De kaart va» Holland's Noorderkwartier in 1288. Voor het venster van Haarlem's Dagblad hangt oen groote kaart van Hóllands Noorderkwartier in 1288. Deze kaart, die don toosiund van 1^88 weergeeft, is niet afkomstig uit het jaar 1288, maar eerst in 1865 in het licht gegeven door den ontwer per, Mr. G. dc Vries, den vader van onzen beroemden landgenoot Hugo de Vrios. Mr. De Vries had als griffier van de Staten van Noord-Holland een diepgaande studie van den toenmali- gesn waterstaat moeten maken, maar stiet voortdurend bü die studie op zaken, die hem onbegrijpelijk voor kwamen. Eerst na langdurige onder zoekingen in dc archieven der oude grafelijkheid van Holland, aange vuld door die in de archieven der gewestelijk© hoogheemraad- en an dere waterschappen, ging hem aan de hand van vergoten oude beschei den een licht op over veel dat gril lig. onlogisch scheen, ontving hij op heldering. nu het hem bleek hoe die toestanden langzamerhand waren ontstaan. Tevens had hij ruimschoots gele genheid, door oude kaarten, op het Rijks-archief in I>en Haag berustend, aangevuld door die uit de beroemde collectie Badel Nijenhuia te Leiden en uit andere particuliere verzame- ilingon, zioh er van te overtuigen, in hoeverre de oude akten, die veelal voorschriften bevatten over dijkrege- ling, een beeld van de werkelijkheid gaven. De fraaie vereaineling oude kaarten, die "thans een sieraad van het Provinciaal Archief in de Jans straat uitmaakt, bestond destijds nog ternauwernood- Mr. De Vries gevoelde zelf sterk de behoefte, het resultaat van zijn stu die neer te leggen in een kaart, wel wetend, dat doze slechts bij benade ling den toestand weer kon geven. Het jaar 1288 scheen hem het "beste uitgangspunt, het jaar van de on derwerping der West-Frieaan door Floris Vdoor een destijds veelal gemaakte foutieve berekening stelde hij dit jaar op 1288 wij doen dit thans op goede gronden op 1289, zoo als algemeen wordt aangenomen. Hij koos dit jaar 1288, als liet be gin van een geheel nieuw tijdvak voor West-Friesland weten wij voor dien tijd vrijwel niets dan eenige losse berichten, na de onderwerping begint die lange reeks van oorkon- dén. waarbij de opeenvolgende gra ven Miik gaven van hun zeldzame eorg voor den waterstaat van dit land. Iloewel hot niet te bewijzen valt, bestaan er aanduidingen, dat de West-Friezen, inziende, dat zij zelf niet alleen den strijd "tegen het zilte nat meer konden uitvechten na don geweldigen watervloed van 1287, zich hebben onderworpen aan den graaf, die den naam had van een goed vorst voor zijn onderdanen te zijn. Zij heb hen er geen berouw van gehad; met uitzondering van den opstand na Floris' dood in 1296, zijn zij matig gebleven en hebben genoten van de krachtige leiding die hen op water staatsgebied gewerd. Staan ons voor dit land talrijke, dikwijls zeer uitgebreide oorkonden en dijkrechten ten dienste, niet aldus voor Waterland dat in 1282 bij ver drag aan Floris was overgegaan. Kennemerland, aohter de duinen gelegen, had om die reden minder zorg noodig voor de bedijking; dit géwest behoorde reeds in 1288 eenige eeuwen aan de llollaiidsche graven. Vrijwel alles wat we dan ook weten %an dijkrecht en dijkplicht, putten vs uit de Weert-Frtesche oorkonden. Waar deze niet meer, vooral voor de oudste tijden, in de waterschapa- arehieven te vinden zijl©hebben w© het geluk, in de oude copieboeken der Hollandsolie graven «afschriften "te vinden. Deze copieboeken beginman reeds met het einde van de regeering van Floris V, en gaan ras steeds voort, wel met gapingen hier en daar. Af schriften dezer meeste copieboeken zijn in de 18e eeuw gemaakt, en ba rusten alhier op liet Rijksarchief. Het zal menigeen onder de lezers lau dit blad verwonderen, dat Mr. Do Vries voor ©en studie van den waterstaat in het midden van de 19e eeuw terug moest gaan tot liet einde der 13© eeuw, en toch blijkt het voort- durend noodig te zijn, omdat men gerust kan zeggen, dat de grondsla gen gelegd in dien lijd en hot begin van de 14e eeuw nog steeds de grond slagen zijn, waarop zelfs wij nu nog, eem halve eeuw dus na het werk van Air. De Vries, voortbouwen. De na men op de kaart klinken soms wat ongewoon, soms vreemd, maar de onderscheid© waterschappen en pol ders zijn onmiddellijk te herkennen. Ja, nu eerst wordt het ons duidelijk, hoe de Zijpe, Wieringcrwaard en Anna Pauiownapolder aanhangsels zijn, die later, veel later, zijn bedijkt en drooggemaakt, en dat, mochten onverhoopt, de beid© eerstgenoemde polders thans ook onderloopen, West- Friesland nog veilig kan voortbestaan achter zijn hechten WcshFrieschen zeedijk, waarna het gedeelte van ILenigenburg tot Kalhorn tinais reeds sinds eeuwen Slaperdijk is gewor ■i an- Hct meest treft ons op liet eorate gezicht wel dat onmetelijke zeevlak, dat diep ia het land dringt ais Zijpe, en verder tusschen Huisduinen, Wie lingen en Kolhorn het land bedreigt. Hier bedenke men, dat de zee hier uiterst undiep is, vol platen, die later met vruchtbaar slib bedekt, liet prach. tigo bouwland hebben opgeleverd wor de drie bovengenoemde polders. Dut de zoo hier toch hoogst gevaar lijk kon zijn, bewijzen wel de gewel dige drjken, die nu nog, gedeeltelijk, als Slaperdijk te zien zijn. Maar» aan den Oost- en Zuidkant treft ons het meest, dat het IJ nog geheel met de Zuiderzee in verbinding staat, en diep hel land indringt tot Beverwijk, of destijds St. Aaohtens- korke, welke naam nog tegenwoordig voortleeft in fort St. Auchtendijk; maar zelfs kon het zoowater komen tot de Langemeer en Schermer, om dat het water do Cranimengo nog niet vvus afgedamd, zooals met de Zaan wel bij Zaandam en Knollendam het geval was. In 1292 ving men daar ook lustig oesterslater zelfs steuren in de Crammengev wel een bewijs, dat het water er zout moet zijn geweest. Maar ook aan den Oostkant had de Zuiderzee vrijen toegang en wel bij Monnikendam en bij het latere Sohar- dam, zoodat Alkmaar op verschillen de manieren uit zee dadelijk was te bereiken. Dit zal dan ook wel de reden zijn geweest, dat reeds in 1297, (niet in 1287 zooals tot nog toe door een drukfout werd aangenomen) koop lieden uit Alkmaar zich te Hamburg vertoondenwanneer in het begin van de 14de eeuw, ongeveer 1311— 1319, dan ook het zeegat bij Schar dam wordt toegedicht, krijgen de kooplieden uit Alkmaar hiervoor later een zekere vergoeding. Dat onze voorouders op waterbouw kundig gebied reeds tot iets in ötaat waren, blijkt ons het best wanneer wij bij Monnikendam over den af sluitdijk wandelen, waarmee in 1400 de Zuiderzee buiten is gesloten tot dien. tijd toe stroomde het zeewater nog den Purmer in door de Pur- nier Ee. De oudste berichten over bedijkin gen bezitten we na de akten van Eg- mond. uit de 12e en 13e eeuw; na dien tijd zijn de oorkonden zoo to zeggen, niet meer to tellen liet zijn dus ook hier de kloosterlingen, even als in Friesland en Groningen ge weest, die hiervoor het best hebben gezorgd. Zij hadden de beschikking over georganiseerde hulpkrachten door hun uitgestrekt grondbezit. Na dat echter de groote vijand), do Zui derzee, omstreeks 1400 geheel was buitengesloten, terwijl deze voortdu rend de grootste zorg nog vroeg, bleek in de 16e eeuw hoe gevaarlijk de tal rijke binnenmeren waren liet "land werd steeds meer afgeknaagd, de bin nendijken bedreigdKarei V heeft hierin voorzien door een betere uit watering te bewerkstelligen de zorg hiervoor is toen opgedragen aan het nieuw opgerichte, thans nog steeds 'bestaande Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen. Men ziet op deze kaart wel zeer duidelijk, welk een waterland Noord- Holland is geweest; het was een pa radijs voor visschcrs en vogelaars, voor handel en scheepvaart, vissche- rij en handel bloeiden dan ook onge meen onder Karei V. Wanneer men in de onlangs uit gegeven Sonddallijsten ziet, met welk groot aantal schepen de Nederlanders destijds door de Sond voeren, zal men niet verwonderd staan te vernemen, dat Noord-Holland benoorden het IJ het grootste gedeelte daarvan verte genwoordigde. Een landgebied als thane, was hot land allerminst, daarvoor was do afwatering nog te primitief, hij een zeer gebrekkig stelsel van sluizen en vrijwel geheele afwezigheid van wa termolens. Landbouwgebied is het eerst recht geworden door hel droog leggen der Meer, of zooals de oolrooi- aanvragere gewoonlijk zeidon „van water land te rnoken", vooral in de 17e eeuw. Ten slotte vestig ik nog oven do aandacht op enkele kleine fouten: Amsterdam dat in 1275 voor het eerst genoemd wordt, is hier veel te groot geteekend, evenals Alkmaar nl komt dit laatste reeds veel vroeger in de kronieken voor. Hot plaatsje Zuider- dorp bij Hoorn bestond niet: dit is een vergissing; Hoorn was destijds een dorp, Enkhuizen eveneens; Modem- blik verkreeg 12S9 standrecht, Mon nikendam, Edam, Pu mierend waren dorpen. Wielingen dat onbewoond schijnt, was wel degelijk bewoond. R, D. BAART DE LA FAILLE. Binnenland ERGERLIJKE DIERENMISHAN DELING De politie te Arnhem heeft naar de Telegraaf meedeelt proces-ver baal opgemaakt tegen een landbou wer aldaar, die betrapt werd op een ergerlijke dierenmishandeling. Zijn paard was niet in staat om don wa gen tegen den steilen Kattenberg op "te trekken, waarom oen der zoons van den boer het dier ©en touw om de tong bond en daaraan ging trek ken, terwijl de vader en een andere zoon het dier met stokslagen voort dreven. GeLukkig werd de politie go waarschuwd, die hieraan een einde maakte. PRUSVERHOOG1NG SIGAREN. Er komt teokoning in do pogingen der sigarenfabrikanten, om de prijzen der sigaren ten spoedigste te verlioo- gen. Liet de eenheid aanvankelijk nog al te wen&chen, thans kan vastgesteld worden, dat er verband komt in het streven der verschillende fabrikanten- organisaties in ons land, waarbij zich ook onvereonigde groepen gaan aan sluiten, zoodat allengs een centralisa tie tot stand wordt gebraolit, die eene unanieme verhooging der prijzen zal toepassen. Organisaties van 6igarenfabrikan- ten in ons land zullen In. overleg tre den, over de volgonde voorgestelde verhoogingen: 3 per duizend siga ren voor het 2 cents fabrikaat4 per duizend sigaren voor het artikel bo-1 ven 185 per duizend 6tgarcn voor liet 4 cn 5 cenl3 goed. Dezo verhoo gingen zullen dan op 1 Februari e.k.. ingaan. Wanneer deze voorstellen door de andere bonden worden overgenomen, zal de 2 cents sigaar uitgeschakeld zijn, daar deze den detailhandelaar dan op minstens ƒ18 tot 19 per dui zend zullen komen, zoodat hem geen luonende winst meer overblijft, in dien hij deze sigaren voor de traditio neel© 5 voor een dubbeltje zou moeten verhoogen. ONGELUKKEN. De veehouder Welling uit Rotte- vaile is nabij het station Drachten door do tram overreden en gedood. HELING EN AANSPORING TOT DIEFSTAL. Voor eenigo dagen werd door de politie <te Rotterdam procesverbaal opgemaakt togen 2 twaalfjarige jon gens. die -uit tiet onbewoond pand Van dón heer J. a-ia den Oudendijk anken afvoerbui zen hadden gestolen. Thans heeft de politie aangeliouden den opkooper J. D. B. Deze man wordt verdacht pan (heUr\j van de gestolen voorwerpen en ook dat hij de middelen tot de braak heeft ved leend, door de jongens een. breekijzer "te verschaffen. Tegen denzei fdon op kooper is nog door do politie proces verbaal opgemaakt wegens heling van eenige zinken platen, die ontvreemd zijn van een loods, ten nadeele van de gemeente-gas'.ahriek aan het Boe- rengat In verband met dezen diefstal zijn een tweetal jongens aangehouden, dfo verklaren op aansporing van den opkooper don diefstal gepleegd te hebben zoo meldt de Telegraaf. BRAND IN EEN KERK. Vrijdag werd door een der omwo nenden brand ontdekt in de Westzij- der kerk te Zaandam, de bekende iBullekerk. De brand was ontstaan in het stovenhok, tevens bergplaats van brandstoffen. Het vuur had reeds zoo. veel omvang verkregen, dat do vlam men de (kerk in sloegen. Gelukkig wist men het vuur spoedig te 'bedwingen en bleef dit kunsthistorisch gebouw voor al te- groote schade bewaard toch is deze nog tamelijk groot. Ook vreest men, dat het orgel, dat zich bo ven het stovenhok bevindt, schade heeft geleden. Er zal Zondag in het kerkgebouw geen dienst gehouden1 worden. TWEEDE KAMER. In de lieden gehouden zitting van de Tweede Kamer was de voorlzetting 1 van het debat aan de orde. Er was groote belangstelling van de Kamer j en van het publiek. Er heerschto een onrustige stemming in de vergade ring. De Voorzitter vermaande de Kamer zich te beperken tot de bespre-* king der regeling van werkzaamhe den. Het verband tusschen pensioen- i belasting en ouderdomsrente, is thans! gelegd. Dit moge teleurstelling wek-j kon, het punt is nu niet aan de or de. Na verklaring van den minister van gisteren is de zaak in een ander stadium on de voorzitter stelde nu voor na afdoening dor geheele agenda voor openbare- en afdeelingsvergndie- ringen de Ouderdomsrente voor pu blieke behandeling aan de orde te stellen. De heer De Geer kwam tegen een onverwachte samenkoppeling van pensioenbelasting en ouderdomsrente op; omdat daardoor de belastingvoor- stellen geheel onder politieleen invloed lcomon. Ook de heer Schaper veroor deelde den dwang van samenkoppe ling die ouderdomsrente maakt tot verplichte verzekering. De minister was in deze niet op recht en speelde in de kaart der rechterzijde. Het debat duurt voort, over een motie der socialisten tegen j liet door don Minister gelegd ver-1 band. (Reeds In een gedeelte van ons vo- - rig nummer opgenomen). De Minister van Financiën, de heer Treub, heeft gisteren U pleit in de Kamer verloren. Met 45 tegen 42 stemmen is de mo tie van afkeuring aangenomen van het voor de Kamer xücii te aanvaar den onverbrekelijk verband, dat de Minister tusschen de pensioenbeloa ting en de ouderdomsrente had ge legd. Dit geschiedde na oen lang en vnj heftig debat en nadat op'voorstel van den Voorzitter, in overleg met de contralo sectie, zonder stenuniug was bepaald, dat, na afloop der reeds aan de orde gesteflde werkzaamheden de ouderdomsrente, over 4 6 5 weken aan de orde zal komen. De lieeren De Geer en Schaper vod- oordeelden 't door den Minister ge legde verband, de samenkoppeling van een der belastingwetten met een sociale wet, waardoor, volgens de linkerzijde de ouderdomswet van staatspensionueering, verplichte ver zekering werd, in sterke mate; men sprak van dwang, van overrom peling; en de heer De Meester mead- de ook dat er na de loyale toenade ring en medewerking der Kamer, geen reden voor den Minister meer was om dwang te oef one n. De heer De Muralt ondersteunde de motie, waarin de Minister uildrukka- lïjk had verklaard een votum van af keuring te zien, dat de gewone con stitutioneel© gevolgen zou hebben (van zijn aftreding) omdat hij dan. hoopte een volbloed voorstander van Staat-spensianneering te ziem «optre den. Ook de heer Bos nam 't voor de motie op, alleen om de Kamer vrij te laten in haar beslissingen. Al wil de hij (en dat wenschten ook andere voorstanders) den Minister liefst be houden en steunen, U ging niet aan de Kamer reeds nu voor de pensioen- belasting te binden. De Kamer mocht geen aldeeling van 't Deparlcmciut des Min., geen speelbal ui rijn lutud worden. De hoeren Lobman. Van Hamel en Drion ooideelden anders. De eerste veidedigde 's Ministers standpunt hu moest zekerheid hebben voor de .middelen, voordat hij de ouderdoms rente aanvaardde. De vrijzinnige bostrijders der mo tie wilden, al betreurden zij ook 's Ministers vasthoudendheid, zijn beleid er niet om ufkeuren, en zij hoopten nog op toenadering. Ook de heer Nolens bestreed de motie van 't standpunt van rechts, maar de heer Aalberste verklaarde er zich vóór. Wat den Minister botreft, hij ont kende dwang te beaogen, De Kamer is en bleef vrij. Doch de Minister moest zijn standpunt, dat hij trou wens reeds vroeger had uiteengezet, en' dat ook door Minister Bertling was ingenomen, handhaven. Want een andere dekking der uitgayen voor de ouderdomsrente was er niet men kon geen 12 millioen meer uit de inkomstenbelasting halen eu aan het tarief wilde de Regeenng niet tornen. Wat de molie betreft, do Minister kon en mocht die niet andera dan als een votum van afkeu ring beschouwen. En in <lal licht had de' stemming plaats. Dc meerderheid van links stemde Vóór de motie, met. van rechts, de lieeren Van Vliet, A&lberse, Ooster- baan, De Wijckerslooth, Van Wijn bergen, Van Best. Duynstee, Bo- gaardt en Arts. Van links stemden de. hoeren Ter Spill. Van Hamel, Hu- brecht. Rink. Lieftinck. Visser van IJzoiidoorn, Patijn, Joost van Vollen- hoven, Nierstrasz. Boissevain, Kno bel. Drion, Van Doorn. Van Foreest en de Voorzitter tegen de motie Wii hebben dus een partieele cri sis. De heer Treub verlaat het poli tiek terrein. Wat zal 't gevolg er van zijn? Reeds dadelijk dit, dat. nadat een korte bijeenkomst door de Centrale Afdcclmg «©houden was, bestolen is Dinsdag niet te vergaderen en Woensdag in de afdeeüngen de be lastingwetten niet te onderzoeken wel de overige van. de lijst. Donderdag te 11.30 uur wordt het Spoonwegdebat (over het personeel) voortgezet. HOOI. Vanwege de afdeeling „Goederoede en omstreken" der Hollandsche Mij. van Landbouw, omvattende de ge meenten Goedereede, Ouddorp cn Stellendam, zal ten behoeve van het rundvee in 't overstroomde gedeelte van Noord (Holland ongeveer 50.000 K.G. hooi en stroo ter waarde van om streeks ƒ2000.worden aangeboden. N.V.LOUREHS COSTER HAARLEM ZUIDER BUlTËiiSPAARNE 12 LEVERING VAN; CIRCULAIRES ENVELOPPEN - NOTA'S REKENINGEN KWITANTTÊN EFFECTEN BR1EPJ ES POLISSEN - CON TRAC TEN AANDEELEN COUPONS - RECEPISSEN PROSPECTUSSEN VOLMACHTEN. BESTEKKEN REGLEMENTEN PROGRAMMA'S AANPLAKBILJETTEN ENZ. ENZ. BILLIJKE PRIJZEN TELEPHOON No. 122 Stadsnieuws DE KUNSTAVOND VAN DEN VOLKSBOND. Dc feestavonden die de nfd, Haar lem van den Volksbond tegen het misbruik .van sterkon drank organi seert mogen ei altijd zijn. We herinne ren ons nog gaarne bijvoorbeeld don feestavond, die verleden jaar aan de soldaten gegeven werd en nog vele anderen. Do kunstavond, die Vrijdagavond Ln den Schouwburg gegeven is, kan, zoo niet de meerdere, tóch de gelijke van andere uitstekend geslaagde kunstavonden genoemd worden. Met overtuiging en toewijding hebban al- lan medegewerkt tot hot welslagen van den avond. De schouwburg was tij na geheel gevuld de kas van 't Comité voor den W atersnood zaï ook niet kwaad varen bij dezen avond toen de uit voering een aanvang nam met deu be kenden .Foirteno rkesthmarach" door 't orkest van de lieeren Leemans on Van CitterL 't Stuk is een compositie mi laatstgenoemde. Met de ouver ture van Neerlandiana vormde het "t eirste nummer van 't programma, en 't publiek \s as dadelijk in de feest stemming en die heel den avond bleef. Mej. liermine Schoitcn had op can -voornaam deel van de eerste helft van den avixnd beslag gelegd. Zij deed drie liedereu hooren, waarbij de heer Ilenk van Breemon haar begeleidde, til. ,,Ein Ton" eij Wiegelied" van Peter Cornclissen, „Wie saltern wir geheim sie halten" van Strauss. Niet noodig te zeggen, dat applaus in ruime mate haar doé] was. Na 't vocale deel kwam 't Instru mentale: Mlej. Aas Peereboiom 'speelde een viool-solo. sonate in Gmin, van G. Tartim. We behoeven niet te zeggen, dat liaar voortreffelijk spel op alle aanwezigen diepen indruk maakte en een daverend applaus loonde haar dan ook voor liaar schoon spel. Mej. Hermin© Scholten zong een drtctal liederen en vooral met het laatste 1 bekende „Waak op Neer land" van Bulthasar Verhagen, ge toonzet door Alphonse Piepenbroek verwierf de zangeres zich een dave rend applaus. Nadat Mej. Peereboom zich nog nianls had ]a:en hooren, kwam voor den tweedon keer 't Forlenorkest voor 't voetlicht en d© populaire wijsjes, die nu al zoo vaak en voer zoo ver schillend auditoriums zijn gespeeld, worden voortgebracht, als altijd, oon brio, om bij do muziek te blijven. Ten slotte werd1 11a de pauze „Zaï re". het „VoKaire zeer uit do vert© gevolgde" tooneelspel opgevoerd. Ook lijor zouden we, wilden we het stuk bespreken, lu de herhaling vervallen van wal reeds lang geleden- geschre ven is over dit kranige gezelschap, dat onder leiding van Dr. G. Nolst Trenite reeds zooveel gepraesteerd heeft. Dat de schouwburg daverde toen 't tweede bedrijf ten ©inde was, laat zich hooren. 't Was een welver- diendo belooning voor Zaire, Orisman en al de anderen. Rubriek voor Vragen GeabonneerJen hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, miu voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redaotie van Haarlem'i Dagblad, Groote Houtstraat 65. AUe.antwoorden worden geheel kosteloos gogovon en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam an vroonplaata van den inzender vermelden Wordt geen aandacht geschonken. VRAAGIe het mogelijk dat een rat eieren haalt uit een kippenhok, dat ongeveer een halven Meter boven den grond staat? ANTWOORD Het is wol mogelijk!, dat een rat de dief is, maar waar schijnlijker zal liet een wezel zijn. Wezels zijn ©elite eierdieven. Plaats in elk geval een ei op een ratten sprenkel. VRAAG Hoe kan men een katten- huid bereiden? ANTWOORD Zet de huid 24 uur in 't zout, verder op een plankje spij keren met den vleeschkant boven, goed gespannen, dan dagelijks insme ren met gelijke deelen aluin en kam fer, zoolang lot het geheel doortrok ken is. Dit duurt gewoonlijk 10 dagen. Dan goed kloppen en kneden om het huidje soepel te maken. Uit de Omstreken IJmuidvn Een trawler vermist. D© stoomtrawler „Catania" uit IJ- muiden, die voor de vischvangst 14 dagen geleden is uitgegaan, is nog niet teruggekeerd. Men vreest, dat 't schip gedurende den zwaron storm een ongeluk is overkomen. Zandvoort. S. D. A. P. Donderdagavond nam de heer Joh. Bramson in een alg. verg. der plaat selijke afdeeling van de S. D. A. P. afscheid van zijn partij gonooten. In zeer hartelijke bewoordingen dankte de lieer M. Mok den vertrekkenden voorzitter voor het vele, dat bij voor de partij gedaan had. Met algemeen© stemmen werd tot voorzitster gekozen mevrouw L. Lauer, geb. Caderlus van Veen. Rechtszaken MEINEED. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde tot 14 dagen gevangenisstraf (geöi60ht was 3 maanden) een jongen man wegens meineed in een voor het Kantongerecht behandelde winkel sluitingszaak. Burgerlijke Stand HAARLEMMERMEER. BEVALLEN: AL Hibmavan der Boogert d. N. Dubbeld—De Heer d. M. E. van Loo— Hullemans z. T. van de VeldeTaa z. E. Donker—Wijnhout d. AL Ta- bes— Guldcmocstor z. J. Dekker Voogl, d. J. van SaarloosBol d. ,T. Knook—Haspels d. C. J. CmbéeBijl z. J. M. Jonkman—Reichwein d. A. do Wikle—Schaap d. OVERLEDEN: A. van den Broek, 65 J. PREDIKBEURTEN ZONDAG 30 JANUARL EGLISE WALLONNE. 10W lieurea du matin, Mens. Jean Amal, 'PasteiKr A Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK. (Ged. Oude Gracht) Voorin. 10 uur, Da van der Mast, Emw. pred. te 's-Gravrahoge. 's Av. 5'/j hire, Ds, van der Mast (Klein Heiligland). Voorin. 10 ure, Ds. D. Tibben. 's Av. 5W uur, Ds. Tibben. NOORDERKERK (Ridderstraat). Voorin. 10 ure, Ds. W. Ringnalda. '8 Av. 6 uur, Ds. W. Ringnalda. Woensdag 2 Februari, 's Av. 8 ure, Ds. T. Sap, van Gouda. Gecombineerde dienst. Rede in het belang van de Vereeni- ging van zenuwlijders in Nederland te Zeist. CHR. GEREF. GEMEENTE. Raaks. Voorm. 10 uur, Ds. J. W. Geels. H. Avondmaal. Nam. 5-V& uur, Ds. J. W. Geels. Dankzegging. Donderdag 3 Februari 1916, 'a Av. 8 uur, Ds. J. W. Geels. LL'THERSCHE KERK. Voorm. 10 uur, Ds. Schade van Westrum. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN. Voorm 10 uur, Ds. A. Binnerts Szn. '8 Av. 5 uur, Dr. C. B. Hylkemn, KERK DER BROEDERGEMEENTE. Voorm. 10 uur, Ds. Hellslröm. -s Av. 8 ure, Evangelïsatiesamen- komst. R EMON'STR ANTSC1L GEREFORMEERDEN. Voorm. 10 uur, Prof. IL Oort. Oud-Hoogleeraar te Leiden. Nam. 1 uur. Zondagsschool in de kerk. VEREEN. V. VR1JZ. HERVORMDEN in het gebouw van den Protestanten- Geen dienst. GEMEENTE VAN GEDOOPTE CHRISTENEN. (Baptisten). Lange Wijngaardstraat 28. Voorm. 10 ure, Openb. Saineukom<d '6 Av. 5 ure, Vnje vergadering. Dinsdag 1 Februari, 's Av. 8 ure, Da B. Planting, Bijbellezing, Opembanng van Johan nes XIX. VRIJE EVANG. GEMEENTE. Jacobijnestraat 20). Voorm. 10 uur, de lieer J. Sevens* ma, uit Amsterdam. Voorm. 12 uur, Zondagsschool, 's Av. 5 uur, de lieer 1L J. Bosch. Maandagavond 8'/4 uur, Bidstond. Dinsdagavond 8 uur de lieer J. AL Straub, D. P. Gars, Hildering, met 't Gem. Zaogkoor. Woensdagavond 8 uur, de hoeren J. M. Straub, J. Sevensma, E. R. Boas, met een zangkoor uit Amster dam. Donderdagavond 8 uur, T. v. Essen {Jeriel) uit Rotterdam, J. AL Straub, J. Sevensma, en 't Gem Zangkoor. GEBOUW LOTTERSTRAAT 4, NED. HERV. KERK. Zondagavond 8 uur. Evangeliepre diking. HERSTELD APOSTOLISCHE ZENDINGGEMEENTE. (Zuiderstraat 15). Voorm. 10 ure, Godsdienstoefening. '8 Av. 6 ure, Godsdienstoefening. Woensdagavond 8 1/2 ure, Gods* dienstoefening. BENNEBROEK. Voorm. 10 uur, Ds. A. S. Talma. HEEMSTEDE. Voorm. 10 uur, Ds. II. T. Oberman., 's Av. 7 uur. Dr. H. T. Oberman. Dinsdaeavnd 8 uur, Heerenwcg 183, Vredenhnf. Dr. Oberman. Bijbellezing. HOUTRIJK EN POLANEN. Voorm. 10 ure, Da Baljon SCHOTEN. Voorm. 10 uur, Dr. J. II. Gunning J.Ha, Em.-pred. te Heemstede. Nam.'6 uur, Ds. Blauw, In beide diensten extra maandelijK- sche collecte. Alaandagavond 8—9, Doopnangifba Woensdagmiddag 2—3 uur, Kinder- samenkomst. Woensdagavond 8 uur, Ds. Blauw, VEREEN, v. GEREF. EVANGELI SATIE, Gebouw Lotterstraat 4. Donderdag 23 Dec., de heer T. van der Ploeg, van Amsterdam. Bijbellezing. SPAARNDAM. Voorm. 10 uur, Ds. S. A. Baljon. Evangelisaliftgebouw (Kolk). Zondagavond 715 uur. de lieer H. 3. Bosch, met het Zanzkoor. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE. Voorm. 10 uur, Ds. G. A. van dtn Bergh van Eysinga. EVANGELISATIE. Voorm. 10 uur, Ds. Schouwenburg, le Amsterdam. BEVERWIJK. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Voorm. 10 ure, Ds. J. D. van Calcar EV. LU TH. GEMEENTE. Voorm. 10 uur, Ds. AI. van Kleeff. BLOEA1ENDAAL. Voorm. 10 uur, Ds. G. W. C. Vun- derink, pred. te Haarlem. 's Av. 6'/5 uur, de heer K Koop man. VELSEN. NED. HERV. GEMEENTE. -Voorm. 10 uur, Ds. J. Ph. Eggink. II. Avondmaal, 's Av. 6V5 uur, Ds. J. Ph. Eggink. Dankzegging. WIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 10 uur, Ds J. A. L. Hovlj. IJA1UIDEN Voorm. 10 uur, Ds. H. W. Greulz- berg. 's Av. 5 uur, Da II. W: Crautzberg. Vrijdag 5 Februari, 's av. 7 1/2 uur, Bijbellezing door Ds. H. W. Creul»- berg. Woensdag 3 Februari, 's av. 8 uur, uur Bijbellezing door den Heer Do©- vendnns. Oiiderl'nz. Over de Sluizen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE EN NED. PROTESTANTENBOND. Geen opgaaf ontvangen. ZANDVOORT. Voonm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeiv wen, pred. te Bloemendaal. HAARLEMMERMEER. NED. HERV. KERK. Hoofddorp: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Bax. Lijnden: Voorm. 9'/5 uur, de lieer v. d. Hoek. Aalsmeerderweg: Nam. 2 uur, de heer Kroon. Vijfhuizerweg: Voorm. 9V5 uur. de lieer v. d. Togt. Nam. 2Vi uur, Ds. Bax, n. Doop. N'ieuw-Vennep: Voorm. 9% uur, Ds. Lekkerkerker. Abbenes: Voorm. wj uur, de heer v. d. Spiegel. GEREF. GEMEENTE. Hoofddorp: Voorm. 9V5 uur, Ds. Schouten, Nam. 2Vi uur, Ds. Schouten. Nieuw-Vennep: Voorm. 9V5 uur, Ds. Dekker. Nam. 2V2 uur, Ds. Dekker. Aalsmeerderweg: Voorm. 9V5 uur, Ds. Hummelen. Nam. 2Vi uur, Ds. Hummelen. Vijfhuizen: Nam. 2Vi uur, Ds. Thielen, Nam. 4 ure, Ds. Thielen. Sloterweg: Voorm. 9V4 uur, Ds-. Dijk. Voorm. 2yj uur, Ds. Dijk. CHR. GEREF. GEMEENTE. Nieuw-Vennep: Voorm. 9V5 uur, Leesgodsdioost. Nam. 2 uur, Leesgodsdiecnst. PROTESTANTENBOND. Hoofddorp: Voorm. 10 uur, Geen dienst

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 10