Vroeger was liet moeilijker 'dan thans Ie bewijzen, welke de bestem ming van goederen was, maar thans is dat minder bezwaarlijk, omdat nu bewijsmateriaal kari aangevoerd worden. In den kaatsten tijd hebben allo prijsgerechten het beginsel van de voortgezette reis" aanvaard en daardoor is het oorlogvoerenden go- makkelijker geworden contrabande te confiskeeren. Wat de blokkade l>etreft, deze moet rolgens de „Verklaring van Parijs" afdoende zijn, d.w.z. zoodanig, dat redeli jkerwijze geen schip geacht kan worden door de blokkade-linie te knnnen passeeren en zij moet voor allen gelijk zijn, zoodat dus niet ze kere personen of groepen personen, het recht krijgen goederen in of uit to voeren, en andoren niet. „Ik bon voorts van meaning, dat een© blokkade, om wettig te zijn zich slechts tot de havens van de oorlog voerenden mag uitstrekken. In de laatste lijden worden groote hoeveel heden goederen in Duitschland inge voerd niet door Duitsche havens maar door die van Amsterdam, Rotterdam en Kopenhagen". „Moet de geheele kust van een vijandelijk land geblokkeerd worden om de blokkade wettig te maken vol gens het internationaal recht?" vroeg de reporter van de „Chronicle". „Neen, de blokkade mag beperkt zijn, als slechts de te blokleeeren zone nauwkeurig is omschreven. In vroe ger tijden werd soms een enkele ha ven in staat van blokkade verklaard. Wat het nemen van vijandelijk eigendom op zee betreft, dit redht, dat in het begin van den oorlog vee! werd toegepast, kan nu niet meer uitgeoefend worden, omdat er geen Duitsche schepen meer op zee zijn,. In ierleren zeeoorlog warden door de oorlogvoerenden tegenstrijdige opvattingen ontwikkeld, en dit leid' altijd tot nieuwe cjuaesties, die nieu we oplossingen eischcn. Wat contra bande betreft ia er thans zeer veel verwarring en geschil omtrent de vraag welke goederen voor burgers en welke voor de regeeringen be stemd zijn. Zoo dient katoen voor oratploffingsraiddelen on voor klee- dingstukken en het i« dim niet uit te maken, voor welk doel eene bepaalde zending zal dienen. De vraag omtrent de vijandelijke bestemming oen es sentieel punii- waar het contrabande betreft wa3 in den regel tamelijk gemukkelfijk te beantwoorden wan neer het neutrale havens betreft, die niet in den regel of die slechts zelden door/endhavens waren tusschen den neutralen fabrikant of producent en dca oorlogvoerenden afnemer. Met de stelling van de „voortgezette reis" werd tegelijk een uiterst speculatief en onzeker element ingevoerd. Hoe valt uit te maken welke de laatste plaats vau bestemming voor goederen is, wanneer dat uit de scheepspapie ren niet is op te maken,? Sir John Macdonnell heeft daarom do oprichting van een Eugelsclv Ame- rikuansch tribunaal bepleit. Enge land heeft vele geschilpunten met neutralen loopande, die alle zoo vlug mogelijk uit den weg geruimd moe ten worden. Het bsdoelde voorstel is zoowel in Amerika als in Engeland aanvaard en Sir Edward Grey heeft in Juli jl. de oprichting van eene In ternationale Commissie voorgesteld „Do hoofdzaak is, wanneer die Commissie zal zitting nemen en in dien dat toch vroeg erf laat zal ge schieden, waarom dan niet liever vroeg dan laat?" NIEUWE MAATREGELEN. Reuter seint uit Londen: In hot Lagerhuis deokle Runciman, de voorzitter van den „.Board of Trade', mede, dat binnenkort oen verbod van invoer van houtslijp en arudlene materialen voor idle papier industrie uitgevaardigd zul worden, tèu ©inde de stagnatie in de scheep vaart te verminderen en ook om meer schepen voor het vervoer van munitie en troepen beschikbaar te krijgen. Deze maatregel is slechts liet begin van oen regeling, die binnenkort ook zal leiden tot een vc-i-bodsbepaling op don invoer van ruwe tabak, bouwma terialen, meubelen, hout en sommige vruchten. EEN VERKLARING VAN DEN EN'GELSCHEN KONING. 'i Lagerhuis is thans verdaagd. Dit geschiedde met de volgende bood schap van den koning: „Achttien maanden lang hebben .nijin leger en vloot, m samenwerking met de dappere, standvastige bond- gciiooten, onze gemeenschappelijke vrijheden en het internationaal recht van Europa verdedigd tegen de niet- uitgoloktc- inbreuken, die de vijand daarop maakte. Door do standvastigheid van mijn volk hier te lande en in de overzee- sche gewesten word ik versterkt in he; voornemen onze wapens te leiden naar eou eindelijke beslissing. Ik dank u voor de onbekrompen wijze, waarop gij de zware aanvra gen, die de oorlog nuodig maakt, hebt ingewilligd. in dezen oorlog die ons opgedron gen is door hen, die weinig eerbied koesteren voor de vrijheden en ver dragen, die wij als geheiligd beschou wen, zullen wij de wapens niet ne- derleggen v oordat wij do zaak hebben gehandhaafd, die de toekomst van de beschaving in zich draagt. Met vol vertrouwen verlaat ik mij op do loyale medewerking van al mijn onderdanen, die mij ten allen tijde is geworden en ik smeek, dat de aJinacluige God ona zijn zegen zal verleenon". De Engelsche pers. De „Tunes" zegt in ©en hoofdarti kel, dut het besluit van de regeering ©111 geen geregelde blokkade iu te stel len, naar zij vreest, vele van Enge land'» vrienden in Amerika en de re- gearing van Wilson teleur zal stellen. Vorder zegt de „Times", dat Grey, evenals Lausdowne eenigeu tijd gele den, moest erkennen, dat, hoe over dreven de beschuldigingen van de „Daily Mail" on de „Morning Post" ook waren, niet alle pogingen van de K-gearing om te verhinderen dat be langrijk© voorraden door onzijdige landen heen in Duitschland kwamen, geslaagd zijn. Het blad voegt erbij. Jat oofc Lord Dövonport's beschuldi gingen afdoender antwoord verei- schen dan er op gegeven is. Deze laatelé optnetking van d6 „Ti mes" slaat zoo merkt de N. R. Ct. op op een vraag, die Lord Dovon- port in het Hoogerhuis over de ijzer ertsverschepingen, die in Nederland- sohe havens aankwamen, gedaan heeft. Devonport vroeg, welko voor zorgsmaatregelen genomen werden om te verhinderen, dat dit erts den vijand bereikte. Hij was overtuigd dat dit erts naar Duitschland ging en verklaarde, dat de koninklijke beslui ten van Maart niets gedaan hadden, om dat verkeer te verminderen. Lord Devonshire antwoordde, dat vaartuigen met ijzererts volgens het internationale recht niet in neutrale wateren aangehouden konden wor den. Alle voorzorgsmaatregelen wer den genomen. Wolk© die ecliter wa ren moest geheim blijven, HET CONGRES DIER ARBEIDERS PARTIJ. Reuter seint uit Londen Op de Donderdag gehouden zitting van de arbeidereconferentie te Bristol werd met 1.796.000 stemmen tegen 219.000 een motie tegen conscriptie aangenomen. Het is op het cogeribük nog niet rnogelii'k uit te maken, wat het ge volg cal zijn van deze beslissing, die oen geheel anderen geest ademt dan het besluit van Woensdag. Het zal echter misschien leiden tot liet af treden van de drie tot de arbeiders partij beboerende leden van de re geering Henderson, Roberts en Bra ce. en volgens de mecnitig iu som mige leringen tot een nlgemeene ver kiezing. Verder behandelde de conferentie de volgende motie „De conferentie besluii een beweging te beginnen ten gunste van de wet op den dienst plicht" Deze motie :werd verworpen met 649.000 tegen 614.000 stemmen. De toestand schijnt nu deze te ziin Ter wijl de conferentie opnieuw hare af keuring van het beginsel van dienst plicht to kennen geeft, verklaart zij zich bereid, zich neer te leggen bij den huidigen toestand in overeen stemming met de verklaring van een der vergaderden, dat ihij wel tegen voortdurende conscriptie was, maar (F thans ingediende tijdelijke wet als een noodzakelijken maatregel 6teunde. DE GRAMOPHOON IN DIENST DER RECRUTEERING. De Lord Mayor vau Londen zal alle jonge mannen in het Veroenigd Ko ninkrijk toespreken, om hen tot dienstneming op <e wekken. Tot dit doc-l zal hij van d© gramophoon ge bruik maken en in alle recruleeringg- bureaux zijn redevoering laten af draaien. ROEMEENSCHE LEENING IN ENGELAND. Naar vorluidt zou d© Roemeensche leeuing ten bedrag© van 9.2 millioen pd.dk in Londen afgesloten zijn. Uit Frankrijk, EEN ONTPLOFFING. Een Reuter-telegram uit Parijs meldt, dat in de palronenfabriek van het arsenaal te Tarbes (Hautes Py renees) eon ontploffing hoeft plaats gehad, waarbij vijf personen gedood en ongeveer dertig gewond werden. Uit Belgiö EEN CO&lMlSSliE VAN ONDERZOEK. Havas seint uit Rome Men verzekert, dat de Paus na ver schillende besprekingen met kardi naal Mercier besloten heeft een com missie van onderzoek in te stellen naar de handelingen van do Duit- scheirs in Belgiö. Uit Rusland, DE DOEMA. Het „Berl. Tageblalt" ontleent aan de „Rjetsj", dat de opening van de Doema, die op begin Februari was vastgespeld, tot begin Maart is uitge steld; aangezien dan de Paaschfeest dagen op komst zijn, zal men alleen de begrooting kunnen behandelen. Uit Duitschland. 10.000.000 IJZEREN 10 PFG. STUKKEN. Thans zijn de eerste ijzeren 10 pfg. stukken in Duitochland uitgegeven, in totaal 10 millioen stuk». Dit geki mag niet worden afgestaan voor ven- zamel aars of handelaars in munition. Aan de ©ene zijde dragen deze nieu we geldstukken liet cijfer „10" en daarboven in een halve cirkel liet op schrift ,,Deutsche8 Reich", onder 't cijfer „10" het woord „Pfennig" en daaronder het. jaartal 1916, aan de andere zijde een parelkrans. Hoog stens twee jaar na het 6luitan van den vrede zullen ook deze geldstukken gangbaar blijven. 's KEIZERS VERJAARDAG. 't Wolff-bureau seint uit Berlijn l>e verjaardag van den Keizer geeft den bladen aanleiding tot artflkelen van hulde, waarin eenstemmig de overtuiging wordt uitgesproken, dat er in de wereldgeschiedenis wel nooit een Iheorscher zal zijn geweest, over een machtiger staat, die krachtiger verlengd heeft den schrik van den oorlog aan zijn land to onthouden, en die thans eulk een wr.eeden etrijtd voeren moet als keizer Wilhelm II. De „Kreua. Ztg." herinnert aan 's Keizers woorden, dat hij dien strijd niet liecft gewild, een woord van groote waarheid, zooals eens do ge schiedenis zal aantoonen. De „Berl. Neueste N ach richten" wijst op de eenheid en de geestdrift van het Duitsche volk. voor den Kei zei en aanvoerder. Het „Tageblatl" hoopt, dat In dit jaar een eervolle en duurzame vrede zal tot stand komen. De „Tages Ztg." wijst er op, dat de oorlog Keizer en volk dichter bijeen heeft gebrachtalles wat vroeger vaak tusschen Keizer en vofk stond, is door den oorlog wéggenomen. Uit Griekenland Uit Konstanlinopel wordt aan de „Vosslsche Zeitung" geseind, dat se dert drie dagen alle verbindingen roet Griekenland verbroken zijn. Er wor den telegrammen noch brieven meer ontvangen. Een diplomaal bevestigde, dal de toestand van Griekenland als zeer ernstig beschouwd wordt. Een uit Sofia aangekomen persoon van positie verzekert dat men aldaar ook niet den minsten twijfel koestert dat Griekenland in zijn vrijheid van be weging belemmerd wordt. Uit den Balkan. HET SUEZKAN AAL. De Lokal Anzeiger ontleent aan de Secoio bijzonderheden over de door de Engelse hen aan het SuezkanaaJ getroffen verdedigingsmaatregelen. Het bericht daaromtrent is afkomstig vaai passagiers van het stoomschip Monte Bello, dat van Bombay te Na pels is aangekomen. Er zijn aan het kanaal nieuwe forten gebouwd, die bezet zijn door duizenden Indische en Canadeesche soldaten. Op verschil lende punten van het kanaal zijn. draaibruggen gebouwd waurdoor de Engelsche troepen in staat zijn ge steld, de verdediging van den eenen oever naar den anderen te verplaat sen. Van Suez naar Ismalla is een spoorweg aangelegd en op de Roode Zee kruisen onophoudelijk eskaders van snelvarende Engelsche en Fran- sclve kruisers, die voorzien zijn van snel v uurgeschuk Tor Zee. DE ENGELSCHE HULPKRUISER „TARA" VERGAAN. De Britsche admiraliteit meldt, uit Egypte bericht te hebben Ontvangen, dat 95 overlevenden van den Brit- schen hulr&ruiser „Tara" in handen der Scnoessi zijnzij worden goéd behandeld. Allerlei KRIJGSGEVANGENEN. Uit Zürich wondt aan de „Voss. Ztg." geseind, dat Woensdag met den trein de eerste Duitsche krijgs gevangenen uit Frankrijk zijn aan gekomen, om in Zwitserland gene zing te vinden. Drie waggons kwa men met vier officieren en 96 onder officieren en soldaten. De chef van den militairen geneeskundigen dienst te Davos, dr. Nyenhaus, vergezelde met eenige Zwitsersche soldaten het transport. De Duitsche kokmie te Davos had reeds dagen ie -voren regelingen ge troffen voor de ontvangst der land- gcr.ooten. De Duitsche regeering heeft aan de Zwitsersche doen weten, dat zij be reid is. om op 1 Februari over te «aan tot terugzending naar hun va derland van d© Fransche burgerlijke geïnterneerden ter uitwisseling tegen de Duitsche niet-gemofalüseerde bur gers, die in Frankrijk geïnterneerd zijn. ONLUSTEN IN CIIINA. Aan «ie „Külnisehe Zeitung" wordt over Kopenhagen" gemeld cl alt blij kens een bericht aan de „Nowoje Wremija" uit Peking op verschillen de plaatsen in China botsingen -voor-' vielen tusschen regeeringstroepen en revolutionnairea, waarbij de laaüsten de overhand behielden De telegrafische verbinding tus schen Peking en do provincie Sels- joean werd door do revolutionnairen in die provincie verbroken, terwijl het gerucht loopt, dat dezen or in geslaagd zouden zijn, om zich met de opstandelingen: in Yoeon te ver een] gen. Dc te Soetsjou aan don Bove-.nl Yangtoe gevestigde zendelingen heb ban die plaats verlaten. Te Kanton werd oen bominatiaanv slag op de electrische central© be proefd, len einde van de verwarring gebruik He maken om zich van die stad meester te maken. Deze poging faal de. Een onderzoek heeft aan 't licht gebracht dat de leiders van een on langs ontdekte samenzwering, welke den moord op Yoean Sji Kai beoog de, de secretaris en de eerste kamer dienaar van den presidont waren, die reeds twintig jaren in zijn dienst stonden. Ook ©en bloedverwant ion Yooan Sji Kai zou in de samenzwering zijn betrokken. Er staan le Peking oen groot aantal terechtstellingen te wachten. EEN PRO-SERVISCIIE BETOO GING. Reuter seint uit Parijs: Een grootsche, plechtige betoogimg ter gelegenheid, van het Servische nationale foest werd hier Donderdag middag gehouden in de Sorbonue in tegenwoordigheid van president Polncaré. aïie ambassadeurs cn ge zouten d<er geallieerden, de leden der regeering, de presidenten vau Kamer en Senaat en vertegenwoordigers van alle groote regeeringslicliomen. Er wei-den verschillend© redevoe ringen gehouden door vertegen\voor digers uit de landen der geallieerden. Vasnitsj, gezant van Servië in Frankrijk, bracht in bewogen bewoon, dingen dank aan de sprekers en aan hou, die de betooging op touw hacï den gewet ©n eindigde aldus: „Mot zulke vrienden kan het Servische var derland niet ten grcxndo go ah". Barihou, oud minister president van Frankrijk, die hij de plechtigheid hot voorzitterschap bekleedde vod- klaardo: „Het herstel van ServiS, de bevrij ding van België en Polen, de terug gave van Elzas Lotharingen zijn voor ons gelijkelijk vredesvoo waarden. Zondor déze zou de vrede nooh eeil- yqI, noch duurzaam zijn". Rechtszaken EEDSWEIGERING. Ter terechtzitting van jl. Woena- dug te Breda weigarde de 24-jarige oandidaaÉ in de rechten te Amster dam de hoer S. Bromberg, reserve Ge tuit. der inf., als getuige verschenen, den eed af te leggen. Getuige ver klaarde, als Israëliet te zijn geboren, doch niet aan een God te gelooven en bezwaar te hebben tégen '4 aan roepen van Gods naam in den af te leggen eed, tevens de eedsaflegging te weigeren als protest tegen de ver werping van het eedsontwerp in de Eerste Kamer. Op de vraag van den president, mr. W. F. de Hellegers, of. getuige per deurwaardersexploot het lidmaatschap van zijn kerkgenoot schap had opgezegd, antwoordde de heer B. ontkennend. Getuige werd daarop in gijzeling gesteld. Den vol genden Woensdagmorgen kwam de zaak opnieuw voor en logde de heer B., op advies van zijn raadsman, mr. E. J. Swa-ep, onmiddellijk den eed of. VERDUISTERING DOOR EEN KASSIER. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak van den kassier M. F. D. te Kampen, die wei gens vier feiten van verduistering van effecten door de rechtbank te Zwolle werd veroordeeld lot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Het gerechtshof "heeft den beklaag de onder aanvaarding van verzach tende omstandigheden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, met be paling. dat de reeds ondergane pro ventieve heohteni3 in mindering zal worden gebracht Kerk en School PROF. DR. W. NOLEN. Den 4en Februari zal het 25 jaar geleden zijn, dat dr. W. Nol on het professoraat in de faculitelt der ge-, neaskunde aan de Leidsche Universi teit aanvaardde. Een 40-tal leerlingen on oud? leerlingen van wie velen me dici van naam in de verschillende deelan «les lands, vormde zich Hot ©en huldigingscommissie, waarvan dr. J. E. G. van Embd'en, arts te, 's-Gravonhage, als secretaris op treedt. Bij dezen kwamen zoo talrijke blijken van belangstelling in, dat do commissie ruimschoots in staat wordt 'gesteld oan haar voorgenomen hul digingsplan op waardige wijze uit voering te geven. De huldiging zal plaats hebben in de collegezaal van liet Acad. zieken huis op Vrijdag 4 Februari, den dag van het jubilé. Sport en Wedstrijden VELSEN. KORFBALCLUB „ODIS". „ODIS"—H. O. C. IL Zondag 29 Jan. speelt Odis haar laatst© oompetitie-wedstrijd in diit seizoen. De club komt als volgt uit Dames R. Groen, A. Smits, J. Moot, II. Niiessen, T. Gosses en R. de Pag ter. Hoeren: K. Jansen, A. L. Mulder, M. J. Smits, W. v. <L Berg, J, v. Nieuwkoop en G. Broertjes. Stoomvaartberlditen STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Het st. Banka (thuisreis) vertrok 25 Jan. van Gibraltar naar Genua. Het st Billdton, van Marseille naar Hampton Roads, arriveerde 25 Jan. te Gibraltar. Hot st. Koningin der Nederlanden (thuisreis) arriveerde 26 Jam to Dur ban. Itet st Booroe (thuisreis) vertrok 26 Jan. van Gibraltar. Hot st Boeten (uitreis) vertrok 26 Jan. van. Graverend. Het st. ltiouw vertrok 26 Jan. van Wellington naar Sydney. Het st Roepat (uitreis) vertrok 26 Jan. van Colombo. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Diana, van Barcelona naar Amsterdam, passeerde 25 Jan. Dover. Hot st, Minerva, arriveerde 27 Jan. van Patra» te Amsterdam. Het 8t. Uranus arriveerde 26 Jan. van Valencia te Rotterdam. Hot st Atlas vertrok 25 Jan. van Lïvornti naar Napels (verb.). Het st. Calypso vertrok 24 Jan. Van Lissabon naar New-York. Het st. Castor vertrok 26 Jan. van Sovona naar Genua Het st. Helena, van Kopenhagen n. Swansea, ia 25 Jan. in de Skagen- boscht geankerd wegens storm. Het st Pluto arriveerde 27 Jan. van Rotterdam te Amsterdam. Hot st Venezuela arriveerde 24 Januari van Gibraltar te Lissabon. KON. HOLL. LLOYD. Het st Frisia (thuisreis) arriveer de 25 Jan. van Santos. Het st Tubantia (uitreis) vertrek 25 Jon. van Rio Janeiro. Het st Rijnland arriveerde 27 Jan. van Amsterdam be Rottendam. Het st. Zoel an dia (uitreis) vertrek 26 Jan. van Goruna. STOOMV. MIJ. OCEAAN. Het st Astyanax {thuisreis) vertrek 21 Jan. van Batavia. Het st Sarpedon, van Amsterdam naar Batavia arriveerde 24 Jon. te Port Said. Ilet st Idomeneus, vim Bataria n. Londen, vertrok 23 Jan. van Co lombo. Het st Tantalus, van Amsterdam naar Liverpool, passeerde 25 Januari Lizard. HOLLAiND-AMERIKA LIJN. Ilet ut Zaandijk, van Rotterdam naar Now-York, passeerde 25 Jam nam. 7 uur Bevezier. Ilct St. Noordam, van Rotterdam u. New-York, arriveerde 25 Jan, te St John's, N. F. (wegens gebrek aan ko len). Binnenland DE WITERSIOOD. Inden hooiberg. „Koophuizen" is de naam eenor boerderij, gelegen aan de Zuiderzee tusschen Harderwijk en Elburg. Daar was het, dat dé bewoners op den noodlottigen avond van 13 Janu ari, om hun leven te redden, in den hooiberg moesten vluchten. Nader blijkt, welke gevaren de menschcn daar hebben doorstaan. Toen het water kwam opzetten en al hoog er wies, werd bet onderste ge deelte van den berg uiteengeslagen, terwijl de roeden, waarvan slechts één het vorige jaar was vernieuwd, (de andere waren oud en onsterk), al spoedig los in den grond kwamen te staan. Het gevolg hiervan was, dat de booi- berg een zwiepende beweging begon te maken, zoodat de bewoners van „Koophuizen' hetgevoel kregen, als zaten ze in oen groote wieg, die ge schommeld werd. Elk oogeriblik kon den de palen doorbreken en dan wa ren allen zeer waarschijnlijk in bet hoogstaande zeewater omgekomen. E ecliter de nieuwe paal heeft het evenwicht nog zoo wat kunnen be waren, zoodat erger voorkomen werd. Onmoedig to zeggen, dat het gezin angstige oogenblikken heeft doorge maakt, zoo meldt de Telegraaf. Te Purmerend. Het water ls Woensdagnacht weer iets gestegen, zoodat de stand 2 c.M. beneden A. P. was. Met de werkzaam heden voor den kistendam langs den Purmcrsteenweg kwam men Donder dag gereed. Aan het verkeer in sommige onder- goloopen straten is thans eenigszin3 tegemoet gekomen, daar men met 't elaan van eenige noodbruggen klaar ls gekomen. Statenleden naar de overstroomde et rek en. Heden zullen zoo meldt de Tel. op uitnoodiging van het lid der Pro vinciale Staten mr. H. Verkouteren, een aantal Statenleden een tocht per motorboot door overstroomd Noord- Holland maken. Door den Commissa ris der Koningin zijn aan alle leden kaarten ter hand gesteld als paspoort voor een bezoek aan alle doelen van het overstroomde gebied. De leden, d'e heden deze reis maken, doen dat om zich zooveel mogelijk op de hoogte te stellen van den toestand, in ver band met de door Gedeputeerden in de Februari-vergaderlng der Staten in te dienen voorstellen. De aard dezer voorstellen is nog niet bekend. DE KONINGIN. De Koningin-Moeder heeft Woens dagavond en Donderdag eenige malen een bezoek aan de Koningin gébracht. DE GESTRANDE ENGELSCHE DUIKBOOT. De pogingen om de in het Friesche Zeegat gestrAnde Engelsche duik boot H. 6 of te brengen zijn Woens dag voortgezet, tot dusver echter nog steeds zonder resultaat. SODA. Het ophouden door de Engelsche re geering van soda, aangevoerd uit, Amerika on bestemd voor ons land, dreigt de Twénitsohe nijverheid, waar in belangrijke hoeveelheden van dit artikel gelyruikt worden, in groote moeilijkheden te brengen* daar do voorraad van diit artikel hier te lande zeer gering ia Eenige industrieelen hebben zich daarom met een verzoekschrift tot onze regeering gewend, om slappen te doen bij het Engelsche gouverne ment, dat voor den invoer van dit artikel in ons land geen hindernissen in den weg worden gelegd. DIEFSTAL VAN f 1200 DOOR EEN 17-JARIGEN JONGEN. Zooal9 wij reeds mededeelden werd Woensdagmiddag te Amsterdam een 17-Jarig© jongen, verdacht van dief stal van een bedrag Yan f 1200 aan gehouden, alsmede een jongen van denzelfdcn leeftijd verdacht van he ling van dit g©3telen geld. Aangaand© die gebeurtenissen, die tot deze arrestatie hebben geleid, ver neemt het Hbld. het volgende: Den 14den Januari j.L werden twee monteurs, de ccn een jongen van 17 jaar, de ander een geïnterneerde Belg, door hun patroon op karwei gezonden naar een perceel aan de Prinsengracht. Nadat de dectricicns hunnen arbeid hadden verricht en weder vertrokken waren, kwam de bewoner van dit perceel tot de voor hem minder aangename ontdekking, dat uit ren in ean gestel em kast big gende portefeuille eon bedrag van f 1200 was ontvreemd. Natuurlijk viel onmiddellijk do verdenking op die bei de monteurs, doch zij verklaarden pertinent niets van het geval te we ten. Alle nasporingen aangaande het vermiste bedrog bleven vruchteloos, lot eindelijk Woensdag de geïnter neerde Belg zijn patroon mededeel de dat, toen hij op een gegeven oo- genhlik de kamer binnentrad, waarin de kast stond, zijn kameraad een portefeuille in de Ijand hield. Hij ver klaarde, dat het voorwerp op tafel had gelegen, waarop de Belg hem den raad gaf zich niet te bemoeien mot dingen, die hem niet aangingen. Toen do commissaris, de heer A F. Tjassens Kuiser, deze mededee- limg ontving, Liet hij terstond den 17-jarigen monteur bij zich komen. Aanvankelijk hield, de jongen ook thans weer vol, niets van de zaak te weten, doch ten slotte legde hij ©en volledige bekentenis af. Mot ren schroevendraaier was het hem gelukt <Te East ïe openen én zonder dén in houd van de portefeuille nader te onderzoeken, had hij zich de daarin bevindende bankbiljetten toegeëigend- Op het oogenblik, dat de Belg do kamer betrad, was de diefstal juist geschied. Ilij had toen de portefeuille weder In de kast gelegd. Op de vraag, wat hij met het geld gedaan had. verklaarde de jongen, die diep berouw over het gebeurde bleek te hebben, dat een kameraad f 1000 voor bom in bewaring had gé- nomen. f 100 had hij een vriend ton geschenke gegeven ©n de rest van 't bedrag was omgezet in kleed ingsfcukv ken en snuisterijen. De zeventienjarige elect.ricicn en dé vriend, die als heler optrad, beviOr den zich thans beiden in verzekerde bewaring. BEROOVING. Woensdagnacht heeft men in een café in de Suitemakersstroat te Gro ningen iemand van ruim f 3000 aart bankbiljetten, rijksdaalders en gul- dons beroofd. De beroofde was uit Assen gekomen, om voor zijn patroon verschillende bedragen van Groning- sche firma's te innen. ,Zoo heeft hff in den loop van den namiddag nog een vrij aanzienlijk' bedrag gebeurd van de grannhandeilanrsfirma TTar- kema. De man was in dezen avond in „goed gezelschap" verzeild ge raakt, waarvan het gevolg was, dot op de vriendschap een stevig glaasje werd gedronken. Zoo kwam men ook in het bovenbedoeld café'tje, waar de beroofde, ren 19-jarig jongmensch, aan een ieder die het hooren wildé vertelde, dat hij duizenden guldens aan bankbiljetten bij zich drowr. HIJ haalde de portefeuille met bankbil jetten uit zijn binnenzak, klopte met zijn hand tegen do zakken van zijn colbert, waarin naar hlji vertelde, rijksdaalders en guldens ïn overvloed aanwezig waren. Niet altijd is de vriendschap van langen duur, er kwam ruzie tusschen hem en zijn kameraden, 't Werd eert Moppartij, waarbij de Jas van het jongmensch, waarin de portefeuille met bankpapier en zilvergeld, hem van het lijif getrokken werd en door tot dusver onbekend gebleven do- derfs) meegenomen; later ïn den nacht is hét kleedingstuk door da politie op het. kerkhof gevonden. Het geld was verdwenen. De beroofde, die in dronken toé- stand verkeerde werd aan het hoofd1- bureau van politie opgeborgen, zoo vertelt de N. Gr. Ct. HET DUITSCHE IJZERVERBOD. Men sohrijlft aa-n 't Haagsch Cor respondentiebureau Het door de Duitsche regeering uit gevaardigde uitvoerverbod op staaf- (daaronder ook prof iel ijzer als hoekv en'T-ijzer) universanl strippen ert bandijzer heeft in bij den handel ïn die artikelen betrokken kringen groote bevreemding gewekt, door dien de Duitsche regeering tegelijk met de uitvaardiging van dit verbod, heeft bepaald, dat alleen dan consent tot uitvoer gegeven zal worden, in dien een door haar bepaalde mini mumprijs wordt besteed. Dientenge volge zullen geen ui tvoerconscn ten verleend worden voor contracten vóór 8 Januari geslotende wals wer ken kunnen dus hun contracten niet uitvoeren en deze moeten dus als gé annuleerd beschouwd worden. De Neder!andsctoo industrie komt dus voor het feit te staan dat zij het door haar anngokochte materiaal niet uit Duitschland geleverd zal kunnen krijgen, dan na het aangaan van nieuwe contracten tot belangrijk hoogere prijzen. De bij de thans ge noemd© artikelen betrokken handel heeft zich reeds gewend tot de No- derlandsche rogeering ten einde dé juiste opvatting van de Duitsche ro geering te leeren kennen, en hij zal bij de regeering aandringen dat deze trachten te verkrijgen dat alsnog uit voervergunningen ten opziclite van vóór 8 Januari gekochte goederen worde gegeven. BELOONING VAN BELASTING AMBTENAREN. Bij Koninklijk besluit van 24 Ja nuari 1916 is benoemd tot Breeder in de Orde van dein Nederiandschcn Leeuw de heer G. Verhoek, commiea der 2de klasse der .directe belastin- Ken. inv. en «cc., tijdelijk belast met de waarneming van het greiiskan- toor der Invoerrechten te Balti. Doze Koninklijke onderscheiding is hem toegekend wegens liet weerstand bieden aan elke poging tot omkoo pine en de trouw en het beleid, gé toond bii bet achterhalen van zeer belangrijke uilvoer-fraude en het ontmaskeren van het complot der daders. Bij resolutie van 25 Januari be tuigde do Minister van Financier zijn tevredenheid aan de oom mi ozon lste 'klasse P, J. de Blaey en A. van Dijk tu Rottendam, wegens ontmas kering van personen, die traohtte'n hen om te lcopan, van wie eon werd veroordeeld bij arrest van het Gé rechtshof te 's-IIage van 19 Januari tot 1 maand gevangenisstraf. De Minister verleende ieder ren premie van f 500. BOND VAN KLEERMAKERSPATROONS. De Bond van Kleermakers-Patroon* in Nederland hiold zijn jaarvergade ring te Utrecht Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden mot niet minder dan 176 is toegenomen. Met nagenoeg algemeene stemmen werden de aftredende bestuursleden, de hoeren II. R. Bruoo van Gronin gen, G. L. Dom hof van 's-Gravenhagé en B. J. Wetter van Utrecht herko zen. Als plaat» der volgende vergade ring werd 's-Grnvenhage aangewe zen.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6