De Europeesche Oorlog. Orer de gsvosliten op de rerseblllesde fronten Is weinig üelaagrQk nlenvrs De Engelsehen erkennen dat de Dnitschers een deel van 't door ben ver loren gebied weer heroverd hebben. Verspreid nieuws vin de oorlogsvelden. Nlenwe verwikkelingen in den Balkan. -- Bulgarije voer de kees gesteld, heeft nog niet offieieel zijn besluit laten hoeren. -« Griekenland ook ln 't conflict betrokken. - Zal Soemeiië onzijdig blijven? PERZIKBLOESEM TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 5 OCTOBER 1915 nies waren door het voorbereidende geschutvuur vernield, maar de derde versperring 6tond nog overeind en moest door soldaten, die onbeschermd in het open veld overeind stonden, worden doorgeknipt. Ben soldaat ver telde, dat in do loopgraven, die de stad omringen, de Deutsche lijken op sommige plaatsen vier hoog lagen. Overal in dc bochtige straten was het werk met bajonet en haiwTbom druk aan den gang. In verscheiden kelders onder de huizen bevonden «ich Duit- achers, die daar schuiling hadden ge zocht voor ons bombardement. In die huizen drongen onze bonrmengooiers binnen, lichtten er de valluiken van den kelder op en lieten dan een paar bommen vallen. Verscheidene vijan den bleven schieten tot onze man schappen op korten afstand van hen waren gekomen dan wierpen zij hun geweer weg en smeekten om lijfsbe houd- Op vele plaatsen werden ver borgen machinegeweren gevonden, die alle moesten worden uitgegraven. De aanvoerder van 6c-n van de aan vallende bataljons begaf zich in het dorp en, een 6olide gebouwd huis ziende, zocht hij daarachter dokking voor de Duitsche granaten, die hier en daar in de 6traten neerkwamen. Daar voegden rijn seinera zioh bij hom, toen tot zijn groote verba zing het huis waartegen hij leun de, plotseling getroffen werd door een regen ven granaten. Daarom werd ijlings een andere positie opgezocht. Vlakbij hadden de soldaten een ste vig- gebouwde ondergrondsche schuil plaats gevonden. Daarin bevonden zich drie Duitschers, die overmandl werden. Do Engelsehen nestelden er zich in, om er korten tijd te blijven tot het geschutvuur geluwd zou zijn. Een van de seiners bemerkte toeval lig een tweede ondergrondsche schuil plaats, die onder do eerste was uitge graven en waarin bij onderzoek een Duitsch officier werd aangetof- fen, die druk bezig was per telefoon bevelen te geven aan een batterij, die ©enige mijlen ten oosten van Loos was opgesteld. Ofschoon het dorp door de Britten in bezit was genomen, was deze Duitsche officier op zijn post ge bleven en hij was het geweest, die, toen hij merkte dat er een hoogge plaatst Britsch officier in de buurt was, bevel had gegeven het bovenge noemde huis onder vuur te nemen. Het dorp zelf heeft zwaar geleden door het vuur. Van de kerk is niets meer over dan een vormlooze puin hoop en zonder behulp van een kaart was het onmogelijk, de plaats aan te wijzen, waar zij gestaan had. Verscheiden huizen waren aan gru zelementen geschoten en de straten lagen vol puin. waartusschen honder den dooden en gekwetsten. Spoedig waren er doktoren ter plaatse en kon de eerste hulp worden verleend aan hen, die er het meest behoefte aan hadden. Een aantal veldstukken werden ge vonden in van cement vervaardigde verschansingen terwijl ook talrijke krachtig versterkte emplacementen van machinegeweren werden ontdekt. Vooral de begraafplaats, ©ven buiten Loos, was buitengewoon stevig ver sterkt met knap gemaskeerde machi negeweren. De enkele Fransche inwoners, die nog in de plaats woonachtig waren, bestonden uit twee of drie gezinnen, voornamelijk vrouwen. De militaire autoriteiten hebben goed voor hen laten zorgen. De aanval op Loos was blijkbaar een verrassing voor het garnizoen want vele Duïtschers, die bij 't hoo- ren van 't leven haastig uit hun kwartieren kwamen, hadden hun uit rustingsstukken niet bij zich, eommir gen hadden zelfs hun geweer niet. Klaarblijkelijk waren zij erg gede moraliseerd. Een 6einer, een kleine man, drong een huis binnen, waar een aantal vijanden schuiling zocht Hij doodde drie van hen en kwam daarop met 30 gevangenen, die ach ter hem aankwamen, weer uit de wo ning te voorschijn." IN DE MOERASSTREEK. Een Duitsch soldaat, die reeds me nige aardige schets van het oorlogs terrein in het „Berliner Tageblatt" gepubliceerd heeft, geeft in dat blad de volgende schildering van het oos telijk oorlogsterrein De. wind ruischt door de vlier- boschjes. Donkere wolken fladderen over den hemel. Tallooee raven zit ten op de helde, stappen over de paardelljken, of zitten als gehur kt op de graven der gesneuvelden. Gisteren toen wij Kobrin bezetten, was het weer nog zomer. De kanonnen bonk ten in de zwoele violette avond atmosfeer. Op het station stonden spoorwagens met tarwe en visch- blikjes in brand. Russische granaten huilden boven de.overwegen van het spoor, sloegen met veel te luiden knal in de randwegen en wij moesten maken dat wij wegkwamen, geheel met zand bepoederd. Bij een verbrand huis tegen een kerkhof aan wilden wij bivak op slaan. Toen wij het huis binnengin gen vonden wij negen verkoolde lij ken van mannen, vrouwen en kin deren. Zij waren ingesloten geweest toen de Russische soldaten dc strooi en hutten in brand gestoken hadden, en hadden zich niet meer kunnen redden. Wfl trokken een eind verder het grasveld op, waar wij alleen wa ren. Aanrukkende troepen werden ge- rajïporteerd. Zouden de Russen nog een aanval willen doen Nogmaals sloegen de kanonnen- Den volgenden morgen bij den opmarsch zien wij wat er gebeurd is. De Russen hadden ons de bevolking tegemoet gedreven en die was in ons granaatvuur geraakt. Omgevallen, stukgeschoten wagen9 overdekken den weg. Verstrooid hulsgerei. Hier ligt een dood meisje. Een man wilde over een schutting klauteren, boven op heeft de dood hem gepakt. Nu hangt hij over de schutting als een doek en een baldadige wind speelt met hem. Men kan ver in het land zien AI- les vlakte, tusschcn biezen en elzen hout staan plassen. Zoodra men den weg verlaat, is men reeds in het moeras. De weg is soms over hon derd meter lengte vernield. Zoo wil den de Russen ons tegenhouden. On ze genie is echter reeds aan "t werk. De bruggen zijn ook al begaanbaar. Achter de Muchawlec komen wij in groote bosschen. Het ru-ikt naar lij ken. Overal liggen doode paarden, langs don weg. dicht opeen gedron gen, wachten vluchtelingen met hun karren tot wij voorbij zijn. Velen zijn uit de buurt vari Preernysl, vele Duit sche boeren uit de streek van Cholm. De Russen hebben ze laten loopen. Nu trekken ze terug door het ver woeste. platgebrande land. De kinde ren zitten op de wagens, de vrouwen loopen achteraan en drijven de koe of 6chapen voort. Meer hebben zij niet gered. Als zij na moeilijke reis weer terugkomen, zullen ze inplaats van huis en schuur een platgebrande plek vinden. De winter zal ze als een nieuwe vijand overvallen en hon ger- en kou lijden zal hun lot zijn. Het bosch wordt dunner, heide wordt afgewisseld door moeras. De voor ons uit marcheerende cavalerie divisies hebben schermutselingen met Tsjerkessen en Kozakken. Men moet voorzichtig zijn in deze moerassen, want eer men er erg in heeft, is men er met zijn paard tot aan den buik In weggezonken. De taaie moddc-r houdt ros en ruiter vast en bereidt hun een vreeselijk graf. Steeds verder gaat het. Wij komen aan een dorp, waar de weg over het spoor loopt. De berken krijgen gele vlekken, 's nachts moet men zich dichter in zijn deken wikkelen. Als men 's morgens dan rillend van de koude ontwaakt, is men geheel door den dauw doorweekt. De zon ligt bleek en krachteloos op de weide. Een geelvink piept melancholiek op een telegraafpaal. Herfstdraden zwe ven door de lucht. Het is najaar ge worden EEN BESTORMING. E/an Oostenrijksch oorlogscorres pondent van de Berliner Lokal Anzei ger schrijft. Het was de 18e September. Tegen het vallen van den avond riep een te lefoonsignaal alle afdeel ingscominan. danten bijeen. Dien nacht zou ge stormd worden. Er werd bepaald waar Ln de draadversperriruzen stormgaten ge maakt moesten worden. Om acht uur verzamelt de comman dant zijn Bappeursgroep in een ber- keuboschje. De ladingen worden sa mengesteld en de groepen die gelijk tijdig maar ver van elkaar moesten opereer en, gevormd. Om half negen gaan de sappeurs weg, rijk met bom men voorzien en tegeijk inet hen de lnfanteriepatrouiljes. Langzaam slui pend gaat hot spookachtige front nuar voren. Eerst in gedekt terrein betrekkelijk snel en zonder stilhou den, doch na een uur reeds, vrij ver nog van de hindernissen van den vijand, slechts bij stukken. De moei lijkheid naderbij te komen wordt steeds grooter en reeds voor de hin dernissen heeft de vijand hier eu daar luisterposten en patrouilles. Toch moeten de bommen bij de hindernis sen neergelegd vooruitgeschoven en geworpen worden om zooveel en zoo breed mogelijk gaten te slaan voor degeen die achterna komen. Bijna drio uur heeft het geduurd voor men aan de hindernissen is. Op den rech tervleugel was men door een beek ge waad, de slanke gedaanten met de bommen ln de handen boven het hoofd vertoonden zich in den lang zaam lichter wordenden nacht. Op Op het Westelijk Oorlogsveld. STAFBERICHTEN. Van den DUITSCHEN staf: „Zondagochtend verschenen voor Zeebrugge vijf monitors, die zonder uitwerking het vuur op de kust open den. Twee Belgische bewoners vielen als slachtoffers. Duitsche kustartille- rie trof e?n van de monitors die. zwaar beschadigd, weggesleept moest worden. Tegen het Engelscho front ton N. van Loos, waaruit gedurende des nachts een Vergeefse lie uitval tegen de Duitsche stellingen ten W. van Haine ondernomen werd, heeft aan- vals werkzaamheid der Duitschers nieuwe vorderingen gemaakt. Ten Z. van de Souchez-beek konden de Franschen rich in een klein stuk looj>graaf aan de hoogte ten N.W. van Givenchy nestelen. Ten Z. van deze hoogte werden de aanvallen der Franschen afgeslagen. Het 4Ü M. lange stuk loopgraaf ten N.O. van NeuvLle (dat voor do Duit- schors verloren was gegaan is door de Duïtschers heroverd. Iu Champagne beproefden Zondag middag de Franschen in de buurt ten N.W. van Massiges en ten N.W. van Ville-sur-Tourbe vergeefs een aan val. Hun troepenconccntraties werden onder concentrisch vuur genomen. Een krachtige nachtelijke aanval tegen de Duitsche stellingen ten N. W. van Ville-sur-Tourbe werd in ar tillerie. en machinegeweervuur, met zware verliezen voor de Franschen, gestuit. Het spoorwegstation van ChAlons, het voornaamste concentratiepunt voor die aanvulling der Fransche aan- valstroepen in Champagne, is Zon dagnacht met zichtbare uitwerking door een van Duitsche luchtschepen met bommen bestookt". F r a n s c h communiqué: „Ten noorden van At recht duurt do voortgang der Franschen ln het bosch van Givenchy en op hoogte 119 voort. Do Franschen hebben ccn kruispunt van vijf wegen bezet. Iu een dee! van het overige gebied en bij Quemievières en Nouvron woedt een bijna onafge broken gevecht met loojigraafmortie- ren, door kanonvuur vergezeld. In Champagne wederzijdscho be schieting in de omstreken der hoeve van Navarln. Twee Duitsche tegen aanvallen ten noorden van Mesnil eijn Zondagavond afgeslagen. Op het overige front ls de nacht kalm voor bijgegaan. Een Fransch vlieg-eskader heeft op het station Sablons te Metz 40 bom men van zwaar kaliber geworpen. Andera vliegtuigen hebben liet bom bardement op de spoorwegvertakkin- fren en stations achter het Duitsche ront voortgezet". Bericht van den Engelsehen veldmaarschalk: „Zondagmiddag begonnen do Duit- schers op de Engeïsehe loopgraven tusschen do steengroeven van Ver- mellcs en den weg naar Hulluch een hevig bombardement, dat werd ge volgd door herhaalde, hardnekkige aanvallen. Zij zijn er echter niet in geslaagd do loopgraven te bereiken en telkens met zware verliezen terugge dreven. Verder naar het N.W. hebben de Duitschers het grootste doel der Uo- henzollern-redoute heroverd. Op de overige gedeelten van het front is de toestand onveranderd ge bleven". Vau den Belgischen staf: Van Zondag: „De Zaterdagnacht ging kalm Voorbij. Zondagochtend hielden de Duitschers een demonstratie vóór Dixmuiden, welke zich kenmerkte FEUILLETON Ultbet Engelsch van W. A. MACKENZIE. 40) Je moet de huid niet verkoopen voor de beer geschoten is, beste vriend. Bovendien, hoe kun je ook aanspraak maken op de ontdekking van den moordenaar Als de politie zelfs nog niet de oorzaak van den moord heeft kunnen vinden, hoe aou jij dan den dader kunnen ontdek ken O, de dader, riep Jackson uit, dien kan ik maar dat houd ik nog maar zoolang voor mij. Maar zóóveel wil ik u nog wel zeggen ja, dat kan ik wel vertellen er is Binds die vreeselijke gebeurtenis hier en daar gopraat over vreemdelingen. En mevrouw Dapifer is een vreemde linge. En haar kamenier ook. En die man, die dien avond tegen u nange- loopc-n is, naar ik hoorde op den avond van de misdaad was dat dan geen vreemdeling Ah wie heeft het gedaan Maar je moet niet denken. Jack door een zeer hevig geschut- en bom- nrenvuur. Op één gedeelte der Bel gische loopgraven vóór Dixmuiden kwamen meer dan 400 bommen neer. De Duitschers die ©r in geslaagd wa ren vasten voet te krijgen ia een deel van een der Sappen, werdten er dode lijk daarna weer uitgejaagd. Het ove rige deel van het front werd zwak beschoten. In den namiddag ontwik kelde de Duitsche artillerie weinig activiteit. De Belgen hebban het vuur der Duitsche batterijen flink en af doende beantwoord". Van M a a nd a g „Hier en daar kwamen op het Bel gische front artilleriegevechien voor". VAN FRANSCHE ZIJDE. Havas seint uit Parijs i „Een officieel Duitsch bericht van 2S September spreekt van een aanval in de streek van Souain door een groote macht Fransche ruiterij, die tengevolge van een opmerkelijke mis kenning van den stand van zaken in oen toestand zou zfln geraakt, waar door het vuur van het Duitsche ge schut haar gemakkelijk kon besto ken en op de vlucht drijven. Deze be wering is echter onjuist. De Fransche ruiterij is in 't geheel niet met groote macht opgetreden, zoomin bij Souain als elders. Toen de aanvallende troe pen de eerste Duitsche linie voor Souain hadden genomen, zijn kleine troepen cavalerie, gebruik makende vau de verwarring onder de Duit sche troepen, tot voorbij de loopgra ven gekomen en koelbloedig vooruit- gerukt om het terrein voor de infan terie te verkennen. Een dezer troe pen. die geheel overeenkomstig de •wijze, waarop cav alerie behoort op te treden, te werk ging, is er zelfs in geslaagd 800 Duitsche infanteristen gevangen te nemen. In een Duitsche mededeeling van 2 October is het aantal ten Noorden van Atrecht en in Champagne door de Duitschers gemaakte gevangenen opgegeven als 10.721 man eu 211 offi cieren. De Duitschers zijn door deze opgave getrouw gebleven aan hun onveranderlijke methode om gewon den tot gevangenen te rekenen. Daar entegen zijn in de cijfers, door de officieele Fransche berichten gege ven, alleen valide gevangenen begre pen, met uitsluiting van gesneuvel den en gewonden." Op het Oostelijk Oorlogsveld. STAFBERICHTEN. Van den Duitschen staf: „Legergroep Hindenburg. De Russen zijn Zondag, na een krachtige voorbereiding door de artil lerie, bijna op het geheebe front tus schen Postawy en Smorgon in dichte gelederen tot den aanval overgegaan. Met ongewoon zware verliezen zakte die aanval in elkaar. Gedeeltelijke ondernemingen, 's nachts, bleven even vruchteloos. Ook ten Z. W. van Lennewaden aan de Dun a is een voorwaartsche be weging van de Russen afgeslagen. Bij de andere legergroepen ts de toestand) onveranderd". Van den Oostenrijkschen staf „De dag van Zondag is zonder be langrijke gebeurtenissen voorbijge gaan. De toestand is onveranderd," Van Russische rijde:" 't Telegraaf agentschap meldt uit Petersburg: Zaterdag werden te Kief aange bracht 9000 Oostenrijksche krijgsge vangenen, waaronder 185 officieren, son. dat iedere vreemdeling noodza kelijk een misdadiger is. Dat zeg ik ook niet, maar ge- iwoonlijk ziet hij er wel naar uit. En ik ben een volbloed Engelschman, en ik kan die vreemdelingen niet uit staan. Het zou maar goed zijn o, het zou zoo goed zijn als de men- schen, die ons koninkrijk regeeren. e- net zoo over dachten als ik. Maar ik dwaal af. Meneer Wallace, u is een knap man en u zult het mij niet kwalijk nemen, dat ik nog een paar dagen moet wachten voor ik u vertel wie de schuldige is. Ik zal werken tot ik niet meer kan, meneer, en ik zAl den moordenaar vinden, en Jackson, ik begin honger te krijgen 1 Ik ook. meneer, 't is goed dat u het zegt Jane Jackson zal mijn eten nu wel klaar hebben Vijftigdui zend HOOFDSTUK XXI. Het honderd-francstuk. Dc gekrenkte waardigheid van majoor Blount verdween als sneeuw voor de zon, toen Chlara hem met een harer liefste glimlachjes en een smeekenden blik om vergeving vroeg. Zij legde hem uit, dat zij „voor dringende particuliere aongelecenhe- behoorende tot vijl Oostenrijksche re gimenten. Deze regimenten hadden zich ver schanst bij het beroemde klooster Pot- chaef in de provincie Wolhyniè, maar werden daar door de Russen in hot nauw gebracht. 'Do Oostenrijkers snel. dien do vlakten in, maar de Russen nestelden rich in een oogwenk op de heuvels en voltooiden van daar met oen hevig vuur de nederlaag. Er ls een lijst gepubliceerd, bevat tende de namen van, 46 pleegzusters, die gedood werden bij een beschieting door do Duitschers en Oostenrijkers van geneeskundige inrichtingen. Op het Zuidelijk Oorlogstooneal. ITALIêOOSTE/NTIIJK. Van den Oostenrijkschen staf: „Op het Tiroolsche front hebben dc Italianen groote bedrijvigheid ge toond, die op de hoogvlakten van Vielgereuth en Lavarone tot gevech ten van vrij grooten omvang, die nog voortduren, heeft gelc-id. In het Tonale-gebied hchben de Oostenrijkers Zondagavond een aan val op dan Albrolo-top, die door hevig geschutvuur was voorbereid, bloedig afgeslagen. Oostenrijksche stellingen op den Plaut (ten noorden van oen Maro nia-berg, hoogvlakte van Vielge reuth) werden sedert Zondagochtend vroeg door de Italianen met snelvuur uit zwaar en middelbaar geschut be stookt 's Ochtends hebben zwakke afdeollngen van de gereedstaande Ita- liaansclie infanterie oen vergeef- schen aanval gedaan, *6 avonds Is die aanval, ditmaal met sterke, hoofdza kelijk uit bersaglieri en alpenjagers samengestelde strijdkrachten onder nomen, herhaald. De Italianen slaag den er in, die hindernissen dicht te naderen en 's nachts een veldwerk to. nemen, waaruit de Oostenrijksche troepen hen evenwel, na een hardnek kig tot in de morgenuren van Maan dag voortdurend gevecht, weer heb ben verdreven. Alle stellingen zijn in Oostenrijksch bezit gebleven. Op dc hoogvlakte van Lavarone heeft Oostenrijksch geschutvuur de aanrukkende Itoliaansche infanterie tot den terugtocht genoopt en haar groote verliezen toegebracht. Ook In de streek van den Burgen- stein zijn aanval spogingen van zwak ke afdeelingen Italiaansche infante rie met gemak verijdeld. Overigens is niets van belang ge beurd'. Van den Italiaanschen staf: „Langs het geheele front artillerie gevechten. Do Italianen hebben. Oostenrijksche bevoorraddngskolonnea met goed ge volg beschoten. Tegen het gebruik van bommen met de oogen steik prikkelende gassen hebben de Italianen doeltreffende maatregelen van bescherming geno men". OOSTENRIJKSERVlö. Van den Oostenrijkschen staf: „Aan de beneden-Drïna verhoogde bedrijvigheid en schermutselingen. Overigens ls het rustig gebleven." Verspreid Nieuws van de oorlogsvelden OVER DEN AANVAL OP LOOS. Een Router-correspondent in het Britschc hoofdkwartier zond 28 Sep- den" naar Londen had moeten gaan, en door baar lieftalligheid dwong zij den ridderlijken kantonrechter, haar te vergeven. Maar toch, zeide hij tegen mevrouw Dapifer, was het erg lastig, mevrouw. Want, ziet u, de gerechtelijke lijkschouwing heeft plaats om half twee en het zal geheel van u afhangen, of zekere dingen, die ons verteld zijn, daarbij ge noemd zullen worden of niet. Zoo Als u bier gisteren geweest was, zouden wij nu niet zooveel baast hebben. Neem mij dus niet kwalijk, als ik u nu dadelijk eenige vragen stelHet betreft die groene och tendjapon. Ja. mijn kamenier heeft mij al verteld, dat u die wilde zien. Hebt u die Japon dan gevonden, mevrouw Gevonden Ik heb ze toch altijd gehad 1 Uw kamenier heeft er gisteren tevergeefs naar gezocht. Mijn kamenier heeft al mijn sleutels ook niet. Ik had de Japon in mijn kast gelegd, niet de bedoeling ze, gelijk met eenige andere dingen, naar de wasscherij te zenden. En toe vallig had ik daar niets van aan Al- phonsine gezegd. Dat is alles. Dus wij mogen de Japon zien. mevrouw tember schriftelijk nog de volgende bijzonderheden over den Engelsehen aanval „De eerste schitterende charge, die door onze manschappen uit de loop graven bij Vermelles werd onderno men in het morgengrairwen van den Zaterdag, en die hen regelrecht door het dorp Looe en tot den top van den Hejrvel-70 voorbij Loos voerde, zal steeds als een van de schitterend ste wapenfeiten van het Britscbe le ger bekend blijven. Niets kon deze helden stuiten de beide Duitsche loopgraven die het dorp dekten, vie len reeds bij den eersten omveerslaan- baren aanval. Daarop was er een rennen o\ er wat open terrein en rij waren in de 6traten van Loos. Hier kwam bet tot eenige gevechten van man tegen man, met bommen en ba jonetten en toen weer verder naar de helling van heuvel 70, ongeveer een halve mijl verder oostelijk. Een laat ste, vertwijfelde stormloop bracht hen op den top; en enkelen drongen zelfs verder door, tot zij door een krachtig aarden verdedigingswerk met tul van machinegeweren bewa pend, tot staan gebracht werden. De batterijen van den vijand, waren in middels begonnen met het oonceutree- ren van haar vuur op de hellingen van den heuvel en daarom kregen onze manschappen bevel zich in te graven, op ongeveer honderd meter onder den top. Rondom den heuvel werden den geheelon Zondag en ook den Maandag de verwoede gevechten voortgezet. Nieuwe bataljons hadden een ber langrijk aandeel in dfen aanval.; lie den die nog geen ondervinding van vcchten-in-ernst hadden, sprongen tren de fluitjes der officieren het sein gaven vooruit mc-t een onstuimig heid en eon vermetelheid, die niets kon stuiten. Zonder zich te bekomme ren om het vreeselijke vuur, dat door tai van gemaskerd opgestelde kanon nen op hen werd uitgebraakt, dron gen zij gestadig voorwaarts, baanden zij zich een weg door de prikkeldraad versperringen, overweldigden zij de vijandelijke loopgraven en maakten zij de Duitschers. die zij daarin aan troffen, af met de bajonet. Velen ble ven niet eens toeven in het dorp, doch ijlden met dezelfde snelheid verder, begeerig om zóó ver vooruit te komen als hun been en hen maar wilden dra gen, en kogel of granaat hen spaar den. Allen deden zij prachtig werk in hun dolle begeerte, den vijand van nabij te bestoken. Er werden Duit schers gepakt, die zich in kelders hadden versoholen, vanwaar zij een vuur onderhielden op onze mannen, terwijl die door de straten van het dorpje snelden. Zij werden er uitge sleurd. Machinegeweren, die vuurden door gaten in de muren van dc dorps woningen, werden bestormd en buit gemaakt. Het schieten was verbijste rend het geknal van de geweren, t geratel van de machinegeweren, liet geschreeuw van de vijanden, het §priogen van dc granaten, het ge kerm van de gekwetsten dat alles tezamen vormde één afgrijselijk koor, terwijl het geluid van de in de lucht barstende granaatkartetsen al maar aanhield. Wat daar te Loos dien mor gen voorviel, gaat alle beschrijving te boven. De aanvallende troepen verlieten hun loopgraven, in het gebied van Vermelles 's ochtends tcgon lialf ze ven. De zon stond toen al hoog ge noeg om de borstweringen des vijands duidelijk waarneembaar te maken- Overal langs de lange Britsche linie stonden de officieren, ongeduldig te wachten met hun horlogo in de hand, 'klaar om op het juiste- «ogenblik, dat was vastgesteld, in overleg met de batterijen in den rug, met hun man nen het open veld in te snellen; de kanonniers zouden dan hun schoten verder gaan richten. De manschap pen, met dc bajonet op 't geweer en de patroonlasschen propvol, hadden hun kleine laddertjes klaarstaan, om op 't bepaalde ©ogenblik, zonder een moment te verliezen, over de borst wering naar buiten te kunnen komen. Eindelijk stonden de wijzers op het halve uur een scliril gefluit en weg waren de manschappen. Niets kon hen tegenhouden. Binnen het uur waren de eerste en de tweede vijan delijke linie geforceerd en tegen 8 uur was de gehoole afdeeling, die den aan val had ondernomen, in de straten van Loos. Do kolonel van een regi ment volgde zijn manschappen, zoo dra de laatste hunner over dc borst wering was. Toen hij bij de eerste vijandelijke linie was gekomen, be merkte bij daar geen spoor van de aanvallers. Dientengevolge liep hij door tot in de tweede linie, vanwaar hij in de verte zijn mannen kon ont waren, die door de straten van Loos stormden. Het dorp zelf was door drie prikkeldraadversperringen van bui tengewone dichtheid en sterkte afge zet. De eerste twee pri'kkeldraad-li- Zeker. Mag ik even bellen? Dank uGlaisher, laai Alphonsine da delijk hier komenAlphonsine, hier zijn mijn sleutels, ln de derde lade van de kast in mijn slaapkamer zul je mijn groene ochtendjapon vin den. Breng die eens vlug hic-r. Alphonsine keek heel verbaasd, maar zij nam de sleutels aan en zeide rustig Goed mevrouw, ik zal het dade lijk doen. Ze ging vlug naar boven en terwijl ze de trap op liep dacht ze eens na, en toen ze in de lade werkelijk de japon vond, waar zij den vorigen dag zoo ijverig naar gezocht had, vond ze de zaak nog veel vreemder. Een goede kamenier en Alphon sine wa^ er trotsch op dat ze dat was weet meer van de kleeren van haar meesteres af, dan deze wel denkt De japon zag er net eender uil, maar Alphonsine kende ze door en door en er waren een paar vlek ken op, die zij niet herkende. En er zat een vetvlek, waar nog nooit een vetvlek gezeten had, en er zat kaars vet op. AhaEn op Dawling Hall werden nooit kaarsen gdbruikt, over al was gaslicht Het whs maar een kleinigheid, maar genoeg om Al phonsine nog meer tot nadenken te brengen. Zij bracht de japon naar beneden en mevrouw Dapifer vouwde ze met eigen handen voor majoor Blount uit. En u ziet nu wel, majoor Blount, dat al dat gopraat over een lint dat er afgescheurd zou zijn, maai- onzin ishoe Brenda er bij komt, weet 'k niet ze moet wel heel erg zenuwach tig geweest zijn toen ze dit verhaal deed, want ik weet heel goed, dat ze niet met opzet een leugen zou ver tellen. Ik vergeef haar dan ook van ganscher harte, dat arme kind. U heeft een grootmoedige na tuur, stotterde de majoor, en ik verzeker u, dat die malle beschul diging van u door juffrouw Dapifer op mij geen invloed heeft gehad. Ik heb u natuurlijk moeten vrugen hm of u mij deze hm dit be koorlijke kleedingstuk wilde laten zien. omdat ik het doen moest in mijn ambt als kantonrechter, lkbieo u mijn welgemeende verontschuldi gingen aan en hm I hm En zoo voorts zijn toespraak duurde nog vijf minuten en toen verliet hij de kamer na een diepe buiging voor mevrouw Dapifer ge maakt te hebben. Het onderhoud, dat Blount hierna met Murchison had, was heel kort. Natuurlijk zag Murchison ook geen kans. een oplossing te vinden van het geheim van Godwin Dapifer's dood. Hij had tamelijk veel vorstand van gewone misdaden, bijvoorbeeld hij kende al de inbraak-methodes, die ooit totgepas: waren. Maar een dergelijk geval had hij nog nooit bij- gewoond. Hij beantwoordde Blount's vragen ontwijkend, trachtte zijn onwetend heid te verbergen door aanhoudend te praten hij deed net alsof hij hei volkomen eeii3 was met de epmerkin gen en veronderstellingen van zijn meerdere, want hij had een grooten eerbied voor hen, die boven hem stonden zijn meerderen waren on schendbaar. En dus werd er maar heel weinig aan den rechter verteld, dat hem van nut kon zijn bij de oplossing van het raadsel alleen enkele feilen, zonder verder uitleger scheen geen kans op opheldering te zijn. De gerechtelijke lijkschouwing was afgeloopen. De mannen van Essex hadden het lichaam bekeken hadden geluisterd naar het korte verhaal van dc getui gen hadden eerbiedig en vol vrees gestaard naar Dr. Salt, een dokter die uit Londen gekomen was had den angstig naar Murchison geke ken hadden naar den rechter ge luisterd, en, zonder verdere beraad slaging verklaarden zij met algemce- ne stemmen, dat een onbekend per soon schuldig was aan den moord. (Wordt vervolgd].

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 5