T©ntoo«stelllng-l.eQ Gestel. Een aantal belangstellenden was Vrijdagmiddag naar de „Bron" ge komen. waar in eenige oonversatio zalen de tentoonstelling van werken van Leo Gestel onder protectie van „Kunst zij ons Doel" geopend zou worden. Ouder de aanwezigen wor den behalve bestuursleden van „K. z. o. D.", ook eenige leden gezien van het Haarlemsche Comité voor Belgi sche en andere vluchtelingen. Voorts II. D. Gratama, directeur van het Frans Hate-Mu?eura, en de Belgi sche senator Van der Walle. Op den vastgesfelden tijd sprak do heer A. L. Koster oen woord van wel kom tot de aanwezigen, en prees de kunstwerken zeer. Niet alleen vestig de hij evenwel de aandacht op de ar tistieke waarde van deae tentoonstel ling. maar ook op 't doel, waarvoor zij gehouden wordt Geld te verza melen voor de behoeftigen in België. Door de bekende Amerikaansche Commissie wordt in lal van sleden een tentoonsetelling georganiseerd, waarvan de opbrengst naar men hoopt, den nood in België eenigszins zal helpen lenigen. De kunstwerken op deze tentoonstelling zouden ook te koop zijn en de spreker wenacbte, dat velen tot den aankoop van een der Werken zouden besluiten en ook de reproductie, die te koop is, niet zou- den vergieten. Het woord was hierna aan den heor v. d. Walle, die zeide, met voel genoe gen de taak te volbrengen, die hem was opgelegd, n.J. de tentoonstelling te openen. Toch niet, dan nadat hij uiting had gegeven aan zijn diepge voelde erkentelijkheid jegens Hol land. waar men niet moede wordt, voor de berooiden in België te zorgen. Ook dank dient gebracht aan „Kunst zij ons Doel", welke vereeniging nog' nisals te hulp is gekomen. Namens zijn landgenooten bracht hij hartelij- ken dank aan het schilderscollege en aan zijn voorziter, den heer Koster. Hei Amerikaansche Comité mag evenmin vergeten worden. Dn Co mité houdt niet op, voortdurend ten toonstellingen te organiseeren en op ander gebied is het eveneens steeds gereed, om hulp te bieden, waar het maar noodig is. „Wij, Belgen," zoo vcrvvtlgde de spreker, '„beschouwen deze tentoon stelling als een nieuw bewijs van vriendschap tusschen ïso-jda naties. Door haar wordt de broederlijke een dracht bevestigd, die ons samen hand in hand zal doen gaan op het gebied ier beschaving. Wij weten immers, dat wij in een onzijdig land leven. Dit besef legt ons plichten op, die wij willen nakomen, opdat we met deze gevoelens in het hart den dag zullen begroeten, dat wij ons geliefd. België weer vrij terugzien 1" Nadat de spreker nog lof had toe gezwaaid aan den vervaardiger van al deze kunstwerken, verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend. Door conige dames werd vervolgens thee rondgediend en do bezoekers be zichtigden nog eens de teekenwerken of schilderijen. Een zéér belangrijke tentoonstelling was geopend. Onze medewerker voor beeldende kunst schrijft ons over de tentoon stelling het volgende: Hot affiche, allerweg» in de stad aangeplakt, dat de aandacht op bo venstaande tentoonstelling vestigt, geeft reeds een klein idéé van 'den aard en do qualiteïten die Gestel'a frappante werken in het Brongebouw eigen zijn. Misschien is het biljet dat krach- lig de attentie trekt (ook door zijn be hoorlijke letter) wat zwaar van com positie en niet sterk genoeg van kleur, maar zijn teekening is van de zelfde krachtige factuur als de gie- j exposeerde werken en zijn somber ka-j rakter geheel strookend met den droeven uard der onderwerpen. Zeer zeker ook humor vindt bij Gestel somwijlen een plaats in de vaak overstelpende chaossen van niensolir en oertuig-iujassa s, maar hij komt toch sporadisch voor, voel minder b.v. dan bij Van Raeradonck, j die gelijksoortige onderwerpen be handelde en die in alle ramp voorstel- lingen nog iets blijmoedigs, Vlaamsch, bracht. Gestel is veel somberder van Visie, zwaarder van opvatting*, maar mach tig in zijn uitbeelding. En wat al niet heeft do kunstenaar met krijt of houtskool, met kleur of inkt vastge legd I Welke droeve situatiea, pak kende acties, sterke momenten heeft bij niet tot onderwerp gekozen bij zijn 61 teekeningen 1 Daar zijn zeer fpnsche bij., Vele zijn enkel in boutskool behandeld', dat op virtuose wijze in kloeke lijnen de figuren beschrijft en de broedjukbee- iiige hoofden levend doet schijnen. Gestel heeft een zeer eigen plan zetting, die op scherpe wijze de kop pen besnijdt. Zijn iewat grauw palet past prachtig bij deze vluchtelingon- tootanden, bij al deze kommer en verdriet. i Somwijlen echter wordt de zaak misschien wat al te theatraal behan deld en doet het vlammengeflikker 't niet naar den eisch. Zullen wij thans bepaalde werken naar voren halen, och t zou geen doen zijnt Bovendien is er te voel over eenkomstigs. Daarom willen wij slechts wijzen op Nos. 5 en 18. die de typen weergeven veelvuldig door Ges te! gebruikt. Geetcl ia in zijn eerie uitnemende ieekening©n bijzonder geslaagd bet menschel ijk© uit te drukken, iets dat ook Steinlen op zoo eenvoudige wijze wist te bereiken. In veel van zijn achtergronden heeft de teekenaar aanleiding gevon den een kubistisch schema of systeem toe te passen en 't moet gezegd, dat bij deze bijzondere onderwerpen die opvatting tot succes beeft gevoerd, mits men zich niet te veel tot ontle ding zet en met de sensatie genoegen noemt. Naar wij hoorden beschouwt de kunstenaar zelf dit zijn illustratief werk min of meer als kunst op be stelling en voeren zijn neigingen hem meer speciaal tot uitingen op ultra modem terrein. Als daarmee bedoeld is het kubfs- tsch-colortetisch-stylistlsch streven, dat onlangs in de langstraat (exposi tie Hanilemsehe Kunstkring) in Ges tel'a werken viel op te merken, dan wer.schon wij den leekonaïr öp te tijden veel bestelwerk toe. U gaat naar het Bron gebouw, lezer I G. KERKHÖFF. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE HAARLEM. Opmbare vergadering op Dinsdag 7 December 1915 des namiddags om acht uur op hei Stadhuis. Agenda; lo. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2o. Overdekte groentemarkt en vei lingsgebouw. 3o. Rondvraag. 4o. Vergadering met gesloten deuL WELDADIGHEID NAAR VER1- MOGEN. Maandelijkseh overzicht van de ver. ©omging Weldadigheid naar Vermo gen. Boekjaar-: 1 November 1915—31 October 1916. Voor behoeftigen werd toegestaan in de maand November 1915: Brood en levensmiddelen f 209.27 brandstoffen f 26.70, ligging- on klee- dingstukken f 18.80, in geld f -453. Tot-aal toegestaan f 707.77, DUURTETOESLAG; Men schrijft ons: Door do Slagorsgezellenveree-niging „Ons belang", is in October een ver zoek gericht tot de beide Slagerspa- troonsvoreenigingem, om op hot loon der gezellen een toeslag te geven. liet antwoord was dat het niet op den weg der Vereeniging ligt zich mot dezo aangelegenheden in te laten, ('/ar dit verzoek thuis behoort bij de patroons zelf. Op de dezer dagen gehouden ver gadering is mem besloten een circu laire te doen toekomen aan alle pa troons. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij W. Roest. Klein Heiligland W rood, een quitantia. J. Nuyens, Kruis weg 41. een tioudje. G. Pel, Ursula- straat 10 e. een zakdoek inet inhoud. M. J. van Heulen, Schoterweg 122 rood. een portemonnaie met inhoud. G. Koster. Langelaan 5, een pakje met inhoud. E. Misset. Olieslagers laan 15. muziekboeken. Mej. Plag, Kleine Houtweg 4, twee boekjes. J. Hendriks. Boerensteeg 20, een wit kleedje. F. Dekker, Generaal Bo- thastraat 7, Schoten, een mouw van een mantel. Mevr. RoozeVan dor Schoot. Elswoudslaan 1, Overveen, oen hond. G. Momlenberg. Bloe- mertsteeg 12, een vrouwenzak mot inhoud. C. Verhulp, Korte Zijl straat 7, een kinderhandschoen. F. Wesseling, Anthoniestraat 32, een koperen moer. C. Klerk, Esscliil- derstraat 7, een portefeuille met in houd. E. Cassee, Kolkstraat 27 A rood, een ijsmuts. A. Anlhonissen, Rijnstraat 33, een overschoen. G. van der Werven. Gevveerstraat, 20, Heemstede, een hondenhalsband" M. de Groot, Kamperstraat 45 nood, een kindorlwntje, G. A. Ilcoger- heijde, Dr. Leydsstraat 11 rood, Scho ten. een horlogeketting. L. Pol- vliet. Raaks 7 C, een muilkorf. J. Mica, I.ange Margorethastraat No. 30 rood. een stempel. Johs. van Oven. Zijlstraat 56 rood. een medail lon. J. Sougée. Amsterdamstraat, een paar uolsmoffen. Lier, Presi dent Steynstraat, een pakje, inhou dende een kam. Mevr. Blom, Ke naupark, een portemonnaie met in houd. Y. Ivonnigs, Baljuwslaan 22, een zakschaarte. D. Stoeltjes, Gen. De Wetstraat 63, een schoentje. P. Tuin. I.eidschcslraat 14. een bood- schappennet. A. Kor©, Klarcnbeek- straat 46, een brief. Uit de Omstreken Heemsied*. Bil de Vrijdagavond gehouden ver gadering door notabelen der Ned. llei v. Kerk, is als kerkvoogd herbo- noemd Jhr. Mr. L>. E. van Lennep. Bonnebroek. Openbare vergadering van den Raad dor gemeente Benaaebroek op Vrijdag 3 December 1915. Voorzitter do Burgemeester. Tegen woordig allo letton. De notulen der vergadering van 29 October 1915 worden gelezen en on veranderd vastgesteld. Na de voorlezing der notulen ver zoekt de Voorzitter den Secretaris het nieuwbenoemde lid van den Raad <len hear R. C. van der Vossen bin nen te willen ledden. Nadat deze de vergadering is binnengeleid, verzoekt do 'Voorzitter dtem hoer v. d. Vossen de voorgeschreven e-edem af te leggen, waaraan deze voldoet- De Voorzitter heet hem daarop welkom in den Raad. Vervolgens wordt besloten eem wijzi ging aan te brengen iu die begrooting dienstjaar 1916. Aan de orde komt thans een schrij ven van het Tuinbouwwaarborgfumls gevestigd te 'sGlravenliage, waarin gevraagd wordt of de gemeente bereid i» garant te zijn voor 9 pCt. van het risico voor te verleonen credieten aan bloembol! enhandelaars. Op voorstel van B. en W. wordt besloten in het verzoek toe te stemmen onder voor waarde, dat de adviezen uitgebracht miar aanleiding van de aangevraag de credieten, aan het Gemeentebe stuur ter inzage worden gezond-en en tevens, dat elk aan te vragen credtiet afzonderlijk beoordeeld zal worden. Ten slotte komt in behandeling de oprichting van een gemeentelijk werkloozenfonds, dit naar aanlei ding van eon ingekomen adres van den Ned. R. K, Bond van Bloemist-, Land- en Tuinbouwarbedders ufd. Beimebroek en omstreken, dat wij reeds vermeldden. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen hun op te dragen een onderzoek naar deze zaak in te stel ten en daaromtrent in de eerstvolgen de vergadering rapport uit te bren gen. Daartoe wordt besloten. KIESCOLLEGE. Bij de Vrijdagavond gehouden stemming door ivet kiescollege der Ned. llerv. Kerk zijn de heeren J. F. Verschuur en J. van Snippenbarg her kozen als ouderling en diaken. HflarUmmermcir. Duurletoeslag. In IJ- en Haarlemmermeerpolders hebbon meerdere landbouwers aan hun vaste, gehuwde arbeiders een ex- tra-belooning van minstens f 25 in geld gegeveu; enkele anderen gaven zulks in natura. Sloten. Tot wijkverpleegster alhier is be noemd Mej. A. Vaetenburg. te Edam. INGEZONDEN' MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. Corscttcn nscr raaat. i. PASSEHS. 6U.1825, Tel.SS 93. (Ateliers Toor reparatiëo). Reguliere- Kracht 81, voorh. O.Manhulsp, A'dam Korta BBscbiedenis rail oen Belgischen soldait. Na dapper zijn land tegen den over weldiger verdedigd en. het ergste leed en do grootste lichamelijke en, geeste lijke elIeinde doorstaan te hebben, moesten Joseph Schoonbrook en eeni- gen zijner makkers, voor het aantal wijkan en hun heil zoeken over de Hollandsche grenzen. Volgens de in ternationale wetten werden zij in het kamp to Harderwijk geïnterneerd, waar zij behandeld werden met al den eerbied dien men aan den on ge lukkigen moer! verschuldigd is. Hij pn zijne gezellen verkeerden in een zeer treungen staat. Terneergeslagen door de vermoeienissen, de zware gevech ten, de ontberingen, waren zij ook geestelijk getroffen door de gedochte aan hun ongelukkig vaderland waar voor zij niet meer konden strijden. Ondermijnd door de ziekte, onder mijnd door het verdriet, zoo was hun toestand. Weldra kwamen zij bij, en met dö goeds zorgen waarmee zij waren om geven, het goede voedsel en de rust, herkregen zij spoedig een uitmunten de gezondheid. Alleen de heer Joseph Schoon hrook scheen onherstelbaar aangetast. Maar men zal zien dat ook hij, dank zij een herinnering die juist an pas kwam het kwaad zou te bo ven komen. „Ik had zooveel geleden," schrijft hij, „dat ik bij mijn. aankomst in het kamp op was. Ik kon niet meer eten en had geen kracht meer. Ik was als vernietigd en tot hoegenaamd miets in staat. Ik moest te bed blijven en leed, ondanks die rust, aan hevige hoofdpijnen. liet scheen mij alsof ik geen bloed' meer in de aderen had. Ondanks de zorgen en het goede voed sel, veranderde mijn toestand niet. Ik was bloedarm en uitgeput Toen heb ik mij herinnerd dat ik eenige jaren tevoren in een gelijken toestand vaal bloedarmoede had verkeerd, ten ge volge van overwerken, en dat de Pink Pillen mij uitstekend hadden her steld. Ik heb mij toen de Pink Pillen aangeschaft, die zulk een gewild ge neesmiddel zijn dat men ze overal vindt. Ik heb de behandeling eenige weken gevolgd en de Pink Pilien hebben opnieuw mijn ernstige bloei- armoede volkomen genezen". De Pink Pillen worden aanbevolen aan allen die lijden aan verslapping het bloed, aan verzwakking dei- zenuwen. Zij zijn onovertroffen tegen bh/odarmoede, bleekzucht, algemee- ne zwakte, maagpijnen, zenuW-uitput ting, neurasthenie. INGEZONDEN niot teruggegeven. Voor den inhoud dozer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Hooggeachte Redacteur! Doze is dienende u mijn oprechten danik te betuigen, voor het cominom in het jongste no. van uw blad, i.r naar aanleiding van mijn inge zonden stukje, zeer terecht gewezen wordt op eem euvel, waaraan sommi ge uitvoerders van begrafenissen zich schuldig maken (nl. het uitbetalen van het personeel langs den weg). Verder wijst u er op, hoe gepast het is dat de aansprekers zich gedragen in overeenstemming mot liet- kleed dat zij dragen en het werk waartoe zij geroepen worden. Geheel ben ik (en vel© collega's met mij) liet met u eens. Daarom dank ik u nogmaals voor hot vriendelijk vermaan. Juist voor «Lit doel werd een zestal jaren geleden een vereeniging gevormd door een twintigtal uitvoerders van begrafcf- nissen, die de verplichting op zich ren, zich te zullen beijveren, alle begrafeniseen hun opgedragen, met- de geboden piëteit uit te voeren. Het publiek sc huil o. wat haar tekortko mingen betreft, echter niet weg ach ter de fouten van een aanspreker. Deze fouten toch qualificeetren zich zeli. Laat dan eerbied voor den atge- slorven© riahtsnoer zijn voor liet pu bliek en eisch voor hen (zijn) die niet de uitvoering een er begrafenis belast zijn. D. RUSTIGE. Haarlem, 3 December 1915. St. NICOLAASFEiEST, Wees welkom, goede en brave Sint In Haarlem's schoone dreven! Reeds eerder hadden we U verwacht; Waar toch zoolang gebleven1? Gij weet dan niet, mijn beste kind, Dat 'k kom van verre landen, Beladen met een rijken schat, En eerst mijn schip moest stranden? Ja, moeke heeft het mij verteld: Gij komt uit 't schoone Spanje Met speelgoed, koek en marsepein En Appels van Oranje. Bekleed met koorkap, mij'tcr, sïaf Bezoek ik meen'ge woning, Ik kom bij d'armen even graag. Zoowel ate bij om koning. Bij rijk en arm klop ik steeds aan, Klim over plat en daken, Door schoorsteen baan ik mij eem weg Om zoo in huis te raken. 't Mag vriezen, sneeuwen, 't deert mij niet, Geen noodweer kan mij hind'ren. Want weldoen blijft mijn grootste vreugd: Ik ben een vriend der kinderen. Och, goode. beste, brave Man, Wil ons toch niet vergeten! Mijn vaidier iveefft reeds ljmg geen werk, En moeder heeft geen eten. Geen warme spijs, die ons verkwikt, Geen vuur om ons te warmen. Zijt Gij dan niot de ware wiend Eu trooster van ons, armen? Een wellust is 't me altijd geweest, De diepbedroefde harten, Van hen, wien 't noodlot heeft mis deeld, Te troosten in hun smarten. Daarom, mijn kind, wees welgemoed! Ge zult geen honger Lijden! Nog heden zal.de zoete hoop Uws Ouders hart verblijden. Mocht méér de rijkdom hulpe blën, Dia door gebrek verkwijnen, Dan zou uit menig huisgezin Veel leed en druk verdwijnen. Wel aan gij rijken, sluit uw hart Toch niet voor hen, die klagen, Vooral voor lieu, die voor hun kroost Om onderstand U vragen. De tijd is naar en alles duur, Wilt de armen niet verstooten, U zullen ze eeuwig dankbaar zij» En GIJ uw schat vergrooten. J. B. H. sclioïen op hen, die doof de dteVen lieantwoord werden. Niemand werd echter getroffen. Spoedig was de roeiboot in de duisternis verdwenen. De „Badenia II" was geladen met rood koper. INBRAAK. Donderdagavond is er ingebroken in een woning aan de Jacob van Lea- nepkade te Amsterdam. Er is een be drag van f 550 ontv Binnenland ONTGINNING. Men schrijft ons: Ouder de gemeente Wierden, in de buurtschap Enter, wordt thans door do Nictó'erlandsche Heidemaatschap pij een aanvang gemaakt met de ont ginning van ongeveer 100 H.A. zoo- gemaamden broekgroiwL Door de ver betering van een waterleiding Is lret mogelijk gemaakt, dit complex, dat tot lvodcn weinig of niets opbracht, en sinds onheuglijke tijden vrijwel als een moeras bekend heeft gestaan, droog te leggen en In uitstekenden cultuurgrond te herscheppen. Boven dien zijn ten gevolge der tot statui gekomen betere ontwatering nog hon derden hectaren beter drooggelegd en daardoor tot meerdere productiviteit gebracltt. Dat dit hoogst belangrijke cultuur werk kan worden uitgevoerd is te danken aan den ondernemingsgeest van eenige Rotterdamsche kooplie den. Het is een heuglijk verschijnsel, dat onze koopmansstand er meer en meer toe overgaat, kapitaal beschik baar te stellen voor groots cultuur werken. Zoo wordt op de meest vredelieven de wijze het nationaal vermogen vergroot, VRIJZINNIG-DEMOCRATEN EN DiE GRONDWETSHERZIENING. Omtrent de in Den Ilaag gehouden gemeenschappelijke vergadering van de Vrijzinnig-Democratiscbo Kamer fractie, 't hoofdbestuur van den Vrij- zinnig-D em oer at i sch en Bond, het cen traal bestuur van hst Algem. Nederl. Werkliedenverbond, de redactie van de Vrijzinnig-Democraat en dsn se cretaris van het Noordelijk Propa- ganda-comïté, ter bespreking van de voorstellen van de regeering tot Grondwetsherziening en de te voeren actio voor den volledige» eisch van het vrijzinnig-democratischs program algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, meldt de Vrijzinnig-Demo craat, dat in de uitvoerige bespre king de groots beteekenis van. die voorstellen tot Grondwetsherziening op den voorgrond werd gebracht, docli tevens volle aandacht gewijd werd aan de sterk groeiende volksbe weging voor het algemeen vrouwen kiesrecht. De wijze, waarop de propaganda zou worden gevoerd, werd vastge steld. Binnenkort zal aan d© afdee- lingen hieromtrent een circulaire toe gezonden worden, eu te zijner tijd zullen uitvoerigs mededeeiingon over de te beleggen provinciale vergade ringen worden gedaan. Besloten werd tot het uitgeven van een of meer xlugschriftjes over de Grondwetsherziening, speciaal over de kiesrochtvraag. GEVECHT MET INBREKERS. Men meldt uit Rotterdam aan de Telegraaf: Donderdagnacht omstreeks half vier bemerkte de waker van liet „Mftiinhoimer Logerhaus Gesell- schu.fl", dat een drietal mannen aan boord geklommen was van het s.s. „Badenia II", liggende aan de Prins Hendrikkade. Roods waren de zegels verbroken en oeai der luiken opengebroken. De wachter waarschuwde don kapilteln, doch in diiun tijd wisten de dieven, die met een roeiboot gekomen waren, to ontsnappen.' Een hunner geraakte bij -het in de boot stappen t© water, doch hij werd .spoedig door de andoren in de boot getrokken. l>o kapitein loste eenige revolver- GEVECHT MET SMOKKELAARS. De Telegraaf meldt: Donderdagavond heeft tusschen Beek en 's-Heerenberg (G.) een ge vecht plaats gehud tusschen de mili taire grensbewakers en een 17tal smokkelaars, die elk een zakje graan over do grens trachtten te brengen. Een der smokkelaars word in lidt rechterbeen geschoten en daarna door militairen naar Arnhem ver voerd. Later trachtten weer andere smok kelaars, die dachten dat het terrein vrij was, bussen met ©tie over de grens te brengen. Zij zagen zich ook ontdökt en kozen het hazenpad. Van alle smokkelaars is de waar in beslag genomen. GEEN VERHOOGING VAN DEN SIGARENPRIJS. Naar aanleiding van geruchten in- zake de vorheoging van den prijs van sigaren met 1/2 cent per stuk, deelt de Vereeniging van Sigarenfabrikant ten nader aan de Telegraaf mede, dat, ofschoon do tabakken enorm in prijs zijn gestegen, er vooralsnog geen sprake is van het verhoogen van den prijs van sigaren. DE NIEUWSTE WEG. Men schrijft aan de „Nieuwe Ct." Ik wil het nieuwste «nufje op het gebied van trouwen vertellen. i Ik doe dit uit een brief van een' Belg, die als vluchteling hier te lan-1 de vertoeft en zijn wedervaren rap-1 porteen aan zijn broer. De brief te! in vloeiend Fransch geschreven, J maar ik ben zoo vrij hem ©enigszins letterlijk te vertalen. „En nu, geachte broeder, rest mij nog u een vermakelijke historie te vertellen, die u zal doen beseffen, waartoe vrouwenlist in etaat is. Ik schreef u reeds vroeger, dat we hier in Den Haag een gezellig© club heb ben van Belgische dames en heeren, allen vluchtelingen, maar door het noodlot saaingebracht op vreemden bodem. Wij vormen aldus eigenlijk een heel klein Belgenlandje in het gastvrije land van Koningin Wit- helminu. Ter gelegenheid van den verjaardag van Koning Albert hadden we onder elkaar oen feestavondje aangelegd. De invitaties waren uitgezonden aan onze vrienden en vriendinnen laat ik u tusschen twee haakjes vertellen, dat er in de club zelf reeds een paar engagementen tot stand zijn geko-j men en op den va6tgestclden tijd i kwamen allen, de oen voor, de ander j na, opgedaagd, ieder getooid met een lintje of rozet in de geliefde Belgi-1 scho kleuren. Een der dames had een gast mee- gebracht, een allercharmantste juf fer, naar schatting zoo van tegen de dertig. Zij ook had een sierlijk vlag getje in onze nationale kleuren op haar sjieke zijden blouse bevestigd en werd voorgesteld als „mademoiselle G.", gevlucht uit Lier. Natuurlijk was ee in onze club la bienvenue, sprak prachtig Fransch, maar Vlaamsch scheen ze niet goed mach tig, zooals ze vertelde. Ik ben met haar in gezelschap gekomen, oen, twee, drie, viermaal, en... ik moet je bekennen, ze legde het er op aan om me in te palmen en... ze palmde me in. Het is een bekentenis, die ik jo doe. Ik, vijf-en-dertiger, en nog vrije gezel, zij, goed ontwikkeld, niet lee- lijk on naar allen schijn niet zonder fortuin eu van goede familie, kom. wat 7.ou er togen zijn. Ik begon er al iets eigenaardigs, iets romantisch in te zien, zoo'n engagement te gelege ner tijd eu daarna vermoedelijk een huwelijk te sluiten in ballingschap. Hoe bitter was de ontgoocheling, iij gebracht door oen anoniem briefje van een spotvogel, die me wreedaardiglijk in korte woorden vroeg, of do Haagsche juffer G., die al zooveel huwelijkeadvortentiën had geplaatst en op zooveel huwelijksadr verterrtiën had gereflecteerd, dan ein delijk heet harl gekregen bij een Belg. Immens, de briefschrijver had me reeds eenige koeren in haar ge zelschap gezien, meldde hij. tot zelfs in den schouwburg toe. De geschiedenis werd voor mij een mysterie. De mademoiselle G., ge vlucht uit Lier, een Haagsche juffer, hengolaarster naar een man Dat zou tocli het toppunt van ongehoord© brutaliteit zijn. En, be«ste broeder, ik ben als een detective op onderzoek uitgetogen en tot de conclusie gekomen, dat ik bij den neus bon genomen. Hebt gij ooit zoo iets kunnen droomen van oon schoone uit de Hollandsche residen tie, waar men lacht om de juffer met de vioolkist vol aardappelen Wat de anonieme mij 6chreef was pure waarheid. Juffrouw G. is mij go- bleken een zuivere Haagsche te zijn, met geen greintje LiersCh of ander Belgisch bloed in de aderen. Alleen do Belgische kleuren had ze op d'r blousj© gespeld en vloeiend en vlei end Fransch gesproken, om tot een engagement to geraken. Wat 'n truc 1 Gij begrijpt, dat ze uit ouzo club is gedeballoteerd en .dat mijn engagement in spe geweest is als het leven van een eendagsvlieg..." PREDIKBEURTEN ZONDAG 5 DECEMBER. EGLISE WALLONNE. Pas de Service. GER. KERK A. Voorm. 10 ure, Ds. N. IJ. van Goor, pred. te Groningen, 's Av. 5 1/2 ure, l>s. N. IJ. v. Goor. (Klein Heiligland). Voorm. 10 uur, de heer J. R. Goris, Cand. te Watergraafsmeer, 's Av. 5 1/2 uur, de heer J. R. Gorls. NOORDERKERK (Ridderstraat). Voorm. 10 uur, Ds. W. Ringnaldo. 's A«'. 6 uur. Da W. Ringnalda. CHR. GEREF. GEMEENTE. Raaks. Voorm. 10 uur, Da J. W. Geels, 's Av. 5 1/2 uur, Ds. J. W. Geels. Donderdag 9 December 1915, 's Av. 8 uur, Ds. J. W. Geels. LUTHERSCIIE KERK. Voorm. 10 uur, Ds. J. Nieweg, te BloemendaaL KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN. Voorm. 10 uur, Ds. A. Binncrts Sz. 's Avonds geen dienst KERK DER BROEDERGEMEENTE. Voorm. 10 uur, Ds. Hellström, 's Av. 8 ure, Evangelisatiesamen» komst REMONSTRANTSCH. GEREFORMEERDEN. Voorm. 10 uur, Dr. K. F Sparnaay, Rem. pred. te Den Haag. Geen Zondagsschool. VEREEN, v. VRIJZ. HERVORMDEN In het gebouw van den Protestanten! bond. Voorm. 10 uur, Ds. L C. Fetter, uit Zutpheav GEMEENTE VAN GEDOOPTE CHRISTENEN. (Baptisten). Lange Wijngaardstraat 28. Voorm. 10 ure, Openbare Samërfr komst. 's Av. 6 ure, Bediening van. het HL Avondmaal. Dinsdag 7 Dec. 's Av. 8 ure, Ds. B. Planting, Bijbel, lezing Openbaring van Johannes VRIJE EVANG. GEMEENTE. Jacobijnestraat 20). Voorm. 10 uur, de heer K. J. BoscbL Nam. 12 uur, Zondagsschool, 's Av. 6 uur, de heer H. J. Bosöh. Maandagavond 8 uur, Zangrepetdtl© Woensdagavond 8 uur, Naaikrana. Donderdagavond 8 uur, Bidstond. GEBOUW LOTTERSTRAAT 4. NED. HERV. KERK. Zondagavond 8 uur. Evangeliepré. diking. HERSTELD APOSTOLISCHE ZEND1NGGE MEENTE. (Zuiderstraat 15). Voorm. 10 ure, Godsdienstoefening, 's Av. 6 ure. Godsdienstoefening. Woensdagavond 8 1/2 ure, Gods dien3toefening. BENNEBROEK. Voorm. 10 ure, Ds. A. S. Talma, Kollekte voor de Zending, HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure, Dr. H. T. Obermant Doopsbediening en gew. manadel coll. v. L. v. Chr. Belangen, 's Av. 7 uur, Dr. H. T. Oberman, Vrije plaatsen. HOUTRIJK EN POLANEN. Voorm. 10 uur, Ds. Conrodi, Emer. pred. te Haarlem. SCHOTEN. Voorm. 10 uur, Da Blauw, 's Av. 6 uur, Ds. Blauw, Dinsdag 7 December. 's Nam. 12 1/2 uur, Huwelijksinz#» gening van Cornelia Bernardu9 Se©- gers en Martha van Keulen. Woensdagmiddag 2—3 uur, Kinder» samenkomst Woensdagavond 8 uur. Ds. Blauw, Bijbellezing. SPAARNDAM. Voorm. 10 uur, Ds. S. A. Bol jon. SANTPOORT. Voorm. 10 uur. Da G. A. van den Bergh van Eijsinga. St. Nioolaas en het Kerstkind. EVANGELISATIE. Voorm. 10 uur, Da Kloosterman, te Alkmaar. BEVERWIJK. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Geen dienst. EV. I.UTH. GEMEENTE. Voorm. 10 1/2 uur, Ds. M. van Kleeff. BLOEMENDAAL. Voorm. 10 uur, Ds. v. Leeuwen, 's Avonds geen dienst VELSEN. NED. HF.RV GEMEENTE. Voorm. 10 uur, Ds. J. Ph. Eggintë. 's Av. C 1/2 uur, Ds. J. Ph. Eggink. Dinsdag 7 December, 's av. 8—9 ui Bijbellezing door Ds. J. Ph. Eggink. WIJK AAN ZEE. Ncd. Herv. Gemeente. Voorm. 10 uur, Ds. A. J. Montijn, pred. te Haarlem. Doopsbed loning. IJMUJDEN. Voorm. 10 ure, Ds. H. W. Creut® berg. '8 Av. 5 uur, Da II. W. Creutzberg. Woensdag 8 December, 's av. 8 uur. Bijbellezing door Da II. W. Cneut» berg. Vrijdag 10 December, 's av. 7 1/2 uur, Bijbellezing door den heer Ti»- meer. Ouderling. Over de Sluizen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE EN NED. PROTESTANTENBOND. Voorm. 10 1/2 uur, Ds. W. Luf-, kinga. ZANDVOORT. Voorm. 10 uur. Ds. G. Posthun» Meijjea Doopsbediening. HAARLEMMERMEER. NED. HERV. KERK Hoofddorp: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Bax. ^'irn. 2 1/2 uur. Ds. Bax, H. Doop. Lijnden: Voorm. 9 1/2 uur, de heer v. d. Hoe® Aalsmeerdorwcg: Nam. 2 uur, de heer Kroon, Vijfhuizerweg: Voorm. 9 1/2 uur, de heer v. d. Togt Nieuw-Vennop: I Voorm. 9 1/2 uur, Da Lekkerkerker, Nam. C uur, Da Lekkerkerker. I Abbones: I Voorm. 9 1/2 uur, de heer v. d/ i SpiegeL GEREF. GEMEENTE, i Hoofddorp: i Voorin. 9 1/2 uur, Da Schouten. Nam. 2 1,2 uur. Dezelfde.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 10