NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 33eJaargang No. 9921 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 11 OCTOBER 1916 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN - - ADVERTENT 1ËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 75 Cis.; iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Haarlem van 1 —5 regels 1elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond"1-50 Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 1—5 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland 2.— vt/BOFl!!!/ C"<e rC^e' meer ^ts" contant- Geïllustreerd Zcmdag^blad. 'voor Haarlem I 0.37*1 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post. 0.45 Intercommunaal Telefoonmimmer der Redactie 600 an der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per woek) geabonneerden wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. DIT NLMMER BESTAAT LIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 12 OCTOBER. Orgelbespeling in de Groot© kerk. Schouwburg: Lering Louis Cou penis. Soc. Vereeniging: Muziekavond In stituut voor muziek. Cinema-Palace: Voorstelling. Rinse. «Theater, Gr. Markt: Voor- «telling. Biose, Theater, Barleljorisstraat: Voorstelling. Ce Ambachtsschool en de middelbaar Technische Schoei. Naar aanleiding van uw slukjo over de Middelbaar Technische School in uw blad van Zaterdag 9 October, zag ik gaarne het volgende geplaatst: Als secretaris der afdeeling Haar lem en Omstreken van de Mij. tot Bevordering der Bouwkunst, werd het vorig jaar door mij namens die afdeeling het door u bedoelde adres tegen combinatie van Ambachtsschool en Middelbaar Technische School in één gebouw, gezonden aan den minis ter van Binrienlandsche Zaken, deputeerde Staten en uen Raad Haarlem. Het bestuur der A. S. heelt in een adres aan den Raad van Haarlem be toogd dat onvoldoende bestudeering van enkele punten door onze afdee ling zou hebben plaats gehad. Deze uiting van het bestuur der A. S. mist haar reëelen grond. Door ons is bovendien ook van gedachten gowitsseld met de A. S. De direkteur heeft namelijk mondeling namens 't bestuur geantwoord op de schriftelijk door ons gezonden vragen. Wan neer derhalve van een tekort aan ge meen overleg kan ëprake zijn, dan was het bestuur der A. S. aangewe zen geweest, dit overleg voor te be reiden, in plaats van aan den Raad den indruk te geven, dat geen over leg zou zijn g-eploegd, zcoals Raads stuk no. 226 vermeldt. Onnoodig is het togen te spreken dat een architectenvereeniging, die zoo veel belang heeft bij een Middel- haar Technische Schoot, geen ernsti ge studie van dit vraagstuk zou ge maakt hebben, daar toch het toekom- stig personeel der architecten voor een groot deel aan de M. T. S. gevormd worden. Dat het bestuur der Ambachtsschool, waarin geen archi tecten en ingenieurs zitting hebben, een ander standpunt inneemt als de ze, is begrijpelijk, maar even begrij pelijk is het, dat de architecten cn Ingenieurs, die met de aan de M, T. S. gevormde technici moeten samen werken, hun oordocl uitspreken over de kennis, die deze technici behooren tc bezitten, om met hen behoorlijk te kunnen samenwerken. Door de ontwikkeling der techni sche wetenschappen, is het thans niet meer voldoende, dat do ingo- nieur of architect persoonlijk technische cn algemcene kennis be schikt, maar de ondergeschikte tech nici moeten evenzeer bekwaam zijn in die richtingen. Noodig is. dat zij algemeene ontwikkeling bezitten, met een frisschen door studie en praktijk getrainden kop. Maar dtze praktijk is totaal verschillend aan die van den handwerker. Wel zal door hem handwerk eenigermate beoefend bestudeerd moeten wo-rden, maar tijd aan zuivere ainbachtelijken beid besteed door den technicus, had tienmaal zoo nuttig besteed kunnen Worden. Nadrukkelijk moet er op gewezen worden, dat A. S. en M. T. S. totaal andere doelen beoogen. dus dat elke vorin, die tot vermenging aanleiding kan geven, moet vermeden worden Al is het niet uitgesloten, dat enkele goede technici zullen ontstaan via de A. S., deze weg is echter in het alge meen zeer verkeerd, daar de A. S. het karakter van zuiver ambachtelij ke werkplaats moet verliezen, wan neer aan leeraars en leerlingen voor oogon staat het zoogenaamd hoogere, dat aan de M. T. S. valt te bereiken. Reeds thans levert de A S. te veel menschen op, die op het ambacht neerzien Dit wordt erger, wauneer A. S. en M, T. S. in één gebouw ver- cenigd worden. Het ambacht behoort doel te zijn en geen middel. Ware het nog een goed middel, zou nog over te denken zijn het dienstbaar te maken aan de M. T. S., maar zooals reeds boven gezegd de te bewandelen weg der aanstaarde technici leidt niet door het ambacht, doch b.v. door een H. B. S. met 3-ja- '■gen cursu«. De M. T. S. aorgo be halve voor theoretische opleiding ook voor praktische door plaatsing op fa brieken, werkplaatsen, bureaux, bouwwerken, enz. Langs dezen weg kan een jongen op 18-jarigen leeftijd-beschikken over de noodige capuciteiten, waardoor bij zichzelf eenvoudig kan onderhouden. Hij zql op 22-jarigen leeftijd zich een behoorlijke positie kunnen verwerven. Deze leeftijdsgrens wordt niet alleen veel hooger, wanneer de technicus zijn weg via de Ambachtsschool en het handwerk zoekt, maar hij blijft tekort ecuieten aan algemeene kennis, daar hij de daarvoor aangewezen leerjaren van 12 tot 15 jaar in liet handwerk doorgebracht heeft. Aan vullingsklassen of voorberei dende cursussen tusschen A. S. cn M. T. S. zullen een lapmiddel blij ven, en de leeftijdsgrens eenvoudig verhoogen. Elke studie zoowel van A. S. als M. T. S. behoort een afge rond geheel te zijn. De gedachte aan aanvulling is reeds een bewijs van de onjuistheid van den opzet Persoonlijk heb ik verschillende malen, op mijn bureau.-gewezen leer lingen der Ambachtsschool gehad, die zoogenaamd „hoogerop" wilden, en opzichter of teekenaar worden, maar telkens is mij gebleken, dat zij wel licht een goed timmerman waien ge worden, maar nooit een goed techni cus, Zij hadden te veel en te lang getimmerd, en waren niet of op te hoogen leeftijd aan hun algemeene ontwikkeling begonnen. Het gevolg was teleurstelling en inzinking. Ei' dient'een hooge muur tusschen de A. 8. en M. T. S. te staan. Wie daarover van de A. 8, naar de M. T. S. weet te kliuunen, zal er ook be hooren, maar dit zullen slechts en kelen zijn Is echter het oversteken van een binnenplaats voldoende om van de A. S. naar de M. T. S. te ko men, dan draait het meerendeel, en vooral de financieel sterksten, wel de M. T. S. binnen, omdat het zooveel „netter'' gevonden wordt, maar niet jn hot belang van de techniek en de betrokkenen. Al zou de Rijkssubsidie in gevaar g-ehaacht worden, zooals liet bestuur der A. S. meent, dan nog dient krach tig partij gekozen te worden tegen de combinatie van de A. S. cn M. T. S. onder één direkteur. Ecu goed am. bachtsdirekteur zal een slecht M. T. S.-direkteur zijn cn omgekeerd. Zal als direkteur der M. T. S. in het al gemeen een ingenieur de aangewezen man zijn, als direkteur der A. 8. zou deze waarschijnlijk falen. Daar be hoort een handwerker met een hel der verstand. Hetzelfde geldt voor de leeraren. Er bestaan niet zooveel kopstukken, die in alle richtingen uitmunten. Wil men de kosten van een dub bele werkplaats ontloopen. zoo make men b.v. twee scholen, een A. S. cn een M. T. S., en een werkplaats op ongeveer gelijken afstand van beiden. Dikwijls wordt te veel advies inpv wtmnen, maar in een zoo belangrijke zaaik als deze is meer noodig dan de opinie van den inspecteur van het vakonderwijs en een adviescommis sie uit Den Bosch. Beter de Rijkssubsidie in gevaar dan in de loekomet minder goede handwerkers en onbruikbare tech nici. Van beide groepen zal de ko mende tijd goede zuivere vertegen woordigers noodig hebben. J. B. VAN LOG-HEM B.-I. Stadsnieuws Een sten uit as Fractijk. liet \ooistel'au B. eu NV. ueiref- feiiue de aucliiuig van een meuwe ambachtsschool, uiet middelbaar technische school daaraan vastge koppeld, heeft oua aanleiding gege ven Ue meaning te vragen van uen grootsten werkgever te Haarlem, den cuef-iiigeuieui san de Cemrale Werk plaats Utr Hoiiandsche 8poor. De heer Bierman neeft aan ons verzoek welwillend voldaan en iict bleek ons al dadelijk, dat hij van dit plan geen voorsiunder is» „De aiubacmsschool", zoo zeidc hij ons, „moet volksschool zijn en jon gens opleiden tot bekwaam umoachts- mande Huarlcmsche ambachts school evenwel levert te weinig werk lieden, omdat de meeste jongens hoo ger op willen. Aan de Centrule Werk plaats zijn de laatste drie jaar, van 1 October 1912 tot 30 September 1915, 138 personen aangenomen, waarvan 89 vaklieden cn 49 niet-vaklieden. Daarvan zijn er maar 12 met eind diploma van de Haarlemsche of an dere ambachtsschool, hetgeen veel te weinig isnaar de v akken on derverdeeld waren van de 31 bankwerkers en instrumentmakers 7 diploma's, van de 9 draaiers 1 di ploma. van de 22 wagenmakers 3 diploma's, van de twee eltc'.riciens 1; onder de 11 ketclmakers, 1 vuurwer ker cn 8 schavers geen enkele me', diploma. Van 5 vaklieden kon ik nu geen gegevens krijgen De zaak is, dat veel te weinig ouders uit de volksklasse hun jon gens naar de ambachtsschool zenden, hetzij omdat ze het schoolgeld met kunnen betalen, dan wel omdat zij de verdienste noodig hebben, die de jongens inbrengen, wanneer zij van de lagere school dadelijk naar een patroon gaap. Maar dan worden ze krullejongen bij den timmerman of nageljongen op een ijzerfabriek, in elk geval is hun opleiding dan ge brekkig. lloe hieraan tegemoet te komen is, kan ik niet zeggen, mis schien met subsidie voor onbemid delde ouders of op andere wijze. Een gedeelte van de leerlingen, die wel de ambachtsschool beizoeken, be hoort daar niet thuis die komen •uit den burgerstand en willen geen ambachtsman worden. Dat blijkt hieruit, dat wanneer zich hier solli citanten aanmelden voor teekenaar, zij zich allen beroepen op het diplo ma van de ambachtsschool, dat zij in den zak hebben. De ambachtsschool voldoet dus niet geheel aan haar bestemming, omdat zij te weinig ambachtslieden kweekt, tc veel personen, die hoogei op willen. En wanneer nu aan die school wordt vastgekoppeld de mid- delbaar technische school, en beide gebracht onder één hoofd, dan zal het kwaad verergeren, want de mid delbaar technische school moet voor namelijk opzichters of in 't algemeen technische krachten leveren. Deze school is bedoeld voor jongens uit een anderen stand, met meer alge meene ontwikkeling, m. i. voor den middenstand. En wel, wat deze school betreft, voor bouwkundigen. Althans voor- loopig geen technici voor de indus trie. Dit is een ander bezwaar tegen het aanhangige plan. Ik kan niet be- oordeelen, of in t algemeen een middelbaar technische school to Haarlem wel noodig is, terwijl er reeds elders zijn opgericht, o. o. in onze onmiddellijke nabijheid te Am sterdam. Maar het schijnt mij toch zeker, dat in Haarlem grooter behoef te is aan technische krachten voor de industrie, daar hier vier omvangrijke fabrieken bestaan en ook andere fa brikanten uan zulke personen be hoefte kunnen hebben. Het hoofdbezwaar is evenwel, dat in het tegenwoordige plan, waarbij 1 ambachtsschool en middelbaar tech nische school gekoppeld worden, geen enkele aanwijzing gelegen is, dat de ambachtsschool zal worden gepopulariseerd. Eu dat is toch noo dig, wanneer zii aan hare bestem ming voldoen zal. Vauk wordt de klacht gehoord, dat er te veel werk lieden zijn met onvoldoende vak kennis. Om daarin te voorzien, heeft «le Centrale Werk plaats evenals an dere fabrieken te Haarlem reeds tien tallen van jaren zelf voor vakoplei ding gezorgd met een vierjarigen cursus, waaraan jongens op hun 17de jaar kunnen deelnemen." Toen onze redacteur den heer Bier man wees op do gunstige beoordee- l'ing van het plan door de professoren Van der Steur en Itz en de heeren J. Gratama en Dr. H. P. Berlage, ves tigde de heer Bierman er de aandacht op, dat het oordeel van dezo heeren vooral gaat over do belangen van de Middelbaar Technische, niet over de Ambachtsschool. En juist voor deze laatste is de koppeling niet gelukkig. DE GOEDE TEMPELIEREN. De Loge Haarlem No. 25 van de Goede Tempelieren vierde Zaterdag avond linar 5-jarig bestaan. 250 personen waren tegenwoordig. De heer L. v. d. Have, hoofdtempe- lier van de loge Haarlem sprak de feestrede uit, waarin hij wees op do goede werking en het nut dezer drankhestriidersorganisatle. De loge Haarlem telt thans hier ter stede reeds 4 loges naast zich. Voor vele ge zinnen s 't werk dezer drank hert rij ders heilzaam geweest. De feestvierend© loge werd door af gevaardigden van. verschillende ver- eenigingen op 't gebied der drankbe strijding geluk gewenscht met haar jubilé» De zangvoreeniging „de Tempelie ren" bracht eer.ige liederen ten ge- hoore. Mej. A. M. Habermehl vergastte de aanwezigen on oenige voordrachten. De jongejuffrouw D. Rijbroek liot haar keurig pianosjiel bewonderen. Nieuwe Hondenbelasting? In een van de afdeeliugen van den Raad voor de behandeling der grooting moet een voorstel gedaan «ijn tot het invoeren van een gewij zigde hondenbelasting, die rekening zou houden met de huurwaarde van liet huis van den eigenaar. De belas tuig zou beginnen met /3 en klim men tot hoogstens 30. Nok niet zoo lang geleden heeft de Raad een voorstel van B. en W. tot verhooging der hondenbelasting ver worpen, maar' 't is natuurlijk moge lijk, dat de sedert dien belangrijk gewijizigde Raad over dit voorstel anders denkt. Wij moeten verklaren, dat het ons niet gelukkig voorkomt te zijn de winst zal niet belangrijk wezen, vooral niet uaar velen een hond, die zoo duur in 't houden werd, zouden afschaffen En om voor een betrekkelijk ge ring voordeel de ingezetenen met ecu verhoogde heffing lastig te val len, lijkt ons niet gewenscht. K.0 DONCKER s SCHIMMENSPEL. Ko Doncker komt, naar uit een ad vertentie in dit nummer blijkt, Woens dagavond zijn Schimmenspel vertoo- neu in de Kroonzaal. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, Is de beer Doncker voor een der geïllustreerde weekbladen op tournée. Door heel Ne derland gaat de rondreis. •Wij hebben in interviews en artikB- m al genoeg geschreven over 't werk van onzen medewerker. Over den humor, die den Schalkwijkschcn tee kenaar aangeboren is en die in zijn beelden, maar niet minder in den tekst,dien hij bij zijn schmimepspelen zelf schreef, herhaaldelijk op te mer ken is. Woensdag zal In de Kroonzaal nu eens iets anders Ie zien en te hooren zijn dan wat het gewone winter- avondamusenient in schouwburgzalen gewoonlijk brengt. VEREENIGING VAN AMBTENAREN. In het nummer van Zaterdag deel den vvj mede, dat door de Vereenlgin? van Ambtenaren, in dienst der ge- meente Haarlem, aan B. en W. ge adresseerd is, om meer uniformiteit te brengen in do voorgestelde salaris- regeling. Aan de Memorie van Toelichting, die dit adres vergezelt, ontleenen wij nog het volgende. Adressante meent echter, dat, wan neer zooals thans, ambténaren met denaelfden titel bij verschillende tak ken van dienst verschillend bozoldigd worden, het verschil in bezoldiging met een anderen titel gepaard moet gaan. Daartegen zullen voor onder scheidene betrekkingen bij verschil lende takken van dienst wanneer die betrekkingen met elkander zijn te ver gelijken. niet alleen dezelfde titels, maar ook dezelfde salarisgrcnzen be hooren te worden vastgesteld. De salarisregelingen to Amsterdam en Zaandam en liet pas verschenen ontwerp te 's Graven ha ge versterken adressante in deze meening. Een bijgevoegde staat toont aari, dat do regelingen te Haarlem geheel los van elkaar staan en noch In titel noch in wedde eeuige gelijkheid is be tracht. Vindl men eenerzijds voor gelijke werkzaamheden verschillende titular rissen, anderzijds ontmoet men de meest uiteenloopende minima bij lijke maxima en omgekeerd. D« ACHTSTUIVERS ADVERTENTIËN van Vraag en Aanbod In HAARLEM'S DAGBLAD kosten 40 Cents, maar zijn een Rijksdaalder waard. (Zie v •volg stadsnieuws pag. 21. Uit de Omstreken Zandvoort. Den 12den, !3den en 14den October a.s. zal het strand in de richting van IJinuiden onveilig zijn, daar er op die dagen schietoefeningen zullen worden gehouden. Raadszaken. Uit veertien sollicitanten voor de betrekking van gemeenteontvanger bevelen B. en W. aan de heeren C. J. Speelman, waarnemend ontvangei alhier en J. A. van der Lee, ontvan ger der gemeente Bleisvvijk. B. en \V. stellen den Raad voor: aan den gepensioneerden agent van politie V. Paap een toelage te geven voor het jaar 1916 van f 200; een trap te doen aanleggen v den boulevard Paulus Loot naar het strand, de kosten, volgens raming, 1 2000; de vergoeding voor het bedienen der centrale verwarming van raad huis en school C te verhoogen var f 125 tot f 180, afwijzend te beschikken op de ver zoeken van A. Keur, K. van der Mij en E. Paap, om schade vergoeding we geus overstrooming der rioleering, omdat deze overstrooming aan over macht moet geweten worden en bo vendien met eenigen goeden wil dc schade zooal niet voorkomen. dan toch stellig veel beperkt had kunnen worden. DB HEER RIJKSDAALDER tot do familie Achtstuiveri „Wat da waarde der Adver- tantlèn van Vraag an Aanbod In Haarlem's Dagblad betreft erken ik U gaarne ala mijns gelijke." Gemeenlijkevisch en groente. Door B. en "W.J voorgelicht door den heer De Nobel, adviseur der re geering, zijn maatregelen getroffen, dat, met ingang van Dinsdag a.s, el- ken Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bij de vischhandelaren J. Zwemmer L. H. Schut diverse visclisoorten verkrijgbaar zullen zijn tegen door B. en W. vast te stellen prijzen. Ook zijn reeds eenigen tijd geleden onderhandelingen met de regeering aangeknoopt Inzake groentevoor/ le ning. Geadviseerd door den heer Van Lennep, secretaris van den Neder). Tuinbouwraad, zullen B. en W. er weldra toe kunnen overgaan de Zond- voortsche bevolking van goed© cn goedkoope groenten te voorzien. Scheidsgerecht Bij enkele candidaatstelling zijn door de gemeente-werklieden alhier tot leden van het scheidsgerecht be noemd J. Bram son, en L. van Oosten dorp, en tot plaatsvervangende leden Jc. Drayar en M. van der Hoef. Motie. Door de raadsleden Jc. van der Werff, M. Koning en II. Webber, be last met het nazien der gemeentere- kening 1914, is bij den Raad een mo tie ingediend, waarin de wenscheltjk- heid wordt uitgedrukt, dat de belastingkohieren zóó tijdig worden opgemaakt, dat de aanslagen uiterlijk 15 Mei kunnen worden uit gereikt. dat de vergoedingen voor reis- en verblijfkosten zullen worden uitge keerd volgens een vast la stdlcn ta rief; dat geen voorschotten zullen wor den verstrekt zonder bevelschrift of kwitantie; dat een register worde aangelegd, nauwkeurig vermeldend de voorwaar den van overdracht van openbare gronden of wegen aan particulieren; dat het Burgerlijk Armbestuur geen betalingen meer doe zonder gespecifi ceerde rekening, en dat dit college vermelde aan wiefnj dc geleverde i deren zijn uitgekeerd; dat de aandacht van B en W. erop gevestigd worde, dat het huldig noncieel beheer van lset Burgerlek Armbestuur in strijd is met artikel 26 van het Reglement. Heemstede. Inbraak. Zondagmorgen om zes uur beg^f G. llendrikse, bloeiuistknecht in dienst van de firma P. Nclïs eg Zoon alhier, zich naar dc bollem schuur van genoemde firma, gelegeg aan den Heerenweg. Toen hij bin nen ging, kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat een vreemde man zich toegang had ver- schuft tot het kantoor, waar alles overhoop lag. De inbreker was nog druk bezig zijn slag te slaan. Hache lijk werd de toestand van Hendrikse. toen de inbreker ook nog ging drei- ge*i met een bijl. Daar het nog zoo vroeg in den morgen en bovendien Zondag was, kon dc man ook geen hulp verwach ten. De inbreker wist uit het gebouw te komen, maar werd op den voet gevolgd door II. Toen de inbreker op den lleeren weg zijn bijl wegwierp, werd hij door II. gepakt en naar het Raad huis gebracht. Hier bleek hij te zijn de bekende Toon de Ionlangs nog door de politic alhier gearres teerd, verdacht van rijwieldiefstal. Hij is toen door de Rechtbank te Haarlem vrijgesproken en werd den zelfden dag nog aangehouden we gens berooving. Een paar door hem bii de firma Nel is en Zoon ontvreemde horloges werden op den Hoerenwvg terugge vonden. evenals een viertal ont vreemde sleutels. De verdachte had zich den toe gang tot het gebouw verschaft door liet sluk slaan van een ponr Klasrui ten. Geld was er niet aanwezig, zoo dat in dezen de grootste schade is de gebroken kantoormeubelen. De L. zfil ter beschikking van de justitie te Haarlem wordfn gesteld. Een woord van lef voor Htndrikw. die den inbreker zoo moedig te lijf ging, waardoor hij aangehouden kon worden. In den afgeloopen nacht werd al hier ontvreemd een heerenrijwiel ten 'nadeel*? van C. v. d. W. Door de gemeentepolitie alhier werd aangehouden de minderjarige S. 8. uit Den Haag. die alhier zwer vende werd aangetroffen op den Heerenweg en naar zijn ouderlijke woning in Den Haag is terugge bracht.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1