ontploffing was zóó hovig, dat kin deren opgenomen en in dc lueJit ge slingerd werden. Een spoorbrUtfC werd ernstig be schadigd. Onder de ontplofte granaten be yond zich o. m. nog een lichtkogol van riKTinc liclitsterkte. tin*. onihiWig worpen, góhcel Munster verlichtte. Het 0 an bed <.!ochV>ffers. ofschoon niet juist aan te geven. moot meer dan 400 bedrage». Nederlandache arbeiders, op do fabriek werkzaam, zouden in hechte nis genomen zijn en de toegang tot de fabriek is door militairen atfeozot. Uil België DE VERLATEN HUIZEN. De Brusselsehe correspondent van 't Alg. Handelsblad schrijft: Buitengewoon talrijk zijn in de hoofdstad de woningen waarvan do bow on ore de wijk naar het buitenland hebben genomen, tot betere lijden in Belgie weer zouden Zijn aangebroken. Missohien weet gij 't niet, inaar go zult het wel natuurlijk achten, dat dezo verlaten huizen in deze tijden van verhoogde criminaliteit, bij voor keur het bezoek der dieven ontvan gen. die er heel wat naar hun gading vinden en vaak met een rijken buit weer huiswaarts keeren: want al houdt de Hermandad de oogen open, door de afwezigheid der eigenaar» zijn de kanseri voorden dief toch weer zooveel mooier. En haast dagelijks hoort men van belangrijke diefstallen in onbewoonde huizen, terwijl de be lichten daaromtrent telkens sluiten met dezelfde zinsnede: dat het voors hands niet mogelijk is omtrent den omvang van den diefstal mui ere in lichtingen te verstrekken omdat deze niet vastgesteld is kunnen worden door de afwezigheid van de lienodeel- cle partij. Als de dieven dan niet op heeterdaad worden betrapt, is de kans groot dat zij hup buil zonder gevaar van de hand kunnen doen.... Maar, dit zeg ik hier nu slechts ter loops! Ik wensehte alleen maar de Brusselaars, weLke hunne woning in den steek hebben gelaten, geruft te siellen omtrent de gevolgen van den maatregel, dien, zooa-s ik u destijds hob gomeld, de Duitsche gouverneur van Brussel heeft getroffen ten aan zien van de verlaten huizen. Zooals go dus weet, bepaalde de Duilsche bewindvoerder, een in de eerste uren tier bezetting gedane belofte te niet doende dat voortaan de Duitsche offi cieren en manschappen in de aldus verwaarloosde woningen zouden wor den ingokwartieriL ei zijn hier en daar reeds Duiteche militairen op die wijze bij... afwez.igo burgers onder dak gebracht, doch, jn algemotmen zin, was met de invoering van den maatregel nog geen eigenlijk begin gemaakt. Alleen de voorbereidende formaliteiten hebben juist ten doel, do ongerustheid dor eigenaars van verlaten huizen omtrent hun huisraad op te heffen. Een afgevaardigde der Duitsche ad ministratie sumen met een ambtenaar der stad Brussel, zijn op dit oogeublik Jx-zig oen nauwkeurigen en volledigen .inventaris op to maken van ul de meubelen, voorwerpen enz., zich l>e- vltuiende In de huizon, waar straks Duitsche manschappen ingekwartierd zullen worden. De kelderingon, do kasten en dergelijke meubelstukken; worden verzegeld; en dit geschiedt ook wat de ver;rekken betreft, welke door de ingekwartierden niet zullen worden gebruikt. Bo\oudion ia het den eigenaar toegelaten, zich door een bloedverwant of door welk ande ren persoon bij do boedelbeschrijving te telen vertegenwoordigen. De inven taris wordt in drievoud opgemaakt. Ken der exemplaren zal dc Duitsche overheid, behouden; de burgemeester van Brussel of van de voorstad een tweede exemplaar terwijl het derde in do («pgeèischte lokalen wordt aanige- phikl. la de meeste der groote eigen dom men mogen trouwens do huisbe waarders hun „ambt" verder blijven uü oefenen. Dat zal wel een welkom nieuws zijn '0"i' do uitlandige en in de termen vallende Brusselaars. Op bei do ooren mogen zij thans, den winter door. den slaap dos rechtvaardigen slapen. En misschien zal nu zelfs hsj, dio tot nog toe hoop'e te ontsnappen oen het origewensclit bezoek <b-r Duit sche militairen, als hij verneemt van dc ongehoorde toeneming der geval len mui diefstal dn onbeheerde wo ningen, integendeel gaan hopen, dut ook zijn huis geschikt worde bevon den tot huisvesting van vijandige manschappen Verspreid nieuws van de oorlogsvelden AAN HET STRYPA-FItONY. Een oorlogscorrespondent van den „Berlinar Lokal Anzeiger" meldt- Het is typisch voor de toestanden non de Slrypa, dat beide fronten vele kilometers vau elkaar liggen Aan den ooslelijken oever van de Strvpa hebben de Russen bij eenige vooruit geschoven posities slechts veldposten en cavalerie geposteerd terwijl zij met hun hoofdstelling tot op den oos t-li i ken oever van de Sereth terugge trokken zijn, waar zij een goed aan» gelegd en sterk bevestigd loopgraven- stelsel onderhouden Zoo komt het, dat onzo infanteriestellingcn op vele plaatsen zelfs buiten het beroik der Rutóische artillerie liggen. Een zoo groole afstand tusechen de beide fron ten is in den stelling3trijd in dezen oorlog lot .nog toe zeer zelden voor gekomen. In het gebied tusschen de beide fronten treedt in den laalsten tijid de Russische cavalerie op IDo Russen hebben hier Don-kozakken en garde- cavalerio. waaronder ulilanen, die in vredestijd den naam van keizer WIl- hdiri droegen. Eenige cavalerie-afdeo- lingc-n hebben herhaal del ijik gepro beerd tegen onze veldposten charges te rijden, maar werden stoeda met ge weervuur verjaagd. Ais grootcre rui- terafdeelfngon onze veldposten aan vielen, ruimden dezo hun stelling, orn haar woor te betrekkon zoodra (ie vij and was weggegaan. ALs het tot eon handgemeen kwam met de Russische cavalerie vochten de veldposten steeds uitstekend. Dit zijn waarschijnlijk wel dc eenige plaatsen op ons goheole front geweest, waar sabolsvonden voorkwamen. OP EEN VERflANiDPRAATS. ln de „Vorwürts" vertelt een hospi taalsoldaat van zijn dienst onder eon bestorming. Een kleine boerenwoning met twee vertrekken, oen paardenstal en een zeer luchtige en ruime schuur zijn onze werkplaats. Do tweo vertrekken worden vr.nr onze gewonden dik met slroo belegd, want onze troepen heb ben het bevel tol den aanval gekre gen en de eerste gewonden komen reeds aan. Zij dragon at-een voorloo- pig verband, dat hun kameraden of hospitaalsoldaten in de gevechtslinio hebben aangelegd. Do licht gewonden komen te voet De zwaar gewonden liggen op Russi sche karren en zijn vaak geheel met zand en bloed overdcfkt. Onze ruimte is te klein, wij moeten onmiddellijk: beginnen met het vervoer naar een veld-lazaret. De dragers hebben hun handen vol, zij sleopen baren aan, la den af, verbinden en zijn zoo druik bo zig, dat zij het rammelen van d,e ven sters niet eens hooren. Plotseling slaan, dicht achter het verh-ek, waar in nog vool gewonde kameraden zijn, eenige zware granaten in. Jk zie nu, waar wij te land gekomen zijn. Rechts en links van ons staan onze veldhou- witsers en beschieten de Russen. Deze schijnen nu de batterij te hebben ont dekt. Gewonden komen aan en worden in de groote laza rotwagens geschoven. Meestal zijn het scholen in den buik of in het hoofd De gewonden liggen op het uiterst-;-, kunnen echter mis schien nog gered worden, a'.s zij on middellijk onder handen van de dok ters komen, die met de grootste in spanning werken. Hoe velen van hen zullen den dag van morgen nog be leven? Het zijn mannen van den land storm met broeden baard, huisvaders, die voor mij op de draagbaar liggen. VeJe verbijten hun pijn, velen zijn be wusteloos. Ik zie hoe het leven wog>- vloeit. Woor hoopen de wagens xnet gewon den zich op. Een van hen ovenstemt alle anderen met zijn smartkreten. Wij laden hem het eerst af. Het is do onder-offioicr, die mij heeft opgeleid. Vijf dagen later heb ik hem begraven. Hij was de beste meerdere dien ik heb gehad De nacht breekt aan Nog steeds hebben wij de handen vol. Rondom diepe stilte. Steeds gaat het werk door Tweo dagen en twee nachten lang zonder rast of slaap. Men heeft ternauwernood tijd iets te eten. We merken dat onze krachten verminde ren. Ik kan ternauwernood nog een gewonde uit den wagen lichten. Op een middag 'krijgen wij eindelijk bo- vel uit te rukken. Anderen lossen ons af. Zij moeten even hard aan het werk. De vijandelijke stellingen zijn bijna niet te nomen. Nieuwe aanval len beginnen nieuwe slachtoffers ko men aan. Van acht uur tot half twaalf tel ik 213 ge-wonden. Eenige gevangen Russen zijn daar onder. Wij komen bij onze compagnie, was- schen en versterken ons. Den volgen den morgen hebben wij kerkhof- dienst. In gedachten doe ik mijn werk. Steeds graaf ik door. Het zijn mijn kameraden, die ik hier ter ruete leg. Ter Zee. DE HANDELSOORLOG. Lloyda meldt, dat de Engelsche stoomboot „Van Stirum" (3300 ton) is gezonken. De bemanning is gered. ft „Alg. Handelsblad" imerkt op Het stoomschip „Van Stirum". ge bouwd-te Newcastle voor de Algemee- ne Stoomvaart 'Maatschappij, te Rot terdam, kiwnm in den loop van dit jaar voor aflevering gereed, doch werd door de 'Engelsche admiraliteit overgenomen.] ReuteT seint uit) Ixmden 't Zweedsclie stoomschip „Nerens" is den 25sten dezer gezonken. De he- manning werd gered, nadat zij twee dagen in hooien luïd rondgezworven. DE ONDERGANG VAN DE VILLI'. DE CIOTAT". Reuter seint uit Malta Onder de 315 schepelingen aan boord van de „Ville de Cïotat" bevonden zich 135 passagiers, onder wie drie Brillen. De overlevenden verklaren, dat de paketiroot. op weg naar Mar seille. Vrijdagochtend zich bij Krola bevond, toen eerst een Nederlandach, een minuut later een Grieksch stoom schip in zicht kwam. Bijna dadelijk daarop schudde een vreesehjke ont ploffing het stoomschip van boeg tot achterschip ert meteen begon het wa ter naar binnen te el room en. Tege lijkertijd met de ontploffing ver scheen een duikboot onder Oosten- rijlcsche vlag ann Ide oppervlakte, op korton afstand "van het stoomschip. Aan boord was rnen algemeen overtuigd, dat een van de twee onzij dige schepen de duikboot aan het gezicht had onttrokken. Beide sche pen waren, toen de „Ville de Ciotat" zonk. verdwenen. Ondanks het reusachtige lek aan den achtersteven ontstond er geen paniek aan boord. Vijf booten en twee vlotten werden uitgezeteen boot kans ijsde en de inzittenden, allen vrouwen en kinderen, verdronken. De meeste andere omgekomenen zijn roet het stoomschip in de gblven ver dwenen. De duikboot bleef ter üdaatse, tot het stoomschip was gezonken, en voer daarop weg, rondom de red dingsbooten Iheen. Men riep den overlevenden toe „Er i3 een En- gelsch stoomschip achter u. dat zal u wel oppikken". Twee uur later daagde het Engel sche stoomschip „Meroe" op en red de de opvarenden in de reddingsboo ten. ofschoon de duikboot uor zicht baar was. De geredden vertellen koorts, dat de duikboot twee menschen, die met de golven worstelden, heeft opg&nikt, hun een vlot heeft gegeven en hen dtuirc» van boord heeft gezet. (Zo.mls gemeld is, Ki>- S0 passa giers en leden der (bemanning van de „Ville de Ciotat" verdronken); Opstand in China. Reuter seint uit Peking De militaire gouverneur van Yoen- nan heeft een proclamatie uitgevaar digd. waarin hij do onalhankoliik- heid van Voerman afkondigt. Hij zegt dat Yoean Sji Kai zijn eeden als pre sident heeft gebroken en niet voldaan hoeft ran de waarschuwingen, om de republiek te herstellen. Aanzienlijke troepenversterkingen gaan uil het noorden naar het zui den. Uit Sjanghai seint Reuter Een revolutionnair leider uit Japan verklaarde in een interview, dat er sprake van is. dat andere militaire gouverneurs zich zullen aansluiten bij den opstand, waartoe een paar w eken gel éden besloten ls. Hij voor spelde een algemeen verzet tegen Youan Sji Kai voor het einde dezer week. op welk tijdstip verwacht wordt, dat Yoean Sji Kai de monar chie zal afkondigen. Uit d« Veraonlgdo Staten OOS TE'NR IJK-HONGARLIE EN DE VEREENIGD.E STATEN. Volgens een telegram van de „As sociated Press" uit Washington, zegt men daar, dat de rogeering van Oos- tenrijk-Ilongarije in haar antwoord op de tweede ,,(Anoonn"-nota de eisdhem van de Vereenigdo Slaten zal afwijzen en zich voorbereidt op het afbreken van de diplomatieke betrek kingen. NAAR EUROPA. Reuter seint uit New-York Kolonel House (Wilson's afgezant), Whitlock (de Amerikaanscbe gezant in Belgiëen Boy-Ed (de teruggeroe pen Duitsche marine-attaché) zijn aan boord van het stoomschip „Rot terdam" vertrokken. Allarlel. DE VREDESEXPEDITIE UIT AMERIKA. 't Persbureau Vaz Dias meldt uit Berlijn: Uit betrouwbaren bron wordit uit Kopenhagen gemeld, dat het aan de Amerikaansche vredesexpeditie, die aldaar Donderdag aankomt, verboden zal zijn vergaderingen te houden. Ook zal geen lid der expeditie in eon an dere vereeniging het woord inogen voeren. I)lt verbod staat in verband met een besluit, door de Deensclie ro- georing na het optreden van Bjórnson genomen. Uit New-York wordt aan de „Eve ning News" geseind „Bryan, die be loofd had zich te zlillen aausluiton bij de vredesexpeditie van Ford en morgen zou vertrekken, heeft zijn reis opgegeven." POSTVERKEER MET TURKIJE. Het Wolffnbureau seint uit Kon- etanUiiapel Do «xistdirectle maakt (bekend, dat op 1 Februari 1916 het postwissolver keer met Oostenrij k-I-Ion&arije, Duitschlond, Zwitserland, Nederland, Scandinavië en Bulgarije Wordt ge opend. EEN BRIEF VAN GENERAAL BOTHA. Do hoofdredacteur van hot te 's-Gra- venhage verschijnend „Belgisch Dag blad", de heer Du Castillon, ontving dezer dagen uit Kaapstad den volgen den brief van Generaal Botha „Ik dank U zeer voor Uw brief van 25 October, alsook voor het mij toege zonden exemplaar van het „Belgisch Dagblad", beide welke ik met groote belangstelling heb gelezen. Ik meen mijne kennismaking met U te kunnen herinneren. Ik heb het zo druk dat ik slechts weinig tijd beschikbaar heb voor mijn private korrespondentie, doch ik wil U slechts deze verzekering geven dat onze harten hier warm kloppen voor het dappero Belgieso volk, aan hetwelik zulk groot en wreed onrecht werd en word't gedaan. Moge spoedig voor Uw volk do lichtstralen door de huidige donkore wolken bre ken, is de diepgevoelde wens van steeds gaarne uw dw. dienaar. (w. g.) LOUIS BOTHA." SPOORWEGONGELUKKEN. In Duilschland. Officieel wordt uit Posen geseind Dinsdagochtend te 3 uur 40 ont spoorde een van Berlijn komende Irein ane: rpiliiairen, die onet verlof gingen, bij het passeeren van het st.itic.ii Bentschen. Van de verlofgangers en hun bege leiders werden er 18 gedood eu 47 gewond. De iiuiterleele schade is belangrijk. ln Italië. Reuter seint uit llome Maandagnacht is aan het station van San Lazzaro bij Jkdogna een possasrierstiein, komende van An co nn, in 'hotbing gekomen mc?t een goe derentrein. Twaall personen wetdon gedood, twintig zwaar en ongeveer vijftig licht gewond. MONTENEGRO EN VREDE. De „Rundschau" verneemt uit Ofen Pest. dat volgens aldaar uit Sofia ontvaDgen berichten, in Mon tenegro een krachtige beweging oru viede te sluiten wondt waargenomen. Meit wil echter den vrede uitstrekken lot Servië. De Quadruple Entente stelt alles in het werk om een derge- lijken vrede onmogelijk to maken. Amsterdamsche Kout 201. Oorlogsprenten. Doel liet eigenlijk niet lichtelijk ko misch aan, terwijl de brute krachten van alles vernielend oorlogsgeweld oiu cms heen zoo onnoemelijk veel eeuwige schoonheid vernietigd heb ben, v. ij als met zekere onnoozele naïveteit voortgaan aan kunst te •lonken en aan kunst zorg te beste den; voortgaan te bevorderen dingen, die van geestelijke en zedelijke waar de zijn? Granaten en bommen en roode vl.untongen hebben, vlak ln onze huurt de schoonste uitingon van den m en seli el ij ken geest tot asch en puin gemaakt, en wij, die buiten de bran ding bleven, wij gaan voort, kalm en rustig de publieke belangstelling lo' wekken voor schoonheid on kunst. Oppervlakkig lijkt het klein on peuterig en onbegonnen werk; wie echter dieper speurt en den wijizer- zin vat heeft bewondering en sympa- llbie voor deze continuïteit, die te midden der hooge golven van verderf en vernieling den zin voor het schoo- ne, voor de rustige ontwikkeling der groote massa wil behouden en ver sterken. Zoo is dan ook de vereeniging „Kunst aan hel Volk" in dit seizoen weer flink aan den arbeid getogen. „Kunst aan het Valk" heeft de plaats, die zij in het Amsterdamsche volksleven nu inneemt met eere ver worven en langzaam maar zeker groeien de mooie resultaten. Er zijn belangrijke exposities georganiseerd, goede toon o cl vo o rstel 1 i ngen en lezin gen gegeven, die duizenden tot do kunst nader hebben gebracht. Zeker, het doel is wel eens ge mist doordat b.v. bij goedkoope volks voorstellingen een groot deel der be zoekers bestond uit meer-ontwikkel- den en meer-gegoeden, die van een voordeeltje profileerden. Maar (kit neemt niet weg, dat het mooie werk van „Kunst aan het Volk" dóór-dringt tot de kringen, die men bereiken wil; langzaam maar zeker. De tentoonstelling van oorlogs- prenlkunst Ln liet Stedelijk Museum, nu door Kunst aan het Volk georga niseerd, is eon van die daden waar door de vorecniiging dan dank van heel Amsterdam verdient Niet uit een oogpunt van kunst al leen en in de eerste pLaats, doch ook als uiting van het denken en voelen der politieke teekenaars in de ver schillende landen is deze expositie van buitengewone actueele hetcokc- mis. Naar Ide landen gerangschikt kan men hier zien. hoe de oorlog heeft ingewerkt op de politieke teekenaars van Frankrijk. Engeland en Duitsch- land en van ons neutrale land In 't algemeen kan dit wel gezegd worden, dat deze verschrikkeliiko strijd, dnt de gruwelen en tfe ellende de prenttëekenaara heeft opgestuwd en hun kunst -.jots tot oneindig hoo- ger plan verhief. Raemaekers is op de tentoonstelling vertegenwoordigd door drie oor spronkelijke teekenlingen en de vijf series prenten „Het toppunt der be schaving". In één adem met Raemakers noe men we Halm, die over het alge meen meer ing-ch'ouden, meer gere solveerd is. Als prachtige staaltjes van z'n kunst zie men zijn stern- mïngsvollcn „Verieliaanschen nacht", de gruwelijk-felle „Drijvende mijn", het weemoedsvolie „Als vader naar het front is" en zoo veel meer, die vooral de ellende van den oorlog zelf in beeld (brengen. Het best vertegenwoordigd van de Hollanders zijn verdpr Bauer, Jan Sluyters, v. d. Hem en Ponstijn. Het is merkwaardig te zien, hoe, door den oorlog, IBauer weer aan hei werk is gegaan en ons onet prachtige aouarellen heeft verrast Ik wijs op „Europa Macbeth", waar Europa is voorgesteld als lady Macbeth, die in den woesten heksen ketel staart met schrik. Het werk van Jan Sluyters en van v. d. Hem is door hun teekenlingen voor „De Nieuwe Amsterdammer" voldoende bekend, en van Ponstijn ■zijn er eenige fijn gestyleerde, fijn- gevoelde teekeriingen. Van Jordaap leokenimgoa uit de Notenkraker", die ar ook mogen zijn. Komen wüj nu tot de prentkunst dor teekenaars uit de oorlogvoerende lan den, dan is dit wel de alle3 overlieer- schende indruk: dat onze Nederland- sche artisten het meest verwant zijn aan de Fransclien collega's, vau wie ik in de allereerste plaats noem Fop rain en Hermann Paul. Bij de Frnnsche teekenaars treft hun tintelende humor, het bijtende sarcasme, dat toch nooit valsch Is. En dan bij Forrain die met enkele sobore, suggestieve lijnen uitgedrukte wereld van ieod.... Kijk eens naar Forrain's teekeningen ,.Ik heb ook kinderen „Halt daar, on vriendelijk kijken", en zoo veel meer. Hoe expressief is het leed uitge beeld en de humor, die een glimlach wekt. Van Hermann Paul bewonderde ik vooral de gekleurde houtsneden De vier jaargetijden". De 'Duitec.liCrs r.ijln {vertegenwoWn digd vooral door Th. Heine, Böolüln, Gilbransson en Wilhelm Schulz, die ons vooral als teekenaars van „Sin<- plicissimus" bekend zijn. Bij de Engelsche teekenaars treft vooral 'Koch hooghartigheid. Enge land is het best vertegenwoordigd door «den bekenden teekenaar Par tridge. Wat deze tentoonstelling ook zeer aantrekkelijk maakt is dat zooveel historische politieke prenten zijn g J ëxposeerd, waardoor men vergelij kingen kan maken. Vergelijkingen, die loeren hoeveel feller, hoeveel hartstochtelijker de politieke prenten van het heden zijn dan die van 't ver leden. Een weerslag op den oorlog die in enkele maanden zeker evenveel ellen de en verlies bracht als b.v. de dertig jarige oorlog in al die jaren. AMSTERDAMMER. Binnenland OVERGANG NAAR DE LANDWEER. Do Minister van Oorlog heelt het volgend schrijven aan de Burgemees ters toegezonden: Een ontwerp van wet is ingediend- tot verdere verlenging van den (lienst bij de uiiliti© en een ander onderwerp tot verdere verlenging van den lund- \v eerdienst. Evenwel zullen volgens eerstbedoeld ontwerp in de verlenging niet deëlop de ingelijfden bij de militie vau do lichting 1907 de oudere lichtingen, be- lioorende tot de infanterie, de wielrij ders, de vesting-artillerie, de ponton niers, de genietroepen, de hospitaal soldaten en de administratietroopon. Dezo ingelijfden gaan derhalve', voor zoover zij voor of op 3i December 1915 don voor hen in normale tijdsomstan digheden geldenden militiedionsltijd ten volle hebben volbracht, op 1 Jan. 191G naar de Landweer over. In verband hiermede heb ik de eer u te verzoeken, om zoo spoedig moge lijk zorg te dragen voor de verrich tingen. voorgesc'.ircv en in de para grafen 3, 7. 10, 12, 2do lid, en 13 der La ridweeTinstructie. U gelieve reeds nu maatregelen te nemen, welke er toe kunnen leiden, dat ten aanzien van hen, die op 1 Januari 1916 naar de Landweer over gaan, de inschrijving in het verlof- ga n&ersregiste-r van do Landweer op dien datum tot stand komt. Tusschen 1 en 7 Januari 1916 be hoort u de groot-verlofgangers die op don eersten dier .maand naar de Land weer zijn overgegaan, te wijzen op dien overgang en op de verplichtin gen, welke daaruit voor hen ingevolge art.. 24 der Landweerwet voortvloeien. Ter zake is van toepassing het be paalde in paragraaf 12, 3do lid, laat- sten volzin. Aan de militaire autoriteiten wordt opgedragen zoo spoedig mogelijk o.a. voor de in de paiagraien 3, 7, 10 en 13 (ior Laindweerinstructie 1 voorge schreven verrichtingen zorg te dra gen, voor zoover zij daarbij betrok ken zijn. ONGELUKKEN. De 56-jarige vrouw B„ dio Vrijdag avond te Zeist bij het oversteken van de rails door de electrisdhe tram van Utredht werd aangereden, ds in het ziekenhuis te Zeist overleden. B. J. VAN HEEK. Dinsdag ontsliep na een langdurig lijden, in den ouderdom van 7» jaar, do heer B, J. van Ileok, een bekend Industrieel in Enschedé. Van 1869 tot 1893 was de (hear Van Heek lid der Provinciale Staten van O'verijsél en van 1895 tot 1904 lid der Eerste Kamer. Rechtszaken VOOR DRIE MAKREELEN. De rechtbank te Amsterdam heeft veroordeeld tot 4 maanden gevangenis straf, overeenkomstig den eisch van liet O. M., een 27-jarig koetsier van Amsterdam's Goederenvervoer, we gens diefstal van drie makreelen, be boerende tot kisten visch, die hij van de Gemeentelijke Vischhal had te ver voeren naar een der vischtenten. VRIJSPRAAK. De rechtbank te Amsterdam heeft bij gebrek aan bewijs vrijgesproken don makelaar en timmerman J. D., te gen wien 21/2 jaar gevangenisstraf was geëischt onder tenlastelegging van valschheid in geschrifte en heling met betrekking tot valsche wissels en quitantiën. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. ZEMELEN ALS VOEDERMIDDEL. In dezen tijd van echaarschte en duurte der voedermiddelen toont de veehouder belangstelling in artikelen, dio hern anders onverschillig lieten. In JTet Weekblad van den Veenkolo- nialen Boerenbond wordt de aandacht gevestigd op de zemels dit zijn de zaadhuid- envrucht wanddeelen van graankorrels, benevens de eiwitrijke buitenlaag van 't kiemwlt. Het blad geeft de gemiddelde ge halten, volgens Kellner, van tarwe en tarwezemelen. Daaruit Blijkt, dat het eiwitgehalte in zemels hóöger en het zetmeelgehalte lager is dan dat in tarwehet verteerbaar eiwit is in tarwe 9 pCt., in dc zemels ruim 11 pt'.t. het zetmeel daarentegen in tar we ruim S3 pCt., in de zemels ruim 40 pCt. Op de boerderij is in den regel meer behoefte aan eiwit dan aan zetmeel, dus mag de samenstelling van tarwe zemels stellig even gunstig heeten als die van tarwe zelf. Bovendien bevat ten de zemels belangrijk meer phos- phorzuur en kalk. Ook in normale tijdon mogen dus de zemels als veevoeder in aanmer king komen, 't Is wel vreemd, dal dit artikel bij ons niet eerder burgerrecht verkregen heeft. Vóór een halve eeuw -wist de Deensche veehouder het reeds zeer te waardeeren en hij doet dit nog in 1913 werden meer dan 50 mil- lioen K.G. zemels in Denemarken in gevoerd. Voor melkvee zijn de tarwezemels een zeer geschikt voedselze bevor deren een geregelden afgang. Maar men overdrijve met de voedering niet: tot 2 K.G. per dag en per dier kan men gerust gaan. Zemels en grint (grint zijn de fijne zemels) mogen niet meer dan 16 pCt. water bevatten. Men late zich voldoende zuiverheid en hoogstens 16 pC.t. vocht parandeeren onderzoek aan het Proefstation blijve natuurlijk niet achterwege. Van M. te A. spoort' in „De Veld bode" de veehouders krachtig aan om aan te pakken om do denkbeel den omtrent de nieuwe richting der veefokkerij in boepassing te brengen. Hij wijst zo op do prachtige werking der fok- en oontrle-veroenigingen. Vele veehouders zijn laksch, omdat tiet kun in de laatste jaren zoo goed is gegaan, 't Waren gouden jaren voor don oorlog, zoodat menigeen oordeel- do: „t Gaat toch al goed, we verlan gen niet meer. De vette jaren kunnen echter ge volgd worden door magere. Maar hoe ook do toekomst zij. (Lit staat vast: Wie het best© vee heeft met de groot ste melkopbrengst en hel grootste vet- «etialte, zal ook het moeste verdienen. Ieder zorge dus, dat zijn veestapel zoo goed mogelijk worde! Dat gaat niet oj) eens, maar laat er ten begin zijn! Er zijn in ons land al een groot aantal fokkers, die al Jaren de vruch ten plukken vnn hun streven. Dat wa ren de baanbrekers, die m anderen kunnen helpen aan mannelijk mate riaal, tot voordeel van ach zelf en die andoren. Die dieren moeten weg, het land door, om overal te veredelen waar te veredelen valt. En waar men wil breken met de oude sle-ur. Na een paar jaar is de invloed bij hen, die het nieuwe pad zijn opge gaan, reeds te bespeuren. En dan rólt de zaak van zelf. Men gaat met zijn dieren naar de keuring, ziet daar zijn vooruitgang, vereenïgt zich met an deren, on nu Is de zaak gezond. Van 't een komt 't and6r, en eor men het weet, is men eigenaar \an een aardig stelletje register-koeïen. Dit zijn dieren, dio in het stamboek wor den opgenomen, omdat ze hiervoor door hun model, melkgift, toekening, enz. in aanmerking komen. Blijkt het later, dat men in andord landen vee noodig heeft, welnu, dun kan men profileer en. Maar gaat dit niet, dan geeft nog de volle emmer en het groote vetge halte de belooriing voor 't werk. DOPPEN IN VEEVOEDER. MENGVOEDERS. Uit een lezing van Dr. Hisaink slip pen we het volgc-nde aan: Koffiedoppen bevatten wel 3 pCL ruw eiwit en 7 pCt. ruw vet maar de ze bestanddeclen zijn geheel onver teerbaar. Verder is aanwezig 20.7 pek ruw zetmeel, waarvan maar 2.6 pCt verteerbaar is. Men heeft een gering gehalte aan verteerbare cn een zeer hoog gehalte aan onverteerbare stoffen: winst en yerlies bij de voeding heffen elkaar op de zetmoelwaarde van koffiedoppen is nul; koffiedoppen bezitten niet de minste voederwaarde. Wat hier van kotfiodoppen gezegd is, geldt ook voor rijst- en grondnotcn- doppen, Cocaodoppen bezitten nog vrij wat verteerbaar vet en zetmeel. Hun zetmoelwaarde is ongeveer 34, ze heb ben dus nog eenige voedenvanrde. Sprekende over de zoogenaamde mengvoeders, die onder allerlei vroom- de namen de fabrieken verlaten ze! Dr. H.: Togen het koopen van dergelijko mengvoeders kan niet genoeg worden gewaarschuwd. In de eerste plaats worden deze mengsels gewoonlijk veel te duur verkocht; ten tweede kan men geen eisch van zuiverheid er aan stel len. Een groot nadeel aan het gebruik van die mengvoeders verbonden is, dat de kooper zich geen moeite geeft om \sat dieper in het wezen van de veevoeding door te dringen; hij koopt iets wat hij niet kent, wat hij niet bo- oordeelen kan, en gaat alleen af op do resultaten. Of- die resultaten soms niet nog beter zouden zijn geweest, wanneer hij zelf een voedermengsol had samengesteld, d dar vnn geeft hij zich geen rekenschap. Hij koopt om dat eon onder, die slimmer is dan hij het hem aanpraat. EEN MILLIOEN MELKKOEIEN TE WEINIG. In de „Kölnische Volkszeitung" be rekent Dr. Georg Ileim, hoeveel melk koeien Duitseliland te kort komt om in eigen behoefte aan melk, boter en kaas te voorzien. Hij neemt als grond slag de cijfers van in- en uitvoer van die produkten. De uitvoer van boter is van geen beteekenis, gemiddeld jaarlijks niet meer dan 2-400 Dz. (1 Dz is 100 Kilo). De boter invoer was echter in 1913 ruim 524 duizend Dz. De kaosinvoer overtreft den uitvoer met ruim 255 duizend Dz het tekort aan melk en room bedraagt 265 mil- lioen Liter per jaar. Om de verschil lende tekorten zelf te kunnen dekken, zou Duitseliland nog behoeven voor boter 726.900 melkkoeien voor kaas 121.230 melkkoeien voor room en melk 136.600 melkkoeien. Totaal 904,730 melkkoeien. 'Dat loopt naar de ihiilio.en. En wa kunnen hel veilig op een vol millioen steHen want het aantal melkkoeien is de laatste jaren eenigermate terug gegaan. TER OVERWEGING. In „De Boerengids" heeft de boet A. B. Michielsen, burgemeester van Houtrijk en Polanen, het over da „Plichten der Boeren in Oorlogstijd". Het slot van dat artikel nemen wo hier met instemming over De middenstand i6 niet zoo geluk kig als de landbouw. Deze maakt veet al een slechten tijd door, omdat de omzet verminderd is en bijna alle le vensbehoeften lx-langrijk in prijs zijn geslegen. Wat dit laatste boteekont, kan een landbouwer, die meestal ge woon is die artikelen grootendools uit zijn. eigen bedrijf te trekken, moei lijk ten volle beseffen. Nu is het een feit, dat er vele land bouwers zijn, die min of meer belang rijke bedrogen hebben kunnen ter zijde leggen zij weten soms zelf niet wat daar mee aan te vangen, aange zien deze tijd zich tot een gemakkelij ke keuze voor belegging niet zeer eigent. Laat men tocli vooral dat geld goed besteden en niet in buïtenlandscho waarden eteken. zonder dat men do zekerheid heeft, dat dit geld niet to gen even groote rente en even 6olido in hinnenlandeche belangen ware lo plaatsen. BOBKA A N KOND IGI N'G. „Ziekten en Beschadigingen der Tuinbouwgewassen", in 2 dlu., dooi M. v. d. Broek en P. J. Schenk. Uil- gave J. B. Wolters, Groningen. Voor tuinbouwscholen cn cursussen niet alleen, maar ook en vooral voor do praktijk, blijkt dat een uitnemend werkje, met zaakkennis geschreven. Dit kon men verwachten, daar. do heer v. d. Broek drie jaar lang leeraar was aan do tuinbouwwinterschool to Boskoop, en de heer Schenk sinds zes jaar als controleur werkzaam is bij den Phyloputhoiogischen dienst to Wagon in gen. Prof Rilzerna Bos, het hoofd van gjenoemden dienst, die zelf geen lijd kon vinden om een werkjo als dit samen te étellen, beveelt hel in de Inleiding met warmte aan. Ala zulk een deskundige verklaart, dat het boek in een bestaande behoefte op doeltreffende wijze voorziet, mag rnen verdero aanbeveling overbodig ach ten. Dit boek zal ongetwijfeld zijn weg vinden. C. B.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6