Uit Engeland. OM'DAT I1IJ DIENST NAM Te Londen stond eon veertigjarig man terecht voor den politierechter, wegens wanordelijk gedrag op straat. Het bleok dat de man, die met zijn vrouw huisbewaarder was, dienst had janomen en dat nu zijn vrouw hem, op last van den eigenaar van het huis. den toegang tot het huis wei gerde. De man had toen eenig spec- lakel gemaakt en was door een agent opgebracht. De magistraat sprak zijn verwondering uit dat den taan liet huis werd ontzegd, omdat hij dienst had genomen in het leger en liet den man vrij uitgaan. MUNITIE-ARBEIDERS. Het ministerie van munitie heeft in samenwerking met den Board of Education, het Schotsohe Education Departement en de Arbeidsbeurzen, een plan ontworpen om de techni sche scholen te gebruiken voor do op leiding van munitie-arbeiders Minis ter Lloyd George is van oordeel, dut van de onderwijsinrichtingen uitne mend gebruik kan worden gemaakt voer zulk een opleiding, beter dan dal re, gelijk nu wel het geval is. op kleine schaal zelf meedoen aan du vervaardiging van projectielen. De onkosten voor deze opleiding zullen worden terugbetaald en de leerlin gen zullen kosteloos moeten worden opgeleid. Toegelaten als leerling zul- lee.". zij mogen worden, wat de man nelijke leerlingen betreft, die net in den militairen leeftijd zijn, tenzij ze oni een of andere reden voor mili tairen dienst ongeschikt zijn. De ■leerlingen zullen verder het hofet moeten worden gekozen uit marmert en vrouwen van eenige ontwikkeling, van wie dus mag worden verwacht dat ze 6nellcr zullen loeren en die na den oorlog hun gewone bezigheden zuilen hervatten en bij do toelating van deze .amateurs" arbeiders zou de voorkeur moeien worden gegeven oan hen, die bereid zijn daar heen te gaan. waar behoefte aan werkkrachten is. DREIGEND ARBEIDSGESCHIL. Een ernstiir arbeidsgeschil dreigt In de Engelsche textiel-induslne uit te breken. De ververs. Weekers on op makers hebben een eisoh tot loonsver- hooging ingediend, die door de pa- troonsvcroeiiising is afgewezen De arbeiders vroegen een loonsver- hooging van 2 6h. per week voor vrou wen, 3 sli. per week voor mannen hoven de 18 jaar, 2 ah. vo<*r jo-.gons onder de 18 jaar en 10 voor stuk werkers. De patroons boden inplaats daarvan een oorlogstoeslag aan, welk aanbod echter geweigerd werd door de be trokken vakorganisaties, die tot sta king hebben besloten. Er zijn bij dit geschil een 20 tot 22 duizend peisonen betrokken. Verschillende firma.s, die hij de patroonsorganisaties zijn aangeslo ten, alsook bijna alle fabrikanten van woJlen goedejeu, hebben de geeisolita "vcriiooging aan de ongeveer 4u0tW bij hen werkzame arbeiders reeUs loo gt; taan. Mocht de staking werkelijk uit breken, dan zullen waaiechijnljk ook nog andere organisaties van arbei ders in aanverwante vakken bij den strijd betrokken worden. Uit* Oostenrijk-Hongarije DE DON AU ALS VERKEERSWEG. De TfLgliohe Rundschau schrijft: De gebeurtenissen van den. luatsten lijd hebben ons weer tot het inzicht gebracht, welk een belangrijke ver keersweg de Üonau is. Beter zou men nog zeggen, kon zijn. Want in ver gelijking met den Rijn en de Elbe is de Donau vroeger bijna een doode nvier geweest. Gedeeltelijk ligt dit aan zekere natuurlijke hinder nissen, die echter wel door menschen- h and en uit den weg geruimd konden worden, en gedeeltelijk ook reeds uit den weg geruimd zijn. Een d©r groot ste verkcerehindernissen is steeds do IJzeren Poort geweest, de plaats w aar de Donau uit den Kzan pas in de Roemeensche laagvlakte stroomt. De IJzeren Poort speelt ook ccn in ter nationale rol. In het tractaat van Parijs van 1856, in dat van Londen van 1871 en in dat vanüerlijn van 1878 was er steeds sprake van. Tegelijker tijd hebben zich deze tractaten ook hezig gehouden met de rechtstoestan den op het gedeelte van den Donau heneden de IJzeren Poort. In het ver drag van Berlijn werd aan Hongarije de taak opgelegd de rivier aan de IJzeren Poort te normaliseeren. De ze taak is helaas technisch niet goed volbracht. Een kwestie is ook de hoogte van de riviertollen, die Hon garije aan de IJzeren Poort heffen mag. Waarschijnlijk zal in het ko mende vredesverdrag ook weer van den beneden-Donau sprak© zijn. De internationale rechtstoestand heeft daar ten minst© een nieuwe regeling zeer noodig. Volgens de bestaande verdragen is de Donau beneden de IJzeren Poort een vrije rivier met gewaarborgde neutraliteit. Roemenië heeft zioh op de vrijheid van de rivier beroepen, toen hot de munitie-transporten van Rusland naar Servië ongehinderd door liet. De Serviërs zelf hebben zich echter niet in het minst aan de neutraliteit gestoord en den Donau met mijnen versperd. Als men van den Donau als ver keersweg spreekt, moet men ook her inneren aan de kanaal-verbinding tusschen Oder en Donau aan den ©enen kant en Elbe en Donau aan den anderen kant, die ongeveer vijf tien jaar geleden door den Oosten- rijkschen minister-president Korber ontworpen reeds in een wet bepaald was. Van deze piannen ia niets ge komen, omdat de technische voorbe reiding te oppervlakkig was en den staat later de middelen ontbraken om die kanalen aan te leggen. Na den oorlog zat er zeker een tijd komen, waarop deze plannen uitgevoerd zul len worden. Uit Zuid-Afrlka. DE DIAMANT-.MTJNINDUSTRIE. D© „Daily Telegraph" verneemt uit Kaapstad, d d. 9 dezer: Sedert het begin van den oorlog beeft de diamant-mijnindustrie in Zuid-Afrika geheel etii gestaan. Kor telings werd echter besloten om de werkzaamheden in de Premier-, de Jagersfontein- en eenige Kimberley- tmjnen weder op bescheiden schaai aan te vangen. Dit besluit is gedeeltelijk te dan ken aan den vru-ndscbappelïjken aandrang der regeering, maar hoofd zakelijk aan het feit, dat de groote voorraden diamant beginnen op te raken en dat de vraag naar geslepen diamant in Amerika grooter wordt. Sedert de werkzaamheid der onder zeeërs is verminderd, komen weer meer Europeanen naar Europa, om in te koopen, tengovolge waarvan de markt veel levendiger werd. GENERAAL HERTZOG EN BOTHA. De correspondent van de ..Daily Telegr." te Kaapstad meldt, dat ge neraal Hertzog voornemens zou zijn, nis de Volksraad op 19 November bij eenkomt, een motie van wantrouwen voor te stellen. Het doel zou zijn volgers den correspondent om te toonen dat generaal Botha op de unio nisten steunt. Generaal Hertzog zou hebben verklaard dat er van een ver zoening tusschen de Zuid Afrikaan- eche partij en de Nationalisten geen sprake kan zijn zoolang generaal Botha aan het hoofd der zaken-staat. Uit d« Vereenigde Staten DE AMERIKAAN SCHE NOTA AAN ENGELAND. De „Times' -correspondent te Wash ington seint aan zijn blad, dat dc Vereenigde Staten voortaan alle zen dingen van niet tot contrabande ver klaarde goederen, hetzij direct of over neutrale 'havens, naar Duitsch- land verscheept, als vr ij zullen be schouwen. „Waren de regeering en het volk ernstig van plan zich consequent aan dit besluit te houden, dan zou zoo vervolgt de Times-oorrespondent dat tot ernstige international© ver wikkelingen kunnen leiden. Maar dat is niet waarschijnlijk. De regee ring wenscht geen crisis omdat zij er geen raad mede zou weten en het volk met, omdat het iu het algemeen te veel op de hand der geallieerden is. Het geheele vraagstuk moet dan ook niet als een internationaal geschil punt, maar meer als een quaestie van huishoudelijke politiek beschouwd worden. Dit blijkt ook uit de opmerkingen der pers ten opzichte van de nota. Zoo goed als alle bladen juichen die toe, maar vooral uit een academisch oogpunt. Zij beschouwen het stuk meer als een prachtig staaltje van juridische argumentatie, dan als een krachtig diplomatiek wapen. Nie mand verwacht, dat Engeland zal toegeven of dat er ernstige moeilijk heden uit !het geschil zullen ontstaan, met uitzondering dan van de Duit- sclie of Duitechgezinde bladen. Zelfs de bladen van Hearst en van Ridder spreken niet c\er een ïnternition geschil of van een afbreken der be trekkingen, maar hopen in de uit de nota onvermijdelijk voortv loeiende geschillen een wapen te vinden om voor een verbod van uitvoer van mu nitie te werken. In welingelichte kringen verwacht men echter geen voordeel voor de Duilschgezinden uit zulk een actie, want zelfs als het Congres tot een dergelijken maatregel mocht beslui ten, dun zou do president, die al dik wijls het recht der Vereenigde Staten tot vrijen uitvoer van munitie be pleitte, zulk een besluit niet ten uit voer leggen. Men verwacht, dat het geheele ge schil. dat in.do Nota wordt behan deld, na lang gerekte politieke onder handelingen naar het Hof van Arbi trage te Den Haag zal worden verwe zen. Toch zullen er, hangende de dis cussies. wel incidenten plaats heb ben. die het vraagstuk in een meer acuut stadium zullen brengen, maar er is geen reden om aan te nemen, dat daaruit ernstige moeilijkheden zulien voortspruitennuts de Engcl- sche regeering en het Engelsche pu blick met wijs beleid optreden. Bij dit alles mag men niet verge ten. dat de geallieerden in de toe komst wel weder een nieuwe leening in Amerika zullen moeten sluiten en het gesohilpunt, dut in dc Nota wordt behandeld, zal in dat geval ook wel door da Duitschgezinde Amerikanen worden gebezigd om tegen do plaat sing der leaning te propageeren." AilsrJei BULGARIJE ALS LEVERANCIER. Naar aanleiding van den val van Nisj en de opening vuu den spoor weg naar het oosten voor de centrale mogendheden, die daarvan het ge volg is. heeft een medewerker van den „Berliner Lokal Anzeiger" een onderhoud gehad met den Bulgaar- sohen minister van financiën, iontsjel. die op het oogenblik te Ber lijn verblijf houdt. Tontsjef heeft zich ook geuit over de beteekenis, die het openen van de Bulgaarsche markt voor de bondge- nooten kan hebben. Bulgarije heeft reeds in de laatste maanden groote voorraden koren naar Turkije gezon den en ook aan Griekenland tien duizend ton tarwe geleverd. Veel ko ren heeft men dua niet meer over. Daarentegen echter overtreft de op brengst van muis van dit jaar te za- nsen met de re6t van het vorige jaar de behoefte van het land zelf met 20.000 waggons. Een groot gedeelte van dezen voorraad zou over den Donau naar Duitschland vervoerd kunnen worden. De hoeveelheid, die Duitschland daardoor zou kunnen verkrijgen, is tienmaal zoo groot als de normale export van maïs uit Bul garije na&r Duitschland in vroegere jaren. Een der hoofdartikelen van export uit Bulgarije waren de eieren. Twee derde van dezen uitvoer ging naar Duitschland. De minister vertelde, dat hij zelf op bet eiland Ramadan, aan de Roemeensc-h-Buigaarsche grens, duizenden groote kisten met eieren in den Donau bad zien wer pen, OEndnt ze bi] gebrek aan spoor weg-materiaal en wegens de ver sperring vun den waterweg na vier weken gestaan te hebben, bedorven waren. Op de Bulgaarsche markt kosten de eieren thans vijf centimes per stuk Door de transportkosten, den tuskchcnhandel en de inkomende rechten kan de prijs ten hoogste ver drievoudigd worden. In het jaar 1911, het laatste jaar, waarover men sta tistieken gepubliceerd heeft, voerde Duitschland 11.6 millioen ki]<> eieren in, ter waarde van 10.6 millioen francs. Sodert dien tijd is het Duitsche ver bruik van Bulgaarsche eieren tot op 15 millioen francs gestegen. Behalve eieren komen voor uitvoer ook groente, kaas en vet in aanmer king. Vet vee wordt in Bulgarije zeer weinig gefokt. Slechts lamme ren en schapen zal men kunnen ge bruiken. Er is thans reeds een Duit sche afgevaardigde in Sofia, om over al deze kwesties te beraadslagen. HET DUITSCHE BESTUUR IN POLEN. De Russische bladen ontvingen zoo lezen we in „Het Vaderland" indirecte berichten uit Warschau over het bestuur van den nieuwen Duitschen gouverneur Von Heffel, die Von Beseier, zooals men weet, opvolgde. De aankomst van den nieuwen gouverneur werd voorafgegaan door een serie artikelen en portretten in de bladen. In de bladen werd van Duitsche zijde medegedeeld, dat de gouverneur zeer besliste keizerlijke opdrachten had voor de verbetering van het lot der Polen, Von Heffel kwam 3 October. Dien dag werd het aantal militaire pa trouilles verminderd. De gouverneur werd aan het station verwelkomd door den gemeenteraad met zijn pre sident. prins Lubomirsky, alsmede dooi' burgerlijke en militaire autori teiten. De bevolking schitterde even wel door afwezigheid. Op het slot had een officieele receptie plaats en de nieuwe titularis deed, vergezeld van prins Lubomirsky, een tocht door de stad. Voorts vaardigde Von Heffel een verzoenende proclamatie uit, waarin tevens werd meegedeeld, dat de bevolking zich in het Poolsch tot hem kon richten, daar hij deze taal madhtig was. Aan woorden werden daden toe gevoegd. Zoo zond hij het hoofd der oolitie Glasenop naar Duitschland terug, waarom Warschau verzocht had. Ook deelde hij mee, dat de Doema-afgevaardigde Partchevsky, vertegenwoordiger van het gouver nement Kalisch, in Duitschland ge ïnterneerd, in Warschau terug zou mogen keeren, op voorwaarde dat deze zich geheel van de politiek zou onthouden. Men zou hem, volgens de Russisqjhe bladen, zelfs een ambt aangeboden hebben, douli dit wees Partchevsky beslist van de hand. Niettemin kon de nieuwe hoog waardigheidsbekleder er nog niet in slagen, een der voornaamste redenen van ontevredenheid te verhelpen, na melijk de schaarschte van levens middelen en de groote duurte. Dit euvel zou steeds erger worden, en zelfs reeds tot vrij ernstige ongere-, geldheden aanleiding gegeven heb-' ben. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Corsetten naar maat. A.PA88ERS, 007.1823, Tel.83 03. (Ateliers röor reparation). Reguliers- gracht II, voorh. O.Manhulsp, A'dam binnenland TWEEDE KAMER. KONINKLIJK NATIONAAL STEUN- COMITé. Volgens het afdeelingsvorslag over een suppl. Landbouwbegrooting 1914 IBijdragen aan het Koninklijk Na tionaal Steuncomité 1914 toe te ken nen in 1914 en 1915) waren vele leden niet overtuigd van de noodzakelijk heid om een bedrag van f 2.250.000 voor het Nationaal Steuncomité op de begrooting uit te trekken. Men be twijfelde of een prikkel tot het rui mer doen vloeien van particuliere bijdragen wel noodig is. STAATSBEGROOTING. In druk is verschenen het afdee- lingisverslag der Tweede Kamer over de Landbouw-begrooting. Daaraan ontleenen wij Men vroeg instelling van een per manente commissie voor regeiing van arbeidsvoorwaarden van Rijkswerk lieden. Sommige leden drongen er op aan, dat de staat de heide-ontginuing krachtig ter hand zal nemen. Men zag hierin eene uitnemende produc tieve werkverschaffing, ook voor de landsverdediging niet zonder belang, omdat de ontginning c-r toe 2al bij dragen in tijden van oorlog de be hoefte aan voedingsmiddelen minder afhankelijk te maken van voorzie ning door het buitenland. Door anderen werd opgemerkt dat het ter hand nemen van ontginnin gen de prijzen der heidegronden te zeer zou opdrijven. Gaarne zou men vernemen, of u t de begrooting van het loopendo jaar subsidie is verleend aan de „Gazette de Hollande", dan wel op dit blad abonnementen zijn genomen en, zoo ja, hoevela, en de gronden waarop de minister gemeend heeft dit te moeten doen. Aan 't afdeelingsverslag over do post en telegrafie ontleenen wij Verscheidene leden zouden verhoo ging van het brie ven port niet wen- echelijk aohten. Anderen meenden, dat een kleine verhooging licht te dra gon zou zijn en een welkome bijdrage tot versterking der middelen. Eenige leden wenschten uitbreiding van de gelegenheid om des Zondags te telegrafeeren en te telefoneeren, desnoods tegen hooger tarief. Aan de Waterstaatsbegrooting In de Troonrede van 1918 werd de Indiening van een wetsontwerp ter afsluiting en droogmaking der Zui derzee aangekondigd. Het had.teleur stelling gewekt, dat dit wetsontwerp nog steeds niet is ingediend. Spoor-en tramweg personeel. Mon juichte het toe dat de herzie ning der dienstvooiwaarden tot 1 Januari 1917 is verschoven en hoopte dat de nu nog beschikbare tijd gele genheid bieden zal om eenige nood zakelijke wijzigingen aan te bren gen. Daaronder zijn verbeteringen, die geld zullen kosten aan de spoor wegmaatschappijen, maar ook an dere, die niet kostbaar behoeven te zijn. Zonder nu alleen op de invoe ring van deze laatste te willen aan sturen, meenden eenige leden, dat op dit verschil toch meer dient te worden gelet, waar wenschen wel eens wor den afgewezen met het beroep op do groote kosten. Nog steeds eischcn naar de meening van sommige leden de dienst- en rusttijden, meer speciaal voor het locomotief personeel, aanmerkelijke verbetering. Al zijn de tijdsomstandigheden voor loonsvcrhooging niet bij uitstek gun stig. toch meende men, dat oen loons vcrhooging voor verschillende catego rieën beslist noodig was.. Ook zijn de ontvangsten bij de groote maatschap pijen over de laatste maanden met van dien aard. dat het bedrijf gezegd kan worden onder de tijdsomstandig heden te lijden. Is echter voor een definitieve loonsvcrhooging thans wei nig kans. toch zou een tijdelijke lots verbetering niet achterwege kunnen blijven. Mne waai deerde het, dat in de maand September een week extra loon aan het personeel is gegeven, doch meende dat hiermede niet kan worden volstaan, al is aan deze wijze van verhooging der bezoldiging do voorkeur te geven boven een bepaal den duurte-toeslag- op het loon. De nieuwe loonregeling voor liet personeel der centrale werkplaatsen heeft geen voldoende bevrediging ge bracht. Al zijn verbeteringen, vooral voor arbeiders op jeugdigen leeftijd, verkregen, zoo bracht de nieuwe re geling toch allerminst zoodanige ver beteringen als waarop redelijkerwijze had mogen worden gerekend. Treindiensten. Van verechillende zijden werd ge klaagd over de veelvuldige vertra gingen in den treinenloop. Zeer vele treinen komen voortdurend te laat aan. Op sommige stations, zooals Rot terdam, Gelderrnalsen en Arnhem, is men. nooit zeker van de aanslui ting. Al erkende men, dat de exploi tatie thans wegens het in reserve hou den van veel materiaal en het groot aantal militairen, dat dagelijks van de treinen 'gebruik maak.t bijzonder moeilijk is, men meende tooh, dal ver betering mogelijk is. Loden, die in den laalstén Lijd in Duitschland reisden, hadden gezien hoe daar, ondanks den oorlogstoestand, de treinen stipt op tijd aankomen. Ten onzent schijnt hieromtrent bij de maatschappij©» en bij het geheele spoorwegperso neei een zekere onverschilligheid te heerschen. TEGENSPRAAK. 't Haagsch Correspondentiebureau schrijft Naar aanleiding van het bericht aan de „Morning Post", betreffende beweerde raadgeving van onzen ge zant, te Boecharest aan zijn Fran- schen collega in zake vredessluiting, vernemen wij uit de meest bevoegde bron, dat ook dat bericht overtuigend gebleken is geheel uit de lucnl te zijn gegrepen. DUUR ZWIJGEN. Door den burgemeester van Stap horst is Woensdag van de wed. J. M. aldaar al het vee in beslag geno men, omdat zij verzwegen had dat onder haar vee mond- en klauwzeer heerschte. Aanspraak op schadeloosstelling is hierdoor verloren gegaan, terwijl zij vermoedelijk ook strafrechtelijk ver volgd zal worden, zoo meldt de Ass. Ct. HEET GEBAKERD! In de stoomtram Helmond-'s-Bosch ontstond twist tusschen eenige per sonen, over de beschadiging van een hoed, waarop één hunner bij ongeluk was gaan zitten. Een gevecht was het gevolg. De spiegelruiten van het com partiment braken; ook het licht werd vernield. Eén der heeren werd een stuk van den vinger afgelcneld, ter wijl ©en andere eenige lichte kwet suren opliep. Te Gemert werd door de rijkspolitie van -het gebeurde pro ces-verbaal opgemaakt. WELKE NATIONALITEIT? De politie te Vlissingen heeft aan gehouden een man, die van het trans port invalide Engelsche burgers Zon dagmorgen adhterble©f, omdat zijn nationaliteit niet was vast te stel len. Hij is namelijk in Duitschland geboren en woonde jaren in Enge land. Zoowel de Engelsche als de Duitsch© consul beweren dat de man niet meer tot d« onderdanen behoort van het rijk, dat zij vertegenwoordi gen, en weigeren beiden hem een pas te verstrekken. De politie heeft den man nu tijdelijk in bescherming ge nomen. EEN INBREKER GESNAPT. De vermoedelijke dader van de in braken in de fabriek van de firma M en Bos en in de loods van de Boe- renvereeniRing Rectum-Ypelo te Wierden. is door de politie te En schedé in een slaapstee aangehouden. Het is zekere H. J. M., geboren te Denekamp. Waarschijnlijk is hij na de inbraken naar Amsterdam ge reisd. waar bij buitengewone verte ringen maakte en zich liet rond rijden. Aan iemand te Amsterdam deelde hij mede. dot hij een erfenis gekregen had en nu geld zou gaan halen bij een notaris te Enschedé. Naar aanleiding van de in ver schillende bladen voorkomende be richten over do gepleegde inbraken, ontving de burgemeester van Wier- den van den commissaris van politie te Amsterdam een portret, ven een persoon, die aldaar bij ecu winkelier inbrekerswerktuigen had gekocht en welke werktuigen te Wierden wer den achtergelaten. Toen het bleek, dat deze persoon door verschillende personen te Wier den op den dag vóór de inbraken was gezien, werd het onderzoek door de nuiréchaussée uit Almelo in die richting voortgezet en in samenwer king met de politie te Enschedé mocht het gelukken, hem te arrc9tee- ren. Vermoedelijk is het dezelfde per soon. die in de boterfabriek te Ros som heeft ingebroken. Op hem werd nog een bedrag van ruim driehon derd gulden gevonden, zoo meldt de „Zw. Crt.". Gemengd Nieuws NOBEL-PRIJZEN. Blijkens een telegram van het Wolff-bureau uit Stockholm heeft cle Zweedsche Akademie van Welen- seh*open den Nobel-"-'"» voor na tuurkunde. voor 1914. toegekend aan professor M. von Laue, van de uni versiteit. te Frankfort, wegens zijp ontdekking in zake de breking van Rönigen-stralen in kristallen. Den scheikundp-prijs voor het ge noemde jaar kende zii toe aan pro fessor Theodore William Richards, van dè Harvard-universiteit te Cam bridge (Massachusetts), om de door hem uitgevoerde bepaling van atoom- gewichten van scheikundige grond stoffen- DE KRONING VAN DEN MIKADO VAN JAPAN. Overeenkomstig de eeuwenoude tradities ziin de kronlngs-ceremo- nieen te Kioto hij het aanbreken van den dag begonnen. De inwijdings plechtigheden hadden om acht uur 's morgens in het Shislnnder paleis iplaat3. In den namiddag hacf een tweede plechtigheid plaats, die een meer pu bliek karakter droeg, eu waarbij de vertegenwoordigers der vreemde na ties een groote rol speelden. Toen dezen zich naar het paleis begaven, werden zij door de talrijke menigte geestdriftig toegejuicht. De keizer hield de gebruikelijke re de en noemde eenheid en vaderlands liefde de hoogste schatting, die men het voorgeslacht kan betalen. Na de ochtendplechtigheid heeft de keizer een rescript uitgevaardigd, waarhij amnestie en verlichting van tal van straffen wordt verleend en een som van 1.200.000 gulden ge schonken voor liefdadige doeleinden en aan steuncomité's. De keizer heeft van verschillende staatshoofden en aanzienlijke perso nen gelukwenschen ontvangen. Spert en Wedstrijden EEN NIET-STOP-RIT VAN 2050 MIJL PER AUTOMOBIEL, is wol iets bijzonders. Dit werd vol bracht door een Amerikaanschen wa gon, een zos-cylinder Chandler. Met zes personen reed deze wagon van Mexico naar Canada, zonder da*, de motor ook maar één seconde stopte. De rit duurde 124 uur, 20 min. Geen druppel water werd onderweg bijge vuld en men had bepaald groote vei ne met de banden, die het a"e vier goed uithielden. Er werd gereden met een snelheid van ongeveer 48 K.M. per uur. 'l'wee heeren losten elkaar af als be stuurder. terwijl verder eenige heeren meereden om de proef te conlroleo- ren. Om over de Columbia-oivier, tus schen Oregon en Washington, te ko men, zond'er te stoppen, werd gere den ovor de spoorbrug en de treinr dlenst werd er 2 uur voor stopgezet. Op de uren der maaltijden aten eerst vier der inzittenden en bleef de wagen in de srtad wat rondrijden. Daarna aten de andere twee. Benzine en olie werden bijgevuld, terwijl de wagen in beweging was, zoo vertelt De Auto. Pers-Overzicht EEN LEEMTE IN DE KINDER WETTEN. In het Tijdsohrift voor armenzorg en kinderbescherming deelt de 'heer S. Slooten eenige gevallen mede van plichtverzakende, gewetenlooz© va ders, die vrouw en kinderen aan bit tere ellend©, vaak bovendien aan mis- handeling prijs geven en dan zonder het geringste verantwoordelijkheids besef straffeloos kunnen uitgaan. Van een dergelijk bedrijf van oen misdadigen vader was de ontknoo- ping, dal de vader ontzet werd uit de ouderlijke macht, zonder meer, ,,een schande" waarom hij gewoon weg lachte. Hij verdiende als los ar beider ruim geld, soms meer dan f 20 per week, doch was niet te benade ren. Hij ging weer leven, met een andere vrouw. De man dus heeft zijn allereersten plicht als vader zeer schandelijk ver waarloosd. „Toen zijn vroegere buren het von nis vernamen, dat deze misdadiger vrij uit ging, zonder meer, kende hun ergernis geen grenzen; dat vonnis noemde men een schande (men kendp de bedoeling van den wetgever niet') crt de vrouwen, onder aanvoering van een vischvrouw, gaven, hom te kennen, als hij ooit het zou wagen in haar omgeving te komen wonen, zij met hem zouden afrekenen. Hij heeft zioh wel gewacht om er weer te ko men, wetende dat die straf zwaarder zou zijn geweest dan van de heeren rechters. Het rechtsgevoel van het volk sprak hier zoo duidelijk mogelijk het schuL dig uit en legd© als straf op „verban ning uit eigen omgeving" doch de rechterlijke macht heette onmachtig Iets te doen; de schandelijke mishan deling der, voor haar kinderen op komende vrouw, binnenskamers ge schied, was niet te bewijzen en de verkwanseling van have en goed niet straten ar, evenmin als liet zich ont trekken aan den plicht, om vrouw en kinderen te onderhouden. Schreeuwt dat niet ten hemel om beter recht? en wijst niet het rechtsgevoel van het volk daarheen?" Zij, die vrouw en kind gebrek lalen lijden, die ze laten bedelen en klagen en aan de liefdadigheid prijs geven, gaan vrij uit. De schr. gelooft dat, al zijn de Kin derwetten met de beste bedoelingen ineengezet en toegepast, daarbij juist met het rechtsgevoel van ons gohcele volk niet voldoende rekening is go- houden. Ons volk als volk in al_ zijn gele- dingen ziet in de opzettelijke verla ting en verwnarloozing van vrouw en kinderen ccn misdrijf, en wel van de ergste soort en begrijpt niet, dat, waar zoovele betrekkelijk klein© en onnoozele overtredingen met straf achtervolgd worden, de verzaking van de eerste en heiligste plichten van ouders steeds ongestraft blijft! Zou daarin niet spoedig verbetering kunnen worden gebracht? Rechtszaken VERDUISTERING EN DIEFSTAL. Voor de Amsterdamsche Recht bank stond terecht een 20-jarige ge wezen knecht van de firma Vogelpoel en Noorweegen, beklaagd van dief stal van 16 pakken, elk 10 kluwen bindtouw bevattende, in het laatst van Juni gepleegd In een pakhuis dor firma aan den O. Z. Kolk. Tien pak ken nam hij eerst weg; hij verkocht die voor f 12. De later gestolen zes pakken maakte 'hij voor f 6.75 to gelde. Beklaagde, die in 191*1 in de tucht school verpleegd geworden is, beken de lret ten laste gelegde. Eisch wegens diefstal, tweemaal gepleegd: drie maanden gevangenis straf. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad deed de navolgende uit spraken lo. betreffende den dood van twee menschen door koolzuurbedwelming aan boord van het stoomschip „Rijn dam". Dc Raad. de conclusie van den deskundige overnemende, is van oordeel, dat de dood van de beide leden der bemanning van 't stoom schip „Rijndam" moet worden toege schreven aan liet in het ondermint aanwezig zijnde koolzuur, dat zich hec-ft ontwikkeld uit de in groot3 hoeveelheid in dat ruim geladen bloembollen. Hoewel op zich zelf een volkomen ongevaarlijke lading, zal het, naar 's Raads tneemng, aanbe veling verdienen dat. wanneer bloem bollen in grootere hoeveelheden in een ruim geladen zijn. bij het openen der luiken onderzocht wordt of zich daarin koolzuur bevindt, en, zoo ja, door sterk ventfleeren', of. zoo noodig, door het inblazen van lucht, de gas sen worden verdreven; 2o. betreffende den brand aan boord van het stoomschip „Bataviei V". De Raad us van oordeel, dat de oorzaak van den brand in het stooin schip „Batavier V" niet met zeker heid is vast te stellen. Aangenomen mag echter worden, dat deze niet is te wijten aan broeiing gevolgd uoor zelfontbranding in de bloem bollen. De ltaaii vereenigt zich verder met de meening van den deskundige, dat het niet onwaarschijnlijk is, ilat de brand in de lading van het stoom schip ontstaan is. doordat het bij de bloembollen liggende turfstrooisel ge deeltelijk vet is geweest, is gaan broeien en ten slotte tot zelfontbran ding gekomen. Het vuur moet zich dan daarna aan de kisten bloembol len hebben medegedeeld, waartoe ook de verpakking der bollen in papieren zakken kan hebben bijgedragen. Stooravaartbsrichten SrOOMV. MIJ. NEDERLAND. Ambon (thuisreis) vertrok 11 Nov. van Carthagcna Boeten (thuisreis) vertrok 9 Nov. van Sabang. Java (uitreis) is 10 Nov. Kaap Roca gepasseerd. Radja van Java naar New York, vertrok 9 Nov. vati Padang. KON. NED. STB. MIJ. Agamemnon vertrok 11 Nov. van Amsterdam naar Swansea. Diana arriveerde 12 Nov. van Al- garves te Amsterdam. Mars vertrok 11 Nov. van Amster dam naar Kopenhagen. ROTT. IX O YD. Bengalen (thuisreis) vertrok 9 Nov. van Macassar. Palembang (uitreis) is 10 Nov. Mal ta gepasseerd. HOLLAND—AMERHiA-LIJN. Amsteldijk passeerde 11 Nov. 4 u. n.m. Dungeness. Oosterdijk, arriveerde 12 Nov. van New York to Rotterdam. Rijndam van Rotterdam naar New York, passeerde 10 Nov. Bevezier. Zijldijk vertrok 12 Nov. van Rotter dam naar Savannah. KON. IIOLL. ELOYD. Gooiland ;t.reis) is 11 Nov. Ply mouth gepasseerd. Burgerlijke Stand HAARLEMMERMEER. BEVALLEN: J. Eyk—Struik z. G. Dijkman—La gendijk z. M. P. Verkuyl—van Willi gen i. OVRRLEDEiN: J. v. Wijngaarden, 3 w. R. van Raam, 6 nu, J. Schellingerhout. 24 J. J. Verdoes, 66 j.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6