De zaak van ..DeTelegraar' Tot nu toe hebben wij gewacht, beschuldigingen aan luet adres van „de Telegraaf', naar aanleiding van de vergadering der vereomiginig de Amstendamsche Pers uitgesproken, te puhliceeren, omdat goede journalis tiek o. L alleen dan mogelijk is, wan neer het hoor en wederhoor wordt toegepast. Thans hebben van de drie personen, die in 't bijzonder aangevallen waren, twee hun verklaringen afgelegd en de derde of eigenlijk de eerste in het geding heeft, zooals we gisteren ver meldden, voorgesteld, om de uitge brachte beschuldigingen door een commissie van hoogstaande Neder landers te doem onderzoeken. Dit laatste betreft liet aandeel dat de directie in deze zaak hoeft en daar wij ons tot-nu onthouden hebben van het doen van mededeelingen over be schuldigingen, waaromtrent de aan gevallene nog niet van antwoord ge diend had, moeten wij ook vooralsnog het aandeel van de directie van „De Telegraaf" in deze zaak onbesproken laten tot lijd en wijle, dat zij in de gelegenheid is geweest haar houding te verklaren. Dit geldt, echter niet voor de beide andere aangeval lemen, die zich in „De Telegraaf'' van Woensdagavond heb ben verdedigd tegen de geuite l>e- schuldigimgen. Dit zijn de heeren J. C Schroder, hoofdredacteur, en G. Simons, vroe ger correspondent te Berlijn, thans werkzaam aan de redactie te Amster dam. De heer Schröder verdedigt zich op twee punten: Het zg. Anti-Smok kel bureau van den heer It M. C. Holdert en de kwestie Simons. Er is in de vergadering van De Amsterdam scha Pers meegedeeld, dat door den heer Heldert oen bureau was opgericht, het z.g. Anti-Smokkel- bureau, vanwaar uit de campagne in zake den smokkelhandel geleid wordt. Om de reeds gemelde reden laten we hier buiten beschouwing wat geen be trekking heeft op de redactie van De Telegraaf, De ontslagen, journalisten nu heb ben wat dat aangaat het volgende over dit Bureau verklaard: ilo. dat de rapporten van het emak- kelbureau, tot berichten verwerkt buiten medeweten van den hoofd redacteur of verantwoordelijken chef. in „De Telegraaf' werden ge plaatst 2o. dat, (oen de hoofd-redacteur daartegen verzet aahteekende, de öaoin van den (heer H. M, C. Holdert ondanks het verzet van den heer Soliröder aan het hoofd der cou rant werd geplaatst aLs verantwoor delijk adviseur 3o. dat de heer Schröder daarom en omdat de heer Simons herhaalde lijk trad in de rechten van den hoofd redacteur. ontslag nam, maar aan bleef op aandringen van den heer Holdert 4o. dat de heer Sdliröder op 1 De cember vei klaarde, uiet langer ver antwoordelijk te willen zijn voor den inhoud van „De Telegraaf", oimdat de toestand niet veranderde, waar om de heer Holdert hem als hoofd redacteur ontsloeg en in verband daarmede het gevolg was, dat 2 De cember de naam van den heer H. M. C. Holdert als verantwoordelijk voor den inhoud aan den 'kop van „De Telegraaf" verscheen. {Hierop volg de op 4 December de arrestatie an den heer Schröder. Hij werd uit de voorloopige hechtenis ontslagen, toen de Rechtbank kennis Ivald genomen van deai ontslagbrief van 2 Decem ber) 5o. dat in verband met het zenden \an jongere protégé's van den heer Holdert als venslaggevera naar het torrein van den watersnood, een verslaggeefster ontslag vroeg en de chef-verslaggever ontslagen werd, toen hij aanmerking maakte op het uitzenden der bedoelde verslag gevers Co. dat de heer ISchröder op z'n •plaats is gebleven, ondanks liet feit, dat z'n ultimatum, om de ontslagen u-el notie-leden er waren och nog twee andere journalisten in dezen tijd ontslagen terug te nemen, alleen dit resultaat had gehad, dat de ver slaggeefster verguud werd, haar werkzaamheden te hervatten, wat deze echter uiit solidariteitsgevoel weigerde. Tot zoover de opmerkingen van de beschuldigers. Aan het antwoord van den heer Schröder ontleenen we nu het vol gende omtrent de aangehaalde pun ten lo. Het Anti-Smokkelbureau werd door den Qieer Holdert gesticht, toen de heer Schröder gedurende eed .week lang het smokkelen langs de' grens had waargenomen en de heer Koldert uit de resultaten van dien tocht den indruk kreeg, dat niet ki ach tig genoeg tegeui het smokke leer. werd opgetreden 2o. dat hij (de heer Schröder) zelf verzocht heeft aan den heer Holdert. dat dezo de verantwoordelijkheid voor de z.g. Smokhelrubriek op zich 'zou nemenomdat men hem deh heer Schröder aansprak over de berichten in die rubriek. Vandaar dat de naam van den heer ltóldert aan den kop van de krant verscheen als „verantwoordelijk adviseur", een titel, die, naar de heei Schröder er kent. niet bijster gelukkig gekozen was •lo. dat de lieer lloldert nadat de 12de vervolging tegen "den hoer SchVoder icnigieaiieUl (wetgens het schrijven van liet artikel van 27 Nov.) voorstelde, om hem van alle verdere verantwoordelijkheid te ontheffen, en (ieze zelf op zich te ne men, omdat de eventueel© verdere vervolgingen voornamelijk zouden ba. tneFfen do berichten in do z.g. smok kel rul» riek opgenomen, 't geen de hoer Schröder accepteerde, omdat hij 't niet onbillijk vond, dat liet volgend dozijn aanklachten op de schouders van den heer Holdert kwam te rud- tefl. Hel In-naam terugtreden als hoofd redacteur had. voor den heer Schröder te minder bezwaar, omdat hij nu rustig aan z'n werk kon blij ven. Juist andersom dan man lielt heeft willen voorstellen, verklaart de heer Schroder, dat hij het artikel, waar voor dö preventieve hechtenis werd opgelegd, zelf heeft geschreven en dat hij daarvoor terstond bij z'n eer ste verhoor de volle verantwoordelijk heid aanvaardde. Met nadruk verklaart de heer Schröder, dot de Keer Holdert in de 13 jaar van z'n hoofdredacteurschap nooit en te nimmer ook maar den gerLng?ten invloed heeft trachten uit te oefenen op hetgeen hij schreef, noch op den vorm, noch op den inr lioud er van. Bij het résumé van do opmerkin gen van den heer Schroder hebben we nog niet behandeld de punllen 3, 5 an 6. Die betreffen meer of althans meer <len heer Simons. Behalve deze zaken wordt in het communiqué van de Amsterdamsche Pers aan den heer Simons ten laste gelegd, dat hij, die toen Berlijnsch correspondent van „De Telegraaf" was, vergezeld van twee ambtenaren, werkzaam bij- het Ministerie van BuiHenlandsche Zaken te Berlijn, te Amsterdam kwam met de opdracht deze beid» heeren bij de directie van „De Tele graaf" te iotroduceeren, met de be doeling een voorste! te doen tot het plaatsen van artikelen of mededed- lingen, waarin het Duitsche stand punt zou worden uiteengezet. De heer H. M. C. Holdert verklaarde pro Franseh tè zijn en wees dat voorstel van do hand. Door een der bladen was hier nog aan toegevoegd, dat de heer Simons vermaagschapt zou alijn aan don be kenden iDuitsdhen (onderstaatssecre taris van I3uitenlandscho Zaken Zimmermann. Uit deze bewering en dat feit, dat de heer Simons later aan de Redactie te Amsterdam werd werkzaam gesteld, waarbij hij dan grooten invloed zou hebban uitge oefend op de redactie, hebben zelfs sommige bladen gebraolut tot de vei* onderstelling, dat de anti-Duitsche campagne van de Telegraaf een... ven- kapte proDuitséhe agitatie zou zijn. De lieer Sintons schrijft echter in zbi verweer, dat de bewuste familie- behrekking itusschen den heer 'Zirn merrnann en hem alleen bestaat Ln de fantasie van dengeen, die dat neer schreef; dat hij nimmer met de be wuste twee Duitsche heeren bij de directie van De Telegraaf geweest is noch bij de hoofd-redactie va,n het blad; dat noch de twee Dukschers, noch het Duitsohe ministerie van Buiten- landsche Zakon te Berlijn direct of indirect oen dergelijk verzoek tot don heer Simons gericht heeft; dat de opdracht dier belde heeren niets te maken had met een directe of indirecte beïnvloeding van het dagblad ,JDe Telegraaf", naar ictaKr zij eenvoudig naar Nederland gingen om in een der groeitere Noderland- sclio steden een eigen bureau op te richtan, dat dienen moest het telt! grufsche verkeeT van het geïsoleerde Duitschland inet Portugal, Spanje en Zuid-Amerika te onderhouden. Nu de punten 3, 5 en 6 van de acte van beschuldiging. 3o. De heer Schröder verklaart, dat onder de tegenwoordige omstandighe den do „Telegnaal" geen belang had bij een correspondent te Berlijn, waarom de lieer Simons bij de redao- tie te Amsterdam werd werkzaam ge steld. De heer Schröder schrijft be zwaar te hebben gemaakt tegen de be noeming van den heer Simons tot chof Binnenland. Niet om z'n politie ke gevoelens, want als chef van de afd. Blnneland aan de „Telegraaf' kon hij niet den minsten invloed uitr oefenen op de richting ran het blad, doch vanwege zijn onbekendheid met dit werk en de locale toestanden. Om dat de aanstelling alleen muar voor den duur van den oorlog^, dus tijdelijk was. heeft de heer Schröder zich niet verder verzet tegen de benoeming van den heer Simons, 5o. Over het ontslag van de redac tieloden schrijft de heer Schröder: „Weldra bleek, dat de samenwer king tusschen den nieuwen chef en de verslaggevers le wcnechen overliet en het conflict, dat ik met alle -mogelijke middelen heb trachten te bezwaren, brak uit. Onze oudste verslaggever vergat zich op een oogenbiik zoczeer, dat langer samenwerken onmogelijk was en hij moest ontslagen, worden. De directie zegde hem zijn'contrac t op, dooh blijft hem gedurende den in dat contract gesloten termijn, dat Is tot Mei 1917, zijn salaris uitbetalen. JTct conflict was er iihDns. Een onzer verslaggeefsters meende onder deze omstandigheden verplicht te zijn haar ontslag te nemers terwijl reeds eerder een Tweeden verslagge ver de dienstbetrekking was opge zegd tegen 31 Maart." Go. Omtrent het aanblijven van den heor Sohröder hoewel hij den eisch had gosteld de ontslagenen te rug of de heor Sohröder zou aftreden, deelt de heer Schröder het volgende mede .Daar het conflict aliernadeelig6t weitkte op don geest der redactie, acht te i"k het in het belang der zaak, waar voor wij allen strijden, de directie te stellen voor de keuzo: het ontslag van den heer Simons als chef-binnenland en terugneming van de ontslagen ver slaggevers of anders mijn ontslag. Na een conferentie, waarbij o a. tegenwoordig waren Prof. Hector Treub en mr. L. W van GigCh Jr., werd besloten dat de heer Simons zijn onlelag zou vragen als chef-binnen land, terwijl men mij bewoog niet verder aau te dringen op den terug keer van den oudsten verslaggever, waartoe ik te geroeder overging, om dat hij toch tot 1 Mei 1917 salaris ge niet en ik alle hoop had hem na eeni- g»n tijd, als de gemoederen tot rust waren gekomen, in zijn functie te kunnen herstellen. 'Do directie nam het ontslag van den heor Simons aan, zoodat hij ontheven werd van zijn functie als chef-bin nenland en tot zijn vertrek naar het buitenland als medewerker in ons blad zal schrijven." Do heor Schröder legt er den na druk op, dal ln het communiqué van do Amsterdamsche pers niet gerept wordt over het aftreden van den heor Simons. We hebben gemeend dit eonlgezlns breedvoerig overzicht van de aan klacht en de verdedigingen niet te mogen onthouden. Zooels opgemerkt, is het nog onvolledig, daar over de zaafk-Hoidert nog geen mededeelingen gedaan konden worden, doch ook de ze zullen we geven, zoodra de heer Jloldeit op eenige wijze legen de uit gebrachte beschuldigingen zal zijn opgekomen. TWEEDE KAMER. Van het meest» belang was in de vergadering van gisteren de regeling der werkzaamheden. De Kamer heeft besloten overeen komstig de beslissing der centrale sec tie om Woensdag 2 Febr. e.k. in de afdeelingen al belasting-ontwerpen te onderzoeben, waarover de Min. van financiën het voorloopig verslag wenscht© af te wachten alvorens zich bereid 1» verklaTen de oudenAomsren- te met de Kamer te behandelen. Voorts is bepaald dat na de afdoening van de vastgestelde agenda, d. 1. na de eedswet, de Grondwetsvoorstellen in de sectiën zullen worden onder zocht In verband daarmee vergadert de Kamer Dinsdag a.s. niet Het plan is voor de reeks der belasting-ontwer pen zeven commissies van voorberei ding te benoemen. Door do heeren Lobman en Nolons werd ernstig bezwaar gemaakt tegen deze overijling, waarachter zij poli tieke bedoelingen zochten, n.L om do rechterzijde den mond te snoeren en middelen aan te wenden om bij de stembus van 1917 sterk te staan met 't afgewerkte Concentratieplan. Zij spraken van partijbelangen en over rompeling, zonder gelegenheid te go- ven voor bestudcering der zaken. En de heer Van der Voort van Zijp stelde dan ook voor hot afdeelings-onderzoek niet voor 15 Febr. aan te vangen en met 't Grondwots-onderzoek te wach ten tot het voorstel nopens art. 192 tevens kon wonden onderzocht. Daarentegen verdedigden de heeren De Meester, Schaper en de Voorzit ter het besluit der centrale sectie; men was op 't onderzoek voorbereid; het gold deels oude voorstellen. De heer Schaper had zelfs nog rneer wil len onderzoeken de heffing in cons, de effecten-belasting en die der goe deren in de doode hand, om middelen ie hebben van compensatie als do pensioonbelasting word afgewezen, die bij t elen bezwaar ontmoette. Elk uitstel ook door den heer Rutgers aanbevolen, omdat de rech terzijde zich op onder werk had voor bereid totdat de bekende correspon dentie tusschen Man. Treub en den voorzitter versclieen, werd door de genoemd» sprekers ontraden. En met 51 tegen 38 en 51 tegen 37 stemmen (links tegen rechts) werden de voor stellen van den heer Van dor Voort van Zijp verworpen. Dinsdag al zoo geen zitting en Woensdag afdeelingen voor de belas tingwetten en nog een reeks van an dere ontwerpen. Na deze beslissing kwam de lieer De Meester op de oorrcsjxuidontie over de behandeling Van de ouder domsrente terug. Hij zette uiteen waarom 'e Minis ters standpunt teleurstelling bij de linkerzijde had gewekt; wamt de Min. wiens ijver voor de financieels rege ling men waardeerde, wist hoe de zaken stonden toen hij zijn antwoord over de nentewet inzond en later op afdoening van de ouderdomsrente aandrong. Zoekt de Min. nu een oon- •ftitot? Was hij niet Van den ernst van don toestand doordrongen? Spr. geloofde het niet; maar daarom drong hij-er dan ook bij Mr. Treub op aan om nog met de Kamer samen to wer ken on zoo noodig do invoering van de ouderdomswet op te schorten, tot het geld er voor is verkregen. Nu de meerderheid getoond had met den Miin, tu willen samenwerken, moest ook hij in 's lands belang een conflict vermijden. De heor Loliman keurde het stolsel van dwang, Yan „je beurs of je lo- -,wi" dat hier. met politieke bedoelin gen, om de Eerste Kamer te bedrei gen, scherp af. En trouwens ook de heer Schaper protesteerde togen het mes op de kool der Kamer zetten, maar in andoren zin. Hij wilde meer doen dan de Min. vroeg en de ouder domsrente losmaken van de pensioen belasting. Huji bezwoer tien Min. om met de Kamer samen te werken op dat do sociale wetgeving niet in de war loope. Welnu, de Minister gaf toe. Hij ver- dlaiigdli f.ijn ingonomeai standpunt, dat dour den finaucieelen nood went voorgeschreven; hij moest zekerheid hebbeu niet voor de aantaemLivj zijner wé; ten, maar van 't verkrijgen der Boodigo middelen voor de tekorten cn voor de ouderdomsrente, voor de invoering. Uitstel van de invoering ging niet. Maar nu de Kamer haai; goeden wil getoond had was ook hij bereid tot t<»enadeiing. Hij liet dus zijn gestelden eisch vallen on ver klaarde zich bereid om dte ouderdoms rente te behandelen zoodra k tijdstip er voor gesclükt was. Alleen verlang de hij vooraf zekerheid omtrent de gezindheid der Kamor nopens de pen sioen belasting. Werd de oudenlomsf rente ui deze Kamer aangenomen, maar de penaioenbelasting niet, dan zou de Minister de ouderdomsrente niet verder in de Eerste Kamer ver dedigen. Op dit punt wilde hij allo dubbclzuuuiglieid vermijden. Overigens kwam de Min. mot waan digen c-rnsfc op tegen de onliousche uitingen ion sommige organen, als zou hij een conflict gezocht hebban, om persoonlijke redenen zijn auvbi willende neerleggen. Dai was in strij- met zijn karakter en zijm streven om alleen met 's lauds belang te rade te gaau. Hij wilde dat blijven (toen als de Kamer samenwerking wenschte. Zoo niet, dan wierp hij de veraui woordelijkheid op haar. Heden ïs 't debat voortgezet. Omtrent de gisterenmorgen gehoul den rede van den Minister van Water staat, den heer Lely, over de positie van he*, spoorwegpersoneel, een OM- donverp, waarover 't verder debat hedenmiddag vermoedelijk nog wordt hervat, hebben we alleen nog te vermelden, dat do Minister overwe gen zou om bij d» scheidsgerecMicm instelling van een revisie in te voe ren; hij zou ook voortaan de secretar rissen niet meer kiezen uit ambten a ren. Behoud van eervol ontslag met ver goeding moest hij billijken, maar de vergoedingen dienden belangrijk te worden verhoogd. Tegen overmatige diensttijden zou hij Wijven waken door periodieke fei telijke onderzoekingen. Dwang opbg gen in 't 'nastaan der waarneming van [raadslidmaatschappen door ambtenaren, kon do Minister niet. De Minister beloofde verdere mede werking voor herplaatsing van de ontslagenen in 1903. Niet door vrees, maar door gevoel van recht en bil lijkheid wilde hij zich in alles laten leiden. Verscheidene replieken zijn nog te wachten. MET VERLOF NAAR HUIS. Ook het militiekader van de lich ting 1906 van het korps torpedisten zal dezer dagen met voorloopig (klein) verlof huiswaarts worden gezonden. Stadsnieuws BLOEMBOLLENCULTUUR. In café Neuf heeft Donderdagavond de afd. Haarlem van de Alg. Vereeni- ging voor Bloembollencultuur ver gaderd. Nadat de lieer G. C. van Meeuwen, voorzitter, de vergadering geopend had en den wen6oh had uitgesproken, dat het nieuwe jaar voor de leden ze genrijk zou zijn De secretaris, de heer J. H Kersten, las vervolgens de' notulen der vorige vergadering voor. Deze aanteekenin- gen werden goedgekeurd. Na ballotage werden vier adspl- rant-leden als lid aangenomen. Bij de discussie over voorstellen voor de Algemeen e Vergadering, vroeg de heor Hoog, of het geen aan beveling zou verdienen, de aandacht te vestigen op het houden van ten toonstellingen van Bridus tulpen en Ixia's. Een voorstel behoeft hiervoor niet gemaakt te worden een verzoek aan de afdeeling is voldoende. Tot leden voor het nazien der re- koning en verantwoording van den penningmeester over het jaar 1915, werden benoemd de heeren C. Cou- wenhoven en Kuypcr. De vragenbus bleek geen vragen te bevallen. Bij de rondvraag wenechte de heer Droog den voorzitter namens de vergadering eon voordoelig en ge lukkig jaar toe ook als hoofdbestuurs. i lid. Het Tooneel TOURNéE DE GOMéDIE FRAN5ALSE „Le Danseur inconnu", co- médie de Tristan Bernard. Bij elke voorstelling, die dit gezel schap in onzen schouwburg komt ge ven, blijkt opnieuw, hoe het zich een eigen publiek verworven heeft. Men ziet steeds dezelfde gezichten, en steeds ongeveer dezelfde verhouding in het bc-zet-zijn der verschillende rangen van den schouwburg. Vooral de stalles bezit blijkbaar bij de Fran- sche opvoeringen de voorliefde van l»et publick en van het amphitheater kijken vroolijke jonge geziohten neer, jongelui van H. B. S. en Gymnasium, voor wie zulk een avond een uitste kende oefening oplevert voor het lee- ren verstaan van een vreemde taal. Wat in de praktijk niet altijd mee valt l Voor de artiaten van dit gezelschap moet 't wel een prettig gevoel geven, hier zulk een eigen kring van publiek te hebbeniets alsof zij in Haarlem telkens „thuis" komen. Trouwens ook in andere steden zal ongetwijfeld de belangstelling voor wat zij bieden, aangroeien en dit verdienen zij ten volle. Al dadelijk door de rnooïc toe wijding, waarvan zij bij elke voorstel ling blijlk geven. Ook zij:, die kleinere on. kleine rollen te vervullen hebben, brengen animo mee op 't tooneel. De keuze van stuk was ditmaal niet bijzonder gelukkig. Wij zagen „Le danseur inconnu" onlangs op ons tooneel onder den titel van „De onbe kende Gast" door de Jlaarlemsche Tooneetclub vertoond. Nu wij het etuk zagen in een ge wone voorstelling door beroepsartis- ten, dus zonder de bijzondere aantrek kelijkheden, het feestelijke van de Haarlem scha Tooneelclub-voorstel- ling, bleek nog duidelijker, hoe le>eg van handeling deze comédie eigen lijk is. Dit viel nog te meer op, om dat de artieten door levendig spel zich inspanden, die leegheid to doen vergeten. Welke poging dus een uit werking lia<L tegenovergesteld aau de bedoeling. De gedachte kwam nu 100 in ons op jammer, dat die inspan ning niet aan een beter stuk besteed wordt! Over den inhoud schreef ik reeds na de Hollandsohe opvoering het oorste bedrijf Waarin de onbekende gast werkelijk nog joubekeind" is, vertoont de meeste geestigheiddat motief van „de onbekende" is eigen lijk niet langer dan gedurende eén bedrijf vast te houden voor een é-Jn- aoter zou bat prachtig zijn. Maar de intrige die er aan vastgemaakt is als een stijlloos uitbouwsel aan oen mo dern stadshuis, verloopt flauw en kan ons maar matig boeien. Zooals ik hierboven al schreef de artisten deden hun best, alles van het stuk te maken wat er vun te maken viel; Max Përal overdreef zelfs de levendigheid van gebaren en deed tel. keus hoorbaar zijn hand of handen op zijn knieën neerkomen, wat niet als een ae6fchetieeh gebaar kan gelden. Overigens boeide deze acteur weer door zijn vvel-doorvoeld spel Do twee de belangrijke rol, die van den intri gant Barthazard was in handen van Tournis. En ln goede handen. M. Tournis bezit het vermogen in de huid te kruipen vau den man, dien hij heeft uit te beelden we zagen hem dezen vvinler nog als Strnfore! in „Les Romanesque^' en ais Le comte de Larzac in „Papa", dus in drie geheel vemchillende karakters en elke figuur was „af'. Het publiek toonde zich zeer vol daan over de v00retelling en lachte gul om de vriendelijke grappen, op het tooneel gesproken De miseen-scène van het tweede bedrijf hadden we graag wat losser gezien; onuitstaanbaar stijf die twee leuningstoelen aan weerskanten van de deur op den aohtergrond. Bij het laatste bedrijf dachten we aan het décor, waarover de Haarlemsche Too. neelclub beschikte voor het meubel magazijn en wenechten dat het Fran- sche gezelschap dit had kunnen lee- nenl Binnenkort komen Max Póral en de zijnen weer met „Miquette et sa mère". ANNA VAN GOGH—KAULBACH. Rubriek voor Vragen Geabonnoerden hebben het voorrecht, Vragen op rersohilieud gebied, miu voor beantwoording vstbur, in te zenden by de Redactie van Haarlem'* Dagblad, Groote Houutraat 64. Alle antwoorden worden geheel koeteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam cn woonplaats van den inzender vermelden wor.it geen aandacht geschonken. VRAAG. Wanneer moet het tweede eedeelte van de landstorm- liciiting 1912 opkomen? Wordt deze licht imr in twee of in drie «roepen verdeeld ANTWOORD. Begin MaairL Van ecne «roepenindeelin« is onfe niets békend. VRAAG. Wanneer moet het tweed gedeelte van de landstorm- lichtinc 1912 orfeomen, en wanneer wordt deze lichtinj? in twee groepen verdeeld ANTWOORD. Bmïn Maaxt VRAAG. Tot wien moet een soldaat zich wenden, om uitstel van dienst te verkrijgen ANTWOORD. Tot den Minister van Oorlog. VRAAG. Mijn zoon is van lioh- tiiig van 1916 en ingedeeld bij het 2de regiment 4de afd. veldartillerie Wanneer moet hij opkomen ANTWOORD. Informeer dit op het Stadhuis. VRAAG. Ik ben van lichting (1910 en ingedeeld bij het 4de regi ment 2de comp. 3de bat. Vesting artillerie. Wanneer moet ik opflso- ■meri ANTWOORD. Informeer dit op het Stadhuis. Uit de Omstreken Sdhotan. PERSONEELVERGADERING „WERF CONRAD". De afdeeling Haarlem van den Al- gem. Ned. Metaalbewerkersbond had Donderdagavond het personeel van de Werf Conrad ter vergadering op geroepen, ten eind» middelen te be ramen om de verdiensten der klin kers met 25 pCt. te verbeteren. De zaal van Café „Slot" was geheel bazet. toen de voorzitter der afdeeling Haarlem, de heer W. Rus. de bespre kingen inleidde. Hij deelde mede. dat na vergeefs klagen van de klinkers hij de direc tie over do slechte verdiensten, de organisatie getracht heeft langs den weg der onderhandeling met de di- recti© tot overeenstemming te komen, doch ©\eneeiis zonder resultaat De directie berichtte, dat zij deze zaken niot mee de organisatie kon bespre ken. Hierdoor is een toestand go- schapen, die noch door de klinkers, noch door den bond aanvaard kan worden. Er kan een conflict ont staan. waarin ook de andere arbei ders kunnen meegesleept worden. Alvorens dus tot een staking over te gaan. is dezo vergadering belegd om het oordeel van het geheele per soneel te boeren. De toestand in het scheepsbouwbe drijf is tegenwoordig van dien aard. dat de loonen belangrijk verhoogd kunnen worden. Er is gehrdk aan arbeidskrachten. Dc bond staal met de klinkersgvoep zeer sterk, 75 pCt. der klinkers zijn roods jaren lid, in de laatste wolcen zijn de rosteerende 25 pCL toegetreden. Op andere fa brieken is de financieele toestand der klinkers heel wat beter, terwijl aau de Conrad het werk belangrijk zui verder en netter moet zijn. waardoor het tariefwerk langer duurt, wat weer op loonderving neerkomt. Dit alles is door de organisatie uan de directie geschreven, met verzoek tot bespreking der kwestio. Dit ver zoek is bot afgewezen. Aan de Conrad bestaan kernen, die echter tegenwoordig minder ern stig door de directie geraadpleegd wordt. Dit wijt spreker aan de roode elementen, die langzamerhand in de ikeincn zijn gekozen. De verantwoor delijkheid voor dón onwil der direc tie ou de gevolgen daarvan rust niet op de organisatie. liet geiiuddelde loon der klinkers bedraagt 14.70, wat in deze dure tUden toer laag is. Met hard weikeu kan men in het tariefwerk aan de Conrad dit loon met 15 20 ptX. op voeren. Daartegenover staan de groo te winsten, die tegenwoordig door de schewsbouwfabrikanten worden behaald. Waren or ineei werkkrach ten. dan kon de productie nog veel hooger zijn. Frankrijk vraagt steeds meer nieuw gebouwde suliepen uit de neutrale landen, zelfs oude kasten van 20 jaar zijn welkom en worden veel duurder betaald dan ze nieuw gok-ost hebben. Ilet is dus nu de aangewezen lijd voor locnactie. De gelegenheid mag niet voorbijgegaan worden. De an dere groepen moeten de klinkers steunen. Als de klinkers den strijd verliezen, zal dat van slcchteu in vloed zijn op de loonactic deur overige groepen. Dc strijd moet gewonnen worden, als hei kan zonder staking. De directie heeft de laatste week genoteerd, welk pCt. boven het dag loon behaald kan worden zij komt tot -cilfcrs. die veel te hoog zijn, ge middeld 45 pCt. Dit hoog pCt. ont stond. doorlat in die week de klin ker» hulp hadden van menscheu. die v"or hen dc gatan boorden, de bou ten haalden, ent., wat anders dé klinkers zelf moeten doen. Dc cijfers van de directie zijn dus onjuist, kunstmatig opgevoerd voor die week, zei snroker. De kas van den bond laat ren sta king toe. Wanneer dus de klinkers een ultimatum stellen, gaat dit met goedvinding van het hoofdbestuur. Spreker hoont, dat de andere werk lieden achter de klinkers rullen staan. De volgende motie werd in stem ming gebracht en met op twee na algemeene stemmen aangenomen Het personeel van de „Werf Con rad", onder leiding van don Alg. NederL Metaalbewerkersbond in vergadering bijeen ter bespreking van de actie der klinkers. gehoord de moliveering van den gestelden eisdh van 25 pCt tarief- verhooging. betreurt de weigering der directie, om met den vakbond, waarvan alle klinkers lid zijn, te onderhandelen. besluit de actie der klinkers mo reel zoo krachtig mogelijk ie Zullen steunen en dringt er bij de directie ten sterkste op aan. alsnog eau on derhoud te willen verleenen, om hierdoor een conflict te kunnen voorkomen. Haarlemmermeer. Onze corr. schrijft Woensdag was een groote schare opgekomen om het 56-jarig bestaan van de Geref. kerk te Hoofddorp ma de 1e vieren. Da Schouten, d» tegenwoordige predikant opende de bijeenkomst en sprak naar aanleiding van 2 Cor. 9 vers 15. De predikant gaf een over zicht van den kerkelijken toestand voor 50 jaar on wat er in die 50 jaar in hoofdzaak al zoo is voorgevallen. Het was een zeer belangrijk over zicht, waaruit bleek dat er nog maar enkelen in loven zij'n, die den gehee- len toestand van het begin af hebben rn»iev;e maakt. Het eerste lokaaltje werd in 1864 gesticht. D© bouwkosten bedroegen f 450. Het bood ruimte aan voor 100 personen. 26 Januari 1866 werden de ambten ingesteld en werd N. \V. Wamstekur ouderling en C. Mali- paard, diaken. Even later werden als „behulpsels" gokozen Jac. Smit en B. Biesheuvel. Daarna is de heor Biesheuvel 13 jaar diaken geweest en tot op heden 35 jaar ouderling der gemeente. Van de eerste belijdende leden is hij thans nog alleen in leven. Op 2en Kerstdag 1879 werd hot tegenwoordige kerkgebouw in ge bruik genomen. Ds. Brum meikamp sprak toen over Gor. 20 24. Achter eenvolgens kwamen aLs leeraars Ds.- P. van Schalk, Ds. A. M. Diermatise, Da A. d» Vlieg en Ds. R. W. de Jong. Een eigenaardigheid is het, dat in de af gold open 50 jaar juist 50 belijt- dende loden grafwaarts werden go- dragen. Ds. A. M. Diermarise, emeritus predikant der gemeente sprak oen kort woord over den tekst: „Jezus Christus is heden en gisteren dezolf- d» on in der eeuwigheid". Da. Dekker van Nieuw-Vennep sprak hierna namens de classis Haarlem. Vervolgens spraken nog Ds. de Koning van Mijdrecht en Ds. W. S. Veltman, emeritus-predikant van Oostzijde. Het slotwoord werd gesproken door Ds. Schouten, waarna die bijeenkomst werd gesloten. Het kerkgebouw was geheel gevuld mei belangstel lenden, terwijl uil do omliggende kerken der Geref. ge meenten de predikanten cn vertegen woordigers uit den kerkeraad aan wezig waren Een gehouden colleoto ten behoeve der kerk gehouden brae.lit een seer belangrijk bedrag op. Suikerbieten. Woensdag werd reeds aan de ver schillende suikerbiet agent en beiricht gedaan van hun fabriek die zij ver tegenwoordigen, dat d» Bond van Suikerfabrikanten den basisprijs der suikerbieten gesteld hebben op f 20.— per 1000 K.G. mei 14 suikergehalte en f 1.25 per 1000 K.G. voor ieder pro. cent suikergehalte meer. Naar wij echter vernamen zijn da leden van de Veroeniging van Sui- kerbietverliomvcrs niet genegen om nog iots van hun eisch te laten val len. welke eisch zooals bekend' in houdt, een basisprijs van f 20.— met t 1.50 verhooging voor ieder procent suikergehalte meer. De agenten konden dus nog niot slagen om te contracteeren. Slechts een enkele landbouwer contracteerde evenwel ondesr voorbehoud van moer te zullen ontvangen indien de bond op den gestelden eisch ingaat Zandvoort. Do alhier gehouden collecte voor de watersnood hooft totaal opgebracht f 711.27. Hiervan was ƒ635 85 getoo- kend op do lijsten en ƒ75 42 door col lecte in bussen op straat. Door dc al hier wonende Belgische vluchteUn.i gen is een bedrag bijeengebracht van 37.75. Bij onderhandsche aanbesteding h voor het verbouwen van drie woon huizen aan de Diaconieliuisstraat, voor rekening van den heor Joh. Wil- lemse. ingeschreven door de hoeren P. J. Luyendijk voor 7869.90, Jb. Draver voor ƒ7149, T. Koper voor ƒ7163. F. Zwaan voor 7049 en L. ten Broek voor G995. Tooneel. Alhier is opgericht, met twaalf ls den, de toonoolclub „Phoenix". Het böstuur bestaat uit de heeren A. J. van der Waals, voorzitter. J. W. Werk hoven, onder-voorzüttcr, M, Nolte, 6ocretaris-penninganocster. en de da- moe A. Kolk ©n P. S. M. Koper, com missarissen.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 7