I OORLOG, Vervolg Stadsnieuws. Propag» ndaavond. Door de afd. Haarlem va» de Nat. Christ. Geheol-Onth. Voreenigin-g, werd Donderdagavond in het Blau we Kruis eon progaganda-avond ge geven, die door ongeveer 150 mon- sclteu bezocht was. Do zangvereoniging „Ex Animo", van Heemstede, dood zich hooren on der leiding van den heer Koelink. O a. word gezongen „Een vaste burcht is onze God". Daarna behandelde de ©preker, de lieer Dr. J. van Dorp, prodikant te Gendringen, liet onderwerp„De pu blieke opinie ten opzichte van den al cohol". De publieke opinie verandert vaak, wat het eene oogenblik wordt ver heerlijkt, wordt een ander oogenblik afgebroken. De drank moet evenwel door ieder worden veroordeeld. Ook ten opzichte van het drankge- bmik is da publieke opinie veran derd. Aan* drank, zegt spreker, wordt f ÏUO.UÖO.ÜUO uitgegeven, de gemeente, waar spreker woont, telt tMX' men seden, daar wordt 'sjaars f72000 aan drank uitgegeven, de hoofdelijke omslag, waarover nog al eons wordt gemopperd, bedraagt f 45000. De cijfers voor grondbelasting, per son eele belasting en bedrijfsbelasting ziju nog niet eens te zamen datgene wat voor drank wordt uitgegeven. De drank is wereldzonde, or wordt veel wereldwee door veroorzaakt. Men moet de hand uitsteken den dronkaards tot hulp. Er moet een andere geest vaardig worden ovet da wereld. Dit geschiedt reeds, en spr. wees m verband daarmede, op hot resul taat van het petitionnement voor plaatselijke keuze, diat door 670.000 inonschen werd geteokend. Het aantal reorganiseerden be draagt ongeveer 50.000, waarvan van de Nat. Vereeniging ongoveor 14000 lid zijn, maar cat 13 te weinig, zei epreK*>r, en luj wekte op dat ineer Zien geven voor het werk der geheel onthouding. De zaugvereenïgmg deed zich daar na nog hooren en U-en werd de ver gadering gesloten door den voorzit ter, ds. Montijn. De vergeten belasting biljetten voor Scnottn. Naar aanleiding van hetgeen de Burgemeester Donderdagavond m den icliotenschen Raad over deze zaak heeft medegedeeld, men zie hel Raadsverriag hebben we ons Uit den goinoen te-ontvanger van Haarlem gewend, die ons vertelde dat op de doezen, waarin de biljetten waren, inderdaad geen adros was ge zet en dat de geleide-biljetten, op den bodem van de do ozon lagen. Het uiterlijk van de zending, die door een bode van 't stadhuis bezorgd is, zal in Schoten waarschijnlijk het vermoeden gewekt hebben, dat de duozen papieren bevatten, die voor loop ig opgeborgen konden worden. Op onze mlurmatie, hoe 't nu ver der met de vervolging zou guan van de belastingbetalers tegen hun wil achterstallig bleven, deelde de ge meente ontvanger ons mede, dat aan deze vervolging nu verder goon ge volg aal worden gegeven. Dit deze inlichtingen blijkt dus wel, dat de manier van verzending der biljetten niet de juiste is geweest en dat dit aanloiding is geweest in verband met een samenloop van da bekende omstandigheden dat da uitreiking der biljetten niet is ge- Echied. Statuten. De St- Ct. bevat de goedgekeurde sta tuten van de N. V. Eons to Noder- landsche Fabriek van Kunstbloemen, voorheen P. L. Engelberg, te Haar lem. De vennootschap stelt zich ten doel het (abriceeren van en den handel in kunstbloemen, speelgoederen en aanverwante artikelen in den uilge- breidstcn zin. Het maatschappelijk kapitaal is be paald op f 60.000, verdeeld in zestig gelijke aandoelen, waarvan er veer tig zijn geplaatst en volgestort. S 1 a t u t e n w ij z i g i ng. Do St.Ct. bevat do goedgekeurde wij-zi ging in de statuten van do Eerste Huariemsche Auto-maatschappij voor heen J. Inpijn te Haarlem. Wij kon digden deze wijziging, dio voornam e- lijk hierin bestaat, dat het Cinema- Palace ook voor publieke vermake lijkheden zal geëxploiteerd worden, leeds eerder aan. Duurtctoealag. Aan het personeel der N. Z. H. T. M werd heden bekend gemaakt dat liet in November een toeslag zal ont- vangen. Het gehmvde personeel, vast en lijdelijk (mits 1 jaar In dienst) zal 1 week loon extra ontvangen, het ongehuwde, vast en tijdelijk, (mits 1 jaar in dienst) 1/2 week loon. Aan ambtenaren dio gehuwd zijn, wordt 1/4 van het maandsalaris en aan ongehuwde ambtenaren 121/2 van het maandsalaris uitgekeerd. Ook heeft do N. Z. H. T. M. ceni- gen tijd geleden or voor gezorgd, dat door haar bemiddeling het vaste per soneel op vöordeelige voorwaarden brandstoffen en levensmiddelen kan betrekken. BJUART-SéANCE. Donderdagavond heeft in de Soc. Vereeniging de heer Ed. Horemans een biljart-séance gegeven, Er was veel belangstelling, om den kampioen .van België aan het werk te zien. Met het grootste gemak deed hij liet moei lijkste werk vooral zijn geweldige luasséstooten verwierven de alge- in cene bewondering. liet gaat niet aan, de verschillen de staaltjes op te noemen, waaruit 't meesterschap van den Belg bleek. Genoeg rij, dat de verbluffende ze kerheid, waarmede de Prof. zijn werk verrichtte, de toeschouwers van het begin tot het einde van den avond boeide. Ongeveer kwart voor elf was de séance geëindigd. BOND VAN TECIÏNIC1. Men schrijft ons Do afd Haarlem van den Bond van Technici hield Donderdagavond in café Bi'inkmann eenc ledenvergade ring ter bespreking van de stichting van een Werkloosheidskas. De heor Muus, uit Rotterdam, heeft hiervoor oen ontwerp samengesteld en leidde dit ter vergadering in, die daarmede in hoofdzaak accoord ging. Deze zaak zal woiden behandeld in do aigemee- no vergadering van den landolijken bond, in December a.s. Goödkoope Gemeantccakes en -Steenkolen. Om uit te maken, wie in aanmer king zullen kunnen komen, voor het vorkrijgen van goedkoops gemeente cokes en -stéenko on zullen de gega digden worden uilgenoodigd zich ton spoedigste te wenden tot do gasfa. brick. Naar gelang van het aantal inge zetenen, dat in aanmerking wordt ge bracht, om de goedkoope brandstoffen te verkrijgen, zal het maximum voor de le leveren hoeveelheden bepaald worden. De Gemeenteraads verkiezing. Tusschen één uur on kwart over één waren voor do verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad in district I (vacature-B. E. C. Seignette) uitge bracht: Aan het stembureau A. (Raadhuis): 359 stemmen, aan 't stembureau B. (Spaarnwouderstraat) 373 stemmen en aan t stembureau C. (Haarlemmer, liedestraat) 40S stemmen. Respectievelijk tellen deze drie stornbureaux 1088, S3J en 877 stenige rechtigden, zoodat op den genoemden tijd goed 41 procent der kiezers op- gék om on was. HERDENKING. Ter gelegenheid van het l-jarlg be staan der wekelijksche samenkomsten is Donderdaguvoud in het Evangeli satiegebouw op het Teylerplein alhier een herde.nkingssamenkomst gehou den onder leiding van Da. Van Paas- sen. Er was veel belangstelling en do avond had een aangenaam verloop, zoodat de bewoners van wijk 6 (Am- sterdnmsehe buurt) wel prettige her inneringen aan hun eersten herden kingsavond zullen hebben. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: G. Honnebier, Nassaulaan 64, zwar te kat: M. Meijboom, Olieslagorslann 5, horloge; G. v. d. Berg, Tetterode- straat 116, taschje; G. Nijssen, Brou wersvaart 86, hond, P. Scholie, Arn- sterdamstraat 66, heerenring; II. Mui. nes, L. Heerenstraat 46, boezelaar; A. Bake, Bloemendan'sch© straatweg 7, Blooinendaal, broche; J. v. d. Meij, L. Poellaan, pakje inh. Indische gang» lamp; Mevr. Binneris, Wilhelrnina- park 16, dameshorloge met ketting; L. Gentskens, Oranjestraat 89, flesch. je verbandwatten; J. v. d. S:een, Do Witstraat 37, een teekening van vil la's; M. v. Mamersveld, Oranjekade 37, een Dofccrmnn-piuaclier. UIT SERVIë. Dp „Times" ineldt uit Athene: Het corps diplomatique is, naar ge meld wordt, uit Nisj naar Tschatscha, ten Noord-Westen van Nisj vertrok ken. De gezanten van de Entente zijn naar Kraljowo, aan den spoorweg, 25 mijl van Tschatscha vertrokken. De onderstaande telegrammen zijn ontleend aan bet Algemeen Handelsblad. OP HET OOSTELIJK OORLOGS- TOONEEL. RUSSISCH LEGERBERICHT. PETERSBURG, 21 Oct. (P. T. A.) Rapport van den generalen staf Bij Riga op het front van de Bene den Aa artiüeriestrijd. Het Duitsche offensief ten oosten van het dorp Olay aun den spoorweg van Mitau Ls afgeslagen. Ten oosten van Oray on afgebroken artillerie-actie. Russische luchtschepen wierpen op de omgeving van Mitau een tiental bommen. Vol gens berichten uit betrouwbare bron richtten deze projectielen groote schade aan zoowel aan den spoor weg als aan Duitsche magazijnen. Bij Olay schoten Russisohe troepen een Duitsche vliegmachine neerde inzittenden kwamen om. In de omge ving van het dorp Plakanen ten oos ten van Olay deden de Duitschers on der bescherming van oen rookgordijn achtereenvolgens vier aanvallen, echter zonder succes. Op het- front bij Friedrichstadt, Ja- cobstad't en bij Dunaburg niets bij zonders. Ten noorden van het ge hucht Postava werden de Duitschers na een verwoed gevecht uit het dorp Roussahi geworpen ruim 200 man met oen officier werden gevangen genomen. Bij de verovering van de Duitsche en Oostenrijiksche stellingen ten zuid oosten van Baranovitchi werd vast gesteld, dat de tegenstanders maat regelen hadden getroffen, om de Rus sen te bestoken met vergiftige gasson; de Russen maakten verschillende toe stellen gevuld met zulke gassen, buit. Ten zuiden van de Pripjet bestorm den Russische troepen een reeks dor pen aan den linkeroever van de Styr stroomafwaarts van Rafalovka. Bij de bezetting van het dorp Komarovu maakten zij ruim 400 man krijgsge vangen en veroverden twee mitrail leurs. Eon tegenaanval van de Duitschers bij hot dorp Kalki werd afgeslagen met groote verliezen aan Duitsche zijde. Ten noorden van bet dorp Tchernysh, ten zuidoosten van Kal ki, ontwikkelden zich herige gevech ten. De Duitsohers on Oostenrijkere gebruiken voortdurend in de gevech ten aan den linkeroever van de Styr bijna uitsluitend ontplofbare kogels. OP HET ZUIDOOSTELIJK OOR- LOGSTOONEEL. DE STRIJD JN SERVIë. LONDEN, 22 Oct. (Router's bijzond. dienst.) De .„Morning Post" verneemt uit Athene: Het mouws uit Athene blijft sohaansch en zonder verband. De spoorwegverbindingen zijn defi nitief verbroken tengevolge van de bezetting van Wranja door de Bulga ren Het ziet er naar uit alsof de te rugtocht voor de Servische hoofd macht op Monastir en de Grieksche grens reeds is afgesneden. Aan den anderen kant blijken de versterkin gen van de geallieerden veel geringer in aantal te zijn dan enkele dagen geleden geseind weid en zelfs schijnt de bezetting van Strumitza niet te hebben plaats gehad, ofschoon de Bulgaren daar naar de grens zijn to- ruggedreven. AUes hangt er van af of sterx© Engolsch-Frausclie versterkin gen deze week kunnen landen om te gen liet midden van de volgende week naar het front te kunnen giaan. BULGAARSCH LEGERBERICHT. SOFIA, 21 Oct. (W. B.) Officieel be richt van 17 Oct. lii den loop van den dag van gisteren drong t Bulgaar- sche leger op het geheel e oorlogstoo- neel verder voorwaarts. Een colon ne trok over de door zware regens zeer gezwollen Beneden-Timok on rukt aan op de groote vooruitgescho ven stellingen aan het oostelijke front van de vesting Zajecar—Stoitsjewo— BrdoBatsjitsje Zatvomika—Polia- na Kitka Nowo Korito—Rossovisika- nak—Rassavitza zijn genomen. In een gevecht, dat den geheelen nacht voortduurde, zijn de Serviërs op de dorpen Inovo, Baita en Berilovzi te ruggeworpen. Daarbij werden 300 ge vangenen gemaakt, zes veldkanon nen, twee stukken berggeschut ver- meesterd. In de streek van Zaribrod zijn gis teren belangrijke resultaten verkre gen. De Serviërs werden op het ge- heeie front aangevallen, de krachtig aangelegde vooruitgeschoven stellin gen van het versterkte kamp Pirot zijn door Bulgaarsche troepen in storm genomen. De Serviërs trokken terug op de hoofdstelling van Pirot. Bulgaarsche troepen namen de zeer gewichtige punten Rodinatsjocka, Slanica, Popovo, Ornichte, Vrlagla- va, Bilo, Graditsjte, Korbel en Bu- bliak. Een colonne deed een beslis sende» aanval op de sterke stelling van Boekovo—Glava onder medewer king van de cavalerie. Deze viel de Serviërs in flank en rug aan en sa belde 300 man neer en maakte vele honderden gevangenen. De Bulgaar sche verliezen zijn on beteeken end. De troepen in de sectoren Bossile- grad en Kustendil namen een stel ling, die de Serviërs met gebetoneer- de en gepantserde werken sedert den laatstien oorlog tusschen de toenmali ge bondgenooten versterkten. Deze stelling strekt zich uit tusschen den berg Kitka en de stad Egri Palanka. Deze stad is sedert hedenmiddag in Bulgaarsche handen. Twee kanon nen, drie munitiewagens, honderd kisten laarzen, 2000 hrooden, 50 kisten patronen, een kieedtng- en proviand- depot werden buitgemaakt. Een depot aan den ingang van d'e stad werd door de Serviërs in brand gestoken. De Serviërs slaagden er in hun haast niet in de onder de bruggen en de straat aangebrachte mijnen tot ont ploffing te brengen. De bergtoppen Kisselitza en Kitka, gewichtige steunpunten, zijn in een bajonetaanval veroverd. Vijf kanon nen. driehonderd gevangenen vielen ln Bulgaarsche honden. Gisteravond legerden Bulgaarsche troepen zeven acht kilometer ten westen van Egri Palanka. De Ser viërs waren op het geheelc front te ruggegaan. Zij verloren daar drie honderd gevangenen, acht kanonnen, drie munitiewagens, veel oorlogsma teriaal en proviand. De in het dal van de Bregalnica opereerende troepen drongen na de bestorming van Tsjarevozelo, Potsjo- wo en Berova de vlakte van Kotsjan! binnen. RUSLAND EN DE STRIJD IN DEN BALKAN. LONDEN, 22 Oct. (Router's bijz- dienst.) Volgons berichten uit Petens- burg zegt de „Veehernee Wremija" dat krachtige medewerking van Rus land in de beslissende operalies der geallieerden tegen Bulgarije heden wordt verwacht Gemeld wordt, dat de Engelsche beschieting van Dedeagatsj is uitge steld, ten einde te kunnen samenwer ken met de Russische vloot. Verdere bijzonderheden kunnen thans niet worden medegedeeld. DE „DAILY TEL." OVER DEN TOESTAND. LONDEN, 22 uetober. (Reuter). In een hoofdartikel over de aanbieding van Cyprus door Engeland aan Grie kenland. wijst de „Daily Tel." er op. dat dit voorstel niet het eenige punt van onderhandelingen uitmaakt tus schen Grieaeriland en de Entente hiermede is allerminst de mogelijk heid tot handelen voor de Entente uiueput. Het blad eindigt aldus Maclcen- sen's o'pmarsch in Servië gaat opval lend langzamer dan in Galicië. Rus land bluft een succesvol offensief voeren op zun linkervleugel en biedt haidnekkigeu tegenstand tegen liet nieuwe Duitsche offensief in de rich ting van Riga, welke plaats trou wens van geringe waarde is voor de Duitschers, nu de Bntsche duikboo- ten de Oostzee beheerschen. Verder zijn er officieuse berichten over een krachtige ontwikkeling van het italiuansche offensief tegen' Oos tenrijk. dat belangrijke resultaten kan hebben. De krachtige Duitsche aanvallen ten Oosten van Reims zijn afgeslagen met geweldige verliezen. Dagelijks wordt op elk front de geweldige druk op de Duitsche strijdmacht met doo- delijke regelmuat voortgezet, terwijl de betrekkelijke sterkte van de ge allieerden steeds toeneemt Zoo wordt zonder ophouden het even wicht hersteld en slechts zij, wier verhitte verbeelding hun een nieuw leger vourtoovert, dat geheel uitge rust en bewapend uit den Duitschen bodem te voorschijn springt, kunnen blind zijn voor de logische gevolgen van do voortdurende wijziging in do fundamenteele omstandigheden van het conflict. GRIEKENLAND EN DE ENTENTE LONDEN, 22 Oct (Reuter.j De Daily News verneemt uit Parijs Men ge looft, dat de aanbiedingen van de Entente aan Griekenland een aan zienlijke uitbreiding van Grieksch grondgebied langs de Aegische zeo omvatten met grondgebied in Klein- Azië. ENGELAND. DE „SAMENZWERING TEGEN HET KABINET". LONDEN, 22 October. Reuter's bijz. dienst.) De Daily Chronicle bespreekt wat het blad noemt, de samenzwe ring tegen het kabinet, de poging om Asquith, Sir Edward Grey en Arthur Balfour uit het ministerie te werpen. Onder de deelnemers noemt het lilad Lord Curson, Lord Mihner, Carson, on als eenige liberalen Lloyd George en Winston Churchill. Het blad zegt, dat de positie van Lloyd George on der de raddraaiers wel heel merk waardig is, daar hij zeer loyaal is tegenover Asquith, maar hij meent, dat Invoering der conscriptie noodig is. Hij deed deze week uit dit oogpunt twee belangrijke benoemingen, door Chiozza Money te benoemen tot zijn parlementairen secretaris en Arthur Lee tot militair secretaris van het departement van munitie; beiden zijn krachtige voorstanders van de in voering der conscriptie. De „Daily Chronicle" is echter overtuigd, dat de samenzwering voor bestemd is te mislukken. DE TERECHTSTELLING VAN DE ENGELSCHE VERPLEEGSTER MISS CAVELL IN BELGIë. LONDEN, 22 October. (Reuter). Do quaestie van de „Lusitania" heeft bij liet Engelsche volk zelfs niet zoo grOo- ten indruk gemaakt als de officieelo berichten over de terechtstelling van niiss Edith Cavell, die in alle bladen breedvoerig worden besproken. Deze terechtstelling was het onder werp van bespreking der recrutee- rings ambtenaren op TrafalgarSqua. re, waar aan het versierde monument van Nelson de officieren vroegen aan honderden en duizenden, die gekomen waren om Rngleand's nationaien held hulde te béw ijzen: „Wie wil den moord op deze kranige Engelsche vrouw wreken?" De bisschop van Londen preekte in St .Marlins, en zeido, dat de onrecht vaardigheden door de Duitschers in België begaan, met de misdaad der „Lusitania" door de geschiedenis zul Ion blijven voortleven, doch de in koe. len bloede ondernomen moord op een Engelsche vrouw, wegens hei verber gen van vluchte-ingcn nog grooter in druk zal maken op de meaning in de wereld. Degenen, die dit deden, re kenden or niet op, dat hierdoor do quaestie van de rocruteering in Enge. land eens vooral zou worden gore geld. Thans is er geen reden moer voor dwang. Drie millioen Engel- schen'. Schol ten en Ieren zullen de re. den weten, waarom zij vermoord werd. Alle bladen veroordeelen in de krachtigste termen wat in een dier bladen genoemd wordt „de meest ver oordoelenswaardige misdaad van den oorlog". Zij zien daarin oen slag voor de hate'ijk© Duitsche tyrannie, die er ger is dan eenige militaire nederlaag. Do „Times" zegt, dat in Europa, bui. ten Duitschland en do landen zijner bondgenooten, niet één man is, dio deze geschiedenis kan lezen, zondor het diepste gevoel van schaamte, GEEN VERDERE FRANSCH- ENGELSCHE LEENINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. NEW YORK, 21 Oct. (Reuter). De firma J. P. Morgan Co. heeft eon mededeeling gepubliceerd volgens woL ke noch Engeland noch Frankrijk plannen hebben om in de naaste too- komst verdere leeningon in de Ver- eenigde Staten aan te bieden. Letteren en Knnsi DE NEDERLANDSCIIE OPERA. ,Op coöperatieven grondslag). Heden is, naar wij vernemen, op gelicht een Coöperatieve Vereeniging ,,De Nederlandsche Opera", door de üames M. van Beekum, H. Denijs— Kruyt, C. Engelen—Sewing, W. v. d, lioek, B. JudelsKamphuizen, Olga Petronovva, Bertha Seroen, en de lieeren J. Baerts, F. 11. van Duinen, Aug. v. d. Iloeck, Jef Judels, B. Mey- link, Coen Muller, E. v. d. Ploeg en Chr. de Vos. Artistieke leiders dezer vereeniging zulien zijn de heeren Judels cn De Vos. en als orkest-dirigenten hebben zich daaraan verbonden de heeren Evert Comelis en A. van Raalte. De nieuwe vereeniging stelt zicb ten doel, opera-voorstellingen te ge ven m de Nederlandsche taal, en hiertoe de thans zonder engagement in ons land vertoevende artisten bij een te brengen en hier te houden. Vervolgens om aan de jonge talen ten, die bekend zijn en straks bekend zullen worden, de gelegenheid te ver schaffen, zich in de opera-kunst te ontwikkelen. Binnenkort zal vanwege de veree niging in een circulaire een beroep worden gedaan op de belangstelling voor dit 8tieven en daadwerkelijkeu steun van het publiek. Nu reeds kan worden medegedeeld, dat met de voorstellingen weldra een aanvang zal worden gemaakt. Zij zullen, omdat men niet over een vasten schouwburg beschikken kan, 'periodiek plaats hebbende eerste 10 November a.3. te 's-Gravenhage (Gebouw v. K. en W.), dan 14 No vember te Rotterdam (Groote Schouwburg), en 17 November te Amsterdam (Paleis V. Volksvlijt). Het eerste op te voeren werk zal zijn Mozart's „De bruiloft van Fi garo" Binnenland Berichten ons gezonden door het Haag sell Correspondentiebureau. P. A. NIERSTRASZ. Te 's-Gravonliage is op 55 jarigen leeftijd overleden de reserve Majoor der infanterie Pieter Anton Niersirasz toegevoegd aan den Luitenant-gen e- raal. Inspecteur van den Landstorm. De ontslapen hoofdofficier stond vooral bekend om het zeer werkzaam aandeel, dat hij in de militaire orga nisatie van den Vrijwillige» Land storm gehad heeft. OVERLEDEN. Te 's Gruvcnhage is overleden do oud-gouverneur van Sumatra's West. kust de heer O. M. de Monnik, ONDERWIJS. De bevredigingscommissie op on derwijsgebied vergaderde heden in haar geheel ter bespreking van de voorstellen dor eersie sub-commissie nopens de redactie van het grondwets. artikel. Burgerlijke- 3tand HAARLEM. BEVALLEN: 21 Oct. T. W. v. d. KortSchotanus d. M. Beerode Boer iL A. H. Ver donk—v. Velthuijsen z. J. E. Lieverst- Traksel d. 22 J. A. OutSeijsener d. OVERLEDEN: 21 OcL M. E. M. Hu ij boomKanth, 66 j., K. Jansstr. Amsteniarasclie Beurs. Openingskoersen van 22 October HOLLA ADSL RE HANDELS BANK. Amsterdam Rubber 179. Kon. Ned. Petroleum 518, Denver 11V4. Erie 34'/j Missouri 7Vj. South. Rail 21. Union Pacific 1304Ü. Studebaker 220-30. Anaconda 150Vè. Am. Car. en Foundry 881/4. Am. Hide cn Leather 55. Cm. Cigar 55. Cm. Steel 84 5/8. Cm. Marine 7 3/4. Pref. Marine 34. Marinebonds cerlïf. 70 3/8. Uit da C:.:;ird;en IJmuiden Noordzee V. Men meldt ons uit Umuiden: Naar ons werd medegedeeld zal de logger Noordzee V bekend om het drama daarop afgespeeld, dezer dagen van Grimsby naar Nederland worden ge sleept. Schoten, f 1124 verdwenen. In he4 verslag van den Raad van Schoten in ons Tweede Blad kan men nalezen, dat daar in behandeling is gekomen eon aangelegenheid betref fende het zoekraken van eeu bedrag van f 1124. We hebben ons om inlichtingen ge wend tot den Directeur van de Gas fabriek te Scholen, de heer H. J. Homuilen, die ons liet volgende heeft meegedeeld: In de maand Juni kwam de Ge meente-ontvanger de heer Wolff te mijnen kantore om te disponeeran over een bedrag van f 112-4 ter beta ling van twee partijen oude keien en klinkers, door liet wasbedrijf van de gemeente overgenomen. Daar ik er eerst over spreken wilde met B. en W., of het Gasbedrijf nu inderdaad deze oud© steenen zou moe ten betalen en omdat ik dacht, dat ik voor betaling van bedragen hoven f 1ÜD0 do machtiging nuodlg had van don voorzitter van de Gascommissie later bleek me, dat dit tot een be drag van f 1500 niet noodig was heb ik toen niet betaald. Toen op 28 Juni B. eu W. de kas opnamen, heb ik over deze zaak ge sproken en toen vernomen, dat de steenen inderdaad betaald moesten worden. Op 30 Juni, toen ik afwezig was ge weest, deelde de boekhouder-kassier, de heer Visser, mij mede, dat de Ge meenteontvanger er was geweest om het bedrag van de leening van f 30.000 te brengen on dat hij meteen de vor dering van f 1124 had verrekend. Dc boekhouder toonde mij ook de qui- tantie bij de anderen en ik heb in de boeken deze uitgaaf geparafeerd. Op 19 Juli, toen ik na eeu tijdelijke afwezigheid weer op het kantoor kwam, deelde de boekhouder-kassier mij wederom mede, dat hij aan den Gemeente-ontvanger een som van f 1124 had betaald voor deze steenen, van welke betaling hij mij de quitan- tie toonde. Dadelijk maakte ik hem er opmerk zaam op, dat dit verkeerd was, daar deze post al voldaan was. De heer Visser herinnerde zich dit niet; maar de boeken en de quitantie wezen het uit. Ik heb dadelijk den Burgemees ter getelefoneerd, om hem mee to deelen. wat or gebeurd was. De Ge meente-ontvanger meent echter maar één keer de f 1124 te hebben ontvan gen. Er i3 een geheele corresponden tie over gevoerd en besprekingen ge houden, hoe deze zaak in orde moest komen. Ik had geweigerd do tweede betaling te parafeerenmaar op mondeiingen last van den Burge meester heb ik den boekhouder- kassier opgedragen de 11124 terug te ■boeken. Dit is op 19 Augustus ge schied en ik kon toen de tweede boe king en de terugboeking parafeeren. De zaak staat er nu dus zon voor. dat de heer Visser fl 124 tekort in kas heeft, waarbij op te merken valt, dat hij een borgstelling heeft van 1000. De Rand heeft nu een commissie benoemd zie raadsverslag om deze zaak te onderzoeken. De heer N. P. Visser, wien wij me de inlichtingen verzochten, bevestig de de mcdedcelingen van den direc teur. Hij toonde ons de beide betalings bewijzen. elk ten bedrage van f 1124, cn precies hetzelfde ingevuld, wgt be treft de overschrijving van de beide partijen steenen Het eerste bete iingsbewifs Is een rekening, die ge- quiteerd is door den heer Wolff, en het tweede een gewone quitantie, eveneens geteekend door den ont. vanger. Hoe hij twee malen denzelfden post had kunnen uitbetalen, verklaarde de heer Visser ous zoo, dat de Ont vanger de quitantie meermalen bij zieli had gebnrl, als hij andere posten kwam vereffenen en dan vroeg, of dit bedrag nu meteen kon verrekend worden. Daardoor herinnerde de Peer Visser zich niet meer, zeide hij ons, dat hii den post reeds betaald had. Voor hetgeen hij gednnn had, om deze zaak in orde te brengen, ver wees de boekhouder-kassier ons naar het volgende schrijven, dat hij over deze zaak nan B. en W. heeft gericht. Schoten, 22 Juli 1915. Aan Edelachtb. Heeren Burgemeester en Wethouders Schoten. Edelachtb. Heeren Ondergetoekende, boekhouder kas sier der Gemeente Gasfabriek, meent het volgende onder uwe aandacht te moeten brengen. Op den 19den Juli 1.1. kwam de Ge meente-ontvanger bij hem op het kan, toor der gasfabriek om het verbruikte gas der straatverlichting over het tweede kwartaal te betalen en tevens eenige andere bedragen te ontvangen. Onder deze bedragen was o.m. een bedrag groot f 1124 voor geleverde kei"n aan de gasfabriek. Pl.m. een uur na de afrekening kwam onderzeteekende tot de ontdek, king dat het bedrag voor de geleverde kei»n reeds was betaald met do afro- kening van de leening van f 3KXHJ op den 30sten Juni l.l. waarvoor beta, lingstuk in zijn bezit is. Direct na deze ontdekking heeft hij zich naar de woning van den Gemeente-ontvan ger begeven doch deze niet thuis ge troffen waarna hij zich 's avonds we der bij den Gemeente-ontvanger heeft vervoegd ©n hem het abuis medege deeld. De ontvanger zou het op zijn pemuk nazien, terwijl hii zich dan den volgendm ochtend aan het kantoor der Gasfabriek'zou vervoegen. De ont vanger kwaia echter niet waarom on, dergeteekende zich om half twee naar het Raadhuis heeft besevpn vvnr do ontvanger zitdag had Ook hier kon de ontvanger zich van de eerste betaling niets herinne ren en zei ook hel bedrag van f 1124.— niet. als ontvangst gelwkt te hebben. Hij zou echter thuis nog eens zijn en veloppen nazien. Onriergeteekende zou zich 's avonds weder bij den ont vanger vervoegen wat hij ook gedaan heeft. Daar hij toen met den ontvan ger nog niets verder kwam heeft hij hem onder het oog gebracht dat het nu lang genoeg geduurd had en dat hij zich tot B. en W. zou wenden ais de ontvanger er nu geen werk van maakte dat deze zaak opgelost werd. Na over en weer gepraat (boeken of papieren kwamen niet te voorschijn) heeft ondergeteekende den ontvanger nog een dag toegestaan om zijn be scheiden na te zien. Toen ondergeteekende ecntei den volgenden dag (Woensdagavond) bij den ontvanger kwam werd hem me degedeeld dat de ontvanger zat te eten of hij umdergeteekeudej nug maar eens terug wilde komen. Da meening van ondergetekende is ech ter dat de ontvanger nug steeds niets nagezien had eu hem maar eeu poosje op sleeptouw wilde houden wat on- dergoteekende echter niet bevalt. Redenen waarom ondergoteehende zich tot uw College wendt met het beleefde verzoek deze onaangename zaak tot eene goede oplossing te bren. gen. Hoogachtend, De Boekhouder kassier voornoemd De gemeente-ontvanger, do heer Wolff, decide ons mede, dat hij in derdaad omstreeks 17 Juni de vorde ring van f 1124 heeft aangeboden. De boekhouder zeide hem, (Jat hij niet genoeg geld in kas had, om deze vordéring te voldoen, maar wel voor de betaling van een andere vordering van f 80, welke laatste dan ook vol daan werd. De directeur, clie hierbij aanwezig was, had toen ook opgemerkt, dat do som van f 1124, ook al met voldaan zou kunnen worden, omdat hij voor betaling van bedragen boven f 1000 machtiging van den voorzitter van de gascommissie noodig had. Op 30 Juni, toen hij het geld voor de leening en andere bedrageD verre kenen kwam. bood hij ook de vorde ring van f 1124 aan. De heer Wolff weet zich stellig te herinneren, deelde hij ons mede, dat de boekhouder bij het berekenen van de verschillende bedragen ook de som van f 1124 had meegeteld. Toen het op betalen aankwam, aldus deel de de heer Wolff ons mede, zeide de boekhouder echter plotseling, dat hij zich herinnerde van den vorigen keer. dat voor een uitgaaf van hoo- ger dan f 1006 dc machtiging van den voorzitter van de Gascommissie noodig was, dat de directeur op dat oogenblik afwezig was en hij daarom niet de betaling kon doen. Dc heer Wolff voegde hieraan toe, dat om deze reden op 30 Jiini het be drag van f 1124 niet verrekend was. Hij weet zich nu zeer stellig te herin neren, dat hij de gequiteerdc reke ning voor de 1124, die hij reeds overgelegd had bij de berekening der bedragen, op het bureau van het gas bedrijf heeft gelaten. Hij heeft hier aanvankelijk niet meer om gedacht en heeft op 19 Juli een nieuwe quitantie geschreven, die daarop is betaald geworden. Wij hebben den heer Visser nadc gevraagd om zijn meening over d& lezing, die dc gemeente-ontvanger aan het geval geeft. Hij houdt echter pertinent vol, de f 1124 ook reeds op den 30sten Juni te hebben verrekend, cn acht het onmogelijk, dat de ge meente-ontvanger toen de gequiteer dc rekening bij vergissing op het bureau van het gasbedrijf zou heb ben gelaten. „Ik zou stellig", zei de heer Visser ons, „het stuk terug hebben gegevon of liet later hebben teruggezonden, indien Ik de som niet had verre kend'.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 2