voor de bereiding van chemische pulp. l)o uitvoer van mechanische pulp is niet verboden. Ook chemische pulp mug met speciale vergunning worden uitgevoerd. DE DONKERE STRATEN. In het Lagerhuis gaf de minister van bir.nenlandsche zaken eenige cij fers on trent de ongelukken in de Londeusche straten, welke toonen dat de duisternis die thans, met het oog op het Zeppelingevaar in de stra ten heerscht, zeer ernstige gevolgen heeft. in Londen kwamen in 1913 op de openbare straal 625 ongelukken met noodlottigen afloop voor, in 1914 was dat aantal 658, in 1915 echter 867. Een groote toeneming dus. Ter Zee. De Daily Chronicle meldt uit Milaan, dat de Britsche schout-bij- nacht, die het bevel voert over do ma ritieme strijdkrachten der geallieer den in de Aegeische Zee, een bijzon der telegram met loftuiting zond ter waardeering van het schitterende werk van den Italiaanschen kruiser Piemonte in de afgeloopen drie we ken. De Piemonte verliet SaJonaki op Nieuwjaarsavond en terwijl de groo- tere oorlogsbodems der geallieerden den terugtocht van de expeditietroe pen hij Sedd-ul-Bahr dekten door een zoo hevig vuur. dat de Tuifcen niet in staat waren tot eenige beweging, verrichtte de Piemonte met een flot- tilje lichte vaartuigen met goed ge volg den bewakingsdienst langs de Rnlgnnrsche kust, len einde'te belet ten, dat Oostenrijksche of Duitsche duikbooten liet toonieal der operaties nuderden. De scliepen bombardeerden den spoorweg van Nóder-Thraöë, zoo dat de Bulgaarsche troepen in de na bijheid van Xanthi niet in staat wa ren versterkingen t» sturen, waarom Turkije zoo dringend vroeg. De Pie monte vernielde een oonvooitrein bij Dedeagatsj. Gedurende vier dagen was er verder een onophoudelijke ac tiviteit van de vliegers. Voortdurend stegen van het dek der Piemonte vlie gers op om bommen te werpen, waar maar eenige concentratie van Turk- sche troepen werd waargenomen. Eindelijk nam 5e Piemonte nog deel aan twee strooptochlen langs de Bul gaarsche kust, waarbij achtereenvol gens Taslik, Haligan en Porto Lagos werden gebombardeerd eai militaire magazijnen en kampen werden ver nield. Ook nam de Piemonte deel"aan een bombardement dat vier uren onafgebroken voortduurde van De deagatsj. Hier werden groote voor raden munitie en twee groote kazer nes, met vijandelijke resarven ge vuld, vernield. DE HANDELSOORLOG. Lloyds bericht,, dat het Engel sdh© stoomschip „Tremaion" gezonken Is. De bemanning is gered, 't Tetegraaf-agemtsohap seint uit Pet rograd: Russische torpedobooten vernielden 40 zeilschepen dicht bij de kust van Anatolië. Rede van Emiie Vandervelde, Havas seint uit Lausanne Op een bijeenkomst in het Volks huis te Lausanne, vernieuwde Eruile Vandervelde, de Belgisohe socialisti sche leider, de verzékoring. dat de socialisten in de landen der geallieer den vastbesldten waren den oorlog voort te zetten tot het oogenblik van het s©lledig© herstel. „Hoe riep hij uit zou ik met de Duitsche sooia- iisten kunnen zitten aan één tafel, be dekt met het roode kleed der socia listische partij, terwijl op het roode kleed van het slagveld d-e socialist* sc-he strijders nog tegenover elkander slaan? Do Duitsche socialisten zijn heden,, hoewel zij dezolfcte beginselen huldigen als de socialisten in de lan den der geallioeiden, nog door oen diepen afgrond van hen gescheiden. Elzas-Lolharingen slaat nog tusschen hen Elzas-Lotharingen, dat de Duit sche socialisten éénstemmig willen behouden, EIzas-Lotharingen, dat voor de Fransche socialisten nog immer een stuk van hun vaderland is, daar hot recht even onverjaarbaar is als de gerechtigheid, en daar veertig jaren van Duitsche overheorsching niet in staat zijn den in het verleden go ploegden rooi te rechtvaardigen. Hoe zouden wij ook wear de betrek kingen kunnen aanknoopen mot de sociaal-democraten, die gestemd heb ben vóór de oorlogscredieten? Al rei ken zij ons de ééne hand, wij zullen die niet drukken, want de andere hebben zij üi de hand van den Keizor gelegd, welke nog beeoedeld is met het bloed van Belgen en Franschen. Ten slotte zoide Vandervelde, dat hij, evenals geheel Italië en alle lan den der geallieerden, met het geduld van de zekere overtuiging het uur van den dageraad der gerechtigheid afwachtte, dat alles weer goed zou maken. Na zijn rede bracht het publiek den spreker oen opgewonden ovatie. Allerlei DOOR WREKENDE HAND GE VALLEN. Do „Echo Beige" heeft gemeld, dat oen man, Neie <ie Rode geheeten, die miss Ca veil aan de Duitschers ver raden hoeft en er zijn werk van maak te Belgische patriotten, die de grens over wilden om in het Belgische leger te komen, bij de Duitsche overheid aan ie brengen, te Brussel door wre kende lmnd gevallen is. De Belgische overheid heeft naar den dood van De l.ode een streng onderzoek ingesteld, lichter is liet haar niet gelukt u;t te vinden wie der. man heeft doodge schoten. Naar de „Echo Beige" thans mededeel:, heeft generaal Van Bu sing _.niu de stad Brussel een boete van 500 600 mark en aan de gemeente Schaarbeek, op welker grondgebied Do Rocfc gevallen ïs, 'een boete van 50.000 mank opgelegd. DE BARALONG-QUAESTIE. Er is nog om bijzondere reden ■aoo vernoemt de „N. R. Gt" waar om men zich het geval van de ,Bara- long" zoozeer aantrekt. Mm heeft er n.L sterken grond voor het vermoe den. dat de vermoorde kapitein de duikboot niemand anders was dan kapitein Weddigem, die met zijn duikboot o.a de drie Engelsche krui eens in den grond heeft goboord ei die ook als mcnsch in Duitschland hoog werd vereerd. BESCHIETING VAN NANCY. Do „Lokal Anzeiger" ontleent aan het „Journal", dat de nachtelijke be schieting van Nancy met zwaar go- schut op 20 Januari in het centrum der stad brand veroorzaakte, die bij het morgonglonen nog niet gobluscht was. HET VOORSTEL DER BELGI SCHE BISSCHOPPEN. Iïavas seint uit Rome Men heeft lüer met groote verba zing vernomen, dat de Duitsche bis schoppen het denkbeald van een eore- •chlbank om uitspraak te doen in ...ike die wandaden der Duitschers in België, aan de hand gedaan door de Ri-Lglsclua bisschoppen, hebben ver worpen. Dit besluit heeft hier een ongunsti- gen indruk gewekt. UIT NOORWEGEN. De zitting van het parlement werd gisteren met een troonrede door den koning geopend. De koning wees er op, dat de goede betrekkingen tot alle bevriende mogendheden gehandhaafd hieven. De regeering heeft maatregelen ge troffen en heeft wetsvoorstellen aan gekondigd in verband met de duurte en de buitengewone maatregelen ter versterking van de weermacht te land en ter zee. binnenland Treub en de ouderdoms» rente. Zaterdagavond is als eein volmaak te verrassing bij de Kamerstukken een uitvoerige en belangwekkende correspondentie gepubliceerd, die ge voerd is tussohen minister Treub en den voorzitter der Tweede Kamer, mr. Goeman Borgesius, over de be handeling van het wetsontwerp Ou derdomsrente zoo schrijft da Haag- sche correspondent van de Telegraaf. De Kamer komt, gelijk men weet, aanstaanden Dinsdag bijeen en zal daar oen regeling van werkzaamhe den moeten treffen, die ditmaal van buitengewoon belang is. Algemeen bestond de verwachting, gelijk door den voorzitter reeds in December was aangekondigd, dat de Kamer beslui ten zou hot ontwerp-Ouderdomsrente spoedig in behandeling te nemen. In de laatste dagen liep het gerucht, dat die behandeling zou plaats hebben direct na het afdoelingsonderzoek van Grondwetsherziening en belas ting-ontwerpen, hoewel een zeer ster ke groep van loden de Ouderdoms wet nog vóór dat afdeeJlngsonder- zoek wild© behandelen. Wat is er nu gebeurd? Minister Treub, resoluut als steeds, heeft op do meest krasse wijze inge grepen in de regeling van werkzaam heden der Kamer en aan den voor zitter schriftelijk medegedeeld, ten eerste: dat hij het ontwerp-Ouder- domswet niet wenscht te behande len zoolang niet de voorlooplge ver slagen zijn uitgebracht over een aan tal belasting-ontwerpen, die, wet ge worden, samen ongeveer 30 millioen guldein per jaar in de schatkist zul len brengen, en ten tweede: dat onder deze belasting-ontwerpen in ieder ge val de pensioen-belasting moet zijn. Ziedaar. Het viel als een bom uit de lucht. Eerst, zoo zei de minister tot de Kamer zult ge een serie belasting- ontwerpen onderzoeken, vervolgens zullen daarover de voorloopige slagen worden uitgebracht waaruit ik zekerheid moet krijgen van min stens 30 millioen per jaar. Daarbij zal in ieder geval de pensioen-belas ting moeten zijn. Als dit alles ver vuld is, denk ik er pa3 over om de Ouderdomswet te gaan behandelen, vroeger niet, aldus decreteerde Treub. De voorzitter der Kamer hooft den minister in-oen langen, krachtïgen brief geantwootd; heeft hem er op ge wezen, dat de minister zelf in de Kamer als termijn van behandeling uiterst Maart heeft genoemd, waar van geen sprake zal kunnen zijn als de minister eerst de bewuste voor loopige verslagen wil hebben. De voorzitter sclireef verder, dat de mi nister zoodoende conflicten met de Kamer in liet leven zou roepen en wees er volkoman terecht op, dat in het parlementaire leven de inhoud van voorloopige verslagen nog nooit waarborg heeft geleverd voor aanne ming of verwerping van wetsontwer pen, zoodat de minister aan die ver slagen toch niets zou hebben. Het hielp niet In een tweeden brief is de minister op z'n stuk blijven staan en heeft hij zijn meening met groote beslistheid gehandhaafd. Hij wensoht, alvorens de Ouderdomswet te behandelen, voorafgaande zekerheid dat het te kort zal worden gedekt en het geld voor de Ouderdomswet er zal zijn deed daarbij nog de nieuwe mede- deeling, dat hij de behandeling van het ontwer p door de Eerste Kamer r.et zoo lang zal tegenhouden tot de Tw eede Kamer de noodige belasting- ontwerpen heeft... aangenomen. De voorzitter der Kamer, ofschoon hij bleef protest eer an tegen het stand punt Van den minister, hééft 'daarop verklaard, dat hij aanstaanden Dins dag niet zal voorstellen om do Ou derdomswet te behandelen. Hij stelt liet dus uit Hij Ls moeten zwichten voor de bezwaren van den minister en dal is bc-grijpelijk. Hij kan moei lijk anders. De vraag is nu maar wat de Kamér zelf zal doen. Ongetwijfeld zal er een hartig woordje gesproken worden. Door dit standpunt door Minister Treub ingenomen, zaJ er voorloopig van de behandeling van het ontwerp niets kunnen komen. Bo vendien heeft de minister zijn wets ontwerp-Ouderdomsrente vastgekop peld aan het ontwerp Pensioen-belas- ting, dat in breeden kring impopu lair is en als een stelsel van verkap te promie-betaling wordt beschouwd. De situatie is gespannen. En met groote belangstelling mag de Kamervergadering van Dinsdag worden tegemoet gezien. TWEEDE KAMER. HEFFING IN EENS. Bij de Tweede Kamer is ingekomen ecm voorstel van wet tot heffing eener buiitangewone belasting tolt dlokking van oorlogsuitgaven, ingediend door de hoeren Bos.'Ketelnar, Koster, Lim burg, Marohaut, Rooden burg en Teenstra. Dit voorstel is door genoemde loden vergenomen van de commissie uit den Vrijzirenig-dernocratisohen Bond, die in opdracht van hot hoofdbestuur, een wetsvoorstel had ontworpen, waarvan wij In September de strek king mededeelden. De voorstellers schrijven in hun toelichting „Nu van de regeormg gean voorstel in dezen geest is uitgegaan, achten de voorstellers voor de Sta ten-Gen era al den tijd gekomen, aan de Koningin zoodanig voonstel te doen." ONGERUSTHEID OVER EEN LOGGER. Men is zeer ongerust over het uit blijven van den zeillogKer K.W. 115 Noordzee II. welke de vorige week vóór den hevigen storm uitzeilde en nog niet terugkeerde NEDERLAND EN DE BLOKKADE. Het Oostenrijksche Corresponden tiebureau seint uit Weenen In een bespreking van Engeland's plannen om de Nederlandsche ha vens in de blokkade der Duitsche te doen deelen, zegt de „Neue Freie Presse": Zou het daartoe komen, dan ware dat een nieuwe en ongehoorde schending van het volkenrecht, een geweldenarij, die wellicht nog het optreden van Engeland tegenover Griekenland overtreft door onbe schaamdheid. De Engelsche regeering moge van meening zijn. dat de Nederlanders, onder der. indruk der overstrooming, zich naar de wenschen van het Lon- dcnsche kabinet zullen schikken, als deze door maatregelen van geweld worden gesteund. Bij de karakter eigenschappen van liet Nederland sche volk is dit echter niet aan te nemen. De herinnering aan de zee helden Tromp en De Ruyter is in' Nederland thans nog even levendig als voorbeen. DEKKING DER CRISIS UITGAVEN, s Commissie, door het hoofdbe stuur van de Liberale Unie benoemd ter overweging van het denkbeeld „heffing ineens", deed, naar de „Va derlander" meldt, aan het hoofdbe stuur van de Liberale Unte het vol gende schrijven toekomen „Da Commissie, door uw hoofdbe stuur aangewezen, voor de overwe ging van het denkbeeld eener „hef fing, ineens", heeft de eer u mede te dec-ten, dat zij gemeend heeft de uit voering van de haar sympathieke op dracht te moeten schorsen, nu. ten gevolge van den langen duur van den liuropeeschen oorlog, de defensie- en crisis-uitgaven lan Nederland dermate zijn gestegen, dat de op brengst der leening van f 275 mjllioen op verre na niet toereikend is tot dekking daarvan, weshalve dan ook de Minister van Financiën een twee- do leening. vermoedelijk ten bedrage van f 225 millioen heeft aangekon digd. In dozen stand van zaken zal er, naar de meening uwer commissie, van een heffing ineens tot dekking van liet geheeia bedrug van f 275 plus ƒ225 millioen, moeilijk sprake kunnen zijnneemt men nu daarbij in aanmerking, dat Z. E. de heer mr. Treub in de memorie van toelichting op het wetsontwerp tot vaststelling der gi-ondslagen van het stelsel van 's ltijks belastingen, heeft verklaard, dat het denkbeeld eener heffing in eens zal kunnen en misschien wel moeten worden overwogen, als de tijd gekomen zal zijn. de vraag te bespreken der dekking van de buitengewone defensie- en crisis- uitgaven. die uit de leening 1914 niet meer konden worden bestreden, don ligt het naar ons gevoelen voor d) hand. af te wachten wat de Regeering ten deze zal doen, alvorens van de zijde der Liberale Unie een uitgewerkt voorstel naust dat van den Vrijzinnig Democrati- scheü Bond het licht te doen zien." TWEE NESTOREN GEHULDIGD. Men schrijft aan de pers: Waarschijnlijk is er zelden zulk oen schitterend feest in Maison Cou turier te Amsterdam gevierd als or Zaterdagavond plaats had, en zeker nooit een feest met zooveel assura deuren. Nagenoeg do geheele assu rantiebeurs was er bijeen, ter huldi ging \an twee grooto mannen in hel vak. de heeren J. tor Meulen Jr. en K. S. Orobio de Castro, die beiden in de ufgeloopen week 70 jaar waren geworden. De commissie, welke zich gevormd had om de jubilarissen een huldeblijk aan te bieden, had veel sympathie met het denkbeeld gevonden en vun alle zijden bijdragen ontvangen. Het huldeblijk voor den hoer Ter M-uien zal bestaan in zijn portret, ia olieverf te schilderen door W. Maris Jbz. Aan den heer Orobio de Castro werd een kostbare pendule stijl Louis XVI aangeboden. Aan het feestmaal, waaraan 95 gasten aanzaten, werden de jubilaris sen! in hartelijke cn geestige toespra ken gehuldigd cn in liederen bezon gen, Het bleek, dat assuradeuren niet slechts goede mannen van zaken, maar ook zeer welsprekend zijm. De commissie, welke dit grootsche feest op touw beeft gezet, heeft alle eer van haar werk. Het was een schitterend geslaagd feest, dat voor de jubilarissen zeker onvergetelijk zal zijn. VUILVERBRANDING TB AMSTERDAM. Naar vernomen wordt zal binnen kort de onderbouw worden aanbe steed van de gebouwen, voor de vuil verbranding aan de overzijde van het Y. Er zal vermoedelijk nog anderhalf jaar mej gemoeid zijn. voor het nieu we systeem van de verbranding van bet stadsvuil in werking zal treden. ONTVLUCHTE KRIJGSGEVAN GENEN. Een sergeant en een sergeant-ma joor van het Fransche leger, woonach tig te Nancy, kwamen Vrijdagnacht uit Duitsche krijgsgevangenschap over de grenzen bij Groente. Zij waren voor vier dagen „Munslerlager" ontvlucht. Heel voel ontberingen, koude en vrees hadden zij in die vier dagen door staan. Den vorigen nacht nog, be proefden zij, op oen andore plaats aan de grens, deze over te komen, toen cr door een schildwacht op hen was ge- scheden, zonder echter een hunner te treffen. Buiten op het veld was weinig voedsel te vindon en meermalen had den zij door liet water moeten waden. Groot was dan ook hun vreugde dat zij dezen nacht tot de ontdekking kwa men in Nedeitand te zijn. POKKEN TE AMSTERDAM. Mer. rreldt ons uit Amsterdam Naar wij vernemen, hebben zich hier ter stede geen nieuwe gevallen van pokken voorgedaan. Een der lijders in hot Wllhelmina- gasthuis is nog ernstng. de overigen nemen in beterschap toe. DE LUITENANT-VLIEGER HOFSTEE, wien met luitenant Polis het vliegon geluk in de Bilt overkwam, en nog steed-i in een ziekenhuis verpleegd werd, heeft .naar het Centr. meldt, thans dit geslicht verlaten. Ofschoon nog niet geheel hersteld, is zijn toestand thans zeer bevredi gend. ONGELUKKEN. Te Tilburg is het drie-jarig zoontje van v. d. B. in de Piusstraat door een militairen fouragewagen overreden. Het kind was onmiddellijk dood Bij Drnnen is in een in de helde gelegen waterplas, het lijk gevon den van den 36-jarigen schoenmaker v. A. De man is vermoedelijk door de duisternis te water geraakt Het vierjarige zoontje van den onderwijzer K. op Neder)an.dsoh Met- tray te Goresel is in een waterkolk geraakt, waarschijnlijk door den he- vigen wind en 's avonds laat leven loos opgehaald. DOOR EEN STIER DOODGESTO KEN. Zaterdagmorgen heeft een etier den veehouder S-, te Loosdrecht, doodge stoken met zijn horens. INGESTORT. Tengevolge van den krachtigen wind, is Vrijdagavond van het per ceel "YVaardgracht 38, te Leiden, be woond door de familie Springer, het dag voor een groot deel ingestort. Persoonlijke ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. KINDERMOORD. Te Winschoten is Jantje V. uit Veecdam wegens kinderdoodslag in arrest gesteld. VERKOOP VAN STOOMSCHEPEN NAAR IiET BUITENLAND. Naar de „N. R. Gt." verneemt, heeft het Kamerlid de heer II. Spiek man, aan den minister van landbouw, nijverheid en handel een tweetal vra gen gesteld met betrekking tot den verkoop van stoomschepen naar het buitesnlamd en de wenschelijkheid om een uitvoerverbod van koopvaardij schepen te overwegen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Het 15-jarig meisje IL IL. dat on langs terwijl het zich bij een troepje smokkelaars onder de gemeente Ot- tersum bevond, door oen schot in het onderlijf werd getroffen, is in het zie kenhuis te Gennep aan de gevolgen overleden. HET TWEEDE KAMERLID VAN VLIJMEN. Volgens de jongste ontvangen be richten moet de toestand van het Tweede-Kamerlid Van Vlijmen hoogst ernstig zijn. MÉT MOEITE GERED. Zaterdagmorgen is de boorderjj Het Hof te Oostoibeek door onbekende oorzaak in brand geraakt. In de mng bevonden zich de vrouw en vijf kinderen. De vrouw geraakte door schrik zoo overspannen, dat zij het huis verliet met achterlating van d9 kinderen. Haar man was spoedig tor plaatse en redde vier kinderen, een knecht heeft met levensgevaar uit het brandende huis het vijfde kind ge red. Door gebrek aan water was aan blusschen niet te denken. POPPENTENTÖONSTEl.LENG TE AMSTERDAM. De onlangs gehouden Poppenten- toonstelling ten bate van de Am- sterdamsche voreenigimg voor Zuige lingenzorg hoeft netto opgebracht f 11002.75. hiervoor Alleen cónsèntêfi ral 'afgeven als do rogeering hiermede accoord gaat; industriëelen zullen omtrent in voer. afzet en prijsstelling hunner producten voeling moeten houden met liet Rijksgraanbureau. Alle koo- pers van mais zullen voortaan N. O. T.-contracten moeten sluiten mot bankgarantie, in verband waarmede de importeurs hun bankgarantie, na aflevering der mais aan de regeering, vrij krijgen. KOPER. Heden is bericht ingekomen, dat verschillende partijen koper, uit Amerika en Engeland aangevoerd, per „Noordam", „Rijndam" cn Bot terdam", lot oen totale hoeveelheid van ruim 225 ton, welke reeds gerut- men tijd waren aangehouden, tot groot nadeel van de Nederlandsdhe industrie, zijn vrijgegeven. Letteren en Knnst CHRISTINE POOLMAN, 't N. v. d. D. vertelt: Onder de verrassingen In Christine Poolmam's kleedkamer op den avond van haar afscheid van haar geliefd AmsterdamsCh publiek, was ook ©ene zeer eigenaardige van me vrouw Mientje Kerckhoven Kling: een groote pop, voorstellende me vrouw Christine Poolman, als Pieter- nel, volkomen gekleed als zij, met aJ haar Enten en strikjes, kwikjeo en kwakjes, en móói hoofdsieraad, rok die -veel, veel wijder uitstaat, zoo wijd als Koningin Maria Antoinette en tljdgenooten die plachten te dra gen. Die wijdito werd genomen om de nagebootste Pieternel te doen dienen als theepolwarmhouder, Mevr. Mientje Kerckhoven heeft alles zelf gemaakt cn de pop met de door haar zelf gemaakte kleeren, linten en sie raden ook zelf aangekleed. Christine Poolman Is er bijzonder mee in haar schik. Gemengd Nieuws WEER EEN GROOTE BRAND IN NOORWEGEN, 't Wolff-bureau seint uit Aalesund: Vrijdagmiddag brak te Molde brand uit in twee opslagplaatsen van hout. Daar een geweldige storm ■woedde, zonder regenval, greep de brand uiterst snel,om zich heen. Dij het laatste telefonische bericht uit Molde werd de geheeje binnenstad bedreigd. Een apotheek is afgebrand, verder staan een brouwerij en drie houtstapelplaatsen in lichtelaaie. Volgens latere berichten ging ook het telegraafbureau in vlammen op. Nader werd gemeld De brand is ontstaan, m een wol- fabriek. Tijdens het blusschingswark daar brak een tweede brand uit in de nabijheid van het telegraafkantoor. Dit werd ernstig bedreigd, maar kon ten slotte gored worden,, alleen do ver. bindingen met Aalecumd, Christian ia en andere plaatsen zijn verbroken. Het vuur verspreidde zich ten gevolge van de overwaaiende vonken. De brand duurt neg voort en er is geen uitzioht, dat men het vuur spoedig meester zal worden. Een torpedoboot ia ter hulpverleening van Aalesund naar Molde vertrokken. EEN UITVINDING. George Lynck, een Engelsch logscorrespondont, heeft een uitvin ding gedaan, die van groot belang kan worden bij de moderne oorlogs voering. Door wol op een bepaalde wijze te behandelen, maakt hij die ondoor dringbaar voor scherpe voorwerpen en met een handschoen, uit dit mate riaal vervaardigd, kan men onge straft prikkeldraad aanvatten. De uitvinder heeft een soort deken ver vaardigd worden zulke dekens aan elkander verbonden en over een prikkeldraadversperring gelegd, dan kunnen de mannen daar ©verheen- kruipen. zonder zich aan de prikkels te wonden. voorbeeld nïel aan 'l spinnewiel, ala ze voor hot eeret aan hot publiek cn Faust Jr. wordt getoond, maar een hedendaagsche jonge dame, die naar hartelust in het water staat te plas sen. Valentijn is 'n modem officier on Siebel 'n student. Maar de afloop is precies dezelfde als in de opera ,d. w. z. alle personen gaan te gronde in deze film, die niet alleen door goede muziek, ontleend nan Gounod's werk, wordt geïllus treerd, maar ook voortreffelijk wordt geëxpliceerd door den heer Wessels, wien 't om 't even is, zware man nenstemmen hooge VTouwenget luldjes na te bootsen, of gfemoen-sata nisch te lachen, ook al net als je in de opera van den echten Mephisto hoort. HAARLEMSCHE VRIENDEN CLUB. De Haarlemsche Vriendenclub, een vereeniging. die uit 12 jongelieden bestaat, heeft Zaterdagavond een zeer geslaagde soïrée gegeven in de Bronzaal, die een zeer gezellig aan had door de aardig geplaatste tafeltjes, waaromheen kleine gezel schapjes feestgangers zaten. De heer Serné, de voorzitter van di Haarlemsche Vriendenclub, opende met een kort woord van welkom den avond. Voor het welslagen zorgden oenlge welwillende medewerkers. Al lereerst de heer Jac. Kolderie, dio paar cabaretliedjes met veel succes zong. Over miskenning van hun vele zeer te loven eigenschappen hadden evenmin „the two negro's" te klagen, die c-en paar negerliedjes zongen, be hoorlijk met hun oogen en tanden blikkerden en als negro-dandies flink dwaas deden. Mej. N.N. zong eenlg© Fransche liederen en gaf 't mooie „Hemelhuis'' van Hullebroeck als toegiftje. Voor de pauze werd nog een Japan- sche dans uitgevoerd, die als alle nummers, veel bijval oogstte. De tweede helft van den avond werd op ongeveer gelitke wijze ge suild. Vernield mag nog worden, dat mejuffrouw Hartje zich verdienste lijk kweet van haar taak van accom- pagnatrice. Een geanimeerd bal onder leiding an den heer Martin besloot de pret CHRISTELIJKE AMBTENAREN. Naar hot Kerkblad verneemt, wop den hier ter stede pogingen nange wend om te komen tot oprichting eener afdeeiing van den Algemeenen .NeóerL Cbristelij'ken Ambtenaars- bond. LooddlefstaL Ontvreemd is een stuk lood van de loods van de firma Misset, aan de Zo. mervaart. Van den diefstal van dit etulk dat 8 M. lang en 50 c.M. breed ls„ heeft men bij de politie aangifte gedaan. Schoorsteenbra ndje. Ton lliuizo van den heer C. D., aan de Zomer vaart wonende, is Zon dag een schoorsteenbrandje ontstaan, dat echter spoedig niet behulp van pekot- watar gobluscht is. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben bat voorrecht Vragen op veraoblllend gebied, mits voot boontwoording vatbaar, in te renden bij de Ited&atle van Haarlem's Dagblad, Groot* Houtstraat 68. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en boo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaat* van den inrender vermelden wordt geen aandacht geschonken. Berichten ons gezondendoor het Uaagsch Corrcspondentielureau MAIS. Omtrent dc inaiskwesiie wordt nog vernomen. dat üiduslriëelcn voor eigen bedrijf hoogstens 10 pCL zullen kunneu ontvangen van totalen mars en rogge import, tarwiil de N. O. T. Stadsnieuws BIOSCOPEN. Oorlog of geen oorlog, binnen- of buitenlandscho groote gebeurtenis sen, de bioscope blijft trékken. Geen artikel heeft zooveel consumenten als de filmgeschiedenis. Gelukkig yoot de exploitanten, dat er nog altijd voorraad blijft, zij 't ook bezwaarlijker dan in vredestijd, als Frankrijk en Duitschland naar hartelust films leveren. Voor 't oo- genbtik is men nog aangewezen op Scandinavië en Amerika, voorzoovcr Nederland zelf niet voorziet in vraag naar films. We zagen voor den oorlog die Ame- rlkaansche histories niet zoo dikwijls. Thans i6 het publiek er al aan ge wend en slikt de zotste Yankeehisto ries, waarbij de kluchten van een paar jaar geleden kinderspel is. Wie nog nooit kennis maakte met die lachwekkend© Amerikaan- sche nonsensgeschiedenissen, heeft daartoe gelegenheid in het biosooop- tbeater op de Groote Markt, waar deze week de eerste helft van het pro gramma uit deze kluchten is samen gesteld. Navertellen is een onbegon nen werk. Genoeg zij de vermelding, dat bijna iedere situatie nog lach wekkender is dan de vorige. Toch zijn ook verschillende interessante zaken door heen geweven Hot hoofdnummer is getiteld: Me- pliisto's triumph en is een heden- daagsohe bewerking van de oudé „Faust". Faust zelf is dokter geble ven, maar een, die oen sarum tegen kanker heeft uiige vonden, en noch tans geen wereldvreugde kent. Een jaloorsche collega is Mephisto redivi- vua, die den dokter met dezelfde lis ten ou kunstgrepen als zijn beruchte voorganger der m iddeleeuwschen al chimist naar het verderf voeren op moderne wijs. Margaretha zit bjj- VRAAG. Wi© is directeur van Haarlem's Zangkoor. Waar worden de repetities gehouden? ANTWOORD. Dit koor ls ons in Haarlem niet bekend. VRAAG: Wanneer ©en der dienst boden naar een nieuwe betrekking gaat, voor wie zijm dan de kosten van den keffer, voor mevrouw of voor de dienstbode? ANTWOORD: Bedoelt u den koffer, die dienstbode no©dig heeft, om haar goed te vervoeren? Die komt natuur lijk voor rekening van de dienstbode, evenals de kusten voor het vervoer van den koffer. VRAAG: Kunt u mij eenige adres sen opgeven van hioseopisohe vakbla den in Engeland en Frankrijk? ANTWOORD: Wend u tot een ad vertentiebureau of tot eon biosc-oop. ondernemer. VRAAG: Ik heb een huis gehuurd, maar ben tot de ontdekking gekomen, dat het onzuiver is en wil liet nu niet betrekken. Het huis waar ik nu in woon is al verhuurd. Kan mijn huis heer mij noodzaken dit huis te ver laten, daar Ik nog geen ander huis heb? ANTWOORD: Ja, natuurlijk! Als ge de huur hebt opgezegd moet ge er uit VRAAG: Is im Haarlem een cursus voor gymnastiek waaraam een 12. jarige jongen deel kan nemen? ANTWOORD: Wend u tot een dor gyntnasliekleerarem of plaats een ad. ver tentfe. VRAAG: Ik heb klachtem over het verleonen van vergunning van de drankwet Tot wien moetik mij daar. voor wenden? ANTWOORD: U vraag is niet duid©, lijk. Hebt u te klagen over het verloe» nen van vergunningen? Wend u dan eens tot B. en W. om inlichtingen. VRAAG: Mijm vader heeft aandoe- len in de Hollandsche Spoor en ont kent dat tegen ons. Tot wien moei ik mij wenden om te weten te komen of bij ze werkelijk hoeft? ANTWOORD: In hoever hoeft u er belang hij dit te weten?

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6