remaoht de mededeeling der Regco- r ins? dat niet ingang dor volgende week de Censuur, die sedert den aan vang van den oorlog op de pers genist Itceft, voor een niet onbelangrijk deol verminderd zal worden, en deze de vrijheid, die zij voor een groot deel had moeten inboeten, terug gekregen heeft. Immers, die mededeling ver klaart dat niet ingang van 20 Decem ber c k. het buitenlandsch nieuws der dagbladen niet eerst aan de goedkeu ring van het Ministerie van Iluiten- landsclie Zaken zal moeten worden onderworpen, de censuur daarop dus wordt opgeheven. Dat sluit natuurlijk niet in dat het de pers vergund zal zijn in het vervolg maar rijp en groen te publlceeren; zij zal wel degelijk dienen te overwegen of de berichten, die zij openbaar maakt, geen gevaar kunnen opleveren voor de veiligheid van den staat en de dagbladen-redao- ties zullen dus de noodige omzichtig heid in acht he*»ben te nemen. Maar de nieuwe bepaling heeft de groot© tatoekenis dat de Regeering die re- redactlcs weder zal gaan beschouwen ab menschen, die hun eigen gezond verstand hebben en zeiven zulien wo ten to beoordeelen wat zij wèl en wat aièt hebben openbaar te maken, wil len zij onder ae bestaande omstandig heden hun land geen schade doen. Hel gevolg zal vermoedelijk wezen dat wij na het in werking treden van tien nieuwen maatregel meer nieuws van beteekeuis te lezen zullen krijgen dun vooral de laatste weken het ge val is geweest De Britsche pers mag tact deze nieuwe bepaling geluk won den géwonscht en verwacht mng wor den dat zij het juist© gebruik van de herkregen vrijheid zal weten to ma- Uit Duifsohland. DE „STAATLOOZEN" DIENST- PLICHHG. Od grond van een besluit van den minister van birmenlandsche zaken en van den minister van oorlog wor den de ..staatloozen" en de „oplan- ten"-kiiideren in Noord-Slees wijk op geroepen. zich vóór het einde van dit jaar voor hun dienstplicht aan te melden. De optanten in Sleeswijk zijn de personen, die. na de inlijving dezer gebieden bij het Duitsche Rijk. zich verklaarden voor de Deenscho na- rionalitcit. doch in Sleeswijk bleven wonen. Bij verdrag van 11 Januari 1007 werd vastgesteld, dat de tot dus ver „staatloo2e" optantenkiuderen in ieder der beide staten op hun verzoek de nationaliteit van den staat hun ner inwoning zouden kunnen krij gen. De ..Kreuz. Ztg." meldt nu, dat deze staatloozen en optantenkiude ren van de optanten van 1864 zul len er wel niet' veel meer leven zullen worden opgeroepen voor den militairen dienst. WEDERZIJDSCIIE TEGEMOETKOMING. Uit Berlijn wordt door Wolff ge meld Naar wij van bevoegde zijde verne men. heeft de Duitsche regpering kort geleden aan de Russische regee- nng medegedeeld, dat zij bereid is, .'■■in de Russische krijgsgevangenen toe tc staan den naamdag van den Tsaar te vieren op 619 December, wanneer aan de Duitsche krijgsge- vangehtn in Rusland de vrijheid wordt geschonken om den geboorte dag van den Duitschen Keizer feeste lijk te herdenken. DE DUITSCHE KEIZER. 't Wolffbureau meldt uit Berlijn: Do Keizer is na een langdurige reis naar de legers onder bevel van goneiaal-v©Idmuarschaik Hindenburg en een bezichtiging van do marine- werken te Libau voor een kortstoiv dig verblijf naar Berlijn terugge keerd. Stadsnieuws Over Ko Denoker. Jan Feith vertelt in het „Handels blad" over een bezoek aan Ko Don- cker. We veroorloven ons daaruit het een en ander over to nemen. Mijn bezoek aan den heer Jooobus Doncker, leider van liet eerste en eenigste Schimmenspel in ons land, ving ik van dezen kant aldus-aan: „Dag Kobus!.. en hoe gaat 't Je toch?" en hij op dezelfde manier „Mij gaat "t best!... en hoe gaat t jou wel sedert onze llaarlemsche vlegeljaren?" Want we waren daar als twaalfja rige jongetjes samen school gegaan op de Hooger Burger, in dat doolhof van straatjes achter het Stadhuis; we waren toen beiden al even onregeer baar geweest, om beurten waren wo ook even dom, en aan ons bei der toekomst was even hard getwij feld; ook krabbelden we wel eens alle bei, in eerlijke concurrentie, doch op ongelegen lesuren, poppetjes op de witte stroken van onze algebra-boe- ken en op de blank» bladen onzer cahiers. Maar op ide teekenlas zelf teekenden we niet, maar stuurden den boel in de war, en dus brachten wc menig teeken uur, overigens in de lijn van ons beider stille vocatie ge legen, meer buiten dan binnen de tee kenklas door. We spraken nu over dien tijd van bijna dertig jaar geleden. ,.Ik herinner me heelemaal niet, dat je toen al teeken talent had, Ko!' zei ik. „Dal had ik ook volstrekt niet!alleen weet ik wel, dat ik leelijk joloersch op je was, omdat ze van Je verteUleu, dat Je als kleine jongen in den Haag aparte teekenies had gehad." ,.Ho© herinner je je d&t nog? I" ..Ik weet zedfs, dat je al nvool Fransch kon epreken (ik ben 't pas later in Parijs, op de sdhilders-ate- liers gaan leerem), en dat de Fransche frik aan my vroeg wat boter in het Fransch was; „la beurre" reg ik, „fout!" roept do Fransche meneer; en daarna vraagt-ic 't zelfde aan Jotl Toen kon je wel niet veel anders zeg gen den „le beurre", cn na dien tijd heb ik altijd niet zoo'n klein beetje respect voor Je Fransohe kennis ge had." „Nu weet je zeker wel van „le beurre" of „la beurre", Ko I" „Ja, ik heb hard moeten wer ken na dat eerste jaar op de Haar- lemsche school; do Iwiter had ik er toen uit gebrajen, en Ik heb, om er te komen, wel aan „la-beur" moeten doen". Dan vertelt Feith van Donckers eerste werkjaren Al onderscheidde.hij zich in de tee kenklas van de Haarlemsche Burger school dus op averechtsche manier, toch stuurde zijn vader hem al3 jon gen van twaalf jaar naar de Kunst nijverheid School; hier was het Sluv- terman's onderwijs, wat hem het meest boeide. Het ontwerpen van de coratieve motieven naar d© natuur, meest naar planten on bloemen was hem het liefst; maar aan dat na-tee- kenen van gipsen ornamenten had hij de mier. En zoo gold Ko Doncker daar, zijn studie-vorderingen tszftam genomen, waarschijnlijk als een niet meer dan middelmatig leerling. Maar hij zelf herinnert zich dit tee- kenonderwijs met genotaren, al komt hij er voor uit, dat het pas veel later is geweest, dat hij in zijn eigen vor deringen terug vond de teeken begin selen, op de llaarlemsche Kun&tnij- verheids-School geleerd. Toen hij een jaar of twintig was, trok hij er op uit, waarlijk de wij de wereld in. Later en telkens van wege z'n gezelligen Hollands bolligen aard naar zijn oude Haarlem tcrug- keerende (hij woont er nog!), bracht hij dus de volgende tientallen jaren met langer en korter tiu«chenpoozcn voortdurend in België, Frankrijk of Engeland door. En steeds teekenend. Want zijn beroep was nu geworden het ontwerpen van decoratieve mo tieven. Die groote ruwe. bonkige jongen, met zijn sterke handen en v.erknnte schouders kon het teerste potlood ter hand nemen Ko Doncker teekent links, en op de zonderlingste manier teekent hij van zich af om zich diep over zijn papier te buigen, en .Jaar bloeiden de fijnste figuurtjes, de sierlijkste bloem motieven, de be- valligste ornamentjes onder zijn stug voort-zoekenden ijver opl Doncker verhaalt dan van z'n omzwervingen in België, Frankrijk en Engeland. Te Parijs had hij 't druk met aller lei motieven te ontwerpen voor het versieren van damesboudoirs. Als Ko Doncker's ijverige atelier uren om waren, krabbelde zijn nooit- moeë linkerhand door; dan waren het geen bloemen en ornamenten, maar poppetjes en spotternijtjes, die hij maakte. Met 'n portefeuille vol, stapte hij zoo eens naar „Le Rire" antichambreerde op de trap tusschen een gezelschap geweldige kunstpe-en, met flodder-broeken en flambards, tot Areène Alexandre van de „Figa- ro", misschien juist vanwege Ko Doncker's weinige opvallendheid zijn aan.ladht op den debutant-karikatu rist liet vallen, en hem bij de redactie binnen-Ioodste; die kocht hem dade lijk zijn paroditische teekenlngen op Shakespeare- en Wagner fragmenten af. Een tijdlang was Ko Doncker toen geregeld medewerker aan hot beken de Parijsche karikatuurblad. Dit soort werk beviel hem beter dan het eouwiig-en-altijd patronen-ontwerpen; en weer eens naar Holland overge waaid, vroeg hij den uitgever Van Looy of deze geen album niet toeke- n in gen van hem wilde uitgeven. „Als j» d'r zelf wat bij schrijft", ried Van Looy, dus nam Ko Doncker een pen- nehouder in zijn linkerhand en schreef, tot het. onder het schrijven van zijn eerste letterkundige proeve,! als vanzelf begon te rijmen. Zoo onstonden „De avonturen van Dr. Mol". Verder vertelt hij van z'n ander werk, o.a. de illustraties van „De gedachten van den Schoolmees' ter". Die mislukte llaarlemsche H.B.S.- er, aldus merkt Feith op, is een kunstenaar geworden, die ons liefst als zijn beste zwart-en wit kunst be wonderen laat de fijn gesneden con touren van onderwerpen, waarin hij zijn eertijds zoo onvoldoende aard rijkskundige «1 geschiedkundige leer vakken volledig tot hun recht kan doen komen! Maar ook zijn leerjaren op de Haarlemsohe Kunstnijverheid* School, en zijn in de praktijk op or namentiek en vlak-versiering ge oefend handwerk komen nu pas ten volle voor den dag, wanneer hij zijn sierlijke pop-figuren decore voor het Schimmenspel kaai gaan scheppen. Als hij soms weer een nieuw onder werp achter de grappig-krulhmde rimpels van zijn opgetrokken voor hoofd heeft samen gevat, dan sluit hij zich grimmig eenzaam op in zijn llaarlemsche atelier; m de eerste drie maanden leeft hij dan als 'n kluize naar zoo afgestorven van mensch en wereld. Op groote stukken karton kras', hij wat houtskool-strepen, en tegelijk neemt hij een scherp mesje en kerft en snijdt z'n silhouet figuren van wel 'n halven meter hoogte. Dan timmert en knutselt hij met latten an allerlei gerei de bord-papieren poppen tot stevige, hou-vaste vertoon stukken. Vervolgens is het decoratief aan de beurt Uit een oud prentenboek kijkt hij de Venetiaanscho Ponte Riaito af, en een oude museum prent helpt hem aan een Japansch maanlandschap met Foedsjijama en geisha-veran- <1 aatje; van klassieke ornamenten scnept hij een 0 rand end Rome, en het Alpen leger van Napoleon laat hij over bl.nkende sneeuwtoppen voortruk ken. Feith vertelt verder van de Schim men, die Doncker hom vertoonde en eindigt dan Ingespannen bleven we daar bezig, hij als vertooner, ik als kijker, ge- noegelijk samen rondscharrelend achter ziijm öchimmien.ltooneel'tije, 'n beetje zooals we, al heel lang geleden, als Haarlemsche kwajon gens stiekum samen rondscharrelden in het a oh terhokje van het teekenlo- kaal, tusschen de strakke gips-model- len en de vervelende kubussen en pi ramiden, die wij beiden zoo bedroe vend slecht nateekenden. Maar 't was dan nü toch wel weer anders, dan toentertijd; want Ko Doncker, gerijpt van 'n bengelachtig school rakkertje tot zelfstandig artiest, leidde me hier rond tusschen zijn kartonnen kunst-producten, terwijl zn vroegere schoolkameraad, sedert ook rijper geworden van oordeel en waardeering, zijn bewondering mocht uitspreken voor zóó rijke, scheppende schim nienf an Uisie. NIET BAKKEN OP DE FEEST DAGEN. De Alflem. Nouerl. Bond van Arbei derspers) in het Bakkers-, Chocola de- en Suikerbewcrkingbedrijf heeft een verzoek om niet te bakken op do aanstaande Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag gericht tot patroons en fabrikanten in het bakkersbedrijf. Het vrijaf geven op feestdagen neemt in meer en meer plaatsen van ons land toe. liet staat reeds vast, dat er op de aanslaande feestdagen niet gebakken zal worden te Leeuwarden, Ensche dé, Ileerenveen en Utrecht. Wat in deze plaatsen kan is natuurlijk ook in andere gemeenten mogelijk. Waar nog gebakken wordt, ge schiedt zulks rneest uit sleur en ge woonte. Want over het algemeen brengt het bakken op die dagen den werkgevers geen voordeel, betoogt het verzoekschrift. Rubriek voor Vragen Geabonnearden hebben het voorrecht, TMgea op verschillend gebied, mita Toor beantwoording vatbaar, in te renden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden wordon geheel koetelooa gegeven en aoo spoedig mogelijk. Aan vrngeu, die niet volledig naam en woonplaats van den iirender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Ik been van de lichting 1916 en Ingedeeld bij de genie, afd. telegraphic. Wanneer moet ik opko men? ANTWOORD: Volgens de bepa lingen in gewone tijden tusschen 1—5 October, verleden jaar echter' 19 JulL Er is nog niete van bepaald. VRAAG:Welke lichtingen wor den dit jaar naar huis gestuurd? ANTWOORD: I)e lichting 1909 van de landweer. VRAAG: Mijn vrouw is na een twist weggeloopen en heeft een kind meegenomen. Ben ik verplicht haar weer terug te nemen, zoo niet, moet ik dan geld voor haar onderhoud ge ven? ANTWOORD: Gij moet haar weer in Uw huis ontvangen. VRAAG: Er is bij mij een ruit gebroken. Wie moet hiervan de kos ten dragen. Huurder of verhuurder ANTWOORD: Huurder. VRAAG: Ik heb een ongeval ge kregen tijdens werkzaamheden aan de E loctri och e Centrale te Naar- den. Vier maanden heb ik van de Rijksverzekeringsbank 70 van mijn loon uitgekeerd gekregen, nu ben ik weer nan het werk maar ben nog half invalide en krijg thans nog 17 1/2 van mijn loon uitgekeerd. Tot Februari ben lk in dienst van de E. C te Naarden, maar ga dan weer in particulieren dienst. Blijft nu de 117 1/2 uitkeeren, zoolang ik nog in valide ben en ook geneeskundige hulp? ANTWOORD: De uitkeerin houdt geen verband met den dienst, waarin gij U bevindt VRAAG: Mag een slager, die R» geeringsvarkens verkoopt mij 70 cj. voor een pond karbonade berekenen? ANTWOORD: Informeer dit het Stadhuis. VRAAG: Wanneer men aan iemand iels vermaken wil, op welke wijze moet dit geschieden? ANTWOORD: Bij testament Wend u tot een notaris. VRAAG: Op de brieven die ik aan mijn dochter in Duitschland woon achtig, zend, ontvang ik geen ant woord. Tot wien moot ik mij vervoe gen om eenige Inlichtingen omtrent haar te verkrijgen? ANTWOORD.- Schrijf aan dan Ne- derlandschen consul, die gevestigd is in de plaats, waar uw dochter was, of andere in de plaats, die daar het dichtst bij is. dtt de Omstreken Santpoort De eerste ojienbare propaganda- avond in de 9chool van mevrouw Wüste gehouden was tamelijk druk bezocht. Mevrouw P. van lieerdt tot Everaberg, voorzitster der aid. Bloemendaal opende de vergader ring niet oen welkomstwoord aan de opgekomenen en een woord van dank aan mevrouw Wüste voor hare gastr vrijheid. Vervolgens solvonk zij hoofdi zakelijk do aandacht aan de zedelijke kracht, welko van een vrouw kan uit gaan en haalde daarbij o.m, aan ho ren met gunstig gevolg aangewonden 1 invloed in de bestrijding van het ul- coholisrae o.a. in Finland en Zwitser land. Daar Vrouwenkiesrecht binnen een niet ver afzienbaren tijd een feit zal zijn geworden, achtte zij liet noodig de vrouwen daarvoor nu reeds door voorlichting in bijeenkomsten t© pre pareoren en beval het lezen der bro chures uit de Bonds-biibliotheek ten zeerste aan. Het doel van den Bond is binden samenwerking met de mannen tot be reiking van zoovele noodzakelijke, maatscliajipelijke verbeteringen. Deze avond had ten doel het vormen van oene afzonderlijk© afd. Santpoort; daar de afstand van Bloamendaai te groot was en zich alhier ruim 30 le den hadden opgegeven, zou het ballot tjo wel verder rollen en zoo Velsen ©n IJmuiden bereiken. Na de pauze waarin door mevrouw Wüste een thee wend aangeboden, kwam mej. C. Staas aan het woord, die in breode trekken en soms op gees tige w ijze uit eigen ervaring over het doel en de werkwijze van den Bond schetste en ui gelijke strekking sprak als de inleidster. Er traden weder eenige leden toe. A's voorloopig bestuur hadden zich reeds beschikbaar gesteld mevr. Dr. v. <L Bergh v. EysingaElias, Mevr. Breitensteiu, me\T. de Clercq, mevr. v. Veer en v. Veen, mej. Schneider, mej. v. Wort, Mevr. CramerHog an aanvaardde reeds het ©ere-presidium. IJmuiden M ij nengevaarr. Verscheidene te IJmuiden van de visscherij binnengekomen stoomtraw lers rapporteeren op do visscherij en onder clo Nederlandsche kust verschil lende mijnen gezien te hebben. Een trawler zag niet minder dan vier mij nen, (drie zwarte en een roode met dwar&arm) voorbij het schip drijven. INGEZONDEN MKDEDKKL1NGEN A 30 Cts. per regel. Finm M. PflEil ÏAH DEN BERS Gr. HoutJtr. «2 - Tel. 2927 INGLZ0NBEN Van ingozomleu stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den Inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redantie zich niet aansprakelijk. WAAROM VISCH NOOIT EEN VOLKSVOEDSEL ZAL WORDEN. Ik ben een dolle liefhebber van visch. En niet allqen van de betere soorten, als daar zijn krimp-schel- visch. groote schol, tarbot, tong, bot. of dikke paling och neen, ik consu meer met bijzonder genot ook een exemplaar van geringere waarde een bakscholietje, wijting of een kleinen 6chelvischen ik eet ze net zoo ur&ng gebakken, gekookt als ge stoofd. Garnalen en mosselen vind ik oen lekkernij ik eet zelfs met smaak blei. voorn, aai of een ander zoet- watervischjeja én als er nu hee lemaal mets anders is. vind ik ook spieung nog heel lekker. Maar en daarin heeft Heijer- mans groot gelijk, al bedoelde-ie wat anders de visch wordt veel te duur betaald. We betrekken ze voor ons huishou den gewoonlijk van een venter of leurder en wat sommigen van die lieden voor hun waar durven vragen, vooral in de betere kwaliteiten, nu, om met mijn vrouw's tante zaliger te spreken, daar „ril en beef" je van. En ga je nu naar een winkel of naar de markt, die er slechts op enkele plaatsen is. dan kom je heusch niet goedkooper terecht, vooral wanneer je daar met een hoed op, dus als „mijn heer" komt. Zoodat wanneer wij visch eten. zelfs heel gewoontjes maar (kleine bak-schelvisoh of een scholletje b.v.), het altijd nog een vrij kostbare maaltijd wordt, daar wij toevallig allen, zonder uitzondering, veel van visch houden en er dus, met deze omstandigheid rekening houden de. daarvan evenredig moet wordeu ingekocht Toen daarom het benoht in de pers verscheen, volgens hetwelk er door tuBSchenkomst der Regeering een regeling was tot stand gekomen, waaronder de reeders te IJmuiden bepaalde is.hsooiten tegen betrek- kelijk 1 rt -en voor binnenland- sche corn-ii optie beschikbaar stelden, dacht ik komaan, nu zal in dezen duren tijd een burgermensöh toch nog eens een vischje kunnen eten, tegen een matigen prijs. Daarom zei ik tegen Jaap, een viscliventer, die altijd komt hooren, als-ie wat heeft Ziezoo, Jaapie I Nou heeft de Re geering jullie te pakken, hè I Nou zijn er maximum-prijzen vastgesteld. Nou wordt de visch werkelijk een volksvoedsel en is het overvragen ge daan, wat? Oeli, meneer. lachte Jaap met een hreeden grijns, overvragen, dót heb ik nooit gedaan. Als u soms eens oen paar centen meer heb betaald, omdat u juist de grootere wou hebben, nou dan kon ik ze een werkman weer wat minder ge ven. dan at die ook nog eens visch. Maar. dat is nou algeloopenEn vólksvoedsel, zooals u daar zei, nou, me lieve inensoh, düt wordt het nooit! Dat kèn visch niet worden. Zoo, da's sterk! En waarom dan niet vroeg ik met verbazing. Dat wil ik u wel vertellen. Ik heb nou net effe den tijd. GoedKom dan binnen cn drink mtusschen een kop koffie. Nou, meneer, dat zal wel sma ken met die kou, zei Jaap, terwijl hij vóór het binnenkomen eerst oen kluwen tabak uit z'n inond nam on dit in eon obscuur hoekje van zijn wagen deponeerde. Steek nou een sigaar opDe koffie komt dadelijk. Kijk. méneer f begon Jaap, zijn siguar aanstekende. zooals ik u zei visch kan nooit een volks voedsel worden. Zóóveel visch is er nooit beschikbaar. En dan, op de vangst valt niet te rekenen. Die is altijd onzeker. Da's heel wat anders als met de aardappels en erwten en boenen die oogst kan ook tegenval len door ziekte of door het weer, za'k reis zeggen, maar op de vslchyangsl valt nooit te rekenen. Daar liel>-ie de haring of ansjovis je hebt Jaren van overvloedigheid en jaren, dat zoo goed als niks gevangen wordt. En zoo gaat het ook met de andere visolu Bleef alles nou nog hier voor de binnenlandsche consumptie, dan zou or waarschijnlijk nog wel vol doende zijn, maar u begriint, dat dén het visschen niet meer loonend was. Alles is aangewezen op de hooge prijzen, die ze in het buitenland kun nen maken. En als ze niet meer uit gevoerd zou mogen worden, dan wa ren er verscheije maatschappijen, die 't bijltje or bij neer zoué leggen. Maar nu heeft de Regeering toch bepaald, dat van zekere soorten een derde voor het binnenland beschik baar moet blijven. merkte ik ojx Zeker I antwoordde Jaap. maar dat is veuls te weinig om als volksvoedsel te dienen. Wij zullen ons maar niet verdiepen in de vraag: wie tot het volk behooren, maar ik zou toch zoo zeggen, dat in de eerste plaats ©en vischje toekomt aan die klasse, welke geen vlee3ch kan bekos tigen. En als ik daar nou alleen toe roken de menschen. die in dezen tijd steun van overheidswege ontvangen, dat zijn er in Amsterdam, volgens mijnheer De Miranda, 1/10 gedeelte van do .bevolking, dan zou er op die basis voor geheel Nederland (geschat op 6 millioen) d a g e 1 ij 1: s voor 600.000 menschen visch beschikbaar moeten zijn, of wel (gerekend op 0.5 kilogram per hoofd) 300.000 K.G. En als u nou weet, dat de Regeering in de eerste week (van 15 tot en met 20 Nov beschikbaar 1 iceft gesteld 3660 kisten van 50 K.G. of 183-000 K.G. dan blijkt daaruit, dat van deze hoe- voelhedd slechts 366.000 menschen eens in de week kunnen profi- teeren; of «ie 600.000 menschen, die ik u zoo juist noemde, zoo wat eens in de twee weken. Nu waren in cle tweede week (van 22 tot 27 Novem ber) d© aanvoeren ruimer; toen wer den door de regeering 5641 kisten, op 2S2.060 K.G. beschiklsiar gesteld. Hier van zou dan het tiende gedeelte der bevolking één keer in die week heb ben kuimen eten. Eigenlijk nog niet eens. Maar laten we dat dan maar aannemen. Nou zult u 't toch wol met me eons zijn, dat wanneer 1/10 doel der bevolking hoogstens één keer per week visch kan eten dan is dit toch geen voedsel, dat ©enigszins tegemoet kan komen aan het gemis van vleeeoh. Dam is het geen voeding, maar oen versnapering, zooals het altijd g<J woest is voor een armen drommel, lin hoeveel menBchen zijn er nou niet, die geen steun van overheidswege krijgen, maar toch ook wel een visch je lusten, omdat liet vleesch ook voor hum beurzen te duur is. Die heb ik nou nog niet eens gerekend. Dus om als werkelijk volksvoed sel te kunnen dienen, komt er te wei nig visch? Veel te weinig, meneer. En ze is te duur ook. Te duur? Maar de regeering heeft nu toch maximumprijzen vastge steld? Da's waarl En 't komt gewoonlijk niet tot die hoogte. "Want anders was ze voor het volk véél te duur. Maar kijk erreis! Voor een volwassen per soon moet je 5 ons visch mkoopen. Hoe ik daaraan kom? Dat za'k u zeg gen i Volgens mijn zoon, die bij de Landweer gemobelseerd is, krijgt oen inilletaar eiken dag ongeveer 2 ons v i e e s c li. Dat schijnt een soldaat dus noodig te hebban. Dus een work man toch zeker ook. Wil je nou dezelf de voedingswaarde aan visch heb ben, dan moet je volgens de weten schappelijke tabellen tweemaal zoo veel, dus 4 ons vi8cli inltoopen. Maar dan lied) je mog geen 4 ons werkelijk visch. Als ze dan schoongemaakt is, van kop, staart, vinnem on ingewan den ontdaan, dan hou je gemiddeld 3 ons over, want de kop van kleinen schelvisch wijting en gul kon je er voor de meeste huisvrouwen wel af snijden; er zit zoo goed als geen visch aan en ze kosten heel wat aan olio. Dus om ten slotte 4 ons visch te heb ban, gelijkstaande met 2 ons vleesch dien je zoowat 5 ons visch in te koo- pen. Ja, dat komt wel ongeveer uit, beaamde ik. En nou zal ik u bewijzen, dat dat, zelfs met de regeeringspryzen, voor het volk veel te duur komt. De maxi mum-prijzen zijn gesteld op: kl. schelvisch f 0.15 per pond. wijting f 0.13 1/2 per pond. kl, gullen f 0.18 per pond. pietermam-poon f 0.14 per pond. kL schol f 0.18 per pond of oen gemiddelden prijs van f 0.16 por pond. Nou reken ik voor het bakken f 0.02 per pond aan olie (Mejuffrouw öppen- heimer heeft in een voordracht in „Ons Huis" te Amsterdam verklaart, dat zijn slechts f 0.01 per pond aan olie noodig had, doch dat kunstje moa ten de meeste huisvrouwen nog loeren van Mej. Oppenheimer), dan kost dus oen pond visch 1 0.18. Het vloesch is op dit oogenblik nog te krijgen voor f 0.60 jier pond, of per 2 ons f 0.24. Een hoeveelheid visch, gelijkstaande aan dazellde voedingswaarde van 2 ons vloesch, kost dan wel is waar 6 cent minder dan het vleesch, maar u zult het mot mij eens zijn, dat het daarom nog geen volksvoedsel genoemd kan worden. Reken nou een huishouden van 3 volwassen personen wat niet veel is, dam zou 3 maal 18 is 54 cent besteed moeten worden aan visch. Wie kan dat nu betalen? Daar zouden zij immers bijna een pond vleesch on dun 6en smakelijken maaltijd voor kunnen hebben, daar vleesdh ook ©enigszins in sju voorziet. Ik geloof niet te veel uit den koers te zijn w onneer ik beweer, dat zoo'n huishouden van 3 pesronen niet meer uit mag geven dan f 0.30 voor vleesch of spek. Zoodat ik maar zeggon wil, dat jo dan daarvoor ook 3 [>ond visch moot kunnen lcoopen. Dus moet de visch hoogstens 10 cent, of liever nog 8 cent, per pond kosten, anders is ze beslist te duur. Is het dus do regeering ernst ora proeven te nemen of visch soms oen volksvoedsel zou kunnen worden, daa zou zij maatregelen moeten kunnen naman, om de visch in veel grootere hoeveelheden en tot hoogstens 8 cent per pond verkrijgbaar te stellen, en' aan die mogelijkheid ben ik zoo vrij te twijfelen. En nou ga ik oens verder, zei Jaap, terwijl hij zijn ruigo muts weer over <ie ooren trok, liet wordt nou mijn tijd, en wel bedankt voor je kommetje koffie. Dus u moet zo vanr daag niet? Bakschol visch 11 1/2 cent? Neen, Jaap. vandaag maar niet lk geloof werkelijk, dat die Jaap gelijk heeft dacht ik zoo, toen ik hem weg hoorde rijden, 11 1/2 cent is voor een werkman nog te duur. Neeai, ik zie vooreerst de visch nog geen volksvoedsel worden. FIAT LUX. Binnenland TWEEDE KAMER. Na het algemeen debat werd giste ren nog over de onderdeel en der Begroolisg van Marine eenige discussie gevoerd. De heer Ter Laan (Rott.) vroeg een verhooging van pensioen of toelage voor de met een kleinigheid afge scheepte ontslagen werklieden bij 'a Rijks werf, de heer Hoisdingen spoedige uitkeering van den steun, dien men aan de Marine-werklieden zal verleenen. De Min ister zou-zoo veel mogelijk aan die wenschen te ge- moet komen. Door de heer en Hugeuiioltz en Vod der Voort vah Zijp werd ontraden om te Willemsoord een nieuwe kazern» te bouwen, doch de werf gebouwen er voor in te richten; de Minister had deswege alleen onderzoek doen instel len, om niet te zeer zijn gebonden aan, de eigenaren van gronden die te hoo ge prijzen vroegen. Aan den heer Van Nispen (Rhoden) gaf de Minister de belofte van onder zoek naar de mogelijkheid van betere huisvesting en beperkter dienst voor de kustwacht. Terwijl de heer Van dor Voort van Zijp op kwam togen vermindering van de subsidies voor de Mil. Tehui zen te Helder em Hellevoetsluis met f 200 die de Minister ook wilde toe staan als ze slechts voor aflossing van schuld wordt, gebezigd, kwam de hoer Hugenholtz op tegen het thans overijld toestaan van f 35000 voor den houw van 'n (neutraal) Tehuis in den Helder en hij wees op hetgeen do socialisten doen voor hun vereenigin gen, in tegenstelling met ohristoliiken en vrijzinnigen, die op den Staat steunen. De heer De Meester verde digde met den Minister do gevraagde suhsidie en de heer De Visser zoowél als Min. Ramhonnet wezen er op dat de kerkelijke partijen zeer veel doen - en overal voor de Mil. Tehuizen, De post werd goedgekeurd. Ook over het loodswezen had centg debat plaats, over de salarieering, percentsgewijze naar de loodsgelden geregeld en over de verandering in 't loodsreglement, waardoor de loods geheel van positie verandert en knecht wordt van den gezagvoerder, bew eer de de heer Hugenholtz en tot zekere hoogte ook de heer van Raalte. Ds Minister, die daarbij steun vond in den heer Janzen, verzekerde dat de salaris-regeling niet ongunstig was voor de loodeen, maar een vaak go- wenschte prikkel tot plichtsbetrach ting en dat in het wezen van de po sitie der loodsen door do nieuwe regie- ments-bepaling geen verandering is gekomen. Daarna is de Marine-begrooting met 54 tegen 10 stemmen aangenomen (die van de socialisten en den liter Blchon). Nu volgde de aanneming van do volgende ontwerpen, bij het laatste waarvan de heer De Steurs alleen be zwaar inbracht tegen 't hij Nota van wijziging aanvragen van 2 1/2 ton voor een botanisch laboratorium te Utrecht, dat echter, als dringend noo dig, door de heeren De Beaufort en den Minister werd verdedigd: 1. Verhooging en wijziging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1914 (Diverse onderwerpen'). 2. Onteigening van eigendommen, noodig voor en ten behoeve van de stichting van een gebouw ter uit breiding van de openbare lagere school aan de Kerkstraat te 's-Gra- venhage. 3. Verhooging van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Bouwfonds voor het Departement van Binnenlandsche Zaken voor 1915 (Di verse onderwerpen). 4a Begrooting van hot Bouwfonds voor Binnenlandsohe Zaken voor 1916 En toen begon do behandeling der Begrooting van Binnenlandsche Za ken, waarbij de heer Kleerekoper, naar aanleiding van do zeer verschil lende behandeling van twee inspec teurs en 't z. L ongemotiveerd ont slag van een agent van politie te Arn hem, een motie van orde voorstelde die later zal worden behandeld, aan dringende op wijziging van art, 190 der Gemeentewet, opdat de gemeen teraad de rechtspositie der politie beambten kunnsn regelen. De heer Van Leeuwen vroeg ophel dering omtrent de verschillende uit leggingen aan art. 1 van het Ve3tt- gingsverdrag met Duitschland gege ven. En de heer Rutgers wees op kunstmiddelen, te Wijk hij Duurstede en Lemsterland toegepast om de wet houders-keuzen t» onttrekken aan den invloed eener gewijzigde samenstel ling van den Raad. Minister Gort van der Linden ver dedigde de handelingen van het hoofd der politie te Arnhem, waarbij van bevoorrechting van den een of onrecht tegenover den onder niets is geble-

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6