Uit Ruslana, •T MINISTERIE. Goromykin is op zijn verzoek we- f :is gezondheidsredenen ontheven v;m hel ambt van voorzitter van den Ministerraad en bevordert lot ge heimraad le klasse Slurmcr, lid van den Rijksraad, is benoemd tot minister-pre- ident, Duitsohland on do Vereenlgde Staten. DE „LUSITANIA"-QUAESTIE, T Wolfifbureau seint uit Berlijn Router meldde twee dagen geleden uil Amerika, dat do afbreking van <ie diplomatieke betrekkingen tus- .-ehen Berlijn en Washington te ver wachten was, wanneer niet binnen korten tijd van Duitsche zijde bevre digende verzekeringen tot bijlegging van ie „Lusitama -quaestie weiden gegeven. Evenzoo werd in de „Ti mes betoogd, dat weliswaar geen ul timatum was gesteld, ruaar dat Washington toch sinds eenigen tijd weigerde de vertrouwelijke bespre kingen tussoher. Bernstorff en Lan- viug voort te zetten. Het is juist, dat op 20 Jan. hier een telegrafisch bericht werd ontvangen, waaruit blijkt, dat liet tot dusverre niet mogelijk was door middel van mondelinge gedachten, een voor bei de partijen bevredigende schikking te treffen- lieden werd telegrafisch aan den ambassadeur te Washington een aanwijzing gegeven, waarvan een definitieve regeling is to verwach ten. Naar aanleiding van de voorstel len van den Amerikaanschen minis ter Lansing, schrijft de -.Germania" De praetische bêteekenis dier voor stellen is, dat wij er zeer veel bij te kort komen. Wij liebben vast ver trouwen in de regeering, dat zij het lot van onze duikbooten en hun dap- lK«re bemanning niet prijs zal geven voor halve" beloften, vooral niet voor Kngelsche verzekeringen aan Ame rika. De „Hamburger Nachrichten" zegtDe voorstellen zijn niet uit- voerbaar, zij betroffen slechts han delsvaartuigen en noncombattanten. Ynor de dappere bomaonine onzer duikbooten houdt de menechelijkheid op. Die booten worden aan groote gevaren blootgesteld, zooals uit de Ra rakmg''-quaes11e blijkt. Dit liet 1..-.nsing buiten beschouwing en iiij w.Tgat volkomen, welke middelen Engelschen en 1-ranschen aanwen den, om zich tegen de duikbooten te verweren. Van hei valsehelijk voeren Oer neutrale vlag wordt in Lansing's voorstellen zelfs niet gesproken. De nieuwe voorstellen van minister Lansing in zake de oorlogvoering ter zee, worden, volgons den „Times"- j correspondent te New-York, in de Vcreenigd© Staten met algemeen goedgekeurd. Volgons de New-York Globe" zou den die eerder tot vermindering dan lot vergrootiug der vrijheid op zee leiden. Do „New-York Herald" zegt, dal hel ministerie van buitenlandsche za ken door deze voorstellen, waarin de ontwapening van koopvaardijfeche- .-ii wordt in overweging gegeven, een verdediging voor hei torpedeeren van de „Persia" heeft geleverd. Het blad dringt er op aan, dat de nota teruggetrokken worde, daar zij in het genoemde punt de bepalingen van het internationaal recht, waarbij koopvaardijschepen liet recht werd verleend om ter zelfverdediging ka nonnen te voeren, zonder dat zij daar om aangevallen mogen worden, bui ten werking 6telt. De centrale mo gendheden zouden zich dus op deze nota kunnen beroepen ter verdedi ging van het optreden harer onder zeeërs tegen de „Persia", die ook met kanonnen bewapend was. Tor Zee. IN HET DRAADLOOZE SCBEEPSSTATION. Een medewerker van de „Times" on de vloot vertelt van een bezoek, dat hii on zekeren nacht, „een prach- l-eon nacht voor draadloos seinen", aan het draadlooze station aan boord van een oorlogsschip bracht. En zijn relaas geeft een indruk van den om vang van dezen nog zoo jongen tak vap wetenschap. Het was ee-n Babel van geluiden dat daar dien nacht in de kleine kajuit werd waargenomen. ..Wii hoorden allerlei dingen dien nacht, die zelden tegelijk worden go- hoord en onder gelijke voorwaarden. Wij horrden den Russischen opper bevelhebber in de Oostzee wij hoor der. Madridwij hoorden den Duit se! ion opperbevel hehber." Met een enkele beweging van den hefboom w erd het annnraat op de ontvangst v.in weer andere eolven ingesteld en dim konden worden opgevangen de draadlooze seinen van het Britsche ncTiraalschip op betrekkelijk korten afstand, dan die van den Britschen bevelhebber in de Middellandsche Zee of die van het Duitache station van Nordeioh. Daar waren de beken de seinen, maar ook de seinen, die slechts met behulp van een code waren te ontciiferen. Andere, die ge- hoe! onbegrijipeliik waren, omdat mor, den sleutel miste tot de code, dm werd gebruikt. Natuurlijk is niet nlles wat zoo wordt opgevangen, van groot belang. Er is veel bij van parti culier belang. Maar dat in de draad looze stations der schepen in volle ree zeer belangwekkende dingen te booren zijn, die van alle zeeën en kusten de lucht in worden gezonden, dat bliikt wel uit dit relaas, dat ove rigens van die beloiwrwekkendheden zelf niets meedeelL DUITSCHE DUIKBOOTEN IN DE ZEE VAN MARMORA. De correspondent van de „Daily Mail", die onlangs door centraal Europa van Konstantirtopel terug keerde. vertelt van de Duitsche duik booten aan den Gouden Hoorn. Hij doelt mede, dal hij te Weenen een Duitscher. meesterknecht van dq Hopman ia-werf te Kiel sprak, en van dezen tal van bijzondorheden vernam over de*Duitsche duikbooten in de Zee van Marmora. Er zouden daar xcs Duitsche duikbooten ziin van klctn type. omdat deze gemakkelij ker in stukken te vervoeren zijn. Vier van de duikbooten had de cor respondent zelf gezien.. Van drie van deze zag hij de nummers, namelijk U4. U1S en U25. Zij waren alle van gelijke grootte. De UlS was met een groot ijzeren kruis beschilderd, een toeken dat de boot een of ander be langrijk oorlogsfeit had verricht. De basis van de booten is verborgen lus- schon twee groote Duitsche eohepen In den Gouden Hoorn tusschen het marine-arsenaal en Hacheni, een klein dorp, dat haast goh oei verwoest is (loor de ontploffing van eon kruit fabriek. Turksche duikbooten toe staan niet. beweert do correspon dent Ej zijn alleen Duitsche duik booten. die de Duitsche /inarine-vlag voeren. DU kleine type vun duikboo ten. zegt hij verder, moot niet wor den verward met de U51, die eeu tiental maanden geleden de groote reis ondernam van Kiel naar Kon stan Unopei. hetzij door het Kanaal, hetzij om de Noord van Schotland. Von Hersing. die, nu Von Weddingen gedood is. de held is van de Duitsche onderzee-vloot, is bet type van een Jiian, die aan de aportlievende in stincten \an de Engelschen zon vol doen. Hii was het, die de „Triumph" oil „Majestic" in den grond boorde. Hii vertelde den correspondent tij den» diens eerste bezoek aan Kon- stnntirxipel zijn merkwaardige reis. Hij vertelde, hoe hij in de GoJC van Discaye nieuwe brandstof innam, hoe hij midden op den dag Gibraltar passeerde, hoe hij enkele uren in een Britsch duikbootennet ter hoogte van Lemnos gevangen zat en met be schadigde schroef ontkwam, en hoe hij in begin Mei te Konstautinopel aankwam. GEZONKEN SCHEPEN'. Reuter seint uit New-Y'ork: De vrachtboot „Bovic"', van de White Star Line, van Manchester, bericht dat zij een draadloos bericht heeft opgevangen waaruit op te ma ken viel, dat twee stoomschepen ge zonken zijn, nl. de Engelscbe tank boot „Appalacheo" en een onbekend vaartuig. De „Finland" lveeft de be manning van dat la ah? Ie schip ge red. (De „Appalacheo" was een stoom schip van 3767 ton, in 1894 gebouwd, en was het eigendom van de Anglo- American Oil Company (Ltd.) te Lon den). 't Gebeurde mei hel Engelsohe stoomschip „Appam". De «Times" verneemt uit New-Y'ork dat de passagiers van de ^Appam" het volgende verhaal deden: In den vroegen ochtend van 11 Ja nuari naderde een onbekend schip de „Appam" van dichtbij en \uurde twee schoten langs de boeg af. De „Appam" veronderstelde dat de vreem deling een zeeroover was en loste Uveo schoten op baar, die geen uit werking hadden. De reddingbooten worden van beidie schepen uitgezet en een van de reddingbooten van de „Appam" werd tusschen de twee stoomschepen verbrijzeld Een afdee- ling van bet Duitsche schip klauterde op liet dek van de „Appam" en kapi tein Harrison. Inziende dat verdere tegenstand nutteloos was, gaf zich over. Luitenant Berg townm toen met een prijsbemanning ran 22 ma-n aan boord en het Duitsche kaapschip verdween, na aan boord van de ..Appam" een groot aantal gevangenen gebracht te hebben, dlie van zeven verschil lende F.ngelsclie schepen op reis over den Oceaan genomen waren. Do „Appam" werd rai als hulpkruf- ser gob ruikt en men meldt dat zij daarna nog twee Eng-elsche schepen vermeesterde. Een later telegram van deuzelfden correspondent meldtBehalve de oorspronkelijke bc-tmanTvinig van 134 koppen en 166 passagiers, moet de „Appam" 133 overlevenden van de andere schepen, die vernield waren, aan boord gehad hebben, voorts 26 Duitsche gevangenen, die naar En geland gevoerd werdeneindelijk de prijsbemannmg d£e aan boord kwam. Volgens tegenstrijdige berichten, die hier de ronde doen, heeft de Duit sche kaper een schip in den grond go- boord, dat van Australië naar Enge land onderweg was en met vleesch geladen was. De „Appam" kwam in Amerika aan onder den naam van „Seiner Majes- tiits Appam". Het 6cbip verkeert in uitstekenden staal en hoeft ©on g-roo- te lading, waaronder een hoeveelheid cacao. Nog later meldt dezelfde correspon dent: Luitenant Borg is eon klein, tenger gebouwd man met een snorre tje Hij deed glimlachend het relaas van zijn reis. Zijn schip (welks naam hij weigerde te noemen) was vijf maanden lang hard in de weer ge weest. Wij waren zeide hij slechts enkele mijlen van de haven, maar durfden die niet binnengaan, bloven in de buurt en wachtten op de „Appam". Wij «hadden de hoop dat w ij haar zouden te pakken krijgen, al opgegeven en dachten dat zij van ons gehoord had en naar een andere haven gegaan was. Wij hebben de passagiers zoo goed mogelijk behan deld en hun alle mogelijke gemakken verschaft. Wij lieten dokters voor do gewonden zorgen, die van eon ander schip af waren gehaald. Wij waren van plan geweest naar New-York te gaan. maar vernamen, dat schepen van den vijand op die hoogte kruisten en veranderden Jus onzen koers naar Norfolk. Wij hadden verwacht Zon dag hier te zijn, maar moesten voor zichtig zijn en maakten een omweg om de kaap van Virginié te bereiken. Wij zagen geen Engeleche kruisers, maar ontmoetten verscheidene koop vaardijschepen, die wij hadden kun nen nemen. Maar daardoor zou onze aankomst hier misschien in gevaar gebracht zijn. Wij lieten ze voorbij gaan. Er zijn onder de passagiers van de „Appam" vijf kinderen en 20 vrou wen. Allen maken het wel. Nadat wij de „.Appam" genomen haddon, kregen wij een ander eolnp in 't oog, maar dat was met goed genoeg om het meo te nemen. Wij boorden het dus in don grond. Slechts vier van onae man' schappen kregon letsel, geen hunner echter ernstig. In eon telegram aan de „Times" uit Norfolk wordt weer gezegd, dat het Duitsche kaperschip de kruiser „Möwe" was, die als vraohtzoeker vermomd was en de „Appam"' onder Erurelsohe vlag naderde. Zij praaide haar slachtoffer, haalde -de Engelscbe vlaa neer en vertoonde de Duitsche. Tegelijkertijd werden de Iooze scheepswanden, die zij droeg en die haar liet aanzien van een vracht schip gaven, neergelaten en liet zij een volle bewapening niet kanonnen van 25 c.M. zien. Men zegt, dat de „M6we" uit Kiel kwam en 'door de linie van de Engelscbe vloot in de Noordzee en den AlilaniHschen Oce aan heen was geglipt In een artikel ove>r de juridische kwestie van de „Appam" zegt de „Times"Is zii een Duitsche prijs of is zij een Duitsch oorlogsschip ge worden 1 Indien het laatste het geval is en de Duitsche bewering op dit etuk door de Vereenigde Staten ge-1 billijkt wordt, zal zij, ais ze te Nor folk wenscht ie blijven, geïnterneerd worden en tot het einde van den oorlog Thiitscto eigendom worden De Duitsche bemanning zou geïnterneerd worden Het is echter niet waar schijnlijk. dat de Vetreenigde Staten niet zulk een bewering meo zouden gaan. Men kan ook aannemen, dat de ..Appam" een Duiledbe prijs is. Hoe zullen de Vereenigde Staten dan met haar doen De conclusie van het „Times"-arti kel is. dat de „Appam" beschouwd moet. worden als een Diufsohe prijs. Indien zij wegens onzoewaurdighei'd, nocid, stormweer of gebrek aan brandstof of leeftocht Norfolk birmen- gelcopen is, zal zij, zoodra in liare behoeften voorzien is. moeten ver trekken. Indien zij niet uitvaart, zal de prijsbemanning geïnterneerd en zullen de passagiers en bemanning van het schip vrijgelaten worden. In dien zij voor haar komst te Norfolk niet een dergelijke verontschuldiging kan aanvoeren, zal de.prijs automa tisch tot de vroegere ree-ders terug- li eeren. Reuter semt uit I-onden, dót da bladen uil New-York vernemen De rogeeringsamblenaren te Wash ington ontkennen, dat zij bevel heb ben gegeven om het schip te inter neeren. Het is een moeilijke kwestie voor de regeering wat zij moet doen. De Epgelsche gezant hoeft ge vraagd. om Lansing te mogen spre ken. Reuter seint uit Norfolk Do ..Appam" ligt nog steeds onder bereik van de kanonnen van het fort Monroe en zal daar blijven liggen tot het ministerie van buïtenlandsche za ken over haar lot heeft beslist. De douane-autoriteiten hopen Woensdag een schip naar Norfolk of Newport News te kunnen zenden en de burgerpassagiers te kunnen veroorloven aan wal te gaan. Hoewel op hat schip gebrek aan levensmiddelen heerscht. ziet men toch de passagiers oogensohijnlijk welgemoed op bet dek wzndelen. Allerlei DE ZEPPELINS BOVEN PARIJS. Een telegram uit Parijs aan de „Daily Telegraph" eielt liet aantal slachtoffers van den Zeppelin-aanval van Zaterdag op 29 dooden en 30 ge wonden, UIT PERZIë. De „Voss. Ztg." verneemt uit Kon- stantüiopel, \aji zijn correspondent aan de Turksch-Perzische grens, dat in de onmiddellijke omgeving van Saweh 14000 Perzen de Russische troepen aanvielen en hen op de vlucht joegen; de Perzen maakten eenige ka nonnen buit, benevens 650 geweien, 6 automobielen en zeer veel verband middelen. DE TURKSCHE TROONSOPVOL- GER PLEEGDE ZELFMOORD. 't Wolffbureau seint uit Konsl an ti nopel: De Turksche troonsopvolger Joes- soef Izzeddin heeft zich, wegens ziek te, van 't leven beroofd; hij sneed in zijn paleis zijn aderen door. Zijn stof felijk overschot zal in het graf \an Sultan Mahmoed worden bijgezet. Prins Joessoef Izzeddin, geb. 9 Oc tober 1857, was de oudste zoon van Sultan Abdoel-Azis, den oom van den tegenwoordigen Sultan. Ook Abdoel- Azis die in 1876 vervallen werd ver klaard van den troon, heeft zich, naar de geschiedenis zegt, door liet openen van zijn aderen van het le ven beroofd). DE AANGEHOUDEN POSTPAKET- TEN. Volgens „Sydsvenka Dagbladet" bedraagt het aantal postpaketten, door de Zweedsche regeering te Go- teriburg aangehouden, bestemd voor of^ afkomstig uit Engeland, thans DE TOESTAND IN CHINA. Uit Moekden wordt door Reuter bericht, dat de Mongolen, na voorbij den srooten muur te zijn getrokken, een inval hebben gedaan in >de dis tricten Datoengfoe en Pinloengsiang. Hun voorhoede, ter sterkte van 2000 man, belegert de stad Datoengfoe. UIT ALBANIë. Prins Wilhelm von Wiöd aal, vol gens Oosten rijksohe bladen, naar Albanië terugkeer en. Binnenland JEUGDIGE SPIONNEN. Het N. v. d. D. meldt: Te Vlissingen zijn twee 18-Jarige Nederlandsche jongens aangekomen, die volgens hun eigen verklaringen, door de Engelscbe regeenng uit Zuid- Afrika zijn verwijdiord als verdacht van spionnage.Daar zij geen middelen van bestaan hadden zijn zij door de politie respectievelijk ruaar Amster dam en Velsen overgebracht en weder onder het ouderlijk giezug gesteld. ANILINE. Do „N. Ct." verneemt dat vanwege de Duitsohe fabrieken aam de a/ne mers bier la lande per circulaire is medegedeeld dat de prijzen van ani line van nu af aan viermaal zijn ver hoogd. Bovendien zal de prijs in gul dens worden berekend, d w. z. de Maik tegen den koers van 60 ets. I Onder de kleurstoffeu-afnemers hier te lande heeft deze mededeeling (die voor e-n deel als een officieuso po ging wordt beschouwd om den mar- kenkoerg te helpen heistelleni groote opschudding verwekt Men heeft er zelfs een oogenblik over gedacht de loopende contracten op te zeggen, maar hiervan is afgezien. Hoewel onze nijverheid van deze plotselinge enorme prijföverhoogmg van een harer grondstoffen zeker moeilijkheden zal ondervinden^ kan het meer duurzame gevolg daarvan toch slechts zijn dat zij zich meer en meer in. andere landen van aniline gaat voorzien. Dit zal móge lijk zijn, d3ar de analine-nijverheid zich zoo wel in Engeland (iBritish Dyers Ltd.) en Amerika al6 ook in Zwitserland (dat reeds een tiende van de geheeie Duitsohe productie kan leveren) in den laatsten tijd stehk uitbreidt. Waarom zou ook Nedeiland zelf met allengs mede in deze beliuefte on zer nijverheid kunnen gaan yooraien? B. L. GOiMIPERTZ. Te Amsterdam is overleden de heer B. L. Gomipertz, oudste firmant van de firma Wertneim Gomperla. BELEMMERING VAN ONZEN HANDEL. Een NederlandBcli importeur scbruft. aan 't „Altt. Handelsblad" In de Engelscbe bladen en in hot La«erliui6 worden voorstetien ge daan can den En gele cben schepen te verbieden, andere dan noodzakelijke goederen te laten vervoeren, alleen munitie, leger- en levensbehoeften. Thans reeds is het moeilijk plaats te bekomen voor «cederen op Engel- sche booten voor onze artikelen (wel licht voor alle goederen) wanneer echter deze voorstellen worden aan genomen. zullen wij absoluut geen goederen meer betrekken kunnen van Japan of China Üliineesche en Japansche raatten, porseleinen, bron zen .tochtschermen, etc., al deze ar tikelen kunnen ouder luxe artikelen worden gerangschikt, zelfs Vele ande re goederen, welke nog heel wat minder dien naam verdienen, kun nen met een beetje willekeur daar onder worden gerangschikt. En wat er dar. van onze zaken zal worden Dat de Engelschen wël een beetje willekeurig optreden, behoef ik nie* meer te zeggen, het mag voldoende bekend ceaëht worden. Dat intus- soTien eenige kisten Japansche tocht schermen reeds maanden lang in Londen liggen (in plaats van aan ons doorgezonden te worden), omdat men deze beschouwt als contrabande, daar ze overtrokken zijn met zwart katoen (met groote en goudftebor- duurde vogels) is toch zeker Wel wat al te bar. Als men zooiets als maatstaf aan neemt, dan behoeft men niet te vra gen. wat de Engelschen zullen doen, als zij alleen goederen, geen luxe artikelen. laten vervoeren. Wij beko men dan natuurlijk geen stukje goed meer. En de Nederlandsche stoomvaart lijnen In het begin van den oorlog kon den wü goederen van Japan en Chi na bekomen per JavaChinaJapan Lijn naar Batavia en verder naar Amsterdam. Op order van den gou verneur van Hongkong is dat thans verboden (reeds sedert ongeveer Augustus 1915). Het ware te wenschen. dat onze Regeermg reeds thans pogingen in het werk stelde om dozen nieuwen slag voor onzen handel to voorko men. Wil de Engelsohman alleen munitie en andera benoodigdheden met ziin booten laten vervoeren, dat .hii dan de Nederlandsche booten van Japan, China en Indië ongemoeid N. O. T.-goederen late aanvoeren. ONVOORZICHTIG. Het zoontje van den gemeente veldwachter H. Idema. te Bmmer- Campascuum speelde met een revol ver en richtte het wanen op zijn vier jarig zusje, met het gevolg, dat het kind door de wang werd geschoten. Het meisje is onmiddellijk, naar een ziekenhuis te Groningen lervoerd. GASONTPLOFFING. De werkman D. C., te Hilversum, die dezer dagen bij een gasontploffing in de schoenmakerij van zijn pa troon D. in de Leeuwenstraat aldaar ernstig werd verwond, is aan de ge volgen overleden. GESTIKT. Dinsdagmiddag kreeg de arbeider Meiberg, wonende aan den Krabben bosweg te Hengelo, bij het eten eon stukje vleesch m de luchtpijp. Toen geneedksundige hulp ter plaatse kwam, was de man al gestikt. NOG EEN SPAARPOTJE. Ten huize van den onlangs overle den 90-jarige weduwe J. O., te Krim pen a. d. Lek, diie gedurende de laat ste jaren haars lovens door de Diaco nie werd onderhouden, is f 420 aan contanten gevonden. OORLOGSWINST Hoe groot do winsten zijn, dlie te genwoordig door du iiandelaars in v.las gemaakt worijin, Ibevvijfet vol gens de Telegraaf het volgende feit: Voor eenige jaren werd in zekere gemeente van Zeeuwse h-V Ia anderen een handelaar failliet verklaard. Het passief beliep veiecheidono duizenden guldens. Toen kwam de oorlog en daarmede ook eene enorme stijging van de vlas- prijzen. Onee handelaar, daartoe door ondernemende geldschieters in staat gesteld, kocht groote partijen vla®, welke voortoopig werden vastgehou den. De prijzen klommen in tusschen tot ongekende hoogte en toen de op kooiper het oogenblik gekomen acht te, dat hij zijn voorraad met vrucht kon verkoopeni, bracht hem die zoo veel winst op, dat hij niet alleen in staat was zijn schuldeischors 100 hunner vorderingen uit te keeren, ■maar bovendien het niet onaardige restantje van 50.000 gulden voor zich- zolvcn over had. Nöderlandeoh motorseMp getorpedeerd. We lezen in de N. R. Ct.: Het Nederlandsche motorschip Ar temis, van de Ned. Ind. Tankstoom- boounaatscliappij in Den Haag, dat Dinsdag van Rotterdam is vertrokken met bestemming naar Thameshaven, ia Woensdagmorgen ongeveer half- drie, op 8 mijl afstand van het Noord- hinder vuurschip, getorpedeerd. De bemanning verliet het schip in haar eigen boot, maar toen ze zag, dat het schip bleef drijven, ging ze weer aan boord en werd teruggekeerd naar Rotterdam. Het motorschip is Woensdagavond met water in de ruimen den Nieuwen Waterweg biunangeloopen en is zon der assistentie opgestoomd naar Rot tordam. De geheole bemanning is ongedeerd. De Artemis heeft bij de torpedee ring een gat ter hoogte van de ma chinekamer gekregen. Van andere zijde wordt aan do N, R. Ct gemeld, dat de Artemis heeft gerapporteerd, dat ze door een Duit sche duikboot was aangevallen, die aftrok, toen twee torpedojagers in 't zicht kwamen. De Duitsckers hadden verlangd, dat de lichten zouden wor den gedoofd. Omtrent de torpedeering van de Artenns verneemt de N. R. Ct nader het volgende: In den nachit van 1 op 2 Februari, vijf minuten na middernacht, kreeg de Artemis ten Zuiden van den Noord- hinder eennge Duitsche torpedobooten in zicht. Een officier van een der torpedo- booten ging met 3 of 4 man in een boot naar de Artemis en gaf bevel, een zekeren weg te varen en een koers ie sturen Zuid ten Oosten, om daarna ten anker te gaan tot 's morgens 5 uur. Na eenigen tijd te hebben gestoomd, werden er aanstalten gemaakt om te gaan ankeren. Er waren op dat oogenblik 4 torpe dobooten in zicht. Een hiervan gaf toen order, naar Zeebrugge te .sturen, maar de kapitein van de Artemis antwoordde, daar niet bekend te zijn. Kort daarop hoorde men op de Ar temis roepen: Laat anker vallen! waarop do 1ste stuurman het anker vallen liet. Op een der torpedobooten schijnt men toen gemeend te hebben, dat een gegeven order niet goed was opge volgd, en aan de bemanning van do Artemis werd vijf minuten tijd gela ten om het schip te verlaten. Vóór de bemanning zich in de booten had kun nen begeven, werd er een torpedo af geschoten, die de Artemis trof aan stuurboordzijde midscheeps, waar door het schip een gat van enkele me ters kreeg. Een stuk van de torpedo is nog aan boord. De bemanning kwam ongedeerd in de booten en heeft daarin 2 fi 3 uur rondgedreven. Toen bleek, dat liet schip op zijn tanks was drijvende ge bleven. en er geen torpedobooten meer waren te zien, is de bemanning weer aan boord gegaan. Het Nederlandsche stoomschip Drechterland, op reis naar Buenos- Ayros, is daarop nog eenigen tijd in de nabijheid van het schip gebleven, om zoo noodig hulp te verleenen. Het 6Chip hield zich echter goed en stoomde op naar den Nieuwen Water weg, waar het Woensdagavond te 8 uur 40 min. is binnengeloopen. Op haar verdere rais naar Rotter dam heeft de Artemis bij Vlaardm- gen nóg even aan den grond gezeten. Om halftwee Woensdagnacht lag ze gemeerd aan boei 17 te Rotterdam. DE TELEGRAAF-ZAAK. De Telegraaf schrijft: „Het schijnt 't Handelsblad nog niet genoeg te zijn, dat de justitie ten kantore van het z.g. onü-smokkelbu- reau huiszoeking gedaan heeft Zij fanitaseeren er nu reeds op los dot do Engolschman Lang, in wiens voor malige woning de justitie mede een onderzoek instelde, een der leiders van het bureau zou zijn geweest. Dit is een grove onwaarheid. De heer Lang stond in geen enkele betrekking lot het Anti-smokkelbu- reau, doch kon vrijelijk beschikken over de gegevens, die dit bureau ten dienste stonden, geheel in dan geest als vele anderen dit deden, van wie wij slechts noemen den opperbevel hebber van ons leger en den minister van laudbouw. Do Telegraaf schrijft o.a.: „Nu de justitie gemeend heeft te moeten ingrijpen in zake hot z.g. Anti-smokke-lburoauligt het aller minst op onzen weg dit onderzoek vooruit te loopen. Doch wel willen wij mot alle voldoening oonstateeren, dat ons voorstel tot vorming van een Eereraad door hot optreden der justitie beantwooni is op een wijze, die ideaal is. Kan men zich idealer, d. w. z. onpartijdiger Eereraad voor stellen dan een rechtbank? Over dezen gang van zake-n kun nen wij niet anders dan voldaan zijn en de heoren, die het initiatief geno men hebben tot het justitieele onder zoek, hebban recht op onzen dank. Than® zal op "eerlijke, onpartijdige wijze opening van zaken gegeven wondleai; de lasterlijke praatjes zullen tot hun ware verhouding worden te ruggebracht en met volle gerustheid wachten wij de uitspraak af van oen onaantastbare Rechtbank. Don eerst zal het Nederlandsche volk kunnen oordeelen, of wij ooit het bcfang van Neerlands zaak uit hot oog hebben verloren. Eerder niet!" BELASTINGEN. Naar het „Handelsblad" verneemt, kunnen in het vervolgde inspecteurs der directe*belastingen aan gemeen tebesturen op hun verzoek toestaan om inzag» te nemen ook van de re gisters van. aanslagen der rijkfiinkom- etenbetastimg, waarin, o.a voor de be rekening van den kinderaftrek, eeni ge meerdere gegevens voorkomen dan in. de kohieren, on afschrift te nemen van de in die registers voorkomende aanslagen. DE BOLLANDA ItTERTK A -LI JN. De Telegraaf meldt Naar un® thans met zekerheid wordt medegedeeld, hoeft de Hot landAmerika-lijn de geheeie Rijn- vloot aangekocht van de firma J H Koenig-sfcld. Deze vloot, beslaande uit 16 5 18 schroefstoombooten, waaronder enke van löüO Ion, zal dienen tot het ver voeren van goederen uit Duitschland bestemd voor de Holland—Amenka- lijn. DE „PRINSES JULIA,NA". Aan de Telegraaf wordt nog uit Londen geseind De passagiers van de „Prinses Ju liana" vertellen dat zij bij het liooren van -d» ontploffing eerst mieenden, dat het echip getorpedeerd was. maar later bemerkten, dat het echip op een mijn was geloop en. Et was geen epoor van een paniek. Een gezelschap van 22 Belgn'sche non nen viel op de knieën en begon t® bidden. Do 87 passagiers aan boord van de „Prinses Juliana" zijn allen aao land gebracht. Even na twaalf uur toen de passa giers aan de lunch zaten, hoorde men een zwakke ontploffing. Het schip trilde even, maar zoo weinig, dat niemand van de passagiers in liet minst verontrust werd Het ®chi,p had de mijn slechts even aangeraakt, zoo- dat do ontplooiing liaar volle werking miste. Er werd oen 'klein gat in de kiel geslagen en de boot maakte een weinig water. De kapitein besloot recht op het land aan te sturen daar hij betwijfelde of het schiip de geheeie reis zou kunnen volbrengen. Men be reikte Fedixtowe om vijf uur des na middags. De passagiers werden eerst naar Harwich gebracht en kwamen om tien uur 's avonds te Londen aan. F. B. LöHNlS. Aan den heer F. B. Löhui6, di« zijn ambt van inspecteur van den landbouw heeft neergelegd, zal den 22en dezer te 's-Gravenhage een di ner worden aangeboden, bij welke gelegenheid tevens de aanbieding aal plaats hebben van een huldeblijk. VLUCHTOORD EDE. Dinsdag, den listen Februari, was het een jaar geleden dat de eerslo vluchtelinged in het vluchtoord Kda werden opgenomen. De Belgische be volking, waarvan verscheidienen een jaar lang en zeer veel een groot deel van dat jtiar hebben genoten van de gastvrijheid m het kamp en de goede zorgen van de autoriteiten, n'iet in het minst van de Regerings commissaris kolonel Mingels en zijn adjunct majoor Plas, met hun amb tenaren, wilden dezen dag niet on opgemerkt voorbij laten gaan en uiting geven van hun dankbaarheid, door kolonel Mingels een huldeblijk aan te bieden. De Prins en Prinses de Ligue wer den bereid gevonden deze plechtig beid bij te wanen en namens hun landgenootcn het huldeblijk aan te bieden. De regeer ingse.ommissaris word toegesproken namens de Belgische 'bevolking van het vluchtoord door den voorzitter van den dorpsraad, den hoer Decroix. Hij uitte den wensch, dat het Bel gische volk de erkentelijkheid aan Nederland in het harte moge rnoo- dragen en het zijn kinderen moge inprenten, opdat in de toekomst de tusschen de twee broederlanden be staande banden nog mogen wor den versterkt. Kolonel Mingels aauvaardde gaar ne de hem gebrachte hulde, maar vooral ook voor zijn staf van mede werkers, waaronder hij ook rekende de uit de Belgische bevolking zelf benoemde autoriteiten-, die hem steeds krachtig hebben gesteund in zijn work. Namens de bevolking vari hei vluchtoord bood daarna Prins de Ligue den kolonel een zilveren her inneringsplaquette aan, daarbij ook zijn persoonlijken dank uitsprekende voor alles wat hier voor zijn arine landgenootcn werd gedaan. Aan Prinses de Ligne werd na mens de Belgc-n een prachtig bloem stuk aangeboden. ONGELUKKEN. Woensdagmiddag is in de in aan bouw zijnde fabriek van de firma P. Smit Jr., aan den Oost-Varkenoord- ®chen-dijk te Itoterdam, een werk man, uil Noord-Brabant afkomstig, van een eteiling doodgevallen. VERDRONKEN. To [Bergambacht is de 64-jarige vrouw van A. O. bij haar woning t® water geraakt en verdronken. De vrouw leed aan toevallen. 'T INCIDENT IN T KAMP TE BERGEN OP ZOOM. Aan de „N. R. Ct." wordt gemeld, dat de rijksveldwachter v. d. P. aan zijn verwonding is overleden. DE WATERSNOOD De noodwaterkeering. De heer M. F. Visser schrijft aan 't Alg. Handelsblad o.a. in verband met het verslag van de Prov. Staten- zittiing: „Mr. ICappeyne zegt, dat bet plan- Visser wel niet zoo oud is als de weg naar Rome, maar dat het in geen ge- va! pen trouvaille is, aangezien men het plan van den heer Visser al vindt in het boek vun jhr. mr. Schorer, dia in 1895 over de profiolen in Noord- Holland een werk uitgaf. Deze uitspraak is niet juist; ik heb in mijn artikel van 20 Jan. 1916 uit drukkelijk liet plan Schorer vermeld en ook op de daarbij bohoorerade kaart aangegeven". De heer Visser noemt de afwijkin gen op en vervolgt dan: „Er is dus geen sprake van, dat mijn plan in het boek van jhr. Scho rer te vinden is. Noch de Commissar- ris der Koningin, noch de hoofdin genieur liebben mijn plan ooit eon oud plan genoemd en beide hebben het sympathiek genoemd als oen blij- v enido w alcrkeerïng. Dat het idee noodwaterkeering o4

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6