Uit China. De .Times" verneemt uit Peking rruugo bijzonderheden over de uitroe ping van Jocan SJi Kai tot keizer van China. Den llen December zond de staatsraad oen schrijven aan presi dent Jocan Sji Kai, waarin er op werd aangedrongen, dat hij den troon van China zou bestijgen, met het oog op het feit, dat de verkiezingen in alle provincies ten" gunste van een consti tution eelo monarchie, met den presi dent als keizer, waren uitgevallen. Jocan Sji Kai gaf toe, dat hij zich voor den wil van het volk moest, buigen, maar verklaarde, dat hij, gebonden door de eeden. die hij bij de instelling van de republiek had afgelegd, don troon met kon bestijgen. Hij raadde aan een ander aan te wijzen. De staatsraad vergaderde opnieuw en bood toen een tweede adres aan waarin word uiteengezet, dat Joean Sji Kai, aangezien hij de eenige per soon was, die keizer kon zijn het lund zou benadeelen, indien hij zich tegen den wil van de geheole lwvo» king verzette. Na eenïgen tijd gaf de president toe. maar hij eischic, dat er voorloopig nog geen verandering zou worden ingevoerd, voordat de noodi- ge maatregelen waren genomen. Hij drong er bij de ministers op aan, alle moeilijkheden de vermijden en er werden teiogrammen naar de provinci&ie gouverneurs gezonden, om liet volk mede te deelen, oat de presi dent berustte in den national en wonsch van een monarchie. Do bladen in de hooidstad waren rood gedrukt ter viering van do ge beurtenis. De bevolking van Peking voolt zich zeer verlicht, nu do periode tan onzekerheid voorbij is. Kolonel Govaars over Servië. De loudensche correspondent van het „Algemeen Handelsblad" schrijft: Kolonel Ger. J. Gov aars van liet Heilsleger, dien velen in ons land zich zeker nog herinneren, vooral uit de eerste dagen van het Leger daar te lande, en die in Jndiè het prachti ge verplegingswerk onder de inboor lingen voorbereidde, later door zijn opvolger kolonel De Groot op zoo schitterende \v ze voltooid en voort gezet, heeft eenige maanden in Ser- v ié gearbeid hij is de eerste ver tegenwoordiger van het Heilsleger geweest, die in dat land liefdewerk verrichtte en eerst enkele dagen geleden is hii in Engeland terugge keerd. Ik ontmoette hem en toen heeft de heer Govaars mij uitvoerig ver haald van al hetgeen hij in den Bal kan heeft gedaan, gezien en gehoord, en dat zeker merkwaardig genoeg was om te worden wedergegeven. „Het was in Mei j.L", dus zeide do heer Govaars, „dat een korps Nieuw- Zeelaudeis san ons Hoofdkwartier le Londen berichtte over de vreeselijke ellende, die in Sejviö ten gevolge van den oorlog geleden werd en telegra- phisch vroeg, duizend pond sterling te zenden. 0111 daarmede de niet oor logvoerenden te helpen. Ons Hoofd kwartier besloot toen. mij naar Servië te zenden, omdat ik eenige talen spreek en ook omdat ik burger ben van een neutralen staat, en zoo ver trok ik met duizend pond via Athene en Snloniki naar Servië." „Kende u de Servische taal?" vroeg ik. „Neen. maar ik spreek vloeiend Duitscn en daarmede kon ik in Serviö overal terecht. Heeds sedert jaren hauueu de Serviers hun zonen naar Duitschland of Oostenrijk gezonden, om duor handels- of universitair ou derwijs te genieten, zoodat men er met de Duitsche taal best terecht kou. Nadat ik mij te Suloniki had doen inenten tegen typhus wat lióog noodlg was begaf ik mij naar Nisj, wuar ik mij eerst meldde bij de reaoci yrsnerflonen en bij het Engel se he comité van Sir Alfred en Lady Paget, omdat ik den schijn wilde voorkomen, dat ik gekomen zou zijn om dat comité of het Roode-Kruis- werk tegen te werken. Men hud daar de meening, dat er niet voel behoefte te lenigen zou zijn en in het zuiden was dat inderdaad zoo, maar anders was het in de noordwestelijke districten Mndsjiva en Podrina, waar verleden jaar de Oostenrijkers eerst waren geweest en door de Serviërs teruggeslagen wer den. In die buurt heb ik ovk maan den lang gearbeid en gedaan wal ik kon. en mijn hoofdverblijf gehad te Spub&tsj. en de ellende, die ik daar heb aanschouwd, is allervreesaliikst geweest. Men heeft veel geschreven over alles wat in België is verwoest en geleden, doch de ellende vau dat land wordt verre overtroffen door die van Servië. In België konden steun-comité's althans nog helpen en levensmiddelen invoeren, in Servië was dat feitelijk onmogelijk, eens deels door de ligging van het land, anderdeels door gebrek aan goede verkeerswegen. Deze zijn overal aller ellendigst, wat niet te verwonderen is als men zich herinnert, dat Servië pas twee oorlogen achter zich had en de overheid dus aan het verbeteren der verkeerswegen nagenoeg mets heeft kunnen doen. Ik ben 0. a. van Belgrado naar Sjabatsj moeten gaan in een boerenwagen, bespannen met twee paarden, en het is nog verba zingwekkend, dat één span paarden over zulke wegen m één dag tijds den afstand van 100 kilometer kon afleggen. Toen de Oostenrijkers verleden jaar hun inval m Servie deden, was du', tegen den oogsttijd eu door den vijand werd die geheele oogst ver woest eu alles vernield, en toen hij verdreven was, was er geen tijd meer 0111 voor een nieuwen oogst te vv er- keu. De wijze, waarop da Oostenrijkers Ln Servie hebben huis gehouden, is niet t« beschrijven. Overal waar Ik kwam heb ik gezien, op hoe vreese lijke wijze te werk is gegaan alles was feitelijk vernietigd. In sommige dorpen was de geheele bevolking uitgemoord. Kerken eu scholen werden door den vijand nergens gespaard het is afschuwelijk geweesL Vreeselijk was de ellende, die dan ook in die streek heerschte; nan alles was gebrek en de afschuweijko ty phus deed bovendien duizenden van gebrek omkomen. De prijzen der le- vcnsmiddeien waren tfewotdtg hoog een kilo rijst kostte 2 fr. 20 c,, een kilo eriesmeel 2 fr. 40 c.. een kilo spek 4 fr„ een kilo meel 1 fr. 60 c., een kilo suiker 4 fr. melk was nagenoeg niet te krijgen en moeBt betaald wor den met een franc per kun. De regee ring deed wat zij kon en zond naar de geteisterde dorpen gestampte maïs, waarvan dan brood werd ge bakken zonder gist of zout, en aan de menschen werd twee stuivers per dag gegeven. Toen ik er kwam, be greep ik, dat er levensmiddelen moes ten komen, hoe dan ook, en ik ben eenige malen naar Nisj en Saloniki gegaan, om die te halen, en wist met de regeering een schikking te maken, dat uit Saloniki drie waggons levens middelen naar Sjabatsj werden ge stuurd, geheel vrij van vracht en in voerrecht, wat op die waggons op die wijze zeker een 10.000 francs be spaarde. Te Sjabatsj zelf waren van de 15.000 inwoners, die deze stad aan vankelijk telde, niet meer dan 5000 over en van dit aantal moesten zeker 4000 worden gesteund. Aangezien ik met het bedrag, ter mijner beschik king gesteld, zoo zuinig mogelijk wil de wezen, en bovendien niet goed vond om aan de menschen alleen aalmoezen te geven, organiseerde ik met het steun-comité in de stad een werkverschaffing. Sjabatj had door hef bombardement vreeselijk geleden; het was er een cnoog'lijke boel en er hing een ondraaglijke stank, en w ij begonnen alles zooveel mogelijk in beteren staat te brengen. Veertien weken lang heb ik dagelijks 250 vrou wen aan het werk gehad, om zooveel mogelijk orde in dien chaos te bren gen en dat gelukte dan ook vrijwel. Ik betaalde die menschen met 12 tot IS francs per week en zij waren zeer erkentelijk voor helgeen voor hen ge daan werd. Zoo heb ik door en in de dorpen gedaan wat ik doen kon om de diepe ellende te lenigen. Ik was, ik meen in October j.l., weder te Saloniki, en had het plan. weder naar Sjabatsj terug te gaan, toen de tijding kwam, dat een nieuwen aanval van Duit- schers en Oostenrijkers kon worden verwacht en dat ik de plaats wel niet meer zou kunnen bereiken. Ik heb het den 17den nog geprobeerd, doch kon het niet verder brengen dan Us- kub, daar de Bulgaren toen reeds in de nabijheid der stad waren, en dus keerde ik weder naar Saloniki terug. Daar heb ik toen nog onder de Brit- sche soldaten kunnen werken, en voor hen een militair tehuis kunnen oprichten, bijgestaan door een Griek- schen evangelischen predikant, een geestelijke die, gelijk de Apostel Pau- lus, door ander werk moet trachten ln zijn onderhoud te voorzien en die na mijn vertrek het beheer over dat tehuis, door de Engelsche soldaten zeer op prijs gesteld, op zich heeft ge nomen. Met de Grieksche hoot, die thans eenmaal per week van Patras op Messina vaart, ben ik weder ver trokken en van daar verder over land naar Londen gereisd; inün te rugreis van Saloniki naar Londen duurde acht dagen, wat onder de bestaande omstandigheden vlug kan genoemd worden. Op 16 November sprak ik te Saloniki nog den IIol- landschen ambulanco-dokier Doorn bos. die op de „Fortmia" naar Ne derland terug keerde en die tuïj ver telde. dat drie der Hollandsche pleeg zusters door de Bulgaren gevangen waren genomen." Behalve over zijn wederwaardighe den bij het ondersteuningswerk door hem verricht, heb ik den heer Go vaars over enkele andere punten in lichtingen gevraagd. Ik vroeg hern welken indruk hij vau het Servische volk had gekregen. „Die indruk", antwoordde hjj, „is dat het een aangenaam, beschaafd, eerlijk volk is, levende in een land, dot. wanneer het de zegeningen van een bUfvenden vrede maar kan ge nieten. een prachtige toekomst heeft, omdat het door de natuur in zoo tal van opzichten is begunstigd. De Ser vische landbouwer heeft het goed en dit is te danken aan twee feiten. In de eerste plaats aan een wet van 1868, thans nog geldende, volgens welke het onmogelijk is een boerderij wegens schuld te verkoopen. d. w. z. vijf hectaren land. huis en p.rf, boom gaard. landbouwgereedschappen en twee trek-ossen, dat alles blijft steeds het onvervreemdbaar eigendom van een man. Voegt men daar nu bij hot tweede feit. namelijk dat in Servié nog een patriarchaat bestaat, d. w. z. dat de getrouwde zoons met hun ge zin bij hun bejaarde ouders, althans iu de onmiddellijke nabijheid blijven leven, dan volgt daaruit, dat er vaak groote welvaart bestaat in de land- tiouwersgezinnen, en is de vrede her steld. dan zal de landbouw van Ser vië zich spoedig genoeg weder kun nen ontwikkelen tenminste", voeg de mijn zegsman er bij, „als er dan nog Serviërs over zijn. Want duizen den en duizenden mannen zijn ge dood in den oorlog en tal van vrou wen en kinderen vermoord. Het aan tal weezen is nu reeds buitengewoon groot Ik heb tijdens mijn verblijf in Servië ook in overleg met de regee ring gepoogd voor die weezen iets te doen, doch werd daarin door de ge beurtenissen, die mijn weidt afbra ken, verhinderd. Bij hot laatste bom bardement van Belgrado zijn volgens geloofwaardige berichten zieker 6000 vrouwen en kinderen omgekomen. De menschen. die de stad waren ont vlucht. werden op den weg van de stad naar het binnenland door het artillerievuur des vijonds letterlijk weggemaaid. De Servische regeering was van w eezenveroleging niet erg op de hoogte zij wilde b.v. te Belgrado een weeshuis stichten voor 10.000 kinderen, wat natuurlijk nooit tot ;cls goeds geleid zou hebben. Men vergete niet. dat Servie welvarend was en van armenzorg nooit veel snrake was geweest. Maar de regee ring had door de prefecten reeds la ten nag&an. hoe groot het aantal weezen was een betrouwbare statis tiek had men nog niet, doch wanneer ik u zeg, dat te Öbrenewatsj. een plaatsje van 4000 Inwoners, geteld waren 247 weezen van zes jaar en ouder, dan spreekt dat reeds en be wijst het, welk een vreeselijke ellende voor dit arme volk zal moeten worden gelenigd en dat de 33.000 francs, die do dames te Parijs voor de Servische weeizen verzamelden, slechts een druppel was in een emmer water." Ten slotte toonde onze landgenoot mij een groot aantal der door hem in Servië genomen photo's, die ten volle bewezen hetgeen hij mij van de vree selijke ellende, die door den oorlog in Servië wordt geleden, verteld had. „Arm volk", besloot hij zijn belang wekkende mededeelingon, „het moet geholpen worden en het is niet onmo gelijk, dat ik eerlang naar den Bal kan terugkeer, om mijn aandeel te hebben in dal liefdewerk." Allerlei. DE VREDES-OVEREEiNKOM'ST. In de Parijsche bladen wordt offi cieus bericht, dat de officieele ver klaring van de Belgische regwermg, tot aansluiting bij het verdrag van Londen van 4 September (betreffende het niet sluiten van een afzonderlij ken vredej verwacht wordt. DE VREDESEXPEDITIE UIT AMERIKA. De Engelsche bladen melden, op gd zag van draadlooze berichten van de „Oscar II", het vredesschip vaar Ford, dat aan boord van dit schip ernstige one enigheid is uitgebroken, omdat een deel van dé vredeszendeiingen in een manifest afkeuring wilde uitspre ken over president Wilson's politiek van militaire voorbereiding. Andieren weigerden dat manifest te teekenen en de ontwerpers, onder leiding van dr. Aked drongen nu bij den heer Ford, die zelf wel toekende, er op aan dat do weigerachtigen in de eerste haven de baste aan wal zouden wor dl mi gezet. De heer Ford echter meen de, dat men hjj elkaar behoorde te blijven ondanks dezo persoonlijke meeningsverschillen. Lntussclien zou den, zoo heet liet, velen genoeg heb ben van die onderlinge twisten en voornemens zijn te Christiania het sohip te verlaten, naar Amerika terug te keeren. EEN CONGRES OVER VREDE. Uit Londen wordt aan de Telegraaf geseind: De „Times" verneemt uit Lausan ne Het congres, dat door socialisten en den voorzitter van den Ned. Anti- Oorlogsraad. in Zwitserland georga niseerd was, teneinde besprekingen te houden over de voorloopige voor waarden van een duurzamen vrede, is op het laatste oogenblik uitgesteld tot de tweede helft van Januari, om dat er geen Engelsche en Fransche afgevaardigden aanwezig waren, en de aankomst van de Amerikaansche afgevaardigden vertraagd was. De leden van het congres, uit Duitschland, Oostenrijk en hun bond- genooten uit de neutrale landen, die reeds in Zwitserland waren, zullen besprekingen houden om het Con gres in Januari voor te bereiden. Het congres zal dan in elk geval worden gehouden, ook al zijn de Engelsche en Fransche afgevaardigden niet- aanwezig. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot doctor' in de rechtswetenschap op stellingen de heer A. A. van Heurn, geboren te 's-Gravenhage. Groningen. Geslaagd voor het can- didaats-examen rechten de hoeren W. J. S. J. Blom cn P. IFi W. F. Telle- gen. Leiden. Candidaats examen rech ten, me]. R Schel tem a (cum laude) en de heer J. van Loon. Eindexamen Ned. Ind. Adau dienst de lieer M. A. Bouman. Candidaats-exunieu Ned. letteren mej. F. L. W. M. do Savornin Lob man. Utrecht. Gesl. KerkeL voorber. ex. de heeren J. II, C. Israël, A. H. de Wit. Tweede cartd. ex. tbeoL de hee ren J. II. II. v. Boem en G. C. Schel lenberg. (U. D.) Stadsnieuws BLOEMBOLLENCULTUUR. I11 café Neuf vergaderde gisteren avond de 'afdeeling Haarlem der Al- gorueone Vereeniging voor Bloembol lencultuur onder voorzitterschap van den heer G. J. van Meeuwen. Mededeeling word godaan van het antwoord van den algemeenen secre taris, namens het hoofdbestuur, ge vraagd naar aanleiding van eenige vragen de vorige vergadering n de Vragenbu6 gevonden. Deze vragen be troffen de gift van 100 door de Al gemeens Vereeniging geschonken aan het Ned. Comité tol steun aan Polen. (Zie het verslag der vergadering van 28 October 1.1.) Als leden van het bestuur werden herkozen de heeren J. M C. Hoog en J. H. Kersten, die periodiek moesten aftreden en herkiesbaar waren. Als candidaat voor het lidmaat schap van het hoofdbestuur, ter voor ziening in do vacature ontstaan door het bedanken, van den heer T. van Waveren, werd geslei dde hoor G. J. van Meeuwen te Heemstede. Daarop werd de beschrijvingsbrief voor de op 20 dezer te houden alge- meene vergadering in behandeling genomen. Als afgevaardigden zullen deze ver gadering bijwonen de heeren W. C. van Meeuwen en J. Mooy Jr., als plaatsvervangers treden op de heeren L. C, Mooy en C. Gouwen hoven. In zake het voorstel der afdeeling Hillegom om ruime subsidies uit te loven voor de beste oplossingen voor w erktuigen ten dienste van bet bloem- bollenbedrijf werd besloten den afge vaardigden op te dragen tegen dit voorstel te stemmen eu mee te gaan inet het prae-advies van het hoofd bestuur. Het tweede voorstel der afdeeling Hillegom om in te trekken het besluit der vorige vergadering in zake het Scheidsgerecht eu een commissie te benoemen om te overwegen in hoever kan worden tegemoet gekomen aan de geopperde bezwaren, vroeg, langer de aandacht der vergadering. Te dezer zake werd mededeeling gedaan van een circulaire der afdee ling Lisso en een dergelijke ondertee kend door 69 leden. Een der leden merkte op. dat vroe ger, toen het Scheidsgerecht niet ver plichtend was, men geen klachten hoorde. IliJ zou het betreuren als door dezen eisch versoheidene leden be dankten. Daartegenover werd van verschil lende zijden opgemerkt, dat juist door het verplichtend stellen men de eerlijltste en beste oplossing kan ver krijgen. Mede werd opgemerkt, dat gebleken is, dat de opposanten niet in staat zijn geweest aan te wijzen waarom 't Scheidsgerecht niet goed zou wer ken en welke fouten de bepalingen aankleven en welke verbeteringen zouden dienen te worden toegepast. Serieus hebben zij de zaak niet behan deld. Opgekomen werd ook tegen de be wering dat het in hoofdzaak gaat tus- 6chen kweekers en exporteurs. Bij stemming werd het eerste deel van liet voorstel-llillegom veiworpen met 11 stemmen tegen, 2 stemmen voor en 3 in blanco, derhalve zullen de afgevaardigden tegen het voorstel stemmen. Het tweede gedeelte van bet voor stel lokte een breeder bespreking uit, eensdeels omdat de opposanten geen bepaalde bezwaren hadden kenbaar gemaakt, anderdeels omdat het mo gelijk is. dat die nog in de algemeene vergadering worden aangevoerd. Mocht dit hel geval zijn, dan zijn de afgevaardigden gemachtigd voor bet instellen der commissie te stem men. De beschrijvingsbrief gaf verder geen aanleiding tol vermeldenswaar dige opmerkingen. ARMOEDE IN ATHENE. Voor een uitgebreid auditorium heeft Prof. Dr. huiper, hoogleeraar te Amsterdam, een rede gehouden over „Armoede in Athone". De spreker, iemand die, zooals men weet. een voorman op het ge bied van liet Hellenisme is, hield eon zeer belangwekkend betoog, waarin hu de geschiedenis der Atheners door alle lijden naging. Over het algemeen ziet men de ar moede in het klassieke Athene voor bij toch >s het van belang, hierom trent iets te weten en te vernemen. Verschillende vragen doen zich voor. Hoe bijvoorbeeld beschouwden de Grieken de armoede Bestreden ze haar en waardeerden ze deze kastij ding der goden 7 Allereerst zij opgemerkt, dat het Grieksche woord voor armoede niet dien killen klank heeft als in den he- dendaagschen tijd. Het bekende woord „Hellas heeft als »oogzuster de armoede I" bewijst dit. Bedacht moet worden, dat de Athe- ner zeer zuinig was in alles. Toen Socrates zich oens met sandalen in den kring zijner vrienden vertoonde, wekte dezo feestelijke kleeding alge meen opzien. Voor 1 200 kon een A then er zich mot zijn gozin fatsoenlijk onderhouden. Fatsoen is hier niet in den zin op te vatten als een verheffing boven standsverschil. Dit bestond zoozeer in Athene niet. Voor kleeding had oen Athoner ongeveer f7 50 noodig per jaar. Het spreekt vanzelf, dat Athene ook haar bedelaars lioeft gekend, doch hierover gaat de beschouwing niet. De toestand van den arme in Attica was zwak. doch sociaal niet ongun stig. Er was immers geen geld en geen uitvoer. Als de landheer verza digd was. kwam het overige zijn pachters eu knechten ten goede. Doch een woord verklaart een ge heel veranderd tijdperk: het geid, dat mèt den handel kw am. Thans had de boer geen aandeel meer in Let te veel. Een klimmende invoer van bui- lenlandsch graan deed zijn akker producten in waarde achteruitgaan. De met de expansie gepaard gaande oorlog deed het overige. Weldra was de welvarende landman huurling of balling. Een lichtpunt schijnt in dezen tijd: de persoon van Solon, den vervaardi ger van tal van menschlievende wet ten, die geweld met recht verbond. Een bijzondere methode van ar- inoede-bestriiding was Solon's maat regel. waarbij hij een streep maakte door alle hypothecaire schulden. Na Solon's tijd ontplooit zich de democratie in Griekenland. Spreker ging hierna verschillende maatregelen van Solon na en kwam tot de slotsom, dat lang niet alle maatregelen van onmiddellijk voor deel voor de niet-bezittrnden waren. Vervolgens besprak hij den tijd (tusschen de 6e en 8e eeuw), waarin een bont net van volksverhuizingen over het geheele bekken der Middel- landsche Zee werd uitgespreid. Ver volger» ook de 5e eeuw voor Chr., den grooteu bloeitijd van Grieken land. Een uitgebreid stelsel van staatsbezoldigingen werd georgani seerd, 0111 verschillende betrekkingen, die rechtstreeks of zijdelings met den Staat in verbinding stonden, te be zoldigen. Bezoldiging van staatsambten was weldra oen gewone zaak. Vobrheeoi werd voor don soldaat niets dan het kostgeld betaald. De vijfde eeuw brac lit verandering. Soldaten en de bemanning der vloot ontvingen sol dij. Een gevolg hiervan was, dat hier een bron van inkomsten voor de armen ging vloeien. Een ander voor deel is. dat vooral de vlootbemanning een open oog kreeg voor het aantrek kelijke van kolonisatie. Spreker wees er on dat handen arbeid in den verderen loop van deze tijden niet zeer hoog aangeschreven stond. Als middel van bestaan noemde de spr. hot lidmaatschap van do Volka- Rechtbank. Voor 't allergrootste deel bestond do volksrechtbank dan ook uit lieden, voor win een vergoeding per dog van 2 of 3 obolen (1 obool is 7 1/2 cent) een middel was, om aan armoede te ontkomen. Het vieren van eon noüotialen feestdag beboetende voor uienig rechter afzien van zijn middagmaal. In de dagen van Socrates begon de handenarbeid voor het eerst eenigs- zins in eere te komen, doch een ander euvel ontstond. Verschillende feesten, die toeganke lijk waren tegen een zekeren prijs, werden door armen bezocht, voor wie Staal betaalde. Natuurlijk Is dif een zeer aantrekkelijk voorbeeld. Het drama heelt hot Grieksche volk op gevoerd. Jammer, dat deze giften van Staatswege spoedig werden uitge keerd, zonder dat nagegaan werd, of deze gelden werden besteed aan den nangohaalden tak van volksopvoe ding. Demosthenes heeft tien jaar noodig gehad, om deze Staatsinstelling te doen verdwijnen. Hij verweet den Grieken heftig, dat zij niets deden, terwijl Philippus van Macedonië het land naderde met zijn legers. Zelf heeft 't Griaksohe volk de Staateui tkeering prijs gegeven. Met de aanhaling van een anecdote van Xenophon bewees spr„ dat de nieuwere gedachten van vlijt en ar beid allengs baan begonnen te breken. In den loop van den tijd kwam het kapitalisme tot stand, waartegenover natuurlijk vermeerdering van 't aan tal behoeft igen stond. Eenige opmerkingen maakte spr. over den granahandel en -toevoer, die bijna geheel in handen der Regeering waren. Van den graanvoorraad kre gen de belioeftigen hun deel Natuurlijk waren er vroeger zoowél als tegenwoordig sommigen, die ter bevrediging der nooddruften belang rijke sommen, al of niet met bijmotie ven ter beschikking van de armen stteJdiecn. IIoe heeft ten slotte Athene de ar moede gewaardeerd.? Eon krachtige geestelijke strooming doorvaart het volk van de vijfde eeuw af cn dwingt het tot nadenken en oplossing van tal van vragen. Velen trachtten Int beeld uit te werken van den Staat, waarin ram pen als de pas geledene niet meer zouden voorkomen, en onder hen wa ren er zeer velen, die de armoede pre zen en beoefenden. Socrates bijvoor beeld was lemnnd, voor wiffin een le ven van armoede veel aantrekkelijks had. Hij bestreed den rijkdom wel niet, maar aiohtte 1 ij n levenswijze beter. Anthisthenes was een dergenen, die eveneens ontbering aanbeval en wiens levensbeschouwing oen groote school schiep: „Door lijden tot heer lijkheid" was de zinspreuk van den Griek. Men merkt vervolgens ook aan den persoon van Diogenes en kan begrij pen, dat de secte, waartoe deze wijs geer behoorde, veel aantrekkelijke had voor vele teleurgestelden. Toch brachten deze artsen ook Hel las hot volledig herstel niet. Ten slotte bracht npr. den persoon van Epithetus Socrates redivtvus ter sprake, de figuur, wiens gelouterd cynisme een 6choone ascese predikte Applaus dankte den spreker voor zijn rede. ti.V. LOURENS COSTER HAARLEM ZUIDER BUlTEüSPAARNE 12 LEVERING VAN; CIRCULAIRES ENVELOPPEN - NOTA'S REKENINGEN KW1TANTIEN EFFECTEN ÖR1EPJ ES POLISSEN - CONTRACTEN AANDEELEN COUPONS - RECEP1SSEN PROSPECTUSSEN VOLMACHTEN. BESTEKKEN REGLEMENTEN PROGRAMMA'S AANPLAKBILJETTEN ENZ. ENZ. BILLIJKE PRIJZEN TELEPHOON No. 122 Gemengd Nieuws ONTPLOFFING VAN EEN KRUIT FABRIEK BIJ HAVRE. 't Alg. Handelsblad meldt nader De kruitfabriek der Belgische re geering te St. Honorine, op ruim 8 K.M van Havre, is 11 dezer in de lucht gesprongen. Eerst had oen ontplof fing in het magazijn plaats en daarop volgden een reeks andere ontploffin gen. Tot op zes mijlen in het rond wer den deuren en vensters ingedrukt, terwijl vele huizen, dicht bij de plaats der ontploffing, geheel vernield zijn- De te hulp gezonden troepen uit Havre en de reddingsbrigades, die on middellijk naar de plaats van het on heil vertrokken, konden wegens den rook en de vlammen den in de bouw vallen der fabriek opgesloten werk- Liedeu niet te hulp komen. Het is niet precies bekend hoeveel van de 1500 arbeiders, die in deze fabrieken werk ten, zich aan het werk bevonden toen de ramp plaats greep. Het aantal doo- den wordt echter oj> 100 geschat. Binnenland DE NEDERLANDS!,HE MAIL. De Nieuwe Ct. schrijft nog: Wat het gebeurde met de mail a/b. van de „Frisia" te Deal betreft, \erv iiameui wij van de Kon. Holl. Lloyd dat... het doorzoeken van de NederL mail door de Engelsche autoriteiten aan boord van haar schepen reeds sinds maanden gewoonte ïsl Hetgeen mat de „Frisia" gebéurde is dus niets bijzonders! Onder .weghalen" heeft men natuurlijk slechts het openen on doorzoeken der postzakken le ver- staan, waaruit dan van de voor Duitschland bestemde corresponden tie alles (of wat den censor goed lijkt) wordt geconfisqueerd. BOND VAN NOORDZEEÜAD! PLAATSEN. Onder leiding van den heer P. L. de Vries werd in Den Haag de Jaar- lijksche vergadering gehouden an den Bond van Ned. Noordzeebadplaat sen. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, dat de badplaatsen dezen zomer over het algemeen niet te klsf- gen hebben gehad du ar .zij druk be zocht werden, vooral door landgenoo- ton; hij hoopte dat de Nederlanders niet alleen dit jaar door tijdsomstan digheden de badplaatsen voor hun zomerverblijf hadden uitverkoren, doch dit ook in de toekomst zullen doen. Het dag. bestuur van den Bond, dat reeds bestond uit de heeren P. L. de Vries te Zandvoort, voorzitter, mr. E. Polis te Scheveningen, vice voorzitter, on C. Narmes Gorier te Alkmaar, pen ningmeester, werd uitgebreid door de verkiezing der heeren J. van Santen te Noord wijk en C. F. Jas le lloek van Holland. Tot leden van het hoofdbestuur zijn door de aan de Ned. kust gelogen bad plaatsen aangewezen de heeren II. F. J. van Vlijmen te Kgmond aan Zee, B. Vaandrager te Domburg. II. W. van den Berg te Schiermonnikoog, J. Molenaar te Vlieland, E. D. Kits van lleyningen te 's-Gravenhage, W. F. Schumaker te Texel en J. Th. Stom te Zandvoort. Door de badplaatsen Ber gen a. Zee, Katwijk, Wijk aan Zee en Vlissingen werd nog geen vertegen woordiger in het hoofd bestuur aange wezen. Besloten werd dat de Bond aLs lid zal treden tot de nieuwe gestichte Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer. Ook werd besloten tegen den Volgent den zomeir een eigen gids uit te geven en wederom in de Ned. bladen ge meenschappelijk te advert eoren. Bij de rondvraag werd door mr. Bik uit 's Gravenhoge het denkbeeld geopperd, dezen zomer een zeetocht langs de badplaatsen te organiseeren; mede werd in overweging gegeven een congres te houden welk denk beeld door den Bond overgedragen zal worden aan de nieuwe Vereent ging voor Vreemdelingen verkeer. DRINKWATER-VOORZIENING. Te Edam is een vergadering géhou, den van 't Comité tot stichting van een centrale drinkwatervoorziening van midden-Noord-IIolland. 28 go- meenten waren vertegenwoordigd door burgemeesters, wethouders en radsleden. Besloten werd tot stichting van do waterleiding, overeenkomstig de plan nen van het rijksbureau voor drink watervoorziening, in de gemeentera den krachtig te bevorderen, end er voorbehoud dat het Rijk. de Provin- cie of anderen terugbetaling van eventueel© verliezen bij wijze van renteloos voorschot volledig waar- horgen". SMOKKELEN. Men schrijft ons van de grens: De maatregelen welke ln het Zuiden te gen de smokkelaars genomen worden, verscherpen zich met den dag. In Tilburg zijn aan het einde van alle wegen, die de stad uitleiden prik keldraadversperringen aangebracht, en elk voertuig dat uitgaat wordt door de militaire wachten aan stren ge controle onderworpen. Dezer da gen zijn te Tilburg in een der Sncio- teitszalen 'a nachts twee Rotterdam mers gearresteerd, die bij Bnarle- Nassau margarine, verpakt in carbid- bussen over de grens hadden willen smokkelen. Den voigandon dag zijn ze weer op vrije voeten gesteld. DIEFSTAL IN EEN SCHOOL. In de openbare school in de Spil- rtraat le Maastricht ontdekte men Dinsdag, dat er ©en bodrog van ruim f 150 gestolen was. Van den dader ia nog niets ontdekt. ONGELUKKEN. Do 71-jarige juffrouw Jacobs, wo» nende aan de Grutberg te Nijmegen, geraakte Maandag, zittende op een stoof met vuur, in brand. Een in de buurt, zijnde brandweerman trachtte haar te redden, maar door den rook misleid, viel hij niet de vrouw van do trap. waar hij bleef liggen tot ook hij op zijn beurt geholpen werd. De vrouw verkeert in levensgevaar; de redder kwam er gelukkig nog al goed af. EEN OOSTENRIJKSCH PROFES-' SOR OVER ONZE NEUTRALITEIT, 't Perebureau seint uit NVeenen De bekende hoogleoraar in het vol kenrecht. de ouiFprofessor Laminasch van de universiteit te Weenen, publi ceert in de „Neue freie Presse" een artikel over de neutraliteit van Ne derland. Hij zegt daarin, dat het Ne derland tot groote eer strekt in dezen oorlog de meeningen van den minis ter san builenlandsche zaken Lou» den, in zijn voor 25 jaar verschenen boek over de regels van het verdrag van Washington, zoo krachtig te heb ben nageleefd. Het uitvoeren van dit program is zeker den minister niet gemakkelijk gevallen, maar door on-j verschrokken den weg te gaan, dieoi hij volgens zijn wetenschappelijke overtuiging voor den' waren hield, heeft hij zijn vaderland behoed voot groote gevaren, en heeft hij het op» nieuw den roem geschonken eon mïd\ denpunt van alle vreedzame pogingen ten bate en het welzijn der geheeld menschheid te blijven.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6