NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. bi HAARLESVS'S DAGBLAD 33e Jaargang -No. 9P45 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 8 NOVEMBER 1915 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÊN: per drie maanden: ^an regels 75 Cts.iedere regel moer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Haarlem vanl5 regels 1.elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond"1.50 V7 Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 15 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland2.elke regel meer 10 Cts. a contant. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.371/Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post. 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geabonneerden wordt gewaarborgd door ,,The Ocean" Rokfn 151, Amsterdam. dit NUMMER bestaat uit acht bladzijden. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 9 NOVEMBER. Groote Kerk: Orgelbespeling 12 uur. Gebouw Zang en Vriendschap: Ten toonstelling Kunstkring. Cinema Balace: VoorstelUng. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Biosc. Theater, Barteljorisstraat: Voorstelling. Do nieuwe Ground- man. In ons vorig nummer kwam tot ons leed vezen het bericht voor, dat de H. F. C. een nieuwen „groundman" bad aangesteld wij hadden er na melijk de verklarir- bij moeien ge ven wat een groundman is. Hij is niet een „grondig" man, zoo als men, letterlijk vertalende, denken zou, evenmin een man, die aan, op, of in den grond ziteen „ground man" is eenvoudig een terrein knecht. Waarom dat woord er dan niet stond Omdat het bericht ons zóó, met groundman er in, gezonden werd en wij. in der haast, vergaten het door bet Nederlandeche woord te ver vangen. Daarvoor doen we bij deze boete en hopen hetzelfde van diegenen onder de leden van de H. F. C., die met den vorigcu terreinknecht En- gelsch praatten, inplaats van hem te noodzaken Nederlandsch te lee- ren zii zullen toch zeker zijn opvol ger met ziin zuiver Hollandschen naam Veenhof wel niet meer groundman" willen no&jjeu .^..AwUVïS HET 34STE RAADSLID. Wij ontvangen het volgende schrij ven van Het 34ste Raadslid Geachte Redactie, Dank voor Uw voorloopig ant woord aan den heer Poppe in het vorig nummer. De uitdrukking „praatjesmaker' is inderdaad niet parlementair, maar ze wordt den heer Poppe gaarne vergeven jonge Raadsleden maken, evenals veulens, soms vreemde kapriolen. Deze dartel heid is aan hun wezen inhaerent. Overigens »x>et ik een kleine toe lichting geven bij de mededeeling, dat collega Poppe een versche sigaar opstak. Tabak rookt hij niet. "t Was een chocola-sigaar. Met vriendelijke groeten, HET 34STE RAADSLID. NOTARISSEN. Herbenoemd is tot plaatsvervan gend lid in de Kamer van toezicht erver de notarissen en candidadt no tarissen gevestigd te Haarlem, Mr. J. Plet, kantonrechter te-Hoorn. CHRISTELIJKE ORATORIUM. VEREENIG1NG. De eerste uitvoering in dit seizoen van de C. O. V. alhier, dirigent de hoer Julian Sc!toonderbeek te Naar den, is bepaald op Dinsdag 23 Nov. Er wordt gegeven „der Messias" van G. F. Hftndel. Als solisten werken mede Mevr. A. Noordewier—Reddingius, Mevr. A. C. Craandijk—Schnil, de heeren Jac. van. Kempen en H. Kubbinga. De begeleiding is toevertrouwd aan 't Haarlem's Muziekkorps, de heeren H. A. Wegerif, klavier en E. F. Hruynsteen, orgel. RATO. De gyEnnastiekvereeniging „Bato" gaf Zaterdagavond in het lironge- bouw haar 47ste openbare uitvoe ring. onder leiding van den direc teur, den heer 11. B. Dreijer. Te 8 uur opende de voorzitter, de heer H. G. A. Jansen, den feestavond met een aardig toespraakje, waarin hij, na den aanwezigen het welkom te hebben toegeroepen, er zijn leed wezen over uitsprak, dat verscheide ne goede krachten der vereeniging wegens het vervullen van hun mili taire plichten verhinderd waren, de uitvoering op t« luisteren. Nochtans was het geen gering aan tal gymnasten, dat hierna in de zaal (niet op het tooneel, zooals verleden jaar) aan de uitvoering van het pro gramma deelnam. Het eerst vertoon den de meisjes correct uitgevoerde vriie oefeningen, waarna de Jongens hun krachten en behendigheid aan de toestellen beproefden. Beide groe pen oogstten dankbaar applaus. Trouwens ook de dames, die hierna knots-oefeningen uitvoerden. Onbe rispelijk zweefden de zware knotsen op de maat der muziek door de ludht. Maar het neusje van den zalm was toch het werken van de volwassen mannelijke gymnasten. Er werden door vele leden de vermaarde „reuzen-zwaaien"' uitgevoerd, alsof het niets was. Wij schrijven reuzen- zwaaien, want deze werden ver- topnd in den onder- en bovengreep. Deze gymnasten kregen dan ook luide toejuichingen. De laatste oefeningen waren de traditioneele „groepen", die ook zon der fout vertoond werden. Het duo. Westerhoven—Scheffer verleende medewerking met drie voordrachten „Twee leuke boer tjes", „De politieke kaartspelers" en „Vaders vermaning of Jongen, pas goed op I" Vooral de eerste en de laatste voordracht vielen zeer in den smaak. Op het programma stond met vette letters gedrukt, dat het rooken vóór de pauze ten strengste verboden was, wat Zeer goed gezien was, daar het voor gymnasten (vooral dames) zeer hinderlijk is te werken in een zaal, waar gerookt wordt. Desniettegenstaande stond de zaal reeds bij den aanvang der uitvoering vol rook, wat ook voor de bezoekers op de galerijen zeer onaangenaam geweest inoet zijn. Lighaluitvoering. In het begin van 1916 29 Januari zal wederom een gymnastiek-uit- voerine worden gegeven ten bate van het I.ighalfontis. DIEFSTAL VAN VLEESCH Bij den slager J. aan den Klever parkweg is Zaterdagavond een mand met. fij»« v'eeachwaren ter waarde van f 25 weggenomen. Een expediteur had <le mand juist bezorgd; maar men had haar buiten laten staan. ARM GEBROKEN. De 11-jarige R. S. fietste Zaterdag"- middag van de Schoterbrug het via duct a.d. Kinderhuissingel onderdoor en geraakte op dien gevaarlijken hoek onder een wagen met hooi geladen. Zijn linkerarm bleek op twee plaat sen gebroken te zijn. TROUWE DIENST. De zilveren medaille voor 24-jari- gen trouwen dienst is met ingang van 11 November as. toegekend aan den sergeant majoor W. van den Eyndon van het lOo regiment-infanterie. BEVORDERING. De reserve-sergeant H. C. Boes van het 10e regiment infant"rie is bevor derd tot vaandrig bij het 20e regiment infanterie. TENTOONSTELLING VAN SPEEL GOED. De Directeur van het Museum van Kunstnijverheid heeft ons Zaterdag bericht, dat Zondag de tentoonstel ling zon geopend worden. De Directie wijzigt haar mededeeling thans door te berichten, dat, wegens onvoorziene omstandigheden de tentoonstelling Zondag nog niet geopend kon wor den. D« opening zal plaats hebben op Zondag 14 November. Arr. Rechtbank Vier jaar geleden heeft zokere G. P. K. te Haarleramerliede lood gesto len. Daarvoor had hij zich nu te ver antwoorden. Bekl. vertoeft op het oogenblik in de strafgevangenis waar hij nog tot October 1916 moet ver blijven. K. bekende zijn diefstal. De omstandigheden in aanmerking nemende, requireerde het O. M. 2 maanden gevangenisstraf. Inbraak. Twee Rotterdameche jongens, die aan het zwerven waren, hebben in Ilaarlemmcrliede in een schuurtje in gebroken en wat gereedschap ont vreemd. Mr. Bauduin eischte tegen beide be klaagden, die 16 en 20 jaar oud zijn, ieder 3 maanden gevangenisstraf. Diefstal. Dezelfde straf werd geëischt tegen H. H., die te Hillegom een lade ge licht heeft en een klein .bedrag heeft gestolen. Recidivist. Toon werd 7 October uit 't voor arrest ontslagen. Hij had, naar zijn eigen zeggen, 6 maanden onschuldig gevangen gezeten en stond zonder iets op straat en leed gebrek. Na drie da gen kreeg hij gratis kost en inwoning, wel te verstaan in het Huis van Be waring alhier, waarhoen hij in den vroegen Zondagmorgen van 10 Octo ber werd geleid. We laten Toon (bij den burgerlijken stand staat hij bekend als Anion de I L.) zelf even aan 't woopd, om te ver- I tellen, hoe hij daar kwam. 'k Was ontslagen, nadat ik z maanden onschuldig gevangen had ge zeten. 'k Had nog precies anderhal ven cent. Mijn fiets was me afgenomen eri toen ik den Officier van Justitie te spreken vroeg, kreeg ik de boodschap, dat meneer niet voor me te spreken k Giug dus den boer op en heb oen paar dagen gebrek geleden. Al zestien jaar ben ik bollenzoeker (van die 16 jaar heeft hij een slojrdig derde deel in de gevangenis doorgebracht) en ik probeerde dus weer bolletjes te vin den. 't Was niks gedaan. Hoeveel kweekerijen ik afgezocht heb, weet ik niet meer. Eindelijk kwam ik bij den bollenschuur van Nelis op Heemste de. Ook daar was niets van mijn ga ding. 't Wa6 een uur of zes en ik lag zoo op een hoop oude bollen en afval. Opeens zie ik daar, dat een ruit aan den achterkant van de schuur stuk was. Ik ga eens kijken en zie daar een paar bureaux. ,.Ja, ja," denk ik zoo, „zou daar misschien handelsgeld in zijn, dat ik zoo goed gebruiken kan?" De gelegenheid, Edelachtbare maakt den dief. Een ruit gebroken en een deur ongesloten, zooals ik later merk te. Daarbinnen was geld en in de buurt was geen onraad te bespeuren heel ver weg staan paa een paar huisjes. k Neem dus een stuk hout, sla de ruit in en ga naar binnen. Een van de laatjes van 't bureau kon ik zóó openmaken. Er lagen twee horloges en v>er sleuteltjes in. Met die sleutel-i tjes probeerde ik de andere laatjes' open te maken, 't Lukte niet. Dan maar met een bijl, die ik vond Op hetzelfde oogenblik hoorde ik onraad en zag een man door een ruit kijken. „Toon, denk ik, je zit er in. 1 Jo bent er bij." De deur ging open en de man kwam binnen. Met een sprong was ik een e»nd achteruit en hield inijn bijl bij me. Ik zal geen hond kwaad doen heeren maar ik wou er uit. „Ga weg, man. riep ik, of ik sla je met die bijl de hersens in!" Hij cr vandoor! Voor mij wa9 't terrein toen vrij. Met de horloges en den bijl ben ik vertrokken. Even later zag ik, dat de man op de fiets me achterna kwam. Een paar boeren waren er bij. Toen heb ik nog een krijgslist ge bruikt. Uit m'n zak haalde ik mijn pijp te voorschijn en hield den kop in de hand en 't mondstuk vooruit. Toen 'k zeiSta, of ik schiet! geloofden ze, dat ik een revolver in mijn hand had. Ik ging een oogenblik zitten en gooi de horloges en bijl weg. Met mijn pijp hield ik ze op een afstand. Toen kwam er een brievenbesteller aan. Ik dacht, dat 't een politicasrent was, en verzette me toen niet langer." Zoo kwam Toon weer na drie dagen in 't Huis van Bewaring terug. „Beklaagde", zoo zeide de Officier van Justitie, is voor de Rechtbank te -Amsterdam en te Haarlem geen on bekende. Eerst werd hij we gens diefstal tot 1 jaar veroordeeld Sedert verlegde hij zijn operatieve!d naar dit arrondissement en ervoer, del de Haarlemsche Rechtbank alle mogelijke clementie met hem heeft gehad. Voor vrij belangrijke feiten werd hij gestraft met enkele dagen gevangenisstraf, totdat hij door een- paar straffen van 2. 3 en 1 jaar. ge-i voelige straffen opliep. Geholpen hebben ze echter niet. Bekl. heeft zich thans schuldig gemaakt aan een misdrijf onder de meest verzwarende omstandigheden, waarvoor hij als re cidivist 16 jaar gevangenisstraf kan oploopen. Zijn misdadige aard blijkt uit het feit dat hij op den avond van den dag van zijn tnvrij'heidestelling op 7 October zich dadelijk weer aan be- rooving heeft schuldig gemaakt. De Officier eischle S jaar gevange» nisstraf. De toegevoegde verdediger refereer de zich aan het oordeel van de Rechtbank. NEUTRALE BESTUURDERSBOND TE HAARLEM. In de vergadering van bovenver melden bond werden de concept sta tuten behandeld en met eemge wijzi gingen goedgekeurd. Besloten werd daarop de kon. goedkeuring aan te DE van VRAAG en AANBOD in zijn onmisbaar voor ieder, die een Setrekking zoekt of Personeel vraagt. Ten slotte somde spreker versclül- lende zaken op, waarmede de neutra le bestuurdersbond zich zal hebben bezig te houden. Met dankzegging aan den spreker werd daarop de vergadering door den voorzitter gesloten. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: B. U. v. d. Berg, Vooruitgangstraat 25 rood, een leerboek. C. de Weijs, Haarlemmerliedestraat 23, een porte- fe'ulle. D. Der, Harm enjaais weg 60, een wit front. A. C. Dollekamp, KI. Houtstraat Ha, een hond. A. v. d. Pol, Hoogewoerd&traat 10, een schoern. A. Sieraad, Rozenprieel- straat 38 rood, een portemonna-ie. A. H. Oliedam, Lange Wijngaardstraat 20 rood, rij'wiellantaarn. H. W. F. Oudhuijzen, Jan Steenstraat 12, een abonnement E. S. M. W. Willem se, Frans Halsstraat 40 zwart, een ket ting waaraan medaille. A. Dekker, Zuiderstraat 10, een notitieboekje. C, Swart, Amsterdamstraat 54, een borstrok en een jongenstrui. Freen, Leidsche Plein 48, een portemonnaie met inhoud. J. Strijbosch, Vooruit gangstraat 10, een huissleutel. M. v. d. Heijden, KL Houtweg 3, een hor loge. J. J. Hoes, N. Geldeloozopad 27, een ceintuur. Paanakker, Gr. Hout straat 30, oen broche. N. Valk, Z. Pöl- derstrant 134, een handschoen. A. Keijzer, Delfstraat 28 rood, een porle- mormaie met inhoud. C. Broertjes, Kennemerstraat 40, een kip. (Zie vervolg Stadsnieuws op pag. 2). Uit ds Orsjtrcfcen secr. van het verbond van neutrale nkveroenigingen besprak de noodza kelijkheid van een neutrale vakcen trale naast die van bepaalde politieke of godsdienstig© richting en h tgeen eerstgenoemde voor heeft op de laatst genoemden. Vervolgens zette spreker uiteen, dat plaatselijke vakcentrales wenschelijk zijn en nuttig werk kunnen doen. Als plaats, n waar reeds neutrale bestuur- d'.rsbonden ziin opgericht werden ge- iioemd o.u. Amsterdam, Rotterdam, 's-G raven huge en Utrecht. Schoten. STEENKOLEN. Bij het Steun-Comité te Schoten ziin veel klachten ingekomen over het feit. dat het vele gruis tusschen de anlhraciet deze ontoyiikboar maakte. D-1 secretaris van het Steuncomité meldt ons nu, dat de Kolen commissie voorloopig haar arbeid heeft gestaakt, totdat, in verband met de groote hoe veelheid gruis, die zich in de anthra- ciet bevindt, nader overleg is gepleegd met het Koninklijk Nationaal Steun comité. Haariemmorliede o. a. In de afdeellng Zuid-Solialkwijk de zergemeeatte heerscJit groot© ontevre denheid over de aanzienlijke verhoo- ging van het tarief der veergelden, dat 1 Januari a s. door het gemeente bestuur zal worden Ingevoerd op het pont. en bootveer over de Ringvaart van don" Haarlemmermeerpolder aan het eind van den Schalkwijkerweg. Een onderhoud van een deputatie der bewoners met het Dag. bestuur had geen gevolg. Thans hebben de belanghebbenden zich tot Ged. Staten gewend, met verzoek hot Raadehes'uit niet goed te keuren. Spaarndam. INBRAAK. Zaterdagnacht is er alhier bij den heer D. J. aan hc-t Vlsscherseind in gebroken. De dieven hebben een gou den horloge, veertig gulden en eenige zilveren voorwerpen ontvreemd. De polk ie is Ijverig bezig met onderzoek maar heeft tot dusv er geen spoor van de daders kunnen vinden. Santpoort. Door het college van notabelen is tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Ge meente alhier herkozen de heer H. J. van Runnard. Door stemgerechtigden zijn tot no tabelen bij de Ned. Herv. Gemeente herkozen de heeren P. Keers en H. Smit Het volgend jaar zal de zieken- inrichting van mevrouw Cremer aan de Jan Gijzenvaart verplaatst wor den naar den Duinweg, in de villa, eertijds dienende tot woning van den particulieren secretaris van den oud minister Cremer. Binnenland MAXIMUM-PRIJZEN'. De minister van Landbouw heeft aan de burgemeesters bericht, dat de in aijn circulaire van 1 dezer vermel de maximumprijzen voor tarwemeel, tarwebloem en brood, slechts zullen gelden met ingang van 13 November, voor zoover beirett tarwemeel en tar webloem en 18 November voor zoo veel broodsoorten betreft Tot ge boomde data zullen vow de voormei de artikelen de navolgende maxi mumprijzen gelden: Groothawdelprijzen tarwebloem (gebuild inJandsch), per 100 K.G. f 19.25; tarwemeel (oovgebuild) per 100 K.G. f 16.35. Kleinihandelprijizan tarwebloem (ge build): inlandsch f 0.25; tarwemeel (ongebuild) f 0.21; tarwematerbrjod (gebu ld) f 0.23; gebakken onder 'ato naal toezicht f 0.24; tarwebrood; on- gebuild brinbrood f 0,20 per K.G. Voor zachte, gele of groene zeep worden voorloopig geen maximum prijzen vastgesteld. DE NIEUWE GOUVERNEUR-CENERAAL van Ned.-Indië, graaf van Limburg Stirum, gaat 28 Januari met de „In- sulinde' naar Batavia. TRA1MBOTSING. Zondag zijn te Amsterdam op 't kruispunt Weteringschans—Vijzel gracht twee gemeentetrams tegen el kaar gereden. Hoe 't gebeurd is valt nog niet te zeggen, maar de wagen van lijn 4 reed door, dwars in den achtersten volgwagen die vol zat met huis- waaidskcereindc mannen, vrouwen en kLnderen. De botsing gaf "n vrec9elij- ken slag en alle ruiten van den inge reden voorwagen vlogen in scherven. Een angstig noodgeschrei vervulde de lucht; de menschen laeen op een kluwen tegen den grond, cm paar kinderen waren onder de hark ge schoten. Een tweetal vrouwen v'.flen In zwijm en werden bij omwonenden ingedragen. Wonder hoven wonder bleek, dat niemand eenig letsel van betekenis had opgeloopon. Na bij kennis ge brnehf. te zijn konden de vrouwen huiswaarts, koeren. Ook de andere passagiers kwamen met den schrik vrij. INBRAAK. Te Zaandam is Zaterdag ten nade le der firma Verknde en Comp. uit de port ersloge van de broodfabriek „De Ruijter" een bedrag van ongeveer f 700 door inbraak ontvreemd. Het was het arbeidsloon, dat in pakjes gereed lag om aan de werklieden te worden uitbetaald. De daders zijn onbekend. HULP VOOR VLUCHTELINGEN. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend tot verhooging en wijziging van hoofdstuk V der Sta its- begrooting voor het dienstjaar 1914. Daaruit blijkt o.a. dat het voor on derhoud van de vluchtelingen ge raamd bedrag van f 3,000,000 niet toe reikend is. Ten einde in het tekort te voorzien wordt voorgesteld het artikel mei f 425.000 te verhoogen. NUT VAN 'T ALGEMEEN. Tot algemeen voorzitster van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen is benoemd mevr. M. E. I.eli- man—Bosch en tot vi cc-voorzitter mr. F. Kranenburg. EEN WETHOUDERSCRISIS TE AM STERDAM. Do Telegraaf meldt o.a. Even voor den aanvang der raads zitting ven Zaterdagmiddag beeft hel college van burgemeester en wethou ders vergaderd. Na informatie bleek ons, dal do wethouder voor de Openbare Gezond heid en liet Armwezen, dr. N. M. Jo- sephus Jitta, opzettelijk de vergade ring van het college niet had bijge- 'oond, wijl de beraadslaging, zijn 'e goed ingelicht, ging over zijn posit;e tegenover den Raad. Op het voor hem pijnlijke incident van Donderdagmiddag waarin de heer Abrahams, besprekende het be leid van dr. Jitta. zei, dat de Raad niet altijd duidelijk en dikwijls niet eerlijk werd ingelicht, wa6 dat van Vrijdagavond gevolgd. Toen waren bet de eoc.-dem. leden, die fel tegen hem te keer gingen, om dat hij het gebruik maken van som mige arme kinderen van de vosdsel- verstrekking door „Kindervoeding", „misbruik maken" noemde Vooral deze heftige manifestatie heeft op den wethouder diepen indruk gemaakt. Zaterdagochtend d.a.v. moet dr. Jttta aan het college van B. en W. hebben gevraagd of dit meende, dat onder de gegeven omstandigheden zijn positie als wethouder nog houd baar was. Het college, minus dr. Jitta. smet zioh niet competent hebben verklaard op die vraag te antwoorden. Aan be doelden wethouder moet als resultaat dezer buitengewone bijeenkomst vari B. en W zijn meegedeeld, dat deze dit voor zichzelf had te beslissen. Zaterdagavond laat was van een ontslagneming door deren wethoodet te bevoegder plaatse nog niets he kend. DE DUITSCHE DUIKBOOT. De N. R. Ct. meldt nog: De bemanning van de DuHsche duik boot C 8 is Zondag met een torped.»- booi van Terschelling naar Nieuwe- diep vertrokken en gaat van daar naar het interneeringskamp te B*>i- rNaar men ons meldt, schreide geboete bemanning, toen ze de duikboot verliet. De duikboot werd Zondagochtend naar Den Helder gebracht. STEENKOLEN. Het „Algemeen Handelsblad" ver neemt, dat het aantal uitvoerconsen- ten de importeurs van Duitsche ko len in staat stelt om. behoudens wag- gonffebrek, voor deze maand te le veren in vet- en vlamkolen 80 pCt.; in ess mager- on anthracietkolen 80 pCt. In steenkolenbriketten (.groote) 30 pCt. in eierbnkelten 25 pCt. van de gecontracteerde maandhoeveel I heilen.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1