Nieuw 2 Nieuw DE LANDBOUW een delicatesse aan koffietafel en bij de thee Lijfrenten. Heel lekkere Boter 40 cent per pond. KRUISWEG 29, Tel. 1471. ORiSTE's BOEK- EK RAHIOORBOERHAüQEL AEs Kerstgeschenk: Homsns Jongens- en Meisjttbotken KERST- EN NIEUWJAARSKAARTEN. Wollen, Donzen, Destikie en Wolline I. C. HAAN, Kerstboomen, Hulst- en Bloemwerken J. H, A. (HELEN, ZIJLSTRAAT, naast het Stadhuis, Bloimenmafazijn „ERICA". Tel. Interc. 1619. Ruimt keuze voor het Kerstfeest. Heerlijk van smaak. Onovertrefbaar ran kwaliteit. Sedert jaren erkend als het beste SCHOENEN. Voor den uitvoer van luxe Keerèn- échoenen. niet geschikt voor militair gebruik. zal van lieden af «een con tent meer worden verleend. STALHOUDERS EN BELA8TING. De Nederlandscke Stalhoudersbond beeft in een adres aan de Tweede Kamer bepleit, voor de stalhouders de personeele belasting op hun paarden af te schaffen en hen gelijk to stellen met andere bedrijfspaardenhouders, die over het algemeen in véól gunsti ger conditie zijn dan zij. ONGELUKKEN. Zondagavond wilde op het centraal station te.Utrecht de militair B., in garnizoen te Gilxe Rijen, nog in den naar 's-Hertogenbosch vertrekkenden trein springen. Hij kwam tueschen het perron en den trein terecht, en werd. inwendig zwaar gekneusd naar het militair hospitaal vervoerd. BEVORDERING PAARDENFOK KERIJ. In Krasnapolsky te Amsterdam werd Maandag een vergadering go- houden van de afdeeling Noord-Hol land der Nationale Vereoniging ter Bevordering der Paardenfokkerij in Ngederlana, onder leiding van den heer J, H. M. Evelein. Medegedeeld werd dat er hengsten- keuringen zullen plaats hebben op 1 en 2 Maart te Hoofddorp. Tot commissaris werd bij acclama tie herkozen de heer J. H. NL Eve lein. De begrooting werd vervolgens vastgesteld. Over een extra keuring voerden de heereri Commandeur en Heideman 't voord. Naar aanleiding van een vraag omtrent premiekeu ringen van mer rier» deelde de vooraitter mede, dat in het vervolg de merrién mok in het tuig moeten zijn. De heer Commandeur vroeg, waar om toch altiid de premie-keuringen in Hoofddorp worden gehouden en niet als vroeger in verschillende plaat gen. De voorzitter antwoordde, dat de verpliohte- en de premie-keuring twee opeenvolgends dagen geschie den. De heer Oey zette uiteen, dat de meeste paardenfokkers in het zuiden en niet in het noorden van de pro vincie wonen. Wellicht zou een tege moetkoming van de kosten mogelijk ZHtt. De voorzitter zegde toe, dat de re- gelingscommissie de zaak zal onder zoeken. De vergadering werd daarop ge sloten. TWEEDE KAMER. Gisteren is de geheele middagver gadering besteed,aan een discussie over hot Lager Onderwijs, Afdeeling van de Begrooting van bin. nenlandsche zaken voor 1916. Door de heeren Juten, Ter Laan (Don Haag), Otto en Van Wijnbergen, werd nader op de 6alaris-verhooging of althans auurte-toeslagen voor de onderwijzers aangedrongen en voor verbetering der positie van de onderwijzeressen gepleit; zij vroegen hooger toelagen voor de Kweekschool leerlingen, ook voor de bijzondere vroeg de heer v. Wijnbergen dat zij vroegen ook salaris-verbetering voor de onderwijzers van de scholen bij de kweekscholen, behoorlijke ver goeding bij tijdelijke waarnemingen} en meer zorg voor de lichamelijke op voeding, waarvoor de heer Otto een centraal instituut onmisbaar oor deelde. Verschillende sprekers, de heeren Olto, Ter Laan (Haag), Van Wijnber gen en anderen klaagden er over dat de Minister te weinig voor 't onder wijs doet. Het kon niet anders; do Minister heeft te veel te doen en daar om drongen de beide eerstgenoemde sprekers aan op een afzonderlijk De- partement of benoeming van een Di recteur-Generaal van onderwijs. De heer Ter Laan klaagde evenals de heer Smeenge over het te lang door militairen in gebruik houden van 6cholen, terwijl de eerste verbetering noodig achtte van 't herhalings- en uitbreiding van het m. u. I. o. De heer Smeenge wees ook op 't gebrek aan schoollokalen te Ilattem en pleitte voor pensionneering der onderwijzers bij inrichtingen voor zwakzinnigen, wat de heer Van der Molen onder steunde, terwijl deze ook subsidie ver langde voor de psychopaten-school te Rotterdam. De heeren De Geer en Rutgers hiel den betoogen over de wenscheliikheid om met 't oog op het gebeurde met het besluit van den Haarlemschen Raad en de gevolgen daarvan de gemeenten binnen zekere grenzen het recht te geven vaste regelen te etel- leu voor het ontslag van onderwijze ressen op zekeren leeftijd en aan ge huwde onderwijzeressen. Ook de heer Van Wijnbergen pleitte daarvoor en hij meende dat er geen réden was geweest tot vernietiging van 't Haarlemsche besluit door Ge deputeerde Staten, wat hij ook van oen College, waarin prof. Van Hamel zit, niet begreep. Tegen deze door niéts gemotiveerde inmenging van den heer Van Hamel kwam de heer Ketelaar op. Hij meende dat 't peil der discussie daardoor wordt ge schaad en evenzoo door verwijten aan den Minister, die ten aanzien van de verhoogde toelagen aan kweekschool leerlingen, slechts de wet naleefde. Spr. verdedigde ook de vernietiging van 't Haarlemsch besluit omdat dit in strijd was met art. 30 der wet, die voor elk ontslag een speciale motivee ring eisoht, geen algemeene. Hij was ook tegen een regeling door de ge meenten. omdat dit van nadeeligen invloed zou kunnen zijn op de pori- sionneering. Door den heer Van Wijnbergen was gezegd, dRt door do pacificatie de schoolstrijd niet zou-cphouden, om dat die zou voortduren ten aanzien van den aard van het onderwijs en door het streven, om alle politieke en religieus? dogma's te weren. Dit gaf den heer Ketelaar aanlei ding tot verzet. Zeker er zou strijd blijven bestaan maar een anderen dan nu, geen finnncieelen, en dat was den liberalen een offer waard. Ook de Minister, de heer Cort van der Linden, verdedigde de vernieti ging van het Haarlemsche besluit, als geen motief behelzende voor hei speciaal in de zaak betrokken ont slag. Hij doelde ook de bezwaren te gen een algemeene regeling, die de pensionneering onzeker kon maken. Het gold hier oen quaestie van ethisch-sociaal en politiek belang, die In leder concreet geval moet worden beoordeeld. Met ernst kwam de Minister op tegen de tot hem gerichte verwijten hij had de wet streng nageleefd, voor het m. u. 1. o. zijn voorstel ingediend en de quacsties van subsidies en sa- larissen zou hii met den Minister van j Financiën nader bespreken. Maar voor de onderwijzerssalarissen waren de mlllioenen er nietde ouder domsrente moet voorgaan en moor geld is er voorloopig niet. De Minister hoopte ook, dat Da de pacificatie de schoolstrijd althans van den financieelen kant zou zijn ontdaan. Na replieken en eenige opmerkin gen van den heer Ter Laan over het geval-Timmer te Hardinxveld (het door wachtgeld verwijderen van een socialistisch onderwijzer) en van de heeren Tydeman en Gerhard over de gebreken in de dag-normaallessen en het daarbij werkzaam personeel, gebreken, die de Minister toegaf, maar thans nog niet kon herstellen, werd het verder debat, te half 6, tot heden 11- uur verdaagd. In de onder leiding van den heer Schaper gehouden avondvergadering werd de begrooting voor posterijen, telegrafie-en telefonie behandeld. De heer De Muralt pleilte voor het vervangen van administratief door technisch personeel aan de -groote telefoon-kantoren hij vroeg ruime duur te-toeslagen voor het postperso- neel evenals de heer Smeenge, die het overigens vooral opnam voor de telefonisten, voor de officieren-tele grafisten en voor do vroeger niet als surnumerair geslaagde personen, die ook de heer Van Nispen (Rhenen) nogmaals in de gelegenheid wilde stellen om mee te dingen. Nog vroeg de heer Smeenge latere openstelling van het telefoonkantoor aan de Oranje-sluizen, ten behoeve van de scheepvaart. De heer De Jong vroeg lotsverbete ring voor directeuren, commiezen, enz., gelijkstelling van vrouwelijke en mannelijke beambten in geltiken dienst en (behalve voor post-boxes en Zondags-bestellingen) kwam hij te gen portverhoogingen op. Verder vroeg de heer Van Nispen nog uitbreiding van telefoon-gelegen heid in dorpen, verbetering van sommige Intercommunale lijnen en verouderde inrichting van qultanties voor telefonie- en telegrafie-stortin gen. Ier voorkoming van ongelegen heden. De heer Van Vliet, die ook ruime duurte-toeslagen wenschte, hield een pleidooi voör beperking van Zondags dienst, ook door hooger port voor Zondagsbestellmg. Voor verschillende categorieën vat. ambtenaren vroeg de spr. verbetering van positie, billijke opklimming, ma tiger diensttijden ezn. De heer Bichon drong op vroegere sluiting van postkantoren op werk dagen en nog meer op Zondagen aan op beperking van dienst door extra port voor bestelling op Zondagen. Hij gaf nog eon wenk over de inrichting van de gebouwen der posterijen in de groote steden. De heer Ketelaar kwam nader op le gen de achterstelling van vrouwelijke ambtenaren, speciaal de telefonisten en hij vroeg voor het personeel van de Be-U-Telef. Maatsch. die bij het Rijk" overgaan ccn positie waardoor' zij niet achteruitgaan. De overneming der lokale telefoon netten gaf den heer Tydeman ninlel ding tot de klacht dat er niet ernstig in die richting wordt gehandeld ea dat de Minister niet wil weten van de overneming ook van de gemeentelij ke telefoonnetten. Spr. beval de be langen der telefonisten zeer aan den Minister aan. De heer Bogaardt pleitte root krocht voor tractements verhooging of duur te toeslagen voor het geheele perso neel en voor de belangen van postbo den en brievengaarstcra;de heer Hecres klaagde over de» gebrekkigen postdienst in sommige streken van Friesland; de heer Juten nam 't nog maals voor de nïet-geslaagde surnu merelrs, voor de klerken en de brie vengaarder op, vroeg langer verloven voor 't personeel en bestreed verhoo ging van het tarief voor post boxes. De heer Duymaer van Twist kwam op tegen het te veelvuldig beperken van den vrijdom van port voor gemobill- seerden. Verder drong bij op meer beperking van Zondagsdienst bij da post aan en verder op lotsverbetering voor 't personeel, alsook op beter be handeling dan een ambtenaar onder vond, die wegens een rechtmatige klacht over den dienst op Kerstmis is gestraft met overplaatsing, met .i- naricicel nadeel. Ten slotte nog een warm woord voor 't personeel telefonisten en ande ren door den heer Helsdingefn, die ten laatste een beroep op den Minister deed voor een 78-jarig hulpbesteller, die na 45 jaren dienst naar huis ge zonden, op zijn verzoek om een gra tificatie een afwijzing heeft ontvan gen. De Minister, de heer Lcly, wees op den Invloed van de tijdsomstandighe den op 't bedrijf van post en telegra fle en sprak de onware geruchten te genover het teekenen van poststukken en het bezette Belgisch-Fransche ge bied ten gerieve van de Dulteche censuur. Alleen tegen ontduikingen In de in terneeringskampen is op die wijze opgetreden. Verder wees de Minister op de ge volgen der mobilisatie, beperking van personeel, uitstel van vele maatrege len, verschuiving van tractementa- verhoogingen. Het kon niet anders: bij kon niet meer doen dan voorga steld is. Achterstelling van vrouwen vond bij hem geen goedkeuring. Voor den ouden hulp-besteiler van den heer Helsdingen beloofde hij onder-! zoek. De Min. wees speciale maatregelen als hooger post voor Zondags-dienst beperking af; hij achtt» speciale tech nici voor de telefonie niet noodzake lijk; hij verdedigde verder 't intrek ken voor 't grootste deel van deo vrijdom van port voor militairen, om dat er schandelijk misbruik van is ge maakt. Hij zou overwegen wat hij in cleae kan doen. Na eenige detailpunten te hebben beantwoord, gaf de Minister den heer Tydeman te kennen dat de overne ming van meer telefoonnetten nog afstuit op te hooge eischen. Voor de gemeentetelefonen zou men te veei moeten offeren. Het debat liep hiermee af en na goedkeuring der artikelen werd de Postbegrooting zonder stemming aan Koloniën PEST OP JAVA. Bij het departement van koloniën is het volgende telegram van den gou verneur-generaal van Nederlandsch- Indië, d.d. 14 dezer, betreffende pest- gevailen op Java van 19 November tol en met 2 dezer, ontvangen Paree: 53 nieuwe gevallen. 51 doo- denBerbek 6 nieuwe gevallen, 5 dooden Soerakarta 226 nieuwe ge vallen. 216 dooden Malang 18, Ke- dirl 31, Toeloengagoeng 3, Blitar 5, Soerabaja (stad) 4, Soerabaja (afdee- delljke gevallen. Stoo.TivaartbsrIcM;n De Kamer nam nog de wetsontwerpen zonder debat of stem ming aan: Aanvulling en verhooglng van •hoofdstuk IX der Staatsbegrootlng voor 1915 (Aankoop perceelen Hof straat te 'a-Graveithage.) Onteigening in de gemeente Haam-, stede, noodig voor den aanleg van eea voetpad van den Vertonsweg naar den vuurtoren aldaar. Overbrenging van een gedeelte van den Rijksweg van Alkmaar naar Nieuwediep in beheer en onderhoui bij de gemeente Alkmaar. Onteigening ten behoeve van uit breiding van het haven-emplacement Veghel van de Noord-Brabantsch- Duitsche Spoorweg-Maatschappij. Wijziging van hoofdstuk IX der Staatsbegrootlrg voor 1914 (Divers; onderwerpen.) Bevordering van den aanleg vaa, spoor weglljiuen van Groningen over Slochteren naar Weiwerd, van Gro ningen over Winneweer naar Appin gedam, enz. Te 12 uur ongeveer werd toen de xitüng tot heden 11 uur verdaagd. STOOMV-MIJ. NEDERLAND. Het srt. Grotiua (uitreis) vertrok 19 December van Colombo. Het st. Java (uitreis) arriveerde 19 December te Tandjong Priok. Het at. Krakatau (uitreis) arriveer de IS December te Sabang. Het et. Bawean (uitreis) arriveerde 18 December te Singapore, liet st. Prins der Nederlanden (uit reis) vertrok 17 Deoember van Genua. Het et. Jan Pietersz. Coen arriveer de 18 December van Batavia te Am sterdam. Het st Prinses Juliana vertrok 16 December van Amsterdam naar Ba tavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het at. Djebres vertrok 18 December van Cardiff naar Port-Said- Het st. Ophir (uitreis) vertrok 19 December van Suez. Het et. Tabanan (thuisreis) vertrok 19 December van Pedang. liet eL Tambora uitreis) passeerde 18 December Bevezier. Het st. Beeoeki arriveerde 19 1»e- cember van Java te Rotterdam. liet st. Menado, van Rotterdam n. Nurfolk, passeerde 17 Dec. Lizard. Het 6t. Insulinde (thuisreis) pass. 17 December Perim. Het 6t. Sindoro, van Rotterdam naar Java, vertrok 15 December van Co lombo. liet st. Tabanan vertrok 16 Decem ber van Batavia naar Rotterdam. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Leda arriveerde 20 Decem ber van Valencia te Rotterdam. Het et. Adonis vertrok 18 Decem ber van Amsterdam naar Kopenha gen. Het et. Atlas vertrok 18 December van Amsterdam naar Lissabon. Het st. Diana vertrok 18 December van Amsterdam naar Cadix. Het et. Fortuna vertrok 18 Decem ber van Amsterdam naar Cardiff Het st Hector, van Carthagena n. Amsterdam pass. 17 Dece. Plymouth. flet 6t. Helena vertrok 17 December van Barcelona naar Valencia. Het et. Luna, van Rotterdam naar Swansea, passeerde 16 December Li zard. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Het et. Oosterdiijk van New-York naar Rotterdam, passeerde 19 Dec. 10 ■u. 15 voorin. Lizard. Het at Wester dijk arriveerde 19 Dec. van Baltimore te Newport News. Het st. Mesna vertrok 16 December van Philadelphia naar Rotterdam. Het st. Amsteldijk, van Rotterdam naar New-Orleana, vertrok 16 Decem ber van Havana. Het et. Noorderdijk arriveerde 20 Deoeinber van New-Yohk te Rotter dam. Het et. Rijndam vertrok 19 Decem ber van Rotterdam naar New-York en was des voonn. 1 uur 30 in zee. KON. HOLL. LLOYD. Het et. Geiria (uitreis) arriveerde 18 December te Montevideo. Het et, Gooiland (uitreis) arriveer de 18 December te Montevideo. Het st. Hollandia (uitreis) passeer de' 17 December Teneriffe. Het si. Salland (thuisreis) passeer de 18 December Dun gen ess. Het st Tubantia (thuisreis) vortrok 19 December van Falmouth. Het at Maasland arriveerde 19 De cember van Buenos-Ayres te Amster- KON. WESTMND. MAILDIENST. Het et. Oranje Nassau (thuisreis) passeerde 18 December Dungeness. Het at Venezuela arriveerde 18 De cember van Westlndië te New-York. STOQ.MV.iMIJ. OCEAAN. Het et. Sarpedon arriveerde 19 Dec. van Java te Amsterdam. Het st. Dardanus, van Amsterdam naar Java, vertrok 15 December van Colombo. Het et. Deucalion (thuisreis) ver trok 14 December van Batavia. Het st Patroolus (thuisreis) vertrok 13 December van Batavia. Het eL Tantalus, van Java naar Amsterdam, pass. 16 December Perim. De rente kin zoo men dit wenscht bij overlijden op andere personen overgaan. Berekening of Tarieven aan te vragen bij: Me|. MARY I. FLEISCHMANN, Inspeotrlo. I NATIONALS LBVENSiVERZZKEItlNQ BANK, KRUISWEG 70 C rood TELEFOON 1764. HAARLEM. NEEMT EENS PROEF. Deze boter is zeer goed in gebruik. Bovendien geven wij bij ieder pond boter van 40 eenteen Bon. Bij 20 van deze bonnen wordt EEN GULOEN TERUGBETAALD, NAAWILOOZE VENNOOTSCHAP (Dir. F. DROSTE u C. BEUflDERHAH.) HAARLEM TELEF. 1290 Luxe Bureau-artikelen Vulpenhouders Luxe Postpapieren - Cartes Correspondente Enorme sorteering DEKENS Groote verscheidenheid. Matige prijzen. Barteljorisstraat 39-41, Te!. 250 I De Electrische drukkerij „Lourens Coater" levert allo soorten drukwerk. Kerstbrood van Franken

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 7