Yan heden af worden alle artikelen tegen zeer veel verminderden prijs opgeruimd. Bekende prima kwaliteiten. Men raadplege de étalage. Atelier naar maat. Rouwgoederen binnen 24 unr. ff 99' Restanten Japonstcf en Zijde ver beneden inkoop waarde. 112 Gr. Houtstraat HAARLEM Tel. Interc. 302 Dames Mode Magazijn van Mantels en aanverwante artikelen Vervolg Binnenland D© hoofdredacteur van „De Telegraaf" gevangen genomen. We lezen in het Algemeen Handelsblad: De hoofdredacteur van het dagblad „De Telegraaf", de heer J. C. Schrö- der, is Zaterdagmiddag in zijn ■wo ning. Weesperzijde te Amsterdam, op last der justitie door de politie ge vangen genomen en naar het Huis van Bewaring overgebracht, waar hij ingesloten werd. De gevangenneming geschiedde krachtens beschikking van de Arn- sterdamsche rechtbank d.d. 4 De cember. waarbij tegen den heer Schroder rechtsingang werd ver leend. De substituut-officier van jus titie, mr. L. Th. Jorissen die ook het openbaar ministerie waarnam bii de onlangs plaats gehad hebbende behandeling van een strafzaak tegen den heer Schröder op grond van art. 100 Wetboek van Strafrecht ge lastte op grond dier beschikking de gevangenneming van den hoofdredac teur van ,,De Telegraaf' en droeg aan de inspecteurs van politie K. H. Broekhoff en A. van IJsendijk, bei den verbonden aan het hoofdbureau van politie, op, elk vergezeld van een rechercheur, den heer Sahröder te arresteeren. Beide inspecteurs wer den voorzien van een machtiging tot het binnentreden der woning tegen den wil van den bewoner. Inspecteur Broekhoff kreeg op dracht, zich naai- de bureaux van „De Telegraaf" in de Sint Nicolaasstraat te hegeven, terwijl inspecteur Van IJsendijk naar de woning van den iheer Schröder op de Weespsrzijde moest gaan. Aan geen van beide adressen was de heer Schröder te vinden. Hij was met zijn echtgenoote de stad ingegaan om inkoopen te doen voor het Sint-Nicolaasfeest. De beide inspecteurs stelden zich daarop met du twee rechercheurs bij de woning van den heer Schroder op, in afwachting van diens thuiskomst. Te ongeveer vijf uur kwam hij met zijn echtgenoote thuis. Toen hij de woning was binnengegaan, schelden de politiemannen aan, begaven zich naar boven en maakten het doel van hun komst, bekend. Men kan zich de ontsteltenis der familie Schröder voo re teil en, te meer waar do gevan genneming geschiedde op den dag voor een familiefeest als de Sint- Nicolnasdag. Mevrouw Schröder en de beide zoons waren zeer ontdaan, doch na de eerste emotie herstelde de heer Schröder zich en vroeg en verkreeg verlof zich in verbinding te stellen met het bureau van „De Tele graaf' en met zijn rechtsgeleerden raadsman mr. J. Kappeyne van de Coppello, die wel niet anders kon doen dan den raad te geven, mede te gaan. Mot de politiemannen vertrok daar op do heer Schröder. Daar geen taxi te krijgen was, begaf het gezelschap zich met lijn 10 naar het Leidsche- plein. Van daar ging men te voet naar het Paleis van Justitie, waar mr. Jorissen den arrestant afwachtte. Daar werd den heer Schroder do be schikking der rechtbank beteekend. Hem wordt ten laste gelegd over treding van art. 100 van het Wetboek van Strafrecht, luidende Met gevangenisstraf van ten hoog ste zes jaren wordt gestraft 1. hij die, ingeval van een oorlog, waarin Nederland niet betrokken Is. opzettelijk eenige handeling verricht, waardoor de onzijdigheid van den Staat wordt in gevaar gebracht, of eanig bijzonder voorschrift tot hand having der onzijdigheid van Regee- ringswege gegeven en bekend ge maakt. opzettelijk overtreedt 2. enz. De gevangenneming geschiedde op grond van art. 86 van het Wetboek van Strafvordering, waarin bepaald wordt, dat gevangenneming bji het verleenen van rechtsingang kan wor den bevolen, Indien tegen het mis drijf als maximum eene gevangenis straf van vier Jaar of meer is be dreigd (het maximum van art. 100 W. v. Str. is zes jaar), doch alleen op grond hetzij van gegronde vrees voor vlucht van den verdachte, hetzij van eenigo andere gewichtige reden van maatschappelijke veiligheid. (Als zoodanig wordt veelal aangenomen vrees voor herhaling van misdrijf). Van het Paleis van Justitie werd de heer Schröder te voet overgebracht naar het Huis van 'Bewaring en daar in een der cellen opgesloten. Hem werd de gelegenheid gegeven, zich voor eigen rekening van spijs en drank te voorzien (de aanhouding geschiedde voordat de heer Schröder gelegenheid had gehad, het middag maal te gebruiken), terwijl hem te vens vergunning werd gegeven, na verkregen toestemming van het ooi lege van regenten over de gevange nissen, uit zijn eigen bibliotheek lec tuur (werken van Shaw) te betrek ken. In afwachting daarvan kon hij zich met do bibliotheek van het Huis van Bewaring vergenoegen. Naar men weet, zijn bevelen tot gevangenneming voor niet langer dan dertig dagen geldig. Daarna kan de rechtbank, op vor dering van den officier van justitie, het Ibevel voor ten hoogste dertig da gen verlengen. Hetzelfde kan nog daarna telkens van dertig dagen tot dertig dagen geschieden, indien da rechtbank na den laatst verleenden termijn zulks noodig oordeelt. Rechter-commissaris tn deze zaak is mr. A. J. van Iloyen. Op het ochtendblad van „De Tele graaf" van 27 November, waarin het artikel met de geïncrimineerde zin snede voorkwam, staat als verant woordelijk adviseur vermeld H. M. C. Holdert, als hoofdredactie J. C. Schröder. Op het ochtendblad van 2 Decem ber het blad waarin het -bericht „Het dozijn is vol 1" voorkwam staat voor het eerst alleen vermeld „Verantwoordelijk voor den inhoud H. M. C. Holdert." Het is, voor zoover wij weten, voor de eerste maal, dat te Amsterdam een journalist wegens een politiek misdrijf in preventieve hechtenis wordt gezet. De ..Nieuwe RolterdamschV Ct." meldt nog De heer Kappeyne kon ons aan gaande de motieven der arrestatie weinig mededeelen. Vel gaf hij ons de verzekering, dat zij in verband stonden met een artikel over de Re geering en den smokkelhandel, voor komend,- in de „Telegraaf" van 27 November j.l. De heer Schröder ont kent evenwel dit artikel geschreven te hebben en moet zich bovendien be roepen hebben op het „veran! woorde- lilk-adv iseurscliap" van den lieer H. M. C. Holdert. die zich dan ook tegen over de justitie als verantwoordelijk schrijver van hèt geïncrimineerde ar tikel moet opgeworpen hebben. Do „Telegraaf" deelt over de ar restatie van den heer Schröder nog mede, dat In het gebouw van de Rechtbank even werd overwogen of de heer Schröder „per celwagen, dan wel te voet naar het ITnis van Bewa ring zou worden overgebracht. „Stop me maar In den wagen!' zei onze chef, „Iaat me toch in godsnaam niets l>espaard blijven 1" Min of moer verlegen met den hun opgelegden onaangenamen plicht, leidden de politiemannen den heer Schröder langs de achterzijde buiten het gebouw en van daar, door het drukste deel der hoofdstad, naar het Hui8 van Bewaring aan den Wete ringschans. Op den drempel hebben we onzen hoofdredacteur nog eens krachtig de hand gedrukt. Op soo'n moment voelt men plotse ling, welk een, hechte vriendschaps band door Jarenlange samenwerking wordt gesmeed... Toen ging de gevangenisdeur dicht". Verder drukt de Telegraaf het be vel tot gevangenneming tegen den hoer Schröder at, waarin de Amster- damsche rechtbank besliste: „Gezien de Btukken van het plaats gehad hebbend onderzoek; Overwegende, dat daaruit voldoen de bezwaren zijn gerezen om tegen den verdachte rechtsingang te verlee nen en do Instructie dor zaak te ge lasten ter zake van zich te hebben schuldig gemankt aan het navolgen de, bij art. 100 van het Wetboek van Strafrecht 6trafbaar gestelde feit-, te weten: dat hij te Amsterdam in de maand November 1915, terwijl tusschen meer dere Europeesohe landen een oorlog werd gevoerd, waarin Nederland mlet was betrokken, opzettelijk eene han deling heeft verricht, waardoor de onzijdigheid van don Nederland ach en Staat in gevaar werd gebracht, door opzettelijk Lu het eerste 1)1 adi van het ochtendblad van 27 November 1915 van het te Amsterdam verschijnend dagblad „De Telegraaf', waarvan hij de hoofdredacteur was, op te nemen of te doen opnemen een door hem ge schreven. artikel, onder den titel „De Pers-Camarilla te Amsterdam", waarin onder meer voorkomt, dat de „Nieuwe Courant'' een veldtocht zoude houden „ten dienste van een Regeering, waarvan men in Duifcsch- land openlijk zou zeggen, dat zij ons de Duitschere, dank zij hai*e milde j bepalingen in zake den uitvoer van levensmiddelen, ln het leven houdt, met welke Regeering klaarblijkelijk wordt bedoeld de Nederlandsche Re geering en aan het slot van welk ar tikel de verzekering wordt gegeven, „dat wij (namelijk „de Telegraaf') niet zullen afhouden een regeering en een medeplichtige pers te bestrijden, die onder het mom van een „waardige neutraliteit" door een onverantwoor delijke uitvoerpolitiek Duitschland voorziet van de meest noodige levens behoeften, het daarom in staat stelt den strijd vol te houden en verraad pleegt aan het eigen vaderland niet alleen, maar ook aan de zaak der menschheld, die door een krachtige moreel hoogstaande rc-geering op ge heel andere wijze gediend zou zijn", met welke Regeering wederom telkens de Nederlandsche regeering wordt bedoeld; zijnde gemeld nummer van dat dagblad in duizenden van exemplaren te Amsterdam en elders in den lande bij abonné's en onder het publiek verspreid; Overwegende, dat de gevangenne ming van den verdachte wordt ver- eischt om de navolgende gewichtige redenen van maatschappelijke veilig heid, te weten, dat er gegronde vrees voor vlucht van den verdachte en van herhaling van misdrijf door den ver dachte bestaat; Gezien de reeds aangehaalde wets artikelen en bovendien de artt. 81, 85, 86 van het Wetboek van Strafvorde ring; verleent rechtsingang tegen Johan Christiaan Schröder voornoemd; Gelast dat ter zake voormeld door den Rechter-Commissaris zal worden geïnstrueerd als bevonden zal wonden te behoor en; Beveelt de gevangenneming van den beklaagde. Gedaan den 4 December 1915. Tegenwoordig de heeren Mr. F. J. Versoheure, fungeerend President; Dr, F. C. van Geer en J. Wiarda, Rechters; J. G. Huijser, Substituut- Griffier".: DE REDACTIE VAN DE TELEGRAAF. De heer H. M. C. Holdert schrijft Ln de Telegraaf van Zondagochtend het volgende door hem onderteek end stuk: „Zaterdagavond heeft de justitie onzen hoofdredacteur, den heer J. C. Schröder ln hechtenis doen nemen. Wanneer Men meent daarmede de houding van „De Telegraaf" te kun nen veranderen dan verklaar ik, dat dit niet het geval zal zijn. Ik zal blij ven verdedigen, hetgeen ik meen, dat goed en rechtvaardig is. Ik verklaar hierbij pro-geallieerd te zijn en alles te zullen doen óm de zaak der gealli eerden te verdedigen. Ik meen hierdoor tevens, in tegen stelling met Men, Nederland1 een grooten dienst te bewijzen en zal voortgaan te werken zooals onder leiding van onzen bekwamen hoofd redacteur gewerkt is. De heer J. C. Schröder is het slachtoffer van iets, dat mij. zeer veel op willekeur schijnt te gelijken". STAAT VAN BELEG. Bij Kon. besluit van 3 December 1915, is bepaald, dat, met ingang van 4 December 1915, de liiernagenoemde gemeenten, of gedeelten, in staat van beleg worden verklaard: In de provincie Graningen: de ge meenten: Meeden, Mildwolda, Mun tendam, Nïeuwe-Pekela, Noordbroek, Oude-Pekela, Scheemda, Veendam, Wed de, WÜldervank, Winschoten, Zuidbroek. In de provincie Drente: de gemeen ten: Borger, Gasselte, Gieten, Hoo- geveen, Zuidwolde. In de provincie Overijssel: de ge meenten: Almelo, Avereest, Borne, Ambt-Delden, Stad-Delden, Diepen- heim, Den Ham, Hellendoorn, Hen gelo, Ambt-Ommen, Stad-Ommen, Wier den. In de provincie Gelderland: de ge meenten: Angerlo, Batenburg, Berg- haren, Borculo, Doesburg, AmbLDoe- tinchem, Stad-Doet'inchem, Duiven, Eist (voor zooveel niet reeds in staat van beleg verkeerende), Ewijk, Hen gelo, Huissen, Hummelo, Laren (voor wat betreft het gedeelte, inge sloten door de gemeenten Markelo, Lochem, Vorden, Ruurlo en Bor culo:, Loehem, Neede, Ruurlo, Val burg, Vorden, Westervoort, Zei hem. Land- en Tninbonw. KORTER CREDIET. Wij deelden reeds eerder mee, dat er in verschillende cleelen van ons land in den laatst-en tijd een bewe ging gaande is oin te komen tot een korter crediiet, tot afschaffing van liöö jaarereddet. Deze beweging, wel ke oaize volle sympathie heeft, begint zich in de prov. Groningen krachtig te uiten. Daar heeft zich een Proviiir oiaal Comité gevormd tot afschaffing van het jaarcrediet, bestaande uit voormannen op landbouwgebied en v ooraanstaande handel spersonen. Van landbouwzijde b.v. hebban daar in zitting: de heer D. R. Manshollt, Lid van het Hoofdbestuur der Mij. v. L. en N. Ln Groningen, en de lieer Jb. do Waard, Lid van het Bestuur der Mij. L. en N, in het Westerkwartier, In adressen wekt het Comité op om mee. te werken tot het scheppen van een meer gezonden toestand, welke do geiheele maatschappij zal ten goede komen. Vroeger waren velen niet 1e over tuigen, van de wenschelijkheid, dat met. het stelsel, om leveranciers één maal per jaar te betalen, moei. wor den gebroken, omdat beide partijen kooper en verkooper er door ge schaad kunnen worden in ernstige mate. Sedert liet uitbreken van den oorlog is in vele vakken contante be taling noodzaak gewordenen daar door ie men meer en meer gaan in zien, dat het zoowel voor den lever ancier als voor den afnemer, zoowel voor den werkgever als voor den werknemer, van belang is, dat do af rekening spoediger geschiede. Niet alleen in Groningen, maar ook in andere provinciën, zijn nog vele Instellingen en particulieren, die de leveranciers lang op hun geld laten wachten. Deze roken daardoor soms in bitteren nood, of althans in moei lijkheden, omdat zij op hun beurt tn achterstand komen bij hen, van wie rij hun goederen betrekken. Onderscheidene gemeenten en in stellingen zagen reeds het verkeerde van een dusdanige regeling Ln, en hun besturen verklaarden zich be reid, door spoedig opvragen dei- reke ningen te bevorderen, dai elke maand of na drie maanden een afrekening kan plaats vinden, 't Hoeft ook dit voordeel, dat contröle op het gelever de alsdan veel gemakkelijker kan worden uitgeoefend. We willen niet gelooven dat dit laatste juist eeoi reden i6 voor som- mLge werkgevers en leveranciers, om niet mee te werken om liet jaarcre diet uit de wereld te helpen. Maar een feit is, dat niet al de zul ken hel kor ter c-rediet bevorderen. Zelfs na her haald verzoek dienen zij hun reke ningen niet eerdler in. Is dat, omdat zij zich gróót willen houden? Is liet gemakzucht? Of omdat zij zelf op liet jaar koopen? Een deugdelijke, afdoende reden krunnen we daarvoor niet vindeai. Laten ook zij, laten éllen eendrach tig samenwerken om aan het euvel, liet verderfelijk stelsel van jaarcre diet, dat geheel ons oeconomiscli le- me! Aan de welvaart en de financiëele ven benadeelt, spoedig een einde ko- kracht onzer bevolking zal het zeer ten goede komen. BL. Stooaivasrtberichfsn KON, NED. STOOMJBOOTHMIJ. Het si. Uranus vertrok 4 December van Amsterdam naar Kopenhagen. Hot st.' Euterpe arrive®rd'e 3 Deo. van Amsterdam te Swansea. Het st. Minerva vertrok 3 December van Cardiff naar Barcelona. Het st. Iris vertrok 3 December van Gibraltar naar Tarragona. Het 9t. Niobe, van Amsterdam naar Lissabon, is 2 Dec. Wight gepass. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Het st. Celebes (uitreis) vertrok 1 Dec. van Algiers. Het st. Grotius (uitreis) vertrok 2 Dec. van Genua. STOOMV. MIJ. OCEAAN. Het et. Anterior, van Java naar Am sterdam, is 30 Nov. Perim gepass. In Louvre

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 8