NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 15 OCTOBER 1915 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Zaterdagavond"f 1-50 Franco per post door Nederland2.— Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.371/ w n n de omstreken en franco per post. 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Da Verzekering der (per week) geabonneerde» wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokln 161, Amaterdam. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 75Cts.; iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1 —5 regels ƒ1—» elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 15 regels 40 Cts. per plaatsing, elke regel meer 10 Cts. a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 16 OCTOBER. Brougebouw; Uitvoering1 Oefenhig baart Kunst. Schouwburg: Biosc. voorstelling. De Kroon: Biosc. voorstelling. Cinema-PaJace: Voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor sten ing. Biosc. Theater, Barteljorisstraat: .Voorstelling. Geb. St. Bavo: Biosc. voorstelling. Verhoogde pert. Dat er veel geld noodig is weten we allen en dat het dus op&ebraoht moet worden, spreekt van zelf. De vraag is alleen maar hoè en wij zijn niet bang voor tegenspraak, als we daarop antwoorden „zoo, dat er zekerheid is van de ontvangst". is dat wel inderdaad het geval met he; pian, dat de ltegoeiing schijnt te hebben tot verhooging van de port? Wij laten daar de verschillende ethische bezwaren, die door het „Huis gezin'' werden aangevoeld en in ons ,vorig nummer overgenomen wij vragen op dit oogenblik alleen nuch ter „zal portverhooging vermeerde ring van inkomsten geven 1" Als artikelen duurder worden, heeft de omzet neiging te verminderen en evenzeer als het aantal poststukken van allerlei aard 6terk toenam, toen de port verlaagd word, zal dat aan tal dalen zoodra de port verhoogd wordt. Is deze stelling juist {en wij achten ze voor tegenspraak niet vatbaar) dan zaJ de winst, die van portverhooging verwacht wordt, of achterwege blij ven of zoo gering zijn, dat zij de moeite van de verandering niet loont. En zoker niet opweegt tegen het ver driet van arme menschcn, die hun correspondentie moeten inkrimpen, omdat de port hun te duur wordt 1 Stadsnieuws TOYNBEE. Gebrok aan een genoegzaam aantal leiders, had de Tuynbee-vcreenigmg in de laatste jaren zich doen verver men tot een instelling, die zich vrij wel alleen bezig hield met het geven van cursussen en het dienen van ad vies op rechtskundig gebied. Er is nu wat nieuw bloed in het be stuur gekomen, doordat er eenigen zitting hebben genomen, die nog wut meer vrijen tijd ter hunner beschik, king hebben, dan de af get redenen. Het gevolg is daarvan geweest een reorganisatie, waarover we al het een- en-ander hebben verteld. Het bestuur is thans als volgt sa>- mengesteld: Mr. D. 1L Andreae, voorzitter, Vin ©em Loosjes Jr., secretaris-penning meester en D. Tollenaar Jr. Deze hoe ren vormen het Dageiijksch bestuur. Verder maken deel uit van liet be>- stuur dc heeren Adrioan Beets, J. Bierens de Haan en A. B. Dudok do Wit. Donderdagavond is het clublokaal tje, waarover we al schreven, voor het jonge publiek geopend. Het zaaltje maakt oen aardigen in druk. Aan den wand mooie Engelscho prenten, verzinnebeeldend de maan den van het jaar. Aan de kanten hoeft men wat tafeltjes neergezet met nette bruine dekje6 er op en stoelen er orn heen. In het voorkamertje was de lieer loosjes bezig met het inschrijven van de nieuwe klanten. Er waren er al een achttal, blijkbaar alle goede ken nissen van de inrichting, daar zij met den hoer Loosjes op familiaren voet vei keerden. Na hun inschrijving gingen ze me< elkaar spelletjes doen: halma, dam men, domino enz. of in die tijd6chrif ten platen k'jken. Het zal natuurlijk lectuur moeten zijn, die zich aan den leeftijd aanpast. Andere bestuursleden en leiders mengden zich ook onder de jongens, om hen bezig te houden. De vereeniging gaat een klein vlug- schriftjo uitgeven, waarin zeer in 't kort lets over .Toynbeo" verteld wordt. Op den omsiag staat een krab bel van een echt straatslijpertje en daaronder d© suggestieve vraag: „Wat doen we met ze?" „Wat doen we met zo?" 't Is do vraag, waarop liet geheole werk van Toyribee het antwoord zoekt. Ook op de briefkaarten waarop 't bestuur z 11 oorrespondentie voert, staal die tof nadenken stemmende vraag Het jongens van do straat houden en zo wat aangename verpoozing te geven, is niet.alleen het doel der ver- eeniging. Er wordi ook gedaan aan de verhooging van het ontwikkeling» peil. Daarvoor dienen 0.111. de cursus, sen, die flink bezoek trekken. Voor Engolseh zijn er drie cursus sen van 15 deelnemers; voor Duitsch één van tien Kerlingen, Fransch en Nederiandsch eveneens een Van tien; verder is ei' één boekhoudcuvBU6 van 15 personen, één knipcursus van 15 meisjes en één verstel-cursus, ook van 15 meisjes. Het nieuwe bestuur is van plan om ook weer de populaire muziekavon den te gaan geven. Men herinnert zich nog wel, iioc druk deze avonden be zocht werden. Daarnaast zullen dan ook populaire lezingen worden gege ven. Ec-n van de meest bekende instellin gen van de Toynbeovereeniging is liet kosteloos advies op rechtskundig ge bied. Daarvan wordt een druk ge bruik gemaakt. Hot laatste jaar kwa men 585 personen advies inwinnen. Tenslotte gaat 't bestuur in des tijds toeken clubjes voor sport op- riohten. Er is al voor eenige uren be schikking gekregen over een veld op het Gemeentelijk speelterrein aan de Leidschevaart. Men ziet 't nieuwe bestuur heeft, 't oude behoudend, verscheiden nieuwe zaken op zijn program gezet, die naar we hopen aan de verwachting, die daarvan wordt gekoesterd zulen vol doen. FEESTAVOND OP HET FORT SPAARNDAM ZUID. Het comité voor ontwikkeling en ontspanning van de gemobiliseerde troepen, afdeeiing ,-,Voor de forten', heeft gisteravond onzea militairen te Spaariidam een hoogst gezel li gen avond bereid, den «eraten van de rij, die voor dezen winter op het program slaat De groote cantine van liet fort Spaamdmn Zuid bood een prettigen aanblik, met zijm vele opgeruimde gezichten, zijn vlaggen en, wapenschil den langs de wanden. De hoeren Nagelmaker, violist, m Hoenderdos, pianist, verkortten het wachten op het achtuur-klokje met eenige zeer gewaardeerde ensemble's. Daarna trad do Letterlievende Ver- eenigo zeer geawardeerde ensembles, blijspelletje?, éénactcrtjes op. Het eerste was getiteld: „De School- rijdster", waarin Caesar, baron van Wedding een ernstige' les kreeg, om bij een afspraakje met. een dame geen plaatsvervanger te stellen. Deze, zijn vriend EngelhanJt von Meininghausen, bracht er voor zijn vriend zijn zending zoo onhandig af, dat de zaal geregeld trilde van het lachen der toeschouwera De spelers, mej. Busquet, do heeren R. v. Solin gen Jr., Hamnnn Jr. wn }I. I Rap Jr., hebben alle eer vnn hun moeite gehad. Na het eerste blijspel tracteerde de heer Dyserinck de militairen op siga ren, welke op voorstel van sergeant Nieuwenhuts op de gezondheid van den mlMen gever in rook en asch werden omgezet De pauze tot aan het blijspel ,,'t Hoedje" werd weer door liet viool- en piano-ensemblo aangevuld. Het po pulaire wijsje „Het was in de Lente", werd door d« gelieele zaal meegezon gen en verwierf een flink applaus. Danig werden de laclispieren aan het werk gezet door ,,'t Hoedje", welk armzalig voorwerp in do familie Van Dalen oorzaak was van heel wat twist, heel wat verzoeming on tot slot onder daverend gelach van het pu bliek leidde tot een volkomen breuk met de familie van Raden Den drie dames in dit stukje, mej. Busquet, Mevr. Lucas en Mevr. Bergman wer den bouquetten aangeboden. Het ge lieele stukje werd zeer vlot en natuur lijk gespeeld. De hulde was dan ook zeer verdiend, ook voor de twee man nelijke speler®, de heeren R- v. So lingen en ÏL F Rap Jr. Door de goede zorgen van sergeant Nieuwenhuis, die de leiding vnn het feest op zich had genomen, duurde dc pauze niet te lang. De -twee bekwame musici zorgden ook weer voor goede en bekende muziek, die door do zaal meegezongen werd. Wat schuilen er toch goede stemmen onder ons op d«t gebied zoo vaak door zich zelf mis kend volk. Het was een lust, veel goede bassen en baritons te hooren. Na de pauze verschoen op het too- neol „Een kop thee". Deze onschul dige kop thee, die gedronken werd door een mevrouw en een door eon schuldelsdier achtervolgde betrek- 1 kinglooze. dien door mevrouw het rentmeesterschap over haar goederen werd aangeboden, wekte do jaloezie van den heer d«B huizes op, die toe vallig binnenkwam. Daar de vluch teling in den binnentredende den vo- rigen ontslagen rentmeester zag, trad hij zeer brutaal tegenover dezen op, zoodat er een dolle verwikkeling ontstond, die eindigde met een geraas makend duel voor dc leus. De rollen werden schitterend ge speeld. De heer H. van Solingen was volmaakt in rijn rol van Jaloersdi echtgenoot, evenals Mej. Busquet als mevrouw en de heer Hamaun als de cnnoozvlc vluchteling Camouftet Ook de heer H. F. Rap was een goede huis knecht. Aan het «lot van den avond, bracht de heer Dyserinck hulde aan de mi litaire autoriteiten voor hunne wel willende medewerking, om de winter feesten te doen slagen. Ook te-acht spreker dank aan den heer Hartog. die zijn stoomboot Helena aangebo den had om de executanten, van en naar Haarlem te vervoeren. De let terlievende vereeni ging J. J. Cremer ontving eveneens zijn welverdiende hulde. De heer Dyserinck deelde te- veins nog mede dat de volgende avond gehouden zal worden op het fort Spaarndnm Noord. De heer Hamann dankte namens Gromer voor de waardoerende woor den van den hoer Dyserinck en zoide ook voor de toekomst de medewerking der vereen'ging toe, wat door hoera's van de militairen werd beantwoord. De 1ste luitenant Ebens, fortcom mandant dankte voor dr-n goedge slaagden avond en npodigde de sol daten uit, eon driewerf hoera aan te heffen voor het comité voor ontwik keling en ontspanning, waaraan van harte voldaan werd. Vroolijk gestemd zochten nu de aan wezigen hun nachtrust, niet wetende, dat ook door welwillendheid van Mr. M. SHncenberg de avond geslaagd was. Deze had nl. den heor A. H. Rap, sergeant bij den vrijwilügen landstorm noode kunnen missen bij de oefeningen vnn den landstorm, doch had hot met eenige moeite toch zoo weten te schikken, dat deze vrij kwam en zijn krachten op Spaarn- dam aan don feestavond kon wijden. D« avond is er één geweest, die smaakt naar meer. Een dergelijke ontspanning hébben dan oak onze mannetjes, die reeds zoo lang naar huis verlangen, wel noodig. En ze zijn er zoo dankbaar voor. BENOEMD. Tot onderwijzer aan de school voor m. u. 1. o. 2de klasse A No. 3 te Rot terdam is benoemd de lieer M. de Jonge te Haarlem; JEF DENIJN. Morgen. Zaterdag, komt de ver- maarde Mechelsche beiaardier Jef Denijn te Haarlem. Door den heer Bosman wordt hij nomens Verfraaiing van het station gehaald en naar het Stadhuis gebracht, waar de Wethou der de Breuk hem ontvangen zak Wat er verder zal geschieden is nog niet bekend, maar dat een bezoeik ge bracht wordt aan ons carillon ligt voor de band en dat de heer Denijn niet zal kunnen laten het Ie bespelen, gelooven wij zeker. BENOEMD. De gemeenteraad van Leiden be noemde met alg. stemmen tot inge nieur plaatsven'nnwnd directeur der gemeentewerken, den heer II. F. de 'Jong c. i.. ingenieur bij de Woll. Elcr- trisehe Spoorwegmaatschappij te Haarlem. EXAMENS. Voor de akte vrije- en ordcoeftuih)- gen ls te Amsterdam geslaagd mej. M. C. Droste te Haarlem. (Zie vervolg stadsnieuws pag. 2). Uit ds Omstreken Sohcten. Cursus. Voor den cursus in eerste hulp bij ongelukken, die dezen winter onder leiding van Dr. Van der Horst alhier zal worden gehouden, hebben zich reeds 35 deelnemers aangemeld. Diefstal. Door een munstgasverbrulkster is voor een bedrag van ruim 4 aan 214-centstukken uit den muntmeter c«nomt» BROODKAARTEN. Totnogtoe golden de broodkaarten in dew gemeente 4 «eken. Gisteren zijn de laatste afgeloopen. De nieuwe die zijn uitgereikt gelden maar tot 1 November a.s. Dit is in verband mot de bepaling van den Minister, dat de kaarten voortaan In all© gemeenten des Rijks gedurende een volle maand zullen gelden. Spaarnéam, Door den geweldigen aangroei van kroos in hc-t Spaarne raakte gister- uvond een schip vast bij „Den Mooijen Hel", omdat de 6chipper de breede kroosslrook voor land aanzag en zoodoende uit den koers raakte. iJmuiden Mijnengevaar. Wegens het mijnengevaar vertrek ken op eultele uitzonderingen na geen loggers ter haringvisscherij. De staking van steenkolenwerkefs. Douderdag heeft een conferentie plaats geluid tusselien de directie der N. V. Vereenigde Steenkolenhandel alhier en het hoofdbestuur van den Bond van Ilaven- en Transportarbei ders inzake den looneisch van de kolenlossers aan de drie kolen-eleva tors alhier. De staking omvat een 12-tal kolenlossers. De eisch is /2 loon meer per week. De directie is bereid 11 per week meer te geven Over de bijzaken is overeenstemming verkregen. Intusschen liggen in de Visschers- haven alhier een aantal stoomtraw lers op steenkolen te wachten. EEN VERZEKER IN GS- QUAESTIE. Onze corr. schrijft Zooals destijds gemeld is zijn in de eerste helft van de maand Juni van dit jaar op de Noordzee geble ven vier stoomtrawlers van IJmui den, namelijk de Rijnland" van dt Maatschappij Rijnland, de „Texel 1" van de Maatschappij Texel, de „Ire ne" van de Maatschappij Noordzee, en de „Letty" van de Maatschappij Letty. Algemeen werd gedacht, dat mijnontploffingen de oorzaak van die ramp zijn geweest, doch is zulks nimmer met zekerheid vastgesteld kunnen worden, daar niemand te ruggekeerd is om daarvan verklu- ring te kunnen geven, en ls niemand getuige geweest van de ramp, waar door de schepen getroffen zijn. Op grond van „tijdingloosheid" van de schepen zijn nu door de betrok ken maatschappijen na den daartoe verstreken vereischten tijd de maat schappijen, waarbij de schepen en de opvarenden verzekerd waren, tot be taling der schadevergoedingen aan gesproken, doch dezen weigeren een parig de uitbetaling der verzekerde bedragen, zich beroepende op „mo lest". Dit lijkt eenigszin8 bevreem dend, waar men wegen® de ongeval len ter zee de premie voor „tijding loosheid" verhoogen wil na beëindi ging der loopendc polissen. De On derlinge Risico Maatschappij beroept zich bij haar weigering tot uitbeta ling der verzekerde sommen op „tij- diugloosheid", zoodat een langdurige procedure hiervan wellicht het ge volg zal zijn. Daar tengevolge dezer quaesties de nabestaanden van de omgekomen bemanningen in zoover re gedupeerd zouden worden, dat zij zoo lang op hun uitkeeringen zou den moeten wachten, is door den directeur der maatschappijen Noord zee en Lettv, den heer Joh. N. Klein te IJmuiden, besloten, in afwachting der rechterlijke beslissing, wie de schade zal moeten dragen, de verze keringsmaatschappijen of de Onder linge Risico Maatschappij aan de na bestaanden der opvarenden van zijn twee verdwenen schepen de hun toe komende uitkeeringen uit te betalen tot een gezamenlijk bedrag van ruim 16.000. Bloemende»'. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: A Zuidweg, Klein Heiligland 74 rood te Haarlem, een grijze dames bont; HL Eijsten, Zomerzorgerlaan 18, te Bloemcfidaal, «en zilveren broche; Kuiper, Julianalnan 3U5, te O verveen, een rood koralen armbandje me; gou den slotje; J. Meijer, adres stal huize „Karmel" te Bloeineudaal. Lage Duin en Daalsclieweg; een gouden bril; S. van Velthoven, Verbindingsweg 7, te Bloemendaal, een zakmesje; aan het bureau van politie te Overveen, een witte zakdoek. Zandvocrt. Do afdeeiing van den Raad van State voor de geschillen van bestuur behandelde: Het beroep van J. de Vries Pz. te Zandvoort als gemachtigde van liet bestuur der N.V. Ijsfabriek Zand voort. tegen bet besluit vnn burge meester en wethouders dier gemeente van 16 Febr. 1915, waarbij aan hem en zijne rechtverkrijgenden voor den proeftijd van één jaar, onder zekere voorwaarden, vergunning is verleend tot hot oprichten van eene ijsfabriek aan <1© Heerenstraat. De provinciale hoofdingenieur, met wiens advies God. Staten zich veree nigen, geeft in overweging eene defi nitieve vergunning te verleenon, daar z. i. voor het stellen van een proeftijd geen aanleiding bestaat, en voorts om eene der voorwoorden te doen ver vallen cn eene andere te wijzigen. Behoudens ecue afwijking acht de directeur-generaal van den Arbeid ook de door den hoofdingenieur ont worpen voorwaarden doelmatig en weinig bezwarend. Dc koninklijke beslissing volgf ia- ter. Haarlem marmeir. Ten overstaan van notaris Heinsius werd gisteren te Hoofddorp publiek geveild, dé boerderij „Hardenberg", gelegen aan den Aalsmoerderdijk na bij Aalsmeer, ter grootte van ruim 62 H.A. bouw- en weiland. Do vei ling geschiedde in 4 perceolen cn combinatiën. Perceel 1 werd gekocht door den heor Treur te Hoofddorp en wel 16 H.A. en 90 Aren bouw- en weiland voor f 24 200. Perceolen 2 en 3, zijnde de boerde rij met verdere getimmerten en 41 H A. bouw- en weiland, werd gekocht door J. van Vuurcn, te Haarlemmer meer, voor 72 670. Perceel 4, zijnde twee arbeiderswo ningen onder één kap, met 4 H.A. 6 A. en 90 c A. bouw- en weiland, werd gekocht door R. Ravenstein te Aalsmeer, voor 8300.—. Door het bestuur van de afd. Haar lemmermeer van het Witte Kruis, is besloten na gehoord te hebben de commissie voor de wijkverpleging, het bouwen van een wijkgebouw te Hoofddorp, op te dragen aan den Jaagsten inschrijver K. Bakker, te Vijfhuizen, voor een bedrag van 9878-Omtrent het bouwen van een wijkgebouw te Nieuw-Vennep werd nog geen beslissing genomen omdat de som waarvoor werd Inge schreven, het beetuur te hoog voor komt in verhouding tot die van Hoofddorp. Hierover worden dus nog onderhandelingen gevoerd met an dere aannemers. Door den Burgemeester werd na mens de gemeente gisteren op het marktplein te Hoofddorp publiek ver kocht ongeveer 1500 zakken en een partij hout, alles gebruikt ten behoe ve van den opslag van de gemeente lijke tarwe, die het vorige jaar in oe- meentolijk depot was opgeslagen De opbrengst van de zakken bedroeg; 711 en die van bel hout 16120, al- zoo te zamen I 872.20. De kosten van aankoop zijn door dezen verkoop ruimschoots gedekt. Op de najaarsveemarkt te Hoofd dorp waren Donderdag aangevoerd 20 melkkoeien. Prijzen van 190 tot 270. Binnenland LOGGER VERGAAN. De logger MA 32 heeft te Maassluis de overlevenden aangebracht van de bemanning van den logger MA 147, welke op de Noordzee vergaan ls. D© overlpvenden zijn: L. v. d. Lugl, Sa». Ja, Witman, Onderdemlinden, Braven- boer, Kop en Varenkamp. Medege voerd is ook het lijk van K. v. d. Lugt. Van de bemanning zijn vermist: J. v. Oeveren, A. v. Oeveren, J. v. d. Lugt, R. v. d. Lugt en J. v Sola. MIJNEN. De N. R. Ct. meldt; Sedert het bekend wonden van de ramp van den logger M. A, 47, zijai geen Katwijker loggers meer van IJmuiden naar Zee gegaan. De logger Johanna uit Katwijk heeft bij aankomst te IJmuiden meegedeeld op 54 cr. 40 min. N B. en 1 gr. 30 min. O.L. oen mijn van zeer groote afmetingen en bijzomderen vorm te hebben aangetroffen. TWEE MENSCHRN VERDRONKEN. Wij lezen in de Telegraaf: Doordat de brug over de rivier de Mark. nabij Stampersgat, openstond, juist toen de train der Zuid-Neder- landsche Stoomtramwegmaatschap- pij op weg naar Breda aldaar moest passeeren, deed Dolwlerdagmiddag circa zes uur, de machine in het water De machinist Cappelle en de stekti Groen, verdronken. ZEPPELINS BOVEN ONS LAND. 't Haagsch Correspondentieburoau 8ch rijft: ,,Donderdagmorg«n hec-ft zich «en luchtschip vertoond boven Vlieland en Terschelling en een boven Zee land. de Brabontsche grens en Zuid- Limburg. Van verschillende zijden is er geschoten. Door den heerschen- den dikken mist is het niet onwaar schijnlijk. dat deze luchtschepen uit hun koers zijn geraakt en daardoor boven ons territoir zijn o/zedwaald". Verder meldt 't Hangsche Corres- pondentiebnreau nog: „Naar men ons mededeelt hebhen de herhaalde gevallen van schending van Nederiandsch gebied door Duit» sclie luchtschepen, die zich in den laatsten tijd hebben voorgedaan, on ze Regeering tot even zoowie protes ten aanleiding gegeven. Zooals be kend is heeft ïn het bijzonder het ge val van de twee Zeppelins, die den 8sten September jl. over ons land zijn getrokken, tot een ernstig vertoog harerzijds bij de Duitsehe regeering geleid. De Duitsehe regeering heeft daarop haar levendig en oprecht leedwezen over dit voorval betulok De Duitsehe militaire overheden heb- ben wijders de voorschriften, welke het overtrekken van onzijdig gebied strem? wrbieden, aan alle luchtschip- pers ln herinnering gebracht en aan diegenen onder hen, die zich aan overtreding daarvan hebhen schuldig gemaakt, eene terechtwijzing toege diend VERKEER MET ENGELAND. Donderdagavond is er te Vlissingen geen mailboot aangekomen, en van daag vertrekt «r geen boot van Vlis- slngen naar TiLhurv. (N. R. CL) SCHENKING AAN DEN STAAT. De minister van financiën maakt' bekend, dat eem inwoonster van 's- Gravenhage aan den Staat der Ne derlanden ten geschenke heeft gege ven zeven schuldbekentenissen van f 1000, in de 5pcts. vrljwillisre Staats- leening 1914, met alle daarbij behoo- rende nog niet verschenen coupons, als tegemoetkoming in de door het Rijk gedane buitengewone uitgaven ten gevolge van de bijzondere tijd* omstandigheden. (St.-Ct.) KAMERVERKIEZING TE ASSEN. Rij enkele candidaatsteUing werd Donderdag tot lid van de Tweede Ka mer (vnc.-V'an Deventer) gekozen (te heer W. O. A. Koster. DE DIRECTEUR VAN HET MU SEUM AAN DE WILI.EMPKADE TE ROTTERDAM. Donderdag heeft d« Rolterdamsche raad tot directeur van het Museum voor Land- en Volkenkunde en het Maritiem Museum „Prins Hendrik als opvolger van den heer Joh. F Snelleman. die wegens gezondheids redenen ontslag had genomen be noemd den hoer J. W. van Nonhuys. ONGELUKKEN De milicien Van Tastwijk. die nut verlof was. bekwam Woensdag te Stratum een slag van een ravalerie- paard Zijn toestand is levensge vaarlijk. Rechtszaken IN GEVAAR BRENGEN VAN DE ONZIJDIGHEID VAN NEDERLAND Do rechtbank te Rotterdam heeft den 30 Jarigen uitgever en journalist W. N. J. v. D. en den 36-jarieen J D correspondent van de Daily Mail, be klaagd geweest van hel, lu geval van eem oorlog, waarin Nederland niet betrokken ls. opzettelijk ©enige loiii- del'Tig verrichten waardoor de onzij digheid van den Staat wordt tn ge vaar gebracht, vrijgesproken. Do rechtlxuik overwoog voorecret, dat niet gebleken was, dat beklaagden de wetenschap bezaten of moesten bezitten, dat zij handelingen verricht ten, waardoor de onzijdigheid van den Slaat zou worden in gevaar ge bracht en in de tweede plaats, dat de beteekenis van de ln beslag ge nomen teekenlngen alleen haar ont staan dankte aan de fantns e var. ge tuig® H. Barthel, «n deze teekenlngen voor het Duitsehe rijk van niet bet minste belang waren.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1