Hr»d van vèr weg, uTt Egypte en zelifl uit Indië. allerlei materiaal laten ka men om 100.000 gallons cd ruim 450.000 liter in op te Blaan, maar de verdeeling was niet in orde geweest Toen de eerste transporten aankwa men, meest jonge, flitnke, mannen, die voor liet eerst uitkwamen, na een moeilijke reis op volle schepen, en die in een gloeiende hitte, over uiterst al och te wegen en zcmder ©enige be dekking dadelijk in 't vuur moesten gaan, deed het watergebrek zich al dadelijk zeor pijnlijk gevoelen. Er was voor de troepen, die tegen de hitte en de inspanning nog volstrekt niet bestand waren, niet meer dan een pint of ruim een halve liter, per hoofd en per dag beschikbaar en zelfs dit weinige, konden zij nog niet altijd krijgen omdat do muildieren, die het water moesten aanvoeren, zeer van liet granaatvuur te lijden hadden. De dieren, die behouden aankwamen, werden veelal bestormd door de sol daten, om het water, dat uit de zak ken sijpelde, af to likken. De invloed van dit alles op de gezondheid was zoo ongunstig mogelijk en van de 12 officieren van gezondheid zelf waren er in de eerste dagen reeds 4 bezwe ken. Later, toen do loopgraven ge reed wanen, werd het iets beter en het directe gevaar minder groot, maar de hygiënische verzorging bleef hoogst gebrekkig. Iedere sanitaire arbeid was nagenoeg onmogelijk en tot voorkoming van ziekten kan niets gedaan worden. Uit Engeland. LORD DERBY OVER HET LEGER. De correspondent van den „Ncw- i'ork Herald" had een onderhoud niet lord Derby, die zeide ,,Of de oorlog twee jaren duurt of tien jaren, we zullen volhouden tot de Duitschers een duchtig pak slaag hebben geluid. De nieuwe legers be staan zelfs uit nog beter mannen, dan de strijdkracht, die zichzelf bij den terugtocht van Bergen en den opmarsch aan de Marne met roem overdekte. Man voor man zijn de nieuwe legers superieur aan die van de Duitschers thans." Op do vraag, of hij niet vreesde, dat de aanneming van de dienst plichtwet zou leiden tot ongeregeld heden. antwoordde lord Derby, dat hij dit niet dacht, omdat het arbei ders-element in hart en ziel volko men eensgezind is met alle andere bovolkings-clementen in de onbuig zame vastberadenheid van den oor log te winnen. Een der voornaamste problemen is juist om te voorkomen, dat mijnwer kers. spoorwegmannen en dokwer kers, die in het eigen land noodig zijn. dienst gaan nemen. Lord Derby verklaarde, dat de oproep om vrij willigers op zeer te waardeeren wijze was beantwoord en dat Duitschland daardoor wel overtuigd moest zijn, dat Groót-Brittannié nimmer versla gen kon worden. 1 ord Derby schoof de oppositie tegen de dienstplichtwet tor zijde met de opmerking Al be dacht men een volmaakt stolsel van mobilisatie, dan zouden er nog kole parlementsleden zijn, die fouten weten te ontdekken. DE BLOKKADE EN DE NEUTRALEN. Van zekere zijde wordt zoo schrijft het „Alg. Handelsblad" - de EngeLsche pers nog voortdurend geageerd tegen de neutrale landen, die naar het wordt voorgesteld eigen lijk slechts dienen als doorvoerlan- den voor Duitschland. Vooral „Mor ning Post" en „Daily Mail" onder scheiden zich in deze campagne. De laatste onthulling van „Mor ning Post" en „Daily Mail" is weer de ontzaglijke toeneming van den Amerikaanschen graanuitvoer naar Nederland en Scandinavië. coi respondent van de „Morning Post" te Washington seint daarover allerlei cijfers, die toonen, dat de graan- en mèel-invoeren van Neder land en de Scandinavische landen met millioenen bushels en barrels zijn gestegen. En de conclusie is na tuurlijk. dat die stijging een gevolg is van het feit. dat die neutrale lan den het overschot naar Duitschland uitvoerden. De ..Morning Post" vergeet natuur lijk, dat Nederland bijv. voor den oorlog niet alleen uit Amerika graan ontving, maar dat ook uit Rusland, Roemenië en andere landen groote graan-invoeren plaats hadden, die nu door den oorlog zijn etop ge zoodat het land nu wei meer graan in Amerika moet koopen, wil het zelf niet verhongeren. Liberale Engelscbe bladen, zooals de „Daily News" en de „Daily Chro nicle". komen dan ook met kracht tegen de campagne van de „Mor ning Post" c.s. op. De „Daily Chron." zegt. dat de cijfers van de „Morning Post" eeu aanzienlijke vermeerdering toonen van den Amerikaanschen in voer van tarwe, mais, meel, spek, laarzen, katoen en automobielen in 1915. in vergelijking met 1913 naar Nederland cn Scandinavië. Maar, zegt de „Daily Chron.", bij da beoor deeling van de beteekents dier cijfers moet men twee belangrijke factoren au het oog houden. De eene Is, dat in 1913 in Nederland en Scandinavië veel van deze goederen uit en over Duitschland werden ingevoerd. De andere is, dat in 1915 de Scandinavi sche landen dienst deden als entre- pöts voor den invoer ip Rusland zoolang de invloed van deze factoren niet is vastgesteld, beteekenen de cij fers van de „Morning Post" niets. De „Daily Chron." wijst dan op de sensationeele beweringen in zekere bluden over den invoer van rijst en cacao in Denemarken, en merkt op, dut ook hierbij steeds weer in het oog -moet worden gehouden, dat de aan voer vroeger oc.k van andere landen kwam. Veel van den handel der thans oorlogvoerende landen met de neutralen, uit de dagen van voor den oorlog, is nu in handen van Enge land gekomen en als men nu bezwa ren n aakt tegen deze uitbreiding van den Engelschen handel, zal men de neutralen alleen dwingen zoo moge lijk elders te koopen. wat cacao bijv. betreft rechtstreeks in Zuid-Amerika en Portugal. Men verloor dan in En geland niet alleen de winst, maar ook de contröle. De „Daily Chronicle" meent dan ook. dat wat de Europecsche neu- traJën betreft, ffiên alléén "ie politiek der handelsovereenkomsten, gelijk die met Nederland en Denemarken tot stand kwamen, kan blijven vol gen. Ook de „Daily News" wijst op de omstandigheid, dat de Duitsche invoer in de naburige landen is op gehouden en dringt aan. dat men in het parlement eens de juiste cijfers hieromtrent zal geven. De parlemen taire medewerker van het blad, Ni cholson. wijst verder op het gevaar, dat -men door een extréme actie tegen de neutralen deze zou drijven in de armen van Duitschland. Ook zou het mogelijk zijn, dat die landen zelfs den uitvoer naar Groot-Brittannië gingen stop zetten. Neutrale landen kunnen niet den uitvoer naar Duitschland stop zot ten. zonder ook dien naar Engeland en andere oorlogvoerenden te staken. Want deden zij dat, dan zou Duitsch land dat als een casus belli beschou wen. Nicholson wijst verder op het ge vaar. dat Rusland loopen zou als Zweden den doorvoer naar dat land zou gaan verbieden. Er zijn er in ons land, zegt de „Daily News", enkelen te hopen is hot. dat er weinigen zijn die voorstander er van zijn de neutrale landen tot oorlog met ons te drijven, opdat onze blokkade strenger zou kunnen worden. Deze opvatting wordt door de ,Da:ly New6" ten sterkste bestreden. In 't Lagerhuis deelde de EngeLsche minister Grey mede, dat hij een me- dedeeling over de blokkade-quaestie zou doen, wanneer deze de week besproken zal worden. Reuter seint nog: De tekst van de motie omtrent de noodzakelijkheid van eene étrengere blokkade welke Woensdag in het La gerhuis zal behandeld worden, luidt aldus: „Het Huis, gezien den omvang van den invoer van goederen, die voor den vijand onmisbaar zijn voor het voort zetten van den oorlog, in neutrale landen, die aan vijandelijk grondge bied grenzen, dringt er bij d'e regce- ring op aan, de blokkade zoo krachtig mogelijk toe te passen, zonder eohter de normale aanvooren dier neutraieu voor binnenlandsch gebruik te be lemmeren, VROUWELIJKE TRAM CONDUCTEURS. To Birmingham zijn thans 700 •ouwen werkzaam als tramconduc teur. Over hel geheel moet haar werk oldoen, meldt de „Daily Mail". Op Zee. DE HANDELSOORLOG. Lloyds bericht uit Lowestoft, dat de „Evelijn" in den grond is geboord. De bemanning is gered. DE ENG ELS QUE MARINE. Krachtens een rogeeringsbesluit, zijn op de aanvullingsbegrooting no# maals 50.000 rnan voor do vloot ge bracht, waardoor het totaal aantal manschappen en officieren der ma rine tot 350.000 is gestegen. OVER DUIKBOOTBN. Het Weensche Korr.-Bu.reau zendt uit het Oostenrijksche peréhoofd- kwartier een tegenspraak van Ita- liaansche zijde, dat iin de jongste twee maanden negen Duitsche en Oostenrijksche duikbootcn in de Middellandsche Zee zouden zijn ge zonken. Officieel wordt verzekerd, dat sedert vijf maanden geen enkele Duit sche of Oostenrijksche duikboot in do Middellandsche Zoe gezonken is. IN DE ZWARTE ZEE. Officieel Ruöslsch bericht Op 17 Januari deden Russischs torpedobooten een aanval op de oost kust van Anatolië en vernielden 163 zeilsohepen, waaronder 73, die met levensmiddelen waren beladen. 131 «man werden gevangen genomen, de rest vluchtte naar de kust bij de na dering der torpedobooten. Allerlei. UIT LUXEMBURG. De Luxemburgscho cori'eapcmdent van de Tijd seint: In een zitting der Luxemburgscho Kamer legde de lieer Prüm, katho liek afgevaardigde voor Clerf, aan de regeering de vraag voor, of zij ge neigd was een Luxemburgschen ge zant aan te stellen in de neutrale Landen Nederland, Zwitserland, Amerika, en tevens een Luxem- burgsch gezantschap te willen ves tigen bij den Heiligen Stoel, ter be hartiging der nationale eai interna tionale belangen van het Groother togdom. De regeering zal de vraag ernstig in overweging nomen. Naai" wij vernamen zijn met Zwit- sariand over deze quaestie reeds on derhandelingen aangeknoopt. De go- noemde afgevaardigde motiveerde zijn vraag aan de regeerhig door eenige feiten aan te halen, waaruit bleek, dat de vrijheden en rechten dor Luxemburgscho burgers niet genoeg zaam meer gewaarborgd schenen. DE ONTPLOFFING IN R1JSSEL. In het rapport van den Duitschen gen er al en staf van 12 Januari wordt mededeel ing gedaan van een ont ploffing in een muhitie-dejiot te Rijs- seL Een correspondent van dm Beri. Lokal-Anz. geeft hieromtrent de vol gende bijzonderheden: ...Toen ik door de stad liep zag ik de eerste too woel en van de verwoes ting. Tienduizenden ruiten lagen glinsterende splinters op all© straten en pleinen. In schuwe, bange troep jes stonden de inwoners en praatten met en door elkaar, van streek door schrik en zorg. In een stuk van de citadel, in het zuidelijk gedeelte van Rijesei, dus ta melijk ver bulten d© stad, was hot ongeluk gebeurd In een ammundtlo- depot, gevestigd in een kazemat, alles, allee, waf ik hier Ln het oen- trum van ellende en schrik zajr. was niets, vergelijken bij de ellende in de arbeiderswijken daar buiten bij het oude zuiderstation. Ik vroeg naar het aantal dood en. Onze wachtpos ten, Duitsch Iandweerlieden, waren weggeslingerd en dood. Dooden lagen onder het puin van-de vernielde hui zen en honderden gezinnen hadden alles verloren, niets gered dan het le ven. Een droeve tocht was het door de Rue Nationale en de rechte Rue Sol- ferino. Groepen monschen liepen langs dezen weg, om te komen naar de buurt, waar familie, vrienden, kennissen gewoond hadden. Zij lie pen tusschen huizen met gesprongen ruiten, gebroken kozijnen om te ko men bij huizen, waarvan de daken wegieeslingeixl waren, de muren ge- barstien. Bleeke, wanhopige mew- schrn keken uit deze vernielde wo ningen naar de straat, waar de pro cessie van ©ilende verder trok. Ge wonde Franschen, die het jammerlijk overschot van hun vernield huisraad meesleepten, oen paar stoelen, bed den, een pendule. Wagens kwamen aangebeden, vol beladen door onze soldaten met den armoedigen inboe del, te voorschijn gehaald uit puim. En op den bok naast den goedigen Beier zat een luid snikkende vrouw. Weldra kwamen de Duitsche ambu- lancewagems, die nog steeds meer menschen van onder de puinhoopem weghaalden. Daarna do wagons met dooden. De huizen aan weerskanten van de Rue de Douai stonden niet meer. Wat een arbeidersstad geweest was aan den rand van Rijssel, was weg en waar nog een paar muren stonden, dreigden deze in te vallen. Ik heb de ontzettend© rutnensiad gezien, waar een paar honderd hui zen en eenige fabrieken kort en klein geslagen zijn, den reusachtigcn trech ter, die de plaats aanwijst, waar vroeger de kazemat was. Mot le vensgevaar hebben onze pioniers ge tracht den inboedel van de wamende Franschen weg te halm van onder de puiuhoopen. Om een oude kast of tafel te vinden, heeft menigeen zijn leven gewaagd. Ongeveer vijftig dooden zijn onder de puinhoopen vandaan gehaald. Stadsnieuws li de typograpble een ongezond bedrijf? De heer W. Sterk Jzn., secretaris van de adsp. afd. Haarlem Alg. Ned. Typ. Bond, zendt ons naar aanlei ding van onze korte beschouwing over het bovenstaande onderwerp een uitvoerig artikel, dat wij tot ons leed wezen niet in zijn geheel kunnen plaatsen omdat liét gestald is in den half riijdigen, half vermannend en toon eai doorspekt met quasi ironische vra gen, dien sommigen als het hoogte punt van stijl schijnen te beschouwen. Wij ontleenen daaraan dus het za kelijk gedeelte, een beschouwing van Dr. Julius Weisz, dl© het volgende verkondigt: „Behalve metaalarbeiders zijn liet meestal arbeiders in de boekdrukke rijen die te lijden liebhan van lood vergiftiging; men moet dan ook dit bedrijf rekenen onder die welke ge vaarlijk zijn voor de gezondheid. Hierbij moot men tevens hut oog hou den dat overhaaste ge de arbeid, dikwijls ook Ln nachtelijke uren, zeer nauw aan het beroep der werklieden in een boekdrukkerij verbonden is. Men rekent daartoe de letterzetters, boekdrukkers, lettergie ters, stereotypeurs em hulpwerkhe- den". ...„De zetters zijm gedwongen bij na onafgebroken tie staan. Die slechte uiterst zelden afwisselende houding 1 eidt tot een sterke belasting der on derste ledematen en vermoeit het ge- lieele lichaam buitengewoon". ...,,De statistieken van den luatsten tijd leer en ons, dat in weerwil vam. de vermeerdering der sterfte in het algemeen en die sterfte aan tubercu lose in het bijzonder, het sterftecijfer der boekdrukkers aan tuberculose niet onbelangrijk hooger is dan voor de overige bevolking. Het gevaar voor ongevallen sehijmt volgens de resultaten van de statistieken vakvereeniging niet zeer groot zijn. Volgens mijn ervaringen, komeu zenuwaandoeningen in haar venscMU lede schakeeringen bij boekdrukkers zeer veel voor". Tot zoover Dr. Weisz. Waar die al deze lijder» aan loodvergiftiging waarnam, kunnen wij natuurlijk niet weten. Onze redactie heeft er nog nooit een gezien. Op de drukkerij van dit blad is er nog nooit eeu weest, behalve de directeur zelf, die er meer dan een kwart eeuw geleden door aangetast werd en er, toen de ziekte na een maand of wat voorbij was, niet de minste nadeelige gevol gen van ondervonden heeft. Over die loodvergiftiging schrijven auteurs van beroepsziekten elkaar lustig na. Natuurlijk heeft het vak van den typograaf schaduwzijden. Het staan bijvoorbeeld mag niet plezierig we- zen, men went er aan en zulke na- deeleu heeft elk vak. Ieder die klim men moettimmerman, metselaar, loodgieter, sohilder, loopt heelwai meer levensgevaar op ladder of stel ling; de visscher kampt met de zee, de landbouwer met boosaardig vee en nukkige paarden, de kantoorman doet in zijn zittend leven jicht, rheumar tiek en dergelijke ziekten op. Wie een vak zonder beroepsziekten verlangt, zal te vergeefs zoeken. Zoo'n vak be staat niet. Maar niet iedereen klaagt zoo uitbundig over zijn vak als de typograaf. Turberculose komt overal voor, ze nuwaandoeningen... wiens zenuwen zijn tegenwoordig niet aangedaan? In de poliklinieken komen flinke boe renjongens met blozende wangen zioh aanmelden als zenuwpatiënten I Wij hebben niet beweerd, dat def t\iiografie geen schaduwzijden heeft.' Z-:-;er. die zijn or. Evenals in ieder ander vak! Niet minder misschien, maar ook met meer. En daarom is het advies van het sohoolhoofd on juist en verkeerd. Merkwaaixiig is het, dat Dr. Weisz althans 111 dit citaat, niet spreekt van de zwakke personen, die bij voor keur het vak der typografie kiezen en daardoor, allicht, de statistiek on gunstiger maken, dan die behoefde le ezenl Dat was toch het hoofdpunt Ln onze Vienster. En Dr. Weisz heeft ons dus niet van ongelijk overtuigd. UIT 'T GROENTEN- EN FRUIT- BEDRIJF. Men deelde ons mede, dat in een eerlang te houden vergadering van groenten- en fruitverkoopers. de wen- schelijiklieid zul besproken worden, om te beginnen met den aanstaanden zomer, voortaan geen aardebeien meer per mandje, doch slechts per gewioht te verkoopen. Vermoedelijk zullen op deze vergadering ook eeni ge opmerkingen worden gemaakt naar aanleiding van de besprekingen enz. die gevoerd zijn met betrekking tot een. veilinggebouw. In verband hiermede is ons geble ken, dat de veiling, die thans op han den is van een commissionnair hier ter stede, wel voldoet, doch dat de groentenverkoopers het bezwaar wet inzien van een veiling, waarbij per soonlijke connecties enz. een woordje meespreken. Een electrische wijzer, zooals wij die in onze beschrijvin gen van groentenveilmgen elders be schreven. heft dat bezwaar geheel op, om van andere voordeelen, die een iinggebouw oplevert, niet eens te ep reken. Arr. Rechtbank EEN BESTREDEN VEROR DENING. Na de pauze had zich in hooger be roep te verantwoorden M. de G., ter zake dat hij in de gemeente Haarlem- merliede op 3 Oct. 1915 als tapper in zijn tapperij heeft toegelaten J. C. M., J. 0., W. T. en C. J. B., terwijl hem, beklaagde, door het gemeentebestuur van Haarlemmerliede en Spaara- woud© was medegedeeld, dat deze personen behoorden tot hen, bedoeld in art. 23 1» en c der Verordening op Tapperijen en Logementen in do gemeente HaarlemmerMede Spaarnwoude tijdens de geheele of gedeeltelijke mobilisatie van het Ne- derlandsche leger. Zooals men. weet is door dan Raad van Haarlemmer)Lede en Spaarn- woude een lijst opgemaakt, waarin een aantal personen worden ge noemd, die niat in lokaliteiten waar voor vergunning is verleend, mogen worden toegelaten. Deze zaak werd voor eenigen tijd voor het kantongerecht 'alhier be handeld, De kantonrechter velde een veroor- deelend vonnis, nadat Mr. P. Tide- man, verdediger, had betoogd, dat naar zijn meen ing, hier de gemeen telijke wetgeving in strijd was geko men met hetgeen door den Rijkswet- gever was bepaald. Het O. M. bij de Rechtbank was van meeniwg, dat hier -niet van straf- schuldigbeid kon gesproken worden en requireerde tot ontslag van rechts vervolging. Mr. P. T idem an sloot zich aan bij het betoog van den Officier v. Justitie en ging onder aanhaling van ver schillende arresten en uitspraken van den Hoogen ltaad na wat hij reeds onder de aandacht van den kanton rechter gebracht had. Uitspraak 27 Januari as. KRIJGSRAAD. De krijgsraad te 'e-Gravenhage heeft veroordeeld: A. d. M., milicien der infanterie, afkomstig uit IJinuiden, ter zake van 2e desertie, tot 3 maanden militaire gevangenisstraf, in te gaaai 26 No vember. Voorts werd geëischt tegen: F. E. milicien der infanterie, afkomstig uit IJmuiden, ter zake van mishan deling van een kameraad, 2 maanden gevangenisstraf met aftrek ran de voorloopt-;© hechtenis. De krijgsraad wees overeenkomstig den elsch von nis; Verder werd geëischt tegen: A. J. A., landweer-vestingartilla- rist. afkomstig uit Halfweg, ter zake van dienstweigering, 1 maand mi' taire gevangenisstraf. Bekt verkeerde, naar hij zei de, door particuliere omstandigheden in zenuwttchtigen toestand. Mr. B. van Rossom, als verdediger optredend, bewistte ten deze toepas sing van art. 95 van het crimineel wetboek, daar het bevel betrof de uit voering van een overplaatsing naar een ander front, hetgeen z.ï. geen militaire dienstverrichting is. Subsi diair riep pk de clementie van den krijgsraad in. A. J. E., soldaat der infanterie, af komstig uit IJmuiden, ter zake van twee rijwielverdui st e r i ogen te Am sterdam gepieegd, 1 jaar gevangenis straf met ingang op 17 December, met ontzegging van het recht om te dienen voor den tijd van 5 jaren. Mr. W. G. F. Borgerhoff Muiier pleitte clementie. ALG. NED. VERBOND. De afd. Haarlem van het AJg. Ne- deriandsch Verbond heeft Donderdag avond een ledenvergadering gehou den in een der eaten van het gebouw „Do Nijverheid". De heer Dr. J. B. Schepers, voor zitten, opende de vergadering, de eer ste van dit jaar, de tijdsomstandighe den in herinnering brengend. Hij hoopte, dat in het volgend jaar een beteren tijd moge brengen voor de ai- deeliug, voor 't geheel© A. N. V., voor de heele wereld. De notulen van de vorig© vergade ring werden door Mevrouw Boogaard voorgelezen en goedgekeurd. Na de behandeling van eenige kwestie© van huiahoudelïjkou aard^ gaat men over tot de aanwijzing van candidafen voor Hoofd- en Groepsbe stuur. Als zoodanig worden aange wezen p. J. de Kan ter, Dr. 1". Buiten rust Heltoina. de hoofdaalmoezenier Pastoor Everts en de heer Roelfse- ma, voor 't Hoofdbestuur, en voor 't groepsbestuur Dr. A. Déesertine en Jhh C. G. S. Saudborg. Als laatste punt 6tond op de agen da VoMtsopbeixring voor Vlaande ren. De Voorzitter stelde voor, nu Ne derland zelf onder rampen gebukt gaat, dit punt van de agenda af te voeren, doch wel 27.50 (waaronder een gift van 250 van Mevrouw J. B.) voor Vlaanderen beschikbaar te stelten. Ten einde pracl-sch te hulp te komen aan de nooden, die in Noord 'Hol land geleden worden, werd besloten 100 uit te trekken voor de noodlijdende bevolking. Tot leden der kascommissie worden ten slotte benoemd de heeren Schram en Verwijncn. De Voorzitter sluit hierna de ver gadering. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 12 tot 19 Januari kwam te Schoten 1 geval van rood vonk voor. HET NIJVERHEIDSLABORATO RIUM. s Het Nijverheibsluboratorium, het gebouw voor den dienst der Nijver heldsvoorlïchtfcng, waarvoor op de beg rooting van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel voor 1913 geldlm waren uitgetrokken, is thans gereed gekomen en hoewel nog niet officieel geopend, toch reeds in gel)ruik genomen. Dat deze inrichting te Delft werd gesticht vindt zijn verklaring in het voornemen der Regeeriryr om een band te leggen tusschen den dienst dezer N-ijverheidsvoorlichting en <le Technische Iloogeschool, door ge bruik te maken van de adviezen der hoogleeraren. die het nauwst betrok ken sijn bij de vraagstukken, weike zich in de nijverheid en Ln het hij zonder in de klein-industrie voor doen, eem samenwerking, die zeer zeker zooals de Rector Magnificus der T. H. het in 1914 in zijn rede uit gesproken op den gedenkdag der hoo- geschool, uitdrukte zoowei aan de nijverheid als aan het technisch hoo ger onderwijs ten goede kan komen. De totstandkoming van dit gebouw ls een bekroning van den arbeid van den Middenstandsbond en de Maat schappij van Nijverheid, die reeds lange jaren gewezan hebben op de groote behoefte, om voorlichting voor den liandeldrijvenden en industriee- len middenstand. Gev. Voorwerpen. N Valk, Eendraohtstraat 20, een rij tuiglantaarn. F. Lijuback, Bilderdijk. straat 5 rood, een portemonnaie met inhoud. Th. Ottenbros, Kampersin- gel 48 a, een e:ui met potlood enz. P. Benit, Kleine Houtstraat 48. een pa- rapluie. J. Hagedoorn, Da Costaetraat 24, een tramkaart. J. Waibrik, Greb- borstraat 2 a, een vulpenhouder. A. v. iDonselaait Kloosterstraat 2 rood, te Schoten, een blok met gewichten. dubriek voor Vragen Goabonneerden babben bot voorrecht, Vragen op versohilloud gebied, mits tooi beantwoording vatbaar, in te renden bij de Rodnotie vnn Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 65. Alle antwoorden worden geheel koeteloos igoven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig paan woonplaats van den inzender Termeiden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Mijn poes heeft last van haar rechteroor. Er is niets aan te zien. Wat is er tegen te doen? ANTWOORD. Spuit uw poes oen eierlepel lauw© raapolie in het oor. Dit driemaal in acht dagen herha len. Baat dit niet, raadpleeg dan een veearts. VRAAG. Mijn hond heeft kale plekken op kop en voorpooton, het is geen. uitslag. Wat kan er tegen ge daan worden? ANTWOORD. Bevochtig de kale plekken tweemaal daags met gohjke deolen keukenzout en aluin Ln water opgelost en behandel den hond voor wormen. VRAAG: Ik heb mijn betrek king met. 3 jiine.ndpn opgezegd. Wan neer kan ik 1 Februari vertrekken, 's moreens of 's avonds? ANTWOORD: 's Avonds. meeste leverde, is fn dc-n oorlog platgeschoten) raadde de voorzitter aan, zich bijtijds te voorzien, vooral ook. daar de prijs wel zal stijgen. De heer Bóhm wilde graag «:1e oud» sloffen eens zien, eer hij ze koopt. Het verschil in prijs van oude en nieuwe sloffen is nogal groot. De voorzitter zegt, dat de oude slechts één keer gebruikt zijn Hel aantal nieuwe, dat het comité iiy» slagen heeft, bedraagt 2tXl.OOO. Er zal waarschijnlijk gebrek komen, omdat men ze in de loopgraven gebruikt. Ook zijn er bij de tuinders niet veel oude in omloop. Gevraagd wordt, of het aantal, dat men bestelt, door het comité geleverd wordt. 5 voorzitter antwoordt, dat dit met de nieuwe wel het geval fs. Met <fe oude is dl« zekerheid niet te ge ven, rnaar -vel waarschijnlijk. Zijn er van deze tokort, dan zullen ze ponds pondsgewijs© verdeeld worden. Er zijrr* er 75000 in voorraad. Tot 22 Fe bruari kan het comité nog oudo man den Ijestellen. Het resultaat van den avond was, dat de weinige aanwezigen eeu 3000 nieuwè en 3(XX) oud© sloffen bestelden. Hlllegom. Bij <le aanbesteding van het bov» wen van een kantoorgebouw aun dan Ruigeplaatweg te Rotterdam voor re kening van den heer A. J. ten Hoope aldaar, werd het laagst ingeschreven door de firma Joh. Kraaij en Co. te Hillegom voor f 65.268. Zandvoort. UITSPRAAK HOOGER BEROEP. Het Classicaal Bestuur te Haarlem heeft uitspraak gedaan in zak© het hooger beroep van den lieer W. Groen, secretaris van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier to gen d© in October van het vorig jaar gevelde uitspraak van den kerke- raad, waarbij hij voor onbepaalden tijd werd vervollen verklaard van de bevoegdheid tot het uitoefenen van kerkelijke rechten en het aanvaar den van kerkelijke bedieningen. Hot Classicaal Bestuur is van oordeel, dat de Kerkeraad zijn bevoegdheid over schreden beeft, aangezien de lrecr W. Groan de den kerkernad mishagende handelingen deed in zijn hoedanighe den van stemgerechtigde. Diensvol gens vernietigde het Classicaal Be stuur de uitspraak van den Kerke- raad. Waar, als te Zandvoort, een plaat selijk reglement voorschrijf:, dat in bet boek der kerkeraadshandelingea nauwkeurig aanteekoning moet wor den gehouden van alles, wat op de stemmingen en benoemingen van ge machtigden betrekking heeft, acht het Classicaal Bestuur het iets abnor maals, dat de kerkcraad bij een se cretaris van oen kiescollege inlichtin gen komt vragen omtrent de samen stelling en aftreding van dat kiescol lege. Daar te Zandvoort echter be doeld voorschrift sinds jaren niet in aclrt genomen werd, kon aldus het Classicaal Bestuur -— de heer Groen nagaan, dat een plotselinge weige ring om als secretaris van het kies college den Kerkeraad inlichtingen te verstrekken en boeken en beschei den af te geven, moest leiden tol verwarring en moeilijkheden. Het C. B. besliste, dat d© heer W. Groen zich schuldig heeft gemaakt aan verzuim in de uitoefening zijner kerkelijko betrekking ea mod© door zijn wei gering om zich des wegen voor den kerkeraad te komen verantwoorden schuldig aan het verstoren van oude, en post© als kerkelijk tuchtmid del een berisping toe, den heer \V. Groen veroordeelend in de kosten van het hooger beroep. Stoomvaar tbenchtcn Uit de Omstreken Santpoort DE BEVERWIJKSCHE EXPORT VEILING. Door het Comité „De Beverwijksete Exportveiiing" was Donderdagavond een openbare vergadering uitgeschre. ven in het café van den heer J. Th. Böhm. De voorzitter, do heer M. 'Leer, bracht een verslag uit over de ex port van verleden jaar. Hij decldo mee, dat de aardbeien, di© tengevol ge van don dreigenden oorlog in 1914 slechts f 12.10 per 1000 K.G. kostten, in 1915 per 1000 K.G. gemiddeld da som van f 25.31 opbrachten. De prijs was dus meer dan verdubbeld. Dit werd veroorzaakt, doordat Frankrijk in 1915 niet aan Duitscliland leverde en. dat het aardbeienland te Mete slecht was verzorgd, zoodat de vraag! naar aardbeien uit Beverwijk zeer groot was. De sloffen zijn door middel van het comité woer té verkrijgen A 5 1/2 ct. de oude, en 9 ct de nieuwe per stuk niet 1 ct. surplus. Die cent wordt weer teruggegeven, zoodra de tuin ders door middel van liet comité liun aardbeien ve-ileo. Wie buiten het co mité om zijn aardbeien verkoopt, heeft dus een oeut per slof schade. Vroeger was dit 1/2 cent. De provisie voor de veilingakosten is door tiet comité van 3 pCt ge bracht op 2 1.2 pCt De vergadering wa3 niet sterk b© zocht De tuind.-ns te Santpoort had den ril. Donderdagmorgen aan het comité bericht, dat ze zich waar schijnlijk collectief bij het oomlté aan sloten. Was dit bericht eerder inge komen, <lau was da vergadering niet belegd. Daar do voorraad veu nieuwe slof fen niet btoo: ls [de fabriek die de STOOMV. MIJ. NEDERLAND Het st Rondo vertrok 14 Jan. van Galveston nnnr Napels. Het st. Lombok arriveerde 20 Ja nuari van Java te Amsterdam. Het stoomschip Boeroe (thuisreis) vertrok 18 Jan. van Port Said. Het stoomschip Kaneeon (uitreis) vertrok 17 Jan. van Suez. Het stoomschip Riouw arriveerde 13 Januari van New-York te Auck- land. Het stoomschip Roepat (uitreis) vertrok 17 Januari van Porim. Het st Batjan vertrok 18 Januari van New-York naar Java. Het st. Celebes vertrok 17 Januari van Now-York naar Rotterdam. Het st. Vondel (thuisrei«) vertrok 17 Januari van Kaapstad. HOLLAND—AMERIK A-LIJN. Het st. Zijldijk. van Rotterdam r„ Port Tatnpa en Savannah, pass 18 Januari 6 uur 35 in. nam Lizard. Het et. Andijk, van Rotterdam naar Mexillonee, arriveerde 18 Januari lo New-York. Het st. Rotterdam, van Rotterdam naar New-York, nrriv. 18 Jan. 9 uur voorm. te Falmouth. Het stoomschip Esperanca, van La Plata naar Rotterdam, vertrok 18 Jan. van St. Vincent Het st Noorderdijk vertrok 17 Jan. van Newport News naar Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Hel stoomschip Goenteer (uitreis) passeerde 18 Jan. Fluister re. Het st. Merauke .urtrc-isi vertrok 18 Januari van Port-Said. He: st. Djeoiber (uitreis passeerde 17 Jan. Dungeness. Het st Djocja (uitreis) arriveerde 17 Jan. te Padan«. Het s'_ PaJenibaug (thuisreis) ver trok 17 Jan. van I'adang. Het st Kiudjaiü (thuisreis! vertrok 17 Jiui van Durban. Het st Siuuarinda. van TocopiM» naar Rotterdam, passeerde 17 Jan. I'inisterre. Het st. Tambora arriveerde 17 Jan. van Rotterdam te Batavia. Het et. Soerakarta arriveerde 19» Januari van Norfolk u Batavia.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 7