H. J. LAMP. Stadsnieuws PREDIKANTSWEDDEN. Het clasalkaal bee tuur van Haar lem zal een schrijven richten tot da onderscheidene kerkvoogdijen, om de tractementen der predikanten te ver- hoogeai of althans voortfoopLg ean toeslag te geven met het oog op dé dure tijden. ZANGVEREENIiGING .(DE STEM DES VOLKS". In de Donderdagavond gehouden jaarvergadering van da zangvereenl- gzng „De Stem dea Volks", werden bij do bestuursverkiezing benoemd da hoeren H. de Groot, H. F. Oets en J. Rousema, onderscheidenlijk tot voor zitten, secretaris en penningmeester. In hunne functies werden herbe noemd de hoeren Balk en Hulsman en mej. Verton—Vorton. Ale nieuw bestuurslid werd benoemd mej. M. GrCtndtecli. Arr. Rechtbank Zoomin als op de ochtendzitting viol des middags veel bijzonders voor in de Rechtszaal. Weer waren een paar verzetznakjes aan de orde. Eén er van betrof een melkverkoopster, die van inelkvervalschiiig beschul digd werd en tegen wie ook ditmaal 10 dagen hechtenis geëisdht werd. Een machinist van de pont te Vel- eon had zich te verantwoorden, om- dal hij een jongen, die baldadig aan een bel trok, die tot waarschuwing voor do pont dient, een opstopper had gegeven, die zóó aankwam, dat den knaap een tand werd uitgeslagen. Daar het evenwel bleek, dat do jonccu zelf de meeste aanleiding tot deze mishandeling had gegeven, eischte tiet 0. M. 2 boete of 2 dagen hechtenis. AKTE-EXAMENS ONDERWIJZERS. De examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid bedoeld in art. 77, onder a, der wet op heit lager onderwijs, zullen dit jaar aanvangen op 4 April. Deze dag is beslorrwt voor het schrif telijk gedeelte van het examen, ter. wijl op 12 April d. a. v. de mondelin ge examens zullen aanvangen. Ter waarschuwing? Een 80-jarige kindervriend schrijft uit Haarlem aan de „Haagsche Ct." Een bekende van mij. wonende in Haarlem, had met de Kerstdagen een Kerst- of hulstboompje in huis voor de kinderen. Twee kinderen, een van G en een van 3 jaar, zijn ernstig ongesteld gewordenhevig braken, enz. De dokter werd gehaald, zag bet roode braaksel en vroeg wat zij had den gegeten. Dc kinderen verleiden toen, dat zij von dc roods bessen van den hulstboom hadden gegeten. 's Avonds stierf het meisje van zes jaar. Het jongentje van 3 jaar ligt nog heel bedenkelijk ziok. LOOS ALARM. Donderdagavond is do brandweer gealarmeerd, omdat een man uit do richting van een pakhuis in de Klerk- f steeg vonken zag komen. Het bleek evenwel, dat er van brand geen spra ke w-as pemaad in het pakhuis kookte water en stookte 't vuur nogal flink op, wat een vonkenregen in minia- tuur veroorzaakte. De slangenwagen behoefde dus geen dienst te doen en ook de stof van de brandweer, die aanwezig was, kon spoedig vertrekken. Rubriek voor Vragen Goabonnwrden hebben het voorrecht, vragen op vereohillend gebied, mits voor bonntwoording vatbaar, in te zenden bjj de Itodactie van Haarlem'» Dagblad, Groote Iloutetraat 68. A llo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niot volledig naam en Woonplaats van don Inzender vermelden wordt ireen aandacht geschonken. VRAAGIk woon to Haarlem en verwoon ƒ2.— per woc-k Ben ik be lastingplichtig? ANTWOORD Voor de personoelo Masting niet, mits dc huurprijs van ƒ2.— een normale is. VRAAG: Ik woon to Haarlem en verdien ƒ12 per week en verwoon 2.75 per week. Hoeveel belasting moet ik dan betalen? ANTWOORD Gerneent. inkomsten belasting 5.85. Personeel© belasting f7 73. VRAAG: Een jongen van lö jaar wil op een koopvaardijschip varen. Waar moet hij zich daarvoor aanmel den? ANTWOORD: Wend u tot den directeur van de Arbeidsbeurs. VRAAG: Ik bon van de Land iveerlichtirot 1908. Wanneer ga ik naar den Landstorm over? ANTWOORD: Deze lichting had roods bij de landstorm moeten over gaan. Door do buitengewone tijdsom standigheden is de diensttijd verlengd tot nadere bevelen worden gegeven. VRAAG: Mijn zoon ls van de lichting 1916 on is Ingedeeld bij de zeemilitie. Wanneer moet hij opko men en hoelang is den diensttijd? ANTWOORD: Wegens de militie- wet wordt het eerste gedeelte tus- bcIkmi 1620 Maart, het tweede ga deel te tusscheu 610 Augustus inge deeld. Voor de lichting 1915 was dit respectievelijk op 1 Juni en 20 Octo ber. Tot op dit oogenblik is nog geen datum van opkomst bepaald. Do diensttijd is 5 Jaar, de eerste oefening duurt 8 1/2 maand en danil- na een herhalingsoefening voor 6 we ken. VRAAG: Wij zijn met drie broers. De oudste is afgekeurd, de tweede is van lichting 1916 en moet nog opko- nii n Moet dc derde nu ook dienen? AiNTWOORD: De derde broeder (s vrij wegens bro'ertordienst. VRAAG: 1 Januari heb ik mijn dienst tegen half Februari opgezegd. Ik heb geen Nieuwjaarsfooi ontvan gen. is de opzegtermijn in orde? ANTWOORD: Neen, u moet met 6 weken opzeggen tegen het nieuwe kwartaal, dus tegen Mei. VRAAG: Be ben van de Mchting 1917. Wanneer moet tk mij aangeven? Mijn naam begint met W. ANTWOORD: Voor Haarlem ia de aangifte voor hen, wier familie naam met W begint, op 12 Januari Meld u zoodra mogelijk nog aan; in leder geval vóór den laatste dezer maand VRAAG: Wat is de beate manier om aan elk der leden van de Tweede Ka mer een verzoekschrift to doen toe komen? IToe zijn de namen en de adressen der leden van'de Tweede Kamer? ANTWOORD: Het best is uw adres te richten aan de Tweede Kamer in haar geheel. Het zou ons te ver voe ren orn do namen en adressen der honderd leden op te sommen. VRAAG: Bij een erfenis heb Ik van den notaris gehoord dat ik geeil erf genaam ben. Tot wien moet ik mij om nader.-- inlichtingen wenden? ANTWOORD: Welke nadere inlich tingen zoudt u willen hébben, als u toch geen erfgenaam is? VRAAG: Een dienstbode ontvangt ihaar loon per 3 maanden. I-laar is 2 Januari met 6 weken den dienst op gezegd. Heeft ze recht op schadever goeding? ANTWOORD: Ja, indien de opzeg ging niet om een wettige reden ls ge- adhied, moet met 6 weken worden op gezegd tegen Mei. VRAAG; Hoeveel bedraagt do port voor een postwissel van Duitschland naar. Nederland? ANTWOORD: Dat ligt natuurlijk aan de hoegrootheid der geldzending. Informeer dit vertier aan het Post kantoor. Den Heer A. V. te Haarlem. Uw vraag is niet voor beantwoording vat baar. Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL. ONDERTROUWD B. Mijwaard en M. Schaap. GEBOREN Zoon van B. IL L. E. Walker en P. Schoot. Zoon van A. X, Hekker en A. B. Lenson. OVERLEDEN M. Groen, 80 jaar. E. Schipper,, 73 jaar. A. E. Heekman, 49 jaar. N. Helt, 49 jaaT. J. Muis, 61 jaar. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Barteljorisstraat 18, Hebben in voorraad ECHT CHRI8T0FFLE TAFELZILVER. Juist ontvangen Porceleinen Eetserviezen in geheel nieuwe décors. Uit de Omstreken Bloemendaal. Govouden en terug te bekomen bij P. Loerakker, Boschlaan 39, to Bloe- mendauL, oon sleutel. (Beekman, Bloe- mendualsche weg to Bloemendaal, een broche met drie koppen. Aan het Bureau van Politie te Overveon, een heereupan&phiie en een zilveren armband. Komen aanloopen bij H. A Slot, Bloemendaalsche wag 148, te Bloemendaal, een Russische haze windhond. Vu ijk, villa „Buitentwist", te O verveen, een jonge herdershond. Sohotsn, EEN BOUWKWESTIE. Men zendt ons een ingezonden stuk. waaraan wij het volgende ontleenen Even vóór den oorlog, toen voor Schoten de oude bouwverordening nog gold, kreeg een Inwoner van Oud-Schoten van een bemiddeld heer do toozagging, dat hij een huisje mocht laten bouwen o,p kosten van den laatstgenoemde, lleeds waren do teekeningen voor de woning, dio aan den Yergierdewee zou komen, bij den Raad ingediend, en zelfs go edge keurd. doch de oorlog was oorzaak, dat met den aanvang van het bou wen een coed jaar gewacht werd. Inmiddels was een gewijzigde bouwverordening in werking getre den. Toen de Schotenaar nu aan B. en W. verlof vroeg, om op do ver leende vergunning door te gaan, bleek het. dat er bezwaar bestond bij B. en W., om do vergunning op nieuw te verleonen. van oordeel al3 het college was, dat thans onder de bepalingen van do nieuwe bouwver ordening gebouwd moest worden. Dit zou den bouwer op 200 meer kouicn te staan. De teleurgestelde Schoteuaar zag hier een onbillijkheid in. IliJ wasge- noodzaakt nieuwe teekeningen in drievoud in te dienen. Deze teekenin gen. die aan de eischen van de nieu we bouwverordening -voldoen, wer den na 14 dagen goedgekeurd. Eerst moesten nu nog peil en rooi lijn schriftelijk aangevraagd worden. Over het laatste beschikt de Raad. maar twee, drie Raadsvergaderingen verliepen, en de aanvraag kwam niet in behandeling. Het werk bleef stil liggen. Do gemeente-architect kwam ter plaatse, cloch gaf wel peil, maar geen rooilijn aan, omdat volgens artikel 9 der bouwverordening de Raad oorst de rooilijn vast tnocst stellen. Het was nu 25 November en men moest wachten tot 30 November, dan «ou do zaak behandeld worden in den Raad, maar de zaak werd aangehou den. Later hebben B. en W. de rooilijn vastgesteld, want toen was men van meening. dat dit moest, daar het een nieuw uitbreidingsplan gold, dat wel door den Raad was goedgekeurd, maar niet door Gedeputeerde Sta ten was goedgekeurd. De aannemer werd echter niet met de vaststelling van de rooilijn in kennis gesteld, Hij wist niet beter, dan dal hij moest wachten totdat er weer Gemeenteraadsvergadering was. Toen hii er niets meer van vernam, vroeg hij de wethouders ©r naar, dio dachten dat de zaak verouderd was. De aannemer wees er op, dat de rooilijn, die aangegeven zou worden, niet gffwenscht was en hij dun liever had, dat de Raad de rooilijn zou vast stellen op 8 M. uit het hart van den weg. De Burgemeester stelde echter in de Raadsvergadering voor, het zoo te laten. Mocht dc Raad anders be sluiten. dan zouden er nog wel drie maanden mede heengaan, eer de rooilijn vastgesteld zou worden en ook dien tijd zou men moeten wach ten met bouwen. Wij hebben deri directeur van Go- meentewerken te Schoten, den hear J. C. C. Voorvelt, over deze zaak om inlichtingen verzocht. Hij meldt ons, dat die zaak onjuist is voorgesteld en schromelijk is overdreven. Daar do directeur echter geen nadere inlich tingen wenseht te versclmffen is niet aan ons do schuld, wanneer wellicht! een eenzijdig© voorstelling van deze zaak wordt gewekt. Spaarndam. Aan don nieuwen rijweg is thans het gedeelte dat aan de gemeente be hoort, aangeplempt. Daar zal do tweede rij nieuwe arbeiders wonin gen gebouwd worden! iJmulden. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART, De raad heeft ecu onderzoek inge steld, betreffend© het op 27 December j.l. in do Noordzee door een mijn ge troffen worden van den stoomtreiler ,,Erin" IJM. 88, tengevolge waarvan twee opvarenden als dood op het schip werden achtergelaten en 3 an der© opvarenden, waaronder de schipper ernstig werden gekwetst. De schipper is A, J. van der Steen; reederij is de Visscherij-Mij. Erin te IJmuiden. Uit het verhoor bleek, dat men in den ochtend van liet ongeluk aan het visschein was. Om 11 u. 45 voelde men een schok en stoom en rookwolken spoten op. Twee mannen sloegen over boord, doch werden gered. Op het achterdok waren vijf mannen ge- woud. Het schip Begon te zinken en do bemanning ging in de booten. Twee van de gowonden waren, naar men meende, inmiddels gestorven. Deze liet men achter. Er was niets gered. Men Hot den treiLer in don steek; deze is later ooor de Clivia ge vonden, nog drijvende. Een van do achtergebleven matrozen gaf toon nog lookenen van leven. Hij is echter spoedig bezweken. De raad zal laler uitspraak doen. Zandvoort. Tot tijdelijk onderwijzeres aan School A alhier is aangesteld mej. G, J. Dijkstra, te Haarlem, G e v. v-o o r w e r p e n. Een damesrijwiel. In de plaats van den heer W. H. J. Keeterman, die zijne benoeming als klerk bij Publieko Werken niet heeft aangenomen, Ls als zoodanig benoemd de heer A. G. VV. F. Muller alhier. Binnenland NEDERLANDERS IN DUITSCIS. LAND. Men schrijft uit Enschedé aan 't Alg. Handelsblad: Door den steeds slechter wordenden oevonomischon toestand in Duitsch land komen dagelijks Hollandscho arbeidersgezinnen over do grens en melden zich alhier om steun en on derdak aan. Nagenoeg allen zijn van alle mid delen ontbloot en hebben zich in den laats ten tijd groote ontberingen moe ten getroosten. Tot nu toe slaagdon men er In den meesten werk cn onderdak te ver schaffen, thans echter is geen woning meer te krijgen en zijn alle plaatsen in slaapgelegenheden on volkslogo- mouten bezet. Als gevolg hiervan heeft het ge meentebestuur zich reeds genoodzaakt gezien do voormalige "school net 1 aan den Zuiderhagen in orde to bron gen, teneinde hierin dezen 6tukkers onderdak to \erschaffen cn zijn daar in reeds eentge gezinnen opgenomen. Naar wjy vernemen wonen in West- falen nog duizenden Nederlanders, die binnenkort gedwongen, zullen wor- den door don honger hun toe vlucht tot hun vaderland to zoeken en zal het no o dig zijn van Rijkswege maatregelen te Hemen, dat onderdak wordt verschaft, daar dit bij een groo- ten toeloop voor da grensgemeenten niot mogelijk zal blijken te zijn, EEN GEDWONGEN LANDING. Men meldt uit de Bilt: Woensdag circa 11 3/4 vertrokken van Soosterberg twee vliegmachines met bestemming voor Deu Haag. Bo ven de gemeente de Bilt kreeg de mo tor van de achterste machine, waarin als bestuurder luitenant Koppe en als waarnemer Jhr. Repeteer geselen waren, een defect. Do bestuurder wist evenwel in prnchtigen glijvlucht een noodlanding te bewerkstelligen op een weiland tegenover het landgoed Beerschoten, waar de machine, na te zijn gedaald nog ongeveer 30 M. voortrolde. Eon der vliegeniers ls onmiddellijk per fiets naar t kamp te Soesterbcrg gegaan, oni eon nieuwe motor te ha len en het plan bestond, die motor aan de machine to plaatsen en dan weer op te stijgen on naar Sooster berg terug te keeren. De politie, alsook de burgemeester, Buron v. Heemstra, waren oogenblik- kelijk ter plaatse en zorgden voor af zetten van liet terrein, zoodat ulles zeer geregeld verliep. TRAM-QUAESTIES IN DEN HAAG. De „Avp." verbetert het berloht van de ,.i 1. Ct." inzake de concessie van de H. T. M. voor de stoomtram- lijn Den HaagDelft. Do H. T. M. heeft voor de stoom tram lijn Den Haag—Delft vier con cessies lo. een van de gemeente 's-Gravenhagc, voor wat betreft liet stuk dier gemeente waarin de 111n loopt2o. een van de Provinciale Staten, voor wat het berijden van den openbaren weg betreft3o. een van hrt Rijk wat betreft de gemeenten Vrijenban en Rijswijk, en 4o. een van de gemeente Delft. Met uitzondering van die van de Provinciale Stuten, welke in 1917 afloopt, eindigen al die concessies in 1927. Echter heeft de II. T. M. voor de in 1917 afloopcnde concessie verlenging aangevraagd lot 1927. en die concessie zal wel worden verleend. Afgezien daarvan evenwel heeft de II. T. M. zich reeds tot den Minister van Waterstaat gewend, om te tracfli- "teji^een riiksconcessie to verkrijgen voor een electrische tramlijn Delft Den Haag. en eventueel buitenom langs het S.S.-station naar Scheve- ningen. Dan zou de stoomtram Dsn HaagDelft komen te vervallen. VAN BERGEN NAAR WIBRICKER SCHANS. Donderdag zijn de te Bergen ge ïnterneerde Duitsche officieren per auto naar Wieriakcrschams overge bracht. TWEEDE-KAMERVERKIEZING. Bij enkele caudidaatstelling is in het -district Weststcllingverf tol lid van de Tweede Kamer herkozen de beer F. W. N". Hugenholtz, dèc zich aan «en nieuwe verkiezing moest Onderwerpen wegens zijn aanstelling tot ambtenaar bij don reclasseerings- dienst. DE R0TTERDAM8CHE GEMEENTE BEAMBTE BONNEF. In den Rotterdamschen Raad inter pelleerde de heer Spiekman in zake den schrijver ter secretarie, den heer Hohnef. die het dienstwelgerings- inónifeet ondcrteekend had en een openbare vergadering voor dienst weigering had gepresideerd en des wege door den gnmcente-sccreteris was onderhouden. De voorzitter verklaarde, dat niet de onderteekening vari het manifest, diooh het presideeron van bedoelde vergadering oorzaak was van den stap, dien B. en W. den gemeente secretaris hadden opgedragen te doen. Immers, bet presideeren eener dergelijke bijeenkomst is op zichzelf een strafbaar feit em mocht het zich herbalen, dan zal aldus dc voor zitter de heer Honncf niet zijn te handhaven. MINISTER PLEYTE. De Minister van Koloniën, rar. Pleyte, wordt a.6. Zaterdagavond te 's-üravunhnge terug verwacht van zijn verblijf om gezondheidsredenen in Zwitserland. AMBTENAAR-RAADSLID. De heer Kteerekoper, lid der Twee- do Kamer, heeft tot den minister van binnenloudsche zaken de vraag ge richt of deze bereid is te bevorderen, dat de commies C. y. d. Most van de 41. IJ. S. M. te Leerdam, die aldaar tot lid van den gemeenteraad geko zen is, maar van de directie de mede- deeling kreeg, dat hij het raadslid maatschap met mag aanvaarden, als nog dit ambt zal kunnen vervullen. ROTTERDAM IN 1915. In de Donderdag gehouden raads zitting sorak burgemeester Zimmer man de gebruikelijke Nieuwjaarsrede uit. De bemoeilijking der onzijdige scheepvaart, zoo zckle hij, bleef met onverniiirderden druk aanhouden. Terwijl in 1913 de cijfers voor "het ge tal der ingekomen schopan en hun tonnenmaat toeliepen resp. 10.527 en 13.047.465 netto register ton, daalden dê'cijfers in 1915 op 3760 schepen met een inhoud van 4.224.805 netto regis ter ton. Wat de binnenscheepvaart betreft, verminderde de totale inhoud (welke in 1913 30.486 307 ton teul be rt lagen en in 1914 25.090.635) In 1915 tot 24.836.418 ton, doch het aantal schepen steeg van 153.088 bot 61.60-4. Dat de daling van het scheepsbe zoek van invloed was o.p de geldmid delen der stad, spreekt zich uit in de begrooting voor bet loopende dienst jaar. waarop oen tekort voorkomt, gelijk staande met een vephocwing met ongeveer 1 pCt. van het percen tage der inkomstenbelasting Trof de oorlog de haven gevoelig, op een groot aantal andere bedrijven wee hij van een bij uitstek voordee- ligen invloed. Nimmer dan. ook wa ren meer of belangrijker vooi-stellen tot verhuring van kade-terreinen aan de orde dan in hot afgoloopen jaar. De werkloosheid vermeerderde niet en in verscheidene bedrijven inroesten zelfs Belgische geïnterneerden wor den aangenomen. SINAASAPPELEN. De „N. R. Ct." meldt Do stoomschepen vuu de Koninklij ke Nederlandschc Stoomboot Maat schappij. die uit do Spuanscbe havens fruit in ons land aanvoeren, werden tot korten tijd geleden, in verband met het bestaande contract tusschen deze maatschappij cn de Engelsche regcering. door ile Engelsche autori teiten ongemoeid gelaten. Echter zijn de „Helena" en de ..Iris", die te Rotterdam zijn aange komen, en de Agamemnon", ..Bac chus", „Euterpe", „Posnona" en „Tallus", die naar Amsterdam zijn gegaan, en van welke schepen do ladingen hoofdzakelijk bostonden uit sinaasappelen, do een korter, do an dere gedurende langeren tijd in En gel.*uid opgehouden en ten siotto vrij gelaten. op voorwaarde dat d© lading hier niet mocht worden afgeleverd. De schenen zijn na aankomst ge lost en de vruchten liggen thans hoog' opgestapeld in de loodsen. Onderhandelingen hebben tot dus ver nog geen resultaat opgeleverd mocht dit nog ©enigen tijd aanhou den. dan bestaat er groote kans, dat een overgroot gedeelte van de aan gevoerde vruchten zal bederven. BRAND. Woensdagnacht is het café „Julia na" uan den Noorddafmmerweg te Amstelveen tot den grond afge brand. Alleen de muren bleven staan. Oorzaak onbekend. Verzekering dékt de sc-liada MODERN KANNIBALISME. Men schrijft aan het „Alg. Han delsblad" Bij een Burgerlijk Armbestuur kwam dezer dagen een vrouw zich beklagen over hevige en voortduren de maagpijnen. De armmeester, die zijn zeer moei lijke taak met de grootste zorgvul digheid vervult, wist het mcnschje aan de praat te krijgen en hield, orn te gelegener tijd den geneesheer te kunnen voorlichten, aanteekening van hetgeen zij zooal te zeggen zou hebben. Na de zeer lange, inleiding, die de welbespraakte vrouw ten beste gaf, iried hii haar aan. liever een genees heer te raadplegen dan op eigen houtje een middel tegen de kwaal te vragen aan het Armbestuur. Och. meneer, klonk bet toen, ik :hcb al van alles geprobeerd ik heb zelfs schrik niet. lever, hersens van een dood mensch' gegeten en ook het hoofd. „Ik heb er nog een viel (vijl) van tien stuivers voor gekocht Je mot maur eens bie me kom me kieke." De armmeester wachtte zich wel, teekenen van afgrijzen te geven, -no tuleerde het verdere van het verhaal nog zorgvuldiger en narn zich voor, de waarheid van het door de vrouw vertelde zoo nauwkeurig mogelijk te onderzoeken. Voor het oosentolfk voldeed hij aan haar verlangen, om haar een bon netje te geven voor een flesclije lever traan. Een paar dagen later begaf hij zich mot twee zijner kennissen naar de straat, waarin liet vrouwtje woont en stapte bij haar binnen, voor don vorm oon eens te vragen, of zij baat had gevonden bij de levertraan. De vrouw zelf bracht het griezelige ter sprake met een o ja. du's waar ook ik heb je verteld van dot hoofd. Wil je 't eens zien Ik heb er nog maar ecu klein stukje van. Zo rommelde wat in een kast en haalde daaruit te voorschijn den schedel en do vijl. Kijk, zóó doe ik het, expliceerde ze den hoeren, cn meteen raspte zij het nog overgebleven deel van liet cra nium en stak het geraspte in don mond. Ik kreeg het middel van een boer. vervolgde zij. De tanden heb ik er uit gebroken en weer begraven. Dus toch nog zekeie pieteit. Wel deelde zij mede, den schedel te hebben gekocht van een kerkhof, d-och ze wist zich niet meer te herinneren, op welke begraafplaats deze lijken schennis is gepleegd. Dit iiselijk geval heeft zich niet voorgedaan ergens in de buurt van de Hunnebedden of in een ander deel van ons land, waar uitermate on ontwikkelde heibewoners leven, doch in het hartje des lands. BEKEND. Do veertienjarige Johannes IC heeft bekend dén moord te Winscho- ten op Antje llcikens. onderwijzeres, te hebben gepleegd. Zooals men weet werd mej. Ileikens, toen ze 's avonds een brief in de bus wilde doen, door een doodelijken steek getroffen. NOODLOTTIGE BRAND. Te Gentert zijn de boerderijen van G. van der Wijst en wed. Kuipers ge heel afgebrand. Het vierjarig doch tertje van Van der Wijst kwarj in de vlammen om. VACATURE GEMEENTERAAD EN' PROV. STATEN. De heer C. B. Posthumus Mcijjes raadslid voor Amsterdam VI cn Sta tenlid voor Amsterdam VII, zal bui- non kort wegens den gezondheidstoe stand van zijn echtgenoote Amster dam metterwoon verteten zlcli te Huis ter Heide bij Zeist vestigen. Dientengevolge 2ul er een vacature in den gemeenteraad en in de Pro vinciale Staten ontstaan. De heer Posthumus Meijjea behoort tot de.Cbrist.-IIiat. partij. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. Van bevoegde zijde deelt men aan de N. R. Ct. mede, dat «Be maatregel, dat bij de uitkl&ring van Nederland- sche schepen een verklaring wordt geëischt, dat het schip niet zal wor den verhuurd en (of) wrkocht, reeds van het begin van den oorlog af ne- elant, doch dut het noodig is gebleken, verscherpte ouders dienaangaande uit te vaardigen. DE NED. AMBULANCE VOOR DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK. In Gleiwitz zijn achtergebleven, behalve- do hoer Taets van Ameron- gon zelf: de zusters Dignu Sis, hoofd van do verpleging-, Sylvia van Len- itop, J. C. Vader, F J. C. Klühe, T. Kosters, 11 Blankerts. W. van Kom pan, E. B. W. van Lonnep H. Jan sen, S. M. van Mello, J. S. Braai, M. K. G-oilenbacli, G. J. Westermen, M. M. Rijndcra, J. M. H. do Bruyn van Melis on Marie kerke. G. G. Boeecho- ten, A. C. Kreeft, L. Bronsveld, R. Bartlema, C. E. Draayer. J Baarspul, A. 1L de Via». J. II. Siogman, E. B. W. van Dolden. G. van don Akker, voorts mej. W E. A. Vaarts, voor do keu konmej. A. G. Strobel, chef van do koukenmevr. dr. L. M. Motz, hoofd van dc linnenkamer, en do heo- rejidr. S. Koster, dr. C. Th. Kre kel, dr J. Tb. Nicolai, dr. L. M. Motz, dr. J. E. Simons, dr. C. Wittbaus. Derhalve 25 verpleegsters, 6 dok teren en :.-r andere leden der am bulance totaal dia 35 personen. ONGELUKKEN. Te Winschoten is uit het Winsdhb» ter -dien opgehaald het liik van don 46-jarigen OQgéhuwden Jan Visser, die sedert den tweeden Kerstdag ver mist werd. INLIJVING LICHTING 1916. De Minister van Marine brengt ter ateemeenc kennis, dut de inlijving van de aan de zeemilitie toegewezen dienstplichtigen van de lichting 1916, behoudens onvoorziene omstandighe den. zal geschieden in do gewone, bij de Militiewet vastgestelde tijdvakken, alzoo die van de eerste i loeg In tiet tijdvak 6-10 Augustus 1916. DE „HERTOG HENDRIK". Blijkens aan liet Departement Van Marine ontvangen draadloos be-icht is IIr. Ms. pantserechip „Hertog Hen drik" in den namiddag van Donder dag tan anker gekomen bij het licht schip „Sunk" (Theems-monding), om beter weder af te wachten. SMOKKELAARS. Dinsdagnacht hebben bij Ottersum marechaussee» geschoten op een troepje smokkelaare. die meel tracht ten uit te voeren. Hierbij werd een circa 15-jarig meisje, dochter van don arbeider H. uit Gen-nep, in het onder lijf getroffen. Zes personen zijn unit- gehouden. Het meisje is naar het zie kenhuis te Gennep overgebracht, zoo meldt de N. R. Ct. MIJNEN. In do laatste dagen zijn ie Tor schelling 10 mijnen aangespoeld, dio thans alle onschadelijk gemaakt zijn Gemengd Nieuws EEN AANSLAG IN JAPAN. Reuter seint uit Tokio: Een persoon wierp twee bommen op do automobiel van graaf Okocma, president v;ui den ministerraad. Graaf Okoemu werd niet gewond. VREDE IN FEBRUARI OF MAART? De ..Journal des Débats" maakt melding van dc jongste voorspelling, afkomstig van een oud ParijaCh vrouwtje, dat op weg naar de kerk, uiteenoodigd werd in een rijtuig, waarin ecnige aanzienlijke dames zaten, zoover mede te rijden. Uit dankbaarheid voorspelde ze toen. dat er einde Februari of begin Maart vrede zou gesloten worden. En om haar woorden Ingang te doen vinden, voorspelde zo ook, dut de koetsier van het rijtuig binnen twee uur dood zou zijn. Het laatste kwam uit. want tijdens de godsdienstoefening kreeg de koet sier een berq^rle en overleden. TRE 1N-ONGELUKKEN. Het Wolff-huveau meldt uit Wee- «tcn Woensdagavond had tijdens een orkaan aan het station Fischau oen botsing plaats tusschen een personen trein van den bergspoonveg en een op de rails staande locomotief. Een- en-dertig personen, onder wie vijf van het treinpersoneel, werden ge wond een hunner zwaar." Volgens dagbladbericliten uit Mah- risch-Oatruu on'.spoorde op het tra ject Oderberg—Freistadt een waggon van den locaaltrein. die van de hel ling afgleed. Er rijn veertig gewon den. onder wie acht zwaar. Stcomvaartberlclitcn STOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het stoomschip Orunje (thuisreis) passeerde 12 Jan. Dover. Het stoomschip Prins der Neder landen arriveerde 12 Januari van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Timor arriveerde 12 Januari van Amsterdam te Ba- tavia. Het stoomschip Jan Pielersz. Cocn 'uitreis; vertrok 11 Januari van Las Palmus. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het stoomschip Madioen (uitreis) passeerde 11 Jan. Sagres. Ilei' stoomsohip Birma (thuisreis) ls 12 Jan. hii Deal geankerd. Het stoomschip Kuwi (uitreis) arri veerde 11 Januari te Napels cn zetle denzelfden dag de reis voort. KON NED. STOOMBOOT MIJ. Het stoomschip Vulcanus arriveer de 13 Januari van Patras te Amstcn- dam. Het stoomschip Helena arriveerde 12 januari van Rotterdam te .Amster dam. Het stoomschip Clio, van Toco- piUa naar Valencia, vertrok 7 Jan. van Coronel. KON. 110LU LLOYD. Het stoomschip Maasland (uitreis) passeerde 12 Jan. Dungeuess. Hel stoomschip Holtendia (thuis reis) arriveerde 11 Jan. te Santos. Het stoomschip Sal land vertrok 12 Januari van Aimstcrdam naar Buo- nos-Ayres. KON". WEST-IND. MAILDIENST. Het stoomschip Prins Frederik Hen. drik arriveerde 13 Januari van Pa ramaribo te Amsterdam. HOLLANDAMERIKA LIJN. Het stoomschip Soruniehsdijk ver trok 12 Januari van Amsterdalni naar New-York. Het stoomschip CallLsto vertrok 10 Januari van Baltimore naar Rotter dam. Het stoomschip Helbergen, van Philadelphia naar Rotterdam, pas seerde 11 Jan. Beverier. Hel stoomschip Slotordijk, van Rot terdam naar New-York, passeerde li Jan., de» voorm. 9 u. 20, Lizard. STOOMV. MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het stoomschip Deucalion. \an Ja va Paar London, vertrok 7 Januari von Port-Said. Het slootnschip Surpödon, van Am sterdam naar Java. vertrok 10 Jan. van Glasgow.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 7