De Europeesche Oorlog. De Balgareu en 't Fransch-Engelsch» expeditie-leger ln den Balkan. De verdediging van Saloilkl. Kolonel Eovaars over de ellende ln Servië. Een aanval ep Egypte en de verdedigingsmaatregelen der Engelschen. De Vereenlgde Staten en de oorlog. Alleen op de Wereld TWSEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 16 DECEMBER 1615 PERSBERICHTEN. Reuter seint uit Saloniki: De operaties schijnen in een tijdperk van betrekkelijke!! stilstand te komen tot tijd. «ai wijle do voornemens van dn Bulgaren met betrekking tot het betreden van Griéksch grondgebied duidelijker zullen zijn gebleken. Over de mogelijkheid dat de Bulga ran hun opmarseh voortzetten, heeft een Dinsdag ge\ an gen genomen Bul- gaarsch officier gezegd: Bulgarije heelt de taak, die hot zich had gesteld vervuld en Is niet van zins hc-t werk tuig van Duitschland te worden. Nie mand in Bulgarije wemscht de gealJ lieerden te tevechten. Dit, verzekeren alle gevangenen en deserteurs. In eik geval zal de toestand der we gen en de vernieling van spoorwegen en bruggen den Bulgaren beletten zw aar geschut, dat noodig is voor het ibolegeren van een plaats als Saloniki aan ta voeren. Intusschen. beginnen de Grieken al gemeen wat ook de gevoelens van hot hof mogen zijn meer en meer te beseffen hoe onaangenaam het zou zijn als de Bulgaren zich voor lang durige operaties op Grieksch grond gebied zouden begeven Do beweerde overwinning dor Bul garen op de Engelschen welke be- woring is gegrond op de vermeesto ring van enkele voldkanonnen is meer schijn dan werkelijkheid. Deze kanonnen waren vooruiigebracht in een stelling, waar men wist dat zij bij een plotselingen aanval gevaar liepen. Men waagde het er echter op en liet resultaat rechtvaardigde deze beslis sing door de zware verliezen, welke den Bulgaren inet dit geschut zijn too gebracht. De bewering der Bulgaren dat zij verscheidene duizenden Engelschen gevangen hebben genomen, ia geheel onjuist. De EngoLsclie verliezen be droegen in het geheel 900, waarvan meer dan 500 gewonden, die in veilig heid zijn gebracht Do ver Liezen der Bulgaren waren wegens hun aanval len in gesloten gelederen buiten alle verhouding grooter dan die der Eu gelachen. Verder seint Reuter nog uit Sato nlki: De hachelijke fazo van den terug tocht der Fransch-Engelscho treepeu is nu golicol achter den rug en vol trokken tot volkomen tevredenheid der aanvoerders. In verband met de overeenkomst tusschen entente mogendheden en Griekenland is het terugtrekken -der Grieksche troepen uit Saloniki en de zóne tusschen Saloniki en Doinui Woensdagochtend begonnen. liet grootste deel der Grieksche troepen uit Saloniki trekt naai- So row its en ltozani in Grkksch West-Macedonie. Derhalve is, nu ook de Grieksche di visie van Longaza naar Serres is te ruggetrokken, feitelijk het geheele oostelijk deel van Grieksch Macedxi niC aan de geallieerden gelaten. In entente-kringen heeft dat veel voldoening en ontspanning verooi' zaakL OVER DEN MILITAIREN TOE STAND. De militaire deskundige van het Alg. Handelsblad merkt op De Engelsch-Eraiische troepenmacht die uit Maoedonië, onder den druk der Bulgaarsche aanvallen, over de Grieksche grens is teruggetrokken, gaat nu weder naar Saloniki, waar de geallieerden voorloopig besloten zijn te blijven. Over het verblijf daar, zegt de „Ti mes", is thans een overeenkomst aan- gegaan met Griekenland, die den.ge allieerden er de vrije hand laat. Een Grieksche divisie, die bij Saloniki ge legerd was, 's naar Serres gegaan, en de Engelsch-Fransche troepen zijn vrij om hun maatregelen te nemen voor de verdediging van do haven en van het om de stad gelegen gebied. De meening, dat de Duitsch-Oosten- rijksch-Bulgaarsche troepen er niet toe zullen overgaan Saloniki aan te tasten, acht de „Times" zeer voorba rig Maar de geallieerden zijn: voor nemens den vasten voet te bóiouden. om zich er te vereterken en zich ge reed- te maken voor verdere operaties, wanneer het voorjaar is gekomen en de weersgesteldheid beter is. Het blad acht hot verblijdend, dat de Franeche en Engelsohe regeerin gen tot een definitieve overeenkomst zijn gekomen over de toekomstige po litiek ln den Balkan. En het maakt van do gelegenheid gebruik. on\ nog maals aan te dringen op krachtiger en inniger samenwerking tusschen de geallieerden. Maar het blad erkent, dat de vraag of de geallieerden te Saloniki zullen blijven in vele kringen ontkennend werd beantwoord. Het is dan ook van meening.overwegende dat er veel voor en tegen te zeggen ie dat de strijd in den Balkan niet moet wor den tot de voornaamste factor, maar dat steeds rekening moet worden ge houden met aanstaande operaties in het westen, en vooral dat de troepen macht niet mag worden verkleind, die de hoofdverbindingen van het Britsche Rijk moet verdedigen. Wei- licht zal het beriuit, om te Saloniki te blijven, niet de resultaten opleve ren, die men ervan verwacht. Maar nu hel besluit eenmaal genomen is moet het worden uitgevoerd met alle kracht en met alle volharding. Uit den Balkan. L'IT MESOPOTANK-. Van den Turksch en staf: Een vijandelijke monitor is in den grond geboord, VAN DE DARDANELLEN. De Turksche staf maakt alleen melding van krachtige artillerie-duels, waaraan ook een kruiser en een tor pedoboot der geallieerden deelnamen. Deze schepen zijn door Turksche ar tillerie verjaagd. UIT DEN IvAUKASUS. De R u s si solie stuf van 't Kou- kasus leger deelt mede, dat in de laatste twee maanden op dit front ai- leen oarhoedegevee li ten geleverd zijn. Een aanval op Egypte. Uel oordeel van een Ennelschman. De militaire" medewerker van de „Time.s" bespreekt o.a. <ie mogelijke plannen van den vijand tegen Egyp te. „ZkKtdra da spoorweg B-;/.grade— Sofia en de Semiinbrug hersteld zijn", merkt hij op, ,is het wtiap rohijnlijk dat de Duitschers naar Ivon- stantmopd vermoedelijk in Januari, bijv. vier legercorpsen, mc-est jonge troepen van nieuwe formatie, zullen zenden, om zich te vereonigen met 350.000 Turken, in de hoop aldus 500. Ooi) n:an bijreu to brengen tegen Egypte De schrijver betoogt, dat wellicht een maand later die Duitscho troepen in zuidelijk Syrië kunnen zijn gecon oentreerd. „In dien tusscheutijd zou den do strijdkrachten van Djenral pasja ongetwijfeld aanzienlijk vei- sterkt zijn en zou met kracht zijn ge werkt aan het leggen van waterleidh» gen en DecauviUe-spoorwegen, ten einde de bezwaren van den tocht dooi de woestijn te verminderen. Tegolijf kertijd zal natuurlijk een pogirtg wor den gedaan om aan het Egyptische westelijk front de Engelschen te ver ontrusten, een gebied waarmee Enver pasja goed bekend is dank zij zijn bevelvoering in Cyrenaica tijdens den oqrlog niet Italic en van Arabié zullen nog vele geregelde troepen komen en ook vele benden op hoop van plunde ring. „De Turken en hun Duitscho meed ters hebben waarschijnlijk wel iets geleerd van de mislukking der laatste poging tegen het Kanaal. Dat hebben wij waarschijnlijk ook. Die Turksche poging had nooit gelegenheid tot om wikkeling moeten hebben en als zij tocli tot ontwikkeling kwam, had ze tot volkomen vernietiging moeten lel den van de vijandelijke strijdkrach ten; maar de beginselen volgens wel- Olficieel nieuws. Aan de stalberiohten onüeenen we: WESTELIJK OORLOGSVELD. Van den Duits chen Blaf: Den 1 rileii dezer werd op de hoogte van Do Panne een vastgeraakt Eiv gelscli stoomschip met goed resultaat aangevallen. De Engelschen, die verscheidene vliegtuigesquadrilles tegen Bapaumo- Péroni'.e in de richting Lotharingen en op MüllheimBaden haddem gedi rigeerd, verloren in het luchtgevecht en door het vuur van 't Duitecbe ver- dedigingsgosohut vier vliegtuigen, waaronder een groote met twee mota ren. Van den Franschen staf: Tusschen Oise en Aisne hebben de Franschen een Duitscii munitiedopót Ln do lucht doen vliegen. Behalve de reeds gemelde bombar dementen door Fransche vliegers heb ben Fransdie vliegtuigen Dinsdag nog tal van maten jacht gemaakt op Dnitsche vliegtuigen. Zoo heeft een Franscho vlieger boven Schlestudt in Elzas een Duitsch vliegtuig aangeval len en het op de vlucht gedreven.- Twee andere Fransclie vliegers heb. ben in Artois boven de Duitsehe linies gevechten geleverd tegen drie Alba trossen, van welke een is gedwongen te landen. Ten slotte hoeft een Franscli vlieg eskader, in samenwerking met Engel- Bcho vliegtuigen, het Duitsehe vlieg terrein to Ilervilly (a. d. Somme) ge bombardeerd. OOSTELIJK OORLOGSVELD. De Dui tscheenOostenrijkt ache staf melden nieis nieuws. Do Russische staf deelt daar entegen mede: Een Duitsehe vlieger heeft bonimem geworpen by Uxkul Russische artillerie heeft in de streek van Riga op verscheidene plaat een Duitse hers verjaagd, die bezig waren met de versterking hunner stel lingen. Aan de Dnjester, bij Ussijetsko, zijn do verkenners van een der Russische cavalerieregimenten op vijandelijke verkenners gestuit, die Russische tu nieken, mutsen en bont jassen droe gen. Door de Russische verkenners aan- geroepen, opende de vijand het vuur, De Russische verkenners beantw oord den dit en doodden een deel van de vermomde Oostenrijkers, terwijl het overige deel uiteengejaagd werd. ZUIDELIJK OORLOGSVELD. Ook op dit front komt blijkbaar stilstand in de krijgsbedrijven. De stalberiohten van heden luiden al thans: de toestand ls onveranderd. De strijd In Servië. STAFBERICIITEN. Van den Duitgohea staf: Ten zuidwesten van Plevlge zijn de Serviërs over do Tara en verder ooste lijk over de hnie GrabBrostarewo teruggeworpen. Een paar honderd gevangenen werden gemaakt. Van den Oostenrijkse hen Blaf: Do van uit P^ewlje oprukkende Ooa tenrijksche troepen van hoi leger van generaal von Kóvess hebben Dinsdag ook'cLo Montenegrij nsche stellingen ten Zuiden van do Wrana Gora over de gekeole linie genomen. Een colon ne is bij de vervolging tot het ravijn van de Tara doorgedrongen en heeft bij Glihatsi een Montenegrijnsche ba taljon verstrooid. Andere Oostenrijksclie troepen hesb- ben Grab bereikt. Op de hoogten ten oosten van Ba ra no vechten, behalve Oostenrijksche afdoelingen, ook Mohammedanen en Albaneezen tegen de Moutenegrijnan. Dinsdag zijn 340 soldaten en 150 dienstplichtigen als gevangenen in geleverd. FEUILLETON HECTOR MA LOT. 43) Do dekan werd nog eens goed ver warmd en vervolgens de aap er in gewikkeldmijn meester nam hem toen onder zijn jas en wij waren go- reed om heen te gaan. Dit is oen herberg, weJko de gast vrijheid, welke ze ons bood, duur heeft laten betalen, sprak Vitulis. Hij zeide dit met bevende stem. Hij ging vooruit en ik volgdo hem op den voet. Wij moesten Capi roepen, die op den drempel van de hut was blijven staan, met zijn neus in die richting van de plek waar zijn makkers waren overvallen. Tien minuten nadat wij weder op den grooten weg waren gekomen, ont moetten wij eon wagon, waarvan de voerman ons mededeelde, dat wij na een uur gaans aan een dorp zouden komen. Dit deed ons mot moed onzen tocht vervolgen, maar het gaan was even moeilijk als pijnlijk door de sneeuw, waarin ik halverlijf vyegzonk. Van tijd tot tijd vroeg ik aan Vita- lis hoe het met den aap ging, en hij antwoordde, dat hij hem nog altijd voelde sidderen. Eindelijk zagen wij aan den voet van een berg de wille daken van een groot dorp. Nog een laatste poging en dan waren wij er. Wij plachten niet in de voornaam ste herbergen onzen intrek te ne men, in die, welke door haar welva rend voorkomen eene goede ligging en een goede tafel beloofden. Inte gendeel gewoonlijk zochten wij een onderkomen in de eerste huizen van het dotp of in een buitenwijk, bij voorkeur in eene armelijke woning, waar men ons niet zou afwijzen en ook niet te veel geld zou vragen. Ditmaal echter weken wij van onze gewoonte afinplaata van in het be gin van het dorp stil te houden, ging Vitalis naar een herberg waarvoor een fraai verguld uithangbord heen- en-weer bengelde. Door do keuken deur die wagenwijd openstond, zag men eeno tafel bedekt met vleesch- schotels en op een breed fornuis om waaide men een aantal pannen van rood koper, die allerverleidelijkst pruttelden en kleine witte wolkjes naar boven zonden. Reeds op straat rook men den lekkeren geur van de soep, die onze hongerige magen, aller aangenaamst aandeed Mijn meester, die zijn voorkomen van een heer hier aannam, trad de keuken binnen met den hoed op en het hoofd in den nek. Hij verlangde eene goede kamer met vuur. Eerst had do eigenaar der herberg, die er zeer welvarend uitzag, ons niet eens met een blik verwaardigd, maar de voorname manieren van mijn meester maakten toch indruk op hem en hij gaf aan een dienstmeisje last om ons een kamer te wijzen. Gauw, kruip in bed, zeide Vita lis, terwijl het dienstmeisje de kachel aanmaakte. Een oogenblik stond ik verwonderd: waarom moest ik gaan slapen? Ik had veel meer trek om mij aan tafel te zetten dan in mijn bed te gaan lig gen. Gauw! herhaalde Vitalis. Ik gehoorzaamde- Er lag een donzen dekbed op het ledikantVitalis stopte mij tot mijn neus daaronder. Doo je host zoo warm mogelijk te worden, zeide htjhoe warmer hoe beter. Het kwam mij voor, dat Joli-Coeur veel meer behoefte aan warmte had dan ik, want ik was volstrekt niet koud Terwijl ik onbeweeglijk onder het dekbed lag en trachtte warm te wor den, wentelde Vitalis, tot groote ver bazing van het dienstmeisje, Jotl- Coeur om-en-om alsof hü hem wilde ke do verdediging werd gevoerd wa ren onjuist en kunnen niet ais voor beeld dienen. Wij hebben in onze po sitie. in onze middelen en in onze su- prefnatie al do noodige faciliteiten om Egypte met srucces te verdedigen, maar het is een ding om de middelen to hebben en iels anders orn ze goed te gebruiken. Wij hebben wel licht een paar maanden voor ons ter voorbe reiding en voel zal afhangen van den loop van zaken te Saloniki en aan de Dardanellen; maar in elk gev al moe ten we in Egypte een strijdmacht heb ben voldoende om op te treden tegen hel grootste leger dat naar het oor deeJ der bevoegde deskundigen tegen ons in het veld kan worden gebracht en wo moeten goede bevel,hebbers bobben en nauwe samenwerking met do vloot. Als de Duitsehers den Gouden Hoorn bereiken hebben zij, do Dardanellen ter zijde latend, een keuze van drie dooien nl. de Kaukasus, het Oosten Egypte. Hot eerste doel betreft hoofd zakelijk Rusland en zal Rusland niet te veel .overlast aandoen. Het tweede zal Langen tijd vaji uitvoering nemen maar mag daarom niet gering won den geschat. Het derde biedt gelegen heid tot den snelsten slag tegen Eil geland en bedoelt de verovering van de zee over kind. Al onze beschikbare troepen moeten voor die campagne in het Oostelijke Middellandscho Zee gebied worden samengetrokken". De schrijver in do „Times" eindigt met de verklaring dat zwakheid en beslui- teloosheid nu uit moeten zijn en dat met kracht en beslisllieid de verdedi ging van Egypte en de verbindingd wegen met het Oosten ter hand moet worden genomen. 't Woiübureau seint uit Berlijn: De „KöLn. Volkszei tang" verneemt van een neutraal persoon, die door het Suezkanaal reisde, dat de Engel schen door de bevolking en soldaten op beide oevers zes en zevenvoudige rijen loopgraven laten aanleggen. Het meest wordt de westelijke oever ver sterkt; verschillende plaatsen zijn tot sterke vestingen gemaakt. Verspreid nieuws van d®oorlogsvelden DE LOOPGRAVEN DER GEALLI EERDEN OP HET WESTELIJK FRONT. De speciale correspondent der En- gcLscho pers bij hot Franscho leger zond het volgende bericht In den sector der Franscho linies, dio ik juist bezocht heb, zijn er reeds bij eene frontlengte van 10 mijlen, meer dan 234 mijlen loopgraven. Op het oogenblik worden hier tot over maat van zekerheid nog 47 mijlen loopgraaf gemaakt, zoodat er tegen het einde van dit jaar in. dezen sector ongeveer 280 mijlen loopgraaf achter 10 mijlen front zullen zijn. In een andere streek beschikt ze kere divisie over 250 en zeker leger corps over 450 mijlen loopgraven. In het algemeen kan men dus zeg gen dat er op iedere mijl frontlengte 20 mijlen loopgraaf aangelegd zijn, dus over het geheele front, van de Noordzee tot aan Zwitserland, niet minder dan tienduizend mijlen (ruim 16 000 K.M.', die alle bewaakt en in orde gehouden moeten worden. EEN MONTENEGRUN OVER T RUSSISCHE LEGER. Havae seint uit Parijs Generaal Martinovitsj, de Moutene- gr ij nsche minister-president en mi- nisetcr van oorlog, vertoefde te Rome op weg naar Cettinje. Generaal Mar tinovitsj bevond zich sedert 4 maan den bij den Russischcn staf, geroepen door het vertrouwen van den Tsaar. De generaal verklaarde, dat de Rus sische tegenslagen uitsluitend te wij ten zijn aan het feit, dat Rusland niet op den oorlog was voorbereid Thans is echter alles veranderd. De munitie fabrieken werken dag en nacht oin het leger te voorzien. Mui zegt, dat Rus land weldra in 6taal zal zijn liet of fensief te hervatten met 4 nullioen man. Generaal Martinovitsj twijfelt niet aan het succes van het offensief, dat Rusland in staat zal stellen niet alleen Polen te heroveren, maar ook opnieuw Duitsch gebied binnen te dringen» Tar Zee. MAATREGELEN TEGEN DUIKBOOTEN. Reuter seint uit Malta Do maatregelen, die zijn genomen door de Britsche admiraliteit, in sa menwerking met de Fransche en Ita- liaansche departementen van marine, om op te treden tegen liet werken der onderaeebooten in de Middeliandsche Zee. hebben klaarblijkelijk een goede uitwerking gehad. Geen enkel onge val aan een schip is gemeld in de roosteren. Heb je 't warm? vroeg hij mij na senige oogenblikken. Ik stik bijna. Dat ie juist wat ik wenschte. Toen kwam hij bij mij, legde Joli- Coour in mijn bed en beval mij. hem zoo dicht mogelijk tegen mijn lijf te houden. Het arme dier, dat andere zoo weer barstig was, wanneer men iets met hem deed dat niet naar zijn zin was, onderwierp zich nu aan alles. Hij drukte zich tegen mij aan zon der een enkele poging om zioh te verzetten. Het was niet koud meer zijn lijf brandde. Mijn meester was naar de keuken gegaan en kwam weldra met een groote kom wannen wijn met suiker terug. Hij wilde Joli-Coeur eenige lepels van dien drank ingeven, maar het dier kon zijn bok niet openen. Met zijn schitterende oogen zag hij ons treurig aan, als smeekte hij ons, dat wij hem niet langer zouden pla- gen. Tegelijk etak hij een van zijn poo- teu uit bed en strekte die naar ons uit. Ik begreep die beweging niet, die het dier telkens herhaalde, maar Vi talis gaf mij er do vertaling van. Voor ik deel uitmaakte van het ge zelschap, had Joli-Coeur een bloedspu wing gehad en men bad hem aderce- Inatste tien dagen, hoewel het gewo ne nantal schepen aankwamen en vertrokken. Uit Engeland. DE WERVING. Reuter seint uit Londen Earl Derby verklaarde in het IIoo- gerhuis, dat zich ©en zeer groot aan tal recruten heeft opgegeven. Hij had gehoopt op een gestadigen toeloop, instede daarvan echter duurde het tot de laatste week voor het werke lijk bleek hoe de geest in het land vvn« Toen echter liep het -overstel pend hard. Derby vergeleek de rccruteerlngs- rampagnn met verkiezingen, waar de kiezers ook op het einde stormloopen. Daar de liisten zoo spoedig het ging waren opgemaakt, kon Derby namens degenen, die met hem hadden samen gewerkt. verklaren, dat op de meest overtuigende wijze gebleken is, dat Engeland vastbesloten is alles te doen wat het kan om den oorlog tot een gelukkig eind te brengen. Markies Crewo wenschte lord Derby namens de regeering geluk met de volbrenging van de zware taak, die hem was opgelegd. HET GROOTSTE ENGELSCH SCHIP VOOR HOSPITAALDIENST. De „Britannio", het grootste En gelsohe schip ia te Belfast zooals de „Daily Mail" mededeelt, van stapel geloopen. 't Schip meet 48.000 ton en werd gebouwd voor d© White Star Lino. De admiraliteit heeft het schip echter overgenomen, dat nu als hos» pitaaJschip zal dienst doen. Met de „Aquitanaa" en do „MauretanJazal het een geregel den hospitaaldienst onderhoudeh. EEN GESTOORDE VERGADERING. Namens het bestuur van d© Groep Haarlem van den N. A. ft., wordt ons verzocht het volgende op te ne men: Naar aanleiding van do verstoorde bijeenkomst te Londen van de Union of Democratie Control heeft het Be stuur van deze vereenigiitg de vol gende verklaring geopenbaard: „De aanval op de vrijheid van het woord in de Memorial Hall, is in ze kere couranten geschreven als spon taan en niet vooruit georganiseerd. Echter Js het bekend dat verschei dene soldaten en medische studenten binnen kwamen met nagemaakte toe gangskaarten. De waarheid ls natuurlijk, dat ge durende verscheiden© dagen in een deel van de „halfpenny" pers was voorafgegaan, een serie artikelen, be vattende opzettelijke onjuistheden over de „Union" ©n het doel van de bijeenkomst, en openlijk opwekkend© tot geweldadigheden, en dat aldus de betoogüig Zorgvuldig voorbereid en in elkaar gezet was. Tot dit doel was een groot aantal vorvalschte toegangskaarten ver schaft. Het was voor deze machten die zich aan geen wet houden ©en goedkoopo overwinning, welke geen gevaar veroorzaakte aan debetoogers, die in overweldigenden getal© aanwe zig waren. Zij dio gclooven dat dergelijke han delingen berekend zijn om d© nationa le belangen te bevorderen, kunnen geen waarde hechten aan Britsche vrijheden en tradities, waarvoor nu zooveten hun leven opofferen. Intusschen zal do „Union of Demo cratie Control", door wier beginselen, al Icon naar wij, gelooveui, het doel waarvoor dit land zich in oorlog be gaf, bereikt zal kunnen worden en vvvlke vereenigmg ander haro leden en donateurs vele officieren en muo nen die nu aan het front dienen, tolt zal haar werk; voortzetten, Jiiiette genstaande laster en bedreigingen De verklaring is geteekend door: F. NV. Jowett, J. Ramsay, Mac Donald, Arthur Ponsonby, Charles TreVelyan. Charles Roden Buxton, IL M. Svvan- wick, Margaret Hills, J. A. Hebron, E. D. Morel. Uit d« Vereenlgde Staten DUITSCHLAND EN DE VEREENIC- DE STATEN. De Berlijnsche correspondent van de ..Chicago Daily News" heeft vol gens de „Yossische ZeStüng" een on derhoud gehad met den Duitschen minister Von Jagovv over de stem ming in Amerika en over de tegen Duitschland geuite beschuldigingen. Vori Jagow zeide „Ongelukkigerwijze kennen wij niet laten. Thans voelde hij zich wederom ziek en stak one ©en arm toe, om hein nogmaals ader te laten en te genezen, zooals de eerste maal. Was dit niet aandoenlijk? Vitalis werd er dan ook niet alleen door aangedaan, maar het verontrust te hem ook. Blijkbaar was de arme Joli-Coeur ziek en moest hij zich dan ook wel ziek gevoelen, dat hij den zoeten wijn weigerde, waarvan hij anders zooveel hield. Drink den wijn uit, zeide Vitalis, en blijf in bed ik ga eon dokter ha len. Ik moet bekennen, dat ik veel van warmen zoeten wijn hield en dat ik een geduchten honger had. Ik liet het nnj dan ook geen tweemaal zeggen, en na de kom te hebben uitgedron ken, kroop ik weder onder het dek bed, .waaronder ik nu, ook tengevolge van den wijn, bijna 6 Uk te. Mijn moester bleef niet lang uit, weldra kwam hij terug met een heer niet een gouden bril dat tv as de dokter. Daar hij vreesde, dat zulk een ge wichtig man met zou komen, als het maar voor een aap was, had Vitalis hein niet gezegd voor welken zieke hij hem kwam roepen; toen hij mij dan ook op het bed zag liggen zoo rood als een pioenroos, kwam de dokter bij me en terwijl hij zijn hand op mijn voorhoofd legde, xeide Hitcoiuzostie. Onze LacliSioek Barbier (tot slaperiger! klant'. Tic kan u niet scheren, mijnheer. a'.> u uw hoofd niet opheft. Slaperige klarGoed, knip dan mijn haar maar. Chef: Is het waar dat je dadelijk je pen neerlegt en het kantoor ver laat als de klok zes slaat, zelfs al ben Je midden in ©en woord? Klerk: Wel neen, mijnheer! Alj het zoo dicht bij res is begin ik heele- maai niet aan een nieuw woord. StudcDt A: Wat z!e ik, Jo hebt heel duidelijk do knobbel der weten schap op je hoofd. Student B.: Ja, ik heb er vojv morgen dat dikke woordemboek op gekregen. eens de verschillende beschuldigin gen, die ln Amerika tegen ons wor den geuit. Alles wat wij weten, is het geen wij in de bladen lezen. Een groote moeilijkheid is. dat wij geen rechtstreeksere verbinding met Bera- storff hebben. De aanklachten, waarvan ik gele zen heb. rijn ongerijmd. De Duitsehe regeering heeft met geen propagan da. welke inbreuk maakt op de Ame- rikaansche wetten, iets te maken en wil daarmee ook niets te maken heb ben. Zi] is geen enkel opzicht betrok ken bil de vernieling van Amerikaan- sche fabrieken. Overigens zou hot geen zin hébben een poging te doen, alle tegen ons in de vijandelijke pers geuite klachten in bijzonderheden te ontzenuwen. Wat wij willen, is do instandhouding van vriendschappe lijke betrekkingen met .Amerika en het Amerikaansche volk." DE ANCONA-NOTA. Het Wolffbureau seint uit Berlijn! De Kreuzzeitnng verneemt uit Wee- non, dat eerst na nauwgezette over weging zal worden vastgesteld of en hoe de Amerikaansche nota in zake de Ancona zal worden beantwoord. Voorloopig kan men alleen zeggen, dat de nota een zeer ongunstigen in druk heeft gemaakt. De Morgen post schrijft: Aan den wat groven toon der nota zijn we nu reeds gewend, ook aan 't gebruik van mooie woorden als volkenrecht en mensehelijkheid. Het is ons ook be kend dat die dingen slechts voor ons gelden, echter niet voor onze vijan den, noch ook voor Amerika. De lokal-Anzéiger r.egl: Wilson heeft ook ditmaal, gelijk trouwens steeds in zijn gedachtenw isseling met de centrale mogendheden, geen blad voor den mond genomen. Hopelijk zal het antwoord van Oostenrijk-Honga- rije niets te wenschen overlaten. Havas seint uit Washington: De Oostenrijksche zaakgelastigda heeft een langdurig onderhoud gehad met minister Lansing over de nota betreffende de „Ancona De toeetand is zeer gespannen. Men verzekert, dat de zaakgelastigde op het punt moet staan om zijn passen te verzoeken. FRANKRIJK EN AMERIKA. Reuter seint uit Washington: D« Vereenigde Staten van Amerika heli- beu aan Frankrijk een nota gezonden, waarin de wettigheid wordt betwis' van de in hechtenisneming, door een FranscJr- oorlogsschip, van verschil lende Duitschers en Oostenrijkers aan boord van de Amerikaansche stoom schepen Carolina, Coama, San Juan, op weg naai- Portorica. In de nota wordt de invrijheidstel ling der Duitschers en Oostenrijker' verlangd. Uit Oostenrijk-Hongarije GELDEN. DOOR DE TROEPEN OPGEBRACHT. Volgens mcdedeeling van hc-t Oos tenrijksche oorlogspersbuieau, hebben kader en manschappen van de legers van generaal Böhm-Ermolli in enkele dagen vrijwillig 400.000 kronen bij ei kaar gebracht voor de O H. oorlogs- leening, waarvan de rente gestort zal worden in het fonds tot ondersteuning van weduwen en weezen van in der oorlog gesneuvelde of ten gevolge vai vermoeienissen enz. overleden sold»- ten. waarbij hij het hoofd schudde op een wijze, die alles behalve geruststellend was. Het was tijd dat ik hem uit de dwa. ling hielp, anders zou hij op mij mis schien ook een aderlating hebben to& gepast. Ik ben niet ziek, zeide ik, Niet ziek? herhaalde de dokter De knaap ijlt Zonder te antwoorden sloeg ik het dek een weinig op en wees op Joli- Coeur, die zijn poot om mijn hals haf geslagen. Dat is de zaeke zeide ik. De dokter deed twee stappen ach teruit en wendde zich tot Vitalis. Een aap, riep hij uit Is het voor een aap, dat gij mij met zulk een weer uit mijn huis hebt gehaald? Ik daoht dat hij verontwaardigd zou wegloopcn. Maar mijn meester was een elim man, die niet licht van zijn stuk was te brengen. Zeer beleefd en met de voornaamheid hem eigen, wist hij den dokter te bewegen om te blijven. Eerst bracht hij hem op de hoogte van den toestand; hoe wij overvallen waren door de sneeuw en Joli-Coeur. uit vrees voor dc wolven in een boom was geklauterd en daar kou had £«- vat. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 5