De Europeesche Oorlog. DERDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 20 NOVEMBER 1915 Nieuwe aanvallen der Italianen. Herige beschieting ran Görz. De verdere entwlkbeling ran den strijd ln Servië. Officieel nieuws. 'Aan de slafberichten ontleenden wij: WESTELIJK OORLOGSVELD. Van den Duitschen staf: Artillerie- en mijn-gevechten in en bij de Argonnen en in de Vogezen. Een Duitsoh vlieger-eskader deed een aanval op oen En gelach troepen kamp ten W. van Poperinghe. Van den Franschen staf In Elzas, op het plateau van Uff- holz en den Ilartmannsweilerkopf, buitengewoon hevige gevechten met geschut- en loopgraafmortieren en met handgranaten. Acht Duitsche vliegtuigen hebben Donderdag getracht boven Lunéville te komen. Toen er jacht op hen werd gemaakt, xijn er vijf van terugge keerd, de andere hebben enkele hom mei op de stad geworpen, waardoor drie ingezetenea zijn gewond. De stoffelijke schade is van weinig be- teekenis. OOSTELIJK OORLOGSVELD. Van den Duitschen staf Niets nieuws. Van den Oostenrijkschen staf Geen bijzondere gebeurtenissen. Van den Russischen stafi Ten N.W. van Friedrichstadt zijn pogingen der Duitschers om de Duna over te stoken, mislukt. Door Rus sisch vuur ontvangen, hebben de Duitschere zich overal moeten terug trekken. Op den linkeroever van de Styr zijn pogingen van de Duitschere en Oos tenrijkers om in de streek van het sta tion Tsjartorisk de rivier te berei ken. verijdeld. In de streek van de 6tad Tsjartorisk zijn Russische troepen op den rechter oever van de Styr teruggetrokken on der dekking van een krachtig geschut vuur, 't welk den Duitschere en Oos tenrijkers zelfs geen kans heeft gege ven eeu aanval te ondernemen. ZUIDELIJK OORLOGSVELD. Van den Oostenrijkschen Btaf De aanvallen der Italianen op het front aan de Isonzo zijn opnieuw be gonnen. Evenals bij de jongste groo- te gevechten zijn zij ook thans voor namelijk gericht op Görz. Het brug- gohoofd aldaar werd onafgebroken met zwaar geschut beschoten. Aanvaiien op Oslavija en een krach tige aanval op de Podgora-hoogte werden afgeslagen. De stelselmatige beschieting van Görz duurde 'a voor- middags vier en 's namiddags meer dan twee uren 3GOO projectielen van allerlei kaliber werden voor dit ver nielingswerk gebruikt. Zij veroor zaakten wel gfooie branden, de mili taire schade is echter 6lechts gering. Er rijn echter veel inwoners gedood en vml eigendommen vernield. De Italianen deden wederom een bevigen aanval op den noordelijken sector van de hoogvlakte van Do- berd o. Aan de noordelijke helling van den Monte San Michele drongen zij her haaldelijk de Oostenrijksche stelling binnen. Het resultaat van de verbit terde gevechten was ehter, dat de Oostenrijksche troepen zich hand haafden op hun gevechtslinie. Alle aanvallen op den sector van San Mar- tino eindigden met groote verliezen van de Italianen. Ook twee krachtige aanvallen aan het front ten noorden van Görz bij Zagora en verscheiden zwakkere aan vallen in het Vrcse-gebied en in de streek van, Flitsch mislukten even even eens. Een der Oostenrijksche vliegers wierp bommen op de lakenfabriek van Sckio. D# strijd In Ssrvlë. stafbe3uchten. Van den Duitschen staf: Bij de Donderdag voortgezette en met succes bekroonde vervolgings- gevechten weiden ongeveer 5000 Ser viërs gevangen genomen. Van den Oostenrijkschen staf De Montenegrijnen zijn bij Priboj opnieuw verslagen. Oostenrijksche troepen zijn onder het gejuich der Molhammedaansche bevolking het Sandzjak binnengerukt. De voorhoeden van de in West-Servië opereerende Oostenrijksche strijd krachten staan voor Nowa Warosj en in Sjenitsa. Een kolonne is den 1931 Meter hoogen Jankow-Kam (in de Go- lija Planina) overgetrokken. Duitsche divisies van het leger van generaal Von Kövess hebben de streek van Rasjka bezet. Ten Z.-O. daarvan strijden O.-H. troepen aan den voet van den Kopaonik Planina. De opmarscth der Duitsche en Bul- gaarsche divisies tegen het bekken van Prisjtina maakt goeden voort gang. persberichten. Het Duitsche bureau Norden deelt mede Duitschers en Oostenrijkers onder vinden op bun doonuarsch door het Servische laagland buitengewone moeilijkheden ten gevolge vim de sneeuw, die de wegen onbruikbaar maakt, en den hoogen waterstand in de dalen. Het legerbevel was echter op al deze tegenspoeden voorbereid, zoodat liet tempo van den opmarsch hierdoor alleen maar "vertraagd wordt De correspondent te Salonlkl van de „Tri buna" zegt. dat de voorhoede der Bulgaren Monastir is binnenge rukt. De bevolking ie gevlucht; de buitenUmdsclie consuls zijn to Salo- niki aangekomen. OVER DEN MILITAIREN TOESTAND. De militaire deskundige van het „Alg. Handelsblad-' schrijft „Het gaat slecht met Servië. De nieuwe berichten, zoowel van Du'.t- sche als van EngelscJie zijde, wijzen er op, dat 'het Servische leger niet meer in staat zal zijn, zich nog lan ger te verdedigen. Een Reuter-bericht uit Athene verklaart, dat de toestand der Serviërs van dien aard is, dat naar men verwacht, Monastir niet meer kan worden verdedigd. En de Servische officieren, die naar Salo- niki kwamen om hulp te zoeken, ver klaarden. dat er aan alles gebrek is. aan troepen, aan levensmiddelen. Zoodat de soldaten van honger moe ten sterven, zonder Servië te kunnen redden. Het snelle oprukken van de kleine Fransche afdeelingen, die 'het eerst te Saloniki waren, hun dapper op treden in Zuid-Servië, hunne behaal de successen, kunnen den toestand al niet meer wijzigen. De belangrijke toegang tot Mace donië en Noord-Serviè, de passen van het Baboena-gebergte, zijn in handen der Bulgaxen, en dozen zijn nu in staat die stellingen, zelfs voor een zeer groot leger, onneembaar te maken, omdat zij kunnen beschikken over de matèrieele hulpmiddelen, die den Serviërs begonnen te ontbreken, ammunitie en levensmiddelen. Wat er voor de Servische troepen, die er nog in slaagden naar Zuid- Servië te ontkomen, kan overschie ten. is een terugtocht naar Albanië of naar Griekenland. In Albanië heersCht ook groote gisting, en ge brek aan levensmiddelen, en boven dien is de geest der Albaneèschc be volking niet van dien aard, dat een uitwijken naar die richting aanbe velenswaardig schijnt. Waarschijnlijk is dus, dat de terug tocht zal worden ondernomen naar Griekenland. Over de houding, die Griekenland in dit geval zal aannemen, worden onderhandelingen gevoerd. De ge zanten der Entcnte-mogendheden ie Athene overleggen met de regeering, en dc reis van Denys Cochin naar AUlvene stond met die quaestie in het nauwste verband. Het resultaat van die besprekingen is officieel nog niet bekend gemaakt, maar een particu lier telegram, door de „Times" uit Athene ontvangen, zegt dat de Griek- sehe .regeering ook bij een terugtocht aan de troepen der geallieerden de zelfde rechten zal toestaan, als bij de landing, dat dus de terugtrekken de troepen niet zullen worden ont wapend en geïnterneerd. Wat in dat geval gebeuren zal met Bulgaareche en Oostenrijksch-Duit- sche troepen, die mogelijk de Servi sche- en Entente-troepen zouden kunnen vervolgen, is nog niet dui delijk. Maar waarschijnlijk zal ook daaromtrent wel een overeenkomst worden aangegaan." Verspreid nieuws van de oorlogsvelden ACHTER 'T BELGIS-CUE FRONT Een lezer van „Vrij België" deelt het blad zijn bevindingen mede, die hij achter het (Belgische) front lieeft opgedaan liet doet goed aan het hart, als wij zien hoe onze oude zoowel als jonge soldaten, die na zoovele maanden on- grondsoh verblijf aan de boorden van den Yser, eens in rust komen achter het front, stoeien kunnen als jon gens, die zich gedurende de speeluren in den schooltijd vermaken met alle snaaksche spelen. Wij zagen ze aldus op een geïmpro viseerd oefeningsplein, een weide, in een Fransche gemeente, waar zij, tot tijdverdrijf, eenige uurtjes wapen oefening kwamen doen, doch na en kele minuten geoefend te hebben, „repos" kregen van hun overste. Het i6 alsdan, dat men best bemer ken kan, hoe de goede geest ben be zielt en bun „moral" onaangetast blijft. Spelen niet den bal, springen, loo- pen, tuimelperten maken, m één woord, alles wat aan onze kinderja ren herinnert, en daarbij praten en lachen, dat men niet zou wanen, dat het voor hen oorlog is. Nu een uurtje of zoo van vermaalt, beveelt de officier een theorie en allen zien wij ze als kinderen rond hem ge schaard om zijn woorden af te luiste ren. Raadgevingen worden verstrekt en aan de regels der tucht herinnerd, want bij den troep dient daar dikwijls op teruggekomen, daar onderrichtin gen en theorie nogal licht vergeten raken. 's Avonds, na het maal te hebben ge noten, zien wij ze in groepjes van 4, 6 of meer. pijp of sigaret in den mond. hun kwartier verlaten om hier of daar een pintje te gaan drinken. Acht uur sluiten de drankhuizen en moeten ook de 60lduten binnen zijn. Terug in groep, waaronder dikwijls goede zangers zijn, trekken zij op nieuw naar hunne hoeve in een vroo- lijke stemming, en men hoort ze zin gen, dat het een lust is. Niet meer als vroeger zijn het schuine straatliedjes. Neen, het zijn vaderlandsche zangen, die wij hier op Franschen bodem in het Vlaamsch hooren klinken. Het „De Vlaamsche Leeuw", „Bra- bangonne", „Arteveldelied" en ook nog wel oorlogsliederen) door onze jongens zelf in do loopgraven gedicht en die in dezen tijd nogal menigvuldig zijn. Allen, zonder onderscheid, zijn vast overtuigd van de overwinning, en niets zal hun te lastig of te zwaar zijn om dit doel te bereiken. Het moreel orizer troepen is meer dan ooit onaangetast, en ondanks de lange scheiding van de beminde we zens, die in het bezette gedeelte zijn, heeft de moed tot volhouden onzer jongens nog geen oogenblik gewan keld. Uit Engeland. BRITSCII-INDIë. Het Engelsche departement voor Indie maakt het volgende bekend De berichten in de Duitsche pers aangaande onlusten die er in Indië zouden plaatsgrijpen, zijn van a tot z onwaar, Uit Frankrijk. DE BIJEENKOMST DER MINIS TERS VAN OORLOG, llavas seint uit Parijs Alle bladen laten zicih in zeer gun- stigen zin uit over de eerste bijeen komst van de Engelsche en Fransche ministers voer de nationale verdedi ging. die Donderdag te Parijs plaats Ihêeft gehad. Alle diplomatieke en militaire quaesties, die uit de huidige phase van den oorlog voortvloeien, werden daar besproken. Meer dan ooit gevoelen Engeland en Frankrijk den plicht, hand aan hand te gaan. In de volgende bijeenkomst van de ministers der geallieerden zullen ook nog de Russische en Italiaansohe ministers medewerken. De Donderdag tc Parijs ongedane ervaring is beslissend geweest. De EngelscJie en Fransohe regee- ringeu kunnen nu met kennis van zaken besluiten nemen en die beslui ten onmiddellijk uitvoeren op de wijze, als de omstandighedeu vor deren, Uil Zuid-Afrlka. EEN VERZOEK TOT VRIJLATING VAN POLITIEKE GEVANGENEN. Reuter seint uit Kaapstad De Synode van de Ned. Hervormde Kerk in de Kaap-provincie heeft, met slechts enkele sleinmen tegen, een motie aangenomen, waarin de regee- ring wordt verzocht de politieke ge vangenen zoo spoedig mogelijk in vrijheid te stellen. Stadsnieuws De verplichte 9 nors Winkel sluiting. "We drukken hieronder ten gerieve van onze lezers de Verordening op de Winkelsluiting uf, zooals die gewij zigd door den Raad is vastgesteld. Art 1. Het is verboden een winkel (inbegrepen barbierswinkels en kap- perssalonsj voor bet publiek geopend te hebben vóór des voormiddags 4 uur en na des namiddags 9 uur. De bepaling in het voorgaand lid vermeld is niet van toepassing op: Haanemmer Halletjes een zaterdagavond-praatje. Op zekeren dag liet Nobel de leeuw, de koning der dieren, eenige "van zijn onderdanen bij zicih komen. Zelf zat hij in 't midden, de geduch te, en om hem heen de kleinere die ren, bevend en angstig, in afwach ting wie koning Nobel de«en keer voor zijn middagmaal bestemmen en opslokken zou. Aan dit verhaal doet de tegenwoor dige toestand in en om Haarlem denken. De stad in 't midden, in den kring der kleinere gemeenten zoe kende naar wie zij zal 'verelinden. Terwijl de geduchte leeuw met zijn raadgevers half luid of fluisterend, eoodat de anderen het niet hooren kunnen, overlegt wie opgepeuzeld zal worden, scherpen een paar van de kleinen in 't geheim hun nagels, gereed om hun leven zoo duur mo gelijk te verkoopen. We kunnen er wel zeker van zijn, dat terwijl in de binnenkaraeren van liet Haarlemsche Stadhuis het liniaal der annexatie op de kaart gezet wordt, in de dito kameren van het Heemsteedsche Raadhuis gepeinsd wordt over middelen om den voort gang van bet gevaarlijke instrument tc stuiten. Zelfszal ik het wel zeggen is het wel rijp voor ©penbaarheiti welnu dan, zelfs wordt, naar ik ver neem. in het Raadhuis te Heemstede overwogen, om een wetsontwerp uit te lokkeu, waarbij Heemstede een deel van Haarlem annexeert. Mijn zegsman, een braaf ingezetene van het dorp, heeft dezer dagen uiteen gazet, welke rechtmatige aanspraken de gemeente Heemstede op een groot deel van haar omgeving kan laten gekjen. „In de eerste plaats behoort de Hout bij ons dorp", zei de brave man. „Wordt er niet altijd zorgvul dig onderscheid gemaakt tueschen stedeliik en landelijk deel tn is de Hout niet landelijk Om diezelfde reden annexeert Heemstede de Dreef, het Florapark, den Wagenweg en het landelijk deel van de Leldsche- vaart, met de tusschenliggende stra ten. Landelijk zijn ook het Wilsons plein, het Kenaupark en de Bolwer ken, waarmee Heemstede zeer wel uitgebreid kan worden de Park laan en het Ripperdapark behooren van rechtswege tot een dorp en een breed water is veel poëtischer, wan neer het door een dorp, dan door een stad stroomt, zoodat wij ook het Spaarne met zijn omgeving van Haarlem opeischen." Waarschijnlijk heb ik bij deze an nexatieplannen wat verschrikt geke ken, want de Heemstcdennar zei „stel u gerust, we laten aan Haar lem aan den oostkant de Spaarn- wouderstraat en de Anüboniestraat, benevens de Amsterdamscbe Poort en haar moeilijkheden, westelijk bet Leidsohe kwartier en noordelijk den Schoterweg, bovendien maken we geen aanspraken op de gemeente Schoten, die Haarlem gerust an- nexeeren mag. U ziet, dat wij willen leven en laten leven." „En", zoo waagde ik te Vragen, „is dat èlles, of bestaan er nog an dere plannen?" „Odh", zei hij peinzend, „er moet sprake wezen van 't bijtrekken bij onze gemeente van Aerdenhout, Bentveld, misschien zelfs wolen fin, u kunt zwiigen, nietwaar, van heel Zandvoort. Het heeft do aan dacht getrokken, dat er in den ge meenteraad van Zandvoort veel meer quaesties zijn, dam bij ons in Heem stede. En zou Bad Heemstede niet voortreffelijk klinken, gepaard met Wandelpark Groenendaal want u zult moeien toestemmen overmaat van bosschage bezit Zandvoort niet." Ik duizelde van zóó stoute too- komstdroomen. Terwijl we stonden te praten kwamen twintig mannen, onder aanvoering van een opzichter, lange ons heen, allen gewapend met piketten. „Ze zijn al bezig met dé noodige ©pmetingen", fluisterde de Heemstedenaar mij toe. „Naar 'k ■hoor vergadert ons dagelijksch be stuur heele nachten op het Raad huis, om de plannen samen te stel len. Er moet in Haarlem iets van uitgelekt zijn, want onlangs ontmoet te ik daar een wethouder en die zag er zoo bleek'uiL Ik verzeker u", zoo riep mijn vriend vol geestdrift, „dat over enkele weken een heroïsche strijd ontbranden zal op al de be- stuure-bureaux zal Haarlem Heem stede of zal Heemstede Haarlem annexeeren Zeg ronduitvindt u daar een feitelijk verschil in Ais sommigen het eene wenschen, waar om zouden sommigen dan niet bet andere wenschen Ik nam afsoheid, mijn hart was droevig bewogen en door de Groote Houtstraat naar buis gaande, mom pelde ik bij het zien van de vroolijke drukte„Arm Haarlem 1 Arme men- schen, die niet weten, welk gevaar u bedreigtHeemstede is op 't oor logspad r Nog een paar dagen en de autobus is niet meer. Dat wil zeggende bussen zullen er nog wel zijn, maar de dienst houdt op. 't Is eigenaardig, hoe een omgeving invloed op iets hebben kan. Dezelfde autobus, die in Londen een geweldigen indruk maakt, zag er in deze dreven gemoe delijk uit. Van die gemoedelijkheid moet ik nog wat vertellen. Op een middag stapte een dame te Heemstede in de bus. Er was maar één man op, de bestuurder. Een con ducteur was nergens te zien. Ge trouw aan zijn plicht braobt de man den wagen en de passagier naar het eindpunt op het Houtplein. Maar de dame had nog niet kunnen betalen, cwndat de bestuurder natuurlijk met besturen bezig was geweest. Daar zij 'behoorde tot diegenen, die eerlijk willen zijn om zichzelf en niet voor anderen, ging zij, zoodra de wagen stilstond, naar den bestuurder toe en vroeg om een kaartje. De man gaf het, blijkbaar een beetje verwonderd, en kreeg zijn geld. Hij had zijn heele passagier vergeten. „Ben je hier, zoo maar alleen?" informeerde de dame goedig. „Och, ziet u", antwoordde de be stuurder. „mijn kameraad is even gaan eten." Ik vertel dat niet om er aanmer king op te maken, want eten is, hoe je 't ook bekijkt, een van de meest I noodzakelijke daden des levens. Napoleon was een groot man, maar hij at op zijn tijd, Newton, die aan ihet vallen van een appel de wet van de aantrekkingskracht der aarde zag hangen, bou niet lang natuur kundige studie hebben gemaakt, wanneer hij zich niet nu en dan had neergezet om zijn lichaam in stand te houden. Zelfs Edison, de droomer, die leeft in werelden van fantasie, waarvan wij gewone stervelingen geen denkbeeld hebben, dient van a. den Zaterdagavond; b. den dag, onmiddellijk vooraf gaande aan den Hemelvaartsdag; c. het tijdperk der Haarleöische kermis; d. het tijdperk, strekkende van 25 November tot en met 6 December; 1 e. liet tijdperk, strekkende van 17 tot en met 24 December; f. den oudejaarsavond. Art. 2: De bepalingen van art. 1 zijn niet van toepassing op: a. apotheken; b. inrichtingen, waarvoor in of krachtens de algeineene politieveror dening een sluitingsuur is bepaald. c. winkels in stations. A r L 3: Een winkel wordt ook als j voor het publiek geopend beschouwd, zoolang er publiek aanwezig is, of er winkelbedienden of beiden aanwezig zijn, behoudens voorzoover de win kelbedienden betreft, de uitzondering in art. 4 vermeld. Art. 4: De winkelbedienden mo gen gedurende een kwartier na het vastgestelde sluitingsuur, in art. 1 genoemd, in den winkel aanwezig zijn. A r t. 5: Het is verboden op de uren, 1 waarop bet volgens artikel 1 verbo- j den is een winkel voor het publiek geopend te hebben in een inrichting als in artikel 2 bedoeld, waren te ver koopen, welke uit die inrichting wor den medegenomen. Hetzelfde geldt ten aanzien van apotheken voor alle andere waren dan genees- en heelmiddelen en chirurgi sche instrumenten, A r t. 6: Het is verboden, op de uren, waarop het volgens artikel 1 verboden j is een winkel voor het publiek ge opend te hebben, in een inrichting als in' artikel 2 sub b. bedoeld, sigaren, sigaretten of tabak te verkoopen. A r t. 7: Onverminderd de bepalingen op het venten in de Algemeene Poli- tieverordening opgenomen, is het ven ten en verkoopen of te koop aanbie den op of aan den openbaren weg verboden op de uren, waarop het vol gens art. 1 verboden is, winkels voor het publiek geopend te hebben. Art. 8: Burgemeester en Wethou- ders zijn bevoegd, eene al dan niet voorwaardelijke ontheffing te verlee- nen van de verbodsbepalingen dezer verordening: a. algemeen ten aanzien van alle winkels, voor enkele, door hen aan te wijzen dagen of gedeelten van dagen; b. ten aanzien van een banketbak kerswinkel, voor zoover uitsluitend belieft den verkoop van banketbak- kersartikelen; c. ten aanzien van een visch- en fruitwinkel, voor zoover uitsluitend betreft den rerkoop van visch en fruit; 1 d. ten aanzien van a'.le winkels op een tentoonstelling, liefdadigheids- verkooplng of andere soortgelijke in richtingen van tijdelij'ken aard voor een vast te stellen tijdperk. De ontheffingen sub b en c worden niet verleend dan na ingewonnen ad- v.es van de Kamer van Arbeid voor de Voeding»- en Genotmiddelen. Voor de ontheffingen sub a en d bedoeld, wordt door Bui gemeester en Y\ ethouders openbare kennisgeving gedaan. Ilij wien eene ontheffing als sub b of c bedoelt is verleend, is verplicht op een voor het publiek goed zicht baar deel van de pui van zijn winkel een door Burgemeester en Wethou ders vast te stellen opschrift of tee- ken aan te brengen, ten bewijze, dat voor dezen winkel eene zoodanige ontheffing is verleend. Art. 9: De opsporing van overtre ding dezer verordening wordt opge- tijd tot tijd in een boterham te hap pen. En toch kan, naar 't schijnt, iemand die het er op gezet heeft, een hccle poos •vasten voordat hïi er schade van heeft. Succi, die indertijd vier weken zonder eten bleef, zou nu niemand moer verbazen. Dat kunstje kennen er in sanatoria meer. Zwaar lijvige menschen, die mager willen worden (wat ze altijd willen), onder gaan tegenwoordig pijnlijke en lang durige massagekuren, om een pond of twintig lichter te worden, die, zoodra ze niet precies meer op zich zelf letten, in een minimum van tijd weer aangegroeid zijn. Het eenvou digste vermageringsmiddel is oven- wel om niet te eten. Ik heb echter niet vernomen, dat het vaak in prac- tijk wordt gebracht, waarschijnlijk omdat er geen aantrekkelijkheid be staat in een dergelijk negatief ge neesmiddel. Zieken willen eenmaal altijd liever wat doen, dan wat laten. Zeg hun, dat ze bittere dranken moeten slikken en ze zullen het doen, maar zeg hun, dat ze niet moe ten rooken en ze trekken een be nauwd gezicht. Hieruit volgt, dat de menschheid voor haar ijker dient te worden geprezen. Allicht komt er bij die vastenkuren ook nog wel bij, dal het niet zoo gemakkelijk is. het etens uur, waaraan je jaren gewoon bent, werkloos voorbij te laten gaan. „Mijn mong maakt geen bezwaren", zei iemand, die zoo'n kuur door maakte. „maar als 't etenstijd is be ginnen mijn kaken te bewegen." Evenwel moet je met niet eter. baast nog voorzichtiger wezen, dan niet wel eten. 'k Heb iemand gekend, die om zijn corpulentie te verliezen een hongerkuur doormaakte en ein delijk zoo slank was als een jonua dragen aan de ambtenaren en be ambten der Gemeentepolitie. Strafbepaling. Art. 10. Overtreding van eene def bepalingen dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste zes dagen of geldboete van ten hoogste f 25. Slotbepaling. A r t. 11: Deze verordening treedt in werking op een nader door den Raad vast te stellen tijdstip. DOUCHEBADHUIZEN. In het douchebadhuis aan den KoO- denhorn zijn in de ufgcloopen weck 1200 baden genomenin dat aan den Schotersingel 820 baden en in dat aan het Leidsche plein 1331 baden. Binnenland BLIJK VAN ERKENTELIJK HEID. Naar do „N. CL" verneemt, heeft de Duitsche regeering aan den kapi tein en don suurman van de Neder- landsche motorreddingsboot „Bran- daris' e'k twee honderd gulden ter hand doen stellen, uit erkentelijk heid voor de redding van den Duit schen vlieger, die de vorige ma an a aoor averij aan zijn vliegtuig in de Noordzee is gevallen. BRANDEN. Door onbekende oorzaak brandde Donderdag te Budel af de boeren- huizinze van Hendr. Duisters. Van inboedel. landbouwvoorradrm en werktuigen werd bijna nie's gered. Het lO^jarig dochtertje kon niet vlug genoeg uit bed naar buiten vluchten. Zij kreeg brandwonden, aan het behoud van haar leven wordt getwijfeld. BURGERLIJKE AMBTENAREN BIJ DEN LANDSTORM. Bij kon. besluit van 17 Nov. (St.bl. 474) is bepaald: Burgerlijke ambienaren en andere doorloopend of voor een bepaald werk in 's Rijks dienst werkzame personen, die als dienstplichtige bij den landstorm in werkeüjken dienst worden gesteld, b'ijven, voor zoover zij niet vóór het einde van den mili tairen dienst uit hun burgerlijk ambt of hunnen burgerlijken dienst wor den ontslagen en behoudens het be paalde in het volgende artikel, de aan hun burgerlijk ambt of hunnen burgerlijken diensi verbonden bezol diging genieten, indien en voor zoo ver deze hooger is dan he geen zij in militairen dienst als soldij, jaar wedde of traktement genieten. Van bedoelde personen, bohooren- de tot een landstormjaarklassc, wel ke geheet of gedeeltelijk in werkeljj- ken dienst word', gesteld binnen één jaar, nadat net eerste gedeelte van de lichting der militie, waarvoor zij waren ingeschreven, werd ingelijfd, wordt zop/ang zij onder de wapenen zijn, doch niet langer dan acht en een halve maand de aan hun burger lijk ambt of hunnen burgorlijken diens: verbonden bezoldiging inge houden. Dit besluit geldt niet voor bot per soneel van het Staatsmijnbedrijf, waarop de door don Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel te stellen regelen van toepassing zijn. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden op 24 Augustus 1915 C.St. Cf') Sport en Wedstrijden VOETBAL. BERKENRODE-VOLKSWEER- BAARHE1D. Deze wedstrijd die van veel belang is voor het kampioenschap der 1ste klasse van den H. V. B. zal morgen op het terrein van Berkenrode ge speeld worden. Daar beide nog on geslagen elftallen sterk uitkomen zal het aan spanning niet ontbreken en kan een mooie wedstrijd verwacht worden. den, maar daar weinig plezier van had, omdat hij veertien dagen later naar 'i kerkhof gedragen werd. Maar dat we allemaal, allemaal veel meer eten, dan voor de instand houding van ons lichaam noodig is, staat wel vast. Een Deensohc dokter (of was het een Zweed heeft uitge maakt, dat wat een mensoh noodig heeft per dag niet meer dan zes cen ten behoeft te kosten. En nu moet men niet zeggen, dat iedereen wel zulke rekensommetjes maken kan, want de man heeft deze simpelste van alle voeding op zichzelf toegenast en daar het leven en welzijn volko men bij behouden. Erkend moet wor- den, dat het vóór den oorlog gebeur de, zoodat de kosten nu wat hooger zouden zijn. Ingeval iemand het recept voor dezen leefregel mocht verlangen, zaJ ik naar Denemarken er om schrijven, hoewel de post daar waarschijnlijk niet rijk van worden zal. want het tijdperk, dat de mensch at en dronk om in 't leven te hlljven Yonder meer, is al lang voorbij. We vragen nu wat lekker en smakelijk is en als je een comestiblehandel en een banket bakkerswinkel ziet. sta jc verbaasd \an het mensdhelijk talent in 't uit vinden van nieuwe lekkernijen. Het is een belangwekkend vraag stuk, of wij mettertijd met hard wer ken net zooveel zullen verdienen, dat dit eenvoudigste aller menus kan betaald worden en meer niet, omdat de rest moet worden opgebracht aanbelastingen. Plezierig zou 't niet wezen. Maar hoeveel kwalen en kwaaltjes zouden verdwijnen, ah iedereen eenvoudige kost at 1 FIDELIO

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 9