HOKUS-POKÜS-PAS! St. ENiicoiaas Bal zij zich hij dit bèslnlt ffaMluKOrt." Verder zneldt „De Tijd" nog i „Een onzer medewerkers, zoo even uit België terugkeerend, deelt ons tnede, dat ook daar in tal van Dmit- eche militaire kringen 6teeda meer en moor stemmen voor een spoedigen vrede opgaan, en naarmate deze vro- desgeruchten worden tegengesproken, in diezelfde mate houden zij met de grootste hardnekkigheid aan. Ze(fi3 hooggeplaatste personon laten er zich in het publiek over uit en geven als hun besliste rneening te kennen, dat men den harden winter niet meer zal ingaan, zonder dat tenminste een wapenstilstand zal gekomen zijn. Of nu deze «temmen haar oorzaak vinden in een algemeen verlangen van de Duitschers naar vrede, ia niet te zeggen, want ook van Belgische zijde nemen deze stemmen toe en gaan vergezeld van argumenten, die ■heel wat ernstiger zijn dan die, wel- ko bij 't begin van den oorlog to bar-: de werden gebracht. Mijn laatste reis in België aldus onze medewerker heeft ook mij zeer gesterkt in de rneening, dat (cn: minste het grootsla lood van dozen oorlog geleden is." DE TECHNIEK BIJ DE VREDES ONDERHANDELINGEN. In de Tag schrijft Hermann von Rath over de techniek van de slui ting van den vrede. Hij neemt aan, dat de vijanden van Duilschland alle moeite eullen doen, om het een vredescongres op te drin gen. Daartoe zullen zij zich op do Londensche overeenkomst beroepen, die de hesluiten van iedere mogend heid van de Entente van de goedkeu ring der overige hondgenooten af hankelijk maakt. Voor Duitschland heeft die overeenkomst echter niet rle minste beteekenis. Het is een in terne aangelegenheid van zijn vijan den. of zij dat verdrag willen prijs geven of nakomen. Gelijk het 't stre ven van de Duitsche legerleiding ge durende den geheelen ve-ldtooht is geweest, de wet van den oorlog voor 5e schrijven, zoo zal het de van zelf sprekende taak van de Duitsche di plomatie zijn, om de wet van da on derhandelingen en van de sluiting vau den vrede te stellen. Dat op dien eisch de eerste vredesonderhandelin gen misschien schipbreuk zullen lij den. is een mogelijkheid, waarmee men aan weerskanten rekening moet houden. Aan den kant i an het Viervoudig Verbond (Duitschland, Oostenrijk, Turkije en Bulgarije) heeft eensge zindheid over het doel van den oor log en de daartoe noodige maatrege len bestaan. Met diezelfde eensgezindheid zal het Viervoudig Verbond ook de vredesonderhandelingen beginnen. Binnen de perken van dit in algc- meene trekken vastgestelde program zal het natuurlijk, met voortdurend onderling overleg, zaak van elke rc- KCerig op zichzelf zijn, om met elke vijandelijke regeering afzonderlijk van gedachten te wisselen. Dat zal langs den weg van rechtstreekse lie diplomatieke onderhandelingen moe ten gebeuren, die ten gevolge moet hebben, dat men tot eenstemmigheid over de voorwaarden, als eventueo- len afstand van gebied, schadeloos stelling, enz., komt. Dan moet blij ken, of er na de afdoening van de voornaamste vraagstukken nog kwesties dienen opgelost le worden, die uit de ervaringen van den oorlog b.v. op volkenrechtelijk gebied voort vloeien. Hiervoor zou zoo noodig een later congres mogelijk zijn. Maar de sluiting van den vrede en de daarmee samenhangende territoriale en poli tieke gevolgen moeten daar geheel huiten staan. Onverschillig of het einde van den strijd nabij of verder af is. in elk geval verdient het aan beveling, dat men zich bijtijds een beeld vormt van de aanstaande vre desonderhandelingen, „opdat niet eerst in buiten- en binnenland lief denkbeeld wortel schiet, dat een we reldcongres onvermijdelijk is, omdat een wereldoorlog vooraf is gegaan. 'Daardoor zou ook noodelooze ont stemming bij de onzijdige» venmeden kunnen worden, die zich anders, na al de moeite, die zij aan de voorbe reiding besteed zouden hebben, bit- tor teleurgesteld kouden zien, als zij geen gelegenheid kregen, om met hun denkbeelden gehoord te wor den." v— Vervolg Binnenland De n. o. T. VAN ENGELSCHH ZIJDE. De speciale correspondent van de „Times" te Amsterdam heeft een on derhoud gehad met den president \an de Ned. Overzee Trust Maat schappij. wiens aandacht hij vestig de op het antwoord van Lord Robert Cecil aan den heer J. Rees over het verzenden van Duitsche goederen door de Barker Steamship Company van Rotterdam naar Amerika en van daar naar Engeland. De heer Van Aalst gaf zoover- taalt het „Alg. Handelsblad" aan den correspondent te kennen, daar van niets te weten. Wanneer een der gelijke verscheping heeft plaats ge had, zoo merkte de heer Van Aalst op, kan dit alleen geschied zijn met toestemming van het Brltsoho Con- julaat-Generaal, met speciale mach tiging van het Britsche Departement van Buitenlandsche Zaken. Mogelijk is, dat Barker een druk fout is en moet zijn Barber, voor de Barber Company, die goederen van Amerika naar Europa brengt. Zoo dra de lading gelost is, komen die /diepen weder ter beschikking van den eigenaar. Geen schip dus van de Barber Cy. zal Duitsohe goederen kunnen brengen naar Amerika. De meeste schepen staan trouwens onder contróle van de Ned. Overzee Trust Maatschappij. Aangenaam zal het mij intusschen zijn, als Sir J. ltees alle bijzonderheden, welke hij over deze zaak weet. te onzer kennis wil brengen. In het interview iet de heer Van 'Aalst vervolgens uitvoerig de positie Vau Nederland en do N. 0. T. uiteen, Ook over het smokkelen gaf de heer Van Aalst zijn rneening. Niet altijd, zoo voegde hij den berichtge ver van liet Londensche blad toe, is dfiftrövor geschreven met erkenning van de groote moeilijkheden, die te overwinnen zijn. Het is onmogelijk te verzekeren, dat in een land van 6 millloen inwoners een ieder het Gou vernement zal gehoorzamen. Dan worden de moeilijkheden zeer groot wanneer de goederen van de te goe der naam en faam bekend staande importeurs overgaan in de derde en vierde hand, en door die kleinere handelaren naar de verboden stre ken worden verzonden. Eindelijk ls er de groote verleiding waarin vele Nederlanders komen wanneer hun voor artikelen, waer- aan onze Oostelijke naburen groote behoefte hebben, buitensporig hooge winsten worden aangeboden. Som migen kunnen dan aan de verleiding geen weerstand bieden en nan de Oostzijde van de grenzen worden de smokkelaars met epen armen ont vangen. Het misbruik ontgaat echter aan onze aandacht niet en wij doen de meest ernstige pogingen, om de oor zaak der klachten weg te nemen. Niet minder dan 650 personen heb ben we in dienst, om toe ie zien dat de bepalingen van de N. O. T. nage leefd worden, een contröle, die te moeilijker is, omdat voor sommige artikelen geen uitvoerverbod be staat. De heer Van Aalst gaf ten slotte toe. dat met olie en vet nogal onge rechtigheden hebben plaats gehad. Met de Instelling van het nieuwe Margarinebureau is gezorgd, dat dit niet meer zal voorkomen. DE DUITSCHERS EN DE N. 0. T. In het „Berliner Tageblatt" tracht dr. baron von Kartogensis zijn Iand- penooten een denkbeeld te geven van de beteekenis en do werking van de N'. O. T. Zoo snroekt hij tegen, dat de N. O. T. een Engelsche maatschappij is en onder Engelsch toezicht staat. „Tegen een dergelijk toezicht van Engelsche zijde," schrijft dr. von Harlogensis, „hebben de leidende kooplieden van de NOT zich altijd met goed gevolg verzet. Indien er niettemin oen zoo danig toezicht mocht uitgeoefend zijn, was het niet officieel, maar werd liet, zooals het in oorlogstijd kan gebeu ren, onrechtmatig uitgeoefend. In ailen gevalle i6 er geen Engelsch amb tenaar in dienst der N. O. T." Een hoofdreden, vervolgt schr., waarom in Duitschland belangheb bende kringen tegen de N. O. T. zijn ingenomen, „ligt vooral in een bepa ling van de N. O. T., dat zekeie in Nederland vervaardigde fabrikaten, waarvan de grondstoffen over zee ko men, wel naar het land van oorsprong van die stoffen als hoedanig En geland steeds zich zelf beschouwt mogen worden uitgevoerd, maar niet naar Duitschland (margarine, lijn olie, tapiocamecl enz.). Van deze be paling zou men kunnen beweren, dat zij niet met het begrip der onzijdig heid te rijmen valt. Maar wat zou Ne derland, in zijn gedwongen slaat, die niet het minst door zijn koloniaal be zit wordt verergerd, beginnen, wan neer in geval van weigering de ver gelding van afgebroken toevoer dreigt? „Door de N. 0. T. op le richten koos Nederland van twee kwaden het minste, want het verzekerde zich op die wijze de soevereine beschikking over zijn inlandsche producten. Wel ke politieke gevolgen het voor Neder land, en daardoor ook voor Duitsch land, kon hebben gehad, indien het niet in de invoert rust was getreden, laat zich nu nog nauwelijks bepalen. Hoe weinig aangenaam de instelling va» do N. 0. T. voor Duitschland mo ge zijn, het was toch de ©enige weg om de voorwaarden voor een vveder- koerig goederenvervoer tusschen Duitschland en Nederland in. stand te houden „Tegen de bezwaren, die de Hollan ders nu en dan in zake het vrijlaten van de voortbrengselen van bun land bij de entente-staten ontmoeten, heb ben zij zich met prijoenswaardig© kracht verzetaan het voorstel b.v. om den uitvoer van vankensvleesch te verbieden, aangezien varkens ei genlijk 'maie op poolen' zijn, hebben zij geen gevolg gegeven. „De statistiek van in- en uitvoer, door het Nederlandsche ministerie van financien uitgegeven, en in het bijzonder de stand van onze valuta toonen aan, dat er door de instelling van de N. 0. T. geen aanmerkelijke vermindering in den uitvoer van voortbrengselen van het land uit Ne derland naar Duitschland is onlstaan. 1-Iet is aan te nemen, dat zonder de N. 0. T. Nederland, dat immers van den invoer over zee afhankelijk 's. de mogelijkheid om vrij over de voort brengselen van zijn bodem te beschik ken. had veTloren. „Het «preekt van zelf, dat er dan ook van onzen kant wel geen geneigd heid rneer zou geweest zijn om de voortbrengselen van onze nijverheid aan de nijverheid en den landbouw van Nederland le leveren. Daardoor zou waarschijnlijk een toestand van oeconomische en politieke spanning zijn ontstaan, die ons in Nederland en In zijn koloniën een markt had ontnomen, die zeker voor rrienlg pro- dukt niet licht zou kunnen worden herwonnen. „Tegenover de begrijpelijk© kritiek van de koopmanskringen, die door de voorschriften van de N. O. T. verlie zen geleden of moeilijkheden onder vonden hebben, mag men de groote algemeens handelspolitiek© oogmer ken en voordeelen niet builen beschou wing laten, en op den duur zijn die toch van grootere beteekenis dan de belangen van enkelen. „In de normale omstandigheden van den vrede kan een onzijdig Neder land, met zijn gunstige ligging, zijn groote overzeesobe verbindingen en zijn traditioneele geschiktheid, In de eerste plaats geroepen zijn, als ma kelaar voor het weder aanknoopen van zoo menige verbroken overzeo- sche betrekking dienst te doen." AANRANDING. Maandagavond is omstreeks half negen de Landbouwer J. van den Berg uit St. Miohielsgestel op den Pettelaarschen Weg nabij Den Bosch aangerand en van zijn geld, onge veer f 900, beroofd. Van den Berg had vee verkocht en was met het geld op weg naar Jiuis. Ongerust over zijn uitblijven, zijn enkele familieleden op zoek gegaan, die den verslagens bewusteloos langs den weg vonden. Von de daders nog geen spi-A. TWEEDE KAMER. Alleen over de discussiën, gisteren middag aangevangen, over de Djam'bl-concessie aan de Bataafsche Petroleummaatsohappij hebben we een en ander te vermelden. Maar niet zeer veeL Want er is eigenlijk slechts over één quaestie dedebatteerd Staats- of particuliere exploitatie De heer Albarda verdedigde de Staats-exploitatie met kracht, als het middel om de gelden te vinden voor de vervulling der vele behoeften van Indlë en als waarborg ter bescher ming van den inlander tegen de op drijving van de piijzen van het pro duct. Spreker trachtte uit de ver schillende rapporten en geschriften te bewijzen, dat het risico op verre- na niet zoo groot is, als roen wil doen gelooven. Men moest, waar particu liere ondernemingen winst dachten te maken na töti, 50 of 40 pCt. aan den Staat te hebben uitgekeerd, den durf hebben, om de zaak zelf aan te pakken. En dan nu, want gaf men Djarnbi I uit, dun zat men aan de machtige Koninklijke nog meer vast en versterkte haar monopolie. Het ging om al de terreinen in Djarnbi, om schatten voor de Indische kas. Mede namens den heer Mendels stelde spreker een motie van orde voor, de wenschelijkheid van Staats exploitatie uitsprekende. Hoewel niet vóór Staats-exploitatie van petroleum (voor andere produc ten wèl) en dus tegen deze motie, en ondanks zijn verlangen om eindelijk in deze zaa'k tot een definitieve be slissing te geraken, had de heer De Meester toch groot bezwaar tegen het ontwerp, zoowel om den inhoud, als wegens het gemis var. voldoende waarborgen voor de krachtige ont wikkeling der petroleum-industrie in Indië. Hij zette die bedenkingen uit voerig uiteen en kwam tot de conclu sie. dat noch het groot kapitaal van de „Koninklijke", noch haar ener gie, noch de beteekenis van haar deskundig personeel, voldoende mo tieven waren om al onze macht uit handen te geven, van alle medezeg gingschap afstand te doen en hei monopolie van de Bataafsche nog te versterken, door haar, zonder con currentie, de alleenheerschappij te geven over do petroleum-exploitatie in Indië. Wilde spreker geen Staats-exploi tatie (althans voor Djambi I), hij meende dat er nog een andere uitweg was dan de voorgestelde, name lijk opdracht van de exploitatie aan een krachtige particuliere maat schappij, met medewerking en mede- zeggingschap van den Staat, ook door deelneming in het kapitaal. Zoo is het ook bij den Noord-Ooster Lo kaal-spoorweg gegaan, bij het Suez- lianaal (van Engelsche zijde) en bij het tabaks-monopolie in Zweden. Daarom stelde spreker een motie van orde voor, om een regeling in dezen geest aan te bevelen. De heer Boissevain bestreed de Staats-exploitatie als te risquant; liij had liever oen half ei dan een ledigen dop, liever 50 pCt. van de winsten zonder, dan heel het profijt met hot gansclio risico. Daarenboven meende hij, dat men het particulier initiatief na al de gebrachte offers eindelijk ook moest bevredigen, en wilde men (zoo oordeelde ook de heer De Meester, doch alleen wat betreft Staats-exploitatie) tot een ander systeem overgaan, dan moest dat met de concessies Djambi II en an dere, met die op Borneo en Nieuw- Guinea geschieden. Maar thans niet men had genoeg gedraald en met woorden gewerkt, nu moest men tot daden komen. Spreker bestreed dus de beide moties, de eerste principieel, de tweede voor 't huidige. Na deze gedachtenwisselLng begon de heer Mendels, inede-voorsteller van. de motie voor Staats-exploitatie, een rede, vooral ter weerlegging van uen heor Boissevain. Hij brak die echter af, om haar he den te 11 uur voort te zetten. Het debat zal heden wel niet af- loopen cn nu de afdeelingon morgen vergaderen, ook wel niet vervolgd worden vóór a.s. Maandag, wanneer de Kamer te half twee vergadert. De heer Van den Tempel, het nieuw gekozen Kamerlid, werd, na beêedi- ging, geïnstalleerd. OP EEN MLJN GELOOPEN. De Woensdagmiddag in den Nieu wen Waterweg binnengekomen log ger SOIL 205 had de geheel© beman ning aan boord van den logger SCH. 150 (reederlj Albert Pronk, te Scbe- veningen), welk schip in de Noord zee op een mijn is geloopen en ge zonken. De SCH. 205 is inmiddels naar Schiedam opgezeild. ONGELUKKEN. Dinsdagmorgen is in perceel Da Coslaslraat 17 te Amsterdam een duenetmeisje van 17 jaar van de veranda der derde verdieping geval len. Zij was onmiddellijk dood. V ERE ENVOUDIGIN G5COMMISS1E BURGERLIJKE PENSIOENEN. Bij koninklijk besluit is ingesteld een Staatscommissie, met opdracht om een regeling te ontwerpen van het pensioenrecht der burgerlijke ambte naren en der andere groepen van niel-militaire pensioengerechl'gden, alaincde van dat hunner weduwen en weezen, welke de verschillende thans geldende regelingen zooveel mogelijk samenvat, gclijkvonn-g maakt en ver eenvoudigt. Daarbij zullen de bestaande pen sioenaanspraken, voor zooveel de rechthebbenden betreft ln Let oog worden gehouden en zal verder wor den nagegaan, welke maatregelen be- Irooren te worden genomeu om to voorkomen^ dat de last der ten koste van den Staat komende pensioenen op de toekomst wordt ge6choven. DUITSCHE BALLONS, Da N. R. Ct. meldt: Een bij Westkapelle aangedreven Duitsche setiibollon was nog ln goe den staat, doch leeggeloopen. De bal lon had een middellijn van ongeveer 2M.i fret drljftooslel was or nog aan. Men vond er een papier In, waarop verzocht werd het voorwerp naar Ostende terug te zenden. Ook ton oos ten van Domburg is zoo'n ballon aangespoold, doch Btuk. MR, A. H. M. VAN BERCKEL. Te Nijmegem is ln den ouderdom van 68 Jaren overleden de heer mr. A. H. M. van Berckel, ou<t-lid der Eerste en der Tweede Kamer en oud kantonrechter aldaar. Rechtszaken POGING TOT MOORD. Voor het gerechtshof te 'sGraven- hage ls behandeld het hooger beroep Ingesteld tegen het vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij J. C. G., 27 jaar, dienstbode, wend veroor deeld tot 1 1/2 Jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hech tenis, ter zake poging tot moord op juffrouw L. in de Schiestraat aldaar. Bukt. ontkende, evenals voor de rechtbank, dat lij do bedoeling had juffr. L. te dooden. Na een. verhoor van de getuigen en deskundigen eischte het O. M. beves tiging van het vonnis. De axJaocaat-generaal wees op de minderwaardige rol die getuige I.., de man der vrouw op wie de aanslag gepleegd ls, in deze zaak gehad heeft. Verder wees de adv.-generaal er op, dat, indien het Hof mocht oordeelen dat de toegediende vergift-dosis niet voldoende is te achten om iemand te dooden, het aanbeveling zou verdie nen, dat een paar geneeskundigen werden gehoord als deskundigen. De verdediger Mr. Roland us Ha- gedoorn achtte hot toegediende zu ringzout niet voldoende om iemand te dooden en vroeg daarom vrijspraak voor de beklaagde. Subsidiair pleitt® hij een lichtere straf. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 36 Cts. per regel. nam stoute Grietje en Pie;]® mee in den zsk naar Spanje! Moaudag hob ik U het een en ander verteld over de lotgeva'len van deze stoute kinderen; iedere kooper ls ten hoogste voldaan over de leuke versjes en aardige plaatjes in dit Prenten boek. Nu heb ik weer Iets nieuws! ferpiasties vin OilH 83EKSEMA. Men wrijft met een zwart of ge kleurd potlood over het blanke papier en aardige tafereeltjes komen dan als bij tooverslag te voorschijn,, die don ln een bijhehoorend album worden geplakt en men dus zelf een aardig prentenboek samenstelt met toepas selijk onderschrift Ieder boekje bevat 96 plaatjes en er zijn 4 verschillende series A. R, C en D, die met bijbehoorend album slechts 75 cts. kosten, bij W. H. VAN LEEUWEN, Houtplein 6. Tel. 209. WILHELMINA-3AZAR. Stadsnieuws ESP E RANTO-GONGRES. Men schrijft ons; Het elfdie Esperanto-Wereldcongres. dat te San Francisco gehouden werd, was in menig opzicht eene merkwaar dige demonstratie van de vriendschap onder de Esperantisten van verschil lende landen in dezen zwaren, moei lijken tijd. Hoewel vele Espera 11 tis- ten-vereenigingeu buiten Amerika geen afgevaardigden hadden kunnen zenden, toch bestond het Congres uit allerlei elementen, die 6amenK©ko.- men waren in dit zoo bij uitstek cos- mopolitïsche land. Velen dezer leden brachten groeten over van hun stain- genooten uit hun geboorteland, ter wijl ook vele brieven werden voorge lezen. die groeten inhielden van een groot aantal vereenigingen van over zee. Schotland was offioteol vertegen woordigd door Mr. Robert Colquhoun, en door de afwezigheid van Dr. Ye inans. die zou presideeren, benoemde het Congres bij acclamatie Mi*. Col quhoun tot president. De redevoeringen van het Congres werden alle in liet Esperanto gehou den. Het was voor een oud Esperan tist interessant op te merken, hoe vlug de leden, die vertelden, dat zij nas-beginners waren en de taal nog inet best kenden, hun onbekwaam heid in 't spreken vergaten en hel Gongres in uitmuntend Esperanto toespraken. De eerste ontmoeting was een fami liaire samcnkonSst ..sutola verda «tandardo" in „the Golden Gate Park", o.n de vreemde vlaggen en „gaja babilado" trokken de publieke aandacht, hetgeen den leden met.ig© gelegenheid voor propaganda gaf. Na de officieele oivening maakten de leden een u its topje naar den top van Mound Tamolpais. „Zij spreken de Laai h e 11 s c h", was een opmerking, die toevallig ge hoord werd op de veerboot, waarmee we de Laai overstaken naar den voet van den berg. Het gebruikelijke concert gaf gele genheid om de muzikale eigenschap pen van het Esperanto aan to toonen. Op te inerken viel, dat de artisten zich met volkomen gemak er Ynn bedien den. Aan het teeetmaul der Congresle den in het hotel Ramona, werden loe- mraken gehouden door Mr. P. E- Parrish", Judge Dangërfleld. Mr. Post en den president van het Congres. De volgende avond. Vrijdag 27 Aug., was gewijd aan een propaganda-bij- eenkornst. en onder de sprekers was Mr. NV. Ph. Mills, een beroemd re denaar, die door zijn buitengewone welrtprekendheid in het Esperanto, een diepen indruk op do hoorders roatkte. Twee dagen later was het de Es- peranto-dag op de Panama Pacific Int. Tentoonstelling. In den voormid dag werden de congresleden officieel ontvangen. Er werden bronzen me dailles uitgereikt aan de Esp. Asso ciation of N. A., de U. E. A en aan het elfde wereldcongres. Den gehee len dag waren de congresleden de gasten van het tentoonstellingsbe- stuur. Des avonds liet men groote bundels groen licht uitstralen, ate zoeklichten, om aan de tentoonstel ling 'n achtergrond van gekleurd licht ta geven. Het was nu. alsof een groo te groene «ter oprees uit de wateren van de baai van San Francisco. Het „literatura konkurso" van liet Congres had nug een v ei wissend euc- cea, wat betreft hot aantal deelne mers. De beoordeeiing is nu aange vangen en het resultaat zal zoo spoe dig mogelijk worden bekend gemaakt. De officieele stukken zullen later ge publiceerd worden. De «amenkoinst gaf het merkwaar dig beeld van een vreedzaam Inter nationaal Congres ia dit vreeselijk! oorlogsjaar 1915. J. W. S. Het Tooneel De Ex-balletdanser es. „Les surprises du divorce" heet dit ding en een „surprise" was 't in zoo ver. dat 'k nog nooit zoo iets beneden- peilsch in den schouwburg aan den Jansweg heb zien spelen. Toch ligt er eenige iumdgo kracht! in dit thema: een meneer, die van z'n vrouw scheidt, om van z'n helleveeg van een-schoonmoedar af te zijn, en dan hertrouwend, bemerkt, dat zijn nieuwe schoonvader is getrouwd met zijn gescheiden vrouwzoodat de vrouw de schoonmoeder wordt vau haar eersten man en dan in d'ens twoxle, gelukkige, huwelijk ook nog haar feeksige moeder meebrengt Voor een klucht een niet onaardig gegeveo maar er is niet veel van te recht gekomen. Do tooneelisten van 't Louis Bouw meester-theater uit Don liaag, wisten blijkbaar weinig weg met dit malle ding. Bouwmeester Jr. liep als een; dwaa6 op 't tooneel rond te schuite ren en Marie van Weeterhoven, die de onsmakelijke rol van de erge schoonmoeder vervulde, kon daaraan natuurlijk niet, terechtbrengen. Al leen de zucht, aan 't eind van het Uveede bedrijf, die zij noodig had uit te brengen, om naar bohooren in zwijm te kunnen vallen, deed echt aan. l)o heor J. Mulder, die den compo nist Henri Duval nVoosl verbeelden, bracht al heel weinig van z'n rol te- reoht. Voornamelijk door zijn spel •deed me 1 eenste bedrijf aan heel nutte stopverf denken, een aandui ding, dunkt me, die geen nadere om- sohrijv'ng vereischt. 't Was kleverig- plakkend en de souffleur hijgde-nu- en-don van inspanning om 't tooneel in gang le houden. Toen dan ook voor de eerste maal 'het scherm daalde, zag men in het rond gezichten met vraagt eekens. Stine den Hartogh redde door haar natuurüjkheid-in-spel het tweede be drijf van het gevaar, dat dit een her haling van de eerste acte werd. Zij en Lous Bouwmeester die echter eon te onbeteckouend rol letje had, om er uit te komen, vergoedden tenminste wat door de an deren werd bedorven. Ko Sprinkhui- zon had almee zoo'n allerzonderling ste opvatting van de figuur van Cham- pe-aux, dat hij daarin door zijn direc teur inoet geïnspireerd zijn. Als men het aan de vijf menschen. die op eiken rang zaten, hoofd voor hoofd gaat vragen, wordt nog met groote meerderheid van stemmen uit gemaakt, dat men op die wijze het gezelschap van Louis Bouwmeester jr. niet wensCht terug le zien. 't Klinkt niet prettig, maar "t is toch hcusch zool M. EEN' UITSTAPJE IN HET WERELD RUIM. De hear F. G. Geerlïng, a3:roloog en lid van de „Sociëté astronomique de France" houd!; wederom populair- wetenschappelijke voordrucli'en over de meest interessante onderwerpen op het gebied van de sterrenkunde eu over de palaecontologie, de leer, die handel; over voorwereldlijke dieren cn planten en hunne fossiele over blijfselen. Ook vroeger heeft de hoer Geeriing hier met zeer veel succes zijn voor drachten gehouden en Woensdag avond heeft zijn gehoor hem weer met onverdeelde aandacfr'. gevolgd, gedurende de uren, waarover hij zijn stof verdeeld had. Dat op zichzelf is reeds een feit. dat gewaar- deerd moe*, worden, 't Is lang niet aan iedereen gegeven, van een paar uitgebreide wetenschappen een over zicht te geven, cp een wijze, die voor uilen bevattelijk is, en toch niet af daalt tot een weinig los gepra»; over oosmogmfische en andere verschijn selen en bijzonderheden. De voordracht was in tweeën ver deeld: „De Wonderen van langvër vlogen eeuwen" en „Naar de dicjden der wereldzee". De spr. gaf een over zicht van het ontstaan uer aarde on van de reu zen U eren der voorwereld. Een bijzonder groot aainal lichtbeel den verduidelijkte 't gesjiroken woord. Wat zullen we er van navertellen? Dat do steenkoolperiode die onze aar de heeft doorgemaakt op 200 millioen Jjiren mag gerekend worden? Dat onze planeet tiu 'n 350 millloen Jarun bes nat en dat de laatste millioen jaren nog wel de bc-koud© proehisio- rische moimiers hebben rondgezwor ven? We hebben geen begrip van al die oneindigheden en toesLuideri. We gelooven gaarne dat de Atlaniosau rus 'n beestje van 35 M. lang en zes Meter hoog is geweest. De heer Geerling vestigde dan ook maar lerloops de aandacht op al deze belangwekkends zaken. Vóór al les bleef hij populair en dank zli ook r.Un aangename voordracht boeide hij daardoor mcW, dan tiet meeet door wrochte betoog zou hebben kunnen doen. -De meeste tijd is evenwel besteed aan het tweede deel, dat weer in vijf gedeeken behandeld werd. Vooreerst de zon, bron van leven en licht. Geconstateerd werd het verband tusschen z.g. zonnevlekben en sommi ge verschijnselen op aarde. Ook do zonsverduistering en al wat me! deze gebeurtenissen samengaat, lev'Tde stof ot eenige opmerkingen. Men zal met aandacht de Sterren- praatjes" gelezen hebben, d:e ln on--e Zaterdagavondnunimers te vinden zijn. Daarom beho?f* weinig opge merkt to worden over de bijzonderhe den, die medegedeeld worden over de maan en de verschillende planeten om de zon, kome.en en vallende ster ren. Ten slotte hield de heer Geerling ec«i korte beschouwing over vreemde zonnen en in verhand daarmede het rijk der oneindigheden, d© onmetelijk, heid van hot heelal. Een daverend applaus loonde den Ijverigen spreker voor zijn voor dracht. llij heeft door deze voordracht weer velen aan zich verbonden en de schriftelijke toelichlrig heeft gelijk, wonneer daarin staat: „Voor den leek op dit gebied wordt hier een ge heel nieuwe, ongekende wereld ont sluierd en de meer ingewijde maakt kennis met den enormen vooniiLrang, dien de astronomie de l3a's;e jaren gemaakt heeft". Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij Wachmeeeter v. Warnel, Cavalerie- kazerne, een |>orlefcuille inh. bank papier. A. Miog, Kamperstraat 36. een pantoffel. D. Rosier, Koninginne weg 51. een rozenkrans. A. Brom, Anegang 26. een handschoen. A. J. Hijnes, Kenaustraat 8 c, een zak waschgood. H. de Pauw, Brouwers vaart 126 a, een broche. P. Aiber- ding, Koninginneweg 66, een beursje met inhoud. G. Prins, Schoterweg 30, een hond. J. Steemaan, Casteleijn- Ptraat 16, een bril in étui. W. Cliteur, Lange Poellaan 33, een «linger van een klok, Lier, Pres. Steynstraat t, een schortje. J. Bus, Ruysdaetetraat 20, een handschoen. A. Schagen, Kla- 1 enbeekslraat 36, een boodsciiappen- ta6ch. H. Emrik, Schoterstraat 7. «s-n 6poi tkar. Van Loon, Ilarmenjansweg •Li een echooltasch. C1l de Vries, Kou- denhorn 14 rood, een hond. J. Kops, Vogelenzang. Graaf Florislaan 26, een horloge. J. Zuiddam, 2e Zuidpoldcr- slraat 49, een rijwielpomp. J. Bruske, le Zuidpolderstraat 45 rood,,oen kat. A Zuidervaart, Twijnderslaan 33. een horlogeketting. AL Moonen. Wijde Geldelooze pad 21. een schort. P. van Dijk. Schermerstraat 35, ec-n hond. E» van Thiel. Kampersingel 3G, een zil veren doosje. H. van Maurik, Korts Hofstraat 4, een medaillon. R. BLan- ken6leijn, Essenplein 24, een porte- monnaie met inhoud. A. Eikerl, KI. Heiligland 17. een leerboek. Joh. Moo nen, Wijde Geldelooze pad 21, een njwïetelot. E. A. J. R. van Ghert, Brederodestraat 10, «ui handschoen. A. M. v. d. Berg, Voldersgracht 41, een abonnement E. S. M. P. Visser, Lange Heerenvest 132, een schoentje. A. van Donselaar, Kloosterstraat no. 2 rood, Schoten, oen handschoen. Jb- Soelaart, Zijlweg 113, oon rozenkrans. G. van Twijver, Kmksteeg 19, oen jas. J. Straatsma, Voorhelmstraat 8 rood, een ringetje. Uit de Omstreken Bloemendaai. B. A. F. V. In de zaal van Hotel „Welgelegen" hield Dinsdagavond de Bloemeu- daalsche Amateur-Fotografen Ver- eeniging een zeer goed betzochte ver gadering. De vergadering werd gepresideerd door den heer De Kruijff. Een collectie fotowerken van den heer Fred. v. Heel te Heemstede, was in ae zaal tentoongesteld. Deze gom- drukkeu gezichten uit Oost-ludië droegen de bewondering weg van 'het publiek. De voorzitter gaf hierop "net woord aan den lieer G. 't Hooft, den secre laris vau de N. A. Fotografen Ver- eeniging, om het een en ander mede te deeicn over nieuwe systemen voor het vervaardigen van gewone en Ste- rioscopische wissel foto's en in aan sluiting hiervan nog iets omtrent Life-motion fotos. Door den heer 't Hooft werd zeer duidelijk uitgelegd met goede grafisc'he voorstellingen, hoe hot maken van wisselfoto's moge lijk is, en welk resultaat thans reeds is te verkrijgen met Life-motion fo to's. Met een zelfde negatief, al naar gelang men door het diapositief kijkt, kunnen thans reeds 6 verschillende beelden te voorschijn worden geroe pen. De fotografie is met deze twee nieuwe toepassingen een geheel nieuw veld ingetreden. De heer de Kruijff sprak wel uit al ler iiaarn, toen hij don spreker harte lijk dank zeide voor den leerrijken en genotvollen avond den Bloemendaal- schen en llaarlcmschen leden bereid, Spaarndam. SCHOOL VOOR MILITAIREN. Voor de militairen is een huis ge huurd, dat tot school is ingericht. Onderwijs wordt er gegeven, behalve in 't Nederlundscli, ook in 't Fransch, Duitsch, Engclsch, rekenen, aard rijkskunde, lijnteekeuen, enz. Ook wordt een cursus gegeven w.-or land bouw, terwijl eenige analphabclcn ook in de gelegenheid worden gesteld les te nemen. Ouderwijzers, die on der de wapenen z:j». geven liet on- derwijs. Er zijn drie klassen: voor de minst-, meerder- en inecstgevor- derden. Hacmstarfe. Voor patiënten en genoodigdett werd op Meer en Iït sch een concert gegoven en voordrach ©u gehouden met welwillende medewerking van mejuffrouw Johanna van der Linden, van Amsterdam (sopraan), niejuffr. C. Tex, van Haarlem (begeleiding), Ds. 0!«erman, van Heemstede (voor dracht), dan heer Jac. van Kempen, uit Bloemendaai (tenor), den lieer Ixïopold Keppel, uit den Ilaag (cello) en den heer H. Jallnk, uit den Hang (plano).

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 7