Uit d« Veresnigde StaUn •T PROCES TEGEN DE DUIT- SCHERS. Reuter seint uit New-York: Zaterdag is vonnis gewezen in het geding tegen de ambtenaren der HamburgAmerika-lijn. Karl Bünz, de directeur te New-York der maat schappij, George Kotter, inspecteur, en Adolph Hochxneister, inkoop-agent zijn veroordeeld tot 18 maanden, Jd- seph Poppinghaus, tweede officier, toi 12 maanden gevangenis, te ondergaan in een Staatsgevan genis. De Hamburg—Amerika-lijn is veroordeeld tot 1 dollar boete. Aan alie veroordeelden is het steü- len van borgtocht toegestaan. Reuter seint uit San Francieoo Tegen baron Brincken, een Duitsch ,-itmeester bij de cavalerie, is een bevel tot inhechtenisneming uitge vaardigd, wegens het deelnemen aan pogingen, om den handel van de Ver- eenigde Staten nadeel te berokkenen. Ook tegen Robert Capelle, den agent van den Norddeuischen Lloyd, is zulk eeu bevel uitgevaardigd. Beide gevallen staan in verband met het uitrusten van schepen, die Duitsche oorlogsschepen van voorra den moesten voorzien. Uit New-York wordt nog door Reu ter geseind De „Providence Journal", die bui tengewoon goed ingelicht was om trent het onderzoek naar het optre den der Duitschers, deelt mede, dat de regeering der Vereenigde Staten eon verzoek voorbereidt tot onmiddel lijke terugroeping van baron Von Zwiedinek, Oostenrijksch zaakgelas tigde. van Nuber, Oostenrijksoh con sul-generaal te New-York, van de Oostenrijksche consuls te Pittsburg en te Cleveland en den consul-gene raal te Philadelphia. De regeering is eveneens van plan de terugroeping te verzoeken van een Duitschen consul-generaal en van geheimraad Albert, Duitsch fis caal agent in de Vereenigde Staten. Op Zee. DE HANDELSOORLOG. I.loyds meldt: Het Engelsche stoomschip Middle- ton" (2506 ton, uit Hull) is .gezonken; 19 man van de equipage zijn geland op Malta; eon hunner is ernstig ge kwetst Vier man zijn gedood. Het Engelsche s.s. „Clan Mc. Leodl" (4796 ton, uit Glasgow) is gezonken. Reuter seint uit Marseille Het stoomschip „Ville d'Alger" van Tunis heeft hier elf gered don van een getorpedeerd Engelsch stoomschip aangebracht en het Ita- liaansohe stoomschip „Bologna" is hier aangekomen met zestien zeelie den van het getorpedeerde Engelsche stoomschip „Trentino". Het Wolff-bureau seint uit Norkö- ping Het hier thuisbehoorende stoom schip Herwig", met kolen van Grimsby naar Stockholm, is op een mijn geloopen en vernield. Veertien personen zijn gered vijf, onder wie de kapitein, zijn verdron ken. Het schip was verzekerd. De stoomtrawler „Ophir", uit Ramsgate, welke in het iiegin van. deze maand uitvoer en nog niet te rugkeerde, wordt als vermist be schouwd. Brlam nlt Barltjn. OORLOGSDAGEN TE BERLIJN. Berlijn, 1 December 1915. Zoo vaak, wanneer ik, neutraal pers- menech, in dezen tijd in Duitechland rondkeek met criiischen en daarom objectieven blik, en met het uitslui tend doel te constatoeren, feilen te vinden, immers liet eenig© onverwer pelijk materiaal waaruit men zich een waar en wezenlijk beeld van toestanden kan vormen drong-zich de gedachte bij mij op: hoe zou dit nu in andere oorlogvoerende landen zijn? Veel had ik ervoor gegeven cloor Frankrijk, door Engeland te kun nen reizen en trekken op dezelfde wijze als ik het hier deed en te kij ken, te hooren naar dezelfde dingen die mij hier interesseeren. Het bleef bij den xvensch, en zoo bleef ik afhan kelijk van de mededeelrngen uit de pers dier verschillende landen, die hier uit „Times", ..Figaro", „Temps" enz. al heel gemakkelijk in een aan tal café s voor ieder die ze lezen wil toegankelijk zijn, en van de brieven van de Nederlandscfoe corresponden ten uit die andere landen aan Neder- landsche dagbladen. Beide bronnen zijn een gebrekkig hulpmiddel voor liet oj>doen der door mij bedoelde bo- ven-omechreven fcwmia Toch kon ik er uit loeren, kon vergelijken en uit de stemming dier dagbladen van den eersten rang, die men direct mag noemen in tegenstelling met de oin zoo te zeggen eerst weerkaatste stem ming van eenige correspondenten, af leiden, dat men hier in Duitschland, laat het mij zoo mogen uitdrukken, rustiger is. liet doet goed in een groot Ber- lijnsch blad kieeche en ridderlijke woorden te lezen over de dapperheid van een geslagen en vermorzelden vijand, als Servié, het is aangenaam noch in bioscopen, noch op het too- neel of in variety's bespotting van vreemds monarchen in woord of beeld, zooals zij elders gebruikelijk zijn, te hooven aanschouwen. Doch er zijn dingen, die meer tref fen. die aandoen, en dat zijn de fei ten waarvan ik sprak, die licht op het ware volkskarakter werpen en waai-voor oen maatstaf ter vergelij king met de andere oorlogvoerenden mij ontbreekt. Het trof ons, buiten- In ndsche journalisten, niet eens do Duitschers in ons gezelschap, toen xvij vlak aan den ingang van een groot gevangenkamp voor Fran sehen, een bont uitgevoerde meer dan tevensgroote zandplastiek zagen, „La France" voorstellend, door de krijgs gevangenen vervaardigd op de beste plaats van den parkachtigen aanleg en uit hun kosteloos ter beschikking gesteld materiaal. Een rocrandc Hul de aan het nationaal gevoel dezer menschen. De houding van het volk, ln al zijn lagen, op het platteland en tn de steden, is tegenover de gevangenen steeds, en wol van den beginne af voorbeeldig geweest van discreet mededoogen. Zooveel staaltjes hier van heb ik gezien, dat het niet aan gaat ze op te sommen. Trebien met gevangenen die langzaam reden langs propvolle perrons met een Zondags- publiek dat geen woord uRfe. "Rus sische Moesjiks in Duitsche dorpen wier droom het werd vrouw en kind na den oorlog hierheen te laten ko men om hun lex'en lang hier te blij ven. Doch het treffendste beleefde ik voor weinige dogen. Het was in een groote concertzaal waar achter elkaar op hot podium ecne bekende Fransche violiste en een Italiaonsche pianiste verschenen, door het publiek met hartelijken bijval ontvangen en mot enthousiasme toegejuicht na haar spel. Wel waren deze vrouwen met Duitsche mannen gehuwd, doch zij traden op als artisten onder eigen naam, reeds tevoren daaronder be kend, wat in de tijden van nationale afgeslotenheid en teruggetrokkenheid die wij thans beleven, reeds op zich- zelf als een provocatie zou kunnen werken. Ik geloof, dat Duitsche vrou- wen dit in een omgekeerd geval niet zoo licht zouden kunnen wogen, en in één stad weet ik zeker dat lret onmo gelijk ware: Rome. En de opbrengst van dit concert, bezocht door een talrijk publiek? Zij was ten bate dar gezinnen der in Duitschland geïnfoemrorde mannen, voor wie het eigen land slechts vol ka. men onvoldoende middelen ter be schikking stelt. En daarom zorgt een Duitsch comité, bestaand» uit Duit sche mannen en vrouwen, voor deze vijandelijke buitenlanders die niet bij het uitbreken van den oorlog naar hun eigen land teruggekeerd zijn. Naast deze feiten die een tolerantie verraden zooals slechts de geestes toestand van een volk vol rustig ver trouwen in de toekomst bezitten kan, ontbraken niet de pogingen langs we gen der geleidelijkheid datgene te J>e- reiken wat Duitschland bij zijn ex pansie tot nog toe ontbrak: de hechte bond tussclien moederland on kolo niën van allerlei aard. Het Duitsche volksgevoel, het bewustzijn van de soort zooals een Engelsclunan dat kent, bestaat eigenlijk nog in liet ge heel niet en zoo kan men dan ook ovoral hooren: „de oorlog van 70 heeft één rijk van de Duiteclie stam men gemaakt, deze oorlog zal eerst één volk van de Duitschers maken". Duitschland gaart daartoe doen aan de beroemde „vreedzame doordringing", wel te verstaan onder zijn eigen volks genooten. Do oprichting van een club van mannen van aanzien zoneter een zijdig krmgern-cnohöt, bestaande uit politicihoogwaard igheidtebekleoders, geleerden, vorstelijke personen, Irr- dustrieelen, dl elite ra en kunstenaars, die pas plaats vond, en waar men nog voor weinige jaren weinig heil van venvacht zou hebben, is een symp toom van diaze stemming. Kenschet send hiervoor is ook de pascestich'te hond van Duitsche vrouwen voor liet buitenland wiens doel liet is de over de gansche wereld verspreidie Duit schers in voortdurend contact met het moederland te houden door oen in tensieve voeling tussclien de daar en hier bestaande vrouwemvereonigingen te organiseeren. Het ls waarlijk de moeite waard, want niet minder dan 80 millioen Duitschers leven en wer ken buiten de grenzen van hun va derland. Zonder twijfel zal de mach tige eenheid van het Duitsche volk, door dezen strijd bewerkt, en de trot- sche wil daartoe ook in dit opzicht in komende tijden veranderingen te weeg brengen, al ware het slechts daardoor dat de Duitsche emigran ten niöt moer zoo snel volkomen in hun nieuwe omgeving opgaan en daardoor voor Duitschland verloren zijn, als dit tot nog toe het gexal was. Binnenland TWEEDE KAMER. SPOORWEG GOUDA—WADDINX- VEEN—BOSKOOP—ALP HEN. Ingediend is een wetsontwerp waar bij* wordt bepaald, dai van Rijkswege zal worden aangelegd een spoorweg van Gouda over Waddinxveen en Bos. koop naar Alphen, maar dat tot dien aanleg niet zal worden overgegaan dan nadat belanghebbenden zich zul len hebben verbonden een bijdrage van ten minste f l.OQO.OOO tie verlee- nen. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft zich be reid verklaard, om de exploitatie (met levering van rollend materieel) van de lijn, waarvan de aimlegkosten op f 2,-9X1.000 zijn geraamd, ln geval van aanleg van Rijkswege, op zich te no men en can een huur van f 20.000 s jaara te betalen. Door de Staum vu» Zuid-Holiand werd reeds f 500.000 beschikbaar ge sield, terwijl nader gebleken is, uat het provinciaal bestuur verhooginrj van dis cijfer met f 75000 zou willen bevorderen. Naast dit op zich zeif in derdaad aanmerkelijk bedrag hebben tot dusverre de gemeenten Gouda. Waddinxveu, Boskoop en Alphen ge zamenlijk f 225.000 toegezegd. Vei-hoo- ging van het totaalcijfer van f 800.000 zal onmisbaar zijn. Wordt daarbij in aanmerking ge nomen, dat het Rijk volledig liet ri sico voor overschrijding der raming zal moeten dragen, hetgeen, naar de ervaring omtrent de lijn Gouda— Schoonhoven geleerd heeft, niet zon der be teekenis is, dan schijnt met een bijdrage der streek van f 1.000.000 met te veel gevergd. HET COM1T6-GENERAAL. Het Haageche Correal vonden iiobu! reau meldt: Het laat zich aanzien, dat het cct- mité-generaal der Tweede Kamer, hetwelk Dinsdag a.s. wordt voortge zet, dien dag nog geruunen Lijd zal du ren. Wij meenen immers te weten, dat de behandeling dei' aan de orde gestolde quaestie in eersten torniün Is afgcloopOTi en Dinsdag do replieken zullen aanvangen. Het comité-generaal is bijgewoond door ambtenaren van den dienst der stenografie, doch niet door de amb tenaren van het tachigrafisch verslag der Tweede Kamer. MAILSTOOMSCHEPEN VOOR NED.- INDIê. De thuisvarende mailstocmschepen der Stoomv. Mij. „Nederland" zuilen te beginnen met het stoomschip „Rembrandt", Napels oanloopcn in pkiats van Genun. KAMERVERKIEZING DISTRICT NIJMEGEN. De Minister van Biimenl. Zaken, overwegende, dat, ten gevolge van do aanneming door den heer jlir. mr. O. F. A. M. van Niapen tot Sovenaer van zijne benoeming tot buitenge woon gezant en gevolmachtigd M in ia- ter in tijdelijke en bijzondere zending bij den Pauselijken Stoel in het kies district Nijmegen eene verkiezing moot plaats hebben voor een lid van do Tweede Kamer der Staten-Gene- raol; heeft bepaald, dat die verkie zing zal plaats hebban op Dinsdag 21 December e.k., de stemming, zoo noo- dig, op Dinsdag 4 Januari 1616, de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 11 Januari d.a.v. UITVOERVERBOD VAN HARING. Van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is, naar aan leiding van het aan hem veraonden telegram door de Kuiperspatroons- vereeniging te Vlaardingen in zake het uitvoerverbod van haring het volgende telegrafisch antwoord ont vangen „lk stel mij voor een regeling to treffen, waardoor uw bedrijf geen schade zal ondervinden. De bedoeling vau bet uitvoerverbod is, niet den geheelen uitvoer stop te zetten, doch regelend op le treden, zoodanig, dat de x'oor bepaalde bedrij'ven benoodig- de haring relatief zeer kleine hoe veelheid voor binnenlandsch verbruik tegen redelijke prijzen ter beschik king wordt gesteld. Voor de overige hoeveelheid kan vergunning tot uit voer verkregen worden." MAÏS. Naar het Haagsche Gorresponden- tiebureau uit goede bron verneemt, zijn door de Regeering maatregelen getroffen om gedurende de winter maanden voldoende hoeveelheden mafs tegen redelijke prijzen te kun nen doen verstrekken. Zij heeft reeds de beschikking over belangrijke par tijen. Bovenbedoelde maatregelen, waarbij zooveel mogelijk met de be langen der graan-importeurs is reke ning gehouden, zijn genomen in sa menwerking met de N. O. T. cn met het Nederlondsoh Landbouwcomité. Da aangehouden Inbre kers 8® Amsterdam. 't Algemeen Handelsblad vertelt nog nader over de mooie vangst der Amsterdam&cho politie: Een ware „St. Ni-col aas-tafel" vol met goud en zilver, zagen wij Zater dag op het politiebureau Stadhou derskade. Daar was een tafel van een meter breed en ongeveer twee meters lang, als het ware bezaaidi met gou den ringen in allerlei soorten, smalle en breed», trouwringen en zegelrin gen, niet minder dan 800 k 900, met don prijs er nog aan, die netjes op rijtjes gelegd waren. Dan lagon er horloges, gouden dames-horlogos met armband, sommige tot f 140 per stuk geprijsd, voorts armbanden en hor loge-kettingen, dikke en dunne, van dof en glimmend goud, voorts was er oen chaos van goud-en broche's, spel den, camée's met aardige vrouwen kopjes er op te zien en zilveren beu gels voor lasschan en nog allerlei, dat men iai een goudsmidswinkel koo- pen kan. Al dit goud, f 8000 A f 10.000 waard, was door de politie in beslag geno men, na oen aanhouding van drie mannen en twee vrouwen. En in dezelfde kamer waren op een andere tafol nog eenige minder glin sterende en fonkelende voorwerpen ten toon gesteld. Daar lagen vele sleutels, loopers, een ©lectrische zak lantaarn, stopverf, waarin nog sleu tel-afdrukken zichtbaar waren, een weegschaaltje... Omtrent de voorgeschiedenis van de goede vangst, welke de Amster- damsclia politie gedaan heeft, verna men wij het xelgende: Drie weken geleden kxvamen drie mannen een leegstaand huis zien, dat naast een goudsmidswinkel in de Utreehtscliestraat xvas gelegen. De mannen zeklen het huis te willen hu ren en hot knechtje van den make laar liet het daarop zien. Het drietal wist in liet perceel zoo te manoeu vreeren, dat oen hunner op een ge geven oogenblik den sleutel van het leege huis in zijn handen had, ter wijl het knechtje ergens bezig werd gehouden. Vlug werd toen in een si- garetlcn-doasjo met stopverf een af druk van den sleutel gemaakt. Deze manipulatie, vermoedelijk een voorbereidende maatregel toot een inbraak ln den bexvusten goud smidswinkel via liet leegstaande huis, xverd echter van buitan gezien, met bet gevolg, dat de politie van een en ander op de hoogte kxvam. Vele nachten werd het huis ln de Utrechtsdie straat door de politie in het oog gehouden. Wanneer de booglampen 's nachts om de ander brandden, waren er daar twee mannen voor bet bewuste huis op x-erdachte wijze bezig. Zij deden, alsof zij voor de deur stonden te praten, doch hielden in werkelijk heid pos-oefeningen" met een sleu tel, waarvoor zij destijds den afdruk gemaakt hadden. Blijkbaar paste «ie sleutel niet goed. Voortdurend hield de politie "s nachts Intusschen een oogje in het zeil en een rechercheur (van Dijk genaamd) volgde de man- nwi, (ot dusver onbekenden bij de politie, naar hun xvoningen. Half December zou het huis ver huurd xvorden en tot zoolang zou or de wacht gehouden moeten worden, had niet Vrijdag de rechercheur Van Dijk de bewuste mannen in gezel schap van een iberuchten opkopper gezien, toen zij uit een huis in de Kuiperstraat kwamen. Bij den re chercheur kwam plotseling de ge dachte op, den opkooper aan te hou den en te fouilleeren en met het ge volg... dat er vier pakjes gouden rin gen op hem werasn bevonden. Het „politie-mstinct" had hem dus niet bedrogen. Success revel ijk werden nu onmid dellijk op de bij de politie bekende adressen van de mannen, die de ver dachte manoeuvres in de UtreCht- sche straat hadden uitgehaald, huis zoekingen en arrestaties gedaan. Eén man, die met een \touw uit het huis in de Van Ostadestraat kwam, xx-erd met deze vrouw gearresteerd in de Van Wou straat Men vond loopers bij hem, en een bedrag van pl.m. f 1500. Een ander tweetal, ook een man en oen vrouw, werd in de Oosterpark straat eveneens aangehouden. Ook deze had f 1500 in zijn zak. Bij een huiszoeking in de Kuiper straat werd daarop de groote hoeveel heid gouden voorwerpen gevonden. Het bleek dus, dat er met do arres tatie van den opkooper pl.m. 40 jaar oud en een bekende van de politie, en met die van de twee mannen en vrou wen een prachtige vangst gedaan was. De qua cstie was nu nog: aan wie behoorde deze enorme goud-massa. Men liet de goudsmeden uit de Pon- tanusstraat en Van Swindenstraat komen, bij wien eenige xveken geleden ingebroken was en waar ook groote hoeveelheden gouden voorwerpen verdwenen waren, waarvoor de da ders nog niet gepakt xvaren. Maar deze goudsmeden herkenden niets ervan. Doch weldra bleek, dat alles gestolen was uit Utrecht, waar Don derdagnacht zooals wij gemeld hebben ingebroken werd bij den goudsmid Mandarsloot op de Oude Gracht bij die St. Jacobsbrug. Dadelijk werd met de Utrecblsche politie getelefoneerd en Zaterdagmid dag arriveerde de heer MandersToot op het bureau Stadhouderskade en voor de St. Nicolaastafel staande, zei- de hij dadelijk: „alles is van mij ge stolen. -Mijn goudsroM-teeken staat er ln, en ik herken ook het hand schrift op de prijs-paplertjes." Hij zelf schatte de waarde op f 8000 k f 10.000. De dieven bebben, zooals men ziet, nog niet den lijd gehad do prijis papiertjes er af te doen, wat de her kenning dus vergemakkelijkte. Donderdagnacht was do inbraak gepleegd en Zaterdag had men dus het gestolen© en de daders reeds. Thans zal nog vastgesteld moeten worden, of er aan den grooten gouden voorraad nog iets ontbreekt, terwijil ook elk voorwerp beschrex'en moet worden, de aangehoudenen verhoord moeten worden vóór de zaak in han den der justitie gesteld wordt. Intus schen mag hier zeker een woord van hulde aan den inspecteur Kater en den rechorobeur Van Dijk niet ont breken. INVOER IN NEDERLAND. Uit het debat in het Engelsche La gerhuis over den invoer in Nederland in verband met de blokkade van Duitschland, waarvan we Zaterdag uitvoerig melding maakten, dienen nog enkele punten aangestipt. Zoo zette sir H. Dalziel, die de discussie opende, uiteen dat do invoer van lijnt olie in Nederland zeer belangrijk was gestegen. Terwijl in de eerste negen maanden van 1913 de Invoer in Neder land 453 ton bedroeg, zeide hij, en in hetzelfde/tijdvak van 1914 slechts 299 ton, was die invoer in do eorate ne gen maanden van 1915 niet minder dan 29.511 ton. De uitx'oer van lijn olie van Nederland naar Duitschland xvas in de negen maanden voor den oorlog 483 ton, maar gedurende een zelfde periode tijdens den oorlog 79.000 bon. En als men dan bedacht, dat lijnolie in Engeland 30 p.st. pea- ton kostte, maar Berlijn en Ham burg 60, soms wel 100 pst, betaalden, was het duidelijk dat er „ergens" groote winsten moeten zijn behaald. Het antwoord van lord Robert Cecil is onzen lezers hakend. Hij deed uit komen dat men toch ook met neutrale rechten rekening had te houden, dat Nederland de groote margarinele verancier van Engeland was en dus meer vetten en oliën noodig had dan alleen voor eigen gebruik, maar dat nu een regeling was getroffen die aan de Nederlandsche en Engelsche be langen tegemoet kwam en hij sprak zijn vol vertrouxven in de N O. T. uit. Uit Londen wordt aan de N. R. Ct geseind: In een brief aan de Times zegt het Parlementslid Sir Alfred Mond in zake Lord Robert Cecil's rede, in he: Engelsche Lagerhuis gehouden: Al moge de Nederlajidsch© Overzeelrust het lijnzaad enz. dat zij ontvangt niet weer naar Duitschland uitvoeren, door dien uitvoer van Engeland naar Nederland toe te staan, hebben de Engelschen eenvoudig de Nederland sche verbruikers in staat gesteld hun behoeften aan die producten met En gelschen invoer te voldoen an zoo doend© een exen groote hoeveelheid Nederlandsche grondstoffen voor uit voer naar Duitschland vrij te maken. Indien dit juist ls, moeten de Engel schen. tenzij de Nederlandsche regee ring op zich neemt al dargelijken xve- der-uitx-oer naar Dultsohland te ver bieden, stellig den uitvoer van die producten verbieden, zelfs ten koste van moeilijkheden, die de aanvoer van margarine uit Nederland in En gel and er door zou ondervinden. BALANS-VERLOVEN. (Aan n^ct-beroepsmllitairen, die hoofd, leider of procuratiehouder van een onderneming, bedrijf of zaak rijn, kunnen met inachtneming van de grens van toelaatbare afwezigheid door compagnies- (eskadrons-, batte rij-, fort-, dctachementscomman danten tot het opmaken van inventa ris en balans bijzondere x'erloven xvorden toegekend, xvaarx-an de duur naar noodzakelijke behoefte ten hoog ste 10 dagen mag bedragen, terwijl deze verloven zoo dicht mogelijk bij Nieuwjaar behooren te worden ver leend. Daarenbox'en kunnen onder de hier-1 box-engestelde voorwaarde van toe laatbare ofxvezigheid aan boekhou ders en accountants ten hoogste go- durende één maand 3 werkdagen ver lof per xveek worden toegestaan. Leiders van kleine zaken, die ln of nabij hun standplaats wonen en die daardoor nagenoeg dagelijks in hun zaak kunnen aanxx'ezig zijn, komen niet voor deze bijzondere verloven tn aanmerking. Voorts wordt bepaald, dat tegen het einde van December en in Janu ari ten hoogste gedurende 8 weken verlof zal kunnen xvorden verleend aan niet-beroepsmilitalren, die fir mant of chefliedlende zijn in incasso-, coupon-, of reken ingcourant-af dee- llngen van bankinstellingen of eff©o- tenzaken, mits een bewijs xx-ordt over gelegd, xvaaruit blijkt, dal de directie lid is van de vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, van de Vereeniging van Effectenhandela ren te Rotterdam of van den Pro vincialen Bond van Effectenhandela- ONGELURKEN. Db S&'jarig© rangieerder G. van dor Waerdt, die enlcote dagen geleden bekneld raakte tusscben een trein en con perron aan het station te Gouda, is Vrijdag in hot ziekenhuis aldaar overleden. BRAND. Vrijdagax-ond brak in den Zuider Legmeerpolder, gemeente Uithoorn, bij den landbouwer Pin van Klaveren door onbekende oorzaak een felle brand uit. De groote veestapel kon op één koe na xvorden gered. De stul- len en twee hooi- en korenbergen ver brandden. BRUTAAL BEDROG DOOR SMOK KELARIJ EN VERVALSCHINGEN. Do hoeren dr. Van Hamel Roos en Harmens schrijven in hun „Maamdbl. t. d. Vervolsehingen" „Het is niet te verwonderen dat in deze tijden van woekerwinsten, waar door d'o burgerij, 1 iel/zij im het bin men- of buitenland gepVulkt wordlt, naast die vërvalscWng, die smokkela rij, als haar trouwe gezellin hoe lair ger hoe driester het hoofd opsteekt. Zooals bekend Is, lie eft onze Regeel- ring den uitvoer o.a. x'on vette oliën en machine-olie vexboden; hierbij waren oven wel o.a. uitgezonderd: maïsolie en traan. Voor den uitvoer werden deze artikelen derhalve ten Verkoop aangeboden, doch de kooper xvas zoo verstandig van deze „uitaon- d<eri»gs-artikelen" eerst monsters te laten onderzoeken. En nu bleek ons eerstens dat de zoogom. „traan" uit) sluitend bestond uit machineolie zon der één spoor van traan. Wij hadden hier derhalve te doen met een bru taal bedrog in dm aard dei- koop waar, waartegen art. 329 oruzer StrafL wet een jaar gevangenisstraf be dreigt. Door de voorzichtigheid van den kooper bleef het nu casu slechts tot een jxvging tot oplichting, doch hoevelen minder x'oorzichtigen zullen de slachtoffer dezer smokkelende x-ervalschers -bende worden? En x'oor boex'elen zal liet lokaas der „zoete woekerwinst" niet te machtig xvoax. den? „Een ander nieuw bedrog moe ten wij slgnaleoren, hetwelk op groo te schaal met cacao gedreven xvordt. Nu dö verx-alsching met schillen door de daaraan gegeven publiciteit moei lijker wordt, tracht men, zooals on3 bij het onderzoek van verschillende partijen bleek, aan mlnderxvaardige cacao een fraai aanzien te geven door de toevoeging van ij zerokei- (ijzer roest) eon vervalsching die de ca cao onverteerbaar maakte ten xvaar- tegeu daar het een aan cacao ge heel xTeemd liestanddeel betreft de Strafwet ex oneens (art 830) gevange- nistraf bedreigt „Waar dergelijke feiten niet door de justitie achterhaald schijnen te kunnen xvorden, is publiciteit in groo. te kringen hei eenige middel om het deel dat van den eerlijken handel nog overbleef, te waarschuwen, en tc voorkomen dat de reputatie van smok kelaars en vervalschera ten niinflte geen blijvend cachet onzer natie xx'orde." HET SCHIETEN OP AUTO MOBIELEN. Naar aanleiding van liet verwekte gval van het schieten door militairen op automobielen, deelt mm aun 'X Aig. Handelsblad het volgende mede, dat zich voortien dagen geleden heeft voorgedaan met een auto, waarin zich een jachtgezelschap bevond, op den weg van Elapeet naar Harderwijk. Te half zes ongeveer des namiddags xverd deze automobiel aangeroepen om halt te houden, door iemand, die op den berm van don weg stond, doch geen licht of eenig onderecheklings- teeken bij zich had. De eigenaar, die zc-lf chauffeerde, stopte. Uit de vei*, klaring van deiigeen, die de auto had aangehouden, een militair, bleek, dat hij zou geschoten hebben, als de auto nog een paar meter had doorgereden. De man verklaurdo voorts geen lan taarn van zijn meerderen te hebben inedegekregen. Dezelfde auto trof Lusschen Harder wijk en Ermelo evóueons ceu poet zonder licht of lierkonningstóókon aan. Wegens gebrek aan batterijen voor zaklantaarns was ook deze post zonder licht uitgezonden. De eigenaar van de auto wendde zich tol don com mandant van het garnizoen van Har derwijk, dte Ixem meedeelde zijn klacht te hebben doorgezonden aan den generaal-majoorhet militair ge 7ng uitoefenende in de gemeenten Harderwijk en Ermelo. Tot dusver heeft de betrokkene niets van de raak vernomen. Wij vernamen nog, dat wanneer d< wachten van een gewoon lantaarntje voorzien zijn, dit allicht verwarring kan geven, doordat men liet voor licht van een wielrijder aanziet- Hot schijnt dus overweging te verdienen, dat of een bijzonder soort licht wordt gebezigd óf wel met een licht bepaal de bewegingen xvorden gemaakt. Wut liet „aanroepon" door militai ren betreft, gebeurt het nogal eens, dat automobilisten door soldaten xvorden aangeroepen om de onschul dige reden, dat dezen een eindje mes xvillen rijden! Stadsnieuws TYPO- EN LITHOGR. VEREENI GING „KUNST NA ARBEID Niettegenstaande de Sint-Nicolaas- Vreugde alom in de stad en don hevi- gen slagregen, die juist tegen acht uur op een vervaarlijke wijze over de straten pletste, waren cr Zater dagavond toch nog veel menschen naar de groote concertzaal van de Sociëteit „Vereeniging" opgetrokken, om te luisteren naar de Zanguitvoe ring van bovengenoemde vereeni ging. Deze minnaars xan vocale mu ziek zullen zich iiun gang naar de Begijnestraat niet beklaagd hebben, .want xvat ten gehoore werd gebracht, mocht er xvezen. De uitvoering werd geopend met „Omhoog" van G. A. Heinze. Dit lied, xvelks schoone nccoorden reeds meermalen in onze concertzaal xveer- klonkcn hebben, xverd ook nu door „Kunst na Arbeid" zeer verdienste lijk vertolkt. Minder gelukkig was de vereeni ging met „Ohant d'Amour", Van .Tos. Delsemme. Dit zeer moeilijke Fransche werkje werd zuiver inge zet, maar toen het koor den solist' baritonzanger zijn gedeelte met ge brom moest begeleiden, viel deze niet op het juiste oogenblilc in, zoodat de directeur, de heer W. A. Kwantes, zich genoodzaakt zag. het nummer te onderbreken. Dat xvas erg jammer, i want toen het stuk vervolgd werd, ging het verder zeer goed. In „Vriend'lijke Lente" van B. J. Vissoher, dat overigens zuiver ge zongen xverd, viel iu hot txveed? couplet óók een vlekje te bespeuren, maar de twee laatste nuimmers van het programma „Aibendstiindchen" van Carl Schiebold en ,,'t Volgend jaar" van J. B. Zerlctt, werden zeer ■beschaafd vertolktvooral „Abond- standchen" xvas een juweeltje van rejnen, zuiveren, zachlen mannen- zang. Aan het eind van dit nummer barstten do aanwezigen in een lqid applaus los, wat natuurlijk ook voor een groot deel den directeur gold. Deze gaf dan ook wel blijken, het koor goed in zijn macht te hebben. Als de zangers maar trouw ter repe titie komen, zullen fouten, zoo als in Chant d'Amour", niet moor voorkomen. Het duo Van Musscher verleendo op dezen oivond zijn medewerking niet eenige aardige liederen en voor drachten. Vooral na afloop van het stukje „Zoo zijn de vrije vrouxven" xverd het gunstig bekend staande duo tot viermaal toe door hel enthousias te publiek teruggeroepen. De heer A. M. Vrugt luisterde do uitvoering ook op met zijn bekende, pittige vooidrachlen. Maar behalve met zijn geestige stukjes, verleende hij bovendien nog zijn medewerking in alle nummers, door het koor ge zongen. Voordat hij zou optreden, kwam er iemand vertellen. dat de heer Vrugt met de Auteurswet in botsing xvas gekomen, waardoor hem het voordragen van zijn eerste nummer „Student Boemel" verboden xvas. Maar dat had geen nood, xvant Vrugt'a repertoire is uitgebreid ge noeg. Inplaata Van het verboden nummer droeg liij nu „Toori, de straatveger" xoor, waarmee hij, 't is haast onnoodig om het tc zeggen, zeer groot succes had. Hij zag zich dan ook genoodzaakt, een extra stuk- Je te geven, namelijk „De Dokter". Alles en alles bij elkaar genomen een mooie en gezellige avond. DE PROV1NCLALE WATER. STAAT. Wegens uitbreiding van het perso neel dor Provinciale Griffie is uit breiding van het gebouw noodig. Daartoe tljn door God. Staten ondor- handeJingen aangeknoopt mot den Minister van Binnenlandsch© Zaken. Om nu x-oorloopig ruimte te x-inden is x-oor den Prox-incialc-n Waterstaat gehuurd het perceel Nieuwe Gracht 47 x-oor do som van f 1100 per jaar. P. DOORN. De raad van bestuur der Academie x-an Beeldende Kunsten tn Den Haag, heeft ter voorziening in de vacature, ontstaan door 't ox-erlijden van den heer Springer, tot directeur der aca demie benoemd den heer P. Doorn, directeur d©r Ambachtsschool te Haarlem. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Tot aria liovortlerd cte heer K. P. Groot, geboren te Enkhui- zou, on mejuffrouw A. P. \-au Heori den, geboren te Bethlehem; geslaagd voor liet ©orete gedeelte van hot arte- examen de heer J. A. Noordanus on mevrouw E. S. Ratu LangiHout man. Leiden. Gcskuigd voor het voorbd reddend examen Ind. udm. dienst do heeren J. II. Decastro on H. W. Schró. der. Lelden. Geslaagd: Doctoraal exo- iiion Nod. letteren, mej. J. D. Hirtzon. Utrecht. Bevorderd tot somiuiis da hoeren G. NV, P. v. d. Berkhof. .1. II. van Orame; tot arts, de hoeren W. F. Andeiogg, Ph. Italic, M. Key; tot tandarts, de heer T. Bialloa'erski. (U. D.) Amsterdum (Vrije Universiteit.) Go- slaagd voor doet. ex. theologie de heel A. B. W. M. Kok.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6