De Europeesche Oorlog. Alleen op de Wereld TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD (BAANDAG 29 NOVEMBER 1615 Meer leradigMff aan 't Wostelljk front. Kalmte op 't Oostelijk oorlogs veld. 't ItaliaansGliB offensief op 't Zuidelijk front danrt voort. Ce strijd ln Servië. De Dnltschers verklaren in dan veldtocht tegen Sorvlë 100.000 gevangenen gemaakt te bekken. Officieel nieuws. Aan de stafberichten ontleenen we: WESTELIJK OORLOGSVELD- Van den DUITSCHEN etaf: Van Z a ter dag: Niets bijzondere. Van Zondag: Duitsehe troepen bezetten, nadat zij met 6ucees een mijn hadden laten springen in de buurt van Neuville (tusschen Atrecht en Lens), den ont spanen trechter en maakten eenige krijgsgevangenen. Op verschillende punten van het front gevechten, met handgranaten en werpmijnen. In Champagne en Argonne betoon de de Fran-scbe artillerie levendige activiteit. Van den FRANSCHEN staf: Van Zaterdag: Vrijdag is eon Duitsch vliegtuig in de Aisne gevallen, op eeaiigen aü- stand ten Oosts» van Berry au-13ac. De vliegers wisten, al zwemmende, ie ontkomen. Lenige granaten uit Fran- sohe batterijen hebben nog denzelfden dag het toestel vernield. Van Zondag: .Levendige artillerie-acties in België en ten zuiden van de Somme. Franeche artillerie vernielde ten noorden van St. Mihiel een batterij van de Duitscher6. Thans 's gebleken, dat de gasaan val van do -Duitschers bij Béthincourt een volkomen mislukking was. Er werden achtereenvolgens drie gas wolken verspreid, die gevolgd werden door een hevige beschieting. Fran eche artillerie verhinderde echter den Infanlsrie-aanvaL In Arlois een veelbewogen nacht, gevechten, werpen van torpedo'6 en granaten op het fortje van Givenchy en in de streek tusschen Rooklincourt en Chanteclair. Ten noorden van het Labyrinth de den do Duitschers, nadat zij eop mijn hadden laten springen voor een der Fransch-a werken, een aanval met één compagnie. Het hevig gevecht liep gunstig voor de Franschen af, 't gelukte den Duitschers niet de Fran eche loopgraaf te bereiken, zij' kon den alleen den trechter bezetten. Zaterda-' wierpen Franeche vlieg tuigen t'O bommen op het station van Troyon en noodzaakten twee Duitsehe kabelb. llons tot dalen. Zondagochtend schoot een der Franschn vliegers ten noordoosten van Thezey St. Martin in de streek van Pout-k-Mousson een Duitsch vliegtuig naar beneden. Het viel bin nen de linies van de Duitschers. OOSTELIJK OORLOGSVELD. Van den DUITSCHEN staf: Van Zaterdag: Niets nieuws. Van Zondag: Een Russisoh vliegtuig werd bij Uusclüof (t»n zuidwesten van Jakob- stadl) door maohine-geweren naar beneden geschoten. Het viel neder tusschen do beiderzijdsche stellingen en werd gedurende den nacht door Duitsehe patrouilles geborgen. Van den OOSTENRIJKSCHEN staf: Van Zaterdag: Geen verandtoringen. Van Zondag: Geen gebeurtenissen van belang. Van den RUSSISCHEN staf: Van Zaterdag: Behalve een nieuwe mislukte po ging der Duitschers om de onlangs door hen verloren loopgraven ten Noordon van het SwenUmmeer te her overen, is do dag van Vrijdag op het geheele front rustig voorbijgegaan. ZUIDELIJK OORLOGSVELD. Van den OOSTENRIJKSCHEN staf: Van Zaterdag: De Italianen deden Vrijdag aan vallen langs het gehele kustfront Aanvallen op Ü'«t r.'ijksche stel lingen op den Mrzli Yrh en ten zui den van dezen berg weiden ten deele in een gevecht van man tegen man, met zware verliezen aan de zijde van de Italianen afgeslagen. Van het bruggehoofd van Tolmein stuitte de Oostenrijksche artillerie elke poging tot eon aanval. Ook bij Pluva deden de Italianen een vergeefschen aanval. Het hevigst waren de gevechten aan het bruggehoofd van Górz. Bij Oslawya sloegen afdeelingen van een Oostenrijksch infant ea'ie- regimont zesmaal een Italiaansche bestorming bloedig af. Ook de hevige aanvallen der Ita lianen op Pevma en de Pcwïgora-hoog. ten hadden geen succes. De stad Górz wordt voortdurend met zwaar geschut beschoten. Een dor Oostenrijksche vliegers noodzaakte in een luchtgevecht een Italiaanschen tweedekker te dalen, dicht bij San Lorenzo di Mtossiu. waar het Italiaansche vliegtuig door Oos tenrijksche artillerie stukgeschoten werd. In don sector van de Dobcrdo-hooa- vlakte hebben de Oostenrijkers na het gevecht aan de noordelijke hel ling van den Monte San Michele hun gevechtsfront totaal behouden, aan de zuidelijke helling werden aan\ al9- bewegingen van de Italianen reeds in den aanvang door geschutvuur ver hinderd. Aan het Tiroolsclie front werden op zichzelf staande aanvallen der Ita lianen in de Dolomieten verijdeld. Van Zondag: De Italianen zotten hun vergoef- sche aanvallen op het goheole kust front voort. Vooral Zaterdag kwamen deze hun op bloedige verliezen te staan. Het hevigst was het gevecht aan het bruggehoofd van Görz, waar de Italianen door onophoudelijke aan vallen met steeds weder versche, ster ke troepen, vooral bij Oslavija, langs den weg poogden door te breken. Ge durende korten tijd was de bergtop ten noordoosten van de 6lad in han den van de Italianen. Na een hevig vuur van- de Oostenrijksche artillerie heroverden de Oostenrijksche troepen echter al hun oorspronkelijko loop graven stormenderhand. Ook in het zuidelijk gedeelte van de Podgora-stelling drongen de Italianen binnen, ze werden er echter uitgedre ven en daarna nog krachtdadig be schoten. Het terrein voor het biugge- hoofd is met lijken van Italianen be zaaid. Bij Oslavija alleen liggen er oneer dan 1000. Even vruchteloos waren alle aan vallen der Italianen in den noorde lijken Isonzo-sector, bij Zagora, Pla- va, op verechillendo punten van het bruggehoofd van Tolmein aan de Mrzli Vrh, waar 400 dooden: voor het Oostenrijksche front liggen, en op de Vrsi opstelling. Het Isonzo-front is geheel en al i handen der Oostenrijksche troepen. Van den ITALIAANSCHEN staf; Van Zaterdag: In het gebied van den Monte Nero hebben de Italianen bij een aanval op den Mrzli 210 maakt, o.w. 5 officieren. Ten N.W. van Górz wordt zonder ophouden gevochten; de Italianen hebben er 3J man gevangen geno men. Op het Karstplateau artillerioge- veChten. Italiaansche infanterie heeft daar het gewonnen terrein versterkt en tegenaanvallen afgeslagen. De Ita lianen hebben er 89 man gevangen genomen. De geveohten In Servië. STAFBERICHTEN. Van den DUITSCHEN staf: Van Zaterdag: De Oostenrijksch-Ilongaarsche troe pen zuiverden het terrein van Mitro- witza tot aan de Klina van Serviërs. Hot aantal gevangenen, om en in Mi- ti'ovvitza, bedroeg 1700. Westelijk van Pristina zijm de hoog ten op den linkeroever der Sitnica door de Duitsehe troepen bezet. Hier vielen den Duitschers nog 800 gevanr genen in handen. Ten Z. van de Drenica overschre den de Bulgaren de linie Goles Sumlja—Jczeroc—Ljubotin. Van Zondag: De vervolging der Serviërs wordt voortgezet. Ten zuidwesten van Mitrowitza werd Rudnik bezet. Meer dan 2700 ge vangenen vielen in handen van de Duitsch-Ooetenrijksche troepen en een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal werd buitgemaakt. Met de vlucht van het geringe over schot van het Servische leger naar 't Albaneesclie gebergte zijn de groote operaties afgeloopen. Het naaste doel, de opening van een vrije verbinding met Bulgarije en het Turksche rijk is bereikt. De staf geeft vervolgens een kort overzicht van de Servische krijgsbe drijven en besluit Noch onbegaanbare wegen noch on toegankelijke diep onder de sneeuw bedolven gebergten, noch het ontbre ken van reserves en van schuilplaat sen hebben het voorwaarts dringen ook maar eenigszins kunnen beletten. Meer dan 100.000 inan, d. i. bijna de helft van het gchecle Servische leger, zijn krijgsgevangen gemaakt. Kanon nen, waaronder zware, en een op het oogenblik nog niet te schatten hoe veelheid ooriogsmaterieel werden buitgemaakt. De verliezen der Duitschers, hoe zeer zij ook te betreuren vallen, kun nen matig worden genoemd. Van ziekten heeft de troep in het geheel n:et te lijden gehad. Van den OOSTENRIJKSCHEN staf: Van Zondag: De aan de noordelijke grens van Montenegro 6trijderide Oo6tenrijkscli- Honganrsche troepen sloegen de Ser viërs terug over den Metal ka-pas. Ook het grensgebied van Celebic werd van Serviërs gezuiverd. Er werden wederom 300 man krijgs gevangen gemaakt. Do Bulgaren bezetten GoleslBrdo ten zuidwesten van Pristina en de noogten ten westen van Perlzowitsj. Van den BULGAARSCHEN staf: Van V r ij di a g: De vervolging van de Serviër» door Bulgaarsche en Duitsehe c-n Oosten rijksche troepen in de richting van Prizrend en Ipek duurt voort. Er werden 3500 man gevangengenomen. De Bulgaren maakten verder acht kanonnen, vijf munitiewagens en veel materieel buit. Op den spoorweg Fe- riswits—Pristjina hebben de Bulga ren drie locomotieven en 100 waggons buitgemaakt. Van den FRANSCHEN staf: Van Zaterdag: Do Duitschers blijven nog steeds versterkingen naar Bulgarije zenden, ten einde het hoofd te kunnen bieden aan den dreigenden Russische» in val. De Duitsehe bladen schijnen trou wens zeer goed ingelicht te zijn om trent de concentratie der Russische troepen in Bessarabië. Graaf Reventlow schrijft in de „Deutsche Tageszeitung". dat hierin eeui nieuw eieinent schuilt, hetwelk wel in staat is, onrust in Duitschlona te wekken. PERSBERICHTEN. De oorlogscorrespondent van het Berliner Tageblatt meldt uit Sofia dat do gevechten in den slag bij Pristina, die 10 dagen heeft geduurd, tot de hevigste in den oorlog tegen Servie behoore». Meer dun 20.000 ge vangenen liobben de Serviërs in den loop der gevechten verloren: hun ver liezen aan dooden ou gewonden zijn niet minder, terwijl vrijwel hun ge heele trein en aitilleriepark in han den der Duitschers en OosU-ni ijkers zijn gevallen. Niet beter dan de Ser viërs vergaat het den Franschen in het gebied van Kriwolak. Men krijgt den indruk dat do goallieerden het nuttelooze hunner onderneming zelf De Voss. Ztg. ontleent aan een tele gram uit Monastir aan de Secoio dat de Serviërs hun laatste poging om <ixrr te breken, zullen doen. Terwijl hun geringe noordelijke strijdkrach ten den, Duïtschen opmarsch trach ten tegen te houden, wil de Servische hoofdmacht een aanval op Oesjkocb eu Koemanowo wagon, ten einde door te breken en zich met de Fran schen te vereenigen. Reuter saint via Londen: Het voornaamste deed van het Ser- isclie leger is genoodzaakt geweest over de Albaheescho grens to trek ken. Het moesft do zware artillerie achterlaten, ten gevolge van gebrek aan transportmiddelen en van do slechte wegen. De Serviërs nemen nieuwe stellingen in, evenwijdig met de Albanische grens. Zij zoeken Ut vens verbinding met Durazzo, oin duardoor aanvulling van levensmid delen te verzekeren. De Bulgaren blijven waar zij zijn, maar do Duitschers rukken op naar Monastir. 't Weensche correspondentiebureau seint uit 't Oostenrijksche oorlogs- perskwartier: „Naar aanleiding van enkele pu blicaties (waarin de Oostenrijksch- Ilongaarsche troepen van wreedhe den in Servië worden beschuldigd/) kan worden vastgesteld, dat de mees te dier verhalen verzonnen zijn. De OosAënrijksch-Hangar^rsche troepen hebben in geen enkel geval oorlog ge- voerd tegen de ongewapende bevol king, en nooit zijn geheel© plaatsen, voor het verraad van enkele perso nen, gestraft. Het is wel eens voorge komen, dat do bewoners van een plaats, waarin Oostenrijksche troe pon binnenrukten, later deze troepen overvielen. In een stad waar Oosten rijksche troepen binnenrukten, strooi den vrouwen en meisjes bloemen op hun weg, en toen de Oosten rijksche troepen uiteengingen en zonder arg waan in de straten liepen, werden zij door geweervuur overvallen. Zulke daden zijn in enkele plaatsen voor gekomen; de daders werden dan op gespoord, voor den krijgsraad ge bracht en doodgeschoten, en het ge beurde in de oflicieele Oostenrijksche berichten gepubliceerd. Maar behalve deze gevallen is het nooit voorgekomen, dat de soldaten van de wapens gebruik maakten te gen ongewapende burgers of tegen do noncombattani'e bevolking". Reuter seint uit Salonika van 27 November: De toestand aan het Iront der geal lieerden is sedert twee dagen onver anderd Op de Engelsche linies is het rustig; versterking en provisie komen geregeld aan. Ten gevolge van do sneeuwstormen zijn de operaties op het oogenblik ge staakt, er zijn Vrijdag echter nog eonigo schoten gewisseld tusschen Fransche en Bulgaarsche voorposten. Er is geen nader bericht ontvangen omtrent de bewegingen van de Servi sche legers of om tien t die Oostenrij kers en Duitschers. Men weet echter dat deze den Sandjak zijn binnenge rukt. Het eigenaardige van den terug tocht der Serviërs is, dat hun verlie zen aan manschappen tot dusverre niet bijzonder groot zijn geweest. De Bulgaren vielen de Serviërs aan ten zuiden van Prilop en noodzaak ten hen tot dan terugtocht, de Bulga ren verzuimden echter hen te vervol gen. Men acht liet zelfs twijMachtig of do troepen der aanvallers de ver volging w-el zouden kunnen voortzet ten en wel wegens den toestand der wegen, die ten gevolge van den vroeg ingevallen winter slecht, zoo niet begaanbaar worden. De winter is in den Balkan vroeger begonnen dan gewoonlijk en bet ziet er naar uit alsof het een strenge w ter zal worden. Het behoeft derhalve geen verwondering to baren, zoo ei een stilstond komt in den veldtocht Verder seint Reuter nog uit Salo nika Volgens hier ontvangen berichten doen cl9 Buigaren aanvallen op Kroes- jowo, ten Noorden van Monastir, waar dientengevolge een paniek heerscht. De Servische minister van Oorlog liet in het Atheensche blad „Hestia" de volgende verklaring publiceereu: „Do krijgsverrichtingen van het Servische leger zijn allesbehalve ge ëindigd. De Servische strijdkrachten zijn feitelijk nog intact. De Serviërs verloren tot dusver 35.000 man aan dooden en gewonden, en 20.000 wer den er gevangengenomen. De rest bo draagt ongeveer 200.000. De Serviërs komen alleen zware artillerie te kort. De intendance werkt uitstekend, dank zij de Fransche organisatie, en het moreel der Servische troepen is on verzwakt. Niettemin voelen do Serviërs de moeilijkheid der positie^ vooral wat het tekort aan munitie betreft. Griekenland en de entente Reuter seinde achtereenvolgens uit Athene: „De gezanten der entento-mogend- heden hebben Zaterdag een nieuwe gemeenschappelijke nota aan de Grieksche regecring overhandigd, ten vervolge op die, welke 3 dagen geleden is ingediend. De nieuwe nota-, die verschillende bijzonderheden ba handelt, moet eveneens zeer belang rijk zijn. Na liet bezoek der gozanten heeft minister Skoeloedis een onderhoud gehad niet den koning. Daarna werd een ministerraad gehouden". De nieuwe nota der entente duidt nader de materieele beschikkingen aan, die de entente-mogend heden van de Grieksche regeenng vorwach ten, in overeenstemming met dc be ginselen, in de voorafgaands nota vervat. De entente vermoedt, dat Griekenland zich niet zal verzetten tegen de praktische verwezenlijking dezer beginselen, vooral niet nu de ■elwillende maatregelen der entente- mogendheden ten aanzien van den Griekschen handel voor den vervolge de gemakkelijke voorziening van alle benoodzgdheden hebben gewaar borgd". .,Van gezaghebbende zijde wordt verzekerd, dat de Grieksche regee nng waarschijnlijk aan de entente zal voorstellen om militaire deskun digen te lienoemen, die samen met den Griekschen generalen staf de eischen aangaande Saloniki, vervat in de nota van Zaterdag zullen be handelen". Uit Saloniki seinde Reuter: De bevelhebbers der gea.lieerden hebben de officieel© mededeling ont vangen, dat Griekenland waarborgen heeft gegeven voor de vrijheid handelen der Engelsche en Fran legers op den Balkan. Dit heeft een aanmerkelijke ontspanning en vol doening gegeven. Hava seint uit Athene: Zaterdag heeft het volk te Athene wederom gelegenheid gehad te doen blijken van zijn ware gevoelens je gens Frankrijk. Na een feestmaal, door professoren en studenten van de universiteit aan Denys Cochin aangeboden te Phalvion (oude haven van Athene;, werd 's middags een receptie gehouden in het Raadhuis. Een ontzaglijke menigte begeleidde den Franschen minister en bracht hem wanne ovaties. De Daily Chronicle bericht uit Athene: Vrijdug had te Athene een merk waardige demonstratie voor de En tente plaats, toen aan Frankrijk» ene. cialen afgezant, Denys Cochin, die de gast was van het gemeentebestuur, het eereburgerschap der stad werd aangeboden. Juichende menschenniassa's, die de nationale vlaggen droegen, geleid den den minister van en naar zijn hotel. Bij zijn terugkomst van de plech- tiglieid ten raadhuize werd de nieu we burger van Athene toegejuicht door duizenden menschen, die zich voor het hotel hadden verzameld. Denys Cochin verscheen op het balkon en hield een welsprekende en treffende redevoering. Later seinde Reuter nog uit Athene: Er heersciit hier groote bedrijvig heid in dc officieele wereld. In regee- nngs- en diplomatieke kringen is men echter van meening, dal er geen aan leiding is tot ongerustheid. Men vertrouwt, aat er wel een op lossing zal worden gevonden voor de quaesnes van militairen aard, mits geen poging wordt gedaan om Grie kenland te dwingen de neutraliteit op te geven. De toestand is in het algemeen be moedigend. 't Wolff-bureau seint uit Weenon ln een bespreking van het ant woord van Griekenland aan Ue en tente zeat het „Fremdenblatt" Hoe bescheiden waren de eischen, inder tijd door Duitschland aan Belg steld, vergeleken bij de onmatige eischen van Engeland eu Frankrijk aan Griekenland, en welk een etor van verontwaardiging verhief zich te gen Duitschland, dat als schender van het volkenrecht, verachter verdragen en vijand der beschaving werd gebrandmerkt. De Engelsche regeering heeft daarvan liet weikonu voorwendsel gemaakt om zijn lang voorbereiden aanval tegen Duitsch land den schijn van bescherming der zwakken te geven. Het blad constateert verder, dat i Oostenrijlt-Hongariie en zijn bond- 1 genooten er nooit aan gedacht hebben Griekenland tol prijsgeving van zijd onzijdigheid te dwingen zij hebben altiid de ernstige beweegredenen bo seft. die Griekenland licbben bewogen bij haar zeker niet onwelwillend! houding jegens de entente te blijven. Wat zouden onze vijanden ver volgt het „Fremdenblatt" e-n •solijk misbaar hebben gemaakt, als Oostenrijkseh-Hongaarsehe of Duitsehe troepen to Saloniki waren geland, of door Griekenland naar do Bulgaarsche grens waren getrokken. En het blad besluit met de woorden Griekenland blijft onzijdigde en tente heeft opiiieuw een zware ne derlaag geleden. BULGARIJE EN GRIEKENLAND. Havas seint uit Athene De Bulgaarsche militaire attaché te Athene is naar Bulgarije vertrok ken. Volgens het blad „Patris" ver moedt men ln diplomatieke kringen, dat hem is opgedragen een deel der archieven van het Bulgaarsche ge zantschap naar Sofia over te bren gen. Eenige dagen geleden zijn reeds de gezinnen van den eersten gezant schapssecretaris en.van den tolk uit Athene vertrokken. „Patris" legt verhand tusschen dit vertrek en het bericht uit Sofia, volgens hetwelk Bulgarije voornemens zou zijn, het Grieksche grondgebied te schender», ten einde de entente-troepen en de Serviërs aan te vallen. Op Zee. IN OOST- EN MIDDELLANDSCIlB ZEE. 't Wolfifbureau seint uit Berlijn: In de pers der enten te-mogend he den is den la&tsten tijd veel geschro- over de resultaten van den En- gelschen duikboot-oorlog in de Oost- waartegenover de duikboot-oor log der ccntralen in de Mid- deJJandsche Ze© niet van noe menswaarde beteekenis zou zijn. Bij vergelijking verkrijgt men voor het tijdvak van 1 tot 15 November de volgende uitkomsten: In de Oostzee is alleen een stoom schip (van 1016 ton) in den grond geboord. Daarentegen zijn m de Mid- dellandsche Zee, blijkens tot dusver verschenen dagblad berichten, in den zelfden tijd 27 schepen, metende 112.082 ton, vernieitigd. GETORPEDEERD. Reuter seint uit Londen Het Noorsche stoomschip „Klar"ls in den grond gehoord. Van de be manning zijn acht koppen gered. Uit d« Veresnigde Staten DUITSCHLAND EN AMERIKA. De „Times" ontvangt een tele gram uit Washington meldende, dat de „Sun" bericht, dat de onderhan delingen over het Lusitania incident tot geen eind kunnen worden go- bracht. Duitschland dringt er op aan, dat deze kwestie door het Haag- sche Hof zal worden uitgemaakt eu weigert te erkennen, dat do daad onwettig was. Volgons het blad heeft Duitschland geen schadevergoeding aangeboden. Uit Zuld-Afrlka. Reuter seiut uit Johannesburg: Voor den veldtocht naar Duitsch Oost-Afrika melden zich gemiddeld 500 rekruten per dag aan. De werkgevers te Johannesburg werken krachtig mee en hrengeu groote offers. Stadsnieuws GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woenedag 1 Lie^ cember 1915, 'e namiddags ten 1 1/2 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof). Do volgende zaken zullen aan ed orde worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift van Jlir. II. H. RöeJJ, eervol ontslag gemeente ar chivaris. 2. Voorstel B. on W., vaststelling staat eb taling uil post ..onvoorziene uitgaven", dienst 1915, met rapport Commissie van Bijstand beheer ge meen te-fi nanoen. 3. ld. id. goedkeuring rekening ge meentelijke bank van leening, dienst 1914/1915. 4. ld. id. vaststelling tarief van den onderstand voor 1916. 5. Id. id. opheffing onbewoonhaar- vcrklaring perceel Oostvest nr. 30, 6. ld. id. vergunning recht van uit gang naar Nieuwen Weg onder Ilaar- leminerliede c.a. en verhuring grond aldaar. 7. ld. id. vaststelling besluiten voor stiuat en plantsoen bestemde gronden bij de Julianastraat en de Van Eo denstraat. FEUILLETON HECTOR MALOT. Daar Capi niet in zijn taak ge daagd was, bleef mij niets anders over dan af te wachten of Zexbino ook terug zou willen k'omen. Ik kende hem genoeg om te weten, dat na een eerste vlaag van verzet, hij zioh zou onderwerpen aun do straf en dat ik hem dus weldra berouwvol voor mij zou zien. Ik strekte mij onder een boom uit Joli-Coeur had ik vastgemaakt, want ik was bang, dat hij lust zou krijgen om Zerbino te gaan opzoeken. Capi en Dolce lagen aan mijn voelen. De tijd ging voorbij. Zerbino keer de nog maar niet terug. Onwillekeu rig maakte de slaap zich van mij meester en ik sliep in. Toen ik wak ker werd. stond de zon recht boven onsuren waren er voorbijgegaan. Maar de zon behoefde mij niet tc zoggen, dat de tiid voorbijgegaan was; mijn maag-verleide me dat er Uren waren ver-streken sedert ik miin utdkje brood gegeten had. Van hun kant gavun o<-k do twee honden en Joli-Coeur mij op de duidelijkste wij ze ts kennen, dat zij honger hadden Cujii en Doles door hun beklaaglijk voorkomen, Joli-Coeur door zijne dwaze sprongen. Zerbino waa nog altijd niet terug. Ik riep, ik floot maar alles tcvcr- gee's hij venscheen niethij had fc-*rd ontbeten en lustte nu waar- 6chijn!.ji< uit onder een struik. Mijn toestand werd moeilijk. Als ik weg ging zou hij ons misschien niet kunnen weervinden, als ik bleef miste ik de gelegenheid om eenige stuivers te verdienen voor een middagmaal. En do behoefte aan dat middagmaal werd hoe langer hoe grooter. De oogen van de honden wa ren wanhopend op de mijne geves tigd en Joli-Coeur wreef zijn buik en liet nu en dan een nijdig gebrom hoo- ren. Daar de tijd voorbijging en Zerbino niet kwam, zond ik Capi er nogmaals op uit om zijn kameraad te halen, maar na verloop van een half uur kwam hij weder alleeu terug en deed mij begrijpen, dat hij hem niet ge vonden had. Wat nu te doen? Hoewel Zerbino straf verdiende on ons door zijn schuld in een alieronaangenaamsL/n toestand had gebracht, kon ik het niet over mij verkrijgen om hem te verlaten. .Wat zou miin meester zen gen, als ik hem zijn drie honden niet terugbracht. En danik hield van dien schelm van een Zerbino. Ik besloot te wachten tot den avond, maar het was onmogelijk al dien tijd werkloos te blijven met zul ke hongerige magen, want ue honger liet zich tc meer gelden i>u er niets was, dat ons eenige afleiding geven kon. Er moest iets gevonden worden dat ons alle vier eenige afleiding schonk. Ais wij maar vergeten kon den dat wij honger hadden, zouden wij hern ln deze uren van eenzame verlatenheid zeker minder voelen. Maar waarmede on3 bezig te houden? Toen ik daarover nadacht, herin nerde ik mij hoe Vitalis mij eens verteld had, dat in den oorlog, als een regiment vermoeid was door een lan gen marsch men muziek maakte, en bij die vroolijke, meesleepende melo- diën vergaten de soldaten hun ver moeidheid. Als ik nu ook eens een vroolijk deuntje speelde, zouden wij misschien ook onzen honger verge ten. In ieder geval, als ik muziek maakte en de -honden liet dansen met Joli-Coeur, zou de tijd spoediger voorbijgaan. Ik nam mijn harp, die tegen een boom stond en met mijn rug naar het kanaal gekeerd, begon Ik, na mijn personeel in orde te hebben gebracht, een dans cn daarna oen wals te spe len Eerst schenen miin acteurs niet zeer geneigd om te dansen. Het was dui delijk, dat een 6tuk brood meer in hun smaak zou zijn gevallen, maai langzamerhand kwam er meer leven bij hen de muziek had hare gewone uitwerking; wij vergaten het stuk brood, dat wij niet hadden en ik dacht aan niets anders meer dan aam de muziek en zij aan het dansen. Eensklaps hoorde ik achter mij een heldere kinderstem, die „bravo I" riep. Ik keelde mij ijlings om Een scheepje toer door het ka naal, met den stevig gericht naar den oever waar ik stond de twee paar den, die het voorttrokken, liepen op den anderen oever. Het waa een vreemdsoortig schip, zooals ik er nog nooit een gezien had, het was veel kor ter dan de pramen, welke gewoonlijk gebezigd worden voor do vaart op het kanaal en op het dek, dat slechts even boven het water uilslak, was oen soort van glazen huis gebouwd. Op de voorplecht was eene veranda aangebracht, die met slingerplanten was bedekt, waarvan de stengels, die zich hier en daar aan het glazen dak hadden gehecht, als beken van groen nedervielen. Onder die veranda zag ik twee personen; eene nog jeugdige dame met een ejlel, eenigszins droe vig voorkomen," en een knaap van mijn leeftijd ongeveer en die mij toe scheen te liggen, terwijl de dame stomL Zeker was het die knaap geweest, die bravo had geroepen. Spoedig was ik van mijne verras sing bekomen, want er was niets in die vereohijning dat mij bang inhak te; ik nam mijn hoed af om te bedan ken voor de toejuiching. Speelt go voor u pleizier? vroeg de dame mij in een vreemden tong val. Ik deed het om mijn troepje te oefenen en ookom mij eenige afleiding te bezorgen. De knaap wenkte de dame, die zich over hem heen boog. Wilt go nog wat spelen? vroeg de dame, het hoofd opheffende. Of ik nog wat wilde spelen I Spe len voor een publiek dat mij zoo juist van pas kwam. Ik liet me niet bidden. Wil u een dans of eene come- die? vroeg ik? O, een comediel riep de knaap. Maar de dame zeide, dat zij liever een dans wilde zien. Een dans duurt zoo kort, zeide' de knaap. Na den dans kunnen wij ver scheidene toeren verrichten zooal6 die 'n hel Paardenspel te Parijs ver t :>nd worden, indien het geéerde pu- bld:t verlangt. Dit was een uitdrukking van mijn patroon en ik trachtte die met even veel waardigheid te uiten. Bij nader inzien was ik blij. dat Men de cnme- die niet - verlangd had, want ik vrij wat moeite hebben gehad om z* behoorlijk van stapel te doen looper, vooreerst omdat Zerbino er niet was en ook omdat ik do costumes miste en hetgeen er verd-er bijnoordc. Ik nam dus mijne harp en begon een wals te 6p©len. Dadelijk sloeg Capi zijn Uvee pooten om het lijf van Dolce en zij begonnen rond te draaien op de.maat. Daarop deed Joli-Coeur 'n dans alleen. Toen volg den do andere stukken, die wij kon den uitvoeren en wij voelden onze moeheid niet meer. Wat mijne ae- t-urs betrof, die begrepen zeker, dat zij voor al hun moeite een goed maal zouden krijgen en z;j deden even goed hun beet als ik. Opeens, te midden van een der kunstverrichtingen, zag ik Zerbino uit het kreupelhout te voorschijn ko men, en toen zijne kameraden in zij ne nabijheid waren, nam hij te mid den van hen plaats en vervulde zij ne rol. Terwijl ik speelde en op mijn troepje lette, wierp ik nu en dan een blik naar den knaap, die zonderling genoeg, hoewol hij veel vermaak schepte in de vertooning, zich niel verroerde. Hij bleef uitgestrekt lig gen zonder zich te bewegen, nu eu dan slechts klapte hij in de handen- (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 5