NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 33e Jaargang No. 9917 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOSNSDAG 6 OCTOBER 1BJ6 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 75 ets.Iedere regel meer 15 Cts. Buiten liet Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd *Pdï Haarlem van l-5regels ƒ1.-, elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De gjfcjia#®»Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond" f 1.50 /J1 AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, van 15 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland2.— elke regel meer 10 Cts. k contant. Afzonderlijke nummersO.Oo vy BBhy n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.371/. J/f *V; Redacüe en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post. 0.45 IfltercommnoaalTeIefoonnunirnerderRedactie600enderAdministratfe724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drnkkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. 1 a.»—»»—I if"1 1 AL»*»'.»MiI—humI .imiimj Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geabonneerden wordt gewaarborgd door ,,Tho Ocean" Rokïn 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 7 OCTOBER. Orgelbespeling ia de Groote Kerk. Schouwburg: Schellevis-Mie. De Kroon: De Boemalbaron. Cincma-Palace: Voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Biosc. Theater, Bartel Jorisstraat: Voorstelling. Betelen met Cheques. In de vergadering van de Kamer van Koophandel is Dinsdagavond ter 6prake gekomen, dat de Kamer aan de gemeente lieert verzocht, om bij de do gemeentebedrijven ook cheques in betaling toe te laten. B. en W. konden daaraan voorals nog niest voldoen, omdat het betalen met cheques in deze gemeente nog maar sporadisch voorkomt. Zwaarwichtig lijkt ons dit argu ment niet. Het is er de Kamer juist om te doen, 'lat het vnker zal voorko men en als de gemeente'het voorbeeld geeft, zal dat ook wel gebeuren. Maal ais de gemeente zich terzijde houdt omdat het zoo weinig- gebeurt, dan komt de zaak niet verder. Circulus vitiosus, noemen de Latijnen dat. Noodlottige kring loop! De Kamer zal nu probeeren, of Mr. Heerkens Thijssen er meer voor voelt, dan Dr. Krusernan en wij hopen maar van wel. Al dat overgaan van de eene hand in de andere van zilvergeld, goudge'd en bankpapier is uit den ouden tijd en kan heel wel door eenvoudige cheques vervangen worden. Als de gemeente haar administratie daarop inricht, marcheert een maand later alles of 't altijd zoo geweost was! OM ONS HEEN No. 2068 Hondt bet tooneel ons voor dee gek? Het Ls bekend, dat het tooneel in het algemeen, behalve warme vrien den, ook ernstige bestrijders telt. Er zijn menschen, die meenen dai het de moraliteit benadeelt, anderen die van oordeel zijn, dat het onjuiste, opgezwollen en vergroote voorstellin gen geeft van personen en zaken, die de toeschouwers In verwarring brengen en hun bestaan dus verzwa ren. Dit verzet tegen het theater rust niet en nooit en men zou zoo zeggen, dat schrijvers en ondernemers dus reden hobben om daar rekening mee te houden, opdat zij tot hun "bestrij ders kunnen zeggen „gij vergist u, onze vertooningen zijn noch onzede lijk, noch overdreven gij kunt ze dus gerust komen zien, gij en uw medestanders.'' Nu kan natuurlijk over de vraag, wat immoreel en wat opge schroefd is, getwist worden en er is wel groote kans, dat allhans de theater-directeuren het daarover met hun bestrijders niet eens zullen kun nen worden. Maar één ding Is er dan toch, dat de vrienden van het tooneel van de stukken mogen eischcn en wel, dat zij geen geweld aandoen aan de nuchtere werkelijk heid, dat de basis, waarop zij staan, logisch is. Sommige zijn dat zoo wei nig, dat ik mij Dinsdagavond bij het zien van Potasch en Perle- m o e r door de Haghespelers heb afgevraagd „houdt het tooneel ons voor den gek Onze medewerkster voor tooneel, Mevrouw A. van Gogh—Kaulbaéb, heeft de onbeduidendheid van het stuk in een kort verslag al laten uit komen en daar behoef ik dus niet meer over te spreken. Maar er is nog wel wat anders over te zeggen. Vooreerst dit, dat de traditioneele dokter er niet in voorkomt, wat als een compliment beschouwd wor den moet. De dokter, die als een man zonder manieren zijn hoogen hoed en wandelstok in de ziekenkamer meebrengt, omdat nu eenmaal toc- ueolivaditie meebrengt, dut hu met die twee attributen versierd is de dokter, die even den pols voelt van het slachtoffer en daarna zegt, dat hij dood zal gaan, of beter worden, of dat het de crisiB ls, of iets anders, dat een echte medicus nooit zegt en niet zeggen kim. Waarom, wanneer er dan een medisch consult noodig is, dat niet achter de schermen ge houden Wat de wijze man zegt kan een van de spelers daarna wel ko men vertellen. Die hinderlijke doktersfiguur komt, zooals gezegd is, in Potasch en Perle- moer niet voor. Hulde en dank daur- voor aan den schrijver, Montague Glass en den vertaler Reijding. Maar daartegenover is ons onzin genoeg gegeven. Nooit van zijn leven heeft iemand twee compagnons gezien, die elkaar zoo uitmaken voor al wat leelijk is, als Potasch en Perlemoer in werkelijkheid houdt geen sterve ling dat langer dan drie maanden uit, maar deze twee P.'s blijven dikke vrienden. Met ons respect voor deze twee scheldende en schreeuwende associés vervliegt ook de eerbied, waarmee we tot dusver opzagen bij de .Amerikaansche manier van zaken doengeen gepraat, geen gezeur, kortaf voorstellen doen, in enkele woorden aannemen of afwijzen en daarmee uit. „Heel anders, dan de koffiepraatjes op Nederlandsche kan toren, meneerMaar bij Potasch en Perlemoer wordt niet gewerktde patroons maken ruzie en de boek houder, benevens de typiste houden zich maar alsof ze wat uitvoeren, want in zoo'n kabaal kan niemand zijn aandacht bij zijn werk bepalen. Ik weet wel, dat het op 't tooneel niet gaan kan als in de werkelijk heid, omdat dun do vertooning te saai zou worden, maar daarom be hoeft men ons niet af te schepen met één klant van het mode-atelier, dat de heeren drijven. Niet veel zaaks, die affaire, zeg je dan. Het volgende oogenhlik hoor je weer, dat de zaak wel groot en Potasch een buitenge woon zakenman is. Houden de hee ren Glass en Reijding ons daar al voor de mal De boekhouder is van suiker. Als hij praat, zie je hem smelten. Nie mand in de zaal gelooft dan ook, dat hij werkelijk in Rusland iemand met een bom vermoord heeft waarom hij dan toch gevlucht ls, begrijpt niemand, hij zelf ook niet. Maar dat hij van het feit verdacht wordt is na tuurlijk, ongeveer het eenig natuur lijke in dit hoele stuk. Zelfs komen vier getuigen naar Amerika, die ver klaren, dat hij wel en degelijk de misdadiger is in weerwil daarvan wordt in het laatste bedrijf uit St. Petersburg geseind, dat zijn on schuld is gebleken. Hier ls de voor den gek houderij in vollen gang. Montague Glass is als een moppen tapper, die aan een onnoozelen toe hoorder telkens erger onzin vertelt, tot hij ten slotte durft verzekéren, dat de maan een zoetemelksche kaas is, alleen maar wat grootcr. Maar zijn wij, toehoorders, zóó onnoozel Merken wij niet op, dat de zoetelijke bommengooier, voor wien door de firma Potasch en Perlemoer een waarborg gesteld was van 20.000 dollars, onmogelijk in Buffalo, op de vlucht naar Canada, al weten kon, dat ze in financieele moeilijkheden zijn geraakt, zoodat hij (de edel aardige) met zijn retourtje dadelijk terugkomt Gelooven wij heusch, dat jongejuffrouw Potasch verliefd is op dit mannetje van fondant Daar ls ze toch te slim voor. Loopen wij er werkelijk in, dat de geniale tqekenaarster trouwen wil met Perle moer, die gewoon is zijn vrienden uit te Bchelden eu 't dus ook zijn vrouw wel zal doen Ach neen, van al die onmogelijk heden zijn de toeschouwers de dupe niet. Zij bewonderen wel de vinding rijkheid van de regie, die een paar maal een alleronbeduidendste figuur moet laten optreden cn hem daarom in een schreeuwend bruin pak steekt, opdat het publiek hem althans dóór- aan herkennen kan. Voor den gek-houderjj in 't groot. De firmanten beleggen al een verga dering van crediteuren, vóórdat zij weten of ze inderdaad de 20.000 dol lars kwijt zijn, onmogelijkheid No. 1, een werkelijk- goede zaak behoeft niet op zoo'n verlies te vallen, onmo gelijkheid Na 2, en ten slotte komt in ditzelfde bedrijf onmogelijkheid No. 3. Drie menschen heibben hypo theek op een eu hetzelfde huis, zon der iets van eikaars vordering af te weten. Hier heeft de heer Glass in derdaad het maanverhaal overtrof fen. Als je dit stuk nu ziet voorbijgaan, zeg je tot je zelf„wat mankeert er toch aan? Ik mis iets." En eindelijk schiet het je te binnen het tikken van de bioscoop achter je rug. Zoo'n stuk i s geen tooneel, maar bios coop, niet een handigen explicateur, die met een dik joodsch accent gein tjes kan zeggen. Dóór zal het publiek om lachen, zooals wij er om gelachen hebben, want Ruys en Van der Lugt Melsert deden het knap en dat is wel beschouwd nog een andere bedenke lijkheid, dat goede acteurs zulken onzin moeten spelen. Waarom houden Glass, Reijding en Verkade ons met zulke dingen toch voor de mal Verstandig is 't pietzeker niet tegenover de bestrij ders van 't tooneel, die zeggen zul- legi.zie je wel en stellig ook niet tegenover de vrienden, die wel wat dik opgelegd spel en stuk kunnen verdragen, wanneer zij daardoor ge troffen of vermaakt worden, maar die toch een grenslijn trekken, welke aan den goeden kant van het aan nemelijke en waarschijnlijke ligt. Stappen schrijvers, directeuren en spelers daar al te vaak over heen, dan zullen op den duur ook de vrienden die wandeling niet meer meemaken.. J. C. P. Stadsnieuws LIBERALE UNIE. Onder presidium van Dr. J. Tim mer, die bij afwezigheid van den heer G. Srnits de vergadering leidde, kwa men gisteren de leden van de kiesver eniging „Liberale Unie" bijeen ter bespreking van de candidatuur- Seignette. liet resultaat der bespreking was, dat besloten werd, geen eigen candi- daat te stellen voor de op 22 October te houden gemeenteraadsverkiezing, maar den candidaat te steunen, die eventueel door de vrijzinnig-democra ten gesteld zal worden. De verkiezing van een voorzitter en eon secretaris, wegens bedanken van de tegenwoordige functionarissen, werd aangehouden. 'tVuursoherm terecht 't Vuurscherm, dat bij de boste Hing van den heer A. v. d V., naar Baarn ontbrak, ls terecht gekomen, 't Is dus niet verduisterd, zooals eoret vermoed werd. Verduistering? P. C. H.depothouder van de Pure Oil Company. Amsterdamsclie Y.iart 30. zond gisterenmorgen zijn knecht uil met een bodrag van. 557 dat ten kantore van de firma Guépin en v. d. VIugt afgedragen moest worden. De knecht, K. geheeten. is niet te ruggekeerd van zijn boodschap. Ge bleken is, dat hij zich ook niet ten kantore van genoemde firma heeft vertoond, zoortnt verduistering ver moed wordt. De politie heeft de zaak in handen. VEILING. Uitslag der veiling van onroerende goederen gehouden in „het Algemeen Verkooplokaal" te Haarlem op Woens dag 6 October 1915 des morgens 10 u.: A. de boerenhofstede, genaamd „Spaarnlioven" te Schoten aan het Assendelftervoetpad en den Rijks straatweg naar Vel sen en B. het weiland „Spaarnaicht" aan het Spaarne onder Schoten. Te zanten groot 11-54-50 H.A.. A. J. Stoel, f 41935. GEMEENTERA A DS VER KIE ZING EN. De anti-revolutionaire klesveivenl- ging „Nederland en Oranje" houdt een ledenvergadering op Vrijdag o.a. ter bespreking van de a.s. gemeente- raadsverkiezing (vac.-Selgnctte). ZANG EN VRIENDSCHAP. De Kon. Liedertafel geeft den 15den 1 dezer haar eerste concert van het Utrechtsch Stedelijk Orkest, onder di rectie van Hutstóbenruijter, Mej. Sepha Jansen treedt daarbij als solis te op inen weet, dat zij onlangs op een concert in onze stad veel succes behaalde. Zij is een nichtje von de heeren Loots, den musicus Philip, den zan ger Henri, den schilder Frans en zet dus de artistieke traditie der familie voort in een jonger geslacht Rijwieldiefstal. F., te Heemstede, liet Maandag avond tusschen kwart vóór en kwart over acht zijn rijwiel voor een café op de Leidsche Vaart 6taan en stapte zelf naar binnen. Dinsdagavond op denzelfden tijd ongeveer kwam hij bij de politie ver tellen, dat zijn fiets gestolen was. De politie zal met deze vlugge aan gifte wel in haar nopjes zijn. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: E. v. Aken, Tetterodestraat 43, een knipmes; Kantoor Gem. Reiniging, paarlmoor lepeltje met zilveren steel tje; G. Arink, Gen. Bothastraat C>3, ketting; J. Schetzer, Gr. Markt 15, reticule; L. M. Casseo, Gr. Heiligland 30, pet; M. Langereis Esschildersir. 14 een paar handschoenen. Sportfeesten Yoor Militairen. Op bet H. F. C-terein zijn heden middag één uur de sportfeesten voor militairen begonnen. Na wat thans over de voorberei ding tn onze courant te lezen is ge weest, kan weinig bijzonders moer verteld worden. Alles was gereed voor een succesvol verloop.. Daarvoor had de Sportcommissie gezorgd, die door Gen.-Majoor Ophorst met do regeling belast was. Aan deze sportcommissie, bestaande uit den kapitein bij het In dische leger J. Prager, den len luite nant bij do artillerie R. L. Schel) en den sergeant Meyer waren alsmog toe gevoegd Luitenant Dyckmeester on sergeant Smit. Het eere-comité ls als volgt samen gesteld: Kolonel Groote, commandant in den sector Halfweg, H. M. van Bemmelen, voorzitter van de afd. Haarlem van „Onze Vloot", LuiL- kolonel J. F. N. Bunge, Militie-com missaris. Kapitein ter zee Joekes, Me vrouw Visser van Hazerswoude, Me vrouw Baronesse Van Ittersum, Douairière Schorer gcb. v. d. Lek de Clercq, W. F. Kranenburg en ka pitein P. F. Scharroo. Voor de wodstrijden hadden Inge schreven manschappen uit bijna alle forten uit d© stelling Amsterdam. Over het programma, waarop hard- loopen (100, 400 en 1500 M.), speer werpen, een gymkhanarace, snel wandelen, touwtrekken, speerwerpen en werpen niet handgranaten voorko men, vertelden we al een en ander. (Zie vervolg stadsnieuws pag. 2). Uit de Omstreken Heemstede. STUKKEN VAN DEN RAAD. In verband met de bemoeiingen van het Steuncomité in verband met het iv ers trek ken van Belgische Antlira- ciet, uitsluitend voor huisbrandstof tegen eon prijs van f 1.75 per II L. aan omvermogenden en zoo de be schikbare hoeveelheid dat toelaat ook aan andere gemoenitenaren, stellen B. en W. voor lo. een terrein af te staan- bij de gemeente-gasfabriek voor opelag der vorkregen steenko len; 2o. de gemeente garant te stel len voor de aan deze kolenvoorziening verbonden uilgaven. B. en \V. stellen voor ook de geldelijke tegemoetkomngen te ver- Iconen die voor de Militie en Land weer zijn vastgesteld, aan gemeente ambtenaren <iie voor den Landstorm ander de wapenen zijn geroepen. B. en W. stellen voor hun college te machtigen ondershands te verhu ren aan A. A. Booni6 te Heemstede, een gedeelte ter grootte van 88 Aren 11 centiaren van het perceel Sectie C no. 1279 van de bloembollen- en tuin gronden van „Groenendaal", voor 'n huurprijs van 15419 per jaar, met ingang van 1 Januari aanstaande. Zondvoort. Tot tijdelijk onderwijzer aan dc O. L. school te Zandvoort ihoofd de heer H. de Jong) is benoemd de lieer M. C. v. d. Linden te Haarlem. binnenland ONZE GEZANT BIJ HET VATICAAN 't Alg. Handelsblad meldt: Naar wij vernemen, zal de tijdelijke Gezant bij het Vaticaan, nir. L. H. W. Regout, aan zijn aanvankelijk voornemen, om reeds m October naar Nuderland te komen, geen gevolg ge ven. Hij is voornemens, In verband met particuliere aangelegenheden, over enkele maanden voor ©enigen tijd naar Nederland te komen. De familie vertrekt In den loop van October naar Rome. KEURING LANDSTORM JAAR KLASSE 1912. We lezen in de N. R. Ct. De minister van oorlog heeft de commissarissen (bar Koningin in de provinciën uitgenoodlgd, de regeling van de keuring voor de Jaarklasse 1912 zoodanig vast te stellen, dat ze vóór half November afloopt. VRIJE SOCIALISTEN EN ANAR CHISTEN. Zondag had een vergadering van vrije socialisten en anarchisten te Amsterdam plaats. In beginsel is be sloten tot het stichten van een orga nisatie van vrije socialisten en anar chisten, naar aanleiding waarvan a lie bestaande plaatselijk© groepen en ver- ©enigingen en tevens geestverwanten, die voorstanders zijn van deze orga-; nisatie, tot een congres zullen wor den uitgonoodigd, hetwelk zal plaats vinden op den eersten Zondag in De cember ts Utrecht. TRAMONGELUK. Maandagavond is voor de derde maal binnen enkele dagen te Leiden een man door ds electrische tram overreden, ditmaal de milicien C. v. Zanten uit Roelofarendsveen. De jon ge man werd zwaar gewond per bran- card naar hei Academisch Ziekenhuis gebracht. TWEEDE KAMER. WATERWEG VAN ROTTERDAM NAAR ZEE. Ingediend is een wetsontwerp tot verbetering van den Waterweg van Rotterdam naar zee. Het ontwerp bepaalt, dat van Rijks wege zullen worden uitgevoerd de werken noodig voor a, de voortzetting der verbetering van den Waterweg \an Rotterdam naar zee. aanvankelijk tot een diepte van 11.50 M. en later, naar gelang van de behoefte, tot eene diepte van 12.50 M. bij gewoon laag water b. de belangen der landsverdedi ging in verband met de sub a bedoel de werken. Verder wordt voorgesteld te bepa len, dat tot de uitvoering van de werken niet zul worden overgegaan, dan nadat de naaste belanghebben den bij de verbetering van den Wa terweg van Rotterdam naar zee zich ten-genoegen van den Minister van Waterstaat hehben verbonden, een derde deel der kosten van die werken te dragen. Ter verkrijging van de hiervoor bedoelde afmetingen van de ontwor pen vaargeul in den Waterweg zal een baggerwerk zijn te verrichten van rond 8 millioen M3., waarvoor 2.5ÖO.OGO is geraamd. Bovendien is voor normaliseering van „Het Zuiden" te rekenen op een uitgave van 500.000, voor omleg ging van de rivier bij Maassluis op f 1.000.000, voor het lelden van de Oude Maas in het Scheur op 500.000 en voor onvoorzien 500.000. Te za- men bedragen de kosten dus 1 5,000.000. Op grond van de tot nog toe opge dane ervaring schijnt de verwachting gewettigd, dat met de thans voorge nomen werken gunstige resula'.en zullen zijn te verkrijgen en dat ver moedelijk in de toekomst op den Waterweg van Rotterdam naar zee een doorgaande diepte zal kunnen worden gehandhaafd, waarvan wel iswaar de juiste maat thans niet met zekerheid is aan te geven, doch wel ke de tegenwoordige diepte ongetwij feld aanmerkelijk zal overtreffen, aangezien er geen reden is om aan te nemen, dat de door de natuur te stellen grenzen thans zijn bereikt. liet fort aan den lloc-k van Hol land, dat thans reeds niet meer ten volle aan de cischen voldoet, zal niet meer alleen op voldoende wijze in de verdediging van den Waterweg kunnen voorzien, ook niet van de vermeerdering volgens de plannen ter verbetering van de kustverdedi ging van de vuur-uitwerking van het daarop aanwezige geschut. De verbetering van den Waterweg zal het tot stand brengen van ingrij pende verbeteringen en voorzienin gen ten dienste der defensie eischen, welke gelijktijdig met de werken tot verbetering zullen moeten worden ter hand genomen. In e!k geval zal worden vereischt Opstelling van eenige lunge ka- nonnen van groot vermogen voorden strijd met slagschepen bulten het zeegat en van eenige zware houwit sers, tot het brengen van vuur op den Waterweg zelf, van liet zee- einde der hoofden af naar binnen toe: een en ander aangevuld met het noodige geschut van kleiirer kaliber voor de nabij-verdediging. Voorts zal een uitbreiding van het vereperi ingsmaterieel en de daar voor vereiachte verlichtingsmiddelen (zoeklichten) niet zijn te ontgaan. De kosten dezer voorzieningen wor den zeer globaal geraamd op 51,2 millioen gulden. NED. HETOE-MAATSCHAPPIJ. (Vervolg). De heeren De Blocq van Schelt n- ga, Baron Mackay, Ruys, j!.r. Schim- melpeni'mdk, De Goeijcn en Burgers hadden het voorstel gedaan tol een bespreking van de werkwijze r Ileide-Maatahappij In verband met klachten over de concurrentie welke de Heide-Mij. aandoet aan handela ren, industrieelen enz, 1\ir toelichting van hun voorstel wezen de voorstel lers er op, dat een onderzoek ge» wensebt ls. Een onderzoek tegenover buitenstaanders is In het belang der Mij., doch de voorstellers meenen, dat ook onder de leden ontstemming heerscht. Het moge te rcctit of ten onrechte zijn, dat deze leden er over kingen, dat hun belangen door de Mij. worden geschaad of dat het al gemeen belang lijdt onder hare actio op handels- en industriegebied en dit in strijd achten mot de oorspron kelijke bedoeling waarvoor de Md. if opgericht, het is een rechtvaardige elsch, dat deze zaken open U k ter be spreking komen en dat de mogelijk heid geopend wordt tot verder onder zoek. In hun nota spreken commissaris sen der Heide Mij. de meening uit, dal de Maatschappij niet van richting mag veranderen, eensdeels omdat door haar werk in het algemeen eu voor haar Jedea in hc-t bijzonder, gunstige toestanden in het leven kun nen worden geroepen en inderdaad ook reeds zijn ontstaan, anderdeels omdat de Maatschappij ten gevolge van haar werk financieel krachtiger wordt en in staat is ten algeme r.e nutte werkzaam t© zijn op cn wijze, als anders onmogelijk zou zijn. De Beide-Maatschappij ls e ener zijds te beschouwen als cn veroeni- ging van leden, die te zamun hot doèl beoogen dat de Maatschappij voorstaat, terwij! hot anderzijds eer. vereniging fs van leden werkgevers, die partij trekken van de diensten, welke de Maatschappij hun biedt ten opzichte van de uitvoering van werk zaamheden, de bem'ddeling bij nun- en verkoop «tik. De vereniging, hoewel geen eigenlijke coöperat'.e zijnde, post dientengevolge ontegen zeggelijk het coöperatief bcglnsci in haar werkwijze toe Over deze quaestie© werd een breed voerige gedachtenwiseel.ng eecrid. Een beslissing werd niet genomen. Een der laatste sprekers merkte op dat de meest practische oplossing der quaestio6 zou zijn om een wijziging van de statuten van de Maatschap pij voor te stellen. Tot commissarissen werden herko zen de hoeren J. Blom, te Meppc-l, II. B. Blljdenstetn, te Enschedé, K, ds Boer Czn., te Aseendelft, A, Draisma de Vries, te Oosterbeek. A. W. J J.- baron Van Nagell te Bame-ve'd en mr. M. Tydeman Jr. te Breda, in de door het bedanken van n:r \V. J v. Weideren baron Rengere te Leeuwar den ontstane vacature werd gekozen mr. R. A. Fockema té.Leeuwarden. Leger en Vloot DE KORTBNAER. Blijkens bij het departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. Kortenaer dezer te Savts Lucia aangekomen. (St-Ct.) Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Delft. Technische Hoogeschool. Ge slaagd voor het prop. examen voor civiel, ingenieur de heeren P. J. W. Kennis en W. J. de Koek van Leeu wen; voor werktuigkuiul.g ingenieur de heer J. E. Lok-; voor in hu inge nieur dc heer W. F. C. Engelbert van Bevervoorden.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1