De Europeesche Oorlog. Alleen op de Wereld TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 17 DECEMBER 1915 De Balgaarsebe opmarscb tegen de Franseb-EngeUebe troepen la voor- loopig gestaakt. 't Nieuwe Eagelscbe legereonmaido. Nieuws nlt de oorlogslanden. Officieel nieuws. Aan de stafberichten ontleenen we: WESTELIJK OORLOGSVELD. Van den Dultschen staf: Levendige elrtiAlorte-gev-echten en grooto bedrijvigheid van de vliegers op het grootste gedeelte van 't front. Dij Vaillyzijn twee Kleine posten op den zuidelijken oever van de AJshe 's nachts door Franschen overrom peld. Luitenant Immclmatm heeft boven Valenciennes zijn zevende vijandelij ke vliegtuig, een Engelsche eondek- ker, in een luchtgevecht tot vallen ge bracht. De Dinsdag uitgevoerde aanval van vliegers op Mü!hcim,in Baden, moet volgens de Franscho leezing als_ doel de spoorwegemplacementen daar go- had hebben. In hun nabijheid is ech ter geen bom gevallen. Daarentegen werden in de stad een burger gedood tan een ander gekwetst. De zuiver mi- lita.re schade bepaalt zich tot de ver nieling van een vensterruit in het mi litaire hospitaal. Van den Franschen staf: Do beschieting door de Buitsche ait- tillcrie was Woensdagnacht van de Noordzee tot aan de Vogezen. De Fransclie batterijen antwoordden overal krachtig, voornamelijk tus- schen Oise en Aisnc, waar door het loopgraafgeschut een Duitsch ammu nitie depót werd in de lucht geschoten bij Quennevières. OOSTELIJK OORLOGSVELD. Van den Dultschen staf: Russische afdeelingen, die ten N. van de Driswiaty-meren tot in de Duilsche stellingen binnengedrongen waren, zijn door een tegenaanval te ruggeworpen. In de streek van den mond van de Berusina is een Russische aanval in ons infanterie-vuur mislukt. Van den OostenrijkBch'en etaf: In de streek van de Koraimboek filoog 't leger van aartshertog Joseph Ferdinand eem Russische aanvaispoi ging af> Ten zuidwesten van Olyka werd een Russisch vlieger tot landen gedwongen en gevangen genomen. Een van de Oostenrijloche vlieg-eska- ders wierp bommen op de aan den spoorweg MiedwiszeSarny gelegen ïtations Antonowka en Klewan. De actie had succes. Bij Klewan ontstond brand. Allo vliegtuigen keerden ongedeerd terug, ondanks de hevige beschieting.' ZUIDELIJK OORLOGSVELD. Van den Oostenrijkschen Btaf: Aan het front in Tirol en aan den Isonzo enkele aitillerie-gevechten. In liet bekken van de Flitsch vermeestert- den Oostenrijksah© troepen door een overval een vooruitgeschoven Ita- liaansche stelling. De strfyd In Servië. Van den Duitsch en staf: De gevochten in Noord-Montenegro worden met succes voortgezet. Oostenrijksah-Hongaarsche troepen 6taaai in de nabijheid van Bjelopoije. Van den Oostenrijkschen Btaf: De Oostenrijksohe troepen drongen de Serviërs Woensdag ook ten zuid oosten van Glibaci en de Tarakloof te rug. Andere Oostenrijkschi-Hongaar- eclie colonnes vermeesterden, onder hevige gevechten, de hoogten onmid dellijk ten noorden van Bïjelopolje en het terrein halverwege Rozaj en Be- rane. Ten westen van Ipek begonnen do Serviërs den terugtocht in de rich ting van Plav en Goesinje. Het aantal gevangenen Woensdag meegedeeld, steeg nu tot 900. Van den B u 1 g a fl r s c h" S n btaf: Do Engelsche en Franscho troepen eijn op Grieksch gebied teruggesla gen. De Bulgaarschc troepen bevin den zich aan de Grieksche grens, na dat zij voorloopig de vervolging van de geallieerden staakten. Op het go- heel o front heerscht rust. De Bulgaren namen 1234 gevange nen onder wi© 18 officieren, verover den 14 kanonnen en 62 ommunitie- w agens, 10 met twee paarden bespan nen saniteits-co 1 onnes, en veel ander oorlogsmateriaal. Van heden af zal het officieeie bo richt van den generalcn staf niet meer eiken dag worden gepubliceerd, docli slechts wanneer belangrijke operatics vermc-ld kunnen worden. PERSBERICHTEN. 't Oosten rij ksohe blad de „Südslow. Korr". verneemt uit Athene: In Saloniki brak een algemeen© pa niek uit; dc bevolking vreest voor het geval van een belegering van de stad en, bij den aftocht van het Grieksche garnizoen, gewelddadigheden van de Ententetroepen: ooit koestert men vrees voor de houding van de talrijke Servische vluchtelingen, van wie ve- len van verdacht allooi zijn. Met het oog op den dreigenden toe stand troffen de leden dor Duitsche en O.-Hongaarsche kolonie alle maat regelen om zich eventueel bijtijds in veiligheid te kunnen brengen. De „Morning Post" verneemt uit Rdme dat de Bulgaren reeds op vijf tien mijlen van Durazzo zouden zijn. GRIEKENLAND EN DE ENTENTE. Uit. Londen wondt aan de N:. R. Gt. geseind: De bijzondere oor respond ent van de Times te Athene soint: „Het oogenblik is gekomen, waar op do Grieksc-he regeering ernstige beslissingen moet treffen. De troepen der geallieerden zijn nu waarschijn lijk allen in Griek sell gebied terugge trokken, terwijl die van de centrale mogendheden aan den drempel van Griekenland staan. Wat zal er ge beuren? Zullen do Duitschers en Oos tenrijkers aandringen op dergelijko faciliteiten als die welke aan de ge allieerden verleend zijn en het recht vragen, om door Grieksdh gebied te trekken? De omstandigheden maken dit waarschijnlijk. Zijn echter do Duitsche en Oostenrijkscho troepen alleen voldoende sterk in getal? Het is bekend, dat een aanmerkelijk aan tal Duitsche troepen naar het Noor den, waar andere gevaren (bedoeld wordt: van de zijde van Rusland. N. R. Ct.j dreigen. En indien de Oos- tenxljksch-Duitsche troepen niet vol doende in aantal zijn, ztillen zij dan de Bulgaren uitnoodigen, om hen te vergezellen of zullen de Bulgaren in elk geval verkiezen om achter te blij- ven? Het schijnt alsof het geheel© vraagstuk om dit punt draait. Kan Griekenland stil zitten als do Bulga ren het gebied binnentrekken, dat de Grieken zelf nog zoo kort geleden met hun loven en bloed veroverd hebben? Het Is zeer twijfelachtig, of, zelfs in dien dit de wensch van de Grieksclio regeering mocht zijn, de openbare meening te bedwingen zou zijn. Men kan vertrouwen, dat de Grieksche re geering geen onnoodige gevaren zal loopem Haar politiek is voorzichtig heid en haar doel is onzijdigheid ge weest, maar de Grieksche regeering bestaat uit Grieken en ieder Griek is in zijn hart een patriot. Griekenland heeft geworsteld om zijn onzijdigheid te bewaren en heeft gToote offers ge bracht om dit te doen. Dus zullen al leen gebeurtenissen die eiken Griek, den souverein, de regeering cn het volk, zullen vereenigen, Griekenland kunnen dwingen zijn onzijdigheid op te geven. Staan wij voor zulke gebeur tenissen?'' De Ni'eiiwe Rotterd'amscbe Courant schrijft: „Er is een verschil in opvatting tusschen de Duitsche lezing en de lo zing van de geallieerden over het te rugtrekken van do Grieksche troepen uit Saloniki en zijn omtrek, waarop wij even de aandacht willen vestigen. Van do zijde der geallieerden had men, gelijk men weet, aan Grieken land den eisch gesteld, dat het zijn troepen uit die huurt zou terugtrek ken, omdat men in zijn rag t.gen mogelijke onaangename verrassingen gevrijwaard wildo zijn. Do geallieer den hebben dus het terugtrekken van die troepen beschouwd als een inwil liging van hun eisch. De Lokal-Anzeiger geoft nu echter Ln een telegram uit Lugano een sa menvatting van een telegram van Magrini uit Saloniki aan do Secoio, waarin men leest: alle door de Enten te voor hun troepen verlangde facili teiten toegestaan. Na het einde van de onderhandelingen herhaalde ech ter de Grieksche kolonel Pallia zijn verklaring, dat Griekenland aan de Bulgaren geen hindernissen bereiden zou, bij de vervolging van de entente troepen op Grieksch gebied. De Griek sche troepen ziin reeds begonnen zich op den rechter oever van den Wardar cn tan W. van de linie Doi- ranSaloniki terug to trekken en la ten dus do grens vrij voor dc over schrijding ervan door do li uigaren" Daardoor is liet duidelijk dat de Lokal-Anzeiger boven deze berichten als opschrift plaatst: Griekenland opent voor de vervolgers de grens. En zoo is men dan in beide kampen voldaan over het terugtrekken van de Grieksche troepen uit Saloniki maar om geheoi verschillende rede- ONZIJDIGE STROOK TUSSCHEN BULGARIJE EN GRIEKENLAND. Uit Sofia wordt door 't Bulgaar- sche nieuwsagentschap geseind: Nadat da Buiguarsclio legei's doof de inneming van Monastic en Resna ln de nabijheid van d!e Grieksche grens gekomen waren, heeft de Bul- gaarscho regeering, geleid door den wensch om de mogelijkheid van Inci denten tusschen de voorposten van het Buigaarsche leger en Griek&che grenswachten uit te schakelen, der Grieksche regeering voorgesteld, een onzijdige strook af to bakenen door van beide kanten de troepen 2 kilome ter van de grens te laten gaan. De Helleenscho regeering heeft op dit voorstel toestemmend geantwoord. De Grieksche minister van oorlog heeft den Griekschen overheidspersonen de noodige bevelen gegeven om zich met de Bulguarsche officieren over de af bakening van do strook tc verstaan. Reuter seint uit Athene: De eerste minister had een langdu rige conferentie met den minister van Oorlog en den chef van don generalen staf over den toestand in Macedonië. Het verluidt dat het voornaamste on derwerp van bespreking was het Bul gaarsche voorsttri tot vaststelling van een neutrale zóne zich uitstrekkend van Monastir tot Ghevgheli. lu officieeie kringen meent men, dat voor loopig een Duitsche invasie op Grieksch gebied onwaarschijnlijk is en dat zo in elk geval alleen zal plaats hebben, als het onvermijdelijk Reuter seint uit Saloniki: Lord Robert Cecil verklaarde in het Engelsche Lagerhuis in antwoord op een vraag, dat het onmiddellijke doel van de geallieerde mogendheden is, om de militaire positie tc regelen en aan Bulgarije en de Centrale mogend heden eLken directen of indirectm in vloed ten aanzien van Saloniki te ontnemen. Wij nieenen dat dit is in overeenstemming met de wensclten van Griekenland zelf. Er worden thans nog onderhandelingen gevoerd en de Britsche regeering hoopt dat deze onderhandelingen binnenkort lot een goed einde zullen komen. Meer kan -op het oogenbük niet worden ge zegd. DE EXPEDITIE NAAR SALONIKI. Dc Parijsch© correftpondent van de Times wijst er op, dat er in de Parij- sche pers misverstand is gebleken omtrent de voorwaarden, waaronder de Saloniki-expeditie is uitgevoerd en hij acht het daarom gewenscht, de zaken in het juist daglicht te stellen. De correspondent vertelt dat het denk beeld van een expeditie naar Saloniki ln voldoende sterkte om do actie tot Atïrianopel of zelfs den Donau uit te breiden, een jaar geleden het eerst werd opgeworpen door den heer Briand, en dat het in Engeland den steun ontving van Lloyd George. Er waren vele argumenten voor en tegen. De gunstige argumenten liggen voor de hand. Er tegen werd o.a. aangevoerd liet gevaar van besmet ting dat op dien tijd een in Servie agcerend leger zou ioopen. Do zaak bloef rusten en ©erst tegen October werd het denkbeeld weer ernstig on der oogen gezien. Toen werd besloten, met het oog op de ramp, die Servië bedreigde, om eon Engelsch-Fransche troepenmacht (van ongeveer 150,000 man naar Saloniki te zenden. Van dat aantal verklaarde Grcot-Brittani nie 90.000 man te zullen zenden. Frankrijk zou 60.000 man leveren. In de Fransclie pers is herhaaldelijk opgemerkt nog een paar dagen ge leden zei de Temps" het dat de Britsche strijdmacht te laat in Grie kenland kwam. Dat is niet juist. De eerste troepen die te Saloniki zouden landen waren twee division, een Fransche en een Engelsche. Zij kwa men vrijwel tegelijk aan de ontsche- ptagsplaals. De andere troepen berei ken te zamen Marseille. Daar lag een vloot van Britsche transportschepen om de Britsche troep-en te vervoeren. Maar toegevend aan het aandringen der Franschen, die ridderlijk 1 legeer den het eerst de Serviërs te hulp te kómen, verklaarden de Engielsclien: „Messieurs les Francais scheep u het eerst in Dat deden de Franschen en zij kwa men het eerst met groote macht te Saloniki. DeEngelsch© troepen w acht ten den terugkeer af der transport schepen en voegden zich. daarop bij hun Franscho kameraden in Grie ken I ami. HET TURKSCHE LEGER. In het Engelsche Lagerhuis heeft do heer Bellairs gevraagd of ook zoo ten naasten bij oen schatting zou kunnen worden gegeven van het aan- 1 tal troepen dat Turkije na een jaar; oorlog op de been kan brengen, hoe groot de Turk sche verliezen zijn en in welken omvang het Turksch: leger zou kunnen worden versterkt indien do Duitschers tie noodige oorlogsbe hoeften kunnen leveren. De onder staatssecretaris Tennant antwoordde (over verliezen gaf hij geen cijfers) dal becijfert ie dat Turkije thans on- i geveer 650.000 man in het veld hoeft en dat dit aantal wellicht tot een miF lioen kan stijgen in do dioor den vra ger bedoelde omstandigheden. '4 Engeisohe Jegercom- mande. Een belangrijk bericht kwam zooals men onder Telegrammen in ons vorig nummer heeft gelezen uit Londen de vervanging van Sir John French als opperbevelhebber van het Engelsclie leger in Frankrijk en Vlaanderen door generaal Sir Douglas Haig. 't Alg. Handelsblad" merkt op „Bij het uitbreken van den oorlog werd het Engelsche landingsleger in Frankrijk onder dc bevelen van Sir John French gesteld. Gedurende zes tien maanden heeft French in Frank rijk hel bevel gevoerden thans heeft hij klaarblijkelijk gemeend, aan jongere handen het bevel to moeten overdragen. Ilij is 63 jaar oud en heeft verzocht naar Engeland te mo gen terugkeeren. Daar zal hij belast worden met het bevel over de troe pen in Engeland. Hij is tevens tot viscount benoemd, zoodat hij voort aan Lord French zal zijn, zoo hij ten minste niet met den naam van zijn nieuwen titel zal worden genoemd. Welke gevolgen deze wijziging in het opperbevel over de legers in Frankrijk voor het verdere verloop van den toestand daar zal hebben, moet de tijd leeren. Sir Douglas Haig, die tot dusver in ondergeschikt com mando zeer werd geprezen, is een der jongste actieve generaals van het En gelsche leger." De „WesUn. Gazri' schrijft: „De uitnemende soldaat, die nu op eigen verzoek aftreedt, na zestien maanden van zware inspanning, zal in volle mate den dank van het Brifr scho publiek ontvangen". 't Blad legt den nadruk op alle moeilijkheden die veldmaarschalk French had te overwinnen gedurende den terugtocht van Bergen en daarna. Do „Globe" wijst op de rol van French tijdens den slag aan de Mar- ne. De titel hem door den koning ver leend, is wel verdiend. Do „Evening Standard" zegt. dat ieder het zal betreuren, dat sir John French aftrad als bevelhebber in Frankrijk. Het is een wonder dat de physieke kracht van een man van zijn leeftijd groot genoeg was orn don druk te dragen van bijna zeventien maanden van onophoudelijke inspan ning. Do geschiedenis zal recht doen aan het schitterend werk van French. De „Pali Mall Gazette" schrijft: Hc*t leser dot van Bergen naar de Mamo terugtrok, won voor zichzelf den roem van ongeëvenaard© hetdhaü. tigheid, maar rijn volharding zou te vergeefs zijn geweest zonder dien moed, wilskracht en 'bekwaamheid van hem die de actie leidide. Duitschland verlangt nieuwe vestingliniën. F.en medewerker van „De Tijd" te Berlijn schrijft onder dit opschrift In zijn jongste rede over do vredes voorwaarden van Duitschland sprak de Duitsche Rijkskanselier in den Rijksdag „Noch in het Oosten, noch in het Westen mocen onze vijanden beschikken over Invalspoorten, waar door zij ons in de toekomst heftiger dan tot dusver kunnen verontrusten." Zoowel aan de Russen als aan de Franschen moet dus de beschikking worden ontnomen over de vesting liniën. waardoor zij in het begin van den oorlog Duitschland wilden bin nenvallen. Als nien in bevriende militaire kringen iets te weten tracht te komen over de heteekenis van den Duitschen eisch, verneemt men, dat niet. zoozeer bedoeld is hét sloopen dan wel het in Iv-zit nemen van zekere vestingen. Met name is dit het geval ten aan zien der Belgische Maaslinie. Alge meen is de overtuiging, niet enkel in de hoogere officierskringen, maar ook bij de politieke partijen het Centrum allesbehalve uitgesloten! dal de in hot begin van den oorlog ten koste van zooveel bloed bemach tigde Maaslinie voor eens en voor goed aan België ontnomen moet wor den en in Duitsche handen blijven. Indien het op het oogenblik tot vre desonderhandelingen zou komen, zou dit van Duitsche zijde een „conditio sine qua non" zijn. 'Do woorden van den Rijkskanselier over het niet lan ger dulden, dat België nog ooit een opniarschgebied voor Engeland en Frankrijk zou kunnen worden, en de door hem geëischte „waarborgen" laten op dit stuk geen twijfel over. Dat in don eisch ook de Fransche vesting Belfort is opgenomen, behoeft geen betoog voor wie weet hoe deze „invalspoort" den Franschen gele genheid gaf, dadelijk naar Thann op te rukken. In het Oosten gaan de Duitsche eischen. in overeenstemming met de nog grootere successen aldaar, en de nog dreigende grootere gevaren, na tuurlijk nog iets verder. In het alge meen komen zij neer op het bezit der Narew-, Njemen- eu Weichsel- linie. Ieder, die op het oostelijk oor- logstooneel eenigen kijk -heeft, ziet dodelijk het waarom. In aansluiting bii het bovenstaande schijnt aan „De Tijd" de volgende be schouwing van de „Berliner Zeitung am Millag" niet onbelangrijk Twee Russische legers, zoo zegt hij, hebben in het begin van den oorlog getracht Duitschland binnen te val len. Het is hun aanvankeifik ook ge lukt gebruik të maken van de ongun stige ligging van onze grens, de zwakke grenswacht terug te werpen cn in Oost-Pruisen binnen te dringen. Van het Zuiden uit kwam het Rus sische Narew-leger. Op gelijke wijze drong van het Oosten uit hfct Russi sche Njemen-leger voorwaarts. Het Narew-leger werd bijna vernietigd. De overblijfselen daarvan kondon echter weer bescherming en een wijk plaats vinden achter de bevestigde Narew-linie, die de vervolging der Duitschers tot staan bracht. Het Rus sische Njemen-loger onttrok zich door een snellen terugtocht aan do dreigende omsingeling en werd op genomen in de vestingen aan de Njemen. Ook hier kwamen de Duit schers tot stilstand. Later hebben de ze beide bevestigde, tegenover de Duitsche grens liggende linies, met haar talrijke vestingen en bruggen hoofden een voortdurend gevaar voor Oost-Pruisen beduid, waaruit dc Russen herhaaldelijk verrassend een uitval deden en waarin zij zich steeds weer terugtrokken, zonder dat het mogelijk was. ze vernietigend te verslaan. Een dergelijke beteekenis luid voor West-Pruisen, Posen 1 Silerië do Weichsel-liriie. Op het westelijk oorlogstoonccl Onze Lachiioek Jaap: Dient hij bij het staandê leger. Kees: Neen; hij ls hij de cavale rie. Heb je die quitanl'c voor Smith geïnd? Ik heb het ten minste gepro beerd! Ik diende mij nan zijn adres aan en hoorde dat er zeven hoeren Smith woonden. Zes verzekerden dat zij ons niets schuldig waren en de zevende gooide mij het huis uit. Dat Is hem! Ga terug en haai het geld. NIET TE VEEL VERLANGEN. De koopman was bijna een uur be zig geweest afy} deugden op tc som men van de auto, die hij trachtte t« verkoopén. En de auto kost achttien hois- derd gulden, mompelde do klant in zichzelf. Is daar alles bij inbegrepen? Ja of neen, de lantarens zijn nar luurlijk eer tra. De lantarens extra! zei de klanl op scherpen toon. Maar zij staan er toch bij op de afbeelding. Maar mijnheer, daar fs ook een heel mooie vrouw hij, zei de koopman vriendelijk; en toch geven wij niet bij iedere auto ev:i dame cadeau. hebben, zooais de Rijkskanselier, be toogde. Engeland en Frankrijk steeds België als hun opniarschgebied tegen Duitschland beschouwd. Het Maasdal vormt de oeroude groot© weg voor legers en volkeren. Hadden de En« geïschen en Franschen daarvan ge bruik gemaakt, dan hadden zij hel voordeel gehad, dat hun opmarscli, met vermijding van het moeilijk* bergland der Vogezen, van 't Ixitha- ringsche berggebied en de Eiffel, on middellijk in fle Noord-Duitsche laag vlakte gevoerd had en dat tegelijker tijd het kostbaarste Industricgebie 1 van Duitschland getroffen werd. Al leen het 3nellc optreden van ons legerbestuur voorkwam deze plan nen. Op den anderen vleugel begon da oorlog met een Inval der Franschen door het gat van Belfort over Müll- hgnscn naar den hoven-Elzas. Ook dit ls een oeroude poort der volkeren, die zich tusschen Jura en de Vogezrr opent en die iedere veldheer gebruikt heeft, die in deze streek van West naar Oost of in omgekeerde richting uittrok, om vijandelijk gebied te ver overen. In het gebied tusschen de noord- helling der Vogezen en de vesting Metz vond in Augustus van het vori ge jaar de groote poging tot door braak der Franschen tegen de ünfe Saarburg— Falkenberg plaats, die tot hevige en verbitterde gevechten van eenige dagen leidde. Ook hier was do samentrekking van Fransche annvals- troepen door de Fransclie vestingen en bevestigingen van Eninal, I.nnë- ville. Nancy en Toul beveiligd en ver gemakkelijkt. Vele spoorwegen liep n 'door dit gebied en eindigden in de Fransche vestingen. Deze bemoeilijk ten ook een volkomen omsingeling van de aanvallende troepen en boden hun, als zij verslagen waren, weder bescherming en wijkplaats, zoodat de vervolging der Duitschers daar tot staan moest komen. Dat zijn de verschillende „uitvais- poorten", zoo eindigt het artikel, hi t- welk tusschen de regels door geeft te lezen, dat deze uitvalsnoorten aan den vijand moeten ontnomen wor den. Ter Zee. OM DE KAAP. De „Daily Telegraph" meldt: Engelsche scheep vaar tmaatschapl pijen, die het Suezkannal gebruiken, besloten om de reis voortaan om dk Kaap te doen. Verschillende readers verklaren echter, dat de zaak nog Lr overweging is. TRE1LER VERGAAN. Lloyds meldt uit Grimsbv, dat <h treil er „Yarmouth", die op 8 Novem ber uitvoer, als verloren moet worden beschouwd. Men vermoedt, dat hel vaartuig op een Duitsche mijn is ge- loepen en dat de bemanning van ne gen koppen verdronken is. Uit Engeland. DE CENSUUR. De Londensclio berichtgever van 't Alg. Handelsblad schrijft: Een allergunstigste indruk heeft FEUILLETON 44) Do Italianen bezitten groolen tact om te vleien en de dokter kwam ein delijk bij het bod. Terwijl mijn meester sprak, liad Joli-Coeur, dio zeker geraden had dat dio heer niet zijn bril een dokter was, wel tien keer zijn pootje uitgestoken om gelaten te worden. Zie nu eens hoe verstandig die Aap ishij begrijpt dat u eon dokter Js en hij steekt zijn poot uit, om zijn pols to laten voelen. Dit gaf voor den dokter den door- elag. In ieder geval, zeide hij, ia de zaak misschien niet van belang ont- bloot. Voor ons was die zaak echter hoogst ireurig en verontrustend; de arme jfoli-Coeur werd door oen bloedspu wing bedreigd. Het pootje, dat hii zoo dikwijls had uitgestoken, nam de dokter ln zijn band en met een lancet opende hij ven ader, zonder dat het dier een. kreet slaakte. Hij wist dat dit het middel was om te genezen. Na de aderlating kwamen de pap pen en- de drankjes. Natuurlijk bleef ik niet in bed; ik word do ziekenoppasser onder leiding van Vitalis. Do armo Joli-Coeur wilde gaarne door mij verpleegd worden en hij be loonde me met zijn vriendelijksten glimlach zijit blik bad iets echt men- schelijks. Hij anders zoo vroolij'k, zoo dartel, zoo weerbarstig en altijd er op uit om ons een streek to spelen, was thans de rust en gehoorzaamheid zelve. Het schoen dat hij behoefte had, dat men hem vriendschap betoondehij vroeg die zelfs van Capi, dien hij zoo vaak geplaagd had. Als een bedorven kind wildo hij ons allen bij zich hebben en hij was boos, als een van ons de kamer verliet. Zijne ziekte had den gewonen loop, dien alle borstaandoeningen hebben weldra begon hij te hoesten en die hoest matte hem af door de gestadige schokken, waaraan zijn lichaam was blootgesteld. De vijf stuivers, die mijn geheele bezitting uitmaakten, besteedde ik om sucro d'orge voor Joli-Coeur te koo- pen. Ongelukkigerwijze werd hij daar door erger inplaats van beter. Aan zijne gewone opmerkzaamheid toch ontging hem niet, dat ik hem sucrc d'orge gaf zoo dikwijls hij hoestte. Van die opmerking maakte hij ge bruik om elk oogenblik te hoesten, teneinde zooveel te vaker het genees middel te krijgen, dat hij zoo lekker vond, zoodat hem dit, inplaats van te genezen erger maakte. Toen ik zijn list had begrepen, hield ik mijn aucre d'orge terug, maar dit ontmoedigde hem niet; hij begon mij met smeelnendo oogen aan te zien en, als dit niet baatte, ging hij op zijn kussen zitten, en, in tweeën gevou wen, met zijn hand op zijn buik, hoestte hij zoo erg als hij maar kon zijn gelaat werd. rood do aderen van zijn voorhoofd zwollen op; de tianen liepen hem over de wangen en hij ein digde inct bijna te stikken; thans was het geon komediespel meer, maar vol komen ernst. Mijn meester had mij nooit inzage in zijn zaken gegeven en slechts door oene toevallige omstandigheid had ik vernomen, dat hij zijn horloge had moeten verkoopen. om mij een schar pevacht te bezorgen. In de moeilijke omstandigheden, welke wijl nu be leefden, nieendo hij van den regel te moeten afwijken. Op een morgen, dat hij van het ont bijt terugkwam, terwijl ik bij Joli- Coeur was gebleven, dien wij niet al leen lieten, deelde hij me mede, dat ue herbergier betaling gevraagd had voor hetgeen wij hem schuldig waren en dat wij na do voldoening van diens rekening slechts een gulden overhiel den. Wat nu to doen? Natuurlijk wiet ik geen antwoord op die vraag. Ilij zelf wist ook geen ander ant woord, dan dat wij nog dienzelfden avond eene voorstelling gaven. Eene voorstelling zonder Zerbino, zonder Doloe, zonder Joli-CoeurI Dit scheen mo onmogelijk. Maar wij waren niet in een toe stand om ons zelfs door het onmoge lijke te laten weerhouden. Wij moes ten, wat het ook kosten mocht. Joli- Coeur verplegen en reddendo dok ter, de medicijnen, liet vuur. do ka mer, alles eischte dat wij onmiddellijk twintig gulden bijeenbrachten, ten einde den herbergier te betalen, die, als iiij maar ééns geld van ons ge zien had ons wel langer krediet zou geven. Twintig gulden in dit dorp, met dit koude weer en de middelen die ons ten dienste stonden het zou oeu wonder zijn. als wij daarin slaagden. Inplaats dat mijn meester duarover bleef peinzen, nam hij- terstond maat regelen orn hetgeen hij verlangde te verwezenlijken. Terwijl ik onzen zieke verpleegde. zocht hij eene plaats waar wij eene voorstelling konden geven op de over dekte markt, want in de open lucht was het niet mogelijk bij zulk een koude. Hij maakte een tooneel met behulp van eeiiigo planken en be steedde den gulden om kaarsen to koopen, die hij half doorsneed om het aantal lichtjes dubbel zoo groot je maken. LLt het raam van onze kamer zag ik hem heen-eu-weer loopen in de sneeuw, bij herhaling de herberg voor bijgaande en niet zonder angst vroeg ilc mijzelven af, waaruit de voorstel ling van dien avond bestaan zou, Weldra kwam ik ook dit te verne men de tamboer van het dorp. met zijn loode soldatciunuts op het hoofd, hield voor de herberg etand, en na ten prachtigen langen roffel las hij het programma voor. Hoe dit was samengesteld, laat zich wel denken. Vitalis had de buiten- 6porigste duigen beloofd er was spru- ko van een „kunstenaar door het gaiv- sche heelal beroemd". dat was Capi en van een jeugdigen zan ger, die een „wonderkind" was. Dat wonderkind was ik. Maar het belangrijkste gedeelte van dit programma was de slotbepaiing men behoefde niets te betalen wat rnen geven wilde liet Vitalis geheel over aan de mildheid van het geachte publiek, dat eerst zijn giften zou otte ren na gehoord, gezien en toegejuicht te hebben. Dit soheen me nog al gewaagd toe, want het was zeer de vraag óf men ons zou toejuichen. Capi verdiende werkelijk beroemd te worden ge noemd maar ik voor mij was vol strekt niet overtuigd, dat ik een won derkind was. Toen hij den tamboer hoorde, had Capi vroolijk geblaft en Joli-Coeur had zich half opgericht, ofschoon hij op dat oogenblik erg ziek was; beiden hadden begrepen dat het eene voor stelling gold, Dit idéé, dat ook bij mij opkwam, werd spoedig bevestigd door een pan tomime van Joli-Coeur die wilde vol strekt opstaan, en ik kon hem met geen geweld terughoudenhij ver laagde zijn generaals-uniform, zijn róoden rok en broek met goud en zijn steek met pluimen. Hij vouwde de handen en wierp zich op de knieën om mij te smeeken. Toen hij zag, dat hij door smeeken niets verkreeg, werd hij boos en ein delijk stortte hij tranen. Het ieed geen twijfel of wij zouden grooto moeite hebben om hem tc bo- wegen afstand te doen van zijn plan om dien avond eene rol tc vervullen en ik dacht, dat het onder deze om standigheden het beet was om on) vertrek voor hem geheim te houden. tWÖrdt vervolgd"

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 5