De Europeesche Oorlog. Alleen op da Wereld KIbuw8 gevsehtei aan 't Bessarablsebe frent. Wat dost Montenegro? Tegenstrijdige berichten. De houding van Engeland tegen neutrale mogendheden Inzake de blokkade van Dultschland. Officieel nieuws. 'Aan de stafberichten ontleenen we: WESTELIJK OORLOGSVELD. Van den I>u i tschen staf: De Duitsche steil meen ten Noorden van Frelinghien zijn door de Engel schen. die van rookbommen gebruik maakten, over een breedte van 100 meter aangevallen. De Engelschen werden teruggedrevenzij leden zware verliezen. De Engelsche artillerie beschoot de kerk van Lens. Een Engelsche oorlogstweedekker, met twee machinegeweren bewapend, is door een Duitsch vliegtuig uit een escadrille naar beneden geschoten. \nn den Yser dwong het vuur van het Duitsche verdedigingsgeschut een vliegtuig tot landen in de vijandelij ke linie. Het vliegtuig werd daarna door Duitsch artillerievuur vernield. Woensdagnacht wierpen de Duit- jchers bommen op de militaire ge- bouwer. te Nancy. Van den Franschen staf Ken Duitsche vlieger wierp op een wijk van Lunèville drie bommen, wel ke geen schade veroorzaakten. Een ander Duitsch vliegtuig moest dalen bij Elinsde twee inzittende officie ren werden door de Franschen krijgs gevangen gemaakt. Van den Engelsohen staf: Woensdag noodzaakten de Engel schen in den loo>p van veertien lucht gevechten twee Duitsche vliegmachi nes binnen de Duitsche linies te da len. In den loop van den dag verloren de Engelschen een machine. OOSTELIJK OORF.OGSVELD. Van den Duitschen staf: Artillerie- en voorpostengevechten op verscheidene punten van het fiont. Van den O o s t e n r ij k s c h e n staf: De nieuwe slag aan het Bessarabi- scho front is in hevigheid toegeno men. Behalve de reeds Woensdag vermelde aanvallen dis alle vroeg in den ochtend plaats hadden, moesten de Oo6tenrïiksche troepen tot in den middag bijna elk uur op verschillen de punten tusschen Toporovitz en! Bojan hardnekkige bestormingen van numeriek sterker strijdkrachten af-! slaan. De Russen drongen in den' loop van het gevecht eenige malen de i Ooitenrijksclic loopgraven binnen, werden echter telkens weer in een ge- vecht van man tegen man terugge slagen. Het terrein wor de Ooetenrijksche verschansingen is bezaaid met lijken van Russen. In het gevechtsrayon van enkele baiaillons werdeu 800 tot 1000 gesneu velden geteld. Van den Russisch en staf Op het Riga- en Dunaburg-front veelvuldige vluchten van Duitsche aviateurs. Duitsche vliegers ver schenen aan den benedenloop van de Aa. bij Skotel, ten Westen van Fried richstadt, boven Dunaburg, waar zij verschillende bommen lieten vallen. Een poging van de Duitschers, om te landen aan de Duna tegenover Lennewaden stroomafwaarts van Friodrichstadt. werd met geschut vuur verijdeld. Ten zuidwesten van Friedrichstadt bij Samen bestookten de Duitschers de Russen met vergif tige enssen. üp het Dunaburgfront werd het artillerievuur versterkt bij Tennen- fcld. waarna de Duitschers hier twee aanvallen deden, welke door 't vuur der Russen werden afgeslagen. Ton noordoosten van Tsjernowitsj m do streek van Racanrz werd oen sector van oen Oostenrijiksche stelling genomen. Do Oostenrijkers deden vijf hevige tegenaanvallen om dien sec tor te heroveren; al die aanvallen werden echter afgej&lagen met ont zaglijke verliezen aan de zijde van de Oostenrijkers. ZUIDELIJK OORLOGSVELD. Van den Italiaanse hen staf: De Oostenrijkers hebben Cirnego en Borgo beschoten en te Cünego brand veroorzaakt De Italianen hebben ge antwoord met een besohieting van het station te Strado Caldonazteo'. waan treinen af en aan reden. 't Itaiiaansche nieuwsbureau Ste- fani deelt mede, dat boven Anema een Oostenrijksohe vliegmachine is neergeschoten. De twoe inzittenden werden gevangen genomen. Dt strijd om en nabij Servië. Van dit oorlogstoon eet komt nog steeds weinig nieuws. Thans is al leen te melden dat de Servische re geering op t eiland Korfoe (door de geallieerden beoet) aangekomen is. Montenegro. De berichten over Montenegro blij ven tegenstrijdig. Uit entente-kringen wordt gemeld, dat de onderhandelingen met Oosten rijk over de capitulatie zijn afgebro ken, maar uit de centrale landen wordt dit tegengesproken. 't Bureau Stefani te Rome deelt mede dat het Montenegrijnsche con sulaat te Rome meldde Donderdag morgen aan den minister van buiten- landsohe zaken, op last van Mtnsko- vilaji. den Montenegrijnschen premier. Woensdagavond te Brindisi aangeko men, dat de Koning van Montenegro en zijn regeering alle voorwaarden van Oostenrijk weigerden en dat de strijd weer begonnen is over hel ge- heele front De Koning en zijn zoons zijn nog in Montenegro te midden van de troepen om de laatste verde diging te organiseoren. Reuter seint uit Parijs Uit Brindisi wordt bericht, dat de koningin van Montenegro, do prin sessen en de minister-president aldaar zijn aangekomen om zioh naar Rome te begeven. Koning Nicolaas blijft te Skootari om den tegenstand te organ iseeren. 1 lavas seint uit Bern Volgens Zwitsersche persberichten schijnt het verbreken der onderhan delingen tusschen Oostenrijk en Montenegro geweten te moeten wor den ean de eischon van Oostenrijk, dat volgens de door Duitschland op België toegepnste methode, onder den schijn van militaire en economi sche waarborgen, concessie verlang de, die in werkelijkheid de souverel- niieit en de onafhankelijkheid van Montenegro in de toekomst zouden vernietigen. Men gelooft, dat Italië spoedig en krachtig in dat gedeelte van den Balkan zal ingrilpen. orn er zijn eigen belangen te beschermen. Het „B&rl. Tagablatt" vernoemt, dat Italië, Frankrijk en Engeland! hun gezanten aan het hof van Mon tenegro hebben teruggeroepen. De di plomatieke betrekkingen tusschen de West Europoo6dhe mogendheden met liet hof van Koning Nikita zijn der halve afgebroken. De Rijksbank van Montenegro is weer naar Cettinje overgebracht, waar ook de overheid van Montenegro is teruggekeerd. De correspondent van het .,BerL Tageblatt' te Sofia verneemt de vol gende bijzonderheden over de vrede sluiting niet Montenegro. Eigenlijk werden de onderhandelingen reeds twee weken geleden ingeleid, toen koning Nikita door het nieuwe kabi net de eerste stappen in des© richting liet ondernemen. Ondanks deze inlei dende onderhandelingen bleef liet le ger van Montenegro met de grootste verbittering doorstrijden, waarschijn lijk met het doel om Oostenrijk-Hom garije met betrekking tot de voor waarden meegaander te stemmen. Na d© capitulatie heeft Montenegro in hoofdzaak nog één wonsch, nl. dat aan de ontwapenden verlof wordt gegeven om naar hun woonplaatsen terug te keeren om dc ellende aan huiselijken haard te helpen keeren. Het is de vraag of Oostenrijk Honga rije aan dezen wensch zal tegemoet komen, waarschijnlijker is dat de vroegere soldaten geïnterneerd zullen worden, daar anders het toezicht op enkele dorpen te veel t roepen in ho sing zou nemen. Een tijdelijke moei lijkheid biedt nog de bezetting van den berg Tarabosj, die de wapens nog niet wil neerleggen en den weg naar Skoetari gesloten houdt Zoodra de wog vrij is trekken Oosteiirijkseh Hongaarsche troepen in de richting van Noord-Aibanië om van daar te gen de troepen van Essad pasja en de Italianen aan de kust van Walona op te rukken. Het spreekt vanzelf dat niet alleen Montenegrijnen doch ook de in Mon tenegro aanwezige deelem van het Servische leger ontwapend worden. De troepen in de bezette gebieden zijn overal niet ijver begonnen levens middelen te verstrekken, aangezien het land daaraam gebrek hoeft. De stemming van, het volk tegen over de Oostenrijkse!* Hongaarsche troepen is daardoor zoer vriend schappelijk geworden. 't „Algemeen Handelsblad" schrijft: Een uit Parijs ontvangen bericht meldde", dat de eischen, door Oosten rijk aan Montenegro gesteld, zoo on aannemelijk waren, dat koning Niko- lans en zijn regeering de onderhan delingen met de monarchie zou heb ben afgebroken. Dit bericht, waarschijnlijk meer ontstaan uit een wensch, dan op feiteliiken grondslag berustend, is nog niet bevestigd. En waarschijn lijk is het ook niet. Oostenrijk heeft slechts de voor waarde gesteld van algeheels ontwa pening, en deze werd niet alleen aangenomen, maar kreeg reeds een begin van uitvoering. Nu is het wel licht voor de Montenegrijnen, die steeds gewapend zijn. met een geheel arsenaal in hun gordel rotóloopen, en die hunne pistolen en karabijnen als familiestukken beschouwen, een hard ding. die wapens te moeten af leggen. Maar daar tegenover staat de belofte, dat al deze familiestukken, die thans worden ingeleverd, ziullen worden voorzien van den naam van den eigenaar en bij den vrede bij den finalen vrede aan de bezitters zullen worden teruggegeven. Wat den afstand thans, en voor het oogen blik, ietwat verzacht. Koning Nikolaas is echter niet de man, om met deze en dergelijke overwegingen zijner onderdanen veel rekening te houden. Hij heeft een breedere opvatting van de dingen, en ziet verder dan de mopperende eige naars van ouderwetsche trompladers. En voor hem staat veel hooger de afstand van Skoetari. dat door zijn troepen bezet is. Skoetari, de mooie Gtad Ban het meer van dien naam, in den Balkan-oorlog door Montenegro veroverd, moest, op aandringen van Oostenrijk en Italië, aan Albanië worden afgestaanen toen Monte negro aarzelde aan dien wensch, uan dien eisch te voldoen, werd een vloot, uit schepen der verschillende Euro peesche zeemachten samengesteld, naar de Adriatische Zee gezonden, om door blokkade van Antivari, Mon tenegro tot toegeven te dwingen. Skoetari werd ontruimd en aan Albanië toegevoegd. Thans echter is Skoetari weer door de Montenegrijnen bezet, en het schijnt, dat Oostenrijk er thans in toestemt, dat Skoetari bij Montene gro zal blijven. In ruil voor den Lowtsjen. den berg, die de bocht en de stad Catluro behperscht, en die auii Oostenrijk wordt afgestaan, ontvangt Montenegro Skoetari, en dus ook aan het omliggend gebied cn het geheele meer vun dien naam, en de belofte van een haven aan de Adnatïsche Zee. Dat zijn voorwaarden, waaronder bet voortzetten der onderhandelin gen tusschen Montenegro en Oosten- riik-Hongarije gemakkelijker zul zijn, en die voor koning Nikolaas het aan gaan van oen verdrag wenschelijk zullen maken. En al is de vrede tusschen Oosten rijk-Hongarije en Montenegro nu niet van zoo overwegende beteekents in dezen wereldstrijd, waarin een dozijn volken gemengd zijn, en al zal de beslissing voor den eindelijken vrede elders moeten vallen, er is eenig waars in hetgeen de te Boecha- rest verschijnende „Viterul" schrijft: „de beteekeuis dezer vredesonderhan delingen ligt op militair en moreel gebied. De militaire beteekeuis is, dat de monarchie een troepenmacht vrij krijgt, die elders kan worden gebruikt, de moreele echter, dat dit verzoek om vrede te midden van een bloedigen oorlog, van zeer groote waarde is." HOE DE LOVCEN GENOMEN WERD. De oorlogscorrespondent van de Weonsche Reichspost bericht omtrent de bestorming van den Lovcen Den 7en Januari waren de voorbe reidingen getroffen. In nauwe sa menwerking met den commandant van de vloot was Infanterie gecon centreerd b(j de bocht van Cattaro en omgeving. Zware artillerie moest ge bracht worden in het gebied voor Teodo. De Montenegrijnen waren nog steeds overtuigd, dat de hoofdaan val van uit het noordoosten zou plaats vinden. Des te meer indruk maakte het. toen in den vroegen mor gen van den Ssten Januari projectie len van alle kaliber neer suisden op de Montenegrijnsche stellingen. Het vuur was in hoofdzaak gericht tegen de stellingen aan weerszijden van de Solar-hoogte. 's Morgens viel regen, in het gebergte sneeuw. In dit weer, te midden van het gebrul der kanon nen. dat tegen de rotsen honderdvou dig weerkaatste, begon de infanterie het groote waagstuk te ondernemen den berg te bestijgen, die van uit zee hoog opsteekt. De infanteristen, steeds onder het vijandelijk vuur, be klommen de helling" tot lialver hoog te. hetgeen vele uren duurde," en brachten den nacht door steeds klaar ,'voor het gevecht in een barren sneeuwstorm. Bij het aanbreken van den dag klom de infanterie verder naar boven. Zij werd wel beschermd door den dichten nevel, die echter de werkzaamheid der artillerie vermin derde. zoodat de waarnemers-posten moesten doordringen tot in de ge- vechtelinie. Om half elf 's morgens den 'Jen Januari, was de infanterie aan den rand van het hefplateau. Duizend meter boven den zeespiegel ging de infanterie over, na ean woe dend vuurgevecht gekomen, tot heel dicht bij de stelling van den vijand, tot den stormaanval op de bastion aan den voet van den Solarberg. Op 13Ü2 meter hoogte word een bres ge slagen in de hoofdstelling van den vijand. Hier zette de infanterie ziCh onmiddellijk vast en brachten er den nacht door. In den namiddag van den lOden Januari moest de tusschen- stelling ter hoogte van het dorp Kuk genomen worden, voor de stormaan val ondernomen kon worden op het eigenlijke Lovcen-massief. Deze aan val werd frontaal ondernomen, niet tegenstaande de woedende tegenaan vallen van den vijand. Onze artillerie schoot inmiddels onafgebroken op het massief en op den zadel van Kostar, tusschen Solar en de hoogte 1549. Toen de hoogten van Kuk vast in on ze handen waren, vielen onze troepen den eigenlijken Lovcen aan, oen co lonne frontaal, de andere van liet westen, nadat zaj door den Kostarza- del waren doorgebroken. De vijand werd uit de tweede hoofdinstelling geworpen en ging op de vlucht. Kort daarop kwam het eerste bataljon op den top van den Lovcen aan. DUITSCHLAND EN BULGARIJE. Bij 't gezoek van den Duitschen kei zer aan' Nlsj, waar koning Ferdi nand van Bulgarije was, word een groote troepenschouwtag gehouden. Op het einde der parade stolde de Keizer, zooals reeds bericht werd, koning Ferdinand den vekünaar- schalksstaf ter hand, waarbij hij tn 't Duitsch zoide, dait hij vol -geestdrift was over de dapperheid van het Bul- gaarsche leger en zijn schitterende deelneming aan het gemeenschappe lijke werk, waarna hij den Koning verzocht den maarschalksstaf aan te nemen als een teek en van dankbaar heid van het Duitsche leger. De Koning antwoordde, dat hij er trotsch op was zljin leger te zien strijden aan de zilde van hot held haftige rrret roem bedekte Duitsch o leger en dat hij overtuigd was, dat hun samenwerking beide landen in staat zou stellen datgone te verkrij- gens waarop zij recht hadden. Den maarschalksstaf zou hij met trots dragen. Uit Weenen wordt gemeld dat kei zer Franz Jozef den koning van Buil garije ook tot veldmaarschalk be noemde. GRIEKENLAND EN DE ENTENTE. Het „BerL Tageblatt" spredkt op grond van mededeel ingen uit gezag hebbende bron hef, beri-clit togwi, dat het Viervoudig Verbond een ultima tum aan Griekenland zou hebben gestald. DE TOESTAND IN GRIEKEN LAND. De „Petit Parisien" vernoemt nit SulonfkiHet bericht vindt bevesti ging. dat de Oostenrijksche, Duitsche, Bulgaarsche en Tuxksche legaties te Athene hun archieven per automo biel naar Macedonië laten overbren gen. DE GEALLIEERDEN TE MYTILENE. De „Malin" verneemt uit Athene: Te Mytilene zijn troepencontingen- ten der geallieerden ontscheept. Verspreid nieuws van deoorlogsvelden BEDROG. De Fransche militaire geneeskun dige dienst is zoo meldt het „AlgJ Handelsblad" een truc op 't spoor gekomen om soldaten tijdelijk onge schikt te maken voor den frontdienst. Een zekere Cantor is de uitvinder er van. De iran. die niet naar het front te rug wil. laat rich bijv. van oen tram vallen, zoodat hij zijn knie l>ezeerL Hij laat zich door Cantor behandelen, die het bezeerde lichaamsdeel ©en in jectie geeft met petroleum, niet hot gevolg, dut de man ontsteking krijgt aan het kniegewricht en maanden lang moet worden verpleegd. Toen het bedrog ontdekt was, wist .dr." Cantor dc grens over te ko men. OVER BUIT. Volgens de „Gazeta Polska" be draagt de buit der centrale mogend heden thans, na 17 oorlogsmaanden, 470.000 vierkante K.M. vijandelijk grondgebied. bijna drie millioen krijgsgevangenen. tienduizend ka nonnen. 40.000 maehinege weren en een geweldige massa ander oorlogs materiaal. VLIEGERONGELUK. Het „Mainzer Tageblatt" meldt, dat op Gonsenheim bij Maina, een Duitsch vliegtuig naar beneden stort te, Van de Inzittenden, is luitenant Schroeder verbrand, de VicefeMwe- bei Zimmermann zwaar gewond. OVER EEN GROOT OFFENSIEF DER GEALLIEERDEN. De militaire medewerker van de „Times" dringt er in een uitvoerig en belangrijk artikel op aan. dat de geallieerden al hun kracht op het Westelijk front zullen concentreeren. ten einde den voornaamsten tegen stander een beslissende nederlaag toe le brengen. De daar aanwezige Duitsche mili taire krachten moeten en kunnen verpletterd worden. Ons doel moet zijn. aldus de correspondent, elke maand 200.000 Duitschers te dooden of te verwonden, totdat men in Duilschland er overtuigd van Is, dat de Duitsche oogmerken onbereik baar zijn. Het doet er weinig toe. waar wij •echten, indien wij maar de Duit schers bestrijden en niet hun bondge- nooten en slachtoffers, wier lot Duitschland onverschillig is. Met de meeste kans op slagen kunnen wij in het Westen tegen de Duitschers ope- reeren. waar het offensief der ge allieerden steeds het best geslaagd Is door het aantal zware kanonnen en houwitsers en den steeds toenemen- den voorraad granaten. Dan kan de aanval het grootste voordeel opleve ren en het zal den Duitschers duur komen te staan. wanneer zij den aanval doen. Het doet er weinig toe. hoo groot oedeelte van het land do Duitschers bezet houden, aangezien de levenskracht van Frankrijk en Rusland niet gebrokon is en hun legers niet verpletterd zijn. Als be wijs voor zijn succes wees de vijand steeds op het door hem bezette ge bied. maar wat dat betreft, hebben de Engelschen het grootste resultaat bereikt, want zij hebben G00.000 ïerkante mijl in de Duitsche kolo niën veroverd, hetgeen het drievoud Is van hetgeen door Duitschland is in bezit genomen. De kracht van het vijandelijk leger neemt steeds af en daardoor moet hij ten 6lotte onder gaan, is de vaste overtuiging van den correspondent EEN SCHERPSCHUTTER. De oorlog ie een gruwelijk bedrijf. Men zal dit zeker niet ontkennen, na het volgende relaas te hebben gelezen over een Austral ischon scherpsc.hu b ter, die zich op zijn manier in het Gollipoli-schiereiland hud onder scheiden. D© Cairo Evening Mail weet van dien man het volgende te verhalen: „Soidaat W. E. Sing mag wel de kampioen) scherpschutter van Austra lië worden genoemd'; gedurende den tijd dat hij Ln Gallipoli was, heeft hij over de 20J Turken neergelegd. Na tuurlijk heeft hij er bij vijandelijke aanvallen waarschijnlijk nog veel meer neet geschoten; maar enkel als scherpschutter weet hij dat moor dan 200 zijn gevallen uls slachtoffer van zijn zuiver schot. Sing's methoden waren zoowat dezelfde als die van de Turken, hij nam liet in hun eitgon spel tegen hen op en was hun duarin do baas. Hij had drie bepaalde mik punten, die zijn makkers bij stllzwij- Onze Lachhoek Verlegen jongeling „Hoeveel moet ik voor een huwclijksacte betalen Grappige klerk „Die kan u op af betaling krijgen." Verlegen jongeling „Hoe dan Grappige klerk „Een klein beetje geld om te beginnen en voor de rest van uw leven iedere week verreweg het grootste deel van uw inkomen." Zondagschoolonderwijzer: „Als een jongen je een leugenaar noemde, wat zou je don behooren te doen Kees Harder„Hoe groot is die jongen „Wat werd er vanmiddag in het circus vertoond, Wim ,De man met de twee hoofden maakte ruzie met zichzelf, welk (hoofd hel eerst geschoren moest wor den." pende afspraak aan hem overlieten. Éen was een vijandelijke loopgraaf op 320 M. afstand, een tweede een verbindingssap op 450 M. afstand, de derde een weg door een: inzinking op 900 M. Behagelijk in zijn nestje lig gend, loerde Sing door een paar te lescopen naar de plaatsen waar kans was om iets onder schot te krijgen Dicht bij hem lag een officier ook maar door een teelscoop te verken nen. De Turken waren zoo bang voor die ongeluksplekken, dat de geduldi ge scherpschutter dikwijls ©en heelen dag lag te loeren zonder één vijand te zien. Op andere da/jen zochten de Turken (dat waren dan waarschijn lijk vereche troepen) het gevaar. Zij toonden zich vermetel ongedekt op nauwelijks 450 M. afstand en Sing riep dan als hij zo ondersteboven schoot: „Dit ia te makkelijk om den naam van sport te verdienen". ledereu keer speet iv©t Billy Sing voor die arme Turken, maar don herinnerde hij zich, hoe hun scherp- eabutters de Australische officieren hadden weggeschoten in d« eerste da gen na de landing; en hij verhardde zijn hart. Maar nooit schoot hij op een baar-drager, of op een soldaat die poogde oen gewonden Turk te red den. Bij eén gelegenheid vond een kogel zijn weg door het kijkgat waar door een sergeant zat te obsorveeren: die sengean-t werd zwaar en Sing zelf licht gekwetst. Doch nadat Sing zijn wond had la ten verbinden, hervatte hij zijn schla. ton. Op zekeren dag kroop een bekende generaal Sing's sohietkuil binnen om hem aan het werk te zien. Sing was slecht geluimd, want het woei hard en hij had oen man gemist zoo maar gemist, op 270 M.„Ik zal weer moeten gaan loeren schieten!", zei liij schamper. Juist op dat oogenblik kwam er een hoed boven de borstwe ring op 4G0 AL Sing richtte eens en wachtte. Spoedig kuam er een hoofd te zien cn Sing haalde over. Terwijl hij vuurde gebeurden twee dingen; ei schoot een windvlaag uit door de vallei, en de Australiër wist dat zijn kogel op zijn minst een voet naar rechts was afgewaaid. De schutter vloekte binnensmonds. Maar net toen hij schoot, had naast den eersten Turk een tweede het hoofd boven de borstal ring gestoken. Die tweede maai kreeg den kogel midden in het gelaat „Zeg es generaal" zei Sing. „Het spijt me geweldig voor dien ar men Turk. Ik wou hem in het geheol niet raken, dien anderen wou ik heb ben,. Ik denk dat ik hem maar niet zal meerekenen" DE WINTER. Reuter seint uit Petersburg In de moerassige streek van Plnsk is in de meeste loopgraven bij den dooi water binnen gedrongen, zoodat zii niet meer te gebruiken zijn. en de prikkeldraadversperringen uit den doorweekten bodem loslaten. De Rus sen hebben alle draadversperringen in twee sectoren weggenomen. De Duitschers werken in koortsachtige haast om hun loopgraven droog te maken, maar ze hebben daarmede geen succes. ÜE DARDANELLEN-EXPEDITIE. „The Lancet" bevat eea brief van oen officier van gezondheid in Galli poli, dien de redactie al laug geleden ontving, maar toen niet kon publF cooren. Nu kotn dat geschieden on kan man er de noodige leering uit trekken, waarom cLe onderneming mislukte, liet rapport toont aan, zoo als „The Lancet" zegt, dat or niet ge noeg aandacht is gewijd aan allerlei klein© détails, en dat daarvan aan stonds de uieost noodlottig© gevolgen wei-den ondervonden voor de weer kracht van de manschappen. Een van de groote belangen, (li© niet vol doende verzorgd waren, betrof do drinkwatervoorziening. Ér was wel op gerekend, dat er grooto behoeft© aan drinkwater zou zijn, want men FEUILLETON HECTOR MALOT. Welk ©en heerlijke droom 1 Maar om dien te verwezenlijken, moest ik een koe kunnen koopen Wat zou een koe wel kosten? Daar had ik volstrekt geen begrip van zeker zc-er duur maar hoe duur dan iwel Ik wilde geen groote en geen zware koe. W ant, in de eerste plaats, hoe zwaarder ze weegt, hoe duurder zij is, en bovendien, hoe vetter een koe is. hoe uieer zij eet, en ik wilde niet dat miln geschenk vrouw Barberin in verlegenheid zou brengen Voor het oogenblik moest ik dus s'echts den priis der koeien weten,ol liever van een koe. zooals ik er een vcrieneda Gelukkig was dit niet zeer moeilijk voor mij en onderweg of 's avonds in de herberg, kwamen wij dikwijls in aanraking met koeiendrijvers of vee- koopers. Niets was dus eenvoudiger, dan hun naar den priis te vragen. Maar de eerste maal, dat ik deze vraag aan een ossendrijver deed; wiens eerlijk gelaat mij had aange trokken. lachte hij mij in mijn ge zicht uit De man sloeg met zijn vuist op de tafel, terwijl hij zijn rug in ziin stoel wierp daarop riep hij de waardin. Weet ge, wat mij die kleine muzikant vraagt Wat ©en koe kost, geen groote en geen zware, maar toch een goede koe. Moet zij mis schien kunstjes leeren En wederom begon hij te lachen, maar ik liet mij niet van mijn stuk brengen. Zij moet veel melk geven en niet veel eten. Moet zij misschien evenals uw hond aan een toiiw langs den weg loopen Toen hij eindelijk uitgelachen' had en ziin spotternijen ophielden, was hii wel geneigd, mij een ernstig ant woord te geven en bogon hij zelfs een gesprek met mij. Hij had juist wat ik verlangde, een goede koe. die veel melk gaf. melk zoo dik als room. en bijna niets at als lk hem tweehonderd francs gaf, dar. kreeg ik de koe. Hoeveel moeite het mij gekost had om hem tot spreken te krijgen, het viel mij nog zwaarder om hem te doen zwijgen, toen hij eenmaal be gonnen was. Eindelijk konden wij naar bed gaan en ik had alle gelegenheid, om over ziin woorden na te Twee honderd francs, zoo n som zou ik nog in langen tijd niet bij el kander hebben. Zou ik die kunnen verdienen Het scheen mij onmogelijk toe. on toch, als het ons nu evenzoo bleef ineo- loopcn als in de eerste dagen het ge val was. dan zou ik er misschien kun nen komen. Maar ik moest er den tijd voor hebbeja. lk kwam toen op een andere ge dachte als wij inplaats van naar Chavanon te gaan. eerst Varses be zochten. daar mede zouden wij dan tevens tijd winnen, daar het een om weg was. We moesten dus eerst naar Varfies trekken en vrouw Barberin op onzen terugweg bezoeken ik zou dan zeker mijn honderd gulden hebben en wil konden ons tooneelstuk „De ko© van den Prins" vertoonen. Den andoren dag maakte ik Mattia met mijn plan bekend, en deze ver zette er zich volstrekt niet tegen. Een XXIIL rarte stad. Het is een lange weg van Montar- gis naar Varses. dat in het midden van de Cevennes ligt op do helling van den berg. die zich naar dc Mid- dellandsche Zee buigtvllf- of zes honderd mijl recht toe recht aan. Voor ons was hij zelfs wel duizend mijl, daar wij genoodzaakt waren, verscheidene omwegen te maken, om onze levenswijs le kunnen voortzet ten. Wij moesten heel wat steden en dorpen bezoeken om ©en goede som te rnakeu. Bijna drie maanden hadden wij noodig om den weg af te leggen, maar toen wij in de nabijheid van Varses kwamen, mocht'ik dan ook. nadat ik mijn geld had nageteld, de voldoening smaken, mijn tijd goed besteed te hebben; in mijn leeren beurs had ik honderdzeventig francs, die lk bespaard had op mijn uit gaven ik kwam dus nog dertig francs te kort voor de koe. die ik voor vrouw Barberin koopen wilda Mattia was hierover bijna even blij als ik en hij was er niet weinig trotsch op. dat hij er van zijn kant ook veel toe bijgedragen had om zulk een aanzienlijke soxn bijeen to garen. Zijn aandeel was don ook werkelijk groot, want zonder hein. en vooral zonder zijn waldhoren. zouden Capi en ik nooit honderdzeventig francs bijeengezameld hebben. Van Varses naar Chavanon zou het ons stellig wel gelukken orn de dertig francs, die ons nog ontbraken, te verdienen. Varses. waar wil het eenst aan kwamen. was honderd jaar geleden een arm dorp, dat als in de bergen verloren lag De ligging van liet dorp. midden Ln de bergen, was vooral zeer belang rijk wegens de vervolging der Cami- sards. maar die ligging was tevens dekte oen bejaard edeknan, die een manie voor opgravingen liad. ver scheidene kolenmijnen te Varses tn sedert dien tijd voorzag deze stad niet Alais en Sauit-Gervaïs het zui den van Frankrijk van steenkolen, en wel in zulk ccn hoeveelheid, dat zj aan do Engelschen het kolendebiet in de Middollandsche Zee betwistten. Toen de edelman met zijn nasporin gen begonnen was. werd hij van alle zijden bespot, en toen hij tot op een diepte ian honderdvijftig meter had gegraven, zonder nog iets gevonden te hebben, nam men zelfs maatrege len om hom als een krankzinnige in een gesticht op te sluiten, daar zijn gansclie fortuin met deze opgravin gen geheel te gronde ®ou gaan. Var ses bezat, naar uien vroeger beweerd had. ijzermijnen men vond ze niet men zou er ook nooit steenkolen vin den. Zonder hierop te antwoorden en om zich aan de epotteriien te ont trekken. sloot hii zich in cijn groeve op en verliet deze niet meer hij at en sliep daar en niemand dan zijn werklieden konden zijn beweren in twijfel trekken hij eiken slag, dien zij rnet het houweel deden, haalden zij de schoudere op. maar aange spoord door de overtuiging van bun meester, volhardden zij bij hun ar beid en de groeven werden dieper. Toen zi) tweehonderd meter diep go- graven hadden, vonden zij een steen- kolenlaag de bejaarde edelman wus niet langer een krankzinnige hij was toen een geniaal man in één dag was de verandering volkomen. Tegenwoordig telt Varses 12.000 inwoners, en gaat het een groote toekomst voor zijn nijverheid tege moet. daar het op het oogenblik met Alais en Bessége9 de hoop van het Zuiden is. Wat Varses' fortuin maakt en ma ken zal is juist hetgeen zich onder on niet boven den grond bevindt Het levert een treurig en verlaten tafe reel op alles is even onvruchtbaar; men ziet er geen boomen. dan hier cn daar een kastanje, een moerbeziën- boom of eenige kwijnende olijfboo- menfnaar de grond voedt de plan ten niet alom beschouwt men grijze of witte steenen 6lechts daar waar da aarde eenig© diepte heeft en de regen er in wordt opgenomen, ont wikkelt zich een weelderige planten wereld, die een lieflijk vers hil op levert mei de naakte bergen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6