1' u r k s c h mnrinevaartuig is. Het vermoeden wordt thans uitgespro ken, dat de e.k. misdaad door een Kulgaurschc onderzeeboot 2al worden ppgaap. Daar de Amerikaansche regeering gelooft. dat alle onrterzeebooten van "den vijand, ook ul voeren zij de Oos- tenrijksclie of de Turksohe vla#?, in Duitsohland vervaardigd zijn en een Duilsche bemanning lial>ben, kan zij zich niet langer verhelen, da: do centrale mogendheden eon loopje ne men met de vertoogen der Ameri kaansche regeering. DE „GEELONG". Een Lloy da-bericht zegt, dat de „Gcelong" zonk, na in aanvaring te zlm -geweest met het EngelscAie ëtoomschin „Bonvilston" in do Mld- Üellandsche Zee. Uit Engeland. DE DLENSTPLIGHT-Q U A ESTIE. Reuter seint uit Londen Uit het rapport omtrent de resul taten vari lord Derbv's rocrnteerings- s'.elsel blijkt, dat C51.160 ongehuwde mannen zich niet lieten inschrijven. liet totaal van de mannen op mili tairen leeftijd bedraagtongel» uw- den 2,179,231, gehuwden 2,832,210. liet totaal van hen. die hun diensten aanboden oiigdliuwden 1,150.000, gehuwden 1,679,203. Afgewezen wer- dan 207.000 orwrehuwden en 221,853 gehuwden. Van de overigen hobbbn 103,000 ongehuwden en 112,431 ge huwden zidh voor onmiddellijke dienstneming laten Inschrijven, SiO.OOO onge-huwden en 1,344,979 ge- Imwden onderscheidenlijk voor de dienstneming volgens hot groepen- stelsel. Het aantal van de ongohuwden. die zich r.iet aanmeldden, bedroeg 1.029.231, van deze behooren 378.071 lot de categorie der voor andere na- tionalo diensten onmisbaren, zoodat or 651.160 ongehuwden overblijven, die beschikbaar zijn, maar zich niet Jiebben aangemeld. Naar aanleiding van de belofte aan de gehuwden, dat zij niet zulten worden opgeroepen» indien een niet te verwaarloozen aan tal ongehuwden in gebreke zou blij ven dienst te nemen, wordt in het rapport gezegd: Het aantal 651.160 is zeker geen te verwaarloozen aantal. Het is dus niet mogelijk gebruik to maken van de diensten der gehuw den indien niet door andore middelen de diensten der ongehuwden zijn vor kregen. In het rapport over zijn stelsel van reeruteonng behandelt Lord Derby in bijzonderheden de verschillende re denen, die verhinderd, hebbeu, dat het volledig succes had, speciaal het sys teem om sommige beroepen voor spe ciale le verklaren, zoodat de arbei ders, die er in werkzaam waren, niet voor recruteering in Aanmerking kon den komen. Derby eindigt ala volgt„Do wer ving heeft duidelijk uitgewezen, dat het geen gebrek aan moed is, dat de mannen weerhoudt en evenmin is er ook maar de geringste aanduiding, dat het land als een gehoed niet even vastbesloten is den eersten minister Ie steunen bij het houden van de bo- lufte, die hij op*9 November 1914 in Guildhall heeft pedaan, ale liet dit was toen die belofte werd afgelegd. Er is integendeel afdoende gebleken dat het volk den oorlog wenscht door gezet-te zien tot ean gelukkig einde." DE ARBEIDERS EN DE DIENST PLICHT. We lezen in 't Alg. Handelsblad James Winslone. de voorzitter van de „South Waloa Miners' Federation" verklaarde in een vergadering to Pon. tvpool, dai het dagelijksch bestuur van de „South Wales Miners' met al- gomeene stemmen bet besluit heeft genomen, om tegen dienstplicht te protestceren. „Ik woet, wat ik zag," zeide hij „In dien de politici hier te lande niet op passen, zal do arbeid in het gelioole koleripebiod in Zuid Wales neerge legd worden, zondat er ceen steenkool zai zijn voor ile Engelsche marine Ook de mijnwerkers" van de Iïhonddavallei hebben zich in een vergadering te Porth in goli,'k<m geest uitgelaten. OPROEP VAN RBCRÜTEN. Reuter meldt, dat nog vier groepen vari recruten, die zich naar aanlei ding van de werving volgens het stel sel van Lord Derby hebben aangege ven. onder de wapens zijn geroepen, n.l. de ongehuwdo mannen van 23 tot 26 jaar. IIET KABINET. Reuter seint uit Londen In het Lagerhuis deelde de heer Asquith mede dat sir John Simon ont slag heeft genomen. De aanwezigheid van minister Mc Kenna op de tegeeringsbank schijnt een aanwijzing, dat geen an dere ministers zullen aftreden. MILITAIRE TREIN ONTSPOORD. Zondagnacht is tussohen Leeds en Newcastle een trein gederailleerd, waarin 500 soldaten «vervoerd werden; twee waggons liepen u.it de rails en een werd omver geworpen. - Gean enkele passagier werd ge dood, twaalf werden meer of minder zwaar gewond. Uit Zwitserland. TWEE FRANSCaiE AYTATEURS ONTVLUCHT, De vorige week Maandug nu pos mochten de bludeu melding van liet geval maken zijn twee te Zürich geïnterneerde Fransche avialeurs ontvlucht en dat wel met medewer king van een Zvvitsersoh soldaat, die als bewaker op een wandeling was meegegaan. Por auto zijn zij te Oucly aangekomen, van waar «ij per motor boot verder zijn gegaan. De Zwitsersche soldaat, die met ben verdwenen is. woonde voor de mobilisatie te Parijs. Uit Rusland, DE OJJLTU'E TE PETERSBURG. 41 et Y\ oilt-bureau seint ui# Kopen hagen De „Rjetsj" bericht ,.Te Peter»- burg neemt de schaarodlile voortdu rend toe. Er is gebrek aan vlecsch en tarwemeel. Dc boterprij3 ia In den laatste» tijd buitengewoon gestegen. De vee-invoer is (belangrijk vermin derd. In plaats Van de 1000 stuks dagelijks bedraagt de toevoer slechts KOO. De ministerraad besloot nog 185 millioen Rbl. beschikbaar te stellen voor de ondersteuning van de gezin nen van degenen, die onder de wa- ipens zijn. In bet geheel zijn thans 1334 millioen toegestaan." Allerlei. TREINONGELUK. Aan „Kz. Est" wordt uit Athene be richt: Bij het slaldon Salamis aan de lijn Salojiiki—Dedeagatsch zijn twee En gel sche militaire treinen op elkaar gelogpen. Een groot aantal soldaten vonden daarbij den dood; negen wa gens werden geheel en al verbrijzeld. Te Saloniki is men van meening dat- de botsing uan een aanslag moest worden toegeschreven. INGEZONDEN M EDE DEE LIN GEN 30 Cts. per regel- ninaenland Ford's expeditie, We lazen in de „N. R. Ct." Naar wij ui ..Politiken" van Zon dag lozen, zou de vredesexpeditie van Ford vanavond met ihct stoom schip ,,A. P. llernstorff" rechtstreeks nnar Rotterdam vertrekken. Als het schip ten minste tenen dien tijd in orde is. Het kan 166 passagiers ver voeren. De reis zal denkelijk 244 dag duren. Het sahïp zou dan Vrijdag ochtend bier kunnen zijn, als er geen oponthoud wegens mist is. Een aantal leden van de expeditie durven de reis door het Zuideflijk deel der Noordzee niet aan en keercr. eerstdaags met de „llellig Olav" naar Amerika terug. Gelijk men weet, konden er geen passen door Duitsch land verkregen worden. Voor het oeval de Engelsche regee ring verlof geeft voor een bccoek aan Engeland, zul do .Bernstorff" in Rotterdam blijven liggen, om het gezolsahap naar den overkant te brengen. Anders keert het naar Ko penhagen terug. De ontvangst, te Kopenhagen is erg meegevallen. Ook het verbód van vergaderen en sproken is blijkbaar met zoo streng geweest, als het w erd voorgesteld, w ant Zaterdagavond is er een samenkomst in de oude glypto theek geweest, waai de leden der ex peditie met een honderdtal Dcenschc viedesvrlendcn samen waren en ver- sohilleude toespraken zijn gehouden. Zondagmiddag zou de Anierikaan- sche gezant de expeditie ontvangen. En er zijn nog nicer recepties. Lindhagon, de burgemeester van Stockholm, is ook een paar dagen met het gezelschap in Kopenhagen geweest Een verslaggever van „Poli tiken" vroeg ham of bij daoht, dat de expeditie iets zou uitrichten. Er moet. zei hij. met het vredes werk een begin worden gciuaaki. Zoolang iedereen mot de hanlion in den schoot blijft zitten, krijgt men de volken niet mee. En hot is er niet minder om te doen invloed op de ver bijsterde meerdenheid in de landen te oefenen, .dan op Koningen en diplo maten. Dat de mensolien <un de expo- ditie lachen, doet er weinig toe. Wat zingt de Duitacher <Erst bolacht man 's, So veracht man 's. So betracht man 's, Und so macht man 's. Lindhagen vertelde ook nog, dat de expeditie, voor ze Stockholm verliet, hem 40.000 kronen voor de armen had geschonken. Mevrouw Ramondt-Hirschman, die de onl/vangst van hot Ford-gezelschap te 's-Gravenhago helpt voorbereiden, deelt mede. den volgenden brief te bobben ontvangen „In veihund met de verkeerde op vattingen. welke do ronde deden om trent de oorzaak, waarom de heer Ford zijn gezelschap te Christiania verliet, acht ik het mijn plicht, de volgende verklaring te govern ten aanzien van zijn overhaast vertrek. „Het is bekend, dat hij de laatste dagen to Christiania te bed door bracht ten gevolge van algemeene zwakte, als resultaat van overmati ge» arbeid en zcuuwinspauning. Reeds vóór hij Amerika verliet, had den zijn vrienden daanvoor govreesd en hem geraden zijn vertrek uit te stellen en eerst naar Den Iiaag te gaan. wanneer het plan .lot een ver der stadium was uitgewerkt „Enkele daxon voor de boot Ame rika verliet, was hij teruggekeerd you een lange en vermoeiende zaken reis. naar California, Washington en andere plaatsen, waarbij hij, bdhatvo voor zijn zaken, met inspanning van al zijn klachten werkte voor do ver spreiding v'iui de y redes-idee en de voorbereiding aan den vredestooht 'Dit alles moest ham reeds ongeschikt niuken voor de physieke vermoeienis sen van zijn reis naar Europa. Gedre ven door oprechte belangstelling en ernstig streven om iets goeds tot stand te brengen, besloot hij evenwel van het begin af aun den tocht "moe te maken. „Het gevolg daarvan was. dat zijn krachten hom begaven en dr. Frirnan Koren van het Roode-Kruis-hospitaal ti Christiania hum moest bevelen, onmiddellijk rust ,te nomen en zich van zijn gezelschap te scheiden, ten einde met niets ineer te worden lastig gevallen. Zelfs uitende dr. Koran, dat het 't beste was. dat de heer Ford naar huis terug getransporteerd werd op hat stoomschip „Beigenafgord", ook omdat zijn vrousv niet bij heiu was. Dit Is gebeurd, zooala we later vernamen. Op hot oogenblik zfal de heer Ford hoogstwaarschijnlijk hl Amerika terug zijn. „Dr. Koren verzekerde ons echter, dat er volstrekt geem organische stoornissen ie oonstateeren waren, dat oververmoeieuis, gepaard met influenza, «an booid opgedaan, de eenbje redenen waren voor zijn on gesteldheid en dat een korte tijd van rust tehuis hem in staat zal stellen terug te keeren naar Den Haag. naar wli hopen vergezeld van mevr. Ford. „Voor hij vertrok verklaarde hij nogmaals, absoluut vertrouwen te hetbben in zijn gezelschap en sprak den ernstlgen wensoh uit. dat allen zouden voortgaan met liet werk, dat nader kon voeren tot het resultaat, dat hem zoo na aan bet hart ligt :het tot stand komen van een wereld vrede. Later heeft hij dit nog beves tigd door een telegram aan ons gezel schap op Kerstavond. „Natuurlijk wijdde hij zijn aan dacht aan de administratie zijner zaken en machtigde mij te verklaren, dat de volgeaule personen ham zullen vertegenwoordigen en de leiding der expeditie zullen nemen, in verband met de te volgen gedragslijn en doj zakelijke onderdeelen van het werk dr. C. F. Aked, uit San Francisco; mevr. Mary Fells, uit Philadelphia dr. Frederick Holt, uit Detroit B. W. Huebsoh, uit New-York dr. Jen- kin Lloyd .Tones, uit Chicago rechter Ben Lindsey. uit Denver, en mevr. Lola Maverick Lloyd, uit Winetka, Illinoisterwijl mevr. Rosika Schwimnier al3 raadgeefster en de heer Louis P. Lochner als algemeen secretaris zullen fungeeren. (sv. g.) Ga3ton Plnntiff, persoonlijk vertegen woordiger." In aansluiting met het bovenstaan de kan nog modegedceld worden, dat het gezelschap, zooals telegrafisch gemeld werd, per boot Kopenhagen zal verlaten op 5 Januari, voor zoo ver er plaats is, an 7 of 8 dozer in Den Haag verwacht kan worden, waar zich een comité gevormd heeft Ler voorbereiding van de ontvangst. Op 10 en 11 dezer zullen openbare vergaderingen gehouden worden iu de Dierenluinzaal, waarop verschil lende sprekers van hel gezelschap het woord zullen voeren. 'Aon de „FrankL Zeit." wordt uit Kopenhagen bericht Door de tegemoetkomende houding van de Duitsche regfeerin.tr mag de vredes-expcditie Van Ford dooi Duitschland naar 's-Gravenhage rei zen. De leden mogen echter hun extra-trein in Duitschland niet verla ten en geen geschreven papieren, drukwerken of fotografie-toestellen bij zich höbben. Zij krijgen passen van het Duitsche consulaat-generaal te Kopenhagen. Vrijdag vertrokken zij van Kopen hagen. De meeste deelnemers keeren op 12 Januari met bat stoomschip „Rotter dam" van de Holland—Amerika Lijn naar New-York terug. Alleen de vredes-delegalie blijft in Den Haag. TYVEEDE KAMER. BESTRIJDING VAN HET MOND EN KLAUWZEER. Hot lid van de Tweede Ivomer de beer Duymaer van Twist heeft d. t 29 December de volgende vraag inge zonden. Is liet juist, dat de minister •van landbouw, nijverheid en handel van den 23sten December j.L, toen de Kamer zich in meerderheid verklaar de tegen het door deu minister toege paste systeem van bestrijden van hot mond- en klauwzeer, voorgaat dit systeem toe te passen? De minister van landbouw, nijver heid en handei heeft daarop d.d. 31 December het volgende antwoord in gezonden: Het antwoord op de vraag zoude kunnien luiden: ,,ja, dat is juist". De minister stelt er echter prijs op te verklaren, dat hij om de redenen, ontvouwd in de memorie van toelich ting van het wetsontwerp tot verhoo- -ging en wijziging van het tiende hoofdstuk der staats be grooting voor het dienstjaar 1916 (kosten van de maatregelen ter bestrijding van mond- en klauwzeer) zich niet ver antwoord acht, onverwijld de wijze van bestrijding geheel te verauderen. Elke wijziging van gedragslijn zal tot noodzakelijk gevolg hebben, dal de veehoudere een veel grooier aan deel in de bestrijding voor hun reke ning moeten nomen, dan tot nog toe hol geval was, en daarom zal hun oen een termijn van voorbereiding moe ten worden gegeven. Het Nederlandsch Landbouw-Co mité werd den 24sten December duor den ininister uitgenoodigd de noodige stappen daartoe te doen. Intussclion is de algemeene mach tiging aan do districteveeartsen om tot afmaking van ziek en verdacht vee te adviseeren, ingetrokken. Thans wondt in eik bijzonder geval, waarin door hen deze maatregel noodig ge acht wordt, een mot redenen omkleed voorstel daartoe ingediend, waarop door den minister wordt heslist. Op de overweging, dat een behoorlijke isolatie niet mogelijk was, werd de machtiging om het afmaken van vee te adviseeren, tot op heden steeds verleend. In éen geval, waar het een groote boerderij betrof, word op een verzoek van den burgemeester om isolatie in plaats van afmaking toe te passen, de volgende machtiging verleend: „Kunt gij gedurende vier weken of zoolang de districtsveearts dat noodig acht, de hoeve met voldoend betrouwbaar personeel zood&mg afsluiten, dat noch mensch noch dier, incluis houd, kat of pluimv ee, noch eanig voorwerp de hoeve verlaat: zoo niet, geef dan gevolg aan advies districtsveearts". Waarop 't volgende bericht kwam: Referten uw telegram gisteren avond heb ik besloten tot afmaking vee. De Burgemeester De miniater meent In dezen te bob hen gehandeld in den geest van 'de voorstellers der motie, die toch, zoo als bij de gevoerde discussie duide lijk in het licht werd gesteld, aller minst bedoelden de bestrijding van het mond- en klauwzeer te laten rus ten. Van deze gelegenheid maakte dc minister gebruik er nogmaals mot nadruk op te wijzen, dat de 9land van liet mond- en klauwzeer in ons land zoowel als ovor onze grenzen geen aanleiding kan yjn, thans plot seling een ernstige bestrijding van het mond- en klauwzeer te staken. DE HOOFDPRIJS UITBETAALD. Men schrijft aan de ..Telegraaf" Van de het vorig jaar Op 11 Sep tember gehouden Alkmaarscha Paar- denverloting viel de hoofdprijs op een door den heer P. Vriend te West- zaan gekocht nummer, wolk nummer diens vrouw bir de schoonmaak (de verloting was door de mobilisatie een jaar uitgesteld! met ccnige andere papiererrhad verbrand. Het bestuur besloot, na hierovcfe den Raad van Toezicht te hebben ge hoord. om het geld voorloop!#? vast te zetten. Nu zich evenwel, na herhaalde op roeping. geen andero houder van het bewuste nummer kwam aanmelden, is thans het bedrag, na aftrek van alle kosten, zijnde f 1582,25, aan den heer Vriend uitbetaald. De vernieti ging van het bewuste nummer had dus voor hem een niet te ernstig ge volg. STAKING GARNALENPELLERS. Te Stellendam is eon staking uitge broken onder de garnaleupellers. Ze eisclien 23 cents per Kilo terwijl nu betaald wordt 20 cts. per Kik». De staking omvat 40 6 50 man. MIJNEN. Zooals ia gemeld hebben drie heo- ren uit Schiedlam concessie aange vraagd tot het ontginnen van zoutla gen in de gemeenten Haaksbergen en Lonneker. Dat feit hoeft Zondag te Schiedam tot cenige consternatie aan leiding gegeven. De Sch. ft. meldt daaromtrent De wvit van 21 April 1S10, waaron der de ontgilnning van zoutmijnen valt, bevat o. m. de bepaling, dat een desbetreffende kennisgeving ook moet worden voorgelezen aan do burgerij, bij 't verlaten van de ker- ken. Dientengevolge slond Zondag voor 9 kerken te Schiedam een agent van politie, die, toen de kerkgangers het kerkgebouw verlieten, op straat dio kennisgeving ging voorlezen. Dit verwekte eemigo consternatie. Een kennisgeving voorgelezen voor do kerken! en dan nog over mijnenI... Ja, de menschen wisten het wol, we zouden wel niet van den oorlog vrij blijven! En nu in eens al die mij nen slellig waren dio door de ge heels Maas gelegd! Wat zou het land nu to wachten hebben'? Gelukkig werden de angstigen spoedig gerust gesteld. DUITSCHE HANDEL MET NEDER LAND. In 't Alg. Handelsblad lezen wo In den brief van onzen Beriijn- schcn correspondent, (overgenomen in ons nummer van Dinsdag red. H. D.) wordt de 6taf gebroken voor de wijze waarop sommige Holland- sche firma's met Duitschland zaken doen. Het verwijt is niet geheel onver diend. Inderdaad 6chijnt er inel de leveranties naar Duitschland wel eens geknoeid te zijn Maar aan wie de schuld? De Berlijnscho corresjiondent merk te in zijn brief reeds op „De bekende, goed gesitueerde fir ma's zijn natuurlijk eten betrouwbaar gebleven. Doch in ons land hebben zich, evenals in Duitschland, plotse ling nieuwe firma's gevestigd. Hij,! die vroeger in lompen deed. handelt sedert een jaar in cacao. Dia vóór den oorlog zich het vuur uit de sloffen liep om steenkool te yerkoopen, is nu eugros handelaar in varkens. Eu de- zo nieuwelingen zijn het, die in den goeden Hollandschcn naam de kiad. brengen, waaronder allen te lijden zullen hebben in ons land, ook do so lide firma'6." Wij geloovcn niet, dat de nuam van den Nederlandschen handel in het algemeen door dit oorlogsgedoe sciiade zou lijden. In deskundige kringeu is men maar ai te zeer bekend met de oorzaak van ai dnt geknoei. lloe komt liet, dat al deze plotsee .ling uit don grond gestampte firma'A kans hebben om zaken te doon? Waaro mbogoven do Duitsche koop- lieden, die in Holland zaken willen doen zich nicl naar de bekende, goed gesitueerde firma's, op wier solidi teit zij staat kunnen maken? Wij zullen het antwoord geven. Dat komt. doordat voel van die Duit sche opkoopers zelf niet deugen. Zij moeten trachten onze landgenootcn over te haLou tot ontduiken van de uitvoerverboden of rechtstreeks tot smokkelen. Veelal vordert de opkoo- per nog een extra „provisie" voor zich cu dan meent de verkooper, dat er voor hem ook wal iets extra's aan mag zitten. De zaken worden xuet afgedaan aan do beurs of op de groo te kantoren, doch iu nachtkroegen, cabarets o. 4, waar zachte vrouwen handen do edele koopers en onbaat zuchtige verkooper» soms tot elkaar breiigen._ Qui se ressemble, s'asseinble. Wanneer uit Duitschland obscure individuen komen om te trachten No- derlandsche burgers over te halen tot allerlei ongerechtigheden, moeten zij niet verwonderd zijn, als de bedrieger somtijds bedrogen uitkomt. Wij nemen het voorbeeld dat de Berlijnsche correspondent aanhaalde uit de Duitsciie „Kolonialwjaren-Zei- tung". „Éen Duitsche firma had van een nieuw gevestigd huis oeu groote j>ar- tij vet gekocht om er margarine van te maken, onder voorwaarde „con tant tegen overgave van het cognos sement bij een bank in Nederland. De kooper wist blijkbaar niet. dat het uitvoeren van planten vet reeds ver boden waa, anders zou hij deze traiis- aotia niet afgesloten hebben. „Het was do Nederkmdscho firma gelukt, niettegenstaande het ifitvoer verbod de partij vet in eon stoomboot te laden en het cognossement te krfj- gon. En hierop haar gold aan de bank Maar het vet kwam natuurlijk niet over de grenzen. De Nederiand- sche firma nu weigerde het gold te rug te betalen. „Zij wil," aldus de „Kiolonialwaren-Zeitung", nadat zij zoo gelukkig geopereerd heeft in plon- tenvet, niets meer van dit artikel we ten en verkoopt thans andere goede ren. De kooper wachtte langen lijd op zijn vet. vóór hij merkta, dat hij bedrogen was." Deze zaak zit eenigezlns anders dan hier wordt voorgesteld. Men begrijpt, dat de Duitsche koo per heèl goed wist, dal de uitvoer van planten vet verboden was. Zich te dien aanzien op onwetendheid te beroepon is belachelijk. Maar wat gebeurde? Toen de uitvoer van plantenvet word verboden, trachtte men betrek kelijk groote partijen een klourseltjo to geven en zoo als „margarine" over de grenzen te voeren. Dat mislukte do rijksambtenaren waren op hun hoede. Dat nu de llollandsche firma's, die aan deze practijkoii haaf medewen king verleenden, niet al te hoog etaan aangeschreven, nemen wij aan. Maar dat zij welgerdoh het flnancieele ri sico van de aanhouding te looperu, ia toch ook weer volkomen begrijpelijk. Het beste zou echter zijn als der gelijke zaken in het geheel niet go daan werden. Wij hebben er niets te gen dat de Duitse hers hier ter roarkl komen. Maar dat zij Nederlanders overhalen tot het ontduiken van'uit voerverboden. tot smokkelen, tot mis leiding van Nedeidandiscke ambtena ren, tot het oproepen vair alle kwade geesten, daartegen moeten wij pro test eeren. Maar dat de bedrieger nu nog den euvelen moed heeft zich te beklagen, dat hij werd bedrogen, is slechts ver makelijk. Als de (Duitschera eerlijke zaken willen doen, dan zijn er in Holland nog voldoende eerlijke firma's. Want de oude, solide, Nederland- sche handel staat boven al het gele- gonheïdsseknoei van dezen tijd- Dit slechts willen vrij vastnagelen. HUWELIJK IN INTERNEERING. Te Ti el heofVlo iBelgische consul voor Gelderland, mr. J J. Tila.nua, hel huwelijk voltrokken tusschen eon Belgisch geïnterneerde te Harderwijk en een Belgische vluchtelinge. De consul, die de jonggehuwden treffend toesprak, wees op de buitengewone, treurige omstandigheden, waaronder het huwelijk (het eenste in zijn res sort) gesloten word, de hoop uitspre kende op betere tijden voor het jonge paar, dat zijn nationaliteit getrouw wilde blijven zoo meldt .het Utr. Dogblad. ONGEREGELDHEDEN IN EEN KAMP. De Minister van Oorlog zal zoo meldt 't ilbld. binnenkort gevolg goven aan ziju toezegging aan de Tweede Kamer, gedaan in een Nota naar aanleiding van het varslag over -de thans aangenomen Oorlogsbegroo- tiiig, om betreffende de resultaten van liet onderzoek omtrent ongeregeldhe den, welk© In een kamp in de Be tuwe hebben plaats gevonden, nader aan de Kamer een nota toe te zen den. Bedoelde nota is reeds in bewer king. NEDERLANDERS GEVANGEN GENOMEN. Da heer en A. Boos, meub elfabri kont, en A. Bijdcboek, ingenieur, bel den uit Vlaardingen, die zich naar Duitschland hadden begeven, zijn daar gevangen genomen. (N. v. cL D.) ONGELUKKEN. Op het Frederiksplein to Amster dam is Dinsdagmiddag een 11-jarig knaapje door een vrachtauto overre den. Het ventje was daar met ka meraadjes aan het spelen en stormde onverwacht den rijweg op, juist toen de langzaam rijdende auto passeerde. Ernstig gewond werd de knaap opge nomen en per ziekenauto naar liet Binnengasthuis vervoerd. Burgerlijke Stand SCHOTEN. BEVALLEN J. M. van der Leden, gdb. Van Eg- mond. x. J- v. d. Putten, geb. Peysz, z. R. de Jong, «eb, Cohen ide Solla, d. II. van OiVlen, geb. Vermeulen, e. L. van Leeuwen, «eb. Hulst. z. M. C. Poen. geb. Van Emmerik, z. A. M. Castricum, geb. Van Bakel. d- A. Lokerse, gei». Klaver, d. OVERLEDEN A. E. van Puïvoldc. v., 7 mnd. LevcnL kind van A. M. Cats, geboren Janse. De Wit. geb. Brusdhke, 52 j. Koloniën GEVECHT MET EEN KONINGS TIJGER. De oude Maimer Radja Begampo was met een kind, een zijner klein kinderen, op weg vau Moeara-Laliouh naar Soengai Aboe iu hot district Ala- hau Pandjang. verrolt de ,Sum. Bo de". Do kleine droog een pak, waarin conig eten en een uialeisch dolkmes. Toen de avond was gevallen, waren bcidien gekomen tot ,in de riinba (woes tenij) LoJo, waar liet zeer eenzaam is. Omdat de oude daar geen kennissen had, waar hij zoude kuiuien over nachten. besloot hij den tocht voort te zetten. Bij OJn kromming van den weg go- komen. waar aan den oenen kant bamboestoelen staan en atui de an dere zijde van don weg eonige rijst velden zijn aangelegd, zagen de bei de reizigers1"(eensklaps >oeii grooten koningstijger uit de bamboestoelen to voorschijn treden, die dadelijk zijn sprong nam op Radja Begampo, die als oud vechtersbaas echter liet iwif- dior geschikt wist te ontwijken. In het nu volgeuiSs gevecht vluchtte zijn kleinkind naar een op mi) meter af stand gelegen inlandsche woning, oin huip te halen. Do bewoners waren echter te bang om mede te guan. Twee-, driemaal herhaalde de tij ger intusschen zijn sprong en telkens wist de oude man behendig te entwij- gen. Toen het monster hem naderde, •sprong hij op den rug van het dier en hield zich daar uls op een paard ge zeten krampachtig vast. De tijger wentelde zich vervolgens, om zijn prooi van zich af te schudden, over don grond en daarbij kwamen beide in de nutte sawali terecht. Daar kreeg Radja Begampo oen knuppel to pakken en daarmede sloeg hij verwoed op den kop van zijn bela ger, totdat het heest onthutst retireer- de en in het woud verdweeu. Nat van hot bad in de sawali kwam Radja Begampo bij ovengenoemde woning bij zijn kleinkind, nam uit het b". zijn dolkmes en begaf zich aldus ge wapend weder op zoek naar den tij ger dien hij eohtor niet heeft gevon den. Gewond non een bovenbeen on aan een hand ging de oude nu terug naar die woning, reinigde en verbond, zijne wonden en bleef met zijn klean- kiud daar verder den nacht doorbren gen, 's Morgeus vond -men op de plaat» van liet gevecht vier nagels, welko d.a dappere Radja Begampo uit de klau wen van den woud koning geslagen had. Inlanders brachten den gewonde en zijn kleinkind eerst naar Lolo en van daar naar Soengai Aboe. Men meldt ons nog, dat Radja Be gampo vi-oeger reeds zonder vuurwa- jien een tijger heeft gedood, toen hll in liet bosch bij Soengai Aboe aan hei vrrzaineJen van getah pertja wsa eoa toen ook door zulk een gevaarlijk roofdier aangevallen werd. Letteren ea Kunst DE GESTOLEN(?) VREDE. Het Parijsclie dagblad „Le Jour nal" komt met liet opzienbarende nieuwtje dat de groote plafondschil dering De Vrede, door Albert Besnord vervaardigd en l>e6temd voor het Vre despaleis in Den Haag, te New-York zou gestolen zijn. Met liet oog op da tijdsomstandigheden had men hel raadzaam geoordeeld dit werk voor- loopig aan zijn bestemming te ont houden de schilder besloot -daarop, in overleg met liet Fransche gouver nement, het in Amerika te exposee- ren, voor 't eerst op een den 2den Ja nuari in Now-York te openen ten toonstelling. Het was verzekerd v oor ongeveer 50.000 gulden. Op 15 Decem ber bevond het zich nog te New-York, daarna verdween liet op onverklaar bare wijze zoo vertelt *t Alg. Han delsblad. ANNA FUCHS. Te Amsterdam is op 72-jaii«en leeftijd overleden mejuffrouw Anna Fueha, lans verbonden seweest aan de Koninklijke Vereeuiging „Het Ne- derlandsch Tooneel". Op 20 Maart 1914 heeft zij Uaar haar «ouden jubileum gevierd nis ■Br es je in „Sarah Burgerhart". Stadsnieuws KONINKLIJK NATIONAAL STEUN- COMITó 1914. Zeventigste lijst van ingekomen bijdragen van 12 tot 19 Dec. 1915 R.-K. ouderwijzers iu hot Bi&dcm Haarlem 138-— Pers. der Keruiemer Eiectr. Mij. 1116.45. Totaal omvan gen bijdragen en toezeggingen i 8.437.510.05. VERZEN VAN RENé DE CLERCQ. De dichter zelf zegde zijn verzen. Od het podium v an de zaal van „Zang en Vriendschap", die voor driekwart gevuld was, stond hii, en declameerde gedicht na «edioht. tal van die luchtige Vlaamsche dingskee, die fladderend kweel an van hot Beigenland, waar dc urine bevolking op den akker ploetert, of, als het land zelf geen werk heeft, naar andere streken trekt, op hoo.p van meer ver diensten. Wel is De Clcrcq izoon van hot VlamiuKer-vdlk en nergens zoozeer als in die gedichten van zijn eersto periode, toen August Ver- meylen nog niet de eixinerkiug ma ken kon. „dat het met De Clercq oen anderen kant uitging", komt tot uiting de weergeving van wat in den sdhrijver geworden zoon van den go- ringen vlasboer omging, toen hij niet ineer iai vaders lijnbaan het wiel draaide, maar bespiegelde. Bespiegeldewat de landman wel '>«j ongeveer zal zoggen en den ken wanneer hij ziju jongen 's avonds iris moeder met do buurvrouwtjes aan .de deur staat te praten, en eeo enkele vleermuis over de huizen strijkt, op zijn knie laat paardje rij den en in verbeelding den jongen ruiter het dorp laat doorrijden, op het paard gezeten, dat stapt, galop peert, draalt, al aiaar de kleine baas het wiL En overdag, in nu al weer vrii lung geleden tijd, zag De Clercq zijn lands lieden aan den arbeid. Karet van de Woesteyne had reeds liedjes aange kondigd voor verschillende bedrij ven. maar 'De Clercq was hem vóór. Ilij zong van zichzelf lk kreeg van mijn oudere van ieder oeu part. van vader de sChoudors, vuri moeder het hart. Hij was van buiten en verlang de niets anders don een boer te ziju. Vanzelf was zijn cerate gedicht op een bedrijf geboren en allengs kwa men cr ineer. „Vaders Lijnbaan" werd gozongen en „'t Mismaakte Mielke". dut zoo vlijtig het wiel draaide. „Mielke. Mielke, Mielke, draai maar aan uw wielketot de Groote Baas u huurt Den arbeid, de vlijt in Vlaandoren bewonderde de dichter, wat wel spreekt uit Diet prachtig voorgedra gen Lied van den arbeid. „Kroon nu met ijzer den arbeid keizer" roept hii den stedeling en dorpeling toe, die tiet Vlaanderland deden bloeien door hun arbeid, in huis en op den akker. En thans in 1916 De Clercq is veranderd. Ziiri zon nige jaren zijn achter deu rug en zijn gedichten bewaart liij als "heiligo reliquièn uit gezegende -Widen. Hii is dichter, maar en misschien wel hot meest ook Vlaming. En met al het vuur. waarmee hij een onrecht-

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6