NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 88e Jaargang No. 9941 Verschijnt dagelijks,' behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 3 NOVEVBER 1915 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: ^an regels 75 Cts.; iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd rijf—Haarlem van 1— 5 regels ƒ1.—elke regel meer/" 0.20. Reclames 30 Cts. per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De 'A Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond"1.50 vrjn {(O Advertentiên van Vraag en Aanbod, van 1—5 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland2.— fêsfo, e"<e re^el meer ^ls' contant- oïmuïS zöndTgïbb'd, 'voor Ha'arl'em' I 1 0.37'/. iJXSMÈË^ïXi Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. 9 „de omstreken en franco per post. 0.45 Intercommanaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarae 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiên en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678. Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geobonneerden wordt gewaarborgd door ,,The Ocean" Rokin 161, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 4 NOVEMBER Orgelbespeling in de Groote Kerk. Schouwburg: La petite Chocolaüèra Cinema-Palaoe: Voorstelling. Café de Karseboom: Simultaan- ■éanoe. Biosc. Theater: Gr. -Markt: Voor stel ing. Biosc. Theater, Barteljorisstraat: Voorstelling. Veisen: Gemeenteraadsvergadering. Spaarndam: Gemeenteraadsverga dering. Haarlemmerliede en Spaarnwoude: Gemeenteraadsvergadering. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „De Belastingontwerpen op de Naam- looze Vennootschap", II, In de rubriek Om Ons Heen. ZIEKENVERPLEGING. De aldeeling Haarlem en Omstre ken van den Nederlandeohen Bond voor Ziekenverpleging heelt Dinsdag avond een vergadering gehouden in de boven-voorzaal van de Kroon. Nog geen tien stemgerechtigden waren bij de behandeling van de agenda, die in minder dan een half uur afgewerkt was De voorzitter van de afdeeling, Pro fessor Van Walsem, opende met een kort woord de vergadering, waarna men overging tot het voorlezen van bet verslag van de algemeene verga dering, die 27 Mei j.l. te Utrecht ge houden is. Dit verslag was vervaar digd door den voorzitten, Dr. Tra- vaglino, d!e sedert naar Indië ver trekken was. Hot verslag eindigde met een vaar- wel aan de afdeeling en de beste wen- i fichen voor dezen kring. Vervolgens werd de begrooting voor het volgend boekjaar behandeld en goedgekeurd. Ten slotte gang men over tot be stuursverkiezing in de vacatures-Dr. Tra vaglino en Prof. Van Walsem, die geen van beiden herkiesbaar waren. In hun plaatsen werden benoemd de heeren L. C. Kersbergen en Dr. A. M. Bender. De vergadering was hier mede ten einde. Allengs kwamen wat meer belangstellenden opdagen, voor-- al verpleegsters. Zij vormden met de reeds aanwezigen een aandachtig au ditorium. dat met belangstelling luis- terde naar een causerie van den beer J. H. Beijers, conservator van do Rijksveeartsenijsehool. die een en ander mededeelde over de behande ling en verpleging van zieke huisdie ren. De causerie duurde ongeveer een uur. In het kort behandelde de 6preker de meest voorkomende kwalen en ziek ten van de verschillende huisdieren en deed middelen toa genezing aan do band. Lichtbeelden illustreerden het ge-1 oproken woord. CREDIETVERSCHAFFING AAN j BLOEMBOLLEN'KWEEKERS. De plaatselijke commissi én van ad- ■vies in zake credietverschaifmg voor j de bloemboiiinstreek zijn voor Haar lem en omgeving samengesteld als volgt: Noord-IIolland ten N. van het Noordzeekanaal: W. de Boer te Be verwijk, Ant. v. Lith Azn. te Uit- geest, J. Volkering Tzn. te Limmen. Noord Holland ten Z. van het Noordzeekanaal; J. B. Bos Azn. te Overveen, Voorzitter, Jos. M. J. Braam te Heemstede, secretaris, en C. Nelis, te lleem'stede. llillegom: Frans Lommerse, voor zitter, Th. Jonkheer, secretaris en G. V. v. Zanten te llillegom. Lisse: J. W. Lefeber, voorzitter, A. Verduijn Jr., secretaris en Th. van der Vlugt, allen te Lisse. DE EENDRACHT. In een stukje over de bakkerij „De Eendracht Zaterdag in ons blad op genomen staat een onjuist cijfer ge noemd achter de ontvangsten voor de afdeelingen bakkerij en kruideniers en grutterswaren. Het ontvangen broodgeld bedroeg f 186.264.46 1/2 en de netto winst In de afd. Bakkerij f 21841.57 1/?. De omzet in de afd. kruideniers- en 'grutterswaren bedroeg f 110.773 40. H«t Broodbureau. Er is maar één oordeel over het Broodtoureau te Haarlem en dat is dat het voortreffelijk werkt, practiseh en nauwkeurig. Zelfs heeft het een opvoedende beteekenis, wat wel haast niet te verwonderen is omdat twee ex-onderwijsmannen er zitting in heb. ben: 't leert de menschen boekhouden. Hoe weinig verwachting men ook heeft van de administratie van kleine zaken in 't algemeen, zoodra er naar onderzocht wordt, valt het resultaat nog tegen. Veelal bestaat er geen boek houding, met uitzondering dan van een klein dingic, waarin de bakker schrijft wat hij nog te vorderen heeft van do menschen. Maar een becijfe ring van den kostenden prijs, zoodat. hij weet wat de waar hem kost en wat hij dus verdient is hem niet mo gelijk, omdat hij a! die dingsighedem niet opschrijft. Gaat de winst dus achteruit of, beter gezegd (want hoe veel winst hij precies maakte kon hij nooit berekenen) raken de contanten schaars, dan is 't hem onmogelijk de fout te vinden en te verbeteren. De instelling van het broodburenu heeft daarin verbetering gebracht, omdat de bakkers, ook de kleinste, tot administratie werden genood zaakt. Zij moeten lijsten van het afge leverde brood bijhouden en kloppen die niet roet elkaar en met de hoeveel heid afgeleverd meel, dan maakt het broodbureau aanmerking en past,, wanneer er blijkbaar opzet is, strenge maatregelen toe. Als de boosdoener veertien dagen lang geen regeerinps- meel kan krijgen en dus, omdat hij toch zijn k!anten bedienen wil, veel duurder meel koopen moet, dan voelt hij het duchtig in de beurs en dat is voor de meeste mensohem de zwaar ste straf, die hen treffen kan. 't Is waar, er zijn ook in deze over tredingen graden. Als een winkel klant brood komt halen en de kaart verpeten heeft en de bakker, begeer!g om te helpen op zich neemt er aan 't eind van de week of den volgenden keer om te denken, dan wordt het vergeten en komt er van dat goeie plan dus niets terecht, zoodat natuur lijk de lijst van 't afgeleverde brood niet uitkomt. Don komt de verzoe king. Een paar verzonnen cijfertjes achter den naam van klant Jansen, een paar achter dien van klant Pie- tersen en de zaak is „in orde". Maar 't broodbureau waakt. Het scherpe oog kan, soms al op een af stand zien dat er iets met zoo'n lijst niet in orde is we verklappen maar niet waaraan en waarom. Zoodra wantrouwen opkomt gaat de contro leur er op uit en wanneer hij dan op de broodkaarten van de faml ies Jansen en Pieiersen de juiste cijfers heeft gevonden, dan wee den boos doener I Opschrijven, opschrijven, opschrij ven, ziedaar het middel voor de bak kers om aan moeilijkbeden in de'ad ministratie te ontkomen. Maar op- schr.jven baat nóg niess, wanneer het niet d a d e 1 ij k gebeurt. En al zegt een bakker, zooals voorgekomen is: „veel bever bak ik een lieelen oven brood, dan dat ik die lijsien invul!", het helpt niet, hij moet er toch aan gelooven, zooals trouwens iedereen bezigheden heeft, waarvan hij liever vrij zou wezen. Niet uitstellen en ge regeld doen, dat is t geheim van iedere administratie en zoodra men daaraan gewend is. is ze geen last meer, inaar een genoegen. Het broodbureau heeft allengs groo- te uitbreiding gekregen: hol bestaat nu uit een boekhouder en 12 klerken, wat ook niet te verwonderen is, wan neer we nagaan, dat 10.300 gezinnen broodkaarten hebben, waaronder nog armbesturen en gestichten met een zeer groot verbruik begrepen zijn. Aauvankelijk was het de bedoeling, alleen oil en minvermogenden er van te laten profiteeren, maar naderhand is die grens, die toch ook niet aan te wijzen was, vervallen. Eigenaardige moeilijkheden doen zich ook vooi bij de meel leverantie Om don handel zooveel mogelijk in zijn gewonen vorm te laten, blijven de bakkers te Haarlem meel ontvan gen van hun gewonen leverancier, zoodat men hier met 14 leveranciers U doen heeft. In een keurige admini stratie wordt aanteekening gebonden van de hoe vee heden, die ieder ont vangt, van het aandeel, dat het "Rijk en de gemeente elk afzonderlijk daar. in hebben te betalen en... van de wis seling der prijzen. Dit laatste geeft aanleiding tot moeilijkheden met drie fabrikanten, die van oordeel rijn, dat wanneer hun een order is gegeven, de don bestaande prijs moet worden ge handhaafd tot de geheele partij gele verd is, ook al veranderen inmidd«!s de prijzen, terwijl het Haarlemsche broodbureau zich op het standpunt stolt, dat de levering pas geschied is, wanneer do bakker het meel jn huis heeft en dat dus met tusschentijdsche prijsveranderinpon wo| degelijk reke ning moet worden gehouden. Het zou ons te ver voeren, dieper In te gaan op deze quaestie, die er een is van administratieve techniek, wel ke natuurlijk met zonder financieele gevolgen is. Er blijkt uit dat het brood bui eau met zorg en beleid wordt bestuurd en het is aangenaam ie zien, dat de autoriteiten particulieren kunnen vinden, die hun krachten aan deze zaak van algemeen belang wil len wijden. EIKELS-ZOEKEN. Ook in den omtrek van Haarlem wordt druk gedaan aim het eikels- zoeken. Er zijn allerwege groothan delaars In eikels opgestaan, die ver scheiden gezinnen m dienst hebben. Op 't oogenblik wordt aan de eikel- zoekers reeds f 6 voor een mud be taald. De groothandelprijs is f 10.50. STUKKEN VAN DEN RAAD. Voordracht voor onderwijzeres aan de school voor gewoon lager onder wijs no. 10: 1. Mej. P. C. C. Nellissem, onderwij zeres aan. School no. 3 alhier. 2. Mej. S. A. E. Antomsse, onder wijzeres te Heemstede. 3. Mej. J. W. Gerhards, onderwij zei-es te Haarlem. M. T. SCHOOL EN AMBACHTS SCHOOL. Het bestuur der Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst., Vakver- eeniging van Nederlandsche architec ten deelt den Raad mede, dat het met belangstelling kennis nam van het vraagstuk der stichting van een Mid delbaar Technische School, welke voor geheel Noord-Holland de oplei ding van technici zal hebben te be hartigen. Met name dat het denkbeeld van de vereeniging van dit onderwijs met dat van een ambachtsschool in één gebouw, zijn aandacht heeft getrok ken, en ©en onderwerp van gedach- tenwisseling heeft uitgemaakt, waarom het zidh, mede ln verband met het bestaan van een permanente Commissie van Onderwijs in zijn Maatschappij, gaarne bereid ver klaart dit vraagstuk, voor zooveel van tectrofsch-opvoedkundigen aard, nog nader in studie te nemen, ten ein de, indien de Raad daartoe zou willen besluiten 't College van advies te die nen, omtrent dit voor provincie en stad; doch ook voor de bouwkunde- in- t-algemeen, zoo gewichtige vraag stuk. EXAMEN VRIJE- EN ORDE- OEFENINGEN. Amsterdam, 2 November. Geslaagd de dames J E. IL Grootendorrt, C M. M. Tekenbroek en J. M A. F. Montijn en de hteren C. van Wileum. W. K. Winkelman, D. J. L. van Wijngaar den en L. de Zwaan, allen van Haar lem. SIGAREN VERMIST. De sigarenhandelaar V. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat een door hem verstuurde zending 6igaren (per vrachtrijder) naar Wijk aan Duin niet aan het Juiste adres is bezorgd. Loopjongensmisère schijnt aan deze zaak niet vreemd te zijn. De politie stelt een onderzoek in. NOTARIS-BENOEMING. Bij Koninklijk besluit van 1 Novem ber is benoemd tot notaris binnen bot arrondissement Breda, ter standplaats der gemeente Gilze, A. J. J v. Licmpt, candidaut-notaris te Haarlem. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: G. Takken, Busken Huetstraat 18, een broche; W. Remmé, Teylerstraat - 52, tweo wantjes; Ch. Steffers, Smedestraat 4, een riem; D. Spruijt, Ostadestraat 5 rood, een 9chÖoIboekje; S. van der Heijden, Regulierstraat 29, fotogra fieën; Craandijk, JuJianastraat 1, een hondje. (Zie vervolg Stadsnieuws op pag. 2). Uit ds Omstreken fahottn. BALDADIGHEID OF VERZUIM. Men schrijft ons: Dinsdagavond waren de Schoter- weg en het Julianapark geheel In het duister gehuld daar niet een straat lantaarn brandde. Of de jeugd de lantaarns had uitgedraaid of dat deze niet ontstoken waren, weet men niet, doch zeker is het, dat het gevaarlijk voor het verkeer was. Waarom heeft "ten dan niet even de gasfabriek opgebeld? vragen we. Dat liikt ons nuttiger, dan klagen achteraf. Benoemd. Door het Burgerlijk Armbestuur al hier, is tot controleerend en behan delend geneesheer benoemd, Dr. J. J. van der Horst, alhier. Heemstede. Benoemd. Benoemd is lot assistent te Zo- vei; aar, de brieven- en telegrambestel ler K. Heuvel, te Heemstede. Hillegom. Voor de afd. Hillegom van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht, heeft Dinsdag mevrouw Thiel, uit Haarlem, gesproken. Haar onderwerp was Do Kinderwetten. Deze rede werd door een aandachtig auditorium gevolgd;. Bij de opening van de bijeenkomst constateerde de presidente, dat de vrouwenbeweging een groote schrede voorwaarts gedaan heeft blijkens het gepubliceerde plan tot Grondwetsher ziening. Do opkomst was goed. Halfweg. Thans is besloten dat de te bouwen R.-K. school alhier zal worden go- plaatst de benoodigde grond is aan gekocht. 1 Juli a.s. moet de school go- reed zijn. Haarlemmermeer. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad van Haarlem mermeer vergaderde op Dinsdag 2 November. VoorzitterBurgemeester Mr. A. Slob. Afwezig de heeren Kistemaker, Loa en Van der Laan. De Voorzitter stelt de verdere be handeling der begrooting aan de orde. Bij volgn. 129 bespreekt de beer Van den Heuvel de wenschehjkheid, in de instructie van de verloskundi gen te wijzigen het bedrag, dat de grens aangeeft voor kostelooze be handeling. fhan3 bedraagt dit 400, hetgeen spreker op 500 wil bepaald zien. Kan dit niet, dan zou spreker het salaris, dat door de gemeente aan deze verloskundigen wordt ge geven. willen verhoogen. De heer Van Mansuui zou dit sa laris met 50 a 100 wülen verhoo gen. Na eenige bespreking wordt goed gevonden, deze quaestie te behande len wanneer een algeheele reorgani satie aan de orde zal worden gesteld, ook van de instruction van de ge- neesheeren. Bij volgn. 135 wordt de subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur vast gesteld op 27.000. Bij volgn. 168 dient de heer Van den Heuvel een voorstel in, om dezen post, subsidie aan de Vereeniging Vooruit ten behoeve van de paarden fokkerij, te schrappen. Na uitvoerige besprekingen wordt deze post met 10 tegen 4 stemmen ge handhaafd. Tegen steraden de heeren Van den Heuvel, Borst, Van Man- sum en Overmeer. Bij volgn. 172, betreffende de rente-garantie voor de H. S. M., be spreekt de heer Overmeer de slechte communicatie op de lijn Hoofddorp Leiden. Ook de postregeling heeft hieronder veel te lijden. Verschillende leden 6temden hier mede in. B. en W. zullen zien, of verbete ring te verkrijgen is. Bij volgn. 173 vraagt de heer v. Man- sum. of er ook met andere plaatsen, zooals met Leiden en Amsterdam, een regeling kan worden getroffen voor schoolgaande kinderen, die de H 13. S. wenschen te bezoeken. De Voorzitter zegt, dat wanneer een aanvraag inkomt, B. en W. zul len handelen zooals in de overeen komst met Haarlem is bepaald. Bij de ontvangsten wordt het be- drag van den te heffen Hoofdei. Om slag verhoogd van ƒ55.000 tot ƒ60.000, dit in verband met verschillende ver- hoogingen, die door den Raad zijn aangenomen. De begrooting wordt daarna in ontvangst en uitgaaf aangenomen tot een bedrag van 187.000. Bij de rondvraag vraagt de heer Van den Heuvel, om de perceelen weiland der gemeentelijke boerderij te Nieuw-Vennep in kleinere percee len te verhuren. Door den heer Van Mansum wordt gevraagd, om bij de aanstelling van een ambtenaar ter secretarie iemand te kiezen, die de stenografie machtig is. daar thans behalve de secretaris, nog twee ambtenaren in de raadzaal aanwezig moeten zijn, om het ver handelde op ie nemen, hetgeen dan niet meer ncodig zou zijn. De werk zaamheden van den secretaris zou den er door verminderd worden. De Voorzitter zegt overweging toe. Hierna wordt de openbare zitting geschorst cn gaat men over in zit ting met gesloten deuren, ter afhan deling van belasting-reclames. Haarlemmerlied» c. a. Do Raad dezer gemeente vergadert op Donderdag 4 November 1915, des voor middags te lü uren. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen stukken en mededre lingen. 2. Adres Witte Kruis Halfweg sub sidie Wijkverpleging. 3. Adres Witte Kruis Halfweg 6ub siüie 1910. 4. Adres Ned. Timimerliedenibond, oprichting gemeentelijk werkloos- neidsfoiids. 5. Adres subsidie 1913 voor Zuider- Buueu Spaarne. 6. Geiueentebegrooting 1916. 7. Begrooting Burg Armbestuur 1916. 8. Verzoek S. D. A. P. afd. Halfweg, beschikbaarstelling lokaal voor mo bilisatieclub. 9. Verzoek Dir. Avondschool Han delsonderwijs Haarlem, maken rege ling betaling schoolgeld. 10. Verhuring landerijen Uiterdij ken, thans in gebruik bij Kuit. 11. /tankoop grond voor pomp- inrichting waterleiding. 12. Suppl. kohier Hondenbelasting 1915. 13. Suppl. kohier HoofdeL Omslag 1915. - 11. Koluer schoolgelden 3e kwar taal 1915. 15. Verzoek W. Corneliesen e.a. om op het plein te Halfweg geen boomen te plaatsen. 16. Voorstel B. en W. tot onbewoon- baarverklaring aer woningen B Nos. 818 en 324. 17. Ophooging gemeen te-terrein te Halfweg. 18. Benoeming onderwijzend per soneel Herhal ingsonderwijs. 19. Benoeming twee leden Burgerl. Armbestuur wegens periodieke aftre ding van de heeren B. P, Vink en P. L. M Kramers. Voorschot Bij K. B. zijn aan de gemeente Haarlemmerliede c.a. verleend voor schotten uit 's Rijks kas, ten einde genoemde gemeente in staat te stel len voorschotten van gelijke bedra gen te verleenen aan de Woning- bouwvereeniging „De Boerenarbei derswoning" aldaar en wel een be drag van ten hoogste vier duizend zevenhonderd twee gulden (f 4702) voor den aankoop van grond en een bedrag van ten hoogste negentien dui zend zeventig gulden (f 19.070) 'voor den bouw van 11 boerenarbeiderswo ningen.. Aalsmeer. BLOEMENTENTOONSTELLING TE AALSMEER. De afdeeling Aalsmeer van de Ne derlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde zal op 20, 21 en 2? November a.s. te Aalsmeer een ten toonstelling organiseeren, waarvan de baten ten goede zullen komen aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Naast zeer belangrijke inzendingen van chrysanthemums en seringen zul len in groote verscheidenheid bloeien, de planten, alsmede sierplanten ge- exposeerd worden, zoodat de tentoon stelling een getrouw beeld zal geven van den rijken bloemen, en planten- schat dien Aalsmeer in de donkere da gen vóór Kerstmis vermag voort te brengen. Zooals verwacht mocht worden, zal de medewerking van do zijde van de kweekers algemeen zijn. Zanrfvoort. Jul'ileum-Hiebendaal. Alhier heeft zich een comité ge vormd met het doel den inspecteur van politie, den heer Hiebendaal, op 26 November te huldigen. De commis sie bestaat uit de heeren P. Vare kamp, voorzitten, J. M. Heck Jr. se cretaris, A. C. F. Bückmann, L. J. de Haaa, J. E. A. R. van Helden, H. Meyer en R. van Zeben. Pers-Overzicht DE GRONDWETSHERZIENING. 't Algemeen Handelsblad schrijft „De voorstellen om de kiesrecht- artikelen in de Grondwet te herzien, zijn van diepgaande beteekenis." „De Regeering verdient hulde, dat zij deze moeilijke vraagstukken, die zoolang tot politieken strijd aanlei ding hebben gegeven en verdeeling in ons land gebracht, thans in con- creten en duidelijker vorin de volks vertegenwoordiging ter beslissing heeft voorgelegd. En wij mogen vertrouwen, dat naast den zwaren arbeid, die de toch zoo noodzakelijke, behandeling van de Treub-wetten zal eischen, de Ka mers dit kiesrechtvraagstuk met spoed, kracht en goeden wil zullen helpen oplossen Maar wij verwachten dien goeden wil, dien ernst, dat besef van het enorme gewicht der te behandelen zaak met alleen van onze volksverte genwoordigers 1 Een merkwaardige en ingrijpende verandering in ons staatkundig leven wordt voorgesteld, een wijziging, zóózeer gaande tot de fundamenten van ons tegenwoordig stelsel, dat ieder burger wel met groote aandacht de argumenten, die de Regeering in de Meinone van Toelichting ter ver dediging van haar voorstellen aan voert, mag beatudeeren en overwe gen. En vooral ook de argumenten van andere dan regeermgszijde voor en legen de regeermgs voorstellen aangevoerd of aan te voeren. Laten velen uit hun politieke on- versclulhgheid ontwaken en begrij pen, dat hier een voorstel van zoó diepgaande beteekenis voor de verde re ontwikkeling van ons volk, van ons sociaal- en bedrijfsleven voor hen ligt, dat het slechts tot siapd moet komen en mag komen, indien alle Nederlanders, die er loo in staat zijn, zoo goed mogelijk de strekking van het voorstel en de gevolgen daarvan begrepen hc-bben. Zulk een wetsont werp mag niet wet worden, terwijl duizenden en duizenden politiek on verschillig blijveiL Zulk een stap moet de uiting zijn van den bewust en wil van de meerderheid van ons volk. Dit klemt te meer, omdat bij de toelichting tot haast alle hoofdpun ten de Regeering zich beroept op een soort van algemeenen volkswensch, op verschillende wijze, b.v. door „alle politieke partijen", tot uiting gekomen. Het is zeer goed mogelijk, dat in dezen de Regcering gelijk heelt, maar wij hebben ons reeds zoo vaak afge vraagd, of inderdaad de openbare ineening, zooals die zich op de eenig mogelijke wijze uit in de pers en door de politieke partijen inder daad de meening van een meerder heid weergeeft. Als het niet zoo is, kan het slechts zijn, omdat er tien duizenden onverschilligen zijn, di6 geen meening hebben. Maar thans mogen er geen onver schilligen zijn 1" „Het Vol k" schrijft o.a. j Mot de voorsteilen tot grondwets herziening die Zaterdag zijn inge diend, heeft de regeering in het alge meen óp loyale wijoe de belofte inge lost, die zij bij haar optreden gaf. Zij stolt voor, in de grondwet het alge meen kiesrecht voor den man vast la leggen, en uit de grondwet de belet selen tegen Vrouwenkiesrecht weg te nemen. Do regeoring gaat nog Iets verder. Zij legt oe verkiesbaarheid der vrouw in de grondwet vast. In zoover bobben wij dus reden tot tevredenheid. Dat wil niet roggen, dat wij de regoeringsvooretellen beschou wen als on verbeter! i k Integendee l, als zij voldoening zullen geven aan den vclledigen eiseh der democratie, moeten er nog belangrijk© wijzigin gen ir. worden aangebracht. Verder schrijft He; Volk nog* Het spreekt vanzelf, dat onze partij, de heele arbeidersklasse, een ernstige poging behoort te doen om ook h<* Algemeen Vrouwenkiesrecht vast te leggen in de grondwet. Met de af schaffing der Eerste Kamer en den leeftijdgrens van 21 jaar wordt dit het hoofdpunt van onzen strijd voor de grondwetsherziening. Maar van deze drie is het Algemeen Vrouwenkies recht de voornaamste etseh, om zijn onberekenbare beteekenis voor de po litieke opvoeding en dientengevolge van de macht der arbeidersklasse. Van nu af zij hiei^p onze actie sa- meegetrokken! „De Residentiebode" echrijft! 't Is jammer, dat de voorttellen niet méér inhouden. Als toch de heele ma chinerie der Grondwetsherziening in beweging moet gezet wat niet zoo maar. eens om de paar jaar gebeurct kan ware het toch rationeoler woest, wat meer onder handen te ne men. Dat er nog heelwat meer veran dering in de Grondwet noodig i*, heeft immer» het plan-Heemskerk be wezen. 01 echter zoo het de rest mocht wil len lawn liggen, het ministerie Cort van der Linden het scheepken van de Grondwetsherziening in veilige haven zal brengen, zonder nevens de vlag van art. 80 ook die van art. 192 to aanvaardenachter die vraag een breed vraagteeken. „Het Centrum" spreekt zijn te leurstelling uit. dat wel een wijziging van art. 80. maar met van art. 192 wordt voorgesteld. Blijkbaar ligt het in de bedoeling der regeering. dat het initiatief ten deze gehéél van de Kamer zal uit gaan. Maar waarom moet ln tweeën en lanes verschillende wegen worden be proefd. wat ratkmccler in één greep en samenvatting kan geschiedwv*

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1