188222.08 1/2, de inkomst, f330.23.44 1/B Het reservefonds geeft een bedrag aan ontvangst van f 3172,89 1/2, hel vorig jaar bedroeg dat 1 3065.23 1/2. De Winst- en Verliesrekening sluit met een post aan ontvangsten, en uit gaven van f 420.17 1/2. Verder wordt den leden in overwe ging gegeven de mogelijkheid om con- Iributieverhooging te overdenken. Rubriek voor Vragen Goabonneerdan liobben het voorrecht, vragen op versobillond gebied, miu voor boantwoording vatbaar, in te zenden bjj de Bedactie van Haarlem's Dagblad, Grooto Houtstraat 53. Alle antwoorden wordon geheel kosUlooa gegeven en zoo Bpoedlg mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en Woonplaats van don inzender vermelden word', geen aandacht geochonkon. VRAAG: Mijn kinderjuffrouw verlaat 1 October mijn betrekking. Zij is nu in gesprek met" een andere betrekking, waar zij op haar vrijen avond naar toe was geweest, maar had mevrouw toen niet kunnen spre ken. Den volgenden avond vroeg ze weer vrij, wat ik haar geweigerd heb. Ze is toen toch gegaan. Heb ik recht haar salaris in to houden? ANTIVOORD: Neen, gij hadt haar misschien op dien grond kunnen weg. zenden, ofschoon uwe reden tot wei gering dan wel zeer deugdelijk moet geweest zijn. Nu zij niet door U is weggezonden, moet gij haar betalen. VRAAG: Ik ben in dienst als dag dienstbode. Hoelang heb ik in geval van ziekte recht op loon? ANTWOORD: 14 dagen. VRAAG: Een dienstbode wordt per maand betaald en heeft haar be trekking met een maand opgezegd. In het l>egin der maand dat zij haar be trekking zou verlaten werd zij ziek en mocht vooreerst niet werken. Op welk loon heeft ze recht? ANTWOORD: Tot aan den datum waartegen zij had opgezegd. VRAAG: Mag mijn zoontje van 13 jaar tusschon de schooltijden voor inenschen boodschappen doen? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Is een huurcontract gel dig dat door een gehuwde vróuw is onderteekend? ANTWOORD: Alleen aJs zij de toestemming van haar man had. VRAAG: Ik ben voor den dag in betrekking en ben een paar dagen ziek geweest. Heeft mevrouw nu het recht mij zonder loon of schadever goeding to ontslaan? ANTWOORD: Neen, gij hebt recht op loon over de löopende woelt c-n schadevergoeding over de volgende. VRAAG: Mijn dienstbode verlaat haar dienst met November, in de laatste dagen is ze erg brutaal en breekt veel. Kan ik haar voor dien tijd nog wegzenden en welke verplich tingen heb ik dan tegenover haar? ANTWOORD: Bij wegzending zonder dringende reden moet gij haar uitbetalen. VRAAG: lleoft een dienstbode, die voor heele dagen dient, recht op verval en kostgeld, wanneer mevrouw uit do stad is? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Een dienstbode is door tusschenkomst van een besteedster gehuurd en vertrekt na een maand. De besteedster heeft 5 pCt. godapen- ning ontvangen en hiervan een deel aan de dienstbode afgestaan. Wie moet den godspenning teruggeven, besteedster of dienstbode? ANTWOORD: De dienstbode. RAAG: Iemand heeft van mij kamers gehuurd en zegt deze 8 Sep tembcr op maar wil nu maar de helft van October betalen. Is hij verplicht bet volle geld te betalen, al wordt niet liet volle pension gebruikt? ANTWOORD: Alles hangt er van af, of een opzeggingstermijn is be dongen. Gewoonlijk is deze een maand, en dan mocht hij dus tegen 8 October vertrekken. Had hij opgezegd tegen 1 November, dan moet hij het goheele kostgeld be talen. RAAG: Ik been wissellooper aan een bankinstelling en heb geld te veel ontvangen bij heft innen van wissels. Er is geen eigenaar om geweest. Hoe lang moet het geld bewaard blijven? ANTWOORD: Hiervoor staat geen termijn de gewone termijn van verjaring is 30 jaar. RAAG: Mijn kat Is 15 maanden oud en heeft al 4 weken last van diarrhoe. Wat kon ik hier tegen doen? ANTWOORD: Geef uw kat veel dierlijk voedsel, zooals vleescli- en vischafval, gekookte melk met een beetje oudbakken brood. VRAAG: Mijn kanarie is heeech en kau niet meer zingen. Wat kan hiertegen gedaan worden? ANTWOORD: Als de kwaal ver ouderd is, is er weinig aan 1e doen. is de heeschheid echter nóg van kor ten duur, geeft dan kanaria. Honing met beschuit aangemaakt, wil ook wel eens goede diensten doen. Uit de Omstreken Sentpoort. ORATORIUMVEREENIGMG EN ROODE KRUIS. De netto ontvangst van de open- luchtuitvoering op het buitengoed „Duin en Kruidberg", door de Konink l'jke Oratorium-Vereenlging op 25 September J.L gegeven ten bate van Het Roode Kruis afd. Amsterdam IJmuiden, bedraagt ruim f 2500. Schoten. Raadhuis. t)e gemeente-9ecretarle en het bu reau van den burgerlijken stand zijn tengevolge van de verbouwing van het raadhuis tijdelijk op de Raadzaal Ondergebracht. Beïin. zïëkte. Twee gevallen van besmettelijke ziekte hebben zich voorgedaan in de maand October, en wel 1 geval van roodvonk en 1 geval van dlphtheritls. Boverwfjk. Maandagnacht Ls de bollenschuur van den heer Sluiter aan den Alk- maarschen Weg te Beverwijk uitge brand. Verzekering dekt de schade. Keemstodo. Hedenmiddag komt in den Raad het door one meegedeelde voorstel in zake de heffing van opcenten op de personeele belasting. Ter toelichting deelen wij mede, (lat deze regeling niet Inhoudt hoeveel opcenten nu geheven zullen worden, maar in het algemeen hoeveel opcen ten de gemeente bij de vaststelling van de Begrooting telkens zal kun nen heffen. Deze regeling is noodig geworden omdat de klassen, waarin do gemeen ten volgens de personeele belasting zijn Ingedeeld, gewijzigd zijn. In het algemeen 13 deze wijziging voor het Zuidelijk deel van Heemstede en de kom der gemeente gunstig. Voor het Noorrielijk deel der gemeente brengt de wijziging geen verandering. IJir.uJden EEN KRANIG ZWEMMER. De Handelsblad-berichtgever te IJmuiden schrijft: Van kapitein F. Koopman, voerende de koftjalk „Zeemeeuw", welke hier van Ohdarroa in Spanje binnenkwam vernamen wij hoe de scheepsjongen door zijn zwemkunst wist te voorko men dat het schip naar Engeland werd opgebracht Bij het passeeren van het Engelsche Kanaal werd de kof aangehouden door oen patrouille-vaartuig, waar van de officier naar horkomst En bestemming informeerde en ten slotte de scheepspapieren wonsdhte in te zien om de mondeling gegeven mede- deelingen te kunnen controleeren. De gezagvoerder begaf zich in zijn hut om de papieren to halen en keerde daarmede op het dek terug. Bij het overreiken greep de officier mis, zoodat ze in liet water terecht kwamen. De scheepsjongen, die zeer goed- de zwemkunst machtig is, bedacht zich geen ©ogenblik en sprong overboord, dook oen paar malen en bracht de papleren alle boven water. Toen moest hij nog over «enigen afstand zwem men, wijl de schepen door de vaart waren doorgeloopen. De officier kondigde den kapitein Inmiddels aan dat hij naar een En- gelsch© haven zou werden opgebracht, omdat hij de zaak uiet erg vertrouw de en vermoedde dat de papieren met opzet over boord waren geworpen, ten ©inde een minder gewenscht on derzoek te ontduiken. Toen hij de in middels weer opgedokem papieren had doorgelegen, erkende hij dat zijn vermoeden ongemotiveerd was. Voor de zwemkunst van den scheepsjongen sprak hij, als sportlie- vend Engelschman, zijn bewondering uit en gaf hem eenige zilverstukken om daarvoor in Holland «en kistje sigaren te koopen. Gemengd Nieuws DE OP DE DU1TSCHEKS VER OVERDE KANONNEN. Millerand, de Fransche minister van Oorlog, heeft last gegeven, de talrijke kanoxinen die in Artois en Champagne op die Duitschers ver overd zijn, naar Parijs to brengen. Zij zullen tan toon gesteld worden in het legermuseum en op de Esplanade des Invalides. Cinnenlsnd Oorlogswinsten. Ingesteld is een staatscommissie, die zal hebben te onderzoeken op wel ke wijze een tijdelijke belasting kan worden ingericht, welke ten doel heeft buitengewone vermeerdering van in komen of van vermogen als direct of indirect gevolg van den oorlogstoe stand te treffen, met opdracht haar verslag met de noodige wetsvoorstel len uit te brengen aan den Minister van Financiën. Benoemd1 tot lid, tevens voorzitter, dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer; tot leden M. P. C. Barbe, directeur der Westersuikerraffinaderij te Am sterdam; S. van den Bergh, oud-lid der Tweede Kamer to Wassenaar; J. Th. Cremer, lid der Eerst9 Kamer; jhr. mr. P. van Foreest, jhr. nar. D. J. de Geer, B. J. Gerretson, loeten der Tweede Kamer; Ed. Gerzon, koopman te Amsterdam; B. J. Hoe- tink, directeur der registratie ©n do meinen bij het departement van Fi nanciën; J, a E KeUermann Slote- maker, directeur der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Breda; mr. D. A. P. N. Kooien, lid der Tweede Kamer; A. G. Kröller, lid dor firma Wm. Müller en Co., 's- Gravenhage; mr. J. P. A. Laman de Vries, hoofddirecteur der directe be lastingen, invoerrechten en accijn zen; J. C. L. van der Lande, lid der Eerste Kamer; jhr. W. van Loon, bankier te Amsterdam; R. U. Mes dag, directeur der directe belastin gen, Invoerrechten en accijjizen te Rotterdam; F. H. de Monle Verloren, lid der Tweede Kamer; mr. H. J. Nie- boer, 's-Gravenhoge; mr. F. S. van Nierop, lid der Eerste Kamer; B. Nierstrasz, lid der Tweede Kamer; P. J. van Ommeren, bankier, Rotter dam; mr. R. J. H. Patijn en J. H.. A. Schaper, leden der Tweede Kamer; dr. D. F. Scheurleer, bankier te 's- Gravenhago; J. D. G. Schuuring. hoofddirecteur der registratie, hypo theken en kadaster; C. A. P. van Slolk", lid der firma Van Stolks Com-' missiehandel te Rotterdam; E. NL Teenstra, mr. M. Tydeman Jr., J. v. Vollenhoven, leden der Tweede Ka mer; dr. E. van Weideren baron Rengers, voorzitter der Friesche Maatschappij van Landbouw te lJs- brechtum; J. V. Wierdama, directeur der Nederlandsch Amerika an sche Stoomvaartmaatschappij te Rotter dam; mr. J. B. L. C C. baron de Wykerslooth de Weerdesteyn, lid der Tweede Kamer. Aan de commissie, die bevoegd is zich in sub-commissies te splitsen, is als secretaris, toegevoegd J. NL J. Schepper, adjunct-commies bij het departement van financiën. DE „KONINGIN EMMA". De „N. R. Ct." rneldt - Bij het door de Nieuwe Bergings- niaatschappij te Maassluis op Zondag 28 September gehouden onderzoek op het gezonken stoomschip „Koningin Emma", van de Maatschappij „Neder land", lag het stoomschip op de Threeholdbank O. N. O. in peiling het Sunklichtschip Z. O. 1/2 O. op 5 mijl afstand en 13 mijl uit de kust. Do ver tegenwoordigers der Nieuwe Berging- maatechappij stelden geen beschadi ging aan liet stoomschip vast, alleen waren de patrijspoorten ingeslagen en er lag veel passagieisgood op den romp van het schip. Het schip rust op een bodem van kiezel en zand en heeft 59 o slagzijde over bakboord. Het gat bevindt zich aan bakboord in ruim I en is niet te zien. De Stoomvaart-Mij. „Nederland" heeft met de Nieuwe Bergingmaat- schappij gecontracteerd op arbitrage. Hedenochtend vertrekt de sleepboot „Schelde" van den Internationalen Sleepdienst te Rotterdam, met het bergingsvaartuig „Buffel" naar het wrak. Do bedoeling is, zooveel moge lijk van de lading te lossen. VACATURE RAADSHEER. Door het gerechtshof te Leeuwar den is, ter vervulling eener vacature van raadsheer in dat college, de na volgende alphabetische lijet van aan beveling opgemaakt mr. R W. J. C. de Menthon Bake mr. dr. J. G. Gratama en jhr. mr. J. J. A. Quintus, allen rechter, resp. in de arr. rechtbank to 's-Hertogen- bosch, 's-Grav enhage en Amsterdam. DE STEENKOLENQUAESTIE. Het Kolenbureau heeft aan de con tractanten van Duitsche steenkolen een circulaire gezonden, waarin het volgende wordt gezegd: Tot -ons leedwezen moeten wij u mededoelen, dat voorloopig in Duiïsch. land geen uitvoer consenten te ver krijgen zijn voor: magerkolen, anthra. cict, Esskolen. briketten (met inbe grip van eivornibriketten). Voorts is de uitvoer der overige koiensoorten nog verder beperkt, zoo dat thans voor die soorten slechts mogelijkheid bestaat om de helft te leveren van het kwantum, waarop oorspronkelijk door ons bij de distri butie gerekend was. De levering der in den aanhef ge noemde soorten is dus voorloopig on mogelijk, terwijl voor die Duitsche koiensoorten, waarvoor nog uitvoer- coiisenten te krijgen zijn, de impor teurs voorloopig slechts verplicht zijn om 50 pCt. der verkochte hoeveel treden te leveren. Door ons worden nog steeds pogin gen aangewend om den uitvoer van groolere kwantiteiten mogelijk te maken. Mochten doze pogingen een gunstig resultaat hebben, don zuiteu wij do meerdere kolen pondspondsge wijze over de bestaande contracten UITVOER AARDAPPELEN. Volgens mededeeling van den mi nister van landbouw bedraagt de op brengst van consumptieaardappelen tiil jaar ruim 8 millioen H.L. minder dan in 1914, welk kwantum toon werd uitgevoerd. Met het oog op deze ge ringere opbrengst zijn er bezwaren tegen de wederopenstelling der gren zen. EEN GROOTE KEL In de buurtschap Woold, ouder Winterswijk, is een groote kei (zwerf, blok) opgedolven. Volgens berekening van don hoor J. v. d. Broggen, c. i., heeft de kei een inhoud van 4.532 M3. en weegt hij ongeveer 12.1)00 K.G. Hij zal, op een voetstuk geplaatst en van een opschrift voorzien, als herirmo- rïngsteeken geplaatst worden in ge noemde buurtschap, in verband met den aanleg van. .een wegenoomplex in die omgeving zoo meldt de N. R. Courant. SPEELGOED. BIJ eenige Amsterdamscbe architec ten bestaat het voornemen een fabriek van modern speelgoed te bouwen in Noord-IIolland- Het speelgoed zal worden vervaardigd naar ontwerpen van die architecten en bereids zijn er eenige exemplaren van naar Ame rika verzonden geweest, die daar zeer de aandacht hebben getrokken en zeer goed hebben voldaan. Deze col lectie zal tlmns in November worden •tentoongesteld in het museum van kunstnijverheid te Haarlem en bij den directeur daarvan bestaat het voor nemen die tentoonstelling open te stellen op Woensdag, en Zaterdag middag voor de schoolgaande kinde reu, om die in staat te stellen hun oordeel over hei speelsoed to doen kennen zoo meldt de N. R. Cu EEN SCHIJNDÜODE In een groote gemeente in do pro vincie 6roningen „overleed" de vo rige week een vrouw. De dokters constateerden, aldus de „N. Veend. Ct", dat de vrouw aan hartverlamming was overleden. Na dat het lijk gekist was, verbeeldde de man zich, dat zijn doodgewaande vrouw hem riep 't werd den man be nauwd om het hart, hij ging n-aar zijn buren en stelde die er mede in kennis. Terwijl ze eanien naar huls gin gen, kwam bij het openen der deur... de doodgewaande vrouw hen tege moet I De nu gehaalde dokter constateer de, dat de vrouw een flauwte had gehad. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer komt Donder dag a.s., te 11/2 uur bijeen. VERDUISTERING. Te 's-Gravenhage is (naar 't Ilbld. meldt) door de politie aangehouden een klerk bij de administratie der Duinwaterleiding, die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering. Bedoelde beambte, die reeds ongeveer 10 Jaren bij de Duin waterleiding in betrekking is, zou na melijk een quitantie valschelijk heb ben opgemaakt en cmaerteekend en vervolgens op die quitantie geld bij den kassier hebben geïnd. VAN EEN EIGENAARDIGE VONDST EN' EEN HARTELOOZEN VADER. Een kinderwagen met een kindje er in werd Maandag aan een politiebu reau in Den Haag gedeponeerd. De rechtmatige eigenaar, die opzet telijk een eai ander aan het Korte- bosch had „verloren", is opgespoord. Het bleek te zijn een zandschipper, wonende aan de Hemsterhuisstraat wiens vrouw Zondagavond uit vrees voor mishandeling de echtelijke wo ning was ontvlucht, daar achterla tende twee kinderen, waarvan één slechte twee Jaren oud. Des nachts heeft de vader dat jonge wicht in den kinderwagen gezet en heeft daarop wagen en kind naar het Kortenbosch gebracht en daar, niettegenstaande het plasregende, geplaatst voor de woning van zijn schoonouders, bij wie zijn vrouw Intrek had genomen. Tegen den man is proces-verbaal opgemaakt KINDJE VERBRAND. Een 4-Jarlg dochtertje van W. Kok te Mcppel speelde bit de. tafeL Bij on geluk viel een ketel met heete koffie om, dito de kleine zoo deerlijk brand de, dat zij aan de gevolgen overleed. BOTSING. Dinsdagmorgen botste op den Am- sterd. straatweg te Naarden een au to, waarin de kapitein der Genie Beut was gezeten, tegen een goederenwagen van de firma De Jong uit Hilversum. De chauffeur werd uit de auto ge slingerd en ontwrichtte zijn arrn. De ze werd gezet in het militair hospitaal te Naarden. Kapitein B. bekwam ver wondingen aan het gelaat. De auto werd zeer beschadigd, evenals de goederenwagen. HANDELS MOEILIJKHEDEN. Nader meldt 't Handelsblad Het stoomschip „Krakatau" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" dat op zijn thuisreis den 26stcn Sop tember Dover passeerde en den da? daaraanvolgends te Graveseaid aan kwam, ligt thans nog steeds op de Theems voer anker. De oorzaak van deze aanzienlijke vertraging is, dat de papieren niet voldoen aan de voreisch. ten, welke de Engelsche Regeering stelde om harerzijds de onbelemmer de overvaart van voor Nederland be stemde goederen te verzekeren. Naar men weet, is de algemeene voorwaarde, da*, de goederen aan de N. O. T. moeten wordon geconsig neerd, die daarop dan het servituut van het verbruik "in Nederland legt. Enkele voortbrengselen uit Ned.-Indië zijn daarvan echter uitgezonderd. De ze behoeven niet aan de N. O. T. ge construeerd te worden en mogen ver der uitgevoerd wordon. Het zijn kof fie, tabak en kinabast. Op een enkele voorwaarde echter. De goederen moe. tan n.l. product zijn van Nederland sche koloniën en geconsigneerd wor den aan de vertegenwoordigers in Ne derland van de ondernemingen waar op de goederen werden geproduceerd. Deze vertegenwoordigers mogen dan, zonden* nadere verplichtingen, de pro ducten hier te lande bij inschrijving of verkoop aan cto markt brengen. Ton aanzien van een belangrijke partij koffie nu, welke het s.s. „Kra katau" o.m. als lading inhoudt, is aan deze voorwaarde slechts gedeeltelijk voldaan en het is op dieu grond, dat de boot tot dusver werd aangehouden. Er wordt thans getracht om door bemiddeling van de X. O. T. tot een overeenkomst, te komen, opdat dei „Krakatau" zoo spoedig mogelijk kan vertrekken. Nader melt 't „Ilbld." Naar wij vernemen hebben de on derhandelingen, die de N. O. T. voert over de zich aan boord van het stoom schip „Krakatau" bevindende koffie, welke voldoet aan de voor onbelem merde overvaart gestelde voorwaar den, een bevredigend verloop. Wan neer alsnog het bewijs dat uit de scheepspapieren niet geleverd werd wordt bijgebracht, dat de koffie af komstig is van een Nederlandsche onderneming en bestemd voor haar vertegenwoordiger hier te lande, zal tegen verdere verscheping naar Ne derland met de „Krakatau" waar schijnlijk geen bezwaar wordon ge maakt In het tegenovergestelde ge val is het ulet uitgesloten, dat de partij voor het Prijzenhof in Londen wordt gebracht. EEN 6MOKKEL-BABY. Men schrijft uit Venlo aan de GeliL: Dezer dagen arriveerde aan de grens een vrouw met een kinderwa gen, waarin een slapend kindje lag. Bij onderzoek door de grenswacht bleek echter, dat de „lieve kleine" be stond uit meel, rijst enz. Voor het hoofdje zat een masker. Natuurlijk werd de slaap van het teedar wichtje wreed gestoord! SMOKKELEN. „Do Telegraaf" schrijft Het gaat met het smokkelen aan de grenzen van Noord-Brabant thans zoover, dat de landbouwers en fabri kanten hun personeel zien \erdwij- nen van hunne hoeven en fabrieken. Vooral voor den landbouw is dit mo menteel hoogst bedenkelijk, daar op vele plaatsen het delven en vervoeren van beetwortelen honderden handen vraagt. Op de vraag van den landbouwer waarom zij niet evenals vroeger be reid zijn legen een goed dagloon te arbeiden, is bij allen het antwoord eenvoudig kunt gij, baaa, ona beta len wat wij op een iniddazechaft of des avonds in oen uur verdienen? Hoeveel bedraagt dan wel die ver dienste? Minstens tien gulden daags en per hoofd. Thans begrijpt de landbouwer wat het zeggen wilsmokkelen. KRIJGSGEVANGENEN. Men meldt ons uit Vlissingeo: Deze week zal weder via Vlissingen een uitwisseling van zwaargewonde Duitsche en Engelsche krijgsgevange nen plaats vinden. HET ONGEVAL MET DE VLIEG MACHINE. De luitenants Polis en Hofstee had den een rustigen Maandagnacht De geneesheeren achten het ernstig ge vaar geweken. Maandagavond wer den zij bezocht door generaal Kieyn- hena Rechtszaken WISSELVERVALSCHING. Ter aanvulling van een kort be richt in ons vorig nummer ontlenen wij nog aan 't Alg. Handelsblad: Op 15 Mei 1.1. wend aan den kassier der juiamtooae venmoodsYhap Ont vang- en Betaalkas te Amsterdam een kwitantie ter betaling aangebo den, luidende: „Amsterdam. Ontvan gen van de naamlooze vennootschap Vriesseveem de somma van achttien honderd vijf en veertig gulden vijf cent voor geleverde goederen volgens rekening van 1 April 1915. Zegge f 1845.05. Den Haag. 1 Me! 1915'. De ze kwitantie was over een plakzcgel geteekend met den naam „J. Roel- viuk" den eersten Mei 1915, en zij was ter zijde bedrukt met het hoofd: „J. Roelvink, Den Ilaag". Voorts was de kwitantie voorzien met de navol gende geschreven woorden: „Betaal baar bij de Ontvang- en Betaalkas den eersten Mei 1915 Naamlooze Ven nootschap Vriesseveem", w.g. „C. G. Vattier Kraane". Aan de achterzijde droeg do kwitantie de handteekening ,,J. Roelvink". De aanbieder van de kwitantie on- derteckende liaar met don naam ,J. Baars em de kassier betaalde de f 1845.05 uit. Later bleek de kwitantie valsch te wezen. Dinsdag stond de dader, een 19-jarig reiziger uit Haarlem, voor de Vierde Kamer der Amsterdam sche Recht bank terecht, wegens oplichting. In de dagvaarding wordt gezegd, dat be klaagde wist, dat de kwitantie en de daarop voorkomend© betaalbaarstel ling valschelijk waren opgemaakt en dat ds daarop aan de voor- en ach terzijde voorkomende handteekenin- gen valsch waren. Verder wordt ge zegd, dat door de aanbieding van deze valsche kwitantie de kassier, die meende met oen echte kwitantie te doen te hebben, bewogen is geworden om, nadat beklaagde op de achterzij de der kwitantie geteekend had met dein naam J. Baare (niet den naam van beklaagde), aan beklaagde een bedrag van f 1845.05 uil te betalen. De kassier, die de som uitbetaalde, werd als getuige gehoord. Hij ver klaarde beklaagde niet te herkennen. Hij betaalde het geld uit, omdat hij niet aan de handteekening van den heer G. G. Vattier Kraane twijfelde, en deze laatste verklaarde, dat de handteekening, die de quitantie droeg, inderdaad wel iets op de zijne geleek. Beklaagd© bekende vier vijf wis sels geïnd te hebben. Hij was door een kennis van zijn halfzuster in aan. raking gekomen met een te Amster dam woonachtig persoon, die hem de wissels ter hand stelde. Hij ging ze aanbieden en kreeg ze uitbetaald. De eerste maal kreeg hij f 10 voor zijn moeite, de tweede maai f 25. Een an deren keer ontving hij f 600 en van den wissel, hij de Ontvang, en Betaal, kas aangeboden, kreeg hij f 800. Niet alleen te Amsterdam, maar ook te Nijmegen eri Utrecht bood hij wissels bij banken aan. Eens moest beklaag de ook een wissel bij d3 Ineassobauk te Amsterdam nanbieden, maar hij liep toen wag, omdat hij begreep dat de zaak niet in ord6 was. Bij het maken van den valsohen wissel voor de Ontvang- en Betaal kas was beklaagde tegenwoordig ge weest. Beklaagde was eerst kapper. Daar na was hij reiziger in sigaren gewor den. Door d mobilisatie geraakte hij zonder betrekking. Hij klaagde toen zijn nood aan den kennis zijner half zuster, en deze kennis bracht hem weer in aanraking met don te Amsier. dam woonachtigen persoon, dio de; valsche wissels vervaardigde. Het geld, dat beklaagde successievelijk in handen kreeg, verbraste hij te Am sterdam op roekelooze wijze. Voorts bleek dat beklaagde vijf jaar lang onder dokters behandeling is geweest wegens zenuwziekte. Hel O. M., mr. Jorissen, deed in zijn requisitoir uitkomen, dat deze zaak de voorlooper is van meer zaken tegen anderen, die zich aan dergelij ke delicten schuldig maakten. De han delingen van deze menschen waren ui hooge mate gevaarlijk en ernstig, te meer omdat to een grooten omvang hadden aangenomen, 't Waren ook geen handelingen van zwakkelingen, maar van slechte, gevaarlijke men-: schop. Spreker nu beschouwt beklaagde als de minste ergo van de drie. Maar al heeft beklaagde niet het initiatief genomen, toch was hij niet enkel ver leide, niet enkel werktuig. Hij w as c-en vriend van den kennis zijner halfzus ter en die kennis had eenige jaren ge vangenisstraf ondergaan, hem door de Rechtbank te Rotterdam opgelegd. Eisch wegens oplichting één jaar en negen maanden gevangenisstraf, niet aftrek der preventieve hechtenis. Air. Th. Muller Massis, die als ver dediger optrad, zoide niet t© kunnen verhelen, dat hert requisitoir van het O. M. hem buitengewoon pijnlijk hreft aangedaan. Het O. M. heeft gesproken van een bende oplichters en pleiter zag in het feit, dat beklaagde's zaak het eerst behandeld werd, een aan wijzing, dat liet O. M. beklaagde niet lieschouw-de als de anderen, maar als Iemand die verleid is geworden. Wat ook inderdaad het geval Is. De schets die het O. M. van de zaak gaf zoowel als de geéischte strafmaat hebben pleiter dan ook getroffen. Als een roode draad loopt door dit ern stige geval de verleiding. Beklaagde kwam met den vervaardiger der wis sels in kennis door de toevallige om standigheid, dat hij ziin nood klaag de aan een vriend zijner halfzuster. Hij ontving voor het lncos6eeren eerst f 10 en later f 25. Later kreeg beklaag, de prootere bedragen Uit alles blijkt, dat beklaagde verleid Is geworden. Precies i« ni<>t te zeggen, wanneer de onwetendheid van beklaagde ein digde en wanneer zijn schuld begint Maar niet ernstig genoeg kan pleiter protesteeren tegen de voorstelling ais. of bekl. dee' uitmaakte van een bende oplichters. Men vergete toch niet, dat de oplichters niet de vrienden van bekl. waren, maar menschen zeven acht jaar ouder dan hij en dat bekl. achttien jaar oud was toen hij het teit pleegde En ook vergete men niet, <lat beklaagde een vruchtbare akker voor de verleiding was; beklaagde die vijf Jaren wegens zenuwlijden behan deld werd, die aan toevallen en flauw, tes leed en die toen de verleiding kwam zonder werk was. Wat den juridischen kant der zaak betreft, merkte pleiter op. dat niet te «yraen is of beklaagde welbewust het oogmerk heeft gehad om de bank we derrechtelijk te benadeelen. Dit is niét bewezen en omdat dit niet bewezen ls, zal l^klaagde ntot gestraft kunnen worden. Bekl. vertrouwd© dén maker der valsche wissels en hj \ertrouwt hem nog. Ook is het de vraag of het delict wel naar eisch van rechten bewezen is. Bekl. erkent, maar de kassier herkent bekl. niet en de heer Vattier Kraane verklaarde, alleen dat de handteeke ning niet van hem is. Is het nu niet mogelijk dat beklaagde, die volgens het O. M. deel uitmaakt van een ben de, de schuld op zich neemt voor wat een ander lid der bende bedreven heeft? uverigens kan pl. her. zware requi sitoir van dozen namanen ambtenaar van het O M. zich a leen verklaren doordat hij de overtuiging koestert, dat een dergelijke sirat voor dezen jongen man noodig is. Als dit zoo is, dan berust die overtuiging vau het O. NL op een groote dwaling. De eeds ondergane preventieve hechtenis zal voor bekl., die nog een kind is, vol doende correctie wezen. Na re. en dupliek werd de uitspraak bepaald op 19 October a.s. Burgerlijke Stand SCHOTEN. GETROUWD: J. Th. J. Span en S. J. v. d. SteL J. F. Staphorst en IL P. A. Over- dïjk. BEVALLEN: C- J. F. Piek—Goossens d. D. West- land—van Dijck d, OVERLEDEN: J. P. Vink, 8 j., wonende te Velsen; A. A. G. Kemper, 77 j. Stcemysartberlcittn STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Ambon (thuisreis) passeerde 4 Oct. Perim. Bawean arriveerde 5 Oct van Java te Amsterdam. Karimata (thuisreis) arriveerde 4 Oct. te Genua. Het sL Flores arriveerde 4 Oct. v. Amsterdam te Rosario. Het st. Boeroe (uitreis) passeerde 4 Oct. Duitgeness. Het st Grotius (thuisreis) vertrok 5 Oct van Sabang. Het st Vondel (thuisreis) passeerde 4 Oct. Kaap Carvodro. KON. NED. STOOMB. NUJ. Hei st Amor, van Santa Fé naar Amsterdam, ls 8 Oct Montevideo ge passeerd. Het st Castor naar Lissabon ls 4 Oot Dungeness gepasseerd. Hei at Helena vertrok 4 Oct van Deal raar Amsterdam. Het st Juno arriveerde 5 Oct van Nakskov te Amsterdam. Het st Titan, van Albufeira naar Amsterdam, vertrok 4 Oct. van Vigo. Het st Vesta arriveerde 4 Oct. van Amsterdam t© Swansea. Het st Vulcanus arriveerde 4 Oct van Salonika te Piraeus. ROTT. LLOYD. Rindiani (thuisreis) vertrok 8 Oct van Algiers. Het s; Texel vertrok 3 Oct. van Ba tavia naar Rotterdam. HOLLAND—AMERIKA-LLIN. Oosterdijk vertrok 5 Oct. van Rot terdam naar New York. Polynesia, van Bueuus-Ayres naar Scandinavië, vertrok 2 Oct. van St. Vincent Het st Veendijk, van Rotterdam n. Baltimore, passeerde 4 Oct. 6 u. 20 nam. Bavezier. KON. HOLL. LLOYD. Het st. GeLria (uitreis) vertrok 4 Oct. van Rio Janeiro. Hollaudia (uürcis) vertrok 4 OcL van Coruna. Zeelandia vertrok 1 October van Buenos-Avres naar Amsterdam. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Agamemnon vertrok 26 Sopt vaa Batavia naar Londen. Agapenor vertrok 29 Sept. van Pa- dong naar Londen. Tantalus, van Amsterdam naar Ja va, passeerde 1 Oct Wight KON. WEST-END. MAILDIENST. Het st. Prins der Nederlanden (thuisreis) arriveerde 4 Oct. te Lsj Pairnas.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 7