DI£ STAND DER KRIJGS BEDRIJVEN. De militaire deskundige van heit „Algem. Handelsblad" schrijft o.a. Wij wezen er reeds op, dat dc tegenstand der Serviërs, die in de eerste weken met onversaagden hel denmoed hebben gestreden, klaarblij kelijk begint te verslappen. Dit is niet te verwonderen, nu de Servische troepen van drie zijden worden be dreigd. Door dc overwinning, die de Bul garen westelijk van Soko Banja Ixv- haalden, moet de voor de Serviërs zoo belangrijke dal-engte der Mora- wa. ten zuiden van Slalatsj, worden ontruimd, die door den val van Nisj reeds in den rug werd bedreigd. De vereuniging der legers van Von Gallwitz en Bojadjef heeft een tóe- stand doen ontstaan, die voor de Serviërs eeri strijd met twee fronten poodig maakt, daar iedere aanval van het eene leger aan bet andere de gelegenheid biedt den tegenstander in de flank aan te vallen. En door het overschrijden van de Golijska Morawa op drie plaatsen en den val van Kroesewatsj kunnen de legers van Von Gallwitz en Von Köwess in een breed front vooruitgaan, op de linkerflank gesteund door Bojadjef's leger, zoodat van een flankeering door de Serviërs in het Jastrebaisj Planina. een hoog. onbegaanbaar en woest bergland, geen gevaar be staat Van Nisj voert een goede straat weg naar het belangrijke punt Kur- sumlije. en van daar door het dal der Toplitza naar Prisjtina. Deze weg is, bij den pas van den 873 M. hoogen Prepolatsj door talrijke be vestigingen. zoowel op de hoogte als in do Kuadrska Planina versperd. Doch in het zuiden, uit het gebied vun Kutzanik en Gnjilane, rukt liet iri Macedonië opereerende leger van generaal Todorof tegen Pritsjina op, waardoor de terugtochtsweg der Ser viërs zeer ernstig bedreigd wordt, daar de Bulgaren reeds dichter bij het Amselveld (Kosowo Polje) staan, dan de Sefviërs. Het Servische leger, dat door zijn krachtigen tegenstand den opmarsch der Duitsch-Oostenrijksche legers slechts poogt op te houden, om den geallieerden tijd te geven uit het zuiden op te rukken, ten einde te za- men de indringers uit Servië te ver ingen, zal waarschijnlijk pogen over Novibazar naar Montenegro terug te trekken maar dan moet het er re kening mede houden, dat die terug tochtsweg door Von Kowess, die snel uit het noorden oprukt, wel eens kon worden afgesneden. En de terug tochtsweg naar het zuiden, waar het Servische leger zich met de gealli eerden zou kunnen vereenigen, dreigt door de Bulgaren te worden ver sperd. Zoo wordt het Servische leger steeds meer gedrongen naar den cenigen uitweg, op Albaneesch of Montenegnjnsch gebied. Of dc weg naar Albanië nog lang open zal zijn, is echter te botwijfelen. Terwijl in Servië de Duitsch- Oosteniüksche en Bulgaarsche legers geleidelijk het aanvankelijk doel na deren. de bezetting van den spoor weg van Belgrado over Nisj naar Tsjaribrod, bet Bulgaarsche grens station. is de Donau reeds geheel vrij gemaakt voor het scheepvaart verkeer van Roemenië* en Bulgarije paar Oostenrijk. Dit is van groote beteekenis. Uit Boecharest wordt aan de „Ti mes" gemeld dat de waterweg wordt gezuiverd van Russische en Servische mijnen, waarmede Duit- achc en Oostenrijksche zeelieden be zig zijn. Een Oostenrijksche flottielje, waarschijnlijk van Donau-monitors, is te Turn-Severin aangekomen. Jlct vooruitzicht, dat de waterweg zal worden geopend, is van belang voor Duitschland en Oostenrijk maar ook voor Roemenië. De „Times'-correspondent meldt tenminste uit Boecharest, dat dit vooruitzicht in agrarische kringen groote bevrediging wekt, daar de landbouwbelangen ernstig lijden, wijl de oogst van het vorige jaar en van dit jaar niet kon worden ver voerd ten gevolge van de sluiting der Dardanelles De opening van de vrije vaart op den Donuu zal gelegenheid geven aan de scheepvaart, om graan en an dere landbouwproducten uit Roeme nie naar Oostenrijk en Duitschland te brengen, zooals de opening van de spoorwegverbinding straks gelegen heid geven zal om andere noodzake lijke behoeften van den Balkan en Uit KIcin-Aztë naar de Centraal- Europcosche mogendheden te ver voeren. De „Times" verneemt uit Boecha rest van Zaterdag, dat te Roestjoek drio lichters aankwamen, begeleid door Oostenrijksche monitors, die geladen waren met munitie voor Turkije. DE POSITIE-OORLOG IN RUS LAND. Do Peteraburgscha correspondent ran de „Tempt»" 6eint over den etil- fctand in de actie op het oostfront o.a.: „Het schijnt. dat de DuiVscbcrs be sloten hebben niets te onderriemen vóór het voorjaar. Zij houden zich uitsluitend bozig met de inrichting van hun winterkwartieren, terwijf zij over het geheole front in eersto linie defensieve stcllingon in orde brengen on hun verdedigingslijnon verster ken. In de verschillende sectoren tus- echen Wilna en de moerassen van Pinak, langs de Strypa en den linker oever van de Ik we, leggen de Duit- schers en Oostenrijkere ingegraven en verwarmde onderkomens aan. Do spoorwegbrug van Warschau Is hersteldook zijn alle spoorlijnen tusschen den Weichsel en het front thans voor het verkeer gereed. Te vens zijn oe» groot aantol nieuwe zijlijnen aangelegd. Behalve hun verdedigingslijn in 1o cerate linie, hebben de Duitschers achterwaarts oen reeks evenwijdig loopendu versterkte stellingen aan gelegd, Wilna en Bjeloetok. die knoojv- punlan zijn en tusschenbases, zijn in gericht tot halfpermanente verdedt- g:ngswerk«x terwij Keuzo, Grodno en Ossowictej permanente vesting werken zijn. Westwaarts van do Weicheellmle beacluklatai do Duit schers dan nog over de verstarfrtc li nie, die reeds bestond tijdens de aan vallen van Hindenburg op.de Bzoera. Volgens dc deskundigen is 't Duit- scho effectief aan het front aanmer kelijk verminderd Toch blijft, volgens de Russische deskundigen, het Duitsche centrum het meest versterkte puntde Duit- schers zouden hier beschikken over een millioen menschen, terwijl een huif millioen op hel Zuidfront hgt en e'echts 300.000 man op het Noord- front aanwezig zijn, waarvan drie di visies tegenover Dunnburg en 130.000 mun an de Duna staan." Verspreid nieuws van deoorlogsvelden EEW GEVECHT IN UE LUCHT. De Noorsche schrijver Iohan Bojer, die kort geleden aan het Fransche front in Champagne is geweest, geeft naar we in de ,,N. R. Ct." lezen in een van zijn brieven de volgende levendige beschrijving van een kamp, dien hij tusschen twee vlieg tuigen bijwoonde. Hij was in gezel schap van een Franschen majoor. „Kijk daar", zogt de majoor. Hoog aan den hemel zijn een aan tal witte wolkdotjes te zien. Voort durend komen er meer. Het is alsof zij uit de lucht spatten. ol9of zij uit den blauwen hemel ontploffen. „Het zijn de Duitschers, die op onze vliegers schieten", zegt de ma joor. en hij zet zijn kijker voor zijn oogen. Men ziet inderdaad een klein prüc- je. ver weg in de blauwe oneindig heid. Het zweeft op en neer, heen en weer. Het speelt mot het gevaar. Nu komt hij naderbij, zoodat hij goudachtig ia de zon blinkt. De ont ploffende granaatkartetsen volgen raeè. Daar in de verte achter het <bosch, waar de Duitschers staan, dondert het als in razernij. „Kijk daar, daur ginds", zegt weer de majoor. En hoog boven het bosch nadert een donkere streep, rustig als een zeilende arend. „Dat is een Duitscher", zegt de majoor. Rondom ons heen hebben de sol daten het druk, zij graven in den grond, exerceeren in pelotons, ver zorgen do paarden. Maar nu wordt het stiL Allen wenden het hoofd naar den hemel en staien uaarheen. Uit de Fransche batterijen breekt geknal en gedonder los, en uu beginnen ook wolkdotjes rondom den Duitschen vlieger te paffen. De twee uienschenvogels hebben elkaar in het zicht gekregen. De lich te valk boven ons tuimelt heen en \weer en doet in het begin, alsof de ander hem niet aangaat. Do zwarte zc-ilt rustig nader. Nu draait de valk zijn snavel naar hem toe, en de twee roofvogels stortten recht op elkaar in. Wat zal er nu gebeuren f Maar hier onder den zonnig war men hemel is men als een ander we zen. Men wil een beetje ooquetteeren, zelfs met een vijand. Men begint er mee elkaar te tooneu wie men ia Wat kan jij, eu wat kan ik Kijk I En de valk buitelt alsof het hier lou ter spel voor hem geldt, dronken als het ware van de zon cn den zomer- schen hemel. En de arend doet hem na met een spelletje op zijn manier. De een vervolgt den ander. Als jonge havikken. die als dronken zijn, wijl zij de ruimte kunnen bebeerschen. Totdat zij op gelijke hoogie gekomen zijn. stil blijven staan, alsof zij nu eikaars krachten meten en plotse ling stortten zij op elkaar af. „Krrrral I" luidt het in de hoogte. Het zijn de mitrailleuses. Nu valt er wel spoedig een. Neen, beiden klimmen hooger en hooger. Zij koersen al maar omhoog. Weer schatert het. Nu vlucht de een, c-n de ander vervolgt. Nog hooger. Daar boven ls geen andere dekking dan de afstand, geen andere redding dan de snelheid. Nu verdwijnen zij in het blauwe, worden door den kla ren hemel verzwolgen. Twee legers siaau daar beneden op de aarde en kijken. Daar daalt een donker punt uit de ruimte naar beneden. Het staat een oogenbhk stil gelijk een gonzend in sect, en krijgt weer een beetje heer schappij over zich zelf, het klept met de vleugels als duizelig door de on eindige ruimte. als in vrees, zoo ver van de aarde verwijderd te zijn. Het tast in den blinde om zich heen naar een eteun. Het Is alsof het otn hulp roept. Ach. ik heb zoo vaak een gewon den vogel in de lucht gezien, maar dit is een aangeschoten xnenschen- vogel. Nu valt hij. tuimelt hulpeloos neer achter den blauwen boschrand, daar ginds. „Daar is de onze", zegt de majoor. En de gulden vogel komt snorrende aan en daalt in wijde vlucht over de Fransche linios neer. Ter Zee. DE DL'IKBOOTENÜOHLOG. Reuter seint uit Londen: If «t Ki. srHscbe stoomschip „BuresK" cn et Japansche stoomschip „Joso?kiru ma- roe" zijn tot zinkeu gebracht De equipages zijn goroil. Nog ren Kuiler Engelech stoomschip moet lot zi:v- ken gebracht zijn; ook de bomanuwg van dat «chip word gered. Aan de Kfilnlsdhe Ztg. wordt ge meld, dat bij Kreta hulp gevraagd is door een Japansch koopvaardijschip, dat door e>en Duitschen onderzeeër getorpedeerd was. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. DE ONDERGANG VAN DE UNDINE. Reuter seint uit Kopenhagen: Uier zijn bijzonderheden ontvangen over het in den grond boren vun deu Duitschen kleinen kruiser Undine. Het Duitsche stooinvccr Precissen, zwaargeladen met een goederentrein, Zondagmiddag uit Trellctoorg vertrok ken, werd buiten de Zweedsdhe terri toriale wateren opgewacht door een convooi, bestaande uit de Undino en ecu groote torpedoboot. Op 22 mij! af stand van do kust werd tegelijker tijd van alle drie sobepon de peris- Cr 1 op van een Engolschc duikboot op gemerkt, maar voor er tijd was om Iets te doen, werd een hevige ontplof fing gehoord. De Undine was door een torpedo getroffen; een oogonblik la ter drong een tweede torpedo iu de machlnekamer.De torpedoboot die een 100 M. van den kruiser verwijderd was, kwam dadelijk te hulp. liet dek van do Undtno was weldra maar een paar duim meer boven water cn de bemanning verdrong zich om kleine vlotten, die corovooieerende sdhepon aan boord hebben, te bemachtigen. Van do 218 opvarenden zijm 199 ge red, maar een aantal geredden znn ernstig gewond en zes die naar Sass- nitz werden gezonden, waar *n extra- trein klaar stond om de gewonden naar Kiel te vervoeren, bezweken. De Undine is in drie minuten ge zonken; het schip ligt la GO M. water. Men acht het totaal verloren. De dienst Trellébong—Sassnitz is op nieuw stop gezet omdat dë vecrboolen niet durven varen. DOOR MIJNEN. De bemanning van het Noorsche stoomschip „Eidsiva", den 31en Oc tober 1.1. voor Dover gezonken, is te Bergen aangekomen en hoeft verteld, dat door de ontploffing, die de „Eid- eiva" heeft vernield, ook twee Engel- 6che koopvaarders, een Eng-leohe torpedoboot en een hulpkruteor zijn gezonken. Er zijn 40 Engelschoo ver dronken en meer dan 100 gewond bij dat ongeval, 't welk door het ontplof fen van mijnen zou zijn ontslaan. Uit den Ba'ken. Do houding van Qrlokenland. De Grieksche regeeringsbladen mol den naar uit Athene aan het Gior- nale d'ltalia wordt geseind dat het nieuwe kabinet geen politieke stem ming in de Kamer zaj uitlokken en dat de Kamer binnen enkele dagen zal worden verdaagd tot het voorjaar. Romanos, de Grieksche gezant te Parijs, heeft aan Cambon, den secret taris generaal van buitenlandsche za ken het volgende telegram van zijn regeoring overhandigd: „Wilt den mini ster-president in oh en vorm de verzekering geven van ons vast voor nemen om de onzijdigheid voort te zetten, en van onze welwillende ge zindheid jegens de entente mogend heden. Wilt er aan toevoegen, dat de nieuwe regeering de verklaringen van Zaimis aanvaardt aangaande de vriendschappelijke houding der Griek, sche regeeriiig jegens de tioepen der bondgonooten te Saloniki eu dat zij de ware belangen van het land en het geen het verschuldigd is aan de be scherming der mogendheden, te zeer beseft, om ook maar in de geringste mate van die gedragslijn af to wijkon. Daarom hoopt zij dal de vriendschap pelijke gevoelens dier mogendheden ten aanzien van Griekenland niet te eeniger tijd den invloed zullen onder gaan van onwelwillende en kwaad aardige borichtan, die opzettelijk wor den verspreid met het vergeefsche doel om de goede betrekkingen tus schen de entente en Griekenland te verstoren". w.g. Skoeloeiis. Uit Engeiand, DE KONING. Reuter 6eint uit Londen 's Koiiings gezondheidstoestand vemetert zoodanig, dat heden de ver gadering van den Privy Council op liet Buckingham-paleis zal worden go- houden. Het lag in 'ekonings voornemen, Dinsdag een bezoek te brengen aan de vlakte van Salisbury ter schouwing van do troepen. Daar zijn ongesteld heid hem echter nog verhinderde te gaan, besloot de koningin de troepen te schouwen. Vergezeld van prinses Mary, maakte zij den tooht. II, M. werd levendig toegejuicht. Reuter 6eint uit Londen: Aan het feestmaal in de Gildcnhal ter oere van de inwijding van den n'euwen lord mayor, heeft Simon, de minister van bmnenlandsche za ken. in een tafelrede over de goalli eerden gezegd de ervaringen in de zen oorlog bevestigen de meening, dat de beschaving thans om haar leven strijdt tcgeai overheereching door de middenrijlken. Sedert de werkelijke oogmerken en de handelingen van Duitschland bekend zijn geworden, is ■da alLbantie zóó gestevigd, dat zij niet alleen een combinatie op mili tair en vlootgebied ie, doch een aan eensluiting van den geest van vrije volken. Gewagende van Japan's toetreding tot de overeenkomst om geen afzon derlijken vrede te sluiten heefi Si mon gezegd „Maar de tijd om vre desvoorwaarden te bespreken, heeft nog niet geslagen." Balfour, een toost op leger en vloot bwulwc/jrdend, zeido: D>e geheels strategie der geallieerden is geba seerd op hun heerschappij ter zee, zonder welke de staat san zaken go- heel anders zou zijn dan hij thans is. Ook voor de verdere ontwikkeling van de gebeurtenissen zal het meea- terechap ter zee van do grooL*U' be teekenis zijn. Do houding van Bulgarije noemde spr. een dijzlomatieko overwinning voor de Duitschers, welker gevolgen hij niet geringschatte. De regeerders in Bulgarije worden geleid door twee beweegredenen begeerte eri vrees, maar Bulgarije zal later ontdokken een groote fout te hebben begaon Balfour wilde geen voorspelling doen aangaande de krijgsverrichtin gen of den duur van den ooriog, maar li ij zeide de toekomst met volkomen vertrouwen tegemoet te z'en. UIT 'T HOOGERHU1S. Reuter seint uit Londen: Naar aanleiding van da afkeuren de kritiek op het boleid van minister Grcy, bracht Curzon warme hulde aan den minister van buitonlandscbe zaken. Grey zoo zeide bij, had een ze-er delicate en moeilijke compague '.e leiden hij moest een span vun vier paarden mennen, die vroeger nooit samen in het tuig waren geweest. langs eon weg, vol valstrikken akn eiken kant en met scherpe hoekèn en dit vereiischte buitengowone bedre venheid. Na 15 maanden hadden twee ko ningen ia den Balkan de verwach tingen der Engelschen teleurgesteld en waren ontrouw aan hun beloften geworden. Er zijn menschen, die thans hun vroegereu afgod bekladdenhun aanvallen echter zijn onrechtvaardig jeger.6 Grey en schadelijk voor de zaak der geallieerden. M'nister lord Lansdowa verklaar de Wanneer Engeland vroeger in den heifst, toen de betrekkingen tus schen Servië en Bulgarije zeer ge^ spannen waren troepen naar Servië had gezonden, zou die tusschenkornst een toestand, dien allen wensohten te vermijden, verhaast hebben. Er was geen vertraging geweest in de uitzending van het eerste con- t-'ngent en er was geen minuut verlo ren gegaan in het beschikbaar stollen van andere. IERLAND EN DE RECRUTEE- RING. In een interview zeide John Red mond, dat het aantal Ierem, die po gen naar Amerika te emigreeren, grootendeels ovprdroven is; allen zijn uit West-Ierland. Op de Jaarlijksche Iersche bijeen komst te Liverpool werd 6e emigra tie van jonge Ieren veroordeeld, als een handeling, welke met het schit terende antwoord van Ierland op den oproep tot dienstneming niet in over eenstemming is. Ruim 150.000 Ieren in Engeland en Schotland hebben dienstgenomeo, de Ierschie partij is van meening, i it to regeeriirig allen lieden, die in de tor- men van dienstneming vollen, belet ten moet het land te verlaten. Redmond vertrekt naar het front om een bezoek te brengen aan de Iersche troepon in do loopgraven, DOOFSTOMME SOLDATEN. Ongeveer 1000 doofstommen, doch overigens gezond, zullen zoo meldt 't Alg. Handelsblad ingelijfd wor den bij een der Londenscne regimen ten vrijwilligers. Zij worrleu reeds ©enigen tijd gooefend, waarbij de commando's door teekens woril'i. vervaavgen. Uit Frankrijk. EEN NIEUWE LEENING. Reuter seint uit Parys: Do ministerraad hooft den minister van financiën llibot gemachtigd de Kamer een wetsontwerp voor te leg gen tot bet aangaan van een 5 pro- cenits staatsleoning. Uit Rusland. DE BEGROOTING. Aan de Times wordt uit Petersburg geremd: Uit de memorie van toelichting op de nu opgemaakte begrooting blijkt, dat uitgegaan ls van de veronderstel ling, dat de oorlog het gebeele jaar 1910 zal voortduren. De inkomsten worden voor 1916 geraamd op 292.300.000 pd.st., de uitgaveen op 325.100.009 pd.st- De ontvangsten over 1915, w. o. de geschatte ontvangsten over de vier laatste maanten van 't financieel© Jaar, zullen vermoedelijk 278.500.000 pd.st. bedragen, of 34.700.000 pcLst. minder dan was ge raamd. De memorie wijst op liet verlies voor de schatkist door de bezetting van de rijkste iwdustrieele provincies, beslaande een gebied van ruim 300.000 vierkante wersten mot een be volking van 25.000.000 zielen, 8000 werst spoorlijn en talrijke fabrieken, die gedeeltelijk vernield, gedeeltelijk ontruimd zijn. Arbeiders zijn onder de wapenen geroepen en de industrie ;s daardoor in haar middelen beperkt Het transport is gedesorganiseerd, de verkoop vau de producten wordt be moeilijkt en de prijzen va.n alle arti kelen in het groote centra zijn tot een buitengewoon hoog peil gestegen. Uit do Veresnigde Staten GEÏNTERNEERDE DUITSCHERS. De „Morning Post" verneemt uit Washington, dat liet departement van marine een kort verlof weigerde aan eenige officieren van geïnter neerde Duitsche schepen te Norfolk. De officieren protesteerden en be weerd-en recht te hebben op een ver lof, maar het departement weigerde voranderLng te brengen in de bepa ling, totdat de officieren die hun woord1 gebroken en met een jacht ontkomen zijn, zidh weer hebban aan gemeld. VERVOLGINGEN. lteuter seint uit New-York; De federale Grand Jury heeft rechtsingang verleend tegen de Duit schers Fay, Scholz, Daeche, Broak- horst, Max Breibuing en Kunzle, we gens samenzwering om eigesioara van schepen en scheepsladingen te berooven en schepen te veraiohm ten nadeele van do verzekeraars. Volgens de aanklacht was <to sa menzwering op 15 Augustus georga niseerd en duurde zij voort tot de ar restatie der beklaagden. Nader meldt Reuter nog; liet bestuit der Grand Jury tot het verleenen van rechtsingang bevat twee aanklachten. In de eerste plants worden de beklaagden beschul digd, dat ze een helsche machine met dynamiet en andere ontplofbare stof- feu gevuld vervaardigden en dat ze complotteerden om zulk een helsdhe machine of hommen aan te brar.gen in stoomschepen, die Now-York ver lieten, met het doel dat d«ze bommen als het .-v-hip zich ln zee bevond, z< den ontploffen eu de schepen zouden l«oschadigdeui of vero oien. De tweede aanklacht betreft de schending van de federale wet die de assuradeurs van sohepen en ladingen beschermt Reuter meldt uit Washington: In het antwoord van Dultachland op minister Lansing's vertoog cn. in zake de valscihe paspoorten wordt on-t kond, dat Duitsche ambtenaren val- sche passen maakten en aan Duitsdhe agenten ter hand stelden. ENGELAND EN AMERIKA'. De blad-en te New-York bevatten tedegrammen uit Washington mel dende, dat de regeeringsambtcnaren verwachten, dat geschillen tusschen Amerika an Engeland aangaande de blokkade, eventueel aan arbitrage zulten worden onderworpen. Uit Zuid-Afrika. DE POLITIEK DER RE GEER ING. De „Times" vernoemt uit Kaap stad, dat, indien do ministers Nico- iaas de Wet en Burton te Poldhef- stroom en Kliprivier opnieuw geko zen worden, hetzelfde ministerie met dezelfde verdeeling der portefeuilles als vóór den oorlog voor het parle ment zal verschijnen. De parlementszibting zal waar- sdhljnlij-k een maand duren. De voor naamste punten, die zullen behandeld worden, betreffen 6e vorming rvan een contingent voor Engelsob Oost- Af rika en een voor Europa. Allerlei CHOLERA IN PERZIÖ. Reuter meictt uit New-York: De Presbyteraaanscihe oommissie van buitanlanidsohe zending verneemt dat ondier d-e Armenische vluchtelingen te 'l'cbrez de cholera woedt. Dage lijks sterven er wel honderd. EEN MAN MET KUNSTHANDEN E-N KUNSTVOETEN. In de „Wiener Klia. Woshen- schrift" doet A. Hof stotter mede-lee- ting van een zeer bijzonder geval van aanpassingsvermogen; iemand, vn*ms te armen en beide voeten zijn afgezet en die met beihulp van kunst ledematen evenals een normaal mensch loopt, fietst, trappen k'uut, schrijft, zich aan- en uitkleedt, enz. De man reist in Oostenrijk de hospi talon rond, om aan eveneens mis vormden te leeren hoe ze z ja kunnen behelpen. HET PROCES TEGEN DEN MOOR DENAAR VAN JAURÖS. Do „N. R. Ct." meldt Het proces tegen Rnoul Villain, den moordenaar van Jaurès, is op nieuw verdaagd en zal wel niet vóór het eind van den oorlog worden her vat- De beschuldigde en zijn verdedi ging hebben namelijk schorsing ge vraagd. omdat het bun eerst na het einde der vijandelijkheden mogelijk zou ziin. de middelen ter verdedi ging ten volle toe te passen. De ..Humanité" zegt, dat noch de vrouw en de kinderen van Jaurès. noch diens vrienden, iets tegen uit stel hebben. Zelfs meent het blad, dat dit nieuwe offer aan liet politieko Bestand moet worden gebraebt. OVER VERLIEZEN. Havas seint uit Parijs Do Bulgaarsche verliezen bedragen na een maand oorlog 100.000 man 10.000 zijn alleen voor P>rot gevallen. EEN ZEPPELIN IN BULGARIJE, 't Bulgaarsche telegnaafagentschap seint uit Sofia: Een Zeppelin, met don hertog van Mecklenburg, te l'emeevar opgeste gen, is te Sofia geland. De koning woonde op het vliegterrein met zijn gevolg do landing bij. De verschijning van het luchtschip wekte groot op zien. INGEZONDEN Van Ingezonden stukken, geplust ut of uiet gepluatat, wordt de koj>ie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. RECLAMEBORDEN EN VISCH- K R.AM EN. Een paar jaren geleden is men op gekomen tegen het plaatsen var. re clameborden op gronden langs wegen en spoorlijnen. Daarvan is het gevolg geweest, dat liet plaatsen der bordon verboden werd, op grond dat het nn- tuurschoon bedorven en het vrije uit zicht belemmerd werd. Die borden zijn toen opgeruimd. Nu schijnt men echter >n de omgeving opnieuw met de plaatsing begonnen te zijn, althans is er in het weiland langs de Leid- sche vaart tueschen Emma- en Schouwtjesbrug, wederom een groot bord geplaatst, dat het natuurschoon schaadt on het vrije uitzicht der be wonera aan do overzijde belemmert. De gevolgen daarvan zulten niet uit blijven in afzienbaren tijd zullen meer dergelijke borden worden ge plaatst, zoo niet de gemeentebesturen daartegen opkomen. Dezer dagen circuleerde in het Bosch- en Vaartkwartier een verzoek schrift aan het gemeentebestuur van Heemstede, inzake het vervangen van een linnen tent van den visch handelaar Kok, op of bij het Schouw tjesplein, door een vasten houten vischkraam. Het is te wenschen, dat het gemeentebestuur daartoe geen ver gunning zal geven althans niet op bet plein zelf. Daarvoor zal toch wel een ander plekje te vinden zijn. Niet alleen dat een dergelijke kraam het plein ontsiert en het uitzicht belem mert, maar ook de drukte die er des Woensdags eu Zaterdags rondom de kraam heerecht, veroorzaakt door do straatjeugd, is onaangenaam. Hot Schouwtjespie in heeft wel wat meer politietoezicht noodig. De hekken om de gazons worden gebruikt als loo- per- en tapijtenrekken. Soms gelijkt het daar op oen algomeene tapijtklop- perli. (Omtrent hot bord aan de Leidsoho Vaart, zij opgemerkt, dat er een Pro vinciale Verordening bestaat ter be scherming van het natuurschoon. Deze verbiedt het plaatsen van recla meborden in landelijke gedeelten. Bedoelt de inzender hetzelfde bord, als wij daar zagen, dan is het hout werk waartegen hij bezwaar maakt een bord van het Gemeentebestuur van Haarlem (Openbare Werken), dat daarmee de aandacht tracht te vestigen van eventueele gegadigden, op de bouwgronden, die de gerneento daar in exploitatie brengt. Of dit bord toelaatbaar ïs, wordt bepaald ■door genoemde verordening. Wan neer dit bord geen reclamebord wordt geacht, of als men meent, dat het niet in oen landelijk godeolte 6taat, kan er niet voed tegen gedaan worden. Red. H.'s D.). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 3D Cts. per regel. F^^^ntVabTetten „rnl.UK»" '"I "i.»W be-cho,m»n j tegen BesineUins- Sport en Wedstrijden Voetbal. ONGEVAL-H. J. v. d. WEERD. Ito Strafcomnvissie van den N. V. B. heeft naar aanleiding van liet rap port dat uitgebracht ia door een Com missie van Onderzoek betreffende oen ongeval, overkomen aan den beer II. J. v. d. Weord In den wedstrijd If. F. G.Hercules op 9 Mei 1915 be sloten, op den H. F. C. -speler J. J Ijian terzake van zijn gevaarlijk spel iu dozen wedstrijd toe te passeu de htraf van een ernstige berisping. ltozo wedstrijd was de bekerfinale en is in Den Haag gespeeld. WEDSTRLTDPROGRAMMA Westelijke le klasje Quick—«D F. C. V. O. C.— (Haarlem. Herculee—JH. B. S. II. F. C.—Sparta. H. V. V.—U. V. V. Reserve la klasse i T), F. C. II—Quick 11. Haarlem IIV. O. C. II. II. B. S. II—A. F. C. II. Sparta II—H. F. C. II. U. V. V. II—II. V. V. II. 2e klasse B. A. F. C.—Spartaan. Ajax (LJ—Blauw Wit. Alcia. ViclrixK. D. O. D. V. V.—V. U. C. Reserve 2e klasse B. E D. O. II—Ajax III (A.) 3e klasse E. R. C. IL—V. U. C. HeemstedeSchoten. Amstel—-Stormvogels. Steeds VoorwaartsBloemendaal Kinheiin—iH. S. V. (OM. Mod.) Uit de Omstreken Bfoemandsa?. S. D. A. P. In c&fë „Holst" beeft Dinsdagavond de afd. Santpoort—Bloemendaal van de S. D. A. 1'. een openbare vergade ring gehouden, waar de beoren G. M. Klomp en A. II. Gerhard het woord hebben gevoerd. De afdeelingevoorzitter opende de vergadering met een woord van wel kom tot de ongeveer vijftig aanwezi- gen eu gaf 't woord aan den heer G. M. Klomp, den candidaat der S. D. A. P. bij de vorige verkiezing. Hij heeft bij die gelegenheid 200 6temmen op zich vcreenigd. Dit laatste gaf den spreker aanleiding, om zijn blijdschap te kennen te geven over het resultaat I der verkiezingscampagne. Dg inlichting van het onder wijs te Bloemendaal werd door spr. afgekeurd. Wanneer kinderen, die de Lagere School met vrucht door. loopen hebben, het M. U. L. O. wen scnen te volgen, moeten zij een toe latingsexamen afleggen. Het Hoofd der AL U. L. O. verklaart zelf, dat kinderen, die met vrucht het onder wijs aan do L. S. hebben gevolgd, zonder bo/.vv.iar het M. U. L. O. kun nen genieten. Uit alles valt echter op te maken, dat men van deze inrich ting een .standenschool" wil maken, meende de heer Klomp. Vervolgens bracht de spr. de motië van Dr. Bonivvater, waarin op voor ziening in den woningnood wordt aangedrongen, onder de aandacht der aanwezigen. Hij achtte het eigenaardig, dat thans de urgentie van voorziening in den woningnood wordt ingezien. Wei heeft Dr. Bornwaler gezegd dat de kritieke toestand oorzaak was, dat in 1914 de motie niet werd 'ngo- diend, maar spr. ziet geen verschil 1 in den ernst der tijden van nu en een jaar geleden. Voorts laakte hij de houding, die de lieer I^ian in den Raad tegenover J de motie heeft aangenomen. De bewering van wethouder De Waal Malefijt, dat de arbeiderswonin. gen bij Moerenlxvrg niet voldoen, 1 noemde hij volkomen ongegrond. Reeds de cundidatuur vau eer. 6o ciaal-dcmocraat is oorzaak gewecet, dat iels in den Raad geschied is ten voordeele der arbeiders, betoogde de spreker. Hoeveel grootor zou bet succes gevveest zijn, roept spreker uit, wanneer een arboiders- candidaut de bolangen der gemeente in den Raad had verdedigd, op do hoogte als hij was met de nooden dor arbeiders, Zoo iemand had zich niet hel ge zegde van den wethouder De Waal MaLeflijt laten aanleunen, <tot licin officieel niets van woningnood be kend ia. Spr. wijst op voorbeelden als \m- sterdam, waar iemand als wethouder Wibaul stellig niet heeft opgezien tegen moeilijikhedeii, aan woning bouw van gemeentewege vei bonden. Bij dé laatste verkiezingen hoeft do S. D. A. P. G4 zetels in gemeen te ra den gewonnen. Spr. vraagt zicit af "f >n Bloemendaal niet de arbeiders een zetel in den Raad mogen eisclien. Vele oorzukon belemmeren misschien den groei van de afdeeling, maar bij eendrachtig samenwerken gelooft spr. toch, da' een krachtige afdeeling ia

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6