerarmsten slechts belusting- objeclen ziet. Klein wild, waaróp hij jacht moet maken. Dj"e ambtenaar ia niensdh en het mensclielijk leed laat hem niet onge voelig. Hoe gaarne zou hij den post oninvorderbaar verklaren, van de executie afzien en het ellendige deze menschen niet doen lijden. Maar-hij voelt zioh geplaatst tusschen de stem van zijn geweten en de belangen van zijn porlemon- naie. Hij heeft tal van zulke posten en als hij niet hard optreedt en doorzet, dan lijdt hij zelf schade met zijn gezin. Wat toch is het geval Do ambtenaren bij de gemeente belastingen, deurwaarders genaamd, hebben een bezoldiging van f 300— I 500 's jaars. Zij ontvangen boven dien de opbrengst van do vervolgin gen en belooningen voor schatting cn beschrijving. Twee dingen springen onmiddel lijk in het oogdat de bezoldiging uiterst laag is en dat da deurwaar ders wel gedwongen zijn, zooveel en zoo streng mogelijk tot vervolging over te gaan, willen zij aan een eenigszins behoorlijk inkomen gera ken. Jaren geleden reeds sprak ik een ambtenaar bij de gemeentebelastin gen. die over deze regeling klaagde. De besten, de ambtenaren met men- schelijk gevoel, stuit hel tegen de borst, dut ze soms onbarmhartig moeten optreden en dat zo telkens en telkens weer zich voor de moeilijk heid geplaatst zien mensehelijk- heid betrachten cn schade lijden of niet. B. en W. hadden nu een milde voordracht ingediend bij den Raad. Zij hebben ten slotte ingezien, dat het niet langer gaut, dat de bedoelde ambtenaren bijna hun geheelc inko men moeten putten uit de opbrengst der Yorvolgingskosten en zij dus ge noodzaakt zijn, het kleine wild ach terna te jagen. Want op klein wild moeten zij azen, omdat immers de vervolgingen bijna uitsluitend >op de kleine posten komen. De gemeenteraad heeft zoo goed als unaniem de voordracht met sympa thie begroet en ontvangen. Een van de twee, die er him stem ttgen verhieven, was Ja, dat zou men niet zoo gemakke lijk raden. Dat was do ex-chef van de deurwaarders, de heer Raedt, die zich eerst bij nota en Woensdag in den gemeenteraad krachtig verzette tegen de nadrukkelijk uitgesproken wensohen van -zijn vroegere ambte naren. 't Mooiste was, dat hij vertelde dat de ambtenaren dit premie-stelsel, dit stuk-werk zal ik maar zeggen, ais prikkel noodig hadden omdat ze an ders hun pliciii niet voldoende de den. Hetgeen hem een welverdiende schrobbeerlng van wethouder De Vries op den hals haalde, die ver klaarde, dat het gemeentebestuur gelukkig meer vertrouwen heeft in het plichtsgevoel der ambtenaren, dan deze oud-directeur der gemeente belastingen. De houding van den heer Raedt in deze is in meer dan één opzicht al heel onsympathiek. Maakt het geen verheffenden In druk, een gewezen directeur aldus over zijn vroegere subalterne vrab- tenaren te hooren spreken, de vol zin, dien do heer Raedt in z'n nota schreef „Velen sluit het tegen de l>orst, hun medemenschen onaange naam te zijn. Do gemeente heeft ech ter ambtenaren noodig, die dit on aangename werk voor lief nemen", heeft de deur dicht gedaan. Op de stommen van dezen vriende lijken oud-belastingambtenaar en den heer Schut na heeft de gemeente raad besloten, den deurwaarders voortaan een vaste bezoldiging toe te kennen en te breken met het tot dusver gevolgde systeem. Ik heb over deze quaestio wat uit geweid, omdat er m. i. een algemeo- ue kant aan zit. Tegenover de cijfers van mindere opbrengt in de toekomst, waarmede de heer Raedt dreigde, stelde wet houder De Vries de zijne, waaruit bleek, dat juist hij het Rijk het per centage der oninvorderbare posten voor de personeel e belasting veel minder was toen de ambtenaren vast traktement hadden, dan voor dien tijd. En we hebben nu de moreel e inst, dat de betrokken ambtenaren niet meer als jachthonden worden losgelaten op klein wild. AMSTERDAMMER. Uft de Omstreken Hsarlsmmtrmser GEMEENTERAAD. Onder presidium van Burgemeester Mr. A. Slob, vergaderde Donderdag de Raad (lozer gemeente. Afwezig waren de heeren Los en Vorkuijl, beiden met kennisgeving. Onder de ingekomen stukken was o.m. een verzoek van don heer W. W. Vallentgoed, hoofd der o. 1. school 9 te Zwanenburg, waar een vacature als hoofd ontstaat, wegens vertrek naar elders. Daar nog geen overleg hieromtrent niet den District school opziener Is gepleegd, wordt de behan deling van dit verzoek uitgesteld lot de volgende vergadering. Van verschillende zijden wordt er bij B. en W. op aangedrongen, voor al bij de nieuw te benoemen titularis sen te letten op akte landbouwkun de, hetgeen voor deze gemeente wel noodzakelijk wordt geacht- Een adres van de afd. Haarlem mermeer van den Bond van Ned, On derwijzers om verhooging van het maximumsalaris; verhooging der aanvangsjaarwedde en snellere ver krijging van het maximumsalaris, werd in handen von B. en W. gesteld om praeadvies, ten einde het verder bij de begTooting te behandelen. Een voorstel van het raadslid van Reeuwijk om de mogelijkheid te ope nen van gemeentewege teekenonder- wijs te verstrekken voor arbeiders jongens tegen een kleine vergoeding of zoo mogelijk kosteloos, werd mede in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. Door den voorzitter werd nog me degedeeld, dat er hot vorige jaar met het koopen en verkoopen van gemeen, tctarwe. 2300 zakken en een jjartij hout zijn aangekocht, hetgeen thans niet meer benoodigd zal zijn, zoodat B. en W. zich voorstellen dit binnen korten tijd publiek te verkoopen. De prijzen van zakken zijn intusschen zoo om hoog gegaan, dat het te voor zien is dat de gemeente er zonder kleerscheuren af zal komen. Voorts doet de voorzitter modedee- ling van de werking van het brood bureau in deze gemeente. Op 26 Sept. 1.1. waren er 2647 broodkaarten ïoo- pendo, verdeeld over 38 bakkers in en 25 bakkers buiten de gemeente. In ongeveer 6 weken tijd is er aan de inwoners dezer gemeente geleverd 452,000 pond brood. Rekent men. nu dat dit por pond 2 cent goedkooper wordt geleverd dan gewoon tarwe brood', dan geeft het een besparing voor de gemeenten aren over dat tijd vak van ongeveer f 9040, welke kjs- ton hoofdzakelijk komen ten laste van het Rijk. Al deze mededeelingen wor-ien voor kennisgeving aangenomen. Aan de heeren J. A. Huisman en J. Faber, .respectievelijk hoofd van school 9 cn school 11, wordt als zoo danig eervol ontslag verleend wegens vertrek naar Sliedrecht, respectieve lijk ingaande 1 Nov. en 1 October. Voorts wordt met ingang van 1 Nov. as. eervol ontslag verleend aan den heer J. A. Huisman als 1Kb der commissie tot wering van school verzuim. Tot onderwijzeres aan school no. 5 te Nieuw-Vennep wordt benoemd Mej. M. P. van Zwienen te Ouder kerk a d. Ussel tot onderwijzeres aan school no. 7 aan den Bennebno- kerweg, Mej. C. A. OstencLorf te Am sterdam. Aan het plaatselijk steuncomité wordt een subsidie verleend, om met het ondersteunen te kunnen door gaan tot 1 Dec. a.s., groot f 500. Vóór 1 Dec. zal het plaatselijk steuncomité, zoo noodig, weer een beroep doen np de milddadigheid der inwoners der gemeente. Een voorstel van B. en W. tot aan sluiting bij de gemeentelijke Arbeids beurs te Haarlem kon geen instem ming vinden bij den Raad. Daarentegen werd een voorstel van den heer Knaap c.s., om B. en W. uit te noodigen zoo .spoedig mo gelijk te komen me.t plannen tot dich ting oen er plaatselijke arbeidsbeurs, aangenomen. Hierna was aan do orde een voor stel van B. en W. tot wijziging van do verordening betreffende het sscre- tarrepersoneel. Langdurige bespre kingen hadden tilerover plaats, do "li ten slotte werd het voorstel van B. en W. nagenoeg onveranderd aange nomen. Do salarissen zullen met In gang van 1 Jan a.s. bedragen: voor hoofdcommies van f 1300f 1600; vr or ■ramies van f 1000—f 1300; voor udj.- commiea van f 700—f 1000; voor klerk an f 400—f 700 en voor schrijver van f 100—f 400. Voor het hebben e.ener vakacte wordt een verhooging van f 50 verkregen, terwijl de gehuwden, wanneer zij den 25-jarigen leeftijd hebben Verkregen, een tegemoetko ming in de huishuur zullen ontvan gen van f 100 's jaars. Aan hen die anders dan voor ver ste oefening of krachtens den land storm zich onder dc wapenen bevin den, wordt 85 proc. hunner jaar wedde toegekend. Een verzoek van het Witte Kruis, om een ander stuk gemeentegrond voor het bouwen van een wijkge- bouw, dan reeds vroeger was toege staan, werd na toelichting van Dr. van Manssum, goedgekeurd. De bespreking van de plannen lot drinkwatervoorziening van Zwanen burg had in besloten vergadering plaats. Na heropening werd besloten, het gemeentebestuur van Haarlemmer- liede te vragen, nog cm termijn van 4 weken toe te staan voor verder te- ad, omdat de gemeenteraad zon der meer technische voorlichting om- trent enkele bezwaren niet durfde be slissen. Mocht het gemeentebestuur van ITaarlemmerliede dit verzoek mint kunnen inwilligen en tot de stichting ergaan van een bedrijf met kleine capaciteit, waardoor Zwanenburg niet geholpen zal kunnen worctei, dan zal nader worden overwogen of niet op andere wijze in Zwanenburg "gen watervoorziening zal wor.len geregeld. Hierna wordt de vergadering, 'die len geheclvn dag in beslag nam, ge- IJmuldon Aangebracht. Door den logger Friesland K.W. 105 zijn te Umuiden aangebracht eon gaffel en een misthoorn van den door de waanzinnige bemanning onttakel den logger Noordzoo V. INGEZONDEN MEDEDEF.LTNGEN h 30 ets per retro?. Chemische WassoherIJ Ververij Groote Houtstraat 77^^ Telef. 428-1046. rCfi-* Fabriek Brouwersvaart 74-78. Hatklnaal Stofirjjmakan en Ult- stoonn tan Tapijten, Karpetten en Loopers. SALARISACTIE VAN RIJKSAMBTENAREN. Het comité, oorspronkelijk samen gesteld tot het bekomen van oen diuor- te-toeslag, heeft aan tal van organi saties een uitnoodigïng gericht tot net houden eener samenspreking, op Za terdag a s. Ie 's-Gravenhage, ten einde het voorstel te overwegen, zich tot de regeering en volksvertegenwoordi ging te wenden, met het"verzoek, aan die groepen van ambtenaren welke op do begrooting 1915 voorkwamen, het bij de vorige begrooting aanvankelijk voorgestelde bedrag toe te kennen, en voorts te verzoeken, aan de groepen weike in 1915 niet voor verliooging in aanmerking werden genomen, met een tijdelijke verhooging van het sa laris tegemoet te komen. OORLOGSWINSTEN. Naar „Het Volk" meldt behoort de heer Schaper tot de personen, die aangezocht zijn lid te worden van de Staatscommissie inzake een belas ting op de oorlogswinsten. ONGELUKKEN. Dinsdagavond is de 10-Jarlge O. Dolkman te Dordrecht in de Nieuwe Haven gevallen en verdronken. EEN VREEMD GEVAL. We lezen ln de Telegraaf: Dinsdag werd een stalhoudersknecht op de Schelpkade te 's-Gravenhago, aangetroffen met een wonde in de borst. Omtrent de oorzaak dier ver wonding verneemt men, dat, volgens de verklaring van dien knecht, hem do verwonding zou zijn toegebracht door zijn patroon, in een koetshuis bij een woordenwisseling over het schoonmaken van paardentuig. De patroon is door do politie ge hoord. Ten stelligste ontkent hij ech ter zijn knecht met een mes te heb ben gestoken. Hij heeft zelfs geen raes in do hand gehad. Volgens hem zou de zaak zich als volgt hebben toe gedragen. Hij had zijn knecht last gegeven, om half één een rijtuigje gereed te hebben. Toen dit uitbleef, had hij zich omstreeks 3 uur naar den stal bege ven en toen hij daar gekomen, be merkte, dat zijn knecht het rijtuigje nog niet in gereedheid had gebracht, bad hij er dezen een opmerking over gemaald, dat het tuig vuil was. Een woordenwisseling was daarop ontstaan, on volgens don patroon had do knecht een mes te voorschijn ge haald, zeggende, terwijl hij dat mes op zijn eigen borst gericht hteJd, „als Je me zoeken wil, dan zal ik je zóó een por geven". De patroon had daarop althans volgens diens verhaal omtrent het gebeurde eerst nog een moersleutel gegrepen, om zich zoo noodig tegen zijn knecht te verweren, maar dien sleutel had hij weer weggeworpen, en hij was naar het polilieburcel aarrhet Alexanderveld gegaan, ten einde hulp in te roepen, om zijn knecht tot beda ren te brengen. Ongeveer tegelijkertijd kwam de knecht uit het koetshuis de straat op, roepende tot de voorbijgnngers, ter wijl hij op een wond in zijn borst wees: „Kijk eens, zóó heeft do baas mij gestoken". Bij onderzoek bleek, dat de knecht inderdaad in zijn borst een vrij be langrijke steekwonde had, in de rich ting van de maagstreek. Zooals gezegd, ontkent de patroon pertinent de verwonding to hebben toegebracht. Hij veronderstelt, dat do knecht bij zijn bedreigingen zichzelf zal hebben verwond. GEÏNTERNEERDE WERK KRACHTEN. Op een schrijven aan den opperbe velhebber omtrent de tewerkstelling van getontern eerden bij particuliere patroons ontving het bestuur van het Ned. Vakverbond een antwoord, dat De Vakbeweging publiceer L De opperbevelhebber zegt daarin, dat liet niet mogelijk is die tewerk stelling uitsluitend te doen door de bemidd el iggginstcllmgen dor iNod. Vereeniging van Arbeidsbeurzen, Toch is het geenszins dc bedoeling de controle te ontgaan, óf de gebrui kelijke arbeidsvoorwaarden in acht worden genomen. Integendeel zal de opperbevelhebber gaarne deze con trole bevorderen, die hij heilzaam acht. KAASPRIJZEN, Do Minister van Landbouw, Nij'ver heid en Handel heeft den maximum- rijs voor binnenlandse!) verbruik bo- alve voor room- en lunclikaas en kaas bereid onder rabbinaal toezicht oorloopig bepaald A. voor den verkoop in het groot voor volvette Goudsche Meikaas met Rijkismcrk 50; volvette Goudsche Meikaas 48 Edammer Meikaas 40 a 147volvette jonge Goudsche en Edammer kaas met Rijksmerk f 42; volvette jonge Goudsche kaas 40 jonge Edammer kaas 40 a 39; jon ge Goudsche kaas 40 a f38; Edam mer en Goudsche kaas 30 a f 33 Edammer en Goudsche kaas 20 a f 28; magere Edammer en Goudsche kaas f18; Leidsohe en Delftschc komijne kaas 42 Friesche nagelkaas 22, al les per 50 K.G. B. voor den verkoop in het klein,, voor volvette Goudsche Meikaas met Rijksmerk 621/2 cent, volvette Goud sche Meikaas 60 et-Edammer Mei kaas 40 a 60 ct. volvette jonge Goud sche en Edammer kaas met Rijks merk 57 1/2 ctvolvette jonge Goud sche kaas 55 ct. jonge Edammer kaas 40 a 55 ct. jonge Goudsche kaas 40 a 50 ct.; Edamm. en Goudsche kaas 30a 421/2 ct.; Fdamm. en Goudsche kaas 20 a 371/2 ct. magere Edammer en Goudsche kaas 271/2 ct.Leid- sche ou Dclftsche komijnekaas 55 ct.; Friesche uagelkaas 30 ct., alles per 1/2 K.G. Onder kaa3 gemerkt 40 a, 30 a of 20 a wordt kaas verstaan, welke res pectievelijk 40 af meer, 30 of meer of 20 of meer vet in de droge stof bevat. Exporteurs zijn verplicht op last van het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van kaas aan bij dat Bu reau ingeschreveji grossiers kaas te leveren tegen f2 beneden den maxi mumprijs voor verkoop in het groot. Bij verkoop aan detailhandelaren kan f 2 boven den maximumprijs voor verkoop in het groot in rekening worden gebracht, indien de hoeveel heden ten hoogste 50 K.G. per zen ding en per week aan dcnzelfdcn af nemer bedragen. Rechtszaken MEINEED. Met bevestiging van een vonnis der rechtbank te Arnhem (Ld. 20 Juli J.I., veroordeelde het Gerechtshof al daar den landbouwer G. van H., to Darneveld, wegens het door belofte uitlokkeu van meineed, tot 2 jaren gevangenisstraf, met aftrek der pre ventieve hechtenis. Stoomvaartberichten STOOMV.-M1J. OCEAAN. liet st. Oopack, van Batavia naar Londen, vertrok 26 September van Port-Said. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Atlas vertrok 26 Sept. van New-York naar St. Marc. Het ®t. Mars vertrok 29 Sept. van Kopenhagen naar Suadswall. Het st. Pluto, van AlmerLa naar Amsterdam, arriveerde 28 Sept. te Deal. Het st. Triton arriveerde 27 Sept. van Newport-News te Barcelona. Het stoomschip Vesta vertrok 30 September van Amsterdam naftr Swansea. Het stoomschip Apollo vertrok 29 Sept. van Gandia naar Almeria. KON. IIOLL. LLOYD. Het stoomschip Frisia (thuisreis) werd 30 September, des middags te half 4, te LJmuidcn verwacht. Het stoomschip Kennemerland (uil- reis) vertrok 29 September van Rio Janeiro. Het stoomschip Rijnland (thuisreis) passeerde 29 Sept. St. Vincent. Het stoomschip Etna (thuisreis) passeerde 29 Sopt. Wight. Het stoomschip Frisia arriveerde 30 September van Buenos Ayres te Amsterdam Het st. Juno vertrok 29 September van Korsoer naar Nnkskov. 1-Iet st. Holland ia vertrok 29 Sopt. van Amsterdam naar Buonoa-Ayres. Burgerlijke Stand SCIIOTEN. ONDERTROUWD J. G. Kuntze en C. M. van Halem. J. II. Wisker en II. P. van der Puijl. H. Rroland en E Z. Bakker. P. van der Knoop en M. G. van Gasteren. GETROUWD J. van der-Heijden met A. F. Ru ij ken. BEVALLEN M. SlotPeijs, d- A. A. van Ham burg—ten Bosch, z. E. M. Westbroek Slobbe, d. OVERLEDEN II. P. Koedooder, 6 jaar, m., ovcrL to Haarlem en wonende te Schoten* HAARLEMMERMEER. ONDERTROUWD J. de Pau en A. Rietveld. G. IKw geiwxim en A. M. Street. GETROUWD J. van Bentcm en J. van Liempt. - W. Ooms cn J. C. M. Kooij. II. \an Alphen en L. C, van Wanrooij. - - II. v. d. Pee eri M. Poldervaart. H. N* Wiebes en P. J. van Nieuwkoop. BEVALLEN M. Tjalma, geb. Cornells, r. R. A. Verbrugge, gel>. Kennedy, d J. Hogenbirk, geb. Van Meel, il. C. R. Koolc, geb. Barendregt, z. A* Wies, geb. Zwijnenburg, d. T. Bruinix, gob. Veldhoen, z. P. Baartma», geb. SchooncveUl, d. M. Beyersbergen, gob. Van Helle- gouwen van Meel, d. W. Tam boer, geb. Rietkerk, z. J. Westi na ken, geb. De Visser, z. M. Mtebcl, geb. Van der Wal, d. A. I. ven Driel, geb. Strijbïs, d.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6