Ruiur: Oabblab Alleen op de Wereld TWEEDS BLAD Haaadag 31 Januari 1916 *t OUciecle oorlogsnieuws van alle oorlogsvelden. Een Zeppelin lieeft bommen op Parijs geworpen; er zijn 24 doo- öen en 28 gewonden. De dnikbooten-oorlog en nieuwe voorstellen der Teretnlgde Sta ten. Oificieel nieuws. Aan de stafberichtem ontleenen we: WESTELIJK OORLOGSVELD. Van den Duitschcn staf: Ton N.W. van de hoeve La Folie, len N.O. van Neuville, hobben Duit- echet roepen loopgraven over een uit gestrektheid van 1500 M. bestormd. Zij brachten 234 gevangenen (o. w. 1 officier) en 9 machinegeweren bin nen. Voor de kortgeleden genomen stelling bij Neu-ville zijn herhaalde lijk aanvallen van de Franschen mis lukt, echter slaagden de Duitschers er in, een tweeden ontploffingstrech ter te bezetten. Ten Z. van de Somma veroverden de Duitschers het dorp Frise en on geveer 1000 M. van de naar het zul den toe aansluitende stelling. De Franschen lieten 12 officieren en 927 man die niet gewond waren en 13 ma chinegeweren en 4 mijnwerpens ln Duitsche handen. Bij Aprémont. ten O. van de Maas, is een vliegtuig der geallieerden door Duitseh geschut naar beneden ge haald Do bestuurder is dood, de waarnemer zwaar gewond. De aanval op Freiburg in den nacht op 28 Januari heeft slechts geringe schade veroorzaakt Een soldaat en twee burgers werden gewond. Nader meldt de Duitsche staf: Do ten zuiden van de Sonirne ver overde stolling is 3500 M. lang lang en 1000 M. diep. In liet geheel zijn daar 1? officieren en 1270 manschap pen. onder welke eenige Engelschen, in Duitsche handen gevallen. Van den Franschen staf: De Duitschers deden tegelijkertijd aanvallen westelijk van den. heuvel 140, ten zuiden van Givcnchy, waar het hun gelukte voet te krijgen in do vooruitgeschoven gedeelten van de loopgraven. Ten zuiden van Neuville, St Vaasrf, hebben de Franschen, na een zwaar gevecht, een pas ontstanen trechter hernomen en hevige tegenaanvallen afgeslagen. Bij deze gevechten hebben de Duitschers zware verliezen gele den. In een door de Franschen her overden trechter telden zij 150 doo- den. Als represaille-maatregel op het Zeppelin-bombardement van eenige dorpen op den 25en dezer in de buurt van Loerne hoeft "een dor Franscho bestuurbare luchtschepen in den nacht van den 27en 18 bommen van 155 m.M. en 20 van 90 m.M. gewor pen op het station en de militaire inrichtingen te Freiburg, welke ern stig beschadigd werden. Nader meldt de Franscho stuf: In Artois ton westen van hoogte 140 hernamen de Franschen Zater dagmorgen in een tegenaanval een gedeelte van de stukken loopgraaf, Vrijdag door de Duiitschors bezet. Ten zuiden van de Somme deden de Duitschers Vrijdag na een hevig bombardement een aanval op do Franscho stellingen over een front van eenige K.M., van den mond van de Somme, bij Frise af, en zuidelijker. In het geheelo zuidelijke gedeelte mislukte do aanval volkomen; hij ge lukte slechts aan den oever van de Somme tegen het dorp Frise, dat aan geleund is aan de rivier en door een van de Franscho voorposten was be zet. De aanval is thans tot stuan ge bracht, Bij do eerste tegenaanvallen slaagden de Fransdien er in eenige der door do Duitschers bezette loop graven te lieroveren. In het Fechtdal veroorzaakte het vuur van de Fransclie zware artil lerie brand in oen fabriek, die veran derd was in een munitiedepot, ton oosten van Minister. Talrijke ontplof fingen werden gehoord. In een gevecht bij Artois werden 50 Franscho krijgsgevangenen weer uit de handen der Duitschers bevrijd. Ten zuiden van de Somme deden de Duitschers Zondaguvond ©en aanval op de Franscho stelling voor Dom*- pierre. Meer dan tweemaal werd de Duitsche infanterie door het Fran sclie artillerie en geweervuur naar hare loopgraven teruggeslagen. Van den Engelschen staf: Vrijdagavond divmgon de Duit schers na een hevig bombardement in eenige der Franscho sappen Car- noy door. Bij don Zaterdagochtend uitgevoerde tegenaanvallen werden de Duitschers weder daaruit gewor pen, dood on en gewonden achterla tende. Aanvallen der Duitschers bij Loos werden afgeslagen. Do artillerie was van beide zijden zeer actief. OOSTELIJK OORLOGSVELD. Van den Oostenrijkschen staf: Eenige aanvallen der Russen wei den afgeslagen. Boven het front aan de Strypa ver scheen Vrijdag oen luchteskader van elf Russische vliegtuigen. Twee zijn door volle treffers van hot Oostenrnk- sche geschut vernield, drie tot een noodlanding achter de Russische li nies gedwongen. Van den R u s 8 i s ch e n staf: Aan de rnidden-Strypa hebben de Oostenrijkers getracht de Russische loopgraven te naderen, doch ze zijn overal door vuur gestuit. ZUIDELIJK OORLOGSVELD. Van den Italia'unscheai staf: Drie krachtige aauvallen der Oos tenrijkers aan d« Boven Isonzo wer den, met zware verliezen voor de Oos tenrijkers, afgeslagen. De Italianen hebben een deel van 't op 24 Jan. verloren terrein her overd. Uit Servië en Montenegro STAFBERICHTEN. Van den Franschen staf: 't Terugtrekken der Servisoh© troo pen die nog in Albanië gebleven wa ren gaat geregeld zonder incidenten voort. Van den O o s t en r ij k s c h e n staf: De Oostenri.iksclie troepen bezetten Alessio en de haven San Giovanni di Medua aan de AnYiatisolie Zee. Er werden aanzienlijke voorraden buiit gemaakt. Te Sam Giovanni di Medua worden twee kaaionnen, zeer veel artillerie- munitie en groote hoeveelheden kof lie en broodkoren buitgemaakt. De toestand in Montenegro is vol strekt ruslig. Uit verscheidene plaat sen des lands komen berichten, dat de bevolking de Oostenrijksche troe pen feestelijk inhaalt. Aan wapenen zijn tot dusver, de buit op den Lowtsen meegeretauudi, bij de hoofd-verzamelplaatsen ingeleverd: 314 kanonnen, meer dan 50.000 ge weren en 50 machinegeweren. De tel ling is nog niet geëindigd. Bet Montenogrijnische consulaat te -Rome deelt mede, dat aangezien Oos tenrijk de geheele kust van Montene gro tot de monding van de Drin en Alessio blokkeert, uit Montenegro geen berichten worden ontvangen. ENTENTE-TROEPEN GELAND. Reuter seint uit Saloniki De landing op het schiereiland Kara Boeroen had plaats onder be scherming van het geschut van de vloot. De Grieksche commandant protesteerde. Tegelijk mot de landing van de mariniers omsingelde Fran- sche infanterie het fort en de om ringende woningen aan de landzijde, doorzochten ide huizen en beval de verwijdering der bewoners. Iiot op treden van de geallieerden is ge schied, omdat het ongewenscht wordt geacht, dat hol fort in andere han den is dan de hunne en omdat men gelooft, dat Duitsche duikbooten in de nabijheid van deze kust voorraden opdeden. EEN LUCHTAANVAL OP EEN DU1TSCH BULGAARSCII KAMP. Reuter seint uit Saloniki: Fransclie aeroplanes deden een aanval op het Duilsch-Bulgaarsohe (kamp te Pazarli ten noordwesten van het meer Doiran. Er ontstond een lievige panicE 'en er werd be langrijke pehade aangericht. Do machines keerden onbeschadigd terug. EEN AANVAL OP SALONIKI? Do „Novoje Wrcmya" vernoemt uit goede diplomatieke bron, dat het Turksclie leger, dat in Thracië is sa men getrokken en 150.000 nuui feil, zal samenwerken met hot Bulgaar- sclio leger, dat hot front Monastic— Govgheli—Doiran—Stro emnït>za—Pg- tritz zal nemen. liet genoemde Turksclie leger z: l SalcjnikS: uit ilu-t -noordoosten aan vallen, terwijl de Bulgaren en Duifi sellers van hel noordwesten uit daar heen zullen oprukken IN ALBANlë. De „Voss. Ztg," verneemt, dat do Oostenrijkscli-Hongaarsche troepen in versneld tempo Alessio bezetten en dat de Bulgaren tegelijkertijd Berat in bezit namen. Verspreid nieuws ven deoorlogsvelden GROOTE BRAND TE W II.NA. Reuter seint uit Petersburg: Sedert eenige dagen is Wilna in vlammen gehuld-, die de houleai. wij ken in asch leggen. Uit Engeland. ENGELAND EN DE NEUTRALEN. De „Manchester Guardian" prijst de blokkade politiek door Eduard Grey dezer dagen verdedigd, vooral wat de neutralen betreft, 't Blad schrijft: „Indien wjj ten opzichte der Ncderlandsclie en Deensche havens slechts overeenkomstig onze rechten als oorlogvoerenden te-gen Duitsch- handeiden, dan zouden wij ons op zee tegenover deze naties ann precies flezeifde tyrannic schuldig maken als Duitschland te land deed, toen het België binnenviel". LORD ROSEB FRY OVER DEN VREDE. .De ex-premier Lord Rosebory zeide. in een rede ie Edinburg (naar Reu lor seint) dat hij vreesde, dat er men- sclien zouden zijn, die, als het succes begon, om een on tij di gen vrede zou den roepen, hetgeen zou beteokenen een korte vrede, gevolgd door en nog ergeren oorlog. Men moest echter eensgezind zijn in het besluit om alle krachten aan te wenden tot de over winning volkomen was behaald en ook "in liet besluit den vrede te ver haasten vóórdat die werkelijk ver diend was. Een Zeppelin gooit bommen op Parijs. Uit Parijs wordJt aan 't Alg. Han delsblad geseind: Voor bet eerst sedert tien maanden gelukte het Zaterdagavond oon Zepi>o- lin, dank zij do bewolkte lucht, Parijs te bereiken. Het luchtschip, dat op zeer groote hoogte vloog, kwam aan zonder dat men het had kunnen be merken, bleef voorzichtig in don mist die een gedeelte van een dichtbevvolk- te buitenwijk van de stad bedekte, en wierp daar tegen 10 uur 's avonds haastig eenige bommen maar bene den. Het alarmsein word onmiddellijk gegeven door 1 rompetstoolem van de brandweer, vliegmachines stegen op om het schip te vervolgen, terwijl zoeklichten den hemel verlichtten. De Zeppelin was ccihter reeds gevlucht. Zij had echter intusschem vrij groot ongeluk aangericht. Verscheidene personen waren go troffen. Een aantal huizen waren in gestort, de zoldering van eon tunnel van den ondergrondseliem spoorweg gescheurd, zóó krachtig was- de ont pi offing. Het militaire effect was gelijk nul. De Parijzenaars hebben zich zeer kalm gehouden, zij draaiden de lich ten uit en gingen toen naar do lucht kijken. De president van de republiek en de minister van buinciilandsclie za ken, benevens de stedelijke autoritei ten, begaven zich onmiddellijk naai de plaatsen des onheils om de familie leden der dooden to troosten en de go won don en degenen, die voor het oogenblik zonder onderdak tzijn, Xe helpen. De verontwaardiging over dezen nauval is algemeen ;d© pers eïscht, dat vergeldingsmaatregelen tegen Duitsche steden zullen worden gene uien. Zonder zich te storen aan de olfi- 'cieele waarschuwing om binnenshuis te blijven, snelden mussa's menschon naar de boulevards oin het in hum oogen schitterende schouwspel bij te wonen. Toen te 11 uur de schouwbur gen en andore openbare vermakelijk heden geëindigd waren, nam het aam tai kijk lustige u nog toe. Nergens was het programma afgebroken, toen de horenstooten werden vernomen. De Parijzenaars betoonden geen opge wondenheid of vrees, niets andere dan nieuwsgierigheid. Op één punt vielen 15 slachtoffers, op eon ander werden een man, drie vrouwen en twee kinderen gedood; verscheiden anderen werden gedood door het instorten van een huis, waar op een bom was gevallen. Tijdons het bezoek van den Zeppd lin hing een dikke mist op een hoogte van meer dan 2009 voet hoven de stad waardoor dé lichtkracht der zoeklich ten werd verminderd en het werk der afweerkanonnan lielemmerd. Verscheiden al-roplanes maakten jacht op den hoog in de lucht vlie genden Zeppelin cn beschoten hem. Router seint: De Zeppelin heeft dertien bommen geworpen. Negen, huizen zijn inge stort. Er werden 24 personen, onder wie negen vrouwen gedood cn 28, waar onder 14 vrouwen cn 2 kinderen, go- wond. Ter Zee. MIJNEN IN DE GOLF VAN BIS- CAYE. Reuter seint uil Vigo: Spaanschö sclieprm melden dal er mijnen in de Golf van Biscaye zijn OP ZEE. DE ENGELSCHE HULPKRUISER. Thans wordt van Engelschc zijde erkend, dat de Engel6cho hulpkrui ser „Tara" in November getorpe deerd is. De Duitsche duikboot redde 14 officieren en 79 matrozen, nam ze aan boord en leverde ze over aan de Senoessi. De Engelsche admiraliteit verklaart thans dat de gevangenen goed ba handeld worden. De Vereenlgde Staten en de duikbootenoorlog. Reuter seint uit New York: De correspondent van de Associated Press te Washington zegt, dat Lan sing's nota aan de oorlogvoerenden nopens den duikbootoorlog voorstelt dat zij do volgende formule goed zul len keuren: Ten eerste: Non-combattanten heb ben liet recht de volle zee te bevaren boord van een koopvaardijschip onder do vlag van een oorlogvoeren den slaat en kunneu voor hun l>e- ssherminst vertrouwen op de regelen van hef intcnationalo recht en van de menschelijkheid; tén tweed©; tegen geen koopvaardij schip van welke nationaliteit ook, wordt een aanval uitgevoerd, zonder waarschuwing; ien derde: een koopvaardijschip van oen oorlogvoerende natte moet omnid dellijk gehoorzamen nan het bevel om bij te draaien; ten vierde: op een koopvaardijschip mag niet gevuurd worden, tenzij het tegenstand tracht te bioden, maar zelfs dan moet de aanval ophouden, zoodra de vlucht c-n het verzet ophou den; ton vijfde: alleen wanneer het on mogelijk is een prijsbemanning op 't koopvaardijschip over te brengen, is een in den grond boren van het schip gewettigd, in welk geval passagiers on bemanning maar een veilige plaats gebracht moeten worden. De correspondent van de Associa ted Press to Washington meldt, dat Lansing ook aan de oorlogvoerenden heeft medegedeeld, dat. tenzij zij zich onderwerpen aan de door de Ven- eenigöe Staten op gestelde beginselen, aan gewapende Koopvaardijschepen de toegang lot Amerikaansclie havens ontzegd kan worden, hohalve onder dezelfde voorwaarden als voor oor logsschepen. gelden. Het Amerikaansche ministerie van buiteniandsche zaken voort aan, dut, terwijl de wapening van keopvaaroij schepen iuet kanonnen vun licht kan toer hun hoedanigheid, in vergelijking met oorlogsschepen, nauwelijks wij zigde. de invoering van duikbooten daarin verandering heeft gebracht, wegens het beperkte verdedigende vermogen van de duikboot, liet mi nisterie is van meening, dat daarom thans ernstige w ettige twijfel bestaat aangaande het recht van koopvaardij schepen, om wajveningen te dragen. binnenland DE NEDERLANDSCILE VLAG MISBRUIKT? Do chef van de Duitsche marine staf deelt mede Op 17 Januari te 10 uur 's morgens hield een duikboot op 150 zeemijlen ten O. van Malta een stoomschip aan, dat de Nederlandsche vlag v oerde en aan den boeg den naam „Melanl" droeg. Hel stoomschip stopte, gaf het signaal „Itcb gestopt" en zond een boot uit. Toon daarop de duikboot ter ondorzodking van de scheepspa pieren het stoomschip naderde, open de dit, onder Ncderlandsclie vlag uit, eenige vuurmonden en machinegevve- ren een fevertdig vuur en trachtte do duikboot te rammen. Het gelukte de duikboot slechte door oen snel onder duiken zich aan dezen aanval, in 9trijd met hel volkenrecht, te ont trekken. EEN GESCHENK. De erfgenamen van jkvr. L W. F. F. de Stuers, douarière jhr. mr. J. Loudon, hebben aan het Rijk ten ge schenke aangeboden een collectie Oud-Del ft sch aardewerk, welke oen aanzienlijke waarde vertegenvvoor dlgt, Ier plaatsing in het Ncd. Mu seum te Amsterdam. De regeering stelt voor aan de voor- waarden, dat de erfgenamen voor deze collectie geen Micceesierechten zullen behoeven te betalen, te vol doen. KINDERMISHANDELING. De Tel. meldt dat de politie te R'dam in verhoor heeft genomen de familie leden van een 33-jarige gescheiden vrouw, wegens onvoldoende verzor ging van een pa6 geboren kindje de zer vrouw. Naar verluidt, zou de jonggeborene In een teil gelegd zijn, toegedekt met natte handdoeken, wollen doeken en een zwaar vloerkleed. Het schijnt, dat de buren van het een en ander do lucht kregen en toen de politie waar schuwden, welke onmiddellijk een on derzoek instelde cn het kindje ook werkelijk in de teil vond. Het werd dadelijk naar het ziekenhuis overge bracht, doch overleed daar eenige uren later. GEEN GRAAN NAAR DUITSCH LAND. Het Amerikaansche Asseciated- News-agentschop publiceert een ver klaring. afgelegd door den Neder- landsclien minister van Landbouw betreffende de beschuldiging, dal graan uit de Vereenigde «staten door Nederland zijn weg vindt naar Duitschland. Overigens verklaarde de minister nog. dat natuurlijk geen enkel land smokkelarij geheel kan onderdruk ken. maar dat overigens de veriialen omtrent het smokkelen wel oen zeer romantische lectuur zijn, maar toch van minder werkelijk belang zijn. Bovendien waren er nieuwe stren gere muutregclen genomen. NEDERLANDS Gil SCIIIP BE SCHOTEN. Men meldt uit Maastricht aan 't N. v. d. D. Dezer dagen is een grintscliip, dat tusschen P«oosteren en Maaseijck, waar de Maas voor een gedeelte Bel gisch, voor con gedeelte Nederlandscli grensgebied is, de Maas opvoer, door een Duitsche patrouille beschoten. Ofschoon daar de stroom zeer sterk is en de landing moeilijk, draaide het schip bij en kon, na door de Duit schers onderzocht te zijn, zijn reis naar Maastricht vervolgen. De schip per beweert dat hii zich in Neder- landsch vaarwater bevond. Het schip vertoont verschillende gaten, waar de kogels doorheen zijn gegaan. DE MAASHAVEN. Volgens ito Rotterdam ontvangen telegram is het stoomschip Maasha ven. dat in het Kanaal op een mijn was geloopen en bij Galais gestrand, vlot gebracht en in de traven van Ca lais binnengesleept, AFSCHEID DR. 11. A KOLLEWIJN. Zaterdagmiddag heeft dr. Kollewijn - de bekende ijveraar voor de ver eenvoudigde spelling afscheid ge nomen van de leerlingen der vierde H. B. S. met 3-jarigen cursus te Am sterdam, waarvan hij 't directeur schap heeft neergelegd. De leerlingen boden Ihem twee ze tels, een divan en een bureaustoel aan, dc leeraren een schrijfbureau en de oud-leerlingen 1200 voor ccd Kollewijnfomls voor onbemiddelde leerlingen der genoemde IL B. S. UITWISELING VAN GEWONDE KR 1JGSGEV ANGENEN. Op Zondag C Februari eulltneozolvO Op Zondag C Februari zullen te Vlissingen weer gewonde Eng else ho krijgsgevangenen uit Duitschlaml o ankomen, die des Maandagsmor gens met de maillxvot naar Engeland vertrekken. Op Dinsdag 8 Februari komen met dezelfde mailboot gewon de Duitsche krijgsgevangenen uit Engeland tc Vlissingen aan. DE REVOLVERS VAN DE „GELRIA". Naar Reuter uit Londen meldt, verneemt de ..Morning Post" uit officieele bron, dat (1e 400 aan boord van de ..Gelria" gevonden revolvers afkomstig zijn van twee Kleine; op- Langs in Spanje opgerichte firma's, de cene Duitscih en de andere Bel gisch. en bestemd waren voor Rot terdam en Kopenhagen. Onze Lachlioek HU LIEP GEEN GEVAAR Onder de getuigen van een vecht partijzaak was can jonge dokter, en omdat zijn getuigenis van het groot ste belang was, trachtte de advocaat van de tegenpartij heru in do war te brengen. Ik veronderstel, mijnheer, zoo begon hij me-t twijfel in zijn stem, dat u volkomen op do hoogte is van de symptomen bij hersenschudding? Ja, dat is zoo. antwoordde de ge tuige doodbedaard. Dan zou ik u graag een vraag willen doen, ging «te advocaat voort met een voelbebeokenenden blik op do jury. Stel u voor, dat mijn «deerde vriend, de heer Bank en ik onze hoofden tegen elkaar stieten, zouden wij dan hersenschudding krijgen? De heer Bank misschien wel, zei do getuige, nog altijd even bedaard. OF HIJ IX.HET GEHEIM WAS? Tante Nora zou zich verloven met mijnheer Groen, maar omdat hoi nog een groot geheim was, moest do klei ne Anale beloven er niemand iets van ertellen. Nu moet Annie een poosje in den tuin gaan. terwijl tan'e en ik samen praten, zei de moeder van hel kleine meisje. Aunie liep met een peinzend en blik op haar kindergezichtje Langzaam de kamer uit. Een oogenbkk later kwam zij terug. Tante, fluisterde zij geheimzin nig, weet mijnheer Groen er al iets an? Baas: Is dat werkelijk waar, jongen? Jongen: Om u de waarheid te zeggen lieg ik het! Nichtje: Tante, heeft u ooit eem huwelijksaanzoek gekregen? Ong^rouwde tante: Eens. kind lief. Een heer vroeg mij door do te lefoon met hem tc trouwen - hij haxj het verkeerde nummer. KIESRECHT EN VROUWEN. Tn een adres aan de Tweede Ka mer dringt de Nationale Vrouwen raad van Nederland ann on zoodani ge wijziging der igediende voorstel len, dat het actieve vrouwenkiesrecht niet alleen in beginsel worde aan vaard, maar dat de onmiddellijke in voering in Grondwet of additioneel© artikelen worde verzekerd, zoodat «Je vrouwen, evenals de numnen, aan stonds in de gelegenheid weiden ge steld van het kiesrecht gebruik te maken. MINISTER TREUB. Minister Treub was Zaterdag niet in Den Haag. Naar vernomen wordt, zal hij zich heden. Maandag, naar de Koningin begeven. DOODSLAG;. Eenige dagen geleden heeft de 25- jarige Ant. de V., den 19-jarïgen Mol te Roosendaal bij een vechtpartij. met een messteek ernstig in de borst ge wond. Mol is Vrijdag overleden. Za terdag werd zijn aanvaller, De V., ge arresteerd en gevankelijk naar Breda overgebracht. Ilij bekende, den steek te hebben toegebracht NEDERLANDSCHE MAIL AANGEHOUDEN. De mail voor Nederlandsch-Indiö, 22 dezer vertrokken uit Amsterdam rnet het stnomsdhip .Rembrandt", van de maatschaonii Nederland, ts door de Encelsche autoriteiten aan gehouden. Ook de mail. welke 19 Januari van Amsterdam naar Zuld-Amerika ia gezonden met het stoomschip ,,7-ce- 1 an dia", is in Engeland aangehou den. SPOORWEGBOTSING. •Men meldt nader Omtrent de botsing van goederen treinen tc Olst wordt nader gemald, dat er vier wagens zijn verbrijzeld, en dat mist de oorzaak van het on geluk is. De machinist en dc stoker zïin van de machine gesprongen. DE RUBBER-SMOKKELARIJ. In zake de rubbersmokkelarij in brieven uit Amsterdam verzonden, meldt de ..Telegraaf dat twee hoe ren van de firma Licbert ujjd Meyer- ho ff uit Hamburg, die in een hotel te Amsterdam logeerden, de afzenders der brieven zijn. FEUILLETON wj Het is de zondvloed. Het einde van do wereld. Groote God. heb medelijden met ons 1 Sedert wij ons in de zijgang be vonden. had de eohoolnieester geen woord gesproken, want .zijn krachti ge geest was verheven hoven ijdel klagen. Kinderen. zcide hij, wij moeten ons niet vermoeien wan neer wu onze handen en voeten zoo vastgeklemd houden, .dan verliezen wij onze krachten wij moesten rust punten uithouwen in de wanden. Deze raad was van 'het grootste be lang. maar zeer moeilijk oin ten uit voer gebracht te worden, vvuiil nie mand had zijn houweel medegeno men wij hadden alleen onze lamp, maar geen van ons zijn gereed schap. Met de haken van onze lampen, zeide de schoolmeester. En wij begonnen ailen den grond met de haken vaai de lampen uit te houwen; het was ecu zwaar werk, want de zijgang wue zeer steil en de wanden izeer glad. Maair wanneer men weet, dat, als men uitglijdt, men den dood in de diepte vindt, dan is men kradhtig en behendig. Binnen weinige minuten hadden wij ieder een holte uitgehouwen, waarir. wij onzen voet konden doen steunen. Toen wij dit gedaan hadden, durf den we ademhalen en elkander aan zien. Wij waren met ons zevenen de schoolmeester, oom Gasp aid, drie houwers, een opperman en ilide andere werklieden waren in de gang verdwenen. Het gedruisch in do mijn ging steeds met dezelfde hevigheid voort woorden kunnen de kracht ervan niet uitdrukken en het gebulder van heit geschut, dat zich paart aan liet rates len van den domlo-r en ihot dreunen der instortende bergmassa, zou geen or tz a «il ijk er gewefld teweeggebracht hebben. Verschrikt, buiten ons zelf van angst, staarden wij elkander aan en trachtten in elkanders Mek een ver klaring tc lezen, die het verstand ons niet aangaf. Het is de zondvloed, sprak de een. De wereld vergaat. Een aardbeving. De genius dei- mijn, dia ver toornd is en zich wreken vviL Een overstroomiug, die dooi een Opociihooping van het watex in de oude werken veroorzaakt is. Een gat, dat de Divonne heeft geboord. Deze opmerking kwam van inij, want ik Meld. vol. dat toet niets an ders zijn kon. De schoolmeester zeide niets, en zag ons beurtelings aan. terwijl liij de schouders ophaalde, alsof op klaarlichten dug deze vraag bespro ken ei'd, onder het lommer van een müerbezieboom. bij het genot van de een o' andere lekkernij. Het is een overstrocaning, zeide hij ten laatste, toen ieder zijn mecning had uitgesproken. Door een aardbeving veroor zaakt. Door den boozen geest van de mijn gezonden. Zij komt van de oude werken. liet is een gat. dat dc Divonne in den weg geslagen heeft. Ieder herhaalde (zijn meening. liet is oen overstrooming, vervolgde de (schoolmeester. En vender? Waar komt ze van daan vroegen verscheidene stem men. Dat vveot ik niet, maar wat den boozen geest van de mijn betreft, dat is onzin wat de oude werken aan gaat, dat is onmogelijkhet zou al leen waar kunnen zijn, wanneer de derde laag riechts overstroomd v.as, maar de tweede en do eerste is het ook; gij weet wel dat het water niet stijgt, maar altijd zakt. Een gat. Zulke gaten kunnen niet geboord worden. Een aardbeving. Dat weet ik niet Als gij het niet weet, zog het dan ook niet. Ik weet wat een overstrooming is, cn dat beteekent al iets, con over- elrooming die van boven Komt. Dat zien we allemaal, want ze is ons gevolgd. Daar we nu droog 6tonden. keerden meer en meer onze bedaardheid terug en daar liet water niet langer steeg, wilde men niet meer naar den school meester luisteren. Doe maar niet of go een geleer de zijt, want gij woot liet evenmin als wij. Do overmacht, die hij doer zijn moed had verkregen, toen wij in ge vaar verkeerden, had hij wederom verloren. Hij zweeg oegeublikkelijk. Om hot geraas te overstemmen, opraken wij zoo luid mogelijk en toch klonk onze stem nog dof. Zeg eens wat. Wat zal ik zoggen Alles wat ge wilt, zeg maar wat, het eerste wat u Invalt. Ik sprak eenige woorden. Goed, r.u wat zachter. Juist, goed. Hebt ge uw vorstand verloren, zeg fcchoohneeetc-r? vroeg er een. Wordt ge krankzinnig van angst? Denkt gij, dat go dood zijt? Ik goloof, dat hier het water ons niet zal kunnen bereiken en dat, al mochten wij hier omkomen, wij niet zullen verdunken. Dat beduidt Kijk eens naar uw lamp. Wel, zij brandt. Zooals altijd? Neen. de vlam is slerker, maar kleiner. Is Uier dan imjr.gas? Neen, antwoordde de schoolmees ter, daarvoor behoeven wij ook niet bedreigd te zijn het mijngas evenmin dreigt ons, als thans liet water, dat geeii voet meer stijgt. Doe maar niet of go oen loove- naar zijt. Dat is mijn plan ook nietwij bevinden ons als onder een stolp, waar de lucht niet in doordringt en juist daardoor wordt hel water belet er in op te stijgen; de zijgang, die aan hel einde afgesloten is. is tliaos voor ons, wat oen duikerklok voor een duiker is: de lucht die door het water is op gedrongen. is in deze gang samenge perst, biedt aan den stroom weerstand en dringt dien terug. Toen wij den schoolmeester hoor den uitleggen, dat wij ous in een soort van duikerklok bevonden, waar- het water ons niet kon bereiken, daar het door de lucht tegengehouden werd, hoorde men van verschillende zijden lialfluide opmerkingen die ge tuigden, dat niemand er geloof aan sloeg. Wat een onzin 1 Heeft het water dan niet de moeste kracht? Ja, wanneer het buiten, geheel ia vrijheid stroomtmaar als g© een glas het onderstboven in een emmer dompelt zult gij zien, dat het water niet tot bovenin uw glas doordringt Een gedeelte blijft ledig, welnu, in die ledige ruimte bevindt zich de lucht. Hier heeft thans hetzelfde plaats; wij zijn boven in het gl36, hel water zal niet tot ons komen. Dat begrijp ik, hernam oom Gasjiard, en nu zie ik in, dut gij allen ongelijk hebt om den schoolmoester te bespotten hij weet dingen. d:e wij niet verstaan. Wij zijn dus gered? Gored? dat zeg ik uiet W ij zm- len niet verdrinken, dat beloof ik u. Wij zijn gered, doordat do zijgang ge sloten was on de lucht uiet ontsnap pen kon inuar juist wat ons nu reik kan ons het leven Kosten de lucht kan or niet uit, ze is opgesloten Maar wij zijn ook opgesloten cn wij kuiv nen de gang niet verlaten. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 5