Handschoenen 6. Id. id. vaststelling voorwaarden verkoop bouwterrein ten noorden er. ten zuiden van bet verlengde van de Juliauastraat. 9. ld id. beschikbaarstelling gelden Z.15. üpaame w.z. 10. ld. id. verzoekschrift bestuur vereeniging „Tuiuderebelang", op richting veilingsgebouw op groenten- markt 11. 1<1. Commissie art. 166 gemeen tewet vaststelling verordening rege lende het toezicht op eet- en drink waren, on op waren, bestemd tot hulp middelen bij den verkoop en de toe- bereiumg dier waren. 12. Voordracht B. en W. benoe ming ouderwijzer gymnastiek cn on derwijzeres id. school voor uitgebreid STUKKEN VAK DEN RAAD. De Gemeente archi varis. Jhr. IL H. Röell, archivaris der ge meente Haarlem, die thans tot 1 De cember 1915 met verlof te Wamsveld vertoeft, deelt den Raad inede, dat hij tot zijn. zeer groot leedwezen dit ambt niet verder zal kunnen waarne men, waarom hij den Raad verzoekt hem, met ingang van 1 December 1915, daaruit wel eervol ontslag te willen verleenen. B. en VV. bieden ter bekrachtiging aan een ontwcrp-bcsluit tot hot be- sclnkbuar stellen van gelden voor het aanbrengen van bestrating en plant soen in de voor openbaren weg be stemde strooken grond bij de Juliana- en van Eedenstraat. Eveneens wordt ter bekrachtiging aangeboden een ontwerp-bealuit, waarbij bedoelde strooken grond worden verklaard voor de toepassing der bouwverordening te voldoen aan de vereischten voor openbaren weg en een outwerp-besluit tot liet geven van straatnamen aan die strooken grond. De bestrating zal bestaan uit klin kers. Voor het aanbrengen van plant soen en wegbedekking vragen R. en W. een bedrag van f 17.5G0. B. en W. stellen voor de straten en het plein te noemen: Julianastraat, Van Eedenstraat, Jordensstraat en Van Eedenplein. Bouwterrein. B. en W. stellen voor een gedeelte van den grond ten noorden en ten zuiden van het verlengde van de Ju lianastraat te bestemmen voor bouw terrein. B. Bn W. stellen voor, den mini mum-koopprijs van eenige grond stukken te bepalen op f 14 per M2. Ten aanzien van den anderen grond nierken zij op, dat daarvoor thans nog geen koopprijs wordt voorgesteld, omdat de voor dien grond te bedin gen prijs afhankelijk zal zijn van bij- tondere omstandigheden. Vóór de op de terreinen te stichten gebouwen moeten voortuintjes worden iangelegid, diep ten minste 2 Meter. Op de gronden moeten enkelvoudi ge, twee- of drievoudige villa's, afge wisseld met aaneengesloten woonhui zen, worden gebouwd. Van den voor elke woning te be stemmen grond moet ten minste de helft onbebouwd blijvan. De op te richten gebouwen, mogen slechts worden ingericht ter bewo ning voor één gezin. De jaarhjksche huurwaarde van de perceelen, op de gronden te bou wen, moet ten minste f 700 bedragen. Keu ring van Levensmiddelen In handen van de Rechtsgeleerde Commissie werd gesteld het raads besluit van 27 Mei 1914, waarbij werd overwogen dat aan gemeente lijke keuring moeten onderworpen worden zoowel de oet- en drinkwa ren, als ook die waren, wolke de be stemming hebben als hulpmiddelen te dienen bij den verkoop cn de toe bereiding van eet- en drinkwaren. De Commissie biedt thans ter vast stelling aan eon ontworp- ver orde ning, waarin het hierboven aange- geven denkbeeld is belichaamd. De verordening luidt: Artikel 1. Van gemeentewege wordt toezicht uitgeoefenod op eet- cn drinkwaren, en op waren, be stemd tot hulpmiddelen bij den ver koop en de toebereiding daarvan. Artikel 2- Onder verkoopen wordt voor toepassing dezer verordening ook verstaan: a. ten verkoop aanbieden, afleve ren, invoeren, vervoeren en in ruil geven; b. in voorraad, ter bewaring, ter uitdocling of ter verruiling voorhan den hebben. Artikel 3. Aan keuring van ge meentewege zijn onderworpen: lo. alle oeU en drinkwaren; 2o. alle waren, bestemd tot hulp middelen bij den verkoop cn de toe bereiding van eet- en drinkwaren. Artikel 4. Het ia (voorzoover daar tegen Hiiet reeds bij het wetboek van strafrecht is voorzin en onvermin derd de ten aanzien van bijzondere waren vastgestelde bepalingen) ver boden te verkoopen: lo. eet- en drinkwaren, die a. ondeugdelijk van samenstelling zijn; b. in ondeugdelijken toestand ver- 2o. waren, bestemd tot hulpmidde len bij den verkoop en de toeberei ding van eet- en drinkwaren, voor zoover ze schadelijk zijn voor de ge zondheid. Artikel 5. Ieder, die oet- en drink- waren verkoopt, is verplicht te zor j gen, dat dit geschiede op zoodanige j wijze zoowol ten opzichte van de plaats, waar, als de persoon, door j wien, cn de hulpmiddelen, waarmede j de verkoop plaats hoeft dat daar-j door do waar niet geraakt in don toestand, als bedoeld in artikel 4 Artikel 6. Ieder, die waren als be-j doeld in artikel 1 verkoopt, is ver- plicht aan iederen daartoe bevoeg- den ambtcuaar op diens verlangen tonder dralen deze te vertonnen en toe te laten, 'dal deze worden gé- keurd en geheel of gedeeltelijk ter keuring worden medegenomen. Hem wordt, indien hij den wensch daar toe te kennen geeft, een verzegeld monster van de gekeurde of ter keu ring medegenomen waren verstrekt. De deugdelijke of onschadelijk be vonden waren worden hem in ver koopbaren toestand teruggegeven. Voor zoover dit niet mogelijk mocht zijn, wordt de verkoopswaarde daar van aan hem vergoed. Artikel 7. Met de keuring en het onderzoek van de waren, bedoeld in artikel 1, met de opsporing van over tredingen dezer verordening en met het opmaken van proces-verbaal des wege zijn in het bijzonder belaft de ambtenaren en beambten van den keuringsdienst van voedingsmidde len, en/.. Met de opsporing der over tredingen en het opmaken van pro ces-verbaal zijn bovendien belast de dienaren der politie en allen, die door de bevoegde macht met het toe zicht op de openbare gezondheid zijn belast. Aan al dezen wordt de last ver steekt tot handhaving van de bepa lingen dezer verordening gebouwen, vaartuigen of erven te allen tijde, zelfs tusadhen zonsondergang en op gang, binnen te treden ook on danks den wil dor gebruikers, doch met inachtneming van de bepalin gen der wet van 31 Augustus 1853 ^Staatsblad no. 83). Artikel S. Deze verordening is niet toejrasselijk op waren: a. die niet voor den verkoop in het klein binnen deze gemeente zijn bestemd; b. waarvan de verkoop of het ge bruik bij de wet of bijzondere veror dening is geregeld. Artikel 9. Overtreding van eenige bepaling der verordening wordt go- straft mot eene geldboete van ten hoogste f 25.of hechtenis van ten hoogste zes dagen, voorzoover daar tegen niet roods bij eene wet of eenen algemeenen maatregel van bestuur of eene provinciale verordening Is voorzien. Verbeurdverklaring van de voorworpen, waarmede de over- ding is geploegd, kan worden uilge sproken, voorzoover zij den' veroor- doelde toebehooren. Artikel 10. Bij het in working tre den dezer verordening vervallen de artikelen 123, 126 en 127 dor Alge meens Politieverordeing voor Haar lem. HET ZUIDER BUITEN SPAARNE. B. en W. sohrijven aan den Raad: „De wegbedekking van het Zuider Buitenspaarne tusschen Kampersin gel en Van Marumetraat verkeert in een toestand, die verbetering noodig maakt. Wij achten het gewenscht, tegelijk met deze vernieuwing, genoemden openbaren weg te verbroeden en de hoogteligging te wijzigen. De strook voor deze verbreeding vereischt, te verkrijgen door aan- plempling van het Spaarne, zal ge middeld 1 50 M. bedragen; daardoor wordt een rijweg verkregen van 5 M. met een trottoir langs de huizen van 2 M. en een verhard voetpad lange het water eveneens van 2 M. De verandering van de oeverlijn strekt zich uit over een lengte van 430 M., zoodat over dien afstand de aanwezige beschoeiing moet woidcn verplaatst en, voor zoover noodig, vernieuwd; zulks met uitzondering van het gedeelte nabij den Kamper- singel, waar ter verbetering van den oprit, een walmuur ter lengte van 30 M. gewenscht is. Hierbij wordt opgemerkt, dat in het bestek voor de onderhoudswer ken in den thans loopenden termijn reeds is opgenomen de vernieuwing van twee gedeelten der beschoeiing, totaal lang 162 M. Het voornemen bestaat bij de uit voering van de bestratingswerken, langs de huizen een trottoir met te gelbestrating. afgesloten met hard- st&enen baad, te doen aanbrengen en het hek langs den waterkant, in het belang der veiligheid, iete te verlen gen. De kosten van bovengenoemde wer ken, in don loop van 1916 uit te voe ren na nnderhandsche aanbesteding, worden geraamd op f 12.500 bo ven het bedrag, dat de aannemer van de onderhoudswerken wordt ge acht te moeten besteden voor do bo venvermelde vernieuwing van twee gedeelten der beschoeiing. Onder ge noemde som is f 2.500 inbegrepen voor het aanbrengen van een tegel- trottoir." B. en W. vragen genoemde be dragen voor dit doel beschikbaar te stellen. VOORDRACHTEN. Aan de met 1 September j.l. ge opende School voor uitgebreid lager onderwijs letter C. alhier, moeten voor het onderwij'6 in de gymnastiek nog worden aangesteld een vakonder wijzer en een vakonderwijzeres. Tot op heden wordt dat onderwijs gegeven door mej. A. Zanstra en den heer B. J. NV. Los) vroeger werkzaam aan de School voor gewoon lager on derwijs no. 1 alhier, welke school met ingang van 1 September j.l. werd oio- geheven. B. en W. dienen de volgende voor drachten in A. Voor de benoeming van oen vak onderwijzeres in de gymnastiek lo. Mej. A. Zanstra, te Haarlem. 2o. Mej. VV. van der Meij, te Amsterdam, en 3o. Mej. S. A. C. J. Groeve, te Haarlem. B. Voor de benoeming van een vak onderwijzer in de gymnastiek lo. 1?. J. VV. Los, te Haarlem, 2o. M. J Biekart, te Schoten, en 3o. B. J, Fris. te Haarlem. ON'B EVVOONB AAR V ERKLA RING. De eigenaar van het bij raadsbesluit dd. 29 September 1915 onbewoon baar verklaard perceel aan de Oost- vest no. 30 heeft aan B. en W. mede gedeeld, dat zijn perceel thans is voor zien van goed drinkwater, zoodat naar zijn meening de onbewoonbaar- verklaring kan worden opgeheven. Daar het B. en VV. is geblekon. dat bedoeld perceel door die watervoor ziening nog in bewoonbaren staat is gebracht, stelten zij voor de onbe- woonbaarverklaring van bedoetd per ceel op te heffen. „CREMF.R" BIJ DE H. II. S. M De combinatie lijkt vroornd, deel» wordt duidelijk, als men verneemt, dat mot II. IJ. S. M. de Haarlemsche Vereeniging van Spoorweg Ambtena ren bedoeld wordt, die, Zaterdag avond in dc bovenzaal van de Soc. Vereen iging een feestelijke bijoen- komst georganiseerd had en voor de ze vereeniging voerden eenige „Cre- mer"-leden een drietal blijspelen op: „De schoolrijdster", „Het hoedje" en „Een kop Uiee". Op liet podium was een tooneel gemaakt, 'n beetje erg primitief weliswaar, maar „Gremcr" weet zoowel m den schouwburg en op de forten als op 't podium van de kléine concertzaal voorstellingen te geven, zóó, dat alter aandacht den geheeten avond gespannen blijft. De drie blijspelen zijn hier al eens b esproken, zoodat volstaan kan wor den met de meedeeling, dat ze ge speeld werden zóó, dat de lach g«*jn ogeo:iblïk uit de zaal was en na ie-ier stukje een daverend applaus weer klonk. Niet één van de spelende was er, of hij of zij vervulde de rol op uitste kende wijze. Voor alten dus een woord van lof. Voor Mejuffrouw Busquet. en den heer Hamunn daarnevens bewonder ring. Wat heeft Cremer in deze twee ©en paar uitnemende krachten! Wie kent hen niet uit andere Cremervoor- stellingen, inaar toch, dat zij in staat zouden zijn, met kleine tusschenruim- te slechts, een geheelen avond op de planken te vertoeven in drie verschil lende blijspel^ is een prestatie, die hulde verdient. De heer Hamann leek ons als Caniou- flct in „Een kop thee" al heel verdien stelijk. Men schaterde om den nieu wen rentmeester, dia doodsbenauwd voor de rapieren is, waarmede hij haast geduelleerd zou hebben. Mej. Busquet gaf den heer Hamann in spel niets ioe en bewoog zich met een ge-1 mak, dat sommige beroeps-actrices, haar zoucLeu benijden, over 't tooneel. Voor zoover daar ruimte voor was. Want 't was met 't tooneel diuoiig gesteld, 't Was jammer, dat 't décor I, niet hielp, de voorstelling te volma ken. Van 'ii dienslbodcnkamertje had 't zeer veel. Van 't woonvertrek van baron de Vil ledeuil heel weinig. Den souffleur zij ten slotte in her innering gobracht, dat bescheiden heid een gróóte deugd is. De opm r- king is van iemand die op d© achter ste rij zat en 'n middelmatig gehoor heeft. Hij heeft de toeschouwers op de voorste piaaisen niet benijd. KRIJGSRAAD. De Aud.-Militair bij den krijgsraad te 's Gravenhage vorderde 2 maan- den militaire detentie, tegen den milicien-tamboer dor infanterie A. J. van G., afkomstig uit Haarlem, thans gedetaolieord in d© tuchtklas- ee te Iloorn, die zich schuldig go- maakt heeft aan desertie. Ilij i® op 17 September weggeloopen en op 21 September weder teruggekeerd. Als reden gaf hij op, dat hij, uit do cou rant vernomen hebbende, dat hij ia do tuchtklasse geplaatst zou worden, zich bang maakte, dat zijne vrouw dit ook zou lezen en daarvan zou echrikkon. Hij is daarom naar Anv sterdam gegaan waar zij woont. Rubriek voor Vragen GeaDbnnearden bobben bet voorrecht, vïagoa op vuracbillend gebied, mita voor benut-,voording vatbaar, in te xendcu bij de Rodaotie ven Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 6S. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats vau den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Een dienstbode hoeft haar getuigschrift aan een mevrouw ge zonden, maar deze wil het getuig schrift niet teruggeven. Wat moet de dienstbode doen om dat getuig schrift terug te ontvangen? ANTWOORD: Laat ze eens aan den echtgenoot van die mevrouw schrijven, misschien is die meer voor rede vatbaar. Zoo niet, dan kan zij zich wenden tot het Bureau van Consultatie. VRAAG: Mijn knecht werkt per week en zegt mij Dinsdagavond Za terdag te zullen vertrekken. Bern ik nu verplicht hem het volle weekloon te betalen? ANTWOORD: Neen, hij heeft te laat opgezegd. VRAAG: Loodgieters hebben naast mijn perceel gewerkt en schade aan mijn dak toegebracht, welite zij weigeren te herstellen. Tot wien moet Ik mij wenden om dit gedaan te krij gen? ANTWOORD: Tot hem, ingevolge wiens opdracht de loodgieters go- werkt hebben. VRAAG: Een ongehuwde tante van mij is overleden. Zij is een halve zus ter van mijn vader, maar deze is overleden. Hebben de kindertal nu recht op de erfenis? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Een dagdienstbode is por week gehuurd. Zij is ziek geworden. Wanneer ik haar een week loon uit betaal, licb ik dan aan mijn verplich tingen tegenover haar voldaan? ANTWOORD: 14 dagen loon moet zij ontvangen. VRAAG: Het huurhuis dat ik be woon wordt verkocht Mijn huisheer heeft mij gevraagd het Dinsdags en Donderdags te laten benjichtigen, waarvoor ik dan een week vrij huur zou ontvangen. Wanneer het huis niet verkocht wordt krijg ik die ver goeding niet Ren Ik nu verplicht het huis te laten zien? ANTWOORD: Ja, gij zoudt zelfs verplicht zijn het huls te laten be zichtigen zonder vergoeding. VRAAG: Een dienstbode heeft zich tegen November verhuurd en haar godspenning ontvangen. Zij is niet gekomen en heeft ook niets van zich laten hooren. Ia 'deze dienstbode nu' wegens oplichting vervolgbaar? Moet ik de Schotensch© (woonplaats van de dienstbode) of ïlaarlemeche politie hiermede in kenn.s stellen? ANTWOORD: Gij kunt den godspen ning van haar terug vragen. Het is echter geen politiezaak. VRAAG: Ik ben in betrekking en krijg boven mijn salaris nog ver goeding voor kostgeld. Tijdens de mobilisatie is dit kostgeld ingehou den en gedurende het eerste jaar ook de helft van mijn salaris, terwijl ik driedubbel werk moest doen, daar twee andere bedienden ontstegen waren. Jk zeg nu mijn botrekKing op. Heb ik recht het achterstallige kostgeld te ontvangen? ANTWOORD: Dit hangt van do omstandigheden af. Hebt gij genoe gen genomen met salarbsvernnnde- ïing, dan hebt gij geen recht. Ilebt gij er geen genoegen mee genomen, dan kunt gij liet achterstallige nog vorderen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cis. per regel. VfAR:lB in ruime keuze, bij JAC. LASH8P, htitete.tete btëe&Sjj Binnenland ■Leider en leiding In de Anti-revolutionaire Partij, On»ier dezen titel is een brochure verschenen van de heeren mr. A. Anema, dr. H. Bavinck, mr. P. A. Diepenhorst, mr. Th. Heemskerk en mr. S. de Vries Cz. De brochure goeft eerst een „inlei ding", behandelt dan den inhoud dor „Slarnentritsen", en geeft einde lijk „Consideratie en advies, t.w. „Opmerkingen„Bedenkingen", „Eenheid en vrijheid" en „Reorga nisatie". Opgemerkt wordt allereerst: ...Het is voor de leden der Anti- Revolutionaire partij plicht, om aan dachtig te luisteren naar wat liun Leider te zeggen heeft. Wij zijn dat al aan hem verschuldigd, omdat zijn inzicht zoo dikwerf door diepte en klaarheid uitmunt en zijn machtig woord over zulk een enormen invloed beschikt. Maar temeer is dit het ge val, nu zijne waarschuwing den go- vaarvollen toestand geldt, waarin naar zijne meening onze eigen© partij verkeert, en ten slotte op de quaestio van het Leiderschap uitloopt. ...Nu weten wij wed, dat do uitnoo- diging van dr. Ivuyper bepaaldelijk rust op de onderstelling, dat er ze kere groep in onze partij is, die blijk baar tegen zijn optreden als leider al lerlei grief heeft Maar deze onder stelling laten ^ij-geheel voor zijne re kening. Ons is van zulk eene „groep" niets bekend. Wij behooren er in elk geval niet toe cm wensch en er ook niet toe te behooren. Het woord grief is dan ook misplaatsL Grief doet dun ken aan misnoegdheid, kwelling, er gernis, die men gevoelt, als men zich door een ander beleedigd of in zijne teederste gevoelens gekrenkt acht, en mengt dus licht een persoonlijk ele ment in den strijd. Bij eene reorganisatie is echter niet alleen het persoonlijk belang van den "Leider, maar het belang van, heel de partij en van ieder haner leden be trokken. En daarom moet er volko men vrijheid bestaan, om ten deze openhartig zijne meening te zeggen, en met andenen in broederlijken geest van gedachten te wisselen. Nu zijn velen wel van oordeel, dat zulk een ojnrnhartig spreken niets geeft, want, als er straks eene De pu taten-vergadert ng sanïsnkomt, wordt de motie van vertrouwen, door dr. Kuyper gevraagd, toch met don derend applaus aangenomen en de Leider weer met alge meen e stemmen voor jaren herkozen. Maar wij betwijfelen, of zulk een applaus beantwoordt aan den ernst, waarmede do quaestie van vertrou wen thans is gesteld. Dr. Kuyper zou zelf met zulk een antwoord zonder meer niet tevreden zijn, want hij ver klaart uitdrukkelijk, dat zoodanige verkiezing -eene „vertooning" zou zijn, di© lot niets leidde. En Inder daad, liet zou eene vertooning zijn, onwaar en met de eerlijkheid in strijd. Want, gelijk gezegd, al er geene groep, die velerlei grief tegen den leider heeft en hem door een ander zou willen vervangen, daar zijn er toch wel, die over meer of min be langrijke vraagstukken andere dan ken dan de „Standaard" en die het leiderschap eenigszlns andere opge vat en toegepast zouden willen zien,, dan dit menigmaal In genoemd or gaan geschiedt, leder weet dit en kent zulke personen met naam en toenaam: Ze zijn te vinden onder de Kamerleden, onder de toonaangeven de mannen in provinciën en distric ten, bij de pers en ook wel onder de eenvoudige leden "der partij' in het land. Dr. Ivupyer publiceerde zijn drie starren „met geen ander doel, dan om voor wat achter ons ligt verzoe ning te zoeken en uitsluitend op waarborg voor de toekomst bedacht te zijn". Geen ander bedoelen zit ook bij deze brochure voor. Eindelijk zij hier nog medegedeeld, dat de heeren, die deze brochure voor hunne rekening nemen,, door eene toevallige omstandigheid: bijeen wer den gebracht en schier vanzelf tot een bespreking kwamen van den toestand waarin de Anti-Revolutionaire ps-rtij heden ten dage, tengevolge van dr. Kuyper's driestarren, verkeert. Nie mand verwondere het, dat onder hen rok de heer Heemskerk zich bevindt. Want cfschoon hij'in een afzonderlijk vlugschrift reeds aan dr. Kuyper ant woord gaf, hij bc-sprok daarin fileer de oorzaken, die tot het optreden van zijn Ministerie in 1908 hebben geleid, en liet zich over de eigenlijke quaes tie, waar het inzonderheid in deze brochure om gaat, in het geheel niet uit. Des te meer verblijdt h-et ons, dat hij ook aan de bespreking van dit vraagstuk en aan de poging tot oplos sing wilde deelnemen. En wij ver moeden, dat dr. Kuyper, te oondealcn naar hetgeen hij over den heer Heemskerk in de voorrode schreef, hiermede ten zeerste Ingenomen zal zijn. Daarna worden de geschiedenis en de tegenwoordige verhoudingen in de A.-R. .partij getcokend en vervolgd Over de organisatie wordt opge merkt Zoodanige organisatie beantwoordt ook aan den eisch on-zer Christelijke, met name onzer Gereformeerde, ge zuiverde 'belijdenis. In de eenheid blijve de vrijheid, het recht der persoonlijkheid en der consciëntie geëerbiedigd, maar zoo, dat daarbij de eenheid toali zoo min mogelijk schade lijden. Dit kan nu naar onze overtuiging alleen geschie den, doordat er eene reorganisatie in ons partijwezen tot stand li-ome, die aan de volgende regelen beant woordt 1. Dr. Kuyjier zelf stelt voor, een Raad van Advies in te stellen, waar in de verschillende elementen telken jare over de hangende vraagstukken en opkomende geschilpunten van ge dachten kunnen wisselen. 'Of met dezen Raad van Advies een onder college dan het Centraat Comi té of een op andere wij-ze samenge steld Centraal Comité bedoeld wordt, is niet duidelijk en eisciht nadere explicatie. Maar met de gedachte op zichzelve stemmen wij ten volle in. 2. De deputatenvergaderingen mo gen niét hooger geschat worden, don ze werkelijk waard zijn. 3. De leiding der partij in het land beruste bij het Centraal Comité. Het eenige dat onze organisatie kent, is een voorzitter van bet Centraal Co mité, die door de Deputateuvergade- rmg uit een voordracht van dit Comi té gekozen wordt. Er is geen enkele reden, om in de toekomst van dit ge wone, duidelijke en alle apotheose voorkomend spraakgebruik ai te wij ken. In een huishoudelijk reglement dient het Centraal Comité nauwkeu rig de bevoegdheden en rechten van den voorzitter, van assessoren, secre taris en penning meester te omschrij ven. 4. Als regel behoort te gelden, dat do voorzitter van het Centraal Comi té ook zij lid der Tweede Kamer en voorzitter van de Cliib. En ïndSeii dan om de eene of andere reden de regel niet gevolgd wordt, behoort inen over en weer, in Centraal Comi té en in Kamerclub, hiermede reke ning te houden en te bedenken, dat afwijking van den regel steeds ab normale gevolgen veroorzaakt 5. Indien de voorzitter an de Kaïnerciu-b, tengevolge van de over winning bij de stembus, door de Ko ningin met de formatie van een nieuw Kabinet wordt belast, ga hij daarbij naar den eisch van het coii- stitutioneele leven onzer partij te werk. Deze eisch sluit ook in, dat hij. als Minister optredende, terstond van het voorzitterschap van het Cen traal Comité afstand doe en aan de Anti-Revolutionaire pers, ook .egen- over het bevriende Kabinet, volle zelf standigheid en vrijheid late. Maar critiek, bescheiden en openhartige critiek dient toch v rij te blijven. Dr. Kuyper handhaafde deze vrijheid in dertijd zeer sterk tegenover het Ka- binet-Mackay en hot Kabinet-Heems kerk maar natuurlijk moet ze tegen over elk Ministerie van Rechts ge waarborgd blijven. 6. Tusschen Kumerclub en partij (Centraal Comitéj kan geen for- ni c e 1 e band bestaan, maar het systeem der „Vertrauensmanner" is toch sedert Groen's strijd tegen het Conservatisme veroordeeld en vindt in onze partij bij niemand verdedi ging meer. De Kamerleden worden niet verkozen o,p grond van persoon lijk vertrouwen alleen, maar bepaal delijk ook op grond van hunne poli tieke geloofsbelijdenis, hunne in stemming met de beginselen en het werkprogram der Anti-Revolutionai re partij. 7. .Aan deze handhaving van de zelfstandigheid der Kamerleden zijn zeer zeker bezwaren verbonden ze kan leiden tot .Einspanuerei", tót individualisme en daardoor :ot ver zwakking der partij, in cc ook buiten de Kamer. Deze bezwaren kunnen goeddeels ondervangen worden door den eisch. dat de Kamerleden, bo hoorende tot dezelfde partij, een club vormen, die geiegeld samenkomt en, althans in gewichtige vraagstukken tot eenheid zoekt te komen. Want niet alleen de vrijheid, ook de eenheid heeft haar eischenvrije en zelf standige overtuiging heeft waarde, maar ook het partijverband. En mis schien zou als regel gesteld, schoon niet opgelegd mogen worden, dat een Kamerlid alleen dan iegcu zijne partij mag stemmen, indien zijn geweten hem niet toelaat, andera te handelen. Want het is nooit gced. oin iets tegen zijn geweten te doen. Maar deze vrijheid moet dan ook volkomen geëerbiedigd worden. En in dezen tijd meer ïmg dan na ders. Want grooter rev aar dan da zelfstandigheid der KamerleJen >s hunne toenemende afhankelijkheid. 8. Ook de Anti-Revolutionaire pi ra dient in de organisatie opgenomen 'ff worden. Wij hebben toch te rekenen' met het feit, dat naast en rondom de „Standaard" de zoogenaamde „kioi- ne" pers hoe langer zoo meer aan beteekenis wint. Zonder een van do bekwame en ijverige mede-redacteu ren in zijn menigmaal te zeer ims- kenden arbeid te kort te doen, kun nen we zeggen, dat de „Standaaid"' met dr. Kuyper staat en valt. Om deze reden verdient het over weging. om ook tusschen partij en pers een zeker verband te leggen. 9. Indien eene organisatie, als hier in schets ontworpen werd, tot stand- mocht komen, zou de verwachting van hare goede werking, tocii mei ul te hoog gespannen moeten cijn. W aut vvij blijven allen mensclien, dagelijks in velen struikelende. Maar in de gegeven omstandig lieden is er naar o.-sie overtuiging geen andere en geen betere weg. In elk geval ware do ernstige poging beproefd, om in onze partij de eenheid en de vrijheid te bewaren. Ieaeie eerlijke overtui ging zou dan niet met geweld onder duikt of verdacht gemaakt behoeven te worden, maar zou vrijmoedig tot uiting kunnen komenzóó echter, dat ze niet individualistisch en sepa ratistisch afdwaalde, doch in de or ganisatie zelve haar instemming en vvaardeering, of ook hare correctie kon vinden. Sport en Wedstrijden VOETBAL. NEDERLANDSCHK VOETBAL BOND. De Uitslagen. Westelijke Afdeeling. 2e klasse A. Rotterdam D. V, S.—Xerxes, 5—0. 2e klasse B. AmsterdamA. F. C.E. D. O., 1-3. 2 e klasse C. Hilversum Hilversum—Ajax (A,). 1-2. Oostelijke Afdeeling. Ie klasse. 'Arnhem Vitesse—Robur et Velocl- tas. 3-0. Deventer Go aheadTubantia, 1-0. Alle overige voor gisteren vastge stelde wedstrijden gingen wegens af keuring der terreinen niet door. 2e klasse B. A. F. C. I—E. D. O. I, 1—3. Hoewel de voret het voetbalpro giamma ongeveer een maand te vroeg in de war trachtte te sturen, en daar dan ook bijna in geslaagd is, zijn de E. D. O.-elftallen toch beide aan den slag geweest. E. D. O. I toog naar Amsterdam mot één invaller voor „Max", name lijk Ilinus van Leuven. Al dadelijk zijn de Amsterdammers de meerderen en de E. D. O.-fcrdcdi- ging krijgt het zwaar te veranivvoor- deu. Deze jvressie op het E. D. O.-doel houdt zeker twintig minuten aan, maar de A. F. C.'ers stranden steeds op de hechte achterhoede van E. D. O. Dan ontwringen de Haarlemmers zich aan den greep. Want keer op keer passeert de E. D. O.-voorhoede prachtig samenspelend de midden linie van de tegenpartij. Zandsira weet na handig spel den bal onhoudbaar in het A. F. C.-net te schieten. Tot rust blijft do E. D. O.-voorhoe de aanvallen. Een doorbraak van A. F. C. brengt bijna den gelijkma ker, maar de scheidsrechter had ge zien, dat de bal van boven af door een gat in het net in het doel terecht was gekomen. Na rust krijgt men weer een over weldigenden aanval von A. F. C. Duchtig moet De Kiefte zich weren. Hij weet zijn doel keurig voor door boring te bewaren, één keer uitste kend door Vrenegoor geholpen, die als oud-doelman zijn afkomst niet verloochent, en een keihard schot van Fischer, dat over De Kiefte vloog, prachtig met zijn hoofd keert. Dan ontwaken de Haarlemsche voorhoede-menschen. Krachtig wordt het A. F. C.-doel gebombardeerd. Van Leuven scoort na samenspel met Zandstra prachtig. Dan heeft A. F. C. een fortuin!je, als Sparrefooom bij een worsteling in eigen doel trapt. Houtkamp doelpunt even later, als hij na werkelijk schitterend samen spel der geheele voorhoede, Kooy en Eeuwe passeert en voor E. D. O. de derde goal scoort. Spoedig is het einde daar en de E. D. O.'ers hebben zich weer vaster op de tweede plaats genesteld. De volgende, week thuis Spartaan. Dis wedstrijd moet ook ggwonnen worden Reserve 2e klasse E. E. D. O. II—HERCULES III, 2-3. De reserves van E. D. O. hebben na vele gelijke si>elen mi verloren van tie Utrechtenaren, die daardoor op de eerste plaats prijken. Daar noch Hercules I noch Hercu les II speelde, waren de llerculanen in staat met een zeer goed elftal te konieu. De gasten hebben gewonnen, hoe wel zulks nog geenszins zeker is, daar E. D. O. tegen het derde doel punt geprotesteerd heelt. Dit doel punt weid, naar het oordeel yansoin migen, in buiten-spel positie ge maakt. zoodat het ten slotte niet on mogelijk is. dat de Haarlemmers hun 6de gelijke spel boeken, 't Wordt waf eentonig E. D. O. Daar vele Haarlemmers in de niee- ning verkeeren, dat K. Hemelrijk voor D. E. C. gaat spelen, merken wij op, dat bedoeld wordt Hemelrijk Jr., die in lagere E. D. O.-elftallen gespeeld heeft KORFBAL. 3e klasse. Purmerend—O. D. I. S.. 5—6, we gens niet opkomen. HOCKEY. Alle Hockey-wedstrijden zijn uit» gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6