Verspreid nieuwe van deoorlogsvelden DE BESCHIETING VAN ÜEDKAGATSCH. Dr. Lederer, de balkan-correspon dent van tiet „Berliner Tageblatt". heelt een bezoek gebracht aan het gebombardeerde Dedeagatsch. Hij vertelt daarvan o. a. Voorbij de rookende puinhoo- pen van het station komen wij in do plaats. Een breede straat, die paral lel loopt met de zee, verdeelt Dedea- gatsch in twee helften. Alles links van ons, ulle gebouwen en magazij nen van waarde, die aan de zee la gen. zijn één groote smeulende puin hoop. Een kilometer ver ga ik lang3 de straat der verwoesting. Het ergste hebben de Engelschen en Franschen huis gehouden op den eersten dag van het bombardement Juist toen de menschen aan het middagmaal zaten, zijn zij hun vernietigingswerk begonnen. Onheilspellend vloog om één uur 's middags een vliegmachine over de stad. Van Thasoso uit waait een bruine, lange rookwolk over den stralend helderen hemel. Plotseling, als uit de zee opgedoken, liggen twintig Fransche eu Engelsche oor logsschepen voor de stad. Duidciijk zijn alle bewegingen der menschen op de schepen te onderscheiden. Als jagers 0111 liet wild op een drijfjacht groepeeren zij zich ui een grooten boog om hun slachtoffer. Honderd verwoede, vuurroode honden sprin gen plotseling over de blauwe zee op het wild. Te midden van het gedon der van het geschut hoort men het gekraak vaa de instortende huizen. Met groot geraas valt een reusach tige Grieksche molen aan den oever in elkaar. Uit de gevulde maïs-niaga- zijnen slaan huizenhooge, gele vlam men in de heete met rook bezwan gerde lucht Twee wagens met de post naar Griekenland staan bran dend op de kade. Door drie granaten getroffen valt een gedeelte van de steenen pier in zee. De heele kade is één vurige, rookende massa. En slechts de witte vuurtoren, die met Fransch geld is gebouwd, stijgt on beschadigd. ongedeerd boven de on gelukkige stad omhoog. Een waanzinnige paniek maakt zich van de bevolking meester. Schreeuwend in wilden angst trach ten de overrompelde burgers de open plaats te verlaten. Tienduizend kin deren en ouden, meisjes en vrou wen. golven door het groene land naar de hoogten van Badoma. Steeds vuren de kanonnen van En- gelschc-n en Franschen de vluchtelin gen achterna. Met een verwoed af- sperringsvuur sluiten zij den weg naar de hoogten af. De ongelukkigen moeten zich in het heuvelland ver-1 deelen. Kinderen blijven hulpeloos aan den weg liggen. Een paar vrou wen worden gewond. Twee grijs aards bezwijken van angst en ont- zetting. Met vollen stoom tracht een juist gereed staande trein van de Levantlijn de stad in de richting van Fered2jik te verlaten. Verwoed jagen hem de granaten achterna. Rechts en links barsten de grana ten. Donderend stort de brug, die ov er het moerassig land bij Dedea- gatsch lisci, juist achter den trein, ineen. Vijf uren lang hebben de oorlogs schepen tegen de open staxi gewoed. Sedert dien wordt de verwoeste piaaat dagelijks ten minste met eeni- ge granaten beschoten of van vlieg machines uit met bommen be wor pen, ofschoon er niets meer te ver woesten is. Ook het tweede station, waar de spoor naar het westen gaat, ligt in puin. Blauwe Bulgaarsche marine-infan- terie houdt thans Dedeagatsch bezet, 0111 iedere landing te verhinderen. Ul- schoon men niet gelooft, dat Fran schen en Engelschen zullen landen, is uien op ones voonuereiu. .Niemann mag ue zeewijs, betreden en ook ue bevolkiug wordt met loegeiaicn, om haar acuter gelaten bezittingen te balen, daar ue vijand scmei, zoodia Z:cn iemand vertoom, up uen gebee- len weg van Dedeagatscü naar hon- stantinopel wonen thans ue vlucnte- bngen van Dedeagatsch in oude. in den Balkanoorlog verwoeste huizen, ut onuer uen biooten hemel. Bulgaren, Turken, Spanjolen door elkaar. Bijna alleen meisjes, vrou wen, kinderen en grijsaards, daar de jongere mannen allen in den oor log zijn. llun ellende is groot, of schoon de Bulgaarsche overheid alles doet om die te lenigen. DE KONING VAN ENGELAND. Reuter seint uit Londen: Van gezaghebbende zijde wordt in rerband met het ongeval, den koning overkomen, gemeld: In de» ambulanoetrein heeft zich een aandoenlijk en treffend geval voorgedaan. Hoewel de koning daar hulpeloos te bed ia?, wilde bij met al. Ie geweld persoonlijk een soldaat, die het Victoriakruis had verworven, di. eereteeken op de borst spelden. De sol daat knielde neer en boog zich over den koning heen. Maar deze had zich zoo overspannen, dat het hem maar niet wilde lukken de speld door het dikke khaki te steken, zoodat men er hem hij helpen moest. De koning moest van het Victoria station op een draagbaar in een zie kenwagen naar het Buckinghompa- leis worden vervoerd. Zoo pijnlijk wa ren 's konings kwetsuren, dat do wa gen stapvoets moest rijden. Op Zee. EEN' FRANSCHE DUIKBOOT VERNIETIGD, liet Fransche ministerie van mari ne bevestigt dat de Fransche duikboot Turquoise in de Zee van Marmara met kanonschoten in den grond is ge boord. Twee officieren en matrozen zijn krijgsgevangen genomen. Engeland en da oorlog. Reuter seint nog de volgende aanvuL ling op 't verslag van de rede van minister Asquitli in 't Engelsche La gerhuis: Minister Asquitli herhaalde IJoyd George's gezegde omtrent de drievou dige taak, die GroobBrittannie als bondgenoot te vervullen heeft en bij zeide in verband met Engeland's fi- nancleele laak, dat de finan cieel» toestand emstig is. Hij w ees er op, dat van alle oorlogvoe rend» landen Engeland alleen zijn plaats op de goudmarkt heeft gehand haafd, maar zeide, dat hoe rijk zijn hulpbronnen ook zijn, hot niet kan voortgaan de financieele lasten to dragen, tenzij zoowel de regeering als de burgers de grootst mogelijke zuinigheid betrachten. Iiij zeide in deze geen pessimist te zijn. Engelamd's positie is zeer gunstig vergeleken bij die van Duitschlond, welks behoeften veel grooter zijn dan zijn productie of import en waar do levensstandaard bijna tot het laagst mogelijke peil Is teruggebracht. Asquith zeide, van meening te zijn, dat het recruteeringsplan van Lord Derby over het algemeen zeer bevre digend werkt en hij niet de minste vrees heeft, dat het noodig zal z-in, tot andere maatregelen over te gaan, dan deze grootsch opgezette nrtionale poging die door alle partijen en met medewerking van de arbeiders-lei ders met zoo hartelijken goeden w il wordt gedaan. „Maar', zeide Asquith „ik zal niets ontzien en ben vast be sloten, dat wij dezen oorlog zullen winnenl (Luide toejuichingen). Lie ver dan af te zien van de overwin ning zou ik tot al mijne vrienden, die als ik, voorstanders zijn van het vrij willige stelsel, zeggen, dat wij doen moeten, wat noodig blijkt". (Toejui chingen). Asquith eindigde aldus: ,.Ik heb mijn best gedaan om het Huis "de ge heels waarheid te zeggen. Ik heb niet getracht mislukkingen en tekortko mingen te verbergen, maar wil nog iets omtrent mijne persoonlijke posi tie zeggen. „Niemand heeft eon grooter deel in de verantwoordoLijlkheid voor de door dit land op hot suprème oogenblik dat de oorlog uitbrak gevolgde poli tiek, dan ik. Wij hadden ons bij dit treffendste treurspel der menschen af zijdig kunnen houden, maar is er zelfs onder degenen, die de onuitsproke- lijkste ellende verdragen: kinder- looze ouders, weduwen, bedroefde ko- me raden of vrienden iemand die wenscht of zelfs maar denkt, dal En geland ander3 had kunnen handelen? Dat geloof ik niet! De dienste diepten van mijn hart en geweten peilende, zoude ik dat groote besluit met onge zegd of ongedaan willen maken. Ik ben nu nog evenzeer als vijftien maanden geleden overtuigd, dat wij deze rechtvaardige zaak tot een over winnend einde zullen brengen, (toe juichingen) en ik zal den last, dien ik te dragen heb, niet van mij afwente len vóór ik de overtuiging heb ge kregen, dat ik hem niet dragen kan of dat hij door anderen beier zou kun nen gedragen worden. (Toejuicliin- gen). Zoo er oogenWikken zijn, waarop wij er bijna toekomen den moed te ver liezen, laat ons onszelf dan afvragen, welk jaar in onze geschiedenis ons meer dan dit het recht heeft afgeven om te gelooven in d© mannen en vrouwen van ons volk. (Toejuichin gen.). Het heeft ons de onsterfelijke geschiedenis der laatste uren van miss Cavell geleverd, die den dapper sten man onder ons geleerd heeft, wat moed is. In het Vereenigd Koninkrijk en in al de dominions der Kroon zijn er duizenden zulke vrouwen. Maar een jaar geleden wisten wij dat niet. Go- de zij dank dat wij nog de levende voorbeelden iiebben van al die hoeda nigheden, die ons rijk hebben opge bouwd «1 in stand gehouden. Laten wij ons hunner waardie betoonen en tot het einde toe volhouden". (Lulde toejuichingen). Frsnscho regearingsver- klarrng. Havas seint uit Parijs: Woensdag middag heeft de nieuwe regeering in het parlement, bij monde van den heer Briand, een verklaring afgelegd, beginnende met de verzekering, dat al hare pogingen gericht moeten zijn op krachtig optreden en beslissingen, welke vrij zijn van leege formalitei ten en ontdaan van iedere aarzeling of onzekerheid. De eigenlijke taak van de regeering is, met het oog op den oorlog, alle in de natie levende krachten bijeen te brengen en die te doen gehoorzamen aan de regeering, in een geest van strengere tucht. De regeer'tng is het beeld van de natie, welke allen burgers de meest volkomen eensgezindheid tegenover dan vjjand voorschreef en tot stand bracht. Haar eemge zorg is de natio nale verdediging, haar eenig doel de overwinning. Nooit heeft Frankrijk een leger gehad, dat meer do over winning waarddg was. De regeering moet met behulp van de volksvertegenwoordiging de mid delen daartoe verschaffen aan do heldhaftige soldaten en hun aanvoer ders, vereenigd In wederziidsch ver trouwen, wedijverend in moed en zelfverloochening in tien dienst voor het vaderland, In de loopgraven on op de slagvelden de hoogste eigen schappen van ons ras tot uiting brengend. Tot bet doel, aan liun dapperheid gesteld, bereikt is, zullen zij strijden,' vol vertrouwen in het talent van den grooten aanvoerder, die hen leidt en doelend in diens rustig vertrouwen op 't eindsucces. Met zulk oen leger en zulk een aanvoerder en een vloot, welke hen krachtig steunt, is alle verwachting gerechtvaardigde Ook is het land zeker van het resul taat van dezen oorlog, waarvan het de wisselvalligheden kalm on onver stoorbaar koelbloedig volgt Deze hoogheid van gee3t, sedert 13 maanden behouden, dwingt de rc-gee- ring om het vraagstuk der censuur onder de oogen te zien, waarvoor ze, met medewerking van de pers, die de nationale belangen zoo goed begre pen heeft, de noodzakelijke verzoe ning zal hopen te vinden door vrijheid en gezag met elkaar in overeenstem ming te brengen. Briand doet oen beroep op het ver trouwen van het parlement, dat do bron is van het gezag, en o.p zijn me dewerking oni de regeering te steu nen. De regeering zal een controle op haar handelingen vergemakkelijken en iedere gelegenheid aangrijpen om de Kamers in te lichten, door een geregelde samenv. erking met de volks vertegenwoordiging, aldus de eenheid van natie, parlement en regeering, naar voren brengende. Door die eensgezindheid zullen wij den oorlog ten emde brengen, d. i. lot den vrede, welke den vijand zal verjagen van elk stuk grond door hem in beslag genomen van hen, diö verscheidene maanden lijden onder hun verdrijving, evenals van hen, die de bezetting zopvcle jaren reeds on dergaan. Frankrijk heeft den vrede niet ver stoord. Weerstand biedend aan alle uittarttingen, heeft het alles gedaan oin den vrede te handhaven. Het was een voorbedachte aanval, die door geen sofisme ooit zal zijn te recht vaardigen. welke Frankrijk den oorlog opdrong. Frankrijk heeft den oorlog zonder vrees aanvaard en. zal den strijd eerst staken, wanneer de vijand tot onmacht zal zijn gebracht. Frankrijk zal den vrede eerst teeke nen na herstel van het recht door de overwinning en wanneer het alle waarborgen voor een duurzamen vrede zal hebben verkregen. Dit doel zullen de bandigenootcn door hun innig» 6umeuweiking bei ei ken. Eiken dag wordt de baud nau wer aangetrokken, die nog is versterkt door d^ toetreding van Japan tot de overeenkomst van 5 September 1914, wuarbij de mogendheden zich plechtig verbonden geen afzonderlijken vredo te sluiten. De samenwerking der bondgenoolen kan en moet nog vo.komener, nog viotter worden. Hoe bezwaarlijk het ook zij. haar tot stand te brerujen op zoo verscheidene en verafgelegen oor- logsterreinen, wij zijn besloten haar te verwezenlijken door vtelvuldiger overleg en inniger aanraking. De reizen van Joffre naar Italië en Engeland, de ontvangst hem bereid en de besluiten, door de generale sta- vem genomen, hebben de verbonden mogendheden in staat gesteld hun verrichtingen, voor nu en voor de toekomst, beter in gemeen over eg te regelen. in antwoord op Servië's roep heeft Frankrijk van stonde af aan hulp ge boaeu. wij zijn volkomen eensgezind met Engeland omtrent de gedragslijn, i te volgen bij de krijgsverrichtingen j op den Ba.Kan, Frankrijk en zijnl bdnugenooten hebben het heldhaftige j Servië, welks weerstand de bewonde- ring van heel de wereld wekt, niet in j «en steek gelaten. Briand eindigde aldus: Duitschiand's veldtocht op den Balkan bewijst de J mislukking van zijn pogingen op de 1 voornaamste gevechtsterreinen. Het is omdat zijn oifensief op de Fransche en Russische fronten is gebroken, dat het deze afleiding zoekt. Hierdoor tracht het de bei ungate, ling van het groote publiek gaande te houden, nu er zooveel maanden zonder resultaten zijn vooi bygegaany waardoor de tee- keiten van zwakheid onder den schijn van kracht zijn te voorschijn getre den. De centrale keizerrijken kunnen hun nederlaag uitstellen, haar niet verlunderen. at ons betreft, wij zijn besloten zonder verslapping, onwankelbaar tot het einde toe door te zetten. \Y ij hebben den wil te overwinnen en wij zullen overwinnen. Uit Engeland. MUNITIEFABRIEKEN. Minister Lloyd George heeft In het Enge sclie Lagerhuis meegedeeld dat er thans 134b munitiefabrieken onder regeeringstoezicht slaan. Over vrede. Uit Petersburg wordt aan de Tel» graaf geseind: De Duitschers stellen opnieuw po gingen in het werk, om vred es-on derhandelingen aan te kuoopen. Doze pogingen worden .gesteund door het Vatikaan, president Wilson, den Zwit- serschen gezant te Weeaen, twee Oos- tenrijksche aartshertogen, den koning van Spanje en den Luxemburgschcn minister-president. Ondanks deze klaarblijkelijke po gingen om over de vredes-voorwaar- deu aan het praten te komen, willen de Duitsche agenten hun volmachten uiet too li en, ten einde aldus ean slag om den arm te houden en in geval van mislukking deze feiten te looche nen. Te constateeren is, dat de jong ste Duitsche voorstellen aan de ge heele Quadruple Entente zijn gericht. Reuter seint uit Washington: „De dagbladen melden, dat Jusse- rand (de Fransche gezant) een audiën tie bij den president heeft aange vraagd. Dit hooft de geruchten over vredesbesprekingen nieuw voedsel go. geven." 't Bureau Norden meldt uit Berlijn: „In Uen laatsten tijd duiken allerlei geruchten op over vredesonderhande lingen. Particuliere ontspanmingsrcl- zen van gezanten en staatslieden wor. den verklaard als to zijn gewijd aan onderhandelingen. Naar het Berliner Tageblatt vaststelt en ook wnj blijkens betrouwbare inlichtingen kan beves tigen, berusten al dergelijke geruch ten op verzinsels, 't Algemeen Handelsblad schrijft over de vredesgemehten In verband met de rede van den Engelschen ml- nister Asquith: Van vrede sluiten, onder de tegen woordige omstandigheden, wil As- qu.th, wil Engeland dan ook niet I li00ren. Dit is het antwoord op de officieuse en wel zeer onvolledige mededeeling die over de Duitsche vredesvoorwaarden werd gegeven. Die mededeeling is zeer onvolledig, omdat zij niets bevat over de toe komst van Polen, niets over de Ukrai ne, noch over de koloniën. Wanneer thaus vredesonderhandelingen zou den wonden aangeknoopt, zouden ze ker deze punten niet buiten het debat kunnen blijven. Maar zooais wij zeiden, van En geland is geen vredesvoorstel te wach ten, tenzij de speciaal Engelsche voorwaarden door Duitschland zou den worden aanvaard. En daar dit onder de tegenwoordige omstandig heden niet te verwachten is, zullen wij, ondanks de pogingen die van velschillende zijden worden aange wend om tot vrede te komen, voor eerst nog geen einde zien komen aan den moorddadigan strijd. Het is zelfs de vraag of een herstel van den „status quo ante" thans in Engeland zou kunnen worden aanvaard als grondslag voor vredesonderhandel.n- gen; in Duitschlund zeker niet. E11 daar Frankrijk de hoop op het her winnen van Elzas en Lotharingen nog niet opgaf, zou ook dit door tie regeering te Parijs niet kunnen wor den aanvaard. Toch zal een einde moeten komen aan den strijd, toch zal de moord partij niet „ad infinitum' kunnen worden voortgezet. Allerlei. RUSSISCHE MUNITIE. Uit Petersburg verneemt de Teleg.: Do Russische granaten en geweerko gels, welke door de gemobiliseerde ooilogs-nijverheid worden vervaar- d.gd, dragen sedert eenigen frijd het volgend opschrift: „Spaart geen ko gels!" OORLOGSMONUMENTEN IN POLEN. Uit Berlijn wordt aan de N. R. Ct. geseind: Op Allerzielen heeft de plechtige in wijding plaatsgevonden van twee grafmonumenten ter gedachtenis van do helden, die op het slagveld van Gorlice zijn gesneuveld. De monumenten zijn opgericht ton Noorden van de stad Gorlice en op hoogte 492, nabij Tarnow, te midden van een prachtig landschap. De inwijding geschiedde met het houden van een veldmis in tegenwoor digheid van hooige Duitsche olficie- ren, Russische krijgsgevangenen en een- ontzaglijke menigte volks. In de graven zijn Oosteniijksch Hongaar- sche, Dukische en Russische helden ter aarde besteld. JAPAN DN DE OORLOG. Een bijzondere correspondent van den „Matin te Tokio heeft een on derhoud gehad met den Japanscben prera.er graaf Okoema. In November van het vorige jaar, zeide deze o.a., werd gesproken over deelneming door Japansche troepen aan den strijd op de Europeesche slagvelden. Daartoe zouden de Japanners 400.000 man hebben moeten zenden, er ruinstens de helft van moeten op offeren en dezen door 200.000 nieuwe moeten vervangen. Daarvoor hadden zij echter geen scheepsruim te, heb geen Engeland en Rusland hebben in gezien, zoodat zij begrepen, dat de operatie onmogelijk was. Verder verklaarde Okoema, dat de Japansche arsenalen volledig gemo biliseerd zijn als in tijd van oorlog. Tevens vervult Japan de rol van schildwacht in hot Verre Oosten. Ook waken de Japannors er voor, dat de Transsiberlsclie spoorlijn, waarover zij Rusland voorzien, niet wordt ver nield. Het leidend beginsel van Japan's actie is: terwijl de geallieerden vech ten, zullen Japanners een aanval in den rug verhinderen. sport ea Vvedstiijden Schieten. NATIONALE SCHIETWEDSTRIJD „CLAUDIUS C1VILIS" TE HAARLEM De stand tot en met 1 November 1915 is ais volgt: Eerekorpswedstrijd. 1. Scherpschuttersvereeniging „Rot terdarn" 458, 2. Schietvereeniging „Hoorn" 458, 3. Sanboo te Amsterdam 453, 4. Prins Hendrik te Dordrecht 427, 5. Baarn en omstreken te Baarn 424. Korpswedslrijden lo vijftallen. 1. Sanboo Amsterdam 460, 2. Geno raai van Merlen, Haarlem 450, 3. Schietvereeniging „Hoorn" 449, Wilhelmina Amsterdam 444, 5. Scherp schaltersvereeniging "Rotterdam,, 441 6. Pepita, Den Haag 431, 7. Prins Hendrik, Dordrecht 430, 8. Generaal Joubert, Delft 419, 9 Baarn en Om streken 404, 10. VVilheTnina, Den Haag 357, 11. Waterloo, te Berkel 284. Korpswedstrijd 2e vijftallen. 1. Sanboo, Amsterdam 432, 2 Scherp schutters vereeuiging „Rotterdam 429, 3. Bloemendaal Commando, Bloe mendaal 425, 4. Rotterdamsche schiet, club „De Scherpschutter" 4))5, 5. Baarn en Omstreken 401, Personeel» baan. 1. J. Eggens, II eer en veel 98, 2. B. Fonder ie, Den Haag 97, 3. P. J. Hek- ker, Overvoen 97, 4, P. H. Kluft, Zand- voort 96, 5. D. N. H. Twisterling, Haarlem 96, 6. Paul Roezen, Overveen 96, 7. W. Bakkenes, Hilversum 96, 8. W. de Vries Utrecht 96, 9. K. Noord, Amsterdam 66, 10. C. Hllhorst, Baarn 96, 11. I. Blauw, Rotterdam 96, 12. Gerard Luyckx, Amsterdam 95, 13. Alb. Bos, Overveen 95, 14. D. C. Hout graaf, Bloemendoal 96. 15 C. M. van Dalen, Vlaardingen 91, 16 H. Burgers Rotterdam 94, 17. T. J. van Buggenum Overveen 94, 18. P. van Waas, Rotter dam 94, 19. J. F. Lameer, Rotterdam 94, 20 W. A. Hankën, Rotterdam 93, 21. W. F. H. Stark, Haarlem 93, 22, A. Koopmeiners, Rotterdam 93, 23. J. A. Mol, Amsterdam 93, 24. J. van Keu- len, Aerdenhout 93, 25 P. van Nobel en Bloemendaal 93, 26 F. II. Horsting, Rotterdam 92, 27 I. van Es, Dordrecht 92, 28. G. Moncken, Den Haag 92, 29 J. v. d. Mark, Berkel 92, 30 J. C. Woestenburg, Hoorn, 29, 31. H. P. Spoor, Schoten 92, 32 J. Spoor, Dor drecht 92. Korebaan: 1. A. Spaander, Hoorn, 97, 93. 2. J. Pen, Den Haag, 97, 96. 3. J. Eggens, Heerenveen, 97, 92, 93. 4. J. A. Rijkens, Haarlem, 97, 89, 88, 5. Bouw ens, Den Haag, 96, 95, 93. 6. P. H. Kluft, Zandvoort, 96, 95. Cartonhaan: 1. J. Eggens, Ileeren- veen, 24 cartons. 2. L. van Lommei, Den Haag, 23 cartons. 3. A. Bouwens, Den Haag, 21 cartons. 4. C. M. v. Da len, Vlaard.ngen, 21 cartons. 5. Ge rard Luyckx, Amsterdam, 20 cartons. 6. A. Belderbos, Schoten, 19 cartons. 7. 11. P. Spoor, Schoten, 18 cartons. 8. A. Spaander, Hoorn, 18 cartons. 9. J. Slierendrecht, 's Huge, 18 car tons. 10. J. W. F. Fransoo, Dordrecht, 17 cartons. Daguvedailles: 30 October, A. Bou wens, Den Haag, 99. 31 October, F. P. Hekker, Overveen, 99. 1 November, W. A. Hanken, Rotterdam, 99. Vrije baan. 1. J. A. Rijkens, Haar lem, 199. 2. A. Bouwens, Den Haag, 198. 3. A!b. Bos, Overveen, 198. 4. J. Eggens, Heerenveen, 198. 5. C. Du- rang, Den Haag, 198. 6. F. P. Hekker, Overveen, 197. 7. J. VV. F. Fransoo, Dowlrecht, 197. 8. H. J. v. d. Burg, Haarlem, 197. 9. P. H. Kluft, Zand voort, 197. 10. P. Roozen, Overveen, 196. 11. K. J. Pen,' Den Haag, 196. 12. D. C. Houtgraaf, Bloemendaal, 196. 13. C. v. d. Berg Jr., Hoorn, 196. 14. B. J. Bots, Schoten, 196. 15. Gerard Luyckx, Amsterdam, 196. 16. H. P. Spoor, Schoten, 195. 17. W. J. v. d. Hoef, Haarlem, 195. 18. IL E. Stap Jr., Haarlem, lift. 19. J, van Keulen, Aerdenhout, 195. 20. A. M. v. Leeu wen, Amsterdam, 195. 21. VV. A. Han- ken, Rotterdam, 195. 22. L. Smeenk, Haarlem, 194, 23. L. van Lommei, Den Haag, 194. 24. C. M. van Dalen, Vlaardingen, 194. 25. J. VV. L. Ketjen, Amsterdam, 194. 26. W. F. H. Stark, Haarlem, 194. 27. A. Reckenbach, Amsterdam, 194. 23. L. de Raad, Heemstede, 193. 29. A. J. Hekker, Overveen, 193. 30. A. Spaander, Hoorn 193. Voetbal. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. VV e s t el ij k. Ie klasse. D. F. C.—V. O. C. HaarlemHercul es. U. li. S.—iL F. C. SpanaH. VV. L'. V. V.—Quick. Res. Ie klasse. V. O C. II—D. F. C.1I. A. F. C. II—Haar.ein II. II. F. G. li—IL li. S. 1L H. V. V. n—Sparta II. Quick II— U. V. V. U. 2e klasse B. V. U. C.—A. F. C. Spartaan—Ajax (L.). Blauw WW'Alckm. Vlctrlx. E. D. O.—D. V. V. 2e klasse E. V. V. C.—Heemstede. SchotenAmstêl. StormvogelsSleeds Voorwaaits. BloemendaalKmheim. H. S. V.R. C. II. O 0 s t e l ij k. Ie kiassoi TubantiaG. V. C. Be Quick—Vitesse. U. D.—Go Ahead. Quick—Rob. et Vel. Z u i d e 1 ij k. Ie klasse. R. V. V.—V. V. V. Ve'ocitasM. V. V. M. S. V.—Wilhelmina. fredo Germ ont) hebben over zc-t res pectabele stenuniddelen tc beschikken en toonden ook in hun epr l opera- menschcn van de echte eoort te zijn. Hot geluid van de 6opraan klinkt wel j is waar voor onze Hollandsclie ooren wat dun en schel en, in het eerste doel van den avond tenminste, was de lntonat'e niet altijd boven bedenking, maar van den anderen kant gaf de zangeres in haar warme en dikwijls fijn genuanceerde voordracht zooveel moois, dat wij hare tekortkomingen gemakkelijk konden vergeven en ver geten. Ook de tenor bleef niet vrij van de in de beide eeretc bedrijven vrij algomeene neiging tot zakken zijn geiuid eohter deed ook in ensem ble, bijzonder aangenaam aan en zijn zangkunsttechnisch, zoowel als mu zikaal wekte herhaaldelijk onze op rechte bewondering. De vrouwenrol len van het tweede plan (Flora Ber- voix door Maria Gastoldi en Annina door sigra Canelli) waren voldoende zonder meer. maar onder de heeren- rollen moet ik nog de zeer goed ge- rongen en gespeelde Giorgio Germont door eignor d'Andrea releveeren. De ecène met Violetta in het 2e bedrijf kwam daardoor op ©en ongewoon peil van muzikaal-drcunatische belangrijk heid te staan. Dat de koren en de en sembles meerendeels zoo uitstekend slaagden en dat het orkest den gohee. len avond met zooveel entrain en zoo onberispelijke rhytmischo eenheid speelde, danken wij natuurlijk op de eerste plaats aan de door en door mu zikale. zeer rustige, maar tegelijk zeer wilskrachtige leiding van den di rigent Rinaldo GiovaneUÏ. liet was dan ook zeer juist gezien, naast de welverdiende hulde aan de voornaamste medewerkenden op het tooneel gebracht, ook aan de zen kunstenaar het hem toekomende ruime aandeel in het algemeen succes met nadruk toe te kennen. De zaal was vrij goed bezet, maar toch... willen wij kans hebben op een veelvuldig bezoek van het Ilaliaan- sche Operagezelsoliap aan onze stad, dan zal or ran de zijde van ons pu bliek nog iets meer medewerking noo- dig zijn PHILIP LOOTS. (BEETHOVEN-SONATEN DOOR KAREL DE JONG. Bracht ons het Concertbureau „Ver nout", verleden week vier sonaten van Beethoven voor piano en viool, dit- 1 maal waren de Klavier-sonaten op. 7, 13. 27 en 31 de uitverkorenen, die door den hoer Karei de Jong aan een vrij talrijk gehoor werden voorge- spcel3 op een wijze die zeer lofwaar- dig mag genoemd worden. 'Deze pianist doot zijn leermeester, den heer Vink te Dordrecht, de eer laan die hem toekomt. Met genoegen herinnert schrijver dezes zich de be- I langrijke kamenmuziekavonden van de liccren Vink en Kes, gegeven in de I Harmonie-zaal te Dordrecht, op welke toireé's deze leeraar steeds uitblonk als een waarachtig kunstenaar. We hebben ook in Karei de Jong ccn pia nist kunnen bewonderen van niet gie ring© beteekenis. De vier sonaten speelde hij vlekkeloos rein. uit het hoofd en in de niet gemakkelijke taak om zijn gehoor tot het laatste toe te boeien, slaagde hij volkomen. Met aan volmaaktheid grenziHide técumek heeft hij ons deze meester werken voorgetooverd. Zijn voordracht zal ieder Beethoven-vereerder hebben bevredigd. De inzet van de „Pathéti- que" met de trotsehe accoorden, het Adagio cantabile, vol klankschoon heid, waren juweeltjes van muzikale kunst. Zij vormden met het „Scherzo" en do Jdonuetto" uit de Es-dur, bij zondere glanspunten. De „Mond- sctiein", op het programma voorko mende als 110. 3, werd met 110. 4 ver wisseld, waardoor dit bekende pracht werk als laatste nummer werd ge speeld. De pianist muntte er in uit, door de schoone voordracht in het „Adagio eostenuto" en door schitte rende vingervaardigheid in het Presto agitato. Op dezen klavieravond deed De Jong zich kennen als een ernstig voelend musicus en uitnemend pianist. Het Concertbureau, dat kunstmin nend Haarlem in de gelegenheid heeft gesteld dit schoons te kunnen geni©- teu, zijn we daarvoor dank versohui- i'Zi- INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek «telt de Redactie zioh niet aansprakelijk. BARBIERS EN KAPPERS. Het zij mij vergund, de aandacht te vestigen op eon toestand te Heemstede die dringend verbetering eischt. Wat toch is het geval? Tot des avonds tien uur wordt op de gewone 'dagen aan het publiek de ge ©geilheid gegeven om zich haar en baard te laten te knippen of zich laten scheren; des Zaterdags zelfs tot 1 uur 's nachts. Het personeel heeft dus een werktijd van achttien uren. Zou dit noodzakelijk zijn? Ik meen van niet. Billijk zooi het zijn, zoo 't sluitingsuur op gewone dagen op negen uur des avonds en des Zaterdags op tien uur werd gesteld. OnnoodLg is 't dunkt mij, op te merken, dat een onafge broken werktijd van achttien uur is af te keuren en 't zou mij zeer ver heugen wanneer deze zaak door de kappers en barbiers onderling werd geregeld. Ste.ler van dit stukje ls geen be langhebbende, maar achtte hot toch noodig op de-7© aangelegenheid de aandacht te vestigen. Onder dankzegging voor de plaat sing, verblijf ik Hoogachtend, Heemstede, 3 November 1915. W. Stadsnieuws Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: M. Blom, Vooriingstraat 36, een overschoen. J. van der Linden, Olieslagerslaan 9, een portefeuille met Inhoud. N. de Mes, Luitesbeeg 27, een schooltasch met inhoud. J. Keur, Busken Huet- straat, een muilkorf. G. v. Herwaar den, Hagestraat 19 c. ©en rozenkrans. D. Bos. Gierstraat 68, een halsket ting. H. Bouzet, Saenredomstraat 35, een handschoentje. Wed. A. Ha- man, K. Spaarne 9, een taschje met inhoud, Kokkellcoren, Bloemendaal- schewcg 205, een duimstok, Hoen- son, Santpoorterstraat 37, een pan toffel. J- van Herwaarden, Nassau- loan 82 rood, een pet Binnenland DE THEOLOGISCHE FACULTEIT AAN DE AMSTERDAMSCHE UNIVERSITEIT. De Telegraaf schrijft: Naar wij vernemen zijn burgemees ter en wethouders voornemens de po sitie van de tlieologisdie faculteit aan de Amslerdamsche Universiteit aan een nadere beschouwing te onder werpen. Van de resultaten dier be schouwing zal afhangen of het denk beeld Fabius e.a. om die faculteit op tc heffen, nader in overweging zal genomen worden. In het college van B. en W. schijnen voorstanders van een algeheele overdracht der Uni versiteit nan het Rijk niet te ontbrer ken. ROOKEN DOOR KINDEREN. Een onderwijzer te Ileerenveen OPERA ITALIANA. De Italianen waren gisterenavond weer in De Kroon; dezen keer met een andere opera van Vordizijn weinig m nder dan „II Trovetore" beroemde „,J!PI. „Traviata" en met een andere bezet-1 kv^ ^"onderzoek tot de" conclusie, t-ng der hoofdrollen Er schijnt bij dit j H r- vnn 7ii„ R a i.,ris:e ^ho. gezelschap geen gebrek te z.jn aan ?.ttt 1,an.,z'JU 8 o'?„ goede krachten; althans de nu optre- ,lejen sigaretten rookt. Sommigen dendo sopraan, Margaritla Bevignani,"iet medeweten van vader en moe- (V'oletta) en tenor Salvaneschl (Al- der.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6