NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 33eJaarcjang No. 9927 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 18 OCTOBER 1915 a HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÊN: per drie maanden: Van 1—5 regels 75 Cts.; iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Haarlem van 1—5 regels f\.—.eikeregel meer/" 0.20. Reclames 30 Cts. per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond"A 1.50 ZP7 Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 15 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland2.— v^3 jfc v) e"ce re^e' meer contan^ O^eïlluslreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem' I I I I I I I I I 0.37'/, Jj^MÊÊ0iki Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. „de omstreken en franco per post. 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOAL Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) goebenneerden wordt gewaarborgd door ,,The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 19 OCTOBER. Orgelbespeling in de GrooLe Kerk. Schouwburg: Totok en Judo. C.nema-Palace: Voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Biusc. Theater, Barteljorisstraat: Voorstelling. Geb. St. Bavo: Biosc. voorstelling. Legtr des Heils: Samenkomst. OM ONS HEEN No 2071 Snipjes Bit de afdeBiingsver- liet schalksche toeval heeft gewild, 'dat bij de loting voor de afdeelingen van den Raad in iedere afdeeling nieuwe leden zit!ing kregen. Aan de verslagen is dat te zien ,want naast de bekende stokpaardjes van de oude re leden draven er nieuwe door heen, soms zonderlinge beestjes, die wel niet lang zul en leven. 't Is niet uit te maken, tot welke categorie het lid behoort, dat beier vond geen algetneene beschouwingen over de begrooting te houden, nu als wothouder van financiën een nieuwe functionaris opgetreden is. Liet deze spreker niet al to duidelijk blijken, dat in een wethouder de Raad een soort Van tegenstander ziet?Waarom liet hij anders doorschemeren, dat de nieuwe functionaris in den korten tijd dat hij het ambt vervult nog geen harnas kan hebben aangeschoten? Er is, zou ik zeggen, juist aanleiding om eens te vragen, hoe Mr. Heerkens Thijsson over verschillende zaken van finan cieel beleid denkt. Wanneer hij van verschillende, mijnentwege van alle, zegt dat hij zich daar nog geen vaste meening over gevormd heeft, behoeft hem dat zeker met kwalijk genomen te worden, maai- 't zou toch ietwat vreemd zijn van iemand, die zijn ko peren jubileum als Raadslid gevierd heeft en in dien tijd toch wel eens aan de mogelijkheid gedacht, dat hij eenmaal aan de tafel van het dage lijksch bestuur zitten zou. Vroeger werden de afdeolingsver- gadcringen op verschillende dagen gehouden en dan is 't wel gebeurd, dat er in de eohe echo's weerklonken oit de andere. Dat kan nu niet meer, want ze hebben gelijktijdig plaats. Des te vreemder doet het aan, dat in alle drie gesproken is over het St. Elizabeths-Gasthuis. Was. het nog ge bleven bij een verzuchting over de kosten, dan zou het niet noodig zijn er op te letten, maar de klagers gaan verder. In de eerste afdeeling was er een lid die meende, dat een groot aan tal patiënten opneming in het gast huis verzoeken, die zonder bezwaar in hun huis kunnen worden verpleegd; zelfs werd „van verschillende zij den'' wenschelijk geacht, dat B. en W. aan alle geneesheren van Haar lem een schrijven zullen zenden, hou dende verzoek om alleen die patiën ten voor verpleging naar het Gast huis to verwijzen, waarvan de ver pleging ann buis bezwaar onder vindt. In de 2de afd. werd te kennen gege ven, dat door doctoren vrij gemak kelijk tot opnemen in de godshuizen van personen lijdende aan slepende ziekten wordt geadviseerd en dut ook bij de kraam verpleging niet onbelang rijk kan worden bezuinifid- In de 3d© afd. stond de wijzer in het huisje. „Eenerzijds" werd ge- meond, dat men de zieken te vroeg naar de inrichtingen zond en ze daar te lang liet verblijven, „anderzijds" dat spoedige opneming der zieken, vooral in arbeidersgezinnen dikwerf, zoo met altijd, gewenscht werd en dat men ze te vroeg naar huis zond, om plaats voor anderen te krijgen. Als Raadsleden geroepen worden (of zïch geroepen achten) over hon derd en een onderwerpen hun oordeel te zeggen, Is het niet te verwonderen, dat zij van: al die zaken geen verstand hebben, maar hier hebben verschillen de sprekers toch wel een schoone ge legenheid om te zwijgen, laten voor bij gaan. Vooreerst omdat men toch, na het met moeite overwinnen van een taaien tegenstand, eenparig van oorden is, dat in 't algemeen gast- hulsverpleging boven huisverpleging te verkiezen is. Die nu om de kosten te gaan beperken zou toch een stap achteruit zijn, want de huisverple ging schiet in velerlei opzicht te kort: in hygiene en contröle, om deze maar alleen to noemen; ze wordt bovendien in de meeste gevallen totaal ondenk baar, wanneer het de huisvrouw zelf betreft, omdat er dan geen verpleeg ster meer is. Over de hygiëne behoeft niet te worden uitgeweid, dat de con tröle door die keus van geschikt voed sel, door allerlei onderzoek in een ia boratorium in 'tgasühuis goed is, in de particuliere woning zoogoed als niet bestaat, spreekt van zelf. Ook worden in het Gasthuis de simulanten spoe dig ontdekt De critiek in de afdeelingen kornt evenwel op 't gebied der fantasie, waar zij 't heeft over te vroeg of te laat naar huis sturen van patiënten. Zou de Raad deze medische quaeslies maar niet liever aan de doctoren van 't Gasthuis overlaten? En aan het College van door den Raad zelf be noemde regentenf? En aan 't reglement dat in art. 3 bet verplegen van cliro- nisch-ziekem verbiedt? B. en W. kunnen de circulaire aan de Haarlem»che doctoren zenden. Ze kunnen 't ook laten: dat is goedkoo- per en heeft hetzelfde effect, want iedere medicus is er immers van over tuigd, dat bij alleen dan opneming in het gasthuis verzoekt, wanneer dat noodig is? Zullen de leeken in den Raad hun de ietwat bedekte, maar toch duidelijke, boodschap thuis stu ren, dat zij klaarblijkelijk onnoodig patiënten naar het Gasthuis zenden? Als ik een Haarleonsche dokter was, legde ik vast en zeker zoo'n circulaire met spoed in mijn pmllemand ter oeuwige rust. De opmerking in de tweede afdeo ling tot instelling van een vaste oom missie op sociaal gebied, wegens de hcerschende tijden, is niet heel vrien delijk voor B. en VV. Als zoodanige Commissie noodig is, dan zouden.... B. en W. die zelf moeten zijn. omdat niemand beter dan het College recht streeks voeling kan houden met hoo gere autoriteiten en bovendien het terrein volkomen kun overzien. DAar- voor is dus geen speciale Raadscom missie noodig; zoodat de opmerking veel lijkt op een critiek op B. en W. zelf. Te meer, omdat het College in den laatsten tijd in allerlei zaken, die geopperd werden als gevolg der moei lijke tijden, adviezen heeft ge geven. En wel gewoonlijk in afwijzen den zin. Wenechen betreffende melk, groenten, goedkoope kolen konden geen instemming bij B. en VV. vinden: dat wit zeggen, het College vond geen aanleiding tot zelfstandig optreden. Indien nu de Raad een afzonderlijke Commissie wenscht zullen ongetwij feld B. en VV. deze Commissie willen zijn. Twee oude stokpaardjes werden weer van stal gehaaid: de verlichting van de wijzerplaat op den toren van de Groote Kerk en de gemeentelijke brandverzekering. Misschien zullen B. en VV. het Anders zorgen, maar één van de bezwaren, misschien wel het grootste, tegen deze verzekering is, dat het heel moeilijk zal zijn, zwakke broeders af te wijzen en dat de Raad herhaaldelijk zal komen te staau voor een debat over de al of niet solvabiliteit van een afgewezen aspirant-verzekerde. En wat er met gemeentelijke verzekering gewonnen wordt, behalve dan nu ja de ver. wezenlijking van het beginsel, kan ik niet goed begrijpen. Verlaging van de premie zeker niet .want de ooncur- rentie op dat stuk is bij de maat schappijen groot genoeg en de ge meente werkt eenmaal niet goedkoop. En dan de verdichting van de wijzer plaat! Daar moesten we allemaal voor wezen, wanneer in dan gevel van 't Stadhuis niet een klok was, wanneer de horloges nog niet waren uitgevon den, wanneer er niet in tal van win kels klokken hingen waarop je van buiten kijken kunt, wanneer de in stallatie van eledrisch licht op dan toren geen geld kostte en wanneer die geen 'zij het dan ook gering) brand gevaar opleverde. Bestonden deze vijf bezwaren niet, waarom zouden we dan het eenige werkelijke voordeel, dat er aan verbonden is niet vervul len? Namelijk dat het aardig staat- Want dat doet het en als je neef uit Lutjebroek of Uithuizermeeden over is, kijkt hij vast met bewondering naar die verlichte wijzerplaat om hoog. „Harrejennig, die stadsluu hè 'n alevel wat raorst" In afdeeling II vinden we bij een geopperd bezwaar meteen de weerleg ging vermeld. Er werd geklaagd, over het zwemonderwijs en de gedachte geopperd, het subsidie ln te trekken Men antwoordde, dat B. en VV. voor 't kvopende dienstjaar het subsidie al niet uitbetaald hebben. Heel gemakkelijk voor B. en VV., zoon vraag en antwoord-spel Nog gemakkelijker voor de afdee ling, wanneer de vrager eerst eens geïnformeerd en daarna zijn vraag niet gedaan hadl J. C. P. Stadsnieuws DE NEDERLANDSCHE BEIAARDEN Uit een artikel van den heer August Monet in „De Telegraaf" over een go- spiek, dat hij hoeft gehad met Denijn en Vincent, den Amsterdamschc-n beiaardier, ontleenen we nog het vol gende over de Nederlandsche caril lons Zijt go niet naar hier gekomen om concerten te geven? vroeg de lieer Monet. Ik had natuurlijk niet beter ge vraagd maar er is in heel Holland niet een beaard, waarop ik fatsoenlijk spelen kan, ten minste niet, zooals 't er op 't oogehblik mee gesteld is lleb ik u dat niet altijd gezegd? viel de heer Vincent in. Hoe moet ik dat verstaan, vroeg ik. L' zult toch niet zeggen, dat hier geen mooie klokken zijn? Er zijn er veel méér mooie dan bij ons in België maar óf wel ze zijn verwaarloosd, óf wel verknoeid. Sprekend over i'n feestelijke ont vangst te Arnhem, merkte de heer Denijn nog op Maar.. wat heeft dat muisje daar een staart gekregen:... Gij weet waar schijnlijk, dat de V. V. V. van Arnhem een circulaire gericht heeft tot al haar zustervercenigingen in de steden, die een beiaard rijk zijn, met de bedoe ling. dat allen aan één touw zouden trekken om allerwege den beiaard kunst in eere te herstellen En daar is het nu ook wel het rechte oogenblik voor, zei de heer Vin cent Honderdvijftig jaar lang is het carillonspel verwaarloosd geweest in Nederland, maar thans komt er weer belangstelling voor onder het volk, en nu hebben we ook tot plicht, wij allen die er wat aan doen kunnen, om deze belangstelling warm te hou den. Geloof me, verzekerde daarop Jef Denijn, wat wc nu beleven, dat wordt de revolutie der beiaarden in Holland! Te Arnhem is de zaak van nu af reeds gezond, en menige ande re stad zal volgen. Maar al de Veree- nigingen voor Vreemdelingenverkeer hebben geantwoord op de circulaire van de Arnhcmsche V. V. V. en mij gevraagd om ook ten hunnent oen kijkje te komen nemen. De heer Denijn deelde mede, dat van het carillon te Utrecht een pracht- beiaard te maken is. Over het Haar- lemsche carillon bevestigde hij de door ons van hem verkregen inlich tingen en merkte daarbij o a. op, dat van den Ilaarlemsohen beiaard min der Ie maken was dan van den Utrechtsehen. Vooreerst, zei d® heer Denijn, is er de toren te smal voor een go.<d klokkenspel. Het deugt voor een beiaard nooit, als de klokken in een kring moeten hangen, en dan is te Haarlem deze kring al bijzonder klein. Natuurlijk kan daar heel wat verbe terd worden, maar bet beste krijgt men er toch nooit, Verder vertelde de heer Denijn nog het volgende Gij kent mijn stolsel. Gij woot, dat het geenszins oen nieuwigheid is. Mijr. strijd gaat feitelijk in hoofdzaak tegen de nieuwigheden, die men bij 't klokkenspel heeft ingevoerd, en gansch in het bijzonder tegen aile pia- noklavieren voor den beiaard. Ik bon teruggekeerd tot het oorspronkelijke stokjes-klaviermaar heb dan een stelsel gevonden A-oor de verbinding van de klepels met dit klavier, waar door 't me mogelijk wordt, gebonden klanken te verkrijgen. En nu begrijpt ge vanzèlfHangen de klokken op zóó'n manier, dat ze nog aan het ou de stokjes klavier verbonden kunnen worden, dan moet er feitelijk maar voor een nieuwe speeltafel gezorgd worden, en dan kan dat niet zoo veel kostenmoeten de klokken uitgehan gen en verplaatst worden, jadan loopt het allicht in de duizenden! Dan veroordeelt ge nog aitijd 't pianosystown? vroeg dë heer Monet. Méér dan ooit, zei de heer De nijn. Want nu zijn er uitvinders, di6 zich op verbetering van dit stelsel hebben toegelegd en... die heb ben het nog veel slimmer gemaakt 1 Dat zeg ik vooral voor het nieuweoor- ttg klavier, dat de firma Eyebouts uit Asten geplaatst heeft te Eindhoven, te Enkhuizen en op nog andere plaat sen misschien wel. Ik heb het gezien te Sint Truiden, enja, dat is wel het ergste 1 De toetsen zijn dubbel zoo breed als die van een piano, en gaan wel vijf centimeter diep! Zoo wordt het voor een normale menschenhand onmogelijk om daarop een accoord aan te slaan, en wie door veel stu die er toch eindelijk in gelukken zou, zoo'n reuzenklavier eenigszir.s met fatsoen te behandelen, die moet daar bij onvermijdelijk zijn handen voor de piano en voor 't orgel reddeloos kapot hebben gemaakt! REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN. De heer W. J. Waaning, Raam vest, heeft als blijk van sympathie met het streven der Reddingsbrigade, zijn mo torboot ter beschikking van het red dingswerk aangeboden. SCHOORSTEENBRANDJE. Ten huize van den lieer J. J., Groo- <e Houtstraat 133 is een begin van brand in een schoorsteen uitgebro ken. De vlammen zijn met oenige emmers water gedoofd. DIEFSTAL UIT EEN SPAARPOT. Verleden week meldden we, dat ten nadeel® van eou strijkster in een in richting aan de Brouwersvaart 36 dubbeltjes waren weggenomen uit een spaarpotje, "t Is nu gebleken, dat 8 er van door een andere strijkster waren weggenomen. TE WATER. Door handreiking is Zaterdagavond L. K., los werkman te Zandvoort, die op de Leldschevaart te water was ge fietst op het droge gebracht. RECLASSERRING. Door de afdeeling Haarlem van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcohol- houdendë dranken zal deze week een voordrachtavond worden gehouden ln het gebouw De Nijverheid. Door den heer W. P. J. Ovenneer, van hier, zal gesproken worden oawt het onderwerp: Reclasseering. Mej. A: Habermehl zal den avond opluisteren door declamatie. CABARET-AVOND. Naar wij vernemen wordt een ca baret-avond voorbereid, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele der ontwikkeling en ontspanning voor militairen. Verschillende medewerkers xljn reeds gevonden, zoodat een avond met veel afwisseling en... een groot batig saldo wordt verwacht DU U RTF. TOESLAG. Door de raadsleden Mr. Plingen- herg, De Braai, Bregonje en Klein 1b een voorstel aan den Raad gedaan om een duurtctoeslag te verstrekken op salarissen van gemeente-ambtena ren en -werklieden, wier salarissen minder dan f 20 per week bedragen. (Zie vervolg stadsnieuws pag. Uit de Omstreken Weder osn ïog&er In d« lucht gevlogen. Men seint ons uit IJmuiden De kapitein van het uit Newcastle binnengekomen stoomschip „Beijer- land" deelt mede, dut volgens rap port van den. logger SCH 381 „Dank baarheid" Zaterdagmiddag een log- eer op ongeveer 20 mijl Oost van het I Ne warp-vuurschip op een mijn is ge- looj>en en in de lucht gevlogen. Aangezien de „Beyerland" den logger reeds voorbij gestoomd was. konden nadere bijzonderheden niet worden gevraacd- Sehoten. EEN SCHEIDSGERECHT. Zaterdag had de stemming plaats voor twee leden van het Scheidsge recht voor gemeentewerklieden. Gekozen werden als leden de hee- ren Noveras en C. Kruif, en als plaatsvervangende leden de heeren J. F. van Halum en W. Hoogerhuis. Kiliegom. Gere f. Kerk. De Gereformeerde kerk alhier be staat 50 jaar. Dit zal Woensdagavond a.s. herdacht worden in een bijeen komst, waar een drietal sprekers het woord zulten voeren. Spearndam, Men schrijft ons In den nacht van 16 op 17 October J.l. is door de rijksveldwachters De Jong alhier en II. Walter te Scho ten. wegens liet visschen met de geb- be bij nacht en zonder vergunning van den pachter in het Noorder- Spaarne, bekeurd J. P. van E., via- scher te Haarlem. De gebbe is door de politie in be ging genomen. Santpoort. Zaterdag te 12 uur vertoonde zich boven ons dorp, aeer hoc<g in de lucht, eon vliegmachine, die in zui delijke richting verdween. Zaterdagmiddag overkwam den besteller de II. aan het Station Meer- eu-berg een ongeluk. Terwijl men be zig was balen hooi af te laden en een daarvan viel, kwam hij hulp aanbie den, waarbij hij door het steigeren van het paard tU89Clien den wagen bekneld raakte en zijn been zóó be zeerde, dat hij per rijtuig naar zijne woning alhier moest vervoerd wor- Llsse. Zekere B. uit den RooversbrcekpoL der is Zaterdagavond nabij de Voort- laan te Lisse onder de stoomtram ge raakt. Hem werden beide beenen af gereden. (N. R. Ct.) Halfweg. De R. K. kerk alhier is bij de toe neming der bevolking vooral in het aangrenzende Zwanenburg te klein; plannen zijn in bewerking voor den bouw eener nieuwe kerk en daarbij een school, maar nog niet is beslist of die hier zullen worden gebouwd of ln Zwanenburg, waarover de meerlin gen zeer uiteenloopen. Binnenland GENERAAL SCHEUER. Te Bandoeng is overleden de gep. generaaJ-majoor tit. A. H. W. Schtuer die in den oorlog op Lombok een der populairste aanvoerders van 't Ne derlandsche leger was. NEDERLAND EN BULGARIJE. De Bulgaarsche gezant te Londen, Hadji Micheff, die aan het Neder landsche hof benoemd is, is uit Lon den hier te lande aangekomen. DE „TEXELSTROOM". Het s s. „Maasstroom" is van Len den te IJmuiden binnengekomen me* dc bemanning van de „Texelstroom". De geredden van dé Texelstroom verkeerden alien in goede gewond heid. De Texelstroom is onder aan de kiel aan het voorschip geraakt en is dus blijkbaar op een verankerde mijn ge- loopen. EEN ZEPPELIN. Zaterdagmorgen te negen uur pas seerde boven lieert nveen een Zeppe lin in Oostelijke richting. (Alg. Handelsblad). POST- EN TELEGRAAFTARIEVEN. De P. T. T. deelt mee, dat het oor deel van de post. en teïegraafdirec- teuren reeds over een wetsontwerp, beoogende wijziging van de post- en telegraaftarieven, is ingewonnen en dat het ontwerp spoedig kan worden tegemoet gezien. BRAND TE PARAMARIBO. Volgons hier te lande ontvangen particuliere berichten heeft de brand te Paramaribo gewoed in de Wagen wegstraat. Do bakkerij van den heer Abrahams is o.a. In de vlammen op gegaan. Het vuur. dat snel om zich hoen greep, veroorzaakte een paniek in de stad. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Militairen namen aan het blussching3werk deel. BEVREDIGINGSCOMMISSIE IN ZAKE HET ONDERWIJS. De eerste 6ub-commissie van da Staatscommissie voor het Onderwijs, die zich had bezig te houden met do redactie van ari. 192 dér Grondwet (voorzitter dr. D. Bos en secretaris de heer C. Feith) heeft, naar de Te legraaf meldt, den 20sten September aan de leden der volledige commissi® het volgende voorstel gezonden: lè Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der regco ring 2. Het geven van onderwijs is vrij, behoudens het toezicht der overheid en bovendien, voor wat het algemeen vormend, zoowel lager als middelbaar onderwijs betreft, behoudens het on derzoek naar de bekwaamheid en de zedelijkheid van dou onderwijzer; het een en ander door de wet te regelen* 3. Het openbaar onderwijs wordt, mei eerbiediging van ieders godsdien stige begrippen door de wet geregeld. 4. Overal wórdt in bot rijk van overheidswege de gelegenheid gege ven tot het ontvangen van voldoend openbaar algemeen vormend lager onderwijs. 5. De voorziening in de kosten van het bijzonder algemeen vormend la ger onderwijs, dat aan de bij de wet te stellen voorwaarden voldoet, wordt zoodanig geregeld, dat do vrije keus tusschen openbare en bijzondere scholen niet door geldelijke omstan digheden wordt belemmerd. 6. De Koning doet jaarlijks van den staat van het onderwijs aan de Sta- ten-Generaal verslag geven. De volgende wijzigingen zijn aan gebracht: 1. In overeenstemming met hetgeen ln dc Grondwetscommissie van 1912 algemeen werd goedgevonden, wordt thans gesproken van de aanhouden de zorg voor het onderwijs en niet uitsluitend van die voor het openbaar onderwijs. 2. Overal, waar ln het tegenwoor dig artikel sprake is van lager en middelbaar onderwijs, wordt thans gesproken van „algemeen vormend" lager en middelbaar onderwija Do bedoeling hiervan is om te doen uit komen. dat deze bepalingen niet be trekking hebben op vakonderwijs van 1 ageren of middelbaren graad, bij de regeling, waarvan de wetgever vrij is, behoudens het bepaalde in al. 3 van het Grondwetsartikel. 3. Opgenomen is de bepaling, dat niemand door geldelijke omstandighe den in zijn® keus tusschen openbaar en bijzonder lager onderwijs mag worden belemmerd. Dit is mogelijk door een stelsel van voorziening in d® kosten van het bijzonder algemeen vormend onderwijs, zooals lief, door dc commissie is ontworpen. Hier door wordt bevorderd, dat aan elke opvoedkundige richting, zooveel met handhaving van t/en voldoend peil van ontwikkeling mogelijk is. ruim baan wordt, gelaten. 4. De slotalinea is geredigeerd in overeenstemming met bet eenstemmig veria neen der Grondwet commissi o van 1912. KAMERVERKIEZING ni?TRICT AMSTERDAM IX. Naar vernomen wordt heef: de heer De Vlugt de candidatuur voor ds Tweede Kamer in district IX, hem aangeboden, aanvaard, door de rechtscli® kiesvcreenigingeD UITVOER CICHOREIWORTELEN. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat van den oogst van ge droogde cichorei-wortelen over het Jaar 1915 35 pet. zal kunnen worden uitgevoerd. VEROORDEELD. Reuter meldt uit Londen, dat een Nederlandech onderdaan veroordeeld is tot drie maanden dwangarbeid wa gens geknoei met paspoorten. Sport en Wedstrijden SCHIETEN. CLAUDIUS CIVILJS. Zaterdagen Zondag werden de wed strijden uitgeschreven door bovenge noemde schietvereenigtng, onder zeer veel belangstelling voortgezet. Bij het openingsuur. Zaterdagmid dag 2 uur arriveerde per automobiel reeds een vijftal korpscbutters van de vereen.iging Wilhelmina ie Amster dam. Vervolgens kwamen ook do schutters van Haarlem cn omstreken (er plaatse.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1