gaarne in vrede hebben voorgeleefd,1 wanneer de buren het slechts daartoe in staat stelden. Het bevond zich in denzelfden toestand uls wij, voor het uitbreken van den wereldoorlog. Ook Bulgarije werd de oorlog opgedron- gen. Onze nieuwe bondgouoot zal niet al leen met ons strijden, maar ook met ons overwinnen." OOSTENRIJK EN BULGARIJE. 't Correspondentie-bureau te Wee- nen deelt nieüc: Ten voordeele van het onder lei ding der Koningin van Bulgarije wer- kendo Bulgaarsche Roode Kruis wordt in Oostenrijk een actie onder nomen om een .groot comité te vor men ter ondersteuning van dat lief dewerk. De actie zal onder leiding staan van den vroegeren gezant te Petersburg, prins Liechtenstein. FRANKRIJK VERKLAART OOK DEN OORLOG AAN BULGARIJE. Reutor seint 'uit Parijs dat ook Frankrijk dan oorlog aan Bulgarije verklaart. Voor de Armeniërs. We lezen in de N. R. Gt.: De Zwitsersche pers bevat een door professoren, geestelijken en vele an dere voorname burgers onderteeken- do oproeping ten bate van de Arme niërs. Zij verklaren, dat terwijl do oorlog de aandacht van de geheele wereld in beslag neemt ,,ln Turkije dingen gebeuren, die zelfs in onzen, aan ver schrikking gewonden tijd, vreeselijk zijn en datgene wat vroeger gebeurd is, nog ver overtreffen. ,,Het geldt niet minder dan de stel selmatige uitroeiing van een geheel Christenvolk, van de Armeniërs, die nu op touw is gezet, omdat de volko men heerschappij van den Islam in het Turksche rijk verwezenlijkt moet worden. Reeds zijn honderdduizenden Ar meniërs öf uitgemoord i>f moeten zij, weggesleept uit hun haardsteden, in de steppen van Mesopotamia of an der* streken jammerlijk omkomen. Een groot aantal vooral vrouwen en kinderen zijn gedwongen, don Islam te omhelzen. ,,Dezc feiten zijn vastgesteld door stellige getuigenissen en rapporten van in elk opzicht geloofwaardige personen, die hun wetenschap uit ei gen aanschouwing hébben. „De ondorgeteekendon willen niet uileen het Zwitsersche volk om krach tige hulp tot leniging van don nood die onder de overlevenden van het ongelukkige Armenische volk heerscht vragen. Zij achten zich ook verplicht, ten aanzien van de geheele wereld op deze gebeurtenissen de aandacht te vestigen en rich tot de openbare mce- ning van alle landen te wenden, op dat tot bescherming van do overle vende Armeniërs onverwijld wordt gedaan, wat op dit oogenblik te Kon- Stantinopel nog gedaan kan wordon". Verspreid nieuws van deooriogsvetrfen WAAR DE OORLOG WOEDDE, Een correspondent, van 't Alg. Han delsblad schrijft o.a.: Van een hoog punt, achter do Duit- sche stelling, bob ik, door een schaar- verrekijker, Atrecht gezien, voor hot grijpen dichtbij. Uit de puinhoopen staken op het stukgeschoten dak van de kathedraal en één massieve, zware toren, die eens oen gebouw sierde, ik weet niet welk. Dat is nog het eeni ge, wat er van de stad overgebleven Is; de zware toren, die waakt over hel puin rondom de kathedraal, waarvan alleen nog maar de muren slaan. In de ruines heb ik niets kun nen ontdekken van het beroemde stadhuis. In deze afgebrande, stuk geschoten, nog steeds smeulende omdat voort durend opnieuw gevuurd moest wor den op dit Fransche steunpunt woestenij van steen, balken, ijzer, neergedonderd tot één reusachtige afbraak, wonen nog soldaten, wonen zelfs nog burgers. Dit vermpeddo al thans een Duitsche officier, die Ln de voorste loopgraven duidelijk gehoord had uit Atrecht het blaffen van hon den en het... huilen van kinkloren. Zoo lang er nog één ongedeerde kel der is in een dorp, al wordt dit nu al een jaar lang beschoten met het zwaarste geschut zoo lang zijn er nog burgers in de straten te vinden, die dwalen door en over de puinhoopen, hongerig zoeken, angstig rond kijken en vluchten in een kelder, zoodra het doffe dreunen, dat nooit ophoudt, overgaat in een heftig gedonder dichtbij. In een door de Duitechers bezet ge hucht in deze buurt bleef een oude grootvader in een kelder wonen met t:Ju vijf jonge kleinkinderen. Een granaat sloeg in den kelder. En van de zes mcnschen blevcui ©r twee kin deren Ln leven. Zij waren de laatste inwoners Honderdduizenden burgers zullen na den oorlog torugkeeren naar hun stad, dorp, hofstede. Tienduizenden zullen er niets dan puin vinden. En duizenden zelfs dit niet De plek, waar eens hun dorp stond, zullen ze moeten zoeken. Want het puin werd allengs weggedragen naar de loop graven, om er dan drassigen grond vast te stampen, naar de wegen, om er de gaten door granaten geslagen, do gciilcn door «waar beladen wa gens gegroefd, te stoppen. Deze ruines zijn volkomen van de» aardbodem verdwenc-n. Daar kan de vader het kmd niet rnccr do plaats wijzen, waar het geboren werd. Zoo moet er in het vroegere Holle- heeke, in Vlaanderen, niets meer te zien zijn zelfs van do fundamenten, waarop eens de huizen stonden... MUNITIEYERBRUIK Dr. Max Osborn, correspondent van de „Voss. Zgt.", heeft het munitie- verbruik der Franschen in Cham pagne gedurende de gevechten van 22 tot 25 September, nagegaan. Hij zegt de gevechten begonnen op 22 September des morgens om zeven uur en eindigden op 25 September des morgens om tien uur aldus 75 uren zonder oponthoud. Volgens waarne mingen is vastgesteld dat gemiddeld, in een ruimte van 100 meter breedte en 1 kilometer diepte, per seconde een schot is gelostdat deze ruimte in één uur met 3000 granaten werd bestrooiddat wanneer men het aanvalsfront op 25 kilometer breedte aanneemt, er per uur in het gdheel 90.000 schoten gevallen zijn. Neemt men als gemiddelde duur van het roffelvuur 50 tot CO uren, dan komt men op een totaal van 50 millioen schoten der artillerie, een cijfer, dat eer te laag dan te hoog is geschat. Zoo iets heeft de wereld, zoolang ze bestaat, nog niet beleefd I Zooiets heeft een leger nog nooit doorstaan BESMETTE STEDEN. Het angst-aanjngende begin is Brest-Litowsk. Aldus schrijft een medewerker van de Vossisehe Zei- tung uit Kobrijn, dd. 2 October. Achter de traag stroomende, met wilgen begroeide oevers van de Boeg met vestingwerken, die in moerassen gebouwd zijn, opent zich deze poort naar Rusland, die een stad geweest is. Sedert den brand van Moskou is zoo'n gruwelijke vernieling van ean grootc, bloeiende gemeente zonder weerga. Straat aan straat liggen de huizon in puin, misschien is één hon derdste gedeelte door het toeval ge spaard. Toch is het vuur niet de wreedste der demonen, die achter den oorlog aantrekken. Het vuur reinigt, het brandt do besmetting weg en verhin dert dat de ellende groeit tot stin kende gruwel. En daarvan was het vol, toen de Duitsche troepen Kobrijn binnentrokken. Vluchtelingen waren teruggekeerd naar de prijsgegeven stadVer moedde het Russische legerbestuur wel, toen het bevelen gaf om steden te verbranden, landen te ontruimen en duizenden mee te sleepen, welke ontzetting het eroorzaakte? In de synagoge verdringen zij zich. Daar binnen liggen gewonden, nog van de beschieting, stervenden, dooden; choleralijken. Daar buiten een slin kende hoop diercadavers, varkens, runderen. Want hier heerschen be smettelijke darmziekten en runder pest. Hulp voor de gewonden, zie ken. zwakken is sedert dagen onmo gelijk. Eén enkele Russische dokter tracht het onuitvoerbare te doen en enkele ziekenverpleegsters offeren zich op in dienst van de ellende. Wat zij, die den oorlog reeds leerden ken nen, nooit gezien hebben, zien wij hier: een man, waanzinnig geworden door den honger. Een Duilsch-Gall- cilir, op een legerstede uitgestrekt, brult als een dier tegen de binnen tre dende officieren. Hij is een krachti ge man met een zwarten baard. Zoo dra hij echter met veel moeite de de ken een weinig van zich schuift, tilt hij een arm op als van een doods, zonder vleesch Geen huis is vrij van besmetting. Op het marktplein staat een groot bord, dat voor cholera daarschuwt en een paar pas verder een, met het opschrift runderpest. Aan vee is geen gebrek in dit land. Ook nu nog zijn er aanzienlijke voorraden. Maar overal langs de wegen liggen de ge zwollen lijken van dieren, die aan pest stierven. Uit DuHscbEsnd. CLARA ZETKIN. De Duitsche soeiaal-dcmocrato, Clara Zetkin, die onder beschuldi ging van landverraad in het laatst v an Juli te Karlsruhe werd gearres teerd. is, naar de „Vorwfirts" mee deelt, thans uit do voorloopige hech tenis ontslagen. LANDSTORM. Men meldt aan de N. R, Ct. Jongelieden in Pruisen, die in de maand Sopt. 17 jaar zijn geworden, moeten zich voor don landstorm aan melden. Uit Engoland. GEÏNTERNEERDEN. De Engelsche minister van binnen- landsche zaken heeft in hot parle ment meegedeeld, dat het totale aan tal geïnterneerde onderdanen van vijandelijke laniden in Engeland 32.400 bedraagt. DE DARDANELLES De N. R. Ct. deelt over een gedach ten wisseling Lu 't Hoogerhuia o.a. mede: Burggraaf Milncr wenschte open hartig te verklaren, dat wat er ook voor kwaad uit de noodlottige ont wikkeling der Balkanzaken mocht voortkomen., ze den Engelschea ten minste een gelegenheid kon bieden die nooit meer zou terugkeeren, name lijk zich terug te trekken, uit een on derneming, waarvan de volbrenging thans hopeloos is. Misschien had de regeering redenen, alleen aan haar bekend, om or niet toe over te gaan. Illj wenschte niet op openbaarmaking van die redenen aan te dringen, maar wanneer hij hoorde zoggen dat het zoo'n verschrikkelijk ding zou zijn om het Dardanellen-avontuur op te geven, daar het zoo'n slechten indruk op Imdië en het Oosten zou maken, kou hij niet nalaten te vragen of hot niet een nog slechter indruk zou maken, wanneer men mot de on derneming voortging en het op een volslagen ramp uitliep. Hij besefte wel hot netelige van den toestand. Maar hij voelde ook dat de regeerlng al te lang. op politiek en strategisch go- bied, van de hand in den tand had geleefd, en hij vond dat er een vree sol ij ke verantwoording op de regee- ring rustle. DE ZEPPELIN-AANVALLEN IN ENGELAND. De Times geeft een lijst van Zeppe lin-aanvallen op Engeland 19 mot den laatsten mee en de slachtoffers die daarbij zijn gevallen. Er zijn dit Jaar, sedert de aanvallen op 19 Janu ari begonnen, 167 menschen door Zep pelins gedood en 384 gewond, bijeen 551, waarvan alleen 170 bij den laat sten aanval. VERGELD INGS-MA A TREGELF.N VOOR ZEPPELIN-A NV ALLEN GEVRAAGD. Op initiatief van de „Globe" bad te Londen een openbare vergadering plaats, waar moties werden aange nomen, in welke er bij de regcering op aangedrongen werd, dat zij open lijk vergoldings-maatregelen tegen Zeppelin-aanvallen zou aankondigen. De „Times", bevat een ingezonden stuk van dezelfde strekking van den bekendec schrijver Conan Doyle, dat als volgt luidt: „Het is zeker tijd dat or krachtiger wonde opgetreden tegen de ZeppoHn- a am vallen. Het komt mij voor, dat dat niet moeilijk zou zijn. Indien een klein „wraak-eskader" van snelle, Engelsche vliegmachines ergens in Oost-Frankrijk gestationneerd werd, en indien de regeering openlijk aan kondigde, dot iedere aanval op een open stad ln Groot-Brilannië dadelijk en zonder pardon gestraft, zal worden: door drie aanvallen op Duitsche ste den, dan zal DuitschJand spoedig tot rede worden gebracht. ,,Ik kan mij levendig voorstellen, dat onze vliegers dit een weerzin wekkend werk zouden vinden, maar zij moeten er dan om denken, dat nu reeds zoo lang in Engeland vrouwen en kinderen .opgeofferd zijn en al zooveel geduld is beloond en dat al- leeji vergeldingsmaatregelen iets kunnen helpen om de burgers tegen, dezo moorddadige aanvallen te be schermen". Uit België EEN DAME TERECHTGESTELD. Reuter seint uit Londen- De Amerikaanscho ambassadeur he'eft aan het ministerie van buiten- Iandsche zaken, bericht, dat miss Edith Cavell, vroeger hoofd van een kweekschool te Brussel, op 13 Oct. is terechtgesteld, nadat zij eerst tcf dood was veroordeeld. Naar men verneemt, was zij be schuldigd een schuilplaats te hebben verleend aan Fransche. en Engelsche soldaten en Belgen van militairen leeftijd en hen te hebben geholpen om uit België te ontkomen teneinde zich bij het leger te vobgen Voor zoover aan het ministerie van buitenlandsche zaken bekend is, is er geen beschuldiging van spionnnge tc-gen haar ingebracht. EEN BELGISCH GESCHENK AAN RUSLAND. De Matln deelt mede, dat de Rel- glache regeering aan de Russische regeering verscheiden secties gepant serde auto-kanonnen on gepautsorde auto-machinegeweren met toebchoo- ren en. volledig bedieningspersoneel heeft aangeboden. Uit Oo&tenrijk-Hongarij* EEN BETOOGING IN WEENEN. Vrijdagavond is voor het Bulgaar sche gezantschap een indrukwekken de betooging van een optocht van verscheidene duizenden memschon gehouden, die met muziek, lampions en vlaggen optrokken. Uil Frankrijk. 'T FRANSCHE MINISTERIE. Volgens l'Oeuvre zou Briand de op volger van Delcassé zijn en zou Du- puy Briand vervangen aan justitie. Het Bcrl, Tageblatt verneemt uit Genèye, dat, volgens berichten aldaar, Leon Bourgeois zich heeft bereid ver klaard het ambt van minister van buitenlandsdie zaken op zich te ne men. Tsr Zee. DE DUIKBOOTEN-OORLOG. 't Wolffbureau seint uit Athene: In de laatste dagen werden de vol gende schepen door Duitsche ©n Oos- tenrijksch-Hongaarsche onderzeeërs in den grond geboord: liet Engelsche tankschip ,,H. C. Henry" (4219 br. re- gislerlon) met teeroli© naar Lemnos, het Engelscho stoomschip „Haycln'' (4000 t.), het Italiaansche stoomschip „Cyrene" (3236 t.), de Engelsche stoomschepen „Sailor Prince" (3144 t.„Halyzones" (5993 t.), „Thorp- vvood" (3184 t.) en Apollo" (3774 t.) 't Petersburg T. A. seint: In de Oostzee brachten Engelsche onderzeeërs zes Duitsche transport schepen tot zinken; de kapitein van oen schip werd genoodzaakt dit op strand te zetten. De Zweedsche pers komt in krachti ge bewoordingen op tegen schending van <le Zweedsche onzijdigheid door Engelsche duikbooten bij '1 vervolgen van Duitsche schepen in de Zweed- scha wateren. DUITSCHE TRAWLERS OPGE. BRACHT. Reuter seint uit Londen: „Op 2 October werden acht Duit sche trawlers opgebracht naar Grims. by en op 9 Oct. dertien. Zij waren be zig met vlsschen, van mijnsLroolen was geen sprake. De dertion hadden ladingen visch, die to Grimsby verkocht zijn. De be manningen zijn geïnterneerd". DUITSCHE STOOMSCHEPEN IN DE OOSTZEE TOT ZINKEN GEBRACHT. Het Zweedscli stoomschip „Baltia" van de Kderiuktiebolaget Trelleborg te Trelleborg, niet gezaagd hout van Gefle naar Amsterdam bestemd, heeft In do Oostzee nabij de Zvveeclaclie kusl de bemanning opgepikt van Hel door een Engelsche duikboot tot zin ken gebrachte Duitsche stoomschip „Gutruno". Bij binnenkomst te IJinuidea begaf een berichtgever van 't Alg. Handels blad zich aan boord van het stoom schip „Baltia" - en vernam van den gezagvoerder, den lieer Ivar Lindell, het volgende omtrent het gebeurde. „Den 9en October vertrokken wij van Gefle naar Amsterdam met een lading hout. en ontmoetten wij niets bijzondere, tot dat wij op don elfden October des namiddags even bezui den het eiland Oloud nabij de Zweed sche kust een onderzeeër zagen, wel ke een eind voor ons uit jucht maak te op een vrachtboot. De onderzeeër welke later van Engelsche nationali teit bleek te zijn, loste eenige scho ten iu de richting van het stoom schip, ter waarschuwing, dat ue J-e- rnanning het schip moést verlaten. Wij voerden eerugszins naderbij en ontdekten, dat het ten ondergang ge doemde stoomschip een vrachtboot van de Hamburger Slid Amerika Dampfschiffsfahrt Ges, te Hamburg was, genaamd „Gutrune". liet was een prachtig schip van plm. 5000 ton laadvermogen en geladen mei ijzer erts, op weg naar Duitschlnnd. Wij zagen de bemanning in twee hunner sloepen hun schip verlaten, waaruit viel op te merken, dat den meiischen door de duikbioot voldoende tijd was gegeven zich uit de voeten te maken. Eenige oogenblikken laler werden door de duikljoot, de buitenboordskra nen van de „Gutrune" opengezet en zonk 't schip in 3 uren tijds heel lang zaam weg. De sloepen met'de beman ning van do „Gutrune" bleven zoo lang bij hun stoomschip, totdat het geheel in de diepte verdwenen was. De gezagvoerder wilde echter niet eerder dio plek verlaten of hij moest er zeker van zijn het schip niet meer tc kunnen bergen. Eenmaal voorgoed verdwenen, kwamen de sloepen naar ons toe, wij namen de uit 35 koppen beslaande bemanning over en zetten koers naar de haven van Trelleborg aan de Zweedsche kust. Aldaar arriveerden wij den volgenden morgen, en zetten de schipbreukelingen aan land. Nog een tweede boot is terzelfder plaatse eenige oogenblikken later dan de „Gutrune" door den zelfden onderzeeër tot zinken gebracht. Dit was het stoomschip „Babylon", een vrachtboot van ongeveer 4000 ion, toebohoorende aan de Deutsche Lc- vantlinie te Hamburg. Van do beman ning van dit stoomschip weten wij niets mede te doelen." Op een vraag van den Hbld.-be richtgever te IJmutden. aan den ge zagvoerder van de „Baltia" of het stoomschip volgens zijne meening in de Zweedsche wateren tot zinken was gebracht, antwoordde deze dat er geen vienlcen aan was, dat dit in de territoriale wateren van Zweden zou zijn voorgevallen. Volgens zijne vaste overtuiging zijn alle verhalen daaromtrent uit de lucht gegrepen. Het stoomschip „Baltia" zette de reis naar Amsterdam voort. Donder dagmiddag had benoorden Terschel ling eu Borkum de gezagvoerder het geluk coa mijn. welke heel dicht het scïiip passeerde, met zijn buks stuk te schieten. Met een luiden knal vloog do mijn in de lucht, waarna het schip de reis zonder verdere wederwaardig heden, naar IJmuiden voortzette. VLIEGER EN DUIKBOOT. Dc Turksche correspondent van den Berliner Lokal Anzeiger schrijft einde' September, wat hij zag tijdens een tocht in de Dardanellen: Ik hoor liet bekende geluid van een vlieged. Ik kijk op en zie niet hoog bo ven me de machine. Geen vijand dus, Het is een hydroplan. Het toe stel daalt cn spoedig is het zoo laag als ons schip. Maar plotseling gaat het de hoogte in. Een vuurstraal In het heldere water zie ik onder den spiegel een zwarte massa. Een vij and, een duikboot. De vlieger heeft den vijand gebombardeerd. Getrof fen'? f Komt hij boven? Zinkt hij, doo- delijk getroffen, op den bodem der zee? Maar hoor, een scherp geluid... schoten. Zonder dat ik het merkte, kwam een torpedoboot om do land tong. Op een halven kilometer opent hij het vuur op do plaats, waar de duikboot door den vlieger aangeval len werd. Met volle kracht komt de torpedoboot. Do schoten knallen voortdurend. De granaten flitsen over hel water, als de steenen, waar mee een jongen keilt. De torpedoboot komt nader. De vlieger beschrijft kringen, nu eens nauwer, dan weer wijder als een roofvogel, die zijn prooi zoekt. Is de vijandelijke boot door een kogel getroffen, gezonken? Is ze onder ge doken eu ligt het nu. herademend na hel doorgestane gevaar, op den bo- der van de zee, waai' zo tot den nacht blijven kan om dan te vluch ten? Maar hoe ver dan'? Bij de ver sperring aan den uitgang van de Dardanellen werd ze ontdekt. De duikboot wilde naar buiten, maar do- ze uitweg was gesloten, 't Schip was gevangen als een muis in den vaL De duikboot trachtte het versper rende net te doorbreken. Maar zij werd er in gevangen als een visch, en moest rich overgeven. De duikboot wilde het versperren de net stuk rammen. Maar het ging niet. Zij was gevangen als een visch in het net. Men liet haar begaan van den morgen tot den avond twaalf uren lang. Toen dook zij op, heesch de witte vlag. De bemanning gaf zich over. De laatste, die het schip verliet, opende de ventiel, en de boo tzonk. Het net verspert de Dardauellen voor de Engelsche duikbooten, die in het nauwe vaarwater naar buit zoe ken. Maar de oorlog ls het nieten van eikaars krachten. De vijand zal dus wel trachten het niet te vernielen en dan is de beurt weer aan ons Iets an ders té vinden. Uit da VareenlgdeSiatan. DE UNIE EN ENGELAND. De ..Morning Post" meldt uit Wash ington: De nota aan Groot Brittaa- ïri'e, waarin wordt geprotesteerd te gen de beweerde onwillige bemoeie- niet me lladingen eu scheepvaart, is zoo omvangrijk, dat minister Lan sing. indien de president 'het goed TINGEZONDEN MEDBPEELINGEN 30 Cts. per regel. FRAN5CH, DUITSCH, KNGELSCH, EOEKMOUD2N, MED. TAAL EN RcKENEfs, Wilt gij U in een of meer der bovengenoemde vakken grondig bekwamen, vraagt dan eroGCnumns»™ aan van ,s ©na Studta- blad", Weekblad voor zelfstudie. Prijs per maand en per blad f 0.35 (Boekhouden f 0.50.) Zelf kunt gij Uw werk corrigeeren. U bestudeert bijv. de eerste les en beantwoordt daarna de opgaven. De beantwoor ding der opgaven vindt U in het tweede nummer, benevens nieuwe opgaven en vragen enz. Geen portokosten. A. F. fi. LE1DERITZ, D. fl. SCHENK, de Clercqstr. 34, Amsterdas. Telefoon Zuid 4«72. keurt, de nota per mail wil zenden eu niet per kabel. Zij die meenden, dat de nota naar Londen zou worden gezonden met het feitelijke verzoek om onmiddellijke beantwoording, zullen teleurgesteld zijn. Te wachten is een lange diplomatieke bespreking tusschen beide landen. De Britsche ambassade gaf aan het departement van bmnenlanclsche za ken kennis, dht Oostenrijksche en Duitsche handelswaren, ter waurde van millioenen p. st., thans opgesla gen in neutrale havens, zullen wor den vrijgegeven cn naar de Vereenig- de Staten kunnen worden vervoerd. Het heet dat voor deze wargn door de Amerikaanscho koopers reeds voor Maart 1.1. contracten waren afgesto- DUITSCHE SPIONNAGE IN DE VEREENIGDE STATEN? Reuter seint uit New-York: „Achter de vervolging onder be schuldiging van bigamie van een jon gen Duitscher, bekend onder don naam Max Lynar Loudon zich ook wel noemend graaf Loudon schuilt een onderzoek van de regeering naar de Duitsche spionnagepraktijken in de Vcreenigde Staten. Het schijnt, dat Loudon verdacht wordt de hand te hebben in een welgeslaagd plan om schetsen van Amerikaanscho ves tingwerken naar Duitschland te brengen, welke Loudon volgens do ambtenaren van het departement van justitie een Duitschen agent in han den speelde, die ermee vertrok aan boord van het s.s. „Rotterdam" op 23 Juli. Ofschoon men zedelijk overtuigd is, dat Loudon schuldig is aan den dief stal der leckeningen, schijnt het, dat de ambtenaren het gemakkelijker achten de juistheid van de beschuldi ging van bigamie aan te loonen dan die van spionuage. Twee Amerikaan- sche vrouwen, die Loudon heeft ver laten, verschenen voor de rechtbank en herkenden in Loudon haar echt genoot. Ilieron werd deze schuldig bevonden aan bigamie." EEN VERDEDIGING VAN Dr. DUMBA. De „Münchener Zeitung" behelst een artikel met het opschrift: „Dum- ba's verdediging", waarin een brief van don Oostenrijkseh-Hongaarachen gezant Dumbti aan den Amerikaan- sclien minister van buitenlandsche zaken Lansing wordt aangehaald. In dezen brief wordt er op gewe zen, dat de Duitsche en Oostenrijk sche diplomaten in Aniorika wel hun toevlucht moesten nemen tot oen eigen brieven-vervoer (bedoeld is liet gcval-Arehibald), omdat al hun brie ven en telegrammen aan censuur van de geallieerden waren onderwor pen. De brief eindigt met verzekeringen van hoogachting voor het Ameri- kaansche volk, dat aan deze onwaar dige incidenten geen schuld heeft. HET LEGER DER VEREENIGDE STATEN, Het regeeringsontwerp tot verster king van de weermacht stelt voor een actief van 140.000 man en eon reserve van 400.000 man, de laatste met een dienstverband van zes Jaar binnen het grondgebied der Veroenigde Sta ten, de eerste drie jaar een actieve diensttijd van twee maanden j'aar- Iijks, de overige drie jaar met groot verlof. Tevens zal er een nationale garde van 125.000 man worden opge richt Allerlei. RUSLAND EN JAPAN. BI ij keus een bericht in de Köln. Ztg. vermelden Zwitsersche bladen een bericht, dat door de Russische censuur is toegelaten cn hetwelk be helst, dat de leveranties aan oorlogs tuig zullen worden 'betaald, doordien Rusland aan Japan het nog restee- rendo deel van Sachali'en (de noor delijke helft dus) afslaat. EEN NOODLOTTIG VLIEGONGELUK Een ernstig vliegongeluk heeft bij Forfar plaats gehad. Kapitein Arku- rigbt en luitenant Hardy waren met een vliegmachine opgestegen, doch nauwelijks bevonden zij zich op een hoogte van 300 it 400 voet, at de ma chine beeron over te hellen, tot zij plotseling neerstortte, met het gevolg, dat beide inzittenden op slag gedood werden. VLUCHTELINGEN LN" GRIEKENLAND. Reuter seint uit Atheno Grieksch-Maceclonië wordt over stroomd door een groot aantal vluch telingen uit Servisch-Macedonië. De toestand is meelijwekkend. De Griek- sche autoriteiten, die reeds de extra- kosten voor de mobilisatie hebbeu, ziju niet bij machte veel voor deze vluchtelingen te doen. TREURIG! liet „Osnabr. Tageblatt" verhaalt, dat zich dezer dagen ln. oen trein tus schen Oldenburg en Bremen twee jonge dames bevonden in een coupé, waarin ook een vrouw, begeleid: door haar man, plaats nam. Nauwelijks was de vrouw gezeten, of zij begon, strak voor zich uit starende, op haar vingers te tellen: één, twee drie! en herhaalde dit mot kleine tussohenpoo- zen telkens weer. De jonge dames lachten om liet zonderlinge gedrag der vrouw. Dit werd den begeleider te macitlig en hij voegde den erlche- lenden meisjes too: „Gij zult uw dwa ze lachen wel laten, als ik u zeg, dat mijn vrouw drie zoons in. den oorlog verloren heeft. En nu breng ik haar naar een krankzinnigengesticht". Het werd ontzettend stil m de coupé. Binnenland SAMENWERKING VAN GEMEENTEN. 't Haagsch Correspondentiebureau schrijft ons o. a. Verschenen is het rapport betref fende het wetsontwerp inzake de sa menwerking van gemeenten (artike len 121 en 122 der Gemeentewet), uit gebracht aan het bestuur der Veree- niging van Nederlaadsche Gemeen ten door een sub-commissie van het b*stuur, bestaande uit de heeren: Mr. E. P. van Lanscèot, Jhr. Mr. Dr. •N. C. de Gijselaar on Flir. Mr. E. A. van Bercsteyn. De sub-commissie betuigt den ont werper van het wetsontwerp hulde voor de wijze, waarop in deze moei lijke quaestie een oplossing is gezocht en ook grootendeels is gevonden. Da gedachten, die in de Memorie van Toelichting aan het ontwerp ten grondslag zijn gelegd, acht zij in hoofdzaak juist. Zij getuigen zegt de sub-coinmissie bovendien van belangstelling voor en vertrouwen in de toenemende gemeentelijke werk zaamheid. De sub-commissie ziet allerminst in dit ontwerp een middel, om het sa menvoegen van gemeenten of gedeel ten daarvan tegen te houden, maar veel meer een oplossing van de quaes- tio, op welke wijze de behartiging van belangen van een streek, die ai of- niet samenvalt met hot gebied van twee of meer gemeenten, moet ge schieden. Het wil der sub-commissie voorkomen, dat veel meer op onwil en kleingeestigheid van sommige kleinere gemeentebesturen, wier me dewerking voor het slagen van een goede gemeenschappelijke regeling noodig is, tal van pogingen tot sa menwerking zijn afgestuit, dan op een gebrekkige regeling in de Ge meentewet. Daarom vreest zij, dat ook dit wetsontwerp iiiet zul brengen wat men er van verwacht, tenzij het aan gevuld wordt met die bepalingen, die de mogelijkheid scheppen in zeer urgente gevallen do belemmeringen oo te ruimen, die een goede beharti ging van streekbelangen in den weg staan, welke belemmeringen haar oorsprong in den regel vinden in plaatselijken naijver of in kortzich tigheid. De commissie heeft een regeling lontworpen tot het uit den weg rui men van belemmeringen en oen voor stel gedaan lot aanvulling van het wetsontwerp op dit punt. De commissie vestigt de aandacht op de quaestie der gedwongen sa menwerking. Met de mogelijkheid van dwang tot samenwerking acht zij het wetsontwerp hoogst belang rijk en vruchtdragend zonder die 'bepaling is liet li. i. niet moer dan een technische verbetering van de Gemeentewet, die op zich zelf natuur lijk is toe te juichen. De commissie spreekt' daarom do hoop uit, dat de Minister zijn bezwa ren nog eens van naderbij zal bs- zien eu tot de conclusie moge komen, dat tot behoud der gemeentelijke werkzaamheid het noodig zal zijn in bijzondere gevallen den gemeente besturen aan hun verstand to bren gen, dat de autonomie niet gegeven is als vrijbrief tot verwanrloozing van het algemeen belang, door niet te bundelen, terwijl dit noodig i3. DOODELIJK ONGEVAL. Men meldt out uit Groningen: Vrij dagmiddag viel de 63-arigo II. St ui lenberg. wonende in de Nieuwsfcraat uit een dakgoot van het perceel der firma J. J. Mispclblom Beyer Zn. fn de Heerestraat. De man, die ern stig gewond bleek te zijn, werd bin nengebracht in den winkel der firma J. v. cL Woude en Zn. en vervolgens per rijwielVruncard naar het Acade misch ziekenhuis vervoerd, alwaar hij korten tijd na aankomst is overle den. VROUWENKIESRECHT. Blijkens het verslag in het Maand blad van de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht heeft minister Cort van der Linden bij de audiëntie, op 22 September verleend aan het hoofd bestuur van genoemde vereeniging, gezegd, dat mochten de voorstellen tot grondwetswijziging de vereeni ging niet volkomen bevredigen, ze toch wel in een niet onbelangrijke mate nan haar wenschen zouden te gemoet komen. KON. NAT. STEUNCOM1T6 1914. Door tussdhenkomst van de Java- sche Bank zijn opnieuw uit Indiê f 100.000 overgemaakt aan hef Kon. Nat. Steuncomité. GEEN MASKERADEFEESTEN IN UTRECHT. In ecu vergadering vun het Utrechtscli Studentencorps is beslo ten. de maskerade het volgende jaar niet te doen doorgaan. Aan do maskerade-commissie werd opgedra gen, een plan samen te stellen voor een gewone lustrumviering. VERPLEEGSTERS. Vrijdag zijn van Amsterdam naar Oostenrijk drie Noderlaudsche ver pleegsters vertrokken, de zusters Van Pelt, Smit en Weerts, die aan gesteld ziin bij hel reserve-hospitaal No. 2 te Brttnn, iu Moravic. („N. v. d. DJ").

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6