Dl OORLOG. Houtplein 6. Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET R.ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur De Bildt, 29 Noveml>or 1915. Hoogste barometerstand 768 4 m.M <e Breslaulaagste 755.2 m.lM. te Vli66ingen en Hemosand. Verwachting tot den avond van 30 November: Windmatige tot krachtigon Zui delijken tot Zuid-Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht: zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen- of sneeuwbuien. Temperatuur stijging. BAROMETERSTAND TE HAARLEM uur 747 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 765 m.M. OPGAVE VAN JOH. M. SCHMIDT Optlolen QED. O. GRACHT 47 - HAARLEM Thermometerstand 27 November Hoogste gisteren F. 61 Laagste lieden nacht F. 18 Hedenmiddag 12 uur F. 23 28 November Hoogste gisteren 9 uur V. 2i Laagetebedennaeht 22 Hoogste heden tot 19 uur K. 31 43. Get No. 26, opgehouden f 1125. 44. Get. No. 28, opgehouden t 1150. 45. Get. No. 30. J. J. GroeneveJt, I 1145. 46. Get. No. 32, opgehouden f 1200. 47. Get. No. 34, opgehouden 1 1325. 48. Een heerenhuis met tuin te Haarlem aan den Kruisweg, get. No. 68 A, J. A. M. Blansert, f 9025. DE GEMEENTEVERORDENING VAN HAARLEMMERL1EDE. Heden werd door M. de G. hooger beroep aangerfeekend tegen het von nis van den kantonrechter te Haar lem van 24 November 1.1., waarbij hij ter zake van: „In de gemeente Uaarlemmerliede en Spaarnwoude als tapper ut zijn lokaliteit of lokaliteiten toelaten van hen, omtrent wie door het gemeentebestuur is medegedeelde dat zij gedurende de vier laatstver- loopen jaren, drie of meermalen we gens openbare dronkenschap zijn ver oordeeld, dan wel dat zij bij hen als openbare dronkaards bekend staan, werd veroordeeld tot oen geldboete van f 3 subsidiair drie dag»n hech tenis,. Bedankt De heer H. W. Hofmeester, aange zocht door de muziekvereeniging „Harmonie" om weder als directeur der Harmonie te willen optreden, heeft daarvoor bedankt Arr. Rechtbank Verduistering en heling. Ten nadeele van de Pure Oil Om- pa nv hoeft eenige maanden geleden zekere J. J. K. een loopknecht aan deze inrichting twee bankbiljetten van f 100 en van f 200 verduisterd. Hij moest deze som naar het kantoor der firma Guépin en v. d. Vlugt bren gen, maar bracht de biljetten naar een tapper, L. genaamd, te Haarlem woonachtig, die ze na eenig aarzelen aannam en bij wien ze later bij een huiszoeking teruggevonden werden. K. had zich nu wegens verduiste ring, en L. wegens heling te verant woorden. Tijdens 't getuigenverhoor bleek, dat K. 't vaak trachtte te doen voorkomen alsof hij warmpjes in zijn geld zat, schoon zijn inkomen voornamelijk uit een klein pensioentje bestond. Tegen hem werd 1 jaar gevangenisstraf ge- eischt Het getuigenverhoor in do zaak 'ie- gen den kastelein L. die daarna te rechtstond1, leverde weinig bij zond ets op. De politie had over beklaagde niet te kingen. De Off. v. Justitie zeide, dat alle feiten tegen bekl. spreken, Eerst aar zelde hij, om 't geld aan te nemen en later verborg hij 'L geld op een zear verdachte plaats. Bckl. wist. zoor goed dat K. niet zoo welgesfÜeJ'd was, als deze voorgaf. liet O. M. achtte het misdrijf zeer ernstig en eischte 1 jaar gevangenis- seraf met bevel tot onmiddellijke in h< htenisneming De raadsman van den beklaagde Mr. G. A. Feits betoogde, dat het be wijs uit vermoedens zon moeten wor den geconstrueerd. Beklaagde heeft volgens pleiter niet misdadig, doch zeer onvoorzichtig gehandeld, toen hij het geld aannam. Spr. moeet zich dan Ook zeer tegen het. verzoek van inhechtenisneming verzetten. Voor 't overig© was hij van mea ning, dat bekl. niet kon worden ver oordeeld vóór onomstootelljk de schuld van den vorigen bekl. vast stond. Pleiter drong dus aan op vrij)- spraak. De Rechtbank achtte geen. termen aanwezig, om bekl. in hechtenis te nemen en bepaalde de uitspraak op 9 December o.s. Met gesloten deuren werd behan deld de zaak tergen een 16-jarigen jon gen. die beschuldigd was van brand stichting (twee maal) en inbraak. Te gen dezen Jeugdigen beklaagde werd 6 maanden tuchtschool en 6 maan den gevangenisstraf geëischt Heling. Vervolgens stond terecht Joh. de lï. een schoenmaker te Haarlemmer meer, die er zijn werk van maakt, an deren tot kippen stelen aan te sporen en zelf dan helerepractijkon verricht, In September liep hij eindelijk in den val. Ten nadleele van den heer U. stal zekere C. v. d. M. een aantal kippen en bracht die aan De H., die voor verd/er transport zorg zou dra gen. Voordat dit hem echter gehikt was, had de politie de lucht gekregen van 't misdrijf en arresteerde De II. Hij békende zijn misdaad en had zich nu deswege te verantwoorden. Uit het getuigenverhoor hleek, dat er in de streek van de Haarlemmer meer, waar beklaagde woont, zooveel kippen wonden gestolen, dat de bewo ners wunlioj>en aan opsporing en de zak-an dan ook maar op hun beloop laten. Het O. M. vond, dat deze lieler ook tot waarschuwing van zulke perso nen in de Haarlemmermeer, die half van roof leven, een zware straf ver diende en eischte 1 1/2 jaar gevange nisstraf. De toegevoegde verdediger, Mr. Hageraeier pleitte clementie. R oekeloos. Vervolgens had zich te verantwoor den G. J. du P., beklaagd van het volgende. Op Woensdag 22 Septem ber, des middags om half zes kreeg hij het waarscliuwingssoin, dat een trein uit Haarlem zou passeoren langs den overweg aan den IJdijk, waar bekl. al9 wachter dienst deed. Hij heeft toen verzuimd, de hoornen te sluiten, waardoor de vrachtrijder De R. in do meen mg verkeerde, dat al les veilig was. Hij wilde met paard en wagen patseeren, doch toen na derde plotseling do trein. Juist had de voerman nog gelegenheid 't paard weg te trekken van de rails, zoodat de trein kon passeer en. Hot bleek tijdens liet getuigen ver boor, dat over de veiligheid bij dezen overweg nog al geklaagd wordt. De bijna verongelukte voorman deelde mede. dat z.i. dit .voornamelijk te wijten is aan de wisseling van de vele spoorwegwachters, die op dezen ge vaarlijken post in functie zijn.AJIe ge tuigen verklaarden dat naar hun oor deel onachtzaamheid de oorzaak was van het voorgevallene. De beklaagde zelf voerde tot zijn verontschuldiging aan, dat hij eerst drie weken cip do zen post werkzaam was. liet O. M. achtte beklaagde schul dig. Mr. Bauduin wees ©p 't verant woordelijke van de betrekking van spoorwegwachter en eischte 14 dagen gevangenisstraf. OPLICHTING, Door do recherche is opgespoord de 15-jarige C. J. II., wonende A. L. Dy- serinckstraat, die bekend heeft, de jongen te zijn, die verleden week oen groentenkoopman in de Tulpen- straat voor 50 struiken andijvie op gelicht te hebben. WEB K LOO ZEN VERZEKER TNG. De afdeeling Haarlem van den bond von Textielarlhiiders is op haar aaiv- vraog, toegelaten tot Gemeentefonds ter bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid te Haarlem. TROUWE DIENST. Met ingang van 30 November 1915 is de bronzen medaille voor 12-jari- gen trouwen dienst toegekend aan den sergeant le kJ. H. Blindeman. GEWESTELIJKE FEDERATIE. Op de jaarvergadering der Gewes telijke Federatie Noord-Holland (Zuid) der S. D. A. P. werden tot voorzifter en secretaris gekozen de heeren Kahlman en v. Ommeren, van Haarlem, die deze functies evenwel slechts tijdelijk zullen vervullen. De benoeming van een redacteur van „De Volksstem" werd aangehouden. DE WINTER. Wordt ter gelegenheid van de 25- jarige herdenking van den strengen winter van 1890 een onbarmhartig© ijswinter georganiseerd liet heeft er veel van Het heeft de laatste nachten op ©uderwetsche wijze ge vroren en Langs de kust vertoonen zich reusachtige vluchten wilde zwa nen voor de schaatsenrijders de pleizierige herauten van langdurig ijsvermaak, voor veel anderen som bere boden van ongemak op z'n gunstigst tot bittere ellende toe. Op de slootjes in den omtrek is Zondag al veel gereden. De Haarlemsche ijsbaan is heden morgen opengesteld. Veel gebruik is er nog niet ven gemaakt, omdat het nog niet aoo hekend was. 't Zal wel drukker geworden ziin. vanmiddag,, toen er muziek was. De baan moet, naar men ons mee deelde, prachtig zijn. Nog nooit zoo mooi geweestwerd ons ge telefoneerd. In do stad liepen de jongens van ochtend al op het bevroren oppervlak van sommige singels. Zondag vermaakten zich honder den in het Kleverpark met schaatsen rijden op de bouwterreinen, die voor een groot deel door de regens der laatsie tijden onder water slaan. In de straten in het Amstordamscb kwarlier werd lustig gesleed en ge gleden. VeJe jongens hadden ook de schaatsen opgezocht, oan daarmede kunsten te verrichten op defce niet- gevaarlijke ijsbanen. Op de hoogten van Duin-en-Daal werd het aleevermaak weer in eere hersteld. Op de gladde hellingen schoten de vaarders naar bene den. Er was zeer veel belangstolling, die ook in dezen zin beloond werd, dat men meuige duikelpartij oan- schouwdo, nis een sleetje dingen deed, die ritet des sleetje-s zijn. Van ongevallen bij deze niet geheel-onge vaarlijke sport vernamen we geluk kig niet. I)e ..reparatie-inrichting", zooals de villa „Dennenoord" gekscherend wordt genoemd, hoefde geen dienst te doen. Ontvellingen waren de eeni ge blessuren. Toch «al het publiek beter moeten oppassen, dan liet Zondag deed. Wan neer het den vaarders ui at meer rulmfê 'geeft, kunnen er licht ernsti ger ongelukken voorkomen. Sneeuw en ijs hebben aan de voerlieden veel last bezorgd. Zater dag was de Amsterdamsche Vaart zoo glad, dat de wagens op den weg naar den berm gleden. Een beladen verhuiswagen heeft van 5 tot 10 uur staan tobben tusschen Sloterdijk en Halifweg. Eerst toen nog twee paar den en materiaal uit Haarlem was aangerukt, kon de wagen weer voort. Tot zoover ons winterverhaal: Van middag is het gaan regenen. Be hoort de ijspret al wéér tot het ver leden Een aanhouding. De politie heeft aangehouden L. de J., los werkman, alhier, die verdacht wordt van inbraak en diefstal in de perceel en, toebehoorende aan de fir ma's Caderius van Veen en Kreek. Zooals men zich herinnert, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. in deze beide perceelen inbraak ge pleegd en ten nadeele van laatstge noemde een 70-tal gouden ringen ont vreemd. De aangehoudene ontkent, maar de politie meent, dat zoovele feiten tegen hem getuigen (o.m. oen welgeslaagde proef met vingerafdruk ken), dat hij ter beschikking van de Justitie is gesteld. De Haarlemsche Rechercli© deed dit ondei-zoek onder leiding van den adjunct-hoofdinspecteur van politie, den heer Tenckinck. DE REGEERINGSGROENTEN. Allerlei beslommeringen in Den Haag zijn, zoo deelde men ons van morgen mede, oorzaak geweest, dat het nog wel een week zal duren voor dat de bestelde stapelgroenten hier worden aangevoerd. In liet laatst ven dene week hoopt men de vatgroenten evenwel hier te ontvangen. OVERLEDEN. Men eclirijift ons, dat de arbeider, die bij het ongeluk aan de fabriek der firma Wessanen en Laan te Wormerveer kneuzingen bekwam, overleden is in Duilsohland. waar heen de man, een Dultecher, vertrok ken was. Men zal zich herinneren, dat het ongeval ook aan een ander monteur het leven kostte. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 30 Cts. per regel. JAC. LAPP'S Heeren - Artikelen lijn nuttig» en veel ge- wensohte SI. HICOLAAS EESCHEHKEN. §t, -Nieolaas en Zwarte Piet komen altijd des avonds laat in den WILHELM1NA-BAZAR op het Hout plein vragen wat de kinderen graag willen hebben. Er is reeds erg veel besteld omdat alles zoo goedkoop en zoo mooi is. Gaat daar dus nu maar eens spoedig kijken en zegt aan Uw Ouders wat ge graag wilt hebben. Zij zullen het dan wel aan Sf. Nicolaas vertellen, die het dan gaat holen in den Uit de Omstreken H»lfw»g. Vrouwenkiesrecht Tot presidente der alhier bestaande afdeeling der Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht is in.iplaat8 van wijlen mej. Langereis gekozen mevr. Ar no! dy—Prins. Vechtpartijen. Bij twisten en vechtpartijen tus- sehen een deel der aan de Suikerfa briek tijdelijk werkzame vreemde ar beiders. j.l. Zaterdagavond, op wel ken laatsten Zatexdag&vond der werkzaamheden, ondanks het scherpe verbod daartegen, sterke drank in de keeten is gebruikt, is een Nijkerker deerlijk mishandeld, ja, zelfs wer den hem met een mes diepe sneden in den hals toegebracht de man, ge huwd en hoofd van een gezin, is eerst in die fabriek voorloopig behan deld en daarna per ontboden zieken auto naar een der gasthuizen te Am sterdam overgebracht Aan de veldwachters Kislenkas (al hier gedetacheerd) en Lokorse mocht 't gelukken den dader der messteken, een 20-jarig Noord-Brabanter, te arresteeren hij is gevankelijk-naar Haarlem overgebracht Als gevolg van een en ander was het Zondagavond in het dorp nog on rustig en moest de politie optreden. Zandvoort. VOORDRACHT. D© voordnicht voor onderwijzer aan de O. L. School aan den Hoog© weg luidt: K. H. van Gestel te Bet is i- chein, B. A_ Schouten te Zoeleai, ,M. Visser te Haarlem. ST. NICOLAAB-VIERING. Door ruime bijdragen onzer imp© zeïenen kan het Comité voor St. Ni- colaasviering met die schoolkinderen liet feest laten doorgaan voor de drie laagste klaaseu van elk der drie schou len. terwijl, als de bijdragen nog eenipszina toevoeien, ook de drie hoogste klaseen hun feest zullen krij gen. De bewaarschool viert, als vroeger Jaren, haar eigen feest. VAN HET WESTELIJK OORLOGS- TERRE1N. Fransch legerbericht i Hevige gevechten, maar zonder be langrijke incidenten. Bij een lucht gevecht viel een Duitsche aeroplane, die door een Fransohe achtervolgd werd, bij Westende in zee. Water vliegtuigen van de geallieerden de den met hun geschut een aanval op de booten, en boorden één vaartuig in den grond; een aantal bommen werd op de loodsen geworpen. Ten oosten van Mülhausen verniel den drie vliegtuigen in een hevig luchtgevecht een Duitsche vliegma chine, en noodzaakten een tweede te landen. OOSTELIJK OORLOGSVELD. Van den Russischen staf: Behalve een zwakke, dadelijk mis>- lukite poging der Duitschers om die Russische linie in de streek van de Aa ten W. van het Babaig-meer aan te vallen, is d© kalmte aan het go lueele front volledig geweest. UIT RUSLAND. DE NIEUWE LICHTING. Officieel is in Rusland bekend go-' maakt, dat de jonge mannen, die in 1897 zijn geboren en die onder nor male omstandigheden eerst in 1918 onder de wapenen zouden moeten ko men, nu in 1916 zullen moeten opkm men. ZUIDELIJK OORLOGSVELD. Ttaliaansch legerbericht: De aanvallen op de hoogten ten noordwesten van Görz worden met succes voortgezet; sterke loopgraven werden door de Italianen veroverd. De Italianen begonnen terrein te win nen in de richting van de rivier en maakten 115 man krijgsgevangen. In de nabijheid van Oslavia ver overden de Italianen na een hevig ge vecht een hoogte, waarbij zij 261 man gevangen namen. Op het overige front maakten de Italianen eenige vorderingen. DE RUSSEN IN PERZIë. PETROGRAD, 28 Nov. (P. T. A.) In Perzié, ten zuiden van het Urmia- meer, raakten de Russen slaags met Turksch-Koerdische benden, die door de Russen op de vlucht werden ge dreven naar Turksch grondgebied. Van de richting van Teheran valt sedert dé aankomst van Russische troepen in de steden Engliijnian en Keredj niets mede te deelen. VAN DE ZEE. 't Wolffbureau seint uit Berlijn: •Het bericht dat de kleine kruiser „Frauenlob" door een duikboot der geallieerden In den gron# zou zijn gehoord, is onjuist. UIT BNGBLSC H-INDIë. De Engelsche staatssecretaris voor Indië meldt, dat in het gevecht bij Aesiphon 1300 Turken gevangen ge nomen zijn. De Engelschen hadden in dit gevecht 2500 gewonden. De onderstaande telegrammen rtfn ontleend aan net Algemeen Sandelsblad. DE STRIJD IN RUSLAND. WEENEN, 29 Nov. (Korr. Bur.) Het oorlogspersbureau meldt In het Russische legerbericht van 25 November wordt gezegd, dat Rus sische troej>en bij Siemikolsje de Oos- tenrijkeche stellingen aanvielen en do Oostenrijksche troepen aan de Strypa hebben teruggeworpen, waarbij hon derd dooden op het slagveld bleven, terwijl vele in de rivier verdronken. Dit bericht kan slechts betrekking hebben op een schermutseling op de Mogila-hoogte ten zuidoosten van Siemikofsje. Toen de Russen hun front zuidoostelijk van de Strypa ach- terwaarts verlegden, werden Oosten- rijk60he patrouilles ter verkenning vooruitgeschoven op de Mogilahoog- te. In den nacht van 23 November de den twee Russische bataljons een aanval op die hoogte, waarbij do Oos tenrijksche patrouilles natuurlijk te rugtrokken. De Russen kwamen in 't artillerie- en infanterievuur en moes ten onder zware verliezen snel terug trekken. Vervolgens werd de hoogte door de Oostenrijkere veroverd zij is nog steeds in Oostenrijksoh bezit. VEREENIGDE STATEN. DE COMPLOTTEN. NEW-YORK. 29 November. (Reu ters bijz. dienstEr zijn weer nieu we ontdekkingen gedaan in verfcand met het Duitsche complot legen de schepen, die munitie voor de gealli eerden vervoeren. De verklaringen van den Vrijdag te San Francisco ge arresteerden Crowley zijn aan de au toriteiten te New-York medegiedoold, Er moet uit blijken dat de samen zweerders in verechillende deelen van het land aan het werk waren, en dat ze van New-York uit van geld werden voorzien, waar blijkbaar het hoofd kwartier was gevestigd. Een federaal ambtenaar verklaarde, dat men door cheques en postbewijzen op het spoor is gekomen van een groep mannen te New-York die de zaak financeerden en eenige bankiers en een buiten- landsch diplomaat zijn er bij betrok ken. De regeering zou krachtige maatregelen willen nemen tegen de schennors der Amerikaansche neutra- li teiL Uit Detroit komt het bericht, dat daar een zekere Waller Brown, ook wel L. J. Smith genoemd, ie gearres teerd als medeplichtige van Crowley. De autoriteiten hopen van hem bewij zen tegen Crowley te krijgen. DE STRIJD IN SERVIé. LONDEN, 29 Nov. (Renter). In een bespreking van het Duitsche leger bericht, waarin wordt gezegd, dat de groot© operatiön tegen Servië nu zijn geëindigd, zegt cte „Times": De op somming van de legers die gebruikt zijn om het arme kleine Balkan volk te verpletteren, waarmee Oostenrijk^ Hongarije eerst alleen Rel meende te kunnen klaarspelen, tot bittere erva ring andere leerde, ontneemt wel iets aan de glorie van de krijgsverrich tingen, hoezeer die echter er op 1» rokend zijn de andere Balkanstaten te intimideeren. Mackensen's. legeir, het Oostenrijk scli© leger van von Kö- vess. versterkt door Duitschers onder von Gollwitz en dan nog twee Hul igaarsche legers aa.n den flank, wa ren noodig om de Serviërs in de ber gen te drijven, waar men naar het schijnt het boter acht hen niet te volgen. Al die beschikbare krachten van twee machtige rijken, geholpen door de volle kracht van de machtig ste der Balkanstaten, waren noodig voor deze taak en verheffen ach er op dat ze hun taak volvoerden, niet tegenstaande het Servisclie leger nog is blijven bestaan LONDEN, 29 Nov. (Router's bijz. dienst). De „Daily Tel." verneemt (l d. 82 Nov. uit Athene: Kolonel Vas- silsj seint van het front bij Prizerend via Durazzo aan de Servische regee- ring, dat hij van plan is naar Skar- tori te gaan. Het Servische leger ver dedigt de passen waardoor de wegen van de Kossowovlakte naar Prizrend en de Star Planina leiden. Het volbrengt don terugtocht uit de stellingen aan de vroegere Turkaoh- Servische grens in goede orde, ©n lijdt daarbij slechts geringe verliezen terwijl het zijn samenhang behoudt en zijn artillerie eaiz. meevoert. Dui zenden vluchtelingen zijn in de vlakte van Kossowo achtergelaten. Men heeft besloten tot den temiigi- tocht naar Skoetari en Dnrazzo; de voorhoede is reeds Albanië bij Ljoem- koela binnengerukt. Wat van de ar tillerie enz. niet kan worden meege voerd, zal worden vernield. De kolonel zegt verder, dat allo Itoop om Monastir te redden is op gegeven; de Bulgaren zullen morgen te Monastir zijn; de stad is geheel ontruimd. ZeJfs de Servische consul, d-io verleden week weigerde te ver trekken, is afgereist en te Fiorina aangekomen. Een Bulgaaracih deta chement heeft de brug over de Tsper- na bij Tsjokrikrei, vier mijlen ten westen van Monastir, bezet. Men ve-r- wacht, dat zij heden te Kenall ko men, waardoor de spoorweg naar de Grieksche grens zal worden afgesne den. Kolonel Vassilsj zal met zijn troe pen westwaarts naar Resua terug trekken, om vandaar naar El Baspan in Albanië te gaan. GRIEKENLAND EN DE ENTENTE. ATHENE, 29 Nov. (Reuter). De ïogeerlng heeft nog niet geantwoord op het verzoek der geallieerden, tot opheldering van sommige punten van de in de nota van Vrijdag neerge legde wenschen. De Grieksche regeering zaJ de voor stellen, bespreken in dezeifde rust, als bij het antwoord op de vorige nota. Griekenland is bereid in beginsel elk verzoek in te willigen, dat geen open lijke schending is van de neutraliteit of te kort doet aan de souvereinc rechten. AAN DE D RDAINELLEN. PARIJS, 28 Nov. (Reuter). De Tur ken gebruikten in een gevecht met de Engelschen voor de eerste maal ver stikkende gassen, echter zonder re sultaat Amsterdamtelie Bears. Openingskoersen van 29 November 1915. HOLLANDSCHIL HANDELS BANK. 5 ipCL .Nederland 101 9/16. 5 .pCti Ned.-Indië 100 3/8. Amsterdam Rutober 194—195w- Gec. Holl. Petr. 156. Kon. Ned. Petroleum 514 1/4. Orion 56. Denver 16. Erie 41 1/2, Kansas 31. Missouri 8 1/2. South Rail 22 1/2. Union Pacific 135 1/4. Studebaker 150-55. Anaconda 170 1/2. Am. Car. en Foundry 76 1/4. Am. Hide en Leather 53 1/2. Cm. Cigar 58. Cm. Steel 82. Cm, Marine 18 1/2. Pref. idem 67. Marinebonds certif. 86. Sport en Wedstrijden CONGRES VOOR WATERSPORT. Woensdag wordt te Amsterdam het Congres voor de Watersport in Am sterdam plechtig geopend door Prins Hendrik. Om vijf uur worden de congresle den door het Gemeentebestuur van Amsterdam in het Raadhuis ontvan gen. 'Donderdag heeft de Algemcene Vergadering van het Congres plaats in de aula van de Universiteit. Daar zullen verschillend© rapporten wor den uitgebracht. Dee avonds heeft een ontvangst der congresleden plaats in „Trianon" door de Kon. Ned. Zeil en Roeivereenlging. De Algemcene Vergadering van Vrijdag (waarop de heer B. Stepban w. i. een voordracht houdt over boot- motoren), wordt gevolgd door een Thee, die door de Kon. Ver. voor Wa tertoerisme wordt aangeboden, en 'aavonds heeft een feestavond plaats, aangeboden door de in Amsterdam gevestigde watersportverenigingen. Zaterdag wordt voor 't laatst Alg. Vergadering gehouden. Een avond zwemfeest in het Zuiderbad besluit dezen dag. Een thee, den Congresleden en hun dames aangeboden aan boord van het s.6 ,J. P. Coen" door de Stoomvaart- Maatschappij „Nederland" is het slot nummer van hot programma. GRONINGEN HULDIGT JAAP EDEN. Jaap Eden is Zondag te Groningen, zijn geboortestad, gehuldigd. Ter ge legenheid van zijn jubileum had zich een comité gevormd, dat den oud wielrenner en schaatsenrijder op het station ontving. Dit comité wa# sa- mengesteld uit de heeren H. Muda G. J. Lippenkhoff, S.K. de W'aard en J. J. van Zeilen. Nadat een iijtoer door de stad wa£ gemaakt, had in café „De Unie" eet recht gezellig diner plaats verschil- lende figuren uit de sportwereld na men er aan deel. zooals H. Poll, S. K. de Waard, R. Bierema, J. Cohen e. a. De heer Lippenkhoff bracht Eden's grootsche daden op sportgebied in herinnering. De lieer C. L. F. Sarlet, lid van de huldig'ingScommissie te Amsterdam, hield een toespraak, waarin de geboortestad van den jubi laris niet vergeten werd. Des avonds werd een feest gehou den, waar de heer Muda de feestrede uitsprak. Op dit feest werd aan den jubilaris een stoel met inscriptie en een enve- 1 loppe met inhoud aangeboden. Burgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN: 26 Nov. J. M. ZwartsLodder Ö-. 28 G. J. PotRink z. C. F. Nicolai Meijer d. 27 A. A. Glatz-v. Hint© d. 28 .T. v. d. Schaar—v. Hulzen <L OVERLEDEN: 27 Nov. TL P. v. d. Velde—Volgraaf, 77 j., Hooimarkt. Binnenland Dr. H. P. VAN PRAAG. Te Oudewater is overleden dr. H. P. van Praag Sr., in den ouderdom van bijna 89 jaren. Gedurende onge veer 65 jaren was liij als geneesheer werkzaam. DOODGESTOKEN. Uit Soerabaja werd aan de „Loc." bericht dat een matroos van het stoomschip „Banton", na eerst een anderen koelie te hebben geslagen, door een koelie met een mes werd ge stoken. De man die aan de gevolgen overleed, noemde zich Wygóhere. Vermoedelijk was dit echter een valsche naam, daar hij zich in Neder land had laten aanmonsteren, om aan den dienstplicht te ontkomen. PROF. DR. J, KRAUS. liet lid van de Eerste Kamer, prof, dr. J. Kraus zal Zaterdag a.s. in zijn hoedanigheid van voorzitter van den raad van beheer der Nederlandsch- Indische spoorwogmaaterhappij per stoomschip Prins der Nederlanden naar Java vertrekken. Het doel van deze reis is liet maken van een in spectietocht langs de lijnon van ge noemde spoorwegmaatschappij. De lieor Kraus denkt omstreeks Moi 1916 hier te land© terug te keer en. AMBULANCE VOOR DUITSOH- LAND. De onder leiding van prof. Lenz te Amsterdam gereed gemaakt worden de ambulance zal, naar de „Nederl." meldt, over enkele woken naar Zuid- Oost-Duitsehland vertrekken. Zij zal beslaan uit ongeveer 40 diaconessen en verpleegsters. Eerstgenoemd en werden tijdelijk afgestnan door eeni ge Diaconessenhuizen in ons land. VLIEGMACHINE GEDAALD, 't Persbureau Va* Dias meldt ona uit Abcoude Zaterdagmiddag ongeveer 3 uur daalde in den Öostzijdschen polder tueschen Abcoude en Banrnbrugg© een vliegmachine. Do inzittenden bleken te zijn de 2de-luitenant-vlieger van Wulfften Palthe en de lste-luilenant- waarnemer Do Brouw. Deze hadden een groote reis achter den rug. want na over Soheveningen, Katwijk en Haarlem gevolgen te zijn, waren zo op weg naar Soeslerberg. Doch bo ven Abcoude deed de motor erg vreemd en besloten de inzittenden een noodlanding te wagen. Het ter rein vlak achter de spoorbaan leen de zich vrijwel voor dit doel en ging voorspoedig./ Al spoedig bleek, dat een onbekend defect aan den motor het weder opstijgen onmogelijk maak. te, zoodat daan an moest worden af gezien. Een militaire wacht werd bij het vliegtuig geplaatst ter afwachting 4-an de komst van mecanicfena. Berichten ons gezonden door het Iiaagsch Correspondenlicbureau TIJDELIJK GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS. De nieuwbenoemde gezant in tij'- delijke en buitengewone zending bij den Pauselijken Stoel, jhr. mr. O. v. Nispen tot Sevenaer, is voornemens in de tweede helft van December a.s. naar zijn post te vertrekken. Tevens kan met zekerheid worden medegedeeld, dat de lieer van Nispen. die in de Tweede Kamer zitting heeft voor Nijmegen, zich voor een verkie zing niet meer beschikbaar zal stel len. Waar het einde van den oorlog nog niet te voorzien is en. uiteraard dus ook niet het einde van zijn tij delijke zending bij het Vaticaan, acht de iieer Van Nispen hot niet geraden, in de belangrijke parlementaire pc- riode van thans, den Kamerzetel voor Nijmegen goruimen tijd vacant to laten. De Hoog© IJaad verwierp het cassa tieberoep tegen het vonnis der Haar lemsche Rechtbank, waarbij G K., tuinder te Heeemskerki, veroordeeld was tot 50 boete subs. 15 dagen hechtenis, wegens als onderhoud- piichtige \an liet schoolpad te Heems kerk nalatig zijn in het herstel van dat pad. Niet ontvankelijk werd verklaard het cassatieberoep van L. P., die door den kantonrechter te Haarlem veroordeeld was wegons het niet vol doend voorzorgen nemen tegen het door zijn hond opsporen van wild. De Nationale Tentoonstelling van Kunstvoorwerpen, die in Pulchri to 'e-Gravenhage onder voorzitterschap van de Koningin is gehouden en waarvan de opbrengst ten bate van liet K, N. S. C. komt, heeft ongeveer /15S 000 opgebracht MINLSTER PLEYTE. Naar vernomen wordt is de toe- eland van Minister Pleyte nog sleede vooruitgaande.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 2