revanche te nemen voor moeHijkhe-1 len, die Engeland het in den weg :cgt. Zooals men weet, hebben de En gelsche autoriteiten, naar het heet omdat van de pakketpost tusschen Zweden en Amerika werd gebruik go- maakt tot het vervoer van contra bande, de Z\veed6che post van het neutrale Amerika in beslag genomen. Zweden antwoordt hierop nu door do Engelsche postpakketten over Zwe den aan te houden 011 dus het ver keer met Rusland te bemoeilijken. Ken postoorlog dus, die natuurlijk weliswaar van ondergeschikten in vloed is, maar die tot ernstiger gevol gen kan leiden, indien de beide par tijen het niet eens kunnen worden. In het Engelsche Lagerhuis heeft de regeering tegenover de partij, die meent, dat in dezen oorlog uitslui tend en alleen het belang van Enge land en dat van zijn bondgenooten de doorslag moet geven, uiteengezet, dat het noodzakelijk is tegenover de neutralen een zoo tegemoetkomende houding aan te nemen als maar eenigszins mogelijk is, ten einde te voorkomen, dat deze neutralen door al te straffe maatregelen in de armen van den vijand zouden kunnen wor den gedreven. En een der Engelsche bladen heeft dit nog scrduidelijki door op te mer ken hoe de partij, die nu zoo hard schreeuwt, dat elk rekening-houden met do neutrale belangen zoodra dit eenigszins maar in strijd zou kunnen zijn met het iBriteche bolang, uit den Doozo is, zeker moord en brand zou roopon, indien de Bntsche diplomatie niet zou welen to beletten, dat weer <-on nieuwe bosgenoot zich kwam voegen bij de centrale mogendheden. Mon mag dus verwachten, dat ge tracht zal worden de Zweedsch-En- golsclie moeilijkheden tot een oploa- sing to brengen, dat gepoogd zal wor den oon op de spits drijven van de ge schillen te voorkomen. Maar hetgeen thans in Zweden plaats heeft, is nog weer eens een waarschuwing voor alle tot dusver neutralen, welke ge varen ook voor hen blijven dreigen, zoolang deze geweidigo wereldoorlog voortwoodt. INGEZONDEN Van iugtionden s'.nkken, geplaatst ot niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruvgegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. BROOD- EM K0FFIE-UITDEEL1NG. Geachte Redactie, Namens de afdeeliniz Haarlem van tien Nod. Chr. Gele O nth. Bond heeft ondorgeteekende het genoegen, het volgende onder de aandacht der le zers van uw blad te 'brengen. llot zal opnieaiw menigeen 'hebben bevreemd, dat van twee kanton be richten waren --plaatst betreffende do uitdeel mg voji brood en koffie aan kinderen uit <le behoeftige gezinnen onzer stad. Om verkeerde meeningen te voorkomen of weg te nemen, acb- l.'ii wij bet niet overbodig, om naast hot berichtje der oude commissie, aelke tets van haar vcrledeu mee deelt. In 't kort te vermelden de oor- r.iink vnn het ontstaan der nieuwe mmmlssie. als onder-afdeeling van bovengenoemde vereeniging. Nimmer .och zou het bij ons bestuur zlin op- rekoincn, dezen arbeid te beginnen, ons het in de 25 jaien van het be- 5 aan der oude commissie niet enkele [aren achtereen voorgekomen, dat zij lit werk. om welke oorzaak dan ook, tiinl had ter hand genomen. D a a r- n a heeft de nieuwe commissie dit met recht moeilijk genoemde werk twee jaren aaneen mogen ver richten. Men zal dus terstond gevoe- lo" dat de uitdrukking ..Binnen enkele dagen zal de oude commissie voor de 25ste maal haar arbeid aan vangen" dient te worden recht gezet. Ware dit zoo. de nieuwe commissie zou nimmer in het leven zijn geroe pen. En ook thans willen wij in dezen arbeid geen verwarring brengen, noch ook elkaar maar eenigszins te genwerken. maar veeleer toejuichen, dat aan de oude commissie weer nieuwe krachten zijn toegevoegd. Het verleden heeft ons de minder aangename ervaiiag gegeven, dat velfs geldelijke steun uit onze reserve- kos een vorig Jaar van de hand werd gewezen, mede eeu bewijs, dat geen samenwerking, ook al treden daarbij onze naam en persoonlijkheid op den achtergrond, wordt gewenscht. Wij geven den vrienden der oude com missie in overweging, te trachten dergelijke houdineen te overwinnen, dat komt zeer zeker hun zelf en hun arbeid ten goede. Nog willen wii aan de vriendelijke gevers, die ook ons in ons werk des- iiids zoo ruim hebben bedacht, ook ihtins verzoeken, van hun rn.lddadig- t,eid blijken te willen geven, door de cude commissie in haar arbeid ruim schoots te steunen. De hoofdzaak toch is niet door vv j e n. maar dat Je arbeid wordt verricht. Inmiddels maken we de oude commissie er op •<ltent. dat wij terstond gereed staan, het werk te vervolgen, wanneer dit uoodig blijkt Namens het Bestuur II. VISSER, Secr. Baronesse Molvil van Lynden, Grootmeosteressc van H. M. de Ko ningin; Mevrouw Do Beaufort, Groot- inoestercsse van II. M. de Koningin- MoederMevrouw Cort van der Lin den Mevrouw Loudon, penmngmeos- teresse Baronesse Svveerta de Lan nas Wyborgh Mevrouw Van Kamo- beek Baronesse De Smeth van Al ptien Mejuffrouw Thorbecke, secre taresse. Bovenstaand Comité, dat zioh te 's-Cïravcnhage gevormd heeft tot leni ging van het lijden der krijgsgevan ncn van alle oorlogvoerende Staten, heeft gemeend dat Nederland in deze d3gon niet slechts van zijn sympathie moet blijk geven, maar ook daadwer kelijk steun moet verschaffen waar liet kan. liet stelt zich voor zijn doel' het best te bereiken door in iedere ge meente van eeruge beteekenis in ons land eeu zoogenaamden sneeuwbal op touw te zetten. Het verzoekt u drin gend voor de uitvoering van dit zijn plan uwe medewerking te willen ver kenen en bij ontvangst van «en eueouwbalbrief dezelve door te zen den on vooral niet de schakel to ver breken Laat ons dus do handen in een slaan en door een aantal kleine giften trachten een groote 6om gelds bijeen te krijgen, opdat ook Haarlem, door een flink bedreg af te dragen, toone krachtig tot dit doel medege werkt te hebben. Giften worden dankbaar aanvaard door de secretaresse. Het sub-comité II SANDBERG— RöELL, presidente Jonkvr. C. IIiOEUKFT, secretaresse, Mevrouw VAN ROSSUM. Mevrouw VAN BURMA NI A Baro nesse RENGERS. Mevrouw PéLERIN. Mevr. IIEERGKEN'S THIJSSEN. Baronesse VAN HARDENBROEK VAN AMMERSTOL. Mevrouw VEN ING MEINESZ. Mejuffrouw BARBAS. SLUITING MET KERSTMIS EN NIEUWJAAR. Geachte Redactie. Gaarne zagen wij voor onderstaan de regelen een plaatsje in uw veelge lezen. blad. Nu de feestdagen a.s zijn en op Zaterdag en Zondag vallen was het voor ons, bestuurders dor afdoeling Haarlem van den Ned. Bond voor Kappers- en Barbiersbedienden, aan genaam te mogen vernemen, dat een groot aantal patroons te Haarlem, Heemstede en Schoten, het besluit heeft genomen, om op den lsten Kerst dag en Nieuwjaarsdag hun salons! nlleon dos morgens geopend le hou den en de daaropvolgende Zondagen den geheelen dag te sluiten. Daar nu echter een gedeelte der pa troons van oordeel is, dat een dusda nige maatregel in hun zaken moeilijk; kan worden toegepast en dus moenen aan deze regeling alsnog niet te kun nen deelnemen, doen wij op het pu bliek een beroep, om bovenetnanden goeden maatregel tot liet verkrijgen; van twee extra vrije Zondagen met de aanstaande feestdagen, te willen steunen. Daar het grootste deel der beoefena ren van het barbiers en kappersbe- drijf (zoowel patroons als bedienden), nog niet kan genieten van een weko- lijksohen rustdag, dus de Zondags rust in haar vollen omvang ontberen, zal ieder bij eenig nadenken moeten toestemmen, dat met deze fee*tdag-*a de gelegenheid er zich bijzonder toe leent tot het verkrijgen van twee totaal vrije Zondagen. Tenslotte doen wij nog een beroep op die patroons, welke overwegende bezwaren hebben, om op die beide Zondagen (26 December en 2 Januari a.s.) den geheelen dag te sluiten, dat zij dan toch hun goeden wil toonen aan de bedienden door het geven van vrij-af, nadat do bediening des Zater dagsmorgens geëindigd is tot en met Maandagochtend, opdat de bedienden ook eens kunnen genieten van twee extra vrije Zondagen, U geachte Redactie dunk-zeggende voor de verleende plaatsruimte, ver blijven wij met achting Het bestuur der afd. Haarlem van den Ned. Bond v. Kap pers- eu Barbiersbedienden. Haarlem, 15 Dcc. 1915. DIERENMISHANDELING. Geachte Redactie, Zeer zou u mij verplichten met de opneming van onoersiauud verweer. Bij voorbaat mijn dank. Te sterk gekleurd en schrikkelijk overdreven is het stukje onuer bo venstaand opschrift iu uw geeerd blad van Vrijdag j.L -Niet om 9 uur, maar orn lOVa uur ging ik bedoeld cafe binnen, trach tende mijn laatste restant visch al daar te verkoo en. Dus mot un lust om te drinken, of om mij te warmen, maar uit nood, daar de üogverkoop niet voldoende was geweest, om mijn groot gezin van hel noodige le voor zien. De steller van de bewuste „Dieren mishandeling" denkt zeker, aat Van der Bias uit louter liefhebbermet ziin iiionden 's morgens vroeg van IJ muiden _naar Hillegom gaat, en, is de verkoop slecht geweest, door duur te en tijdsomstandigheden, iu Haar lem nog tracht zijn handel kwijt te raken. Waarlijk, u in inijn toestand ver plaatsen zal hoogtwaarschijnlijk voor u niet mogelijk zijn. Voor geen van de menschen en dieren, die ter wille vuu hun bestaan op straat of op het veld moeten werken, is regen en ha gelslag prettig. Een paard, een koe. een schaap, enz., loopen vaak met hevigen regen in de weidaar is immers niets aan te doen. Daar mijn honden als trouwe vrien den en werkers met mij op en neer gaan. en één reeds 6 jaar niet mij werkt. durf Ik ze aan ieder te toonen, die verstand van honden bezit, en het resultaat zal zeker in mijn voordeel ziin. Hopende hiermede het overdreven betoog van „Dierenmisliandeling" te hebben ontzenuwd, en tevens, dat te ziiner tijd de Kantonrechter juist een klein verzuim in rekening zal ne men, daar mijn plicht gebiedt, voor rniin acht kinderen het brood te ver dienen in weer en wind, omdat het niet. anders kan. Hoogachtend, met dankzegging W. VAN DER PLAS, Velseroord. toen kleine opmerking zij aan deze ontzenuwing toegevoegd. Men ziet, dat hetgeen in 't stukje geconstateerd wordt, in geen enkel opzicht wordt bestreden, uitgezonderd het tijdstip, waarop v. <L P. zijn houden in weer en wind achterliet Dat was vroeger dan half elf en niet veel later dan negen uur. Meer dan één voorbijgan ger zou dit kunnen bevestigen. Maar wat doet dit er ton slotte toe Bestreden zal toch niet worden, dat een reis van lliliegom naar LJniui- deu voor een trekhond, wiens tuig zoo incompleet is. dat de wet dit ver zuim strafbaar stelt, mot dierenmis handeling gelijk staat 1 De inzender mag vrij zün honden, zü 't dan an derhalf uur, in den regen laten zitten, koud en hongerig, dóór zal hij door de politie niet voor geverbaliseerd wor den wat wij er dan ook over schre ven was niets dan een inleidinkje, dat wellicht dienen kon, om het bericht door het publiek op de juiste waarde to doen schatten. Overdreven gevoe lig was het stukje dan ook gewis niet gesteld, maar dat men' toch medelij den krijgt met een hond. <jie aan hel eind van een vermoeienden regendag twee uur moet verkleumen, vóórdat hij zijn baas de laatste 12 K.M, kan trekken, is. dunkt ons, zoo'n wonder niet De inzender merkt terecht op, dat in dezen duren »"d do kans niet bui tengesloten is, dat men in een café zijn handel kwijt raakt. W« zijn het met hem eens, al betreuren we hot, dat twee honden daarvan de dupe worden. Waarlijk, die hadden in <len langen tijd, dat ze den baas dienen, beter lot verdiend, don hun nu toe bedeeld was. Misschien wilden ze zelfs wel afzien van de benaming trouwe vrienden, die zoo vriendschappelijk met hun meester op en neer gaan. Vriend schap kan niet van één kant ko men DE BERICHTGEVER.] VOOR HON DEN EIG EN A A RS. Geachte Redactie, In koude nachten hoor ik in den omtrek telkens een hond huilen. Ik! kan niet ontdekken waar. Zon ik daarom in h'et algemeen den bezitters van trek- en waakhon den eens mogen vragen, om hun die ren te willen denken? Indien men ze niet binnen nemen kan, dan geve men ze Lxt ieder geval een warm dek of stroo in 'iet hok. Ook het eigen belang is daarmede gediende Want onlangs vernam ik, dat een sterke hond door bui tan liggen io de vorst geheel onbruikbaar was worden. U, Geachte Redaotie, dank zeggen de voor de plaatsing, EEN DIERENVRIEND. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel- ALGEMEEN E VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. (Vervolg). Daarna kwam aan de orde het voor stel van de afd. Hillegom om in te trekken het besluit van de algemeens vergadering van 29 Maart, omdat naar het oordeel van een zeer groot gedeelte van de bloembollen-expor teure dit Scheidsgerecht in zijn te genwoordige inrichting en samen stelling onaannemelijk is om voor alle leden der vereeniging verplich tend te worden gesteld. Hierop ontstond een uitvoerig de bat De afd. Hillegom zag in het be sluit van 29 Maart gevaar voor ver dere verbrokkeling van de vereeni ging, de afd. O verveen wenschte dat besluit weer ingetrokken te zien, de afd. Noordwijk betoogde, dat 3 on derteekenaars van het verzet alweer berouw daarvan Jrebben; de heer Droog, lid van het hoofdbestuur, be streed dat het een strijd geldt tus schen exporteurs en kweekers, betoog de voorts dat het aantal bedankjes zoo groot niet is omdat het in nor malen tijd ook 70 bedraagt en boven dien verschillende personen uit het vale zijn getreden en wees er op, dat 50 kweekers zich verzetten, terwijl er 160 zijn, dus slechts een derde. Het scheidsgerecht heeft goed ge werkt en de bezwaren daartegen heeft spr. niet gevonden. Ook Oegstgeest verzette zich legen het voorstel-Hillegom. De voorzitter verklaarde, dat liet hoofdbestuur in zijn geheel de leden geheel vrij laat Het eerste gedeelte vnn het voorstel- Hillegom betreffende intrekking van het voorstel van 29 Maart, werd ver worpen met 33 tegen 19 stemmen; het tweede gedeelte strekte om een com missie te benoemen, die zal overwe gen, in hoeverre het mogelijk en wen- sckeiijk. blijken zal, tegemoet te ko men aan de geopperde denkbeelden en bezwaren. De afd. Noordwijk steunde dit voor stel, maar mei bijvoeging van de woorden: „in overleg met de leden van het scheidsgerecht." Ook andere afdeelingen steunden hot voorstel. Naar aanleiding van de vraag: welke denkbeelden en bezwaren de afd. Hillegom bedoelde? antwoordde haar afgevaardigde: dat het een vast college i3 en dat hoog er beroep ont breekt De afd. Haarlem evenwel bleek daarmee niet voldoende te zijr. voorgelicht; bovendien is niet ver meld, wie de commissie zal benoemen. De aid. Lisse wenschte uitbreiding van het scheidsgerecht, wegens uit breiding van de teelt. De Yorz. gaf toe, naar aanleiding van een opmerking van den heer Veld- huysen vau Zanten, vel gezegd :e hebben dat er wel eens een foutieve uitspraak is geweest, maar or zijn er stellig zeer weinig vatbaar voor cri- tiek. Het hoofdbestuur heeft tegen het nu door Noordwijk geamendeer de voorstel van lliliegom geen be zwaar; het is wel mogetijk, dat do inrichting van het scheidsgerecht door verandering verbeterd kou wor den; Overigens is hot hoofdbestuur bereid, do commissie to benoemen, indien de- vergadering dat wenschL j De afd. Hillegom nam het amen dement-Noordwijk over, het geamen deerde voorstel werd nu aangenomen met 131 tegen 21 stenunen. Daarna werd gepauzeerd. Na de pauze werd door den. Voor zitter meegedeeld, dat in eeu verga dering met gesloten deuren het sala ris van den algemeen secretaris-pen ningmeester, den heer ,T. H. Went- holt, met f 300 is vorlioogd, waaraan hij een woord van "hulde aan "den Keer! Wentholt vastknoopte. Deze, weder Ln de vergadering te ruggekeerd, betuigde zijn dank aan de vergadering. De begrooting voor 1916 werd goed gekeurd. Op eon verzoek van de afd. Voor hout om het tuinbouw-waarborgfonds te steunen, antwoordde de Voorz. dat h:et hoofdbestuur reeds in beginsel besloten heeft schuldbrieven te ne- De Voorz. betuigde dank aan da' scheidende leden van het hoofdbe stuur, de heeren Rijnicrse en Kooi man. MBA CULPA, „Het Neder!.. Tooneel" heoft Jhr. Van Uiernsdijk's tooneeispel wederom opgevoerd 't Publiek, dat in vrij grooten getale opgekomen was, heeft met onverdeelde aandacht de vijf be drijven van 't spel gevolgd, tusschen- beiden gelaohen als een der vele per sonen uit 't stuk een geeetige opmer king maakte, doch daarentegen was in do zaal 't schrille contrast tus schen de studentenfuif en de daarop gevolgde scène tusschen den jonker en de kiankzinnige vrouw, heel geed te bemerken. Als altoos werd 't spel van Reule bewonderd, evenals dat van Louis Bouwmeester, terwijl 't applaus, dat na ieder bedrijf klonk, ook den overi gen da overtuiging zal geschonken hebben dat ook hun aandeel in het succes zeer op prijs word gesteld.. AFSCHAFFING KERMIS. Bij den Raad is ingezonden een adres, waarin voorgesteld wordt, de kennis af ie schaffen. Dit adres is' door <le volgende Raadsleden onder- teeke.ndV. d. Bogaard, De Braai, Wolzak, Lusschuit, Bregonje, Poppe, Schram, Koen eri Elffers. KLEVERLAAN. De Kleverlaan is nu geheel klaar tot aan het Huis ter Spijt en wat de rijweg betreft tot even vóór de Vel gerstraat. Op de nieuwe begraaf plaats zijn nu alle wegen gereed. De rails voor liet werkspoor zijn geheel verdwenen en met de beplanting gaat men geregeld voort. Over eenige we ken zal er ook een ijzeren hek rond het terrein geplaatst worden. dit de Omstreken Schoten. Z a 'n g en Vriendschap. Van de- oprichting af hebben we bij de uitvoeringen dezer zangvereeniging steeds vooruitgang bespeurd en het Zaterdag J.l. gegeven concert in Klein Flora deed in vele opzichten bij du vorige niet onder. De vier koornum- mers welke op het programma ston den vermeld werden zuiver en met van ijverige studie getuigende ze kerheid uitgevoerd. Zoowel in Avond lied van Fr. Abt alsook in Op 't Meer van J. B. Kolkman waren de verschil lende stemmen in goede conditie eu mooi gelijk van klank. Ook Veld violen van Berghuis werd zeer roei vertolkt en de directeur kan tevre den zijn met het sucoes dat hij met werk heeft ingeoogst. Mevr. Berghuis—Schoon en de heer Henri van den Berg brachten ten gehoore La Serenata van Braga, Berceuse van Godard en Les Rameaux van Faure voor zang en viool met ■pianobegeleiding. In deze drie num mers heeft Mevr. Berghuis de aan wezigen wederom volop doen genieten van haar zangkunst en de heer van den Borg van zijn verdienstelijk viool spel. In „Serenata" was de zangeres het een oogenblik oneens met den violist,- maar «ie pianist wist zulks in het rene te brengen. De dubbel grepen in de vioolpartij, bij het begin der Ber ceuse waren niet onberispelijk van zuiverheid, doch overigens viel ook dit nummer een goede uitvoering ten deeL De zangeres die na de pauze nog een viertal liederen zong van Gotfried Maim en Ernie! Hullebroek, was dóoi daverend applaus genoodzaakt een toegift tem beste te geven, hetwelk bestond in Liefdeslied van laatstge noemde. De president bracht haar een welverdiende bloemenhulde. De heer Van den Berg speelde nog twee fantasiën uit de opera's Rigo- lelto van Verdi en Martha van F!o- tow, en als extra Voorspel uit Rol necke's König Manfred. Zijn viool spel werd zeer toegejuicht en heeft veel bijgedragen tot het welslagen van deren avond. Tot slot zong Zang en Vriendschap Lentelied van Staring en bleef tot het einde in den goeden loon, hoewel een opgewekter tempo bij een volgende keer aan te bevelen is. Eexi woord van hulde aan den di recteur, den hoer Berghuis, voor zijn uitstekende leiding en goedverzorgd pianospel bij de solo's is hier zeer zeker op zijn plaats. S. Hcirlemmtrmesr. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag, 23 Decem ber 1915, des voormiddags te II uur precies. A g o n d a 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Benoeming van leden van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. De aanbevelingen luiden als volgt Vacature-P. Bier (periodiek aftr.). 1. de heer P- Bier, 2. de heer J. Heemstra. Vacature-C. F. J. Hein4 sius (die bedankt hoeft :1. de heer Mr. J. H. ten Bokkel Huixiink, 2. do heer G. Kfebervacature-J. G. Lek- kerkonker (periodiek aftr.) 1. de heer J. G. Lokkerkorker, 2. de heer J. A. Ovcnncervacature-J. A. O vermeer (neriodioke aftr.1. de lieer J. A. Overmeor, 2. de heer J. G. Lekkerker kervacnture-G J. Tiemens (perio dieke aftr.) 1. de heer G. J. Tiemens, 2. de heer J. Romboutvacature-J. S. van Buchem (die vertrokken is) 1. pastoor Theod. A. J. M. Vlek, 2. de heer jac. Bus. 3. Benoeming van eon hoofd van school no. 9 te Zwanenburg. Voor dracht: 1. de heer Simon Stolp, hoofd der school te Berkel en Rodenrijs, 2. de heer Melle G. Visser, hoofd der school to Heer Hugowaard, 3. de heer Koene Jager, hoofd der school te Oud- karspel. 4. Vaststelling van het suppletoir kohier vm de Hondenbelasting, dienst 1915. 5. Voorstel tot aanvulling van de politic-verordening, betreffende het losloopen van honden. 6. Behandeling van belaslingont-: werpen. 7. Rondvraag. 8. Bezwaarschriften tegen aansla gen in den Hoofdei ijken Omslag, dienst 1915. Zandvoort. „Z o in e r 1 u s t". Zaterdagavond had in de concert zaal »un „Zomerlust" voor een goed bc-zette zaal een specialiteiten-uitvoe ring plaats ODder leiding san den coupletzanger Charles Dirks. Behalve deze en eenige medewerkers trad nog oen goochelaar op. Veel 6ucces had de revue „Zandvoort op rolletjes". De omroeper Floor Molenaar, onder de toeschouwers aanwezig, maakte, ver zocht voor 't podium te 'komen, kennis niet zijn jubileerenden dubbelganger op het tooneel. De voorstelling werd besloten met een bal. Wijk aan Zoo Intreerede. Zondagmiddag hield de nieuwe predikant Ds L. Hovy, zijn intree- rede. Na liet lezen van 1 Corinthe 2. sprak hij naar aanleiding van 1 Cor. 2 2 „Want ik heb niet voorgenomen iets te weten onder u, dan Jezus Chris tus en dien gekruis.gdl" In een treffende rede ontvouwde do predikant de beteekenis van deze woorden. Ten slotte werden de gebruikelijke toespraken gehouden tot verschillen de colleges, collega's, burgemeester en de gemeente. Den nieuwen leeraar zong men toe Pa. 134 3. Binnenland H. OOLIJN. Het lid der Eerste Kamer, de heer H. Colijn, is, blijkens de passagiers lijst van de „P. Pz. Coen", met dat stoomschip uit Oost-Indië terugge keerd, STEENKOOL VOORZIENING. In verband met de mededeeling van den minister van landbouw, nijver heid en handel in de vergadering der Tweede Kamer van 10 dezer, dat de regoering voornemens was de rege- 'ling van de eteenkolenvoorziening zelf ter hand te nemen, meldt men aan de „N. R. Ct.", dat het Kolenbu- reau te dezer zake een advies aan den minister heeft uitgebracht, dat nog bij hem in overweging is. Mocht beslo ten worden tot instelling van een rijksdistrihutiebureau, dan zou. naar verluidt, de directeur der Staatsmij nen in Limburg, mr. dr. Frowein, in aanmerking komen om met de leiding daarvan te worden belast. Een be slissing dienaangaande i6 echter nog niet genomen. Er worden nog ver schillende besprekingen over deze zaak gehouden. 't Alg. Handelsblad meldt nog: Het Kolenbureau heeft een circu laire verzonden, waarin het mede deelt, dat de Steenkolen llandelsver- eeniging bereid is de loopende con tracten van kolen, briquetten en gro ve colces tot ultimo Maart te conti- nueeren tegen de thans geldende prij zen en op dezelfde condities. De basis voor levering blijft de oorspronkelijk toegedeelde hoeveelheid. Voorbehoud wordt alleen gemaakt voor het geval de productie in Duitschland vernnn- deit en de invoer in Nederland klei nor wordt. AMBULANCE. Baron Taets van Amerongen van Woudenberg zal optreden als admi nistrateur vau de Nederlandsche am bulance voor Duitschland en Oosten- rijk-Hongarlje, die vermoedelijk even na Kerstmis voor zes maanden zal vertrekken. GODSDIENSTWAANZIN. „Het Vaderland" meldt dat een 11- jarig meisje in oen dorp in Noord- Brabant aan godsdienstwaanzin leed. Haar huisgenooten waren geheel on der haar invloed en werden door on juiste beweringen van 't meisje aan gezet tot vijandschap tegen eeu buur man. De vader had al een geweer ge kocht om den buurman en zijn zoons te dooden, zelfs de kogels al tot dum dums verwerkt. Toon kwam de veldwachter achter 't geval, hij waarschuwde de justitie die 't.meisje na deskundig onderzoek naar een krankzinnigengesticht liet overbrengen. Thans is in 't gezin de normale toe stand teruggekeerd, wijl de leden zich door de justitie hebben laten overre den, dat hun dochtertje aan gods dienstwaanzin leed en al wat het ver telde verdichtsels waren, voortsprui tend uil een ahnormalen geest. HET STOOMSCHIP „LEVENPOOL". Het Engelsche stoomschip „Loven- pool". van de Relief Coinmission, van New-York naar Rotterdam, is, naar men nader uit Londen seint, op de Mucking-flats in beschadigden toe stand aan den grond gezet. Zooais men weet liep de „LevenpooL" op een mijn. VEREENIGING VOOR VROUWEN KIESRECHT. In de Zondag gehouden vergade ring van de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht, ontspon zich een lang durige gedachtenwisseiing over het geen door de afd. Amsterdam als standpunt werd gehuldigd, n.l, dat alleen aangestuurd moet worden op het verkrijgen van grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw, pa rool. dat voor alle oogonblikken, alle gelegenheden eu alle partijen de eeni ge ware leuze is om de uitsluiting der vrouwen te doen eindigen. In verband hiermede werd do hou ding van het Hoofdbestuur besproken. Deze discussie eindigde met con mo- tie van vertrouwen in het bestuur, die aangenomen werd. VOORWAARDELIJKE TNVRIJ- HEID SSTELI,ING. Bij Kon. besluit is bepaald, dat ('e wet van 12 Juni 1915 houdende vaststelling van nadera strafrechte lijke voorzieningen betreffende ver* oordeelingen, waarbij de straf, ten zij do rechter later anders beveelt, niet wordt ondergaan, de betaling van geldboeten en de voorwaardelij ke invrijheidstelling in werking zal treden met den 30en December 1915. VLEESCH EN VLEESOHWARËN. De minister van Landbouw heeft voor het tijdvak van 2024 December het gewichtspercentage bepaald voor rundvleeaoh op 75, voor schapen- vleesch op 50. voor worst op 100 en voor alle andere soorten varkens- vleesch en bereide vleeschwaren op 200, en den prijs bedoeld in zijn be schikking, houdende regeling van don uitvoer van rund- en schapen- vleesc.h, vastgesteld op 80 cent per K.G. slachtgewicht. BRAND. Door onbekende oorzaak is in d» Kruisberg te Ambt-Doetinchem afge brand de dubbele behuizing, bewoond door Rïethorst en Bruil. Het vee koa gered worden, behalve een 25-tal kip pen. Alles was verzekerd. CHEFS DE BUREAU H. IJ. S. M, Zondag vergaderde een aantal chefs de bureau der H. S. M. te Amsterdam, ten einde de wensciiePjkheid te be spreken van het stichten eener ver eeniging. Nadat door den voorzitter der voorioopige commissie het doel en liet strewn van zulk eeu vereeni ging was uiteengezet, werd tot cp- richtiug besloten. Het voorloopig be stuur werd uitgebreid tot vijf leden, aan wie werd opgedragen de statu- ten en het reglement te ontwerpen, waarvan de behandeling ln do eerst volgende vergadering zal plaats heb beu. DIENSTWEIGERING. De vierde oplaag is verschonen van het zg. Dienstweigeraars-manifest. Vóór de verschijning dezer lijst is aan alle ondertockcnaars van heb vroegere manifest de vraag gesteld of zij hun namen wilden handhaven. Het derde stuk bevatte 529 namen, daarvan zijn er 183 teruggenomen. Het vierde stuk bevat echter weer 577 namen. (<N. v. d. D.) N. V. V. In de te Amsterdam gehouden at- gemeene vergadering van het Ne- derlandscfh Vakverbond werd geko zen tot len secretaris (vacature J. v. d. Tempel) Ed Fimmen, secre taris van den Alg. Ned. Handels- ei Kantoorbediendenbond en 2en serre taris KQpers, hoofdbesiuurder van den Bond van arbeiders in de Kle dingindustrie. DIEF-BRANDSTICHTER. We lezen in 't N. v. d. D.: Te Culemborg ontstond 14 dagen ge. leden onder verdachte omstandighe den brand, in de sigarenfabriek der firma Ph. de Ruiter en Zn. Do pa troon had 's avonds 7 uur bij het ver laten der fabriek naar gewoonte goed ge'nspecteerd. Het vuur werd nogal spoedig ge- bluscht. Na den brand ontdekte men de vermissing van f 133, uit de brand kast, die geopend werd gevonden, terwijl een bedrag van f 63 onderin die kast onaangeroerd was gelaten. De politie steld een grondig onder zoek in en onderwierp den 17-jarigen sorteerder C. L. aan een streng ver hoor. Zaterdag j.L gaf deze zijn patroon te kennen, dat hij tc Utrecht een ni* dere baas wilde gaan zoeken. Dit gal de politie aanleiding, hem vóór zijit vertrek andermaal in verhoor te no men. Op hem werd toen een bankbiljet van f 25 gevonden, hetwelk hij. vol gens zijn voorgeven, een jaar gelo den gevonden zou hebben. 's Avonds echter logde hij een vol ledige bekentenis af. Door inkliraming had hij zich toe gang weten te verschaffen in fabriek en kantoor, de brandkast met don sleutel geopend, de gelden er uit ge nomen en daarna brand gesticht. HIJ deelde tevens mede, dat er nog f '90 aan bankpapier thuis tusschen la dakpannen van het privaat verborgen waren, welke geldsom men ook wer kelijk aldaar vond. Hij zal ter beschikking van de justi tie te Tiel worden gestold. AMERIKAANSCH LEDER. De import van Axucrlkaaasch ieder zal, naar wii vernemen, worden stop gezet De partijen, waarvoor reeds consent is verleend, mogen nog wor den ingevoerd. Nieuwe consenten zul len niet meer worden verstrekt. Dr. P. BEYERS. Te Breda is bericht ontvangen, da^ Zaterdag dr. P. Bevers in 't reserve- hospitaal te Usvidets. Hongarije, ia overleden. Dr. Beyers was voor zijn vertrek arts te Breda en is met ua Nederlandsche ambulance naar Ser vië vertrokken. Nog later was Dij ver bonden aan de Öostonrijksohe ambu lance.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6