Zij ontwikkelen een aanzienlijke snelheid. zoodat zij snel een aanzien- Like troepenmacht o( munitiev^ir- rnad o» olk ftewenscht punt van het front kunnen brengen. Een Engelschman over de Duttschors. Dr. Ella Scarlett Synge schrijft In de Nation: Juist over Berlijn uit Servié (te Lon don» teruggekeerd heb ik één groeten wonsch, nl om aan mijn land voor te leggen wat ik met eigon oogen heb gezien ©n do waarheid die ik zélf heb ervaren. Na den Zuid-Afrikaanschen oorlog hen ik tien jaar dokter in Canada go weesL Toen nu in het tweede jaar van den tegenwoordigen oorlog uit Servië de roepstem kwam om dokters, was ik eon van hen die er aan gehoor gaven. De Servische regeering plaat ste mij als officier van gezondheid voor Batotsjini en omstreken, waar ik mij bevond ten tijd© van den Duit- schen inval in October. Ik was bij mijn gewonden, toen het Duitsche la ger Noord-Servië introk en zag den li celen veldtocht. „Tegen al mijn verwachtingen, was hot godrag vau het Duitsche leger in elk opzicht voortreffelijk. De mannen gingen geen bewoond huis binnen zonaar verlof van den eigenaar, ze namen niets zonder betaling of een vorderbrief. Nooit heb ik een Duilsch soldaat vergeefs om de helft van zijn brood voor een gewonden Servischen soldaat gevraagd. Gewoonlijk word 't mij gelieel gegeven. Ik sneed er dan co» stuk af en gaf do rest terug. „Nadat ik eenige weken met de Roode-Kruisdokters was geweest en bogon in te zien, welken verkeerden indruk zo allen in Engeland van onze ijondem hebben, besloot ik verlof te vragen naar Duitschland te gaan en zelf te zien, of er even verkeerde denkbeelden bestonden over de behan deling van Engelschen tn de krijgs gevangenkampen. Dat verlof word mij verleend en ik ging naar Berlijn, waar ik veertien dagen wachtte op de beslissing van het departement van oorlog. Ik kroeg toen eon lange lijst van kauipen waaruit ik kon kiezen en mocht met een ambtenaar er heen gaan oru ze te bezichtigen en er ver slag over te doen. ,.In dezen korten brief kan ik al leen zeggen, dat ik gerechtvaart!); was in mijn geloof, dat het met onze ruenschen goed ging. Zooals een flin ke Canndeesch© sergeant te Giessen mij zeidc i.ik had zijn regiment een jaar geleden Vancouver uit zien trek ken): Ais iemand zich goed gedraagt, hoeft hij over niets te klagen". „Tot mijn verdriet ben ik verplicht te erkennen, dat de volken nu? niet tot den vrede geneigd zijn, en te' mijn snijt moet ik, als de uilkomst van mijn waarnemingen, vaststellen, (int Duitschland's hulpbronnen met wat er voor het oogenblik van wordt gevergd nog verre van de uitputting nabij zijn. Er is ook geen gebrek aan voedsel in het land, men raag zelfs zeggen: niet aan lekkernijen. .liet doel van dezen brief is niet om con voorbarigen vrede aan te prij zen, want die zou op den duur erger zi.in dan oorlog, maar te pleiten voor i-.ri billijke behandeling van onzen vijand. Laat de waarheid en niets dan do waarheid bekend worden. Vechten wij, zoo wij moeten vochten, maar niet met leugens. „Niemand heeft in vredestijd meer eerbied voor de Eugelacho pers dan ik. Het i6 de grootsle macht in den lande. Laat ik nu dan een beroep doen op dien \ermogenden invloed ten goe de of ten kwade, naar gelang l»lj al dan niet door wijsheid wordt geleid, om eerlijk te zijn. Laat dezelfde geest erbij heorsthen als dien wij in onze gruote kostscholen hebben: „Win, als gij kunt, maar alleen door eerlijk spel'." Aldus de brief. Wij vinden het bil lijk dr. Scarlett Svnge's brief te plaat sen", zegt de Nation, „als gevende ecu andere voorstelling van de behande ling van Engelsche krijgsgevangenen dan die andere getuigen hebben gege- Tor Zoo. iMN TÜRKSCHE DUIKBOOT VER NIELD. 't Telegraafagentschap meldt uit Petersburg Van bevoegde zijde wordt meege- rbv-W. dut krijgsgevangionen van 't in den grond geboorde schip Car men aan de Russen belangrijke in lichtingen verstrekten over het doel van de uitzending einde December uiii twoe Turksche kanonneerbooten tut KonstantimopeL Do twee booten luidden n.l. bevel gekregon een nabij de kust gezonken Turksche duikboot te hchten. Zij konden echter het boyel niet op volgen. omdat zij, zooals men weet, door Russisohe torpedoboaten. onder bevel van prins Troobetskoi in den grond werden geboord. Op grond van de ontvangen inlichtingen begaven Russische torpedoboolon, die op zee kruisten, zich op 10 Januari naar het punt waar de duikboot zou zijn ge zonken. Inderdaad werd het vaartuig ontdekt bij de ruending van de Me ien de artillerie vernielde de boot geheel. Op denzelfden dag boorden dezelf de loipe do boo teil twee Turksche zeil schepen beladen met steenkool in den grond. Vijf mau van de equipage de zer vaartuigen werden krijgsgevan gen gemaakt. DE FRAN3CHE ONDERZEEËRS. Een marineofficier schrijft in de „Echo de Paris": „Wat doen onze onderzeeërs? Volgens de officieele be richten van den minister van marine, zijn eenige verloren gegaan in de Dardanellen, voor l'ola of Cattaro. Du vorige maand zijn er twee do „l-Tesuel" en „Monge", in de Adriati- eche Zeo vernield, lutusschan wordt ons niet meegedeeld, welke resultaten bereikt zijn. De Oostenrijksche of Duit sche schepen, welke aan de duikboo- ten een prooi kunnen worden, vindt men niet in den Oceaan of de Middel- lundsche Zee. Maar er zijn nog twee zeeën, waarin de vijandelijke scha i>en blijven varen; do zee van Marma ra en de Oostzee. Iloe is het te verklareu. dat onze onderzeeërs niet met meer succes heb ben deelgenomen aan de tochten, welke nu de Engelsche" duikbootcn ondernamen? zoo vraagt de schrijver. Zie hier de ooi-zaak: Er zijn twee types van onderzeeërs: de defensieve en de offensieve De eerste zijn de Pluviose'8 of de Brumaire's van 400 ton water-verplaatsing aan de opper vlakte én 500 onderdompeld, ou mot twee „Dicser-moloren van 840 P.K., een snelheid gevende van 13 knoop aan do oppervlakte. Deze vaartuigen beschermen onze kusten tegen den vijand en wij hebben er verschillende. Op den dag der ooriocsverklaring tel- <!o de vloollijst er 9). Toch hebben deze booten nóch een actie sfeer nóch de stevigheid otf snelheid, welke noodzakelijk ziijn voor lange kruistochten. Daarvoor zijn noodig, de offensieve. Volle zee-onderzeeër». Deze zijn bij de Engelschen vertegen woordigd door de E klasse en bij de Duitsciiers door het type U-25. Zij hebben een wnterverplaatsing vau minstens 800 ton aam de oppervlakte. Do actie sfeer ia minstejis 2000 mijl en da snelheid 15 20 knoop. Het nieuwste type der Duitechers ia 1200 ton groot, het heeft een smalheid van 20 knoop, met een actie-sfeer van 2.500 mijl- De Engelschen hebben in <1© Oostzee en de zee van Marmora volle zee duik- booien gezonden. Alleen deze kunnen met succes zulke tochten ondernemen. Dergelijke duikbooten mist Frank rijk. Hoe komt liet, dat de Fronsche marine zoo achter is bij de geallieei' don? Hot is- eenvoudig: wij hebben geen sterke motoren vervaardigd. Wij hadden, het is waar, in 1911 twee on derzeeërs besteld, de „Gustave Zédó" en „Néréide' van S00 ton, die theore tisch offensieve onderzeeers zijn. Deze booten zijn nog niet in dienst, ornckit men ze motoren van 2.400 P.K. wilde geven waarvan de bouw feitelijk on uitvoerbaar bleek, tenminste toen men het beproefde. Versclill lende fouten in don motor hebben in Frankrijk den bouw van onderzeeërs vertraagd, zoodat twee proefbooten vier jaar op stapel ble ven. De ingenieurs hebben oen sys teem van motor ingevoerd, dat niet geschikt bleek om aan boord van duilc booten geplaatst to worden. Vandaar bezitten wij, aldus de Fi-ansche zee officier. nog geen volle zee-onderzecër.s die gecombineerd met de Engelschen in do Oostzee of zee vam Mannara kunnen ageeren. Zijn wij niet in staat, evenals de andere landen, mo toren te maken van 1.20J P.K., zoodat wij booten kunnen bouwon met 2 mo toren, d_i. 2.400 P.K., evenals do L- booten? AAN DE BELGISCHE KUST. Reuter seint uit Londen: Admiraal Bacon, de bevelhebber van de maritieme strijdkrachten aan de Belgische kust. bericht, dat in alle gevallen groot© zorg is be tracht om het vuur te beperken tot doelen van militair en maritiem belang, tenein de der civiele bevolking zoo min mo gelijk verliezen aan menschenlevens en ellende te berokkenen. Bij zes ge legenheden werden omvangrijke opa- ratiën uitgevoerd. De nauwkeurig heid van het vuur was goed'. Onder de schade die don Duitschers werd berokkend rnoet worden genoemd het in den grond boren van een torpedo- boot, twee duikbooten en een groot baggervaartuig, de geheele vernieling van drie militaire fabrieken; omvang, rijke scliade toegebracht aan de slui zen vau Zeebrugge; de vernieling van dertien zwaro kanonnen; schade aan werven en pieren enz. De Duitsciiers leden vorder zware verliezen. De Britten verloren drie patrouille- booten; do Franschcn eveneens drie. De Britsche verliezen zijn 34 gesueu- velden, 24 gewonden. Uit den Balkan. DE ONTRUIMING VAN GALLIPOLI. 't Wolffbureau soint uit Konslantt- nopeJ: Er is nog geen officieele opgaaf van den hij Sedd-ul Bahr gemaakten buit; volgens betrouwbare particuliere be richten is deze zeer groot. Zakken met meel en aardappelen vielen den Tur ken in handen, verder kisten schoe nen en laarzen, nieuwe uniformen, bovendien een aantal autoambulan sen, motorfietsen, bommenwerpers, gem i egereeds chappen, oper n t i e w a- geiis, duizend paaiden en muilezels, waarvan eenige honderden door don vijand waren vergiftigd Talrijke af deel i ogen arbeiders zijn voortdurend bezig met liet begraven van lijkeu. Tremkolormos verzamelen den buit. In don Turkschen Senaat werd 't voor stol aangenomen waarin de regeering wordt verzocht den 9en Januari tot een nationalen feestdag te verklaren; een herinnormgmedailie in te stellen, die uitgereikt zal worden aan alle militairen, die aan den oorlog deel nemen en aan de kinderen van de in den strijd gevallenen, en aan de Dar danellen een gedenk toeken op to rich- teu voor de gesneuvelden, waaraan elk sclii'p van de Turksche oorlogs marine bij het passeeren de honneurs zal bewijzen. EEN TURKSCH PROTEST. De Turksche regeering heeft ge protesteerd togen de beschieting door oorlogsschepen der geallieerden vau de onversterktu haven Adalia, waar 29 projectielen op het ziekenhuis vie len, hoewel dit ziekenhuis duidelijk de kenteekeuen van de Roode Halve Maan vertoond a Eén zieke werd gedood. Uit Engeland. DE DIENSTPLICHT-QUAESTIE IN HET LAGERHUIS. In liet slot-debat in het Lagerhuis op Woensdag ondersteunde Hendor- eon, die geestdriftig werd toegejuicht, met warmte liet wetsvoorstel. Hij wees er op, dat do arbeidersafgevaar digden Anderson en Snowden, die de et bestreden, ook tegenstanders wa ren van don oorlog. Hij verklaarde, dat onze bereidvaardigheid, blijkend uit deze wet, om met oen groot© tra ditie te breken, onzen geallieerden zou toonen, dat we het ernstig mee- nea. Henderson verklaarde verder, dat hij tan gevolge van de definitieve verzekeringen die Asquith hem na mens het geheele kabinet had gege ven, voorloupig lid zou blijven dei re geering, die zoowel hier als elders, als het symbool werd beschouwd vau de eenheid der natie. De Telegraaf meldt nog: Do oppositie beschikte in het La- 5er Huis over acht stemmen minder an het aantal stemmen van de radi calen en Labour-leden die bij de vo rige behandeling „tegen" werden uitgebracht Ditmaal stemden 27 radicalen te gen, zeven minder dan de vorige maal. Onder hen bevinden zich we derom John Burns en Sir John Si mon. Zij waren het ook, die vóór den oorlog het meest ageerden tegen uit brelding van a© Britsche vloot In plaats van, zooals de vorige week, dertien, stemden thans veertien Labour-afgevaardigden tegen., n.l. Mac Donald, Sowden, Jowett, Tho mas, Adamson, Richards. Abraham; Goldstone, Parker en Richarson. Vóór 6temden Will, Thome en Cly- nes. Ook deze onafhankelijke nationa listen stemden tegen. Van de unionisten, die vóór stem den, waren de meesten aanwezig. Er gaat een gerudht, dat de regoö ring zich voorstelt, de volgende week oen amendement op de wet in te die nen, waarbij het duidelijk wordt go- maakt, dat er niet gedaent wordt aan dwang voor industrieel werk. Reuter seint uit Londen De vergadering van den Mijnwer kers bond te Londen heeft eenstemmig besloten zich tegen het dienstplicht- wetsvoorstel te verzetten, maar is niet van plan eenige actie te onder nemen, voordat het voorstel wet is geworden. WEERBARE JONGELIEDEN IN IERLAND. Op een vraag, in het Lagerhuis ge daan. heeft minister Birrell geeegd, dat er. volgens schatting, nog een 400.000 ongetrouwde mannen in Ier land ziin, die zich niet voor den oor log 'hebben aangemeld. Daarvan zijn er een 250.000 in den landbouw bezig. Zog, dat daarvan de helft gemist kan worden. Trek verder af de 25.000, die werken in munitiefabrieken en aan werven, en 10.000, die varen Voorts moeten de lichamelijk oïYge- schikten worden afgetrokken, naar Lord Derby's schatting een 40 pCt. Er blijven ten slotte dan 80.000 ongetrouwde weerbare mannen over. Uit Duitschland. DE ZITTING VAN DEN PRUISI- SCHEN LANDDAG, 't Wolffbureau seint uit Berlijn Donderdag werd de Pruisische Landdag, in opdracht van den keizer en koning}, door "den minister-presi dent Von Bethmann-Iiol 1 weg plechtig geopend. In de troonrede werd o.a. gezegd „Terwijl gij hier bijeenkomt om te arbeiden^ duurt op de verre slagvel den de bloedig© wonsteling voort. Zooals onze vijanden ons den oorlog hebben opgedrongen, zoo dragen zij er ook de schuld en verantwoorde lijkheid voor, dat zij de volkeren van Europa nog langer doen lijden. Voor een harde beproeving plaatst de Voor zienigheid ons volk, iets groots wordt geèi6Cht, maar iets groots wordt ook gepresteerd. De plannen van onze vijanden om ons door ons vau de ove rige wereld af te snijden, murw te maken, zijn mislukt. Door zijn eigen kracht verzekert de landbouw de voe ding der bevolking, door eigen kracht produceert de industrie datgene, wat wij voor onze verdediging noodig hebben en houden de werkzame hanr den van de millioenen, die thuis ge bleven zijn, ons economisch leven in stand. Trots den oorlog en trots den oorlogsnood en boven dit alles staan de daden van ons te wapen-gesnelde volk, dat zioh door zijn heldenmoed heeft onderscheiden. In een verbitterden strijd heeft Duitechkind, gesteund door zijn trou we bomlgenooten,, een wereld van vijanden weerstand weten te bieden on ver zijn de Duitsche vaandels het vijandelijk land binnengedragen. De oude Pruisische soldatengeeet, waar op wij trotsch zijn en blijven willen, hoeft in edelen wedijver niet de an dere Duitsche stammen bewezen zijn onvergankelijke lerenskracht nog te bezitten en nieuwe onsterfelijke room aan hel heidendom van vaders en voorvaders toegevoogd. Met onzen koning en keizer gaan wij met vol vertrouwen op God ou op de overwinning do toekomst tege moet." Verder werd in de troonrede gewe zen op da noodzakelijkheid oiu de in komsten van den staat te vermoerde- ren, o.a. door verhooging van de in komsten-belasting. „Voor het here tel van de schade in OosUPrufisen zuilen grooto sounm&n uit de staats-kas worden aangewend; de na de verwoestende inneming van den vijand door de geduchte slagen van ons leger bevrijde Oostelijke pro vincie ontwaakt, dank zij den krach- tigen arbeid van allen, die daartoe geroepen zijn, tot nieuw leven." pBijzrindera zorgen mocton ook •thans aan onze staatsspoorwogen, die zich tijdens den oorlog zoo eclu tie rend gehouden hebben, besteed wor den. Voor de verdere uitbreiding van het spoorwegnet en de aanschaffing van waggons zullen derhalve weer aanzienlijke middelen noodig zijn." „lë midden van de gewwdige ge beurtenissen, die wij beleven, wondt diet nieuwe geslacht groot. Ons ge heele leger is bozield door den geest van kameraadschappelijke trouw tot in den dood en besohermt den staat en het volk. Goede verstandhouding en het wederzijdsche vertrouwen zul len ook in vredestijd hun invloed blij ven uitoefenen op den gemeenschap- pel itken arbeid van het geheele volk in liet belang van den staat Zij zul len hun invloed uitoefenen op onze openbare instellingen en een leven dige uitdrukking vinden in ons 'be stuur. onze wetgeving en in den vorm van de grondslagen voor de vertegenwoordiging des volks in de wetgevende lichamen. De geslagen wonden te heelen en nieuw leven ie doen opbloeien uit de geweldige da den en offers van ons volk zal onze voorimamste taak aiin, zoodra een gunstige vrede verkregen Is. Te midden vaii stormen is do Prui sische staat groot geworden en te midden van don stonm staat hij ook thans nog opgeschrikt. Wat de vij and dwang noemt, is vrijheid, op orde gegrondvest. Den band, die 1 Pruisen aan zijn koning bindt hebben deze tijden van strijd en overwinning, wanneer mogelijk, nog heclHer ge maakt- God. bescherme Pruisen ook in de toekomst en beware het als de sterke steunpilaar des rijks. Daarop bouwend, voeren wij omzen strijd tot een goed einde." Daarna verklaarde de president van Sckwerin Loewitz o.a.: „Ons vertrouwen en de moening, dat wij zegevierend uit de ons misda- dtglijk opgedrongen strijd te voor schijn zullen treden is geweldig toege nomen door de 'hedriijke successen onzer wapens on die onzer trouwe bondgenooten. (Levendige toejuichin gen). Na von Mockensens doorbraak door het als onwrikbaar beschouwde Rus sische front in de Knrpathen. volgde de bevrijding van Galiciê en de bezet ting van Polen, Litiiauen, Koerland j en een groot gedeelte van WesURus- land. Aan het Westelijk front mislukto het vierde groote offensief van den vijand volledig met verliezen voor don vijand van ruun 200.000 man door den dapperen tegenstand van onze held haftige troepen. (Toejuichingen). Aan liet Italiaansche front sloegen de Oostcnrijk-Hongaarsche troepen alle aanvallen af met verliezen voor den vijand, van meer dan een half millioen man. (Bijvalsbetuigingen). Daarbij komt de onderwerping van Servië, een groot deel van Montenegro en hot herstel van de verbinding met Konstant.inope.1. (Toejuichingen). De met veel omhaal van woorden onder nomen Dardanellen expeditie misluk te jammerlijk. Wanneer d© vlucht van het Britsche leger, zooa^ minis ter Asquith van meening is, in de roemrijke geschiedenis van Engeland een eervolle plaats zal innemen, dan bewijst dit, dat men aan de overzijde van het Kanaal, ten opzichte van de aanspraken op werkelijk-militaire successen, veel bescheidener is gewoiv don. (Bijval). Vol trots en bewonde ring zien wij naar onze trouwe over winnende bondgenooten en wemschen hun geluk met de schitterende resul taten. (Levendige bijval). Ter bevrij ding van Galiciè heeft Oostenrijk-Hori- garije, Servië onderworpen, die oude broedplaats van koningsmoorden; wij wenschen Bulgarije geluk met de be vrijding van zijn Macedonische stani- genooten uit de Servische slavernij (Bijval) cu Turkije met de schitteren de verdediging der zee-engten en zijn hoofdstad. (Levendige toejuichingen). De band, die in liet afgeloopen jaar van bloed en ijzer om Duitschland en zl'jn bondgenooten gesmeed is, kan door geen aardsehe macht verbroken worden. Dit onwankelbaar sterke ven bondsblok van de Noordzee kust tot de Perzische Golf zal misschien voor de wereldgeschiedenis als de belang rijkste gebeurtenis gelden na d«i enor- men volkonoorlog. (Levendige bijval). Ik ,?eef als mijn verwachting te ken nen, dat de beraadslagingen met uitsluiting van persoonlijke partijpoli tiek en meeningisverschii, gedragen zullen worden door die gedachte van een vrede, die op een volkomen over winning berust. Ik eindig met een lloch! op den kei zer, die als een schitterend voorbeeld van onwankelbaar Godsvertrouwen, den reusachtigen last van de hoogste verantwoordelijkheid draagt in den volksstrijd om het bestaan. (Instem ming in 't Huis). De minister van financiën, Lentzo, verklaarde bij het indienen der Prui sische begrootlng o.a.: „Wij konden niet, zooals de vijan den, van de Amerikanen en Japanners gebruik maken \oor de levering van wapens en munitie, wij moesten ons zelf helpen. Daardoor hielden wü vele duizenden millioenen in het land, ter wijl de vijand ze aan het buitenland geven moest. De vele inschrijvingen op •de Duitsche oorlogsleoningen bewij zen, hoezeer dat de Duitsche maat schappij gebaat heeft. (Bijval). In liet wetenschappelijk leven moesten maxi mumprijzen, mbeslagnemmgen, rege ling der productie en. vcrdceling op velerlei gebied doorgevoerd worden 6lechts het jjlgemeen welzijn mocht de eenige richtsnoer zijn. De brood verzorging van Duitsch land is voor den duur van den oorlog verzekerd, zoodat 't op behoorlijken prijs kon blijven. Niet woeker of hebzucht der boeren on handelaars, maar de geringe aan wezigheid van voedingsmiddelen dreef de boter- on vetprijzen in de hoogte, "ook dit zullen wij overwinnen. Het oritiéke punt schijnt reeds over-schid den. De bogrooting van 1914 sluit met een tekort vun 116.000.00) ook voor 1915 moot met een tekort rekening worden gehoudeu. Door die directe be lastingen (oorlogsbei as ting) worden de inkomsten met 100.000.000 ver hoogd. De nieuwe belastingwet is alleen van kracht voor den duur van den oorlog eu verhoogt slechts den ton- slag. Bij een inkomen van minder dan 24<)0 M. blijft do vermeerdering van de novelle van 1909 gehandhaafd, dan volgt eon progressievo stijgimg, /die bij pereouen met een inkomen van meer don 2400 M 8 pCt en l>ij een inkomen van 100.000 M. 'en meer 100 pCt. van don oorspronkelijkvn aan slag bedraagt. De vermeerdering van belasting voor naainlooze vennoot schappen is eveneens verhoogd. Bui do suppletolre belasting geldt een dub bele vermeerdering van do vei'lioo- ging. Ei- wordt verzocht om machtiging tot de uitgifte van schatkistbiljetten tot 3 milliard. Voor Oost-Pruisen zijn meer dan 350 millioen besteed. Wij koeren terug tot de oude Prui sische spaarzaamheid. Dat uioet otis niet afschrikken. De hoofdzaak is, dat onze financiën gezond blijven en wij den oorlog winnen. Onze troepen stellen elk uur van den dag hun ge zondheid en hun leven bloot aan 1 et gevaar. Zonden wij dan niet in staat zijn, zonder morren en klagen, onze leefwijze te veranderen en het een en onder te ontberen.? (Luide instem ming). Eerst komt het vaderland, don de enkeling. Zoo handelen onze sol daten, zoo handelen ook wij. Als de vijandelijke regeeringen het trachten voor te stellen, alsof wij niet geneigd zijn voort te strijden, dan is .lat steclits leugen en laster. Wij zijn zé kerder van de overwinning dan >oit, vastbesloten alias te verdragen, tot de vijapd bereid is, een vrede te sluiten, die oils voor altijd bevestigt tegen een nieuwe aanranding. Ons oude Pruisen heeft vaak Iritter- droeve lijdon doorgemaakt. Hot vocht om zijn loven, maar won ten slotte toch. Zou het nu dan anders zijn, r.u Duitscliiand om leven on be-stoan vecht? Doen wij getrouw onzen plicht, in vertrouwen op God, dan za! ook een wereld van vijanden ons niet ten n- der brengen! (Stormachtig applaus van allo zijden). Het Huis is tot 17 Januari verdaagd. LIEBKNEOHT EN DE SOCIAAL DEMOCRATISCHE RIJKS- DAGFR ACTIE. I>e 6oeiaal-democratisohe fractie 1n den Rijksdag heeft in haar (zitting een verklaring aangenomen, waarbij de afgevaardigde Liebknooht, „we gens herhaalde tekortschieting in zijn plichten als fractielid, d,e rechten, voortspruitend uit zijn lidmaatschap van de fractie, verbeurd hoeft." Een brief van Belgische aan Duitsche bissohoppen Do „Tijd" publiceert een uitvoerig schrijven van het Belgisch Episcopaat aan het Duitsche. en Oostenrijksche Episcopaat, onderteekend door kardi naal Mercier, aartsbisschop van Me- ctielen, den bisschop van Gent, len bisschop van Brugge en de bisschop pen van Namen, Luik on van Door nik. Dit schrijven betreft geheel en al de Belgische quaestie en de Belgische geestelijken spreken hun verontwaar diging uit over den laster tegen heit Belgische vaderland en zijn roemrijk leger, verval in het Witboek vau nen Duitschen Keizer en in het antwoord van de Duitsche katholieken op bet werk der Fransche katholieken. Zij schrijven: „Wij voelen ons gedron gen, jegens onzen Koning, onze regee ring en ons land smartelijke veront waardiging uit te spreken. „En opdat ons protest niet zonder eenig nuttig effect stuite op het uwe, vragen wij U met ons een scheidsge recht te willen instellen. Gij zult dan met het gezag van uw ambt zóóveel leden benoemen, als gij verlangt in welke gij verkiest; wij zullen er even wel aanwijzen, bijvoorbeeld drie van elke zijda En in gemeen overleg zul len wij aan het Episcopaat van w-n noutralen staat, van Nederland, van Spanje, van Zwitserland of van ne Vereenigde Staten, vragen een per- scheids re-chter aan te wijzen, die de zitbingen van. het scheidsgerecht zal presideeren. „Gij hebt U beklaagd bij liet Op perhoofd der Kerk, „Het is niet billijk, dat Hij slechts u hoort. „Gij zult zeker wol zoo loyaal zijn, ons in staat te stellen, dat de H. Va der ook ons hoort. „Gij mi wij, hebben denzelficn plicht ml. aan Zijne Heiligheid do stukken over te leggen, waarop de II. Stoel een oordeel kan doen steunen". Allerlei UIT LUXEMBURG. Het (ministerie Loutsch is afgetre den. Pers Overzicht DE STATENhSTEIMBUS. Naar aanleiding van hetgeen de lieer W. II. Vliegen gezegd heeft op liet buitengewoon S. D. A. P.-congres omtrent de Staten van Zuid-Holland, schrijft ,Het Huisgezin" •„Nu kwam de hec-r Vliegen met dit rekensommetjeIn Zuid-Holland zijn 46 rechtsohe en 36 linksche Statenle den. In Rotterdam alleen trodon vijf rechtsche leden af Als men maar wil, behoeft geen enkele rechtsche herko zen te worden. Dan is trien al op het doode punt Nu nog eon zetel gewon nen te Leiden of te Gouda of te Schie dam. en Zuid-Holland is om, en met Zuid-Holland de Eerste Kamer. Hot is een mooi perspectief, maar het uitgangspunt deugt niet. In de Staten van Zuid-Hoitnad heb ben niet 46 rechtsche en 36 linksche leden zitting, maar 48 rechtsche on 34 linksche. Met de winst van vijf rechtsche zo tels te Rotterdam i6 men dus niet op liet doode punt, maar wordt hel 42 rechts en 39 linke. De linkerzijde heeft don nog twee zetola noodig, om op hel doode punt en drie om aan de kleinst mogolij'ko meerderheid te komen. Zóó gemakkelijk als de heer Vliegen het zich voorstelt, zal dat niot gaan, ook niet al komt voor heel Rotteidam een vrijzinnig-socialistisch monster verbond tot stand en al lukt het, de vijf rechtsche zetels daar alle te ver overen. Natuurlijk za! de rechterzijde in Zuid-Holland ter dege op haar tellen moeten, passen maar zij behoeft zich door de Vliegemsc-he fanfaronrad.es geon schrik te laten aanjagen. Als zij waakzaam en werkzaam is, zal zij den vrijzinnig-socialistlsclien vloed weten te keeren. En daarmee het gevaar yan een omzetting der Eerste Kamér en het brengen van ons land onder het link sche juk dat feitelijk een sooiaiia- tisch juk is afwonden. OPENBARE ENQUèTE. G. P. te Amsterdam schrijft in een iiujeaonden stuk in het „Algemeen Handelsblad" o. a. Er gaat bijna geen dog voorbij of de dagbladen melden yan protesten van belanghebbenden, ingediend bij den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel er gaat geen dag voorbij, of men vertelt van ongerech tigheden. die door dit Departement zouden zijn bedreven. Toch is er een nnddel, om herstel van grieven te verkrijgen en wel op de volgende wijze. De Regeering handelt steeds in hot algemeen belang, doch is tot heden steeds ongecontroleerd rechter, m eigen zaak. En nu niogo waar zijn, dat de Ro- geering op eenzijdige wijze veelal ge handeld heeft, hat is niet aan to no men, dat dé Rqgccring stelselmatig de belangen van bepaalde persone-u gediend lieeft. Het (zou daarom logisch zijn, dat degenen, die meenen dat hunne be langen geschaad ziin. een beweging organiseerden, waarbij de Regeering wordt uitgenoodigd om eene enquête in te stellen naar de diverse bedrij ven. De Regeering heeft alle redenen, dergelijke enquêtes 1e bevorderen. "Want zij weet. dat cr onder de thans ldagenden zullen ziin. die goode re den hebben, openbaarheid te vermij den Voor de leden der Regeering, die in hot algemeen belang handelen, en dus persoonlijk geen belangen kunnen hebben, bestaan deze bezwa ren niet. Het Regeeringsbelang eischi, een dergelijke enquête tc Iw- vordere.n, omdat, gelijk de Regeering maar rtl te goed weet, de goede naam van Nederland in den lautsten tijd niet verbeterd is en het dus een na tionaal belang is van zeer gnoote l>e- teekenis. indien door openbaar onder soek het juiste licht wordt verspreid omtrent de economische regelingen der Regeering. Maar noodig is, dat hiervoor de aandrang geschiedt van degenen die meenen, dat hunne be langen geschaad zijn op onrechtma tige wijze. Het spreekt vanzelf, dat een dei-ge lijke enquête openbaar moet zijn, dat de enquête-commissies de macht moe ten hebben alle getuigen, die door partijen aangewezen worden, voor zich te doen verschijnen tot aflegging van verklaringear onder eede, waar bij tevens den klagers ruime gelogen-' heid dient gegeven te worden tot het doen stellen van vragen. Rechtszaken VAN EEN TROUWLUSTIGE WEDUWE. De Rotterdamse he rechtbank deed een voorloopige uitspraak in do vol gende zaait: Gedaagde, een weduwe, die gaarne wilde hertrouwen, had daartoe de hulp Ingeroepen van een vriendin de eischeres aan wie, toen een candldaat kwam opdagen, f 3000 werd toegezegd, als liet huwelijk tot stand kwam; de poging mislukte, maar toen er een nrieuwe candidaat verscheen, verleende eischeres tegen dezelfde belofte wederom haar hulp, ditmaal rnet beter resultaat; de hertrouwde weduwe weigerde echter de f 30iX) uit te keeren. Na dagvaarding verklaar de zij, dat zij niet behoefde to betalen, omdat het huwelijk niet door bemid deling van cisoheres tot stand was go- komen, hetgeen bij dagvaarding was gesteld; het verdere verweer was, dat gestelde overeenkomst er nen vau weddenschap was en in ieder geval had deze een ongeoorloofde oorzaak. Ook outkende gedaagde, dat zij be doelde f 3000 toegezegd had met het oog op het huwelijk met ihaar tegcu- woordigen echtgenoot wel had zij in de bruidsdogen een schuldbekentenis «et eek end. doch dit was geweest on der de bedreiging, dat eischeres. an ders het huwelijk zou verhinderen. Ook had deze schuldbekentenis een valsche oorzaak („geleende gelden"), terwijl een andere geoorloofde oor zaak niet aanwezig was. Eischeres stelde, dat zij niet het geld eischte voor bemiddeling, maur voor assistentie de overeenkomst was er geen van weddenschap en r.ij had niets onzedelijks in zich. Bij het teekenen der sr-huMbukentenie was geen dwang uitgeoefend on al was do daarbij tiitgedrukte oorzaak valsch de werkeliike oorzaak was bewezen. De rechtbank meende, dat in doze zaak de kans bestond, dat partijen tot een vergelijk gebracht konden worden, en beval daarom de persoon liike vejsdhiining van partijen in raadkamer, teneinde een minnelijke schikking to Jioproevcn. MEINEED. De vorige weok stond voor het Ge rechtshof te Arnhem terecht II. R., 19 jaar oud, arbeider te Ede, terzake van meineed. In Maart J.l. werd to Lu n tor en con jonge man een stock met een mes toegebracht door P. Een vriend van bekt., namelijk R., die nu als beklaagde terecht stond, verklaar de echter onder eede de dader te zijn, en dat van do P. dus onschuldig was. Daar dit echter geheel in strijd was met de verklaring van andere getul- gen weid een meineed-actie ingesteld, met het gevolg dat de rechtbank den beklaagde tot 7 maanden gevangenis straf veroordeelde. Na ingesteld appèl waren de vorige week voor het Hotf door beklaagde een achttal getuigen a décharge gedagvaard. De Procureur-Generaal eischte ver hooging van de opgelegde straf tot een jaar en het Hof heeft thans den beklaagde overeenkomstig dien cisch veroordeeld. OMKOOPEN VAN AMBTENAREN. Door het gerechtshof te "s-GraveJV hag© werd behandeld hel hooger lid- roep, ingesteld tegen een vonnis van de Rotterdamsche rechtbank, waarbij G. Th. H., koopman te Rotterdam, werd veroordeeld tot 1 maand gevan genisstraf toe zake van het omkoopen vau twee konuniezen der Rijksbelas tingen te Rotterdam, die hij f 500 zou hebben beloofd als zij wilden medo werken om een schip met 60 vatun lijnolie naar Duitschland te smokke len, terwijl zijn medebeklaagde E. Ch. C. S. van dezelfde aanklacht werd vrijgesproken. Beklaagden ontkenden. De adv.-generaal eischte tegen H oen maand en tegen S. eveneens een maand gevangenisstraf. DE INi- EN UITBREKER. Do Groningsohe rechtbank veroor deelde den inbreker-u i tbreker P. B.. scliddersknccht te Eelderwolde, tot drie jaar. Do eisch was vier jaar.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6