NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD - Opgericht 1883. 3©« Jaargang No. 9934 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 26 OCTOBER 1915 A RL ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De^ Franco per post door Nederland2.0tj Afzonderlijke nummers0.05 vj? hTV '4r\ *T Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37l/: J/( «de omstreken en franco per post. 0.45 Uitgave der Yennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENT1ËN: Van 1—5 regels 75 Cts.; iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Adverientiën van Vraag en Aanbod, van 15 regels 40 Cts. per plaatsing, elke regel meer 10 Cts. k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering dor (per week) geabonneerden wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokln 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACIIT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 27 OCTOBER. Gemeenteraadsvergadering, 10 uur. Schouwburg: Haagsch Uüjspel-En- «emble. Café Neuf: Vergadering bleekers. De Kroon: Biosc. voorstelling. Cinema-Palaoc: Voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Biosc. Theater, Barteljorisstraat: Voorstelling. OM ONS HEEN No. 2073 Hst antwoord ran B. en W. Twee vel druks, twee en dertig blad tij den, beslaat het antwoord van Burgemeester en Wethouders op de vragen en opmerkingen, die in de afdeelingen van den Baad over de begroeting werden gemaakt, 't Is lijvig, maar valt zooals gewoonlijk bij uitvoerige beschouwingen, mee als men ze maar aandurft. De her haalde vragen vullen verreweg het grootste deel. de antwoorden zijn vaak van een prijzenswaardige kort heid. Al dadelijk kiijgt het lid, dat geen algemeene beschouwingen wou hou den, omdat een nieuwe wethouder van financien opgetreden is, een lesje „moeten wij toch opmerken" schrijven B. en W.. „dat de begroo- tmg door ons college in zijn geheel is ontworpen." Waarschijnlijk Is Mr. Heerkens Thijssen zelf niet gediend van de zorg van dit Raadslid, dat hen» als een kindermeisje bij de hand wou nemen, om hem te be schermen tegen dien lastigen Raad, met zijn booze opmerkingen. Dat B. en W. niet ronduit zeggen„alge- meene beschouwingen over den toe stand van de gemeentefinanciën heb ben in dezen crisistijd geen zin", is zeer verklaarbaar daaruit zou afge leid kunnen worden, dat het College debat ontweek. Het zij mij, als bui tenstaander, dan vergund te zeg gen, dat zoo'n debat op dit oogenblik alleen oratorische en geen practi&che beteekenis hebben kan, omdat toe standen (en cijfers) volkomen abnor maal zijn, zoodat algemeene be schouwingen eenvoudig tijdverspil ling zullen zijn. Bij de beantwoording van een der vragen is stellig misverstand, want dat B. en W. zich van den domme houden kan niet verondersteld wor den. Gevraagd werd naar het stand punt ten opzichte van eene gemeente lijke brandverzekering, door B. en W. ingenomen, en het antwoord luidt „Eene gemeentelijke brand verzekering bedoeld wordt blijk baar het dragen van eigen risico schijnt ons niet van gevaar ontbloot. Alleen gemeenten, wier bezittingen een zeer hooge waarde vertegenwoor digen, mogen naar ons gevoelen be sluiten het risico van brandschade voor eigen rekening te nemen. Let tend op het jaarlijks door onze ge meente te betalen premiebedrag, wil het ons voorkomen, dat de daardoor verkregen waarborg niet te duur is gekocht." Maar dat is de bedoeling van den vrager stellig niet geweest. Hl] denkt aan een gemeentelijke brand verzekering, d. w. z. een eigen ge meentelijk maatschappijtje, dat per- ceelen en goederen van ingezetenen tegen brandschade verzekeren zou. Een nieuw gemeentebedrijf derhalve. Wat daar o. m. tegen aan te voeren is. namelijk een telkens terugkeerend debat over de soliditeit van door zoo'n bedrijf afgewezen aanvragers, werd hier al genoemdeen voor deel, meer van gevoel dan van geld, zou zijn, dat de gemeentelijke brand weer werkt voor de gemeentelijke verzekering, terwijl ze nu feitelijk de belangen dient van allerlei Neder- landsche en buitenlandsche assuran- tiemaatschappijen, die er geen cent aan meebetalen. Toch is dit verre van voldoende, om daarvoor een zoo moeilijk bedrijf te stichten, te minder omdat de premies bij do bestaande concurrentie waarlijk niet hoog zijn. Maar ik zou willen vragen„is dit een tijd, om een eigen gemeentelijke brandwaarborgmaatschappij te slich ten Een ander antwoord van het dage- lijksch bestuur geeft aanleiding tot, een nieuwe vraag, 't Gaat om her ziening van de schoolgelden bij het middelbaar onderwijs in progressie ve richting. B. en W., zoo lezen wij in de beantwoording, houden zich „reeds geruimen tijd bezig" (een merkwaardige uitdrukking 1) met de vraag, of bet nu de tijd is om dat schoolgeld progressief te maken en of een doorgevoerde progressie het to taal-bedrag zou doen stijgen. En dan volgt daarop onmiddellijk de aan kondiging, dat er hoogstwaarschijn lijk eerlang een voorstel komt, om de schoolgelden voor de Handels school progressief te maken, tenein de te kunnen voldoen aan de eischen, welke de provincie Noordholland stelt, om voor genoemde school een subsidie te verkrijgen. Duidelijk is dit betoog nieL Hoe hoog zou dat subsidie zijn Zal het opwegen tegen de aan progressie verbonden bezwaren Verschillende leden meenen, dat een progressieve regeling zou stuiten op practische bezwaren, omdat „voor de ouders van het grootste aantal leerlingen, dat de scholen voor m. o. bezoekt, een jaarlljkseh schoolgeld van f 60.— reeds zeer zwaar is." Die opmerking houd ik voor juist. Wil meu dan een progressie, die boven een zeker in komen zeer groote sprongen maakt 7 Dat zou bedenkelijk zijn. Of is het alleen een vormquaestie, om het provinciaal bestuur tevreden te stellen Hier blijft, zooals we zien, nog heel wat te vragen over. Men moet daarbij niet vergeten, dat terwijl slechts zéér, zéér weini gen oorlogswinsten maken, de groote meerderheid van de z.g. bemiddelden evengoed als ieder ander, door den crisistijd zeer ernstig in hun in komen getroffen worden. Onlangs heeft de heer Van de Kamp gevraagd om, wanneer er weer een technisch moeilijke zaak aan de orde komt, den Raad te doen voorlichten door den directeur van dat bedrijf. H Gold toen de electri- sche centrale en de Raad ziet wel In, dat hij „heelemaal alleen" de Inge wikkelde berekeningen, die daarbij te pas komen, niet overzien kan. Zóó bescheiden is de Raad ten op zichte van liet orgel in de Groote Kerk en zijn bespeler niet. 't Schijnt dan ook hoogst eenvoudig. Als de heer Robert een concert zal gaan geven, dan wandelt hij naar zijn instrument, zet de muziek er op en speelt. Wat kan er dan tegen zijn, om hem nog maar wat meer concer ten op te dragen 7 Wel, er zou volstrekt niemendal tegen wezen, als 't een draaiorgel was Daar kun je op spelen tot je arm lam is en dan ga je voort met den anderen zijn ze allebei lam, don roep je een helpertje en die draait zijn armen lam en daarna begin je zelf weer, tot in 't eindelooze of zoo lang de toehoorders het uithouden, hetgeen minder lang is, dan de draaiers. Precies andersom als bij een ooncert-orgel, waar luisteren gemak kelijker is dan spelen. Want orgel spel is doodsch en saai, wanneer daarin niet geweven wordt dat on zegbare. ongrijpbare, onbeschrijfbare en toch zeer werkelijk bestaande, dut kunst heet. Maar de kunstenaar kan dat niet zonder begrenzing uit gieten, zooals de melkboer doet met zijn waar. En evengoed als de schep pende kunstenaar, de schilder, de schrijver, minderwaardig werk gaat leveren, wanneer hij te veel moet voortbrengen, zoo verliest ook de vertolkende kunstenaar het liellig vuur, dat hem bezielt, wanneer hij al te dikwijls tot de vertolking wordt genoopt. Daarom is het verzoek, in twee af deelingen gedaan," om het aantal orgelconcerten uit te breiden, een fout, en het antwoord van B. en W., dat zij er vooralsnog uiet voor zijn, veel te slap. Waarom noodigt liet gemeente bestuur den heer Robert niet eens uit, te komen vertellen wat orgel spel door een kunstenaar eigen lijk is? Als dat gebeurde zou de Raad er niet meer aan denken, onverschillig weg om nóg meer concerten te vra gen, want de Raad zou dan inzien, dat overmatige eischen den organist drukken en benauwen, h^m zijn frlschheid doen verliezen en den grooten naam van het instrument dus zouden benadeelen. Met de asphal teering wenschen B. en W. „in verband met de tijds omstandigheden en de hoogere kos ten der materialen", niet door te gaan. Die twee redenen zijn feitelijk één, want welke tijdsomstandigheid anders dan de kosten van os- phalteering zou kunnen terughou den, zou ik niet weten. Maar as phalt is bij het dagelijksch bestuur, althans bij den wethouder van pu blieke werken, niet in de gunst en uit dit adf ies blijkt, dat het nog altijd voor weelde wordt gehouden en niet voor het noodzakelijk plaveisel van een stad, die met haar tijd wenscht mee te gaan. Een kleine merkwaardigheid ten slotte. B. en W. verhalen ons, dat personen vandaag opgeven tot dit, morgen tot dat, overmorgen tot een ander kerkgenootschap te behooren. Deze zonderlinge daad, waarvoor niet gemakkelijk een oorzaak te vin den is, wordt door B. en W. aldus omschreven, dat „bij het publiek de gewoonte heerscht, om ten aanzien van veranderingen in de opgaven van het kerkgenootschap, zich in geen enkel opzicht te beperken Wij zouden zeggen „er maar op los te Jokken". De stadhuistaal ia een schoone zaak. J. C. P. Stadsnieuws De Schouwburg oj» het Witaenspleln. Nadat Zaterdag de schouwburg op het Wilsonsplein ondershands waa aanbesteed, heeft Prof. Van der Steur Maandagavond besloten den bouw ta gunnen aan den aannemer W. Saeys, Langend ij kstraat, te Haarlem Reeds de volgende week wórdt be gonnen met het grondwerk. Het ligt m de bedoeling het in den loop van den winter te voltooien en omstreeks half Februari 1916 te beginnen met den opbouw. Het theater moet 15 Januari 1917 bespeelbaar zijn. Na de aangebraohte wijzigingen in de plannen is het aantal zitplaatsen vastgesteld op 750. Beneden komen stalles, parket en parterre. BaJconloges ontbreken. In het rond loopon twee gaanderijen bo ven elkaar, waarop de logee worden aargebracht en daar, achter op een verhooging. de bixea. In de leges komen drie rijen achter elkaar. Overigens ie de inrichting, zooals wij die verleden jaar hebben medege deeld. Vorst. Vennacht heoft het zoodanig gevro ren dat slooton en vaartjes met ijs bedekt waren. „Goed voor de boore- kool" zegt de tuinier want deze groen te heet eerst na vorst voor het gebruik geschikt te zijnl HET ONGELUK TE WORMERVEER. Naar wij vernemen is het niet bij eon werk van de N. V. Tymoor zolf, dat de monteur Pfann is omgekomen. Dat werk go9ohiedde door een Duit- eohe firma en Plann was daarbij al leen als hulpmonteur aanwezig, do beide anderen waren niet van de fir ma Tymoor. Wij maken daarvan melding om te doen uitkomen, dat indien de steiger onvoldoende was. de N.V. Tymoor daarvoor ceen sohuld kan treffen. TENTOONSTELLING KUNST- NIJVERHEID. In ons blad van Maandag hebben wij reeds melding gemaakt, van de tentoonstelling van metaalwerken van den ambachtskunotenaar Jan Eisenioeffel, die tot 3 Nov. in de Raadzaal van het Museum van Kunst nijverheid wordt gehouden. Bijeengebracht is een belangrijk aantal huisraad- en weelde-artikelen, lijfsieraden enz., zooals lampen, haarden, kronen, klokken, kandela ren, broches, lepels en vorken eoi andere voorwerpen. Zij zijn een beschouwing over waard, vooral de wijze van email- opbrenging verdient de aandacht Het is zeker een verheugend ver schijnsel,-dat kunstenaars van naam hun aandacht gaan wijden aan de zaken, die wij eiken dag gebruiken. De toepassing voor dienst in huit strekt ongetwijfeld lot levensver- mooiing. G e r e f. kerk C. In do op Maandag 25 dezer gehou den vergadering van stemgerechtig den dor Gorcif. kerk C werden geko zen tot ouderling de -hoerenD. H. A. Kooy, P. Meyer, J. D. Niemann, W. Tan is, A. Toeset, Qhris Vermeer, en tot diaken do hoerenA. L. Smit, H. Uittenboech. BIJENTEELT. Men meldt ons: Verschillende personen (eonigen hadden de per post gezonden convo caties niet ontvangen) hadden zich Maandagavond in de Sociëteit de Nij verheid vereenigd, om to komen tot oprichting van een afdeeling Haar lem en omstreken Ned. Voreeniging tot bevordering van Bijenteelt. Men kon zich onder meer met ver eenigen met het besluit van de afdee ling Noord Zuid-Holland om geen maandehjksche vergadering te hou den. Boven alles is het doei van het samenkomen der leden een diepero bestudeering van het zoo belangrijke leven dier kleine insecten en naast een cursus voor hen die zich over het examen voor leera&r in de bijen teelt wenschen te bekwamen, werd een cursus opgericht voor eerstbegin- nenden, onder leiding van mej. G. Jonges, VanEed'enstraat no. 7. Daar zal les gegeven worden in het vlech ten van konen, het maken van kas ten, in de eerste beginselen der bijen teelt en in de wijze waarop de meeste honig geoogst kan worden. De voordracht van dr. Ootmar over de belangrijke rol die de jonge werk bij voor haar uitvliegen te ven-uilen heeft, gaf aanleiding tot het stellen van een aantal vragen, waarbij ge wezen kon worden op het nut der bijen voor de vruchtenteelt en de groote liefhebberij die er aan het houden van .bijen verbonden is, die ons voert tot een nauwkeuriger waarneming van de levende natuur, om ons been, en die behalve een zoo leerrijke liefhebberij een massa honig voor eigen gebruik oplevert. Te be treuren is het dat de ijmkerij in ons land en onze stad nog zoo spaarzaam beoefend wordt. Voor niemand behoeft toetreden, tot de afdeeling een bezwaar te zijn. De contributie bedraagt een daalder per jaar, waarvoor men het maandblad der vereen :ging ontvangt, rec-ht heeft op de accijns vrije suiker voor voe ding der bijen en kan deelnemen aan alle cursussen die de afdeeling in stelt. Een twintigtal nieuwe leden gaven zioh op, die met hen welke zich in de afdeeling Noord-Zuid-Holland laten overschrijven de nieuwe afdeeling vormen. Nadat mededeeling gedaan werd wanner de cursus voor beginnende ijmkers gehouden zal worden werd de vergadering gesloten. DE SLACHTHUISKEURING. Maandagavond is onder presidium van den nieuwen wethouder voor het Slachthuis, den heer L. Modoo, een bijeenkomst gehouden van de sub commissie van bijstand! voor het Slachthuis, ten einde eenige winke liers in toebereide vleeschwaren te hooren over hun bezwaren tegen de centrale keuring aan het Slachthuis. Dit onderzoek wordt ingesteld om zoo mogelijk deze bezwaren weg te nemen. Er zal nog een nadere commissie vergadering over deze zaak worden gehouden. De heer en C. Middeldorp, G. Heek, W. Vernout, IL van Hooydoutk, Ver- beeck, J. Kort, J. Timans, J. Beccari (secretaris van het College van Re genten van hel Hofje „De Groene Tuin"), J. Jansen, J. N Sohous. A. t Hoen, B. Rijbroek. H. Geer ling, K. Visser, J. van Cauveren, Schouten de Jong, W. de Jong en C. Los, allen bewoners van de Warmocsstraat, heb ban zich met een adres lot den Raad gewend, cm mee te deelen dat zij met bekmgeic-iln.g kennis genomen heb ben van het antivoord van B. en W. op de opmerking van een lid dier 2e Afd. aangaande de bestrating en trottoirs der Warmoe astrant en dat het hun verheugt uit dit antwoord te bemer ken, dat B en W. de gegrondheid an de opmerking ©riterenen. Etfhler is uit dit antwoord niet op te maken, dat de verbeteringen in deze straat eerlang zijn te ver wachten. Hierom betoogen adressan ten, dat deze verbeteringen drin gend noodig zijn, door het voortdu rend gevaar, dat de bestaande toe stand oplevert voor mensch en dier. Van de veelvuldig voorkomende go- vallen van uitglijden en vallen van menschen en paarden worde geme moreerd cal voor een paar weken ie mand door het vallen in deze straat een ernstige beenkneuzing opliep, zoodat deze zioh onder geneeskundige behandeling moest stellen en dat "25 Oei ober eer. paaid van de Holl. Spoor i kwam te vallen dat het beest op drie verschillende plaatsen open won den bekwam. Adressanten verzoeken daarom den Raad bij het behandelen der Genieon- tebegrootiMg te willen besluiten tot het vernieuwen of verbeteren van liet pla veisel en de trottoirs in de Warmoes- straat en hiervoor de bemoedigde gel den beschikbaar te willen stellen. Aangereden. Zekere P. N. B., broodbakker, to jaar, wonende Waldeck Pyrmont- straat 12, wilde gisteren in de Ane- gang bij de Groote Houtstraat de straat oversteken, toen een automo biel uit de Groote Houtstraat kwam rijden, gelukkig in zeer matigen gang, en den ouden mau aanreed. De chauffeur remde oogenblikke- lijk, waardoor kon voorkomen wor den. dat B., die gevallen was, onder de auto geraakte. Toch 6cheeu de man zich bezeerd te hebben. In de auto werd hij naar het St. Elisa beths Gasthuis vervoerd, waar dok ter Remmelts constateerde, dat een been licht gekneusd was. Daar in het St. Elisabeths Gasthuis geen plaats was. werd B. daarop naar de Maria-stichting vervoerd, waar hij eenige dagen in observatie zal blijven. Fiets terecht. De Haarlemsche recherche heeft in een bank van leening te Amsterdam een rijwiel opgespoord, dat 21 Sep tember j.l. ten nadeele van den heer K. ontvreemd is. Gestolen. De landbouwer B. uit Haarlemmer meer vertoefde Maandag hier ter stede. Hij liet voor een tapperij op de Kaasmarkt zijn wagen met paard eenigen tijd staan. Zooals gewoon lijk legde hij voor den tijd dat hij af wezig was. hoofdstel en paardentuig in den wagen. Toen hij terugkwam, waren tuig en hoofdstel verdwenen. MAATSCHAPPIJ TOT VERBETE RING DER HUISVESTING VAN MINVERMOGENDEN. In de gisteren gehouden algemeene jaarvergadering der „Maatschappij tot verbetering der huisvesting van minvermogenden" werd besloten geen dividend uit te keeren. Herbenoemd werd als bestuurslid de heer A. de Clercq pn als commissaris de heer P. II. Crnandijk. Tot opzich- teres der vereeniging werd benoemd mej. N. Dijkstra, in dp plaats van mej. Hubregtse, die naar elders ver trokken is en aan wie onder hartelij ke dankbetuiging op haar verzoek ontslag verleend is. INBRAAK. In den nacht van Zondag op Maan dag is ingebroken in de caoutchouc- fabriek van de firma Gebrs. Merens aan het Zuider-Buitenspaame alhier. Men heeft zich tot een binnenplaats toegang verschaft, daar oen tuimel raam geopend en is zoo in de fabriek gekomen. Ontvreemd is een hoeveelheid rub ber van 90 KG Een politieonderzoek wordt ingesteld DE DIEFSTALLEN AA/N DE CEN TRALE WERKPLAATS. Door den chef vnn de Centrale Werkplaats is aan het personeel be kend gemaakt, dat er een premie van f 25 zal worden uitgekeerd aan hen die eenige aanw ijzingen kunnen doen tot het opsporen der daders van da belangrijke diefstallen, die den laat- sten tijd op de Centrale Werkplaat# hebben plaats gehad. DUURTE-TOESLAG. Door de Coöperatieve Broodbakke rij en Verbruiksvereeniging „Voor uitgang", wordt aan het gehuwde per soneel f 1.50 toeslag, en aan het on gehuwde personeel f 0.50 toeslag per week uitgekeerd, voorloopïg voor ee nige maanden. Inttrcommunals Arb*idsb*« middeling. Hedenmiddag werd in het Prinsen hof de aangekondigde vergadering gehouden van de Burgemeesters in het district Haarlem, ingesteld vol gens het Regeeringsplan om het ge heel© lund te verdeelen in districten, teneinde 'n betere arbeidsbemiddeling mogelijk te maken voor die streken van ons land, die geen arbeidsbeurzen bezitten. Behalve de burgemeesters waren te genwoordig de door deze burgemees ters aangestelde correspondenten, die in verschillende gemeenten van het district de arbeidsbemiddeling op zich zullen nemen in overleg met de ar beidsbeurs té Haarlem. cLe met goed keuring van het Haarlemsche Ge meentebestuur is verheven tot een z.g. districtsarbeidsbeurs. Voor de intercommunale arbeids bemiddeling is Nederland verdeeld in 31 Arbeidsdistricien. Het district Haar. lem omvat het deel van de Provincie Noord-Holland bezuiden het Noord zeekanaal: nl. Haarlemmermeer en de gemeenten ten westen daarvan, bene vens ten noorden van het Noordzee kanaal, het noordelijk deel van Vel- sen, Beverwijk en Wijk aan Zee en in Zuid-Holland de gemeente Hillegorn. Door de Burgemeesters zijn in hun gemeenten correspondenten aangewe- zen, behalve in de Haarlemmermeer, dat een eigen arbeidsbeurs gesticht heeft. Die beurs zal echter ook tot het dis trict Haarlem behooren en staat in dezelfde verhouding tot de Haarlem sche districtsbeurs als de correspon denten in het districi. De werkkring van deze corresj>on- denten bestaat hierin, dat zij op be paalde tijden zich beschikbar*r stellen voor het inschrijven van werkgevers, die arbeidskrachten zoeken en werk nemers, die een patroon wenschen- Zooveel mogelijk doen zij de aanvra gen in hun correspond- ntschap af. De aanvragen van werkkrachten, die zij niet aan een patroon kunnen hel pen en van patroons die zij niet van 'n arbeider kunnen voorzien, deelen zij nog denzelfden dag op briefkaartfor- muiieren, per telefoon of te'egraaf mede aan de districtsbeurs te Haar lem. Voor zooveel mogelijk voldoet die aan de aanvragen en zendt de niet afgedane door aan correspond denten in het district. De districts beurs doet eiken dag aan de Centrale Arbeidsbeurs te 's-Gravenhage mede deeling van de aanvragen der werk gevers, waaraan in het district niet voldaan is kunnen worden, waarop de Centrale Beurs een administratief li chaam, dat zelf geen aanvragen van werkgevers en werknemers inschrijft, van deze niet afgedane aanvragen, meedeeüng doet aan de districtshcur- zen in het land, die blijkens hun op gaaf in staat zijn om de verlangde werkkrachlen te leveren. Deze doen dan hiervan weer mededeeling aan de correspondenten in hun district. De Regeering heoft voor de boven genoemde correspondenties vrijdom van port toegestaan. Op deze wijze zal ongetwijfeld de werkloosheid op haar krachtigst be streden worden. He; nieuwe stelsel maakt het mogelijk, dat zonder tijd verspilling de patroons aan werk krachten, de arbeiders aan werkge vers geholpen worden. Do Regeering heeft met de spoedige totstandkoming van de dis"rictsver- deeling nog die bijzondere bedoeling, om de landweerlichtingen, waarvan de eerste, naar bekend is, omstreeks Kerstmis, met klein verlof gaat. d"or de nieuw georganiseerde arbeidsbc- middeling te helpen bj het werkzoe- ken. In de maand November verstrekt het departement van Oorlog aan de arbeidsbeurzen de lijsten der lichtin gen, die naar huis worden gezonden. Do arbeidsbeurzen gaan dan al dade lijk na,of de vroegere patroon den mili tair weer in dienst kan nemen. Kan dit niet, dan worden reeds voorberei dingen getroffen om hem aan 'n ande ren patroon te helpen, om er op aan te sturen, dat, zoo mogelijk ae ge- heele naar-huis gezonden lichting, met 1 Januari weer aan den arbeid kan gaan. Bij deze arbeidsbemiddeling zal de Neder!. Vereen, tol steun aan Mili ciens de arbeidsbeurzen ter zijde staan.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1