Soms wordt de rubber nog gerookt,1 wat ook het bederf weert. Dau komt de vulcanisatie, waar door de stof rekbaar wordt en dus ge schikt voor rijwielbanden en andere voorwerpen. Nog even sprak prof. Puile over de guita-percna. dat gewonnen wordt uit geheel andere hoornen dan de He vea Brati beneis, ook een totaal an dere stof is dan caoutchouc. Het ia hard en niet elastisch. Het wordt g»e- bruikt voor telegraafkabels, omdat 't een slechte geleider voor eleoiriciteit ls. Wanneer de draadlooze telegrafie de kabels onnoodig maakt, heeft het gutta-percha geen bc*lemmiiig meer. Aan het eind zijner rede gaf de spreker nog eendge cijfers die den geweldigen groei van de rubberpro- duktie demonstreerden. Vooral op Sumatra gaat de vermeerdenng soms van jaar op jaar met 100 vooruit Ook in dit opzicht heeft dit eiland een groote toekomst. IN HOOGER BEROEP. Al. S. huisvrouw van H. B. te Pur- merend is in hooger beroep gekomen tegen het vonnis der Arrondissements- lleclitbank al lil er waarbij zij 1» ver oordeeld tot tien dagen gevangenis straf 'er zake van melkvervalsching. VRAAG: Mijn zuster trouwt mét Mei met een 9oldaat. Kan zij kosteloos trouwen en ook per rijtuig? ANTWOORD: Aan het trouwen zelf zijn geen kosten verbonden. Wil uw zuster zich de weedde van een rijtuig veroorloven, dan zal Bij hiervoor moe ten betalen. VRAAG: Een dienstbode Is per drie maanden gehuurd. Wanneer ze iets breekt, hoeft haar mevrouw dan het recht, om haar geld in te houden, daar ze er niet op gehuurd is? Aloet mevrouw de dienstbode vrij geven, om een andere betrekking te zoeken? ANTWOORD: Voor het breikon, een enkele maal, bij ongeluk, kan niets worden ingehouden. Wondt het ech ter al te erg, dan zal mevrouw kun nen zeggen, dat er geld wordt inge houden. Een andere betrekking moet zooveel mogelijk in eigen vrijen tijd worden gezocht. Als hel bepaald noodig is, een be zoek te brongen buiten eigen vrijen, lijd, kan dat aan mevrouw gevraagd worden. tweede waterkeering al oud is, en mis schien wel „even antiek als de weg naar Rome", spreekt van zelf en la een leder, die maur iets aan de atudie Yan het polderwezen doet, bekend". Mr. Kappoyne zegt: ,,In 1895 schreef de heer Schorer, dat alles in orde was..." enz. Ik meen zoo vervolgt de heer Visser dat een nalezing van bladz. 63 laatste alinea en van bladz. 64 een dergelijke conclusie niet geheel wettigt. Het is de groote verdienste van den vroegeren Commissaris der Ko ningin geweest, dat hij in verband met den hoogen vloed In Dec. 1894 een reeks werkzaamheden heeft be schreven, die z. i. nood'ig waren om een eventueels doorbraak te voorko men of althans in hare gevolgen te beperken. Het Is wel zeer te betreu ren, dat daaraan en door Pröv. Sta ten en door de polderbesturen zelf zoo weinig aandacht is geschonken. An ders toch bijv. zou de dringende raad van jhr. Schorerr om de tweede, wa- toikeering lm West-Friesland Hangs den Lamg-ereisdijk vooral door te trek ken niet beantwoord la innen zijn met het wegnemen van de sluisdeuren in de keersluis in dien dijk aan het Mal- legat, waardoor de waarde der 2e waterkeering nog sterk verminderde. Een der vele andere voorgestelde ver beteringen bestond in het dempen van het voor den Waterliandschen dijk zoo gevaarlijke Kinselmeer, dat even min uitgevoerd is. Er zij echter dadelijk aan toege voegd om iedere verkeerd» gevolg trekking te voorkomen, dat de uitvoe ring van jhr. Schorr's plannen aan de nu plaats gehad hebbende ramp niets veranderd zou hebben, en dat bij vroegere uitvoering van zijn twee de waterkeering de overstrooming zich tot. precies dezelfde grens zou hebben uitgestrekt als nu. Alleen zouden dan de daarachter liggende ingelanden gerust kunnen zijn en geen kosten bobben behoeven te maken. Voorde tweede maal gevlucht. Mon meldt uit Broek in Waterland aan de Telegraaf Als een zeldzaamheid kan worden gemeld, dat mejuffrouw de weduwe P. Muider. geboren Doktoer, thans voor de tweede maal voor den water vloed heeft moeten vluchten. Mejuffrouw Mulder—Dekker is ge boren te Broek in Waterland in 1824 en werd als kirnd van een jaar met haar ouders naar Amsterdam mee genomen, wegens den watersnood. Zij woonde nu als weduwe bij haar zoon C. Mulder, die nu zijn woning moest verlaten, de oude moeder van 92 jaar met aich medenemend. D e el neming. Na de gift van 5000 francs, welke de Belgische gezant te 's-Graven ha go reeds als een persoonlijke gave van Koning Albert had ter hand gesteld aan den Minister van Buiitenlandsche Zaken, heeft baron Fallon thans na mens de Belgische Regeering, een gift van 10.000 francs geschonken ten bate van hen, die door den watersnood zoo zwaar zijn getroffen. Enkhuizen. Enkele zsvakke plekken aan de zee- ziide van de Dreohteirlandsche zeewe ring leveren nog eenig gevaar op. De steenzetters, die thans weer vol gens de vroegere metihode de glooi ing herstellen met puin en bazalt- btokken. werken ook des Zondags nog door. De zwakke plaatsen aan de binnen zijde worden met eenige tienduizen den zakken aarde afgedekt om te voorkomen, dat bii een nieuwen Btorm de hier aangebrachte grond zou wegspoelen. In Friesland. In Friesland zakt het water lang zaam. De polders te Nije- en Oldela- mer komen weer in het bezit van den sintelweg, die grooten'deels weer droog ligt. eoodat langs dien weg weer passage te voet mogelijk is. De verlaten woningen zijn voor een deel weer door de bewoners betrok ken. Eemlani De noodvoorziening met kistdam men is voor de dijken van Eemland gereed gekomen, üfoodat bij gewonen was het invloeien van water is ge keerd wat betreft de provincie Utrecht De Zuiderzeesluls te Spakenburg kon de laatste dagen ibij ebbe veel water loozen in de Zuiderzee. Verdronken vee. In de gemeente Hoogland tussohen Amersfoort en Bunsclioten is groote veesohade geleden. Aangifte bij het gemeentebestuur aldaar is gedaan van het verdrinken van '275 stuks rundvee. 373 varkens, 32 biggen, 3 paarden. 11 geiten en schapen en 1467 teftuks pluimvee. Een conferentie. A s. Vrijdag zal ten raadhuize te Amsterdam eon conferentie plaats hebben tusschen don Commissaris der Koningin in Noord-Holand en de bur gemeesters van de gomeonten in de golefflsterde polders. Zaterdagmorgen zal eon vergadering plaats hebben van de polderbesturen uit het hoog heemraadschap Waterland in veree- mging met den dijkgraaf, hoogheem ruden en hoofdingelanden. bladsnieuws Speelgoed. Het bestuur der Nioord-Hollandsche Vereeniging tot Bevordering van Volkskunst heeft op grond, dat de fabrikatie van- en don handel In speelgoederen een bron van wel vaart voor ons land kan worden, cii dat. in «eval deze fabrikatie in goode richting wordit gestuurd, het ver vaardigen van speelgoed aan vele handen werk zal geven en in niet geringe mate volkskunst zal bevor deren. een prijsvraag uitgeschreven voor het maken van ontwerpen en teekenlncen en voor afgewerkt me-1 dem speelgoed- De mededingers worden in de keuize geheel vrij gelaten De in te zenden teekeningen en speelgoederen moeten evenwel een modem karak ter dragen en door vorm en kleur aan artistieke eischen voldoen, doch vooral voor kinderen aantrekkelijk en begeerlijk zijn. Go de ontwerp-teekentngen moeien do gewenschte kleuren worden aan gegeven en zij moeten -vervaardigd ziin op eene wiize. dot men daarnaar het speelgoed kan maken. De ontwerp-teekeningen en het Ingezonden speelgoed blijven het eigendom van de inzenders. Jubileum. 6 Februari a.s. zal het 55 jaar go- leden zijn dat de hoer J. Waning, Drappenieretraat 17 rood alhier, in dienst trad bij de firma Joh. Ensche dé en Zn., en wel in de afd. zetterij. COÖPERATIEVE BOUW- VEREENIGING. In de vergadering der Coöperatie ve Bouwvereeniging de X, is beslo ten de vereeniging te ontbinden met ingang van 15 Februari a.s.. De perceelen zullen dan in eigen dom overgaan aan de leden. Het bestuur bestaande uit de liee- ren G. J. Veldheer, voorzitter; C. Doeven, secretaris, en C. P. J. Cassée penningmeester, is raet de likwida- tie belast. De vereenïgimg is opgericht 20 Sept. 1906. VOOR DE WATERSNOODSLACHTOFFERS. Op het gemaskerd bat der tooneel vereeniging T. O, N. E. V. O. zal een bloemenverkoop worden gehou den ten bate van de watensnood- elachtoffers. VRIJGESPROKEN. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft vrijgesproken J. J. S., die door de rechtbank te Haarlem bij vonnis van 28 Oct. j.l. veroordeeld was tot f 2.boete subs. 2 dagen hechtenis wegens verboden uitvoer van de kens. J. J. CREMER". In den schouwburg had voor de kinderen van de leden der Kon. Let ter! Vereeuwiging „J. J. Cremer" Woensdagavond een bal plaats. Van zeven uur tot half elf wemelde 't in de zaal van aardige cosluumpjes en tot boven in de zaal zaten de ouderen om toe te kijken naar 't aardig, kleu rig bewegen beneden, waar een or kestje dansmuziek deed hooren en de heer D. G. de Haan, de bekende dansonderwijzer den scepter zwaaide. Een groot programma werd afgewerkt en in de rustpoozon werden wat aar dige liedjes gezongen door een heer met een guitaar of werden die jonge kelen dorstig door dansen en praten, gelaafd. Dal heel den avond een pret tige stemming heorsohte, Iaat zich hooren. Met een cotillon werd het kinderbal besloten. Na 't kinderbal werd oen danspartij voor de grooten gehouden en, hadden de kiemen zich vermaakt, de grooten deden 't niet minder. „OOST EN WEST". De afd. Haarlem van deze vereenl- ging liad Prof. dr. A. Pulle uitgenoo- digd, om Woensdagavond in de kleine concertzaal der sociëteit Vereeni- ging" een voordracht te houden over: „Rubber en Guttapercha m Neder!- Induë", geïllustreerd) door kchUjeeL- den en toegelicht door demonstratie materiaal. De spreker begon met op te mer ken dat er veel planten zijn, die een witte, melkachtige vloeistof afschei den, als ze gewond worden, zooals wolfsmelk, paardebloem enz. Zoo is ook de caoutchouc en de gutta-percha de gestolde melkachtige vloeistof van den gomboom ,de Hevea Brasiliensis. De naam caoutchouc komt van cafi outchouc, oen lndmansche naam caa is boom oulchouo ie vloeaen. Con- damine, eon Franse liman, bracht de stof het eerst uit Aiuentoa naar Frankrijk. De naam rubber is afkom stig van bet Engolsohe woord to ruo, dat w rijven beteekent. Men wrijft met rubber of gom potloodstrepen uit. Voor 1850 kwamen slechte kleine hoeveelheden rubber in Europa voor. Na 1850 vond men do vulcanisatie van rubber uit; d. i. men verbond de stof mei zwavel, waardoor zo meer tegen weersgesteldheden bestand was. Uier- door kwam zij moer on meer in ge- biu'k. In 1876 haalde de Engelschman Wiek ham het eerst 70.000 zaden van de Hevea van do oevers van de Ama zone. Uit dezo zaden kweekte men in den Londenschen plantentuin 70OU hoornen. Deze werden overgebracht naar Geylon., waar do rubbercultuur na een dertigtal jaren de theecullmu geheel verdrong. Daar ook Java en vooral Sumatra, een klimaat heeft, dat veel overeen komt met het klimaat van Brazilië, gelukt in onze koloniën de rubber- oogst zeer goed. Lichtbeelden vertoonden den ge heel en aunleg van oen caoutchouc - piantage, de uitroeiing van het on kruid, dat den grond uitput, en dc winning van het 6ap, dot zich in den schors der boomen bevindt. Daar de gomboomen lage vlakke velden ver langen, boden de Lichtbeelden een vrijwel Hollandschen aanblik. Na de pauze behandelde prof. Pulle de bewerking van het gewonnen sap. Het wordt opgevangen in glazen bak jes, die van onderin een punt heb ben, zoodat ze niet staan kunnen. Dit'dient om te voorkomen, dat de inlanders ze meenemen naar huis voor huisraad. Het sap ia een emul sie, geheel gelijk aan melk. De rub ber zweeft er in fijne bolletjes in. Evenals melk laat men het rubber- em p stremmen door een zure stof. Klonten rubber komen dan boven dnyv en. Do bewerking komt dus over eeu met de kaasmakerij, wat door den spreker met een proef aangetoond werd. In de fabrieken gaat alles even zoo, maar in het groot. Voor de be werking wordt lw;t sap eenigen tijd gehouden op een temperatuur van 80 gr, om bacteriön to dooden, dio anders in de verkregen rubber bederf zouden brengen. GRATIS BROOD EN KOFFIE. 3 Februari 1916. Deebiemers heden: 5io kinderen. Ingekomen giften bij: H. London, Kampersuigel 50: Nicht je J. f 1. bij A. v. d. Vaart, dansstraat 73: v. Brood en Koffie f 5, N. N. f 2.50. J ubil e ua Abusievelijk was dezer dagen ver meld. dat de heer F. M. Aukes 25 jaar werkzaam was ter Provinciale Griffie. Dit moest zijn 45 jaar. Raad van Beroep. Gedurende de maand Februari zal de Raad van Beroep (Ongevallenver zekering) te Haarlem, behalve voor zitter en griffier, zijn samengesteld uit de heeren II. W. Witte en J. B. M. Brantjes, te Purmerend, leden werkgevers G. Stoel, te Wor.mer- veer. en H. Kwaad, te Hoorn, leden- werklieden. VRAAG. Heeft een patroon het recht, om, wanneer men 3 of 5 minu ten te laat komt, het loon te korten? Het gehd komt ten voordeel» van den patroon zelf. Ik heb geen contract geteekend, waarin dit vermeld ia Wij verdienen 15 cent per uur, en er wordt ons 10 cent voor een half uur afgehouden zonder dat wij hier van vooruit kennis hebhen gehad. Bij het in dienst treden is men ver plicht zich aan te sluiten bij de zie kenkas. Mijn patroon heeft deze kas overgedragen aan een maatschappij. Het ziektogeld wordt wekelijks van ons loon afgehouden. Moet nu bij ziekte de patroon, of de maatschappij ons het geld uitbetalen? Hieromtrent is ons niets medegedeeld. ANTWOORD: Over den tijd, dat gij niet werkt, behoeft de patroon geen getd te betalen. De Maatschappij is uw verzekeraar. VRAAG. Kunt u mij ook mede- deeien, wanneer lichting 1911 voor landstorm op moet komen? ANTWOORD. De opkomst voor de landstorm jaarklasse 1911 is nog niet vastgesteld. VRAAG. Ik ben in Januari 18 jaar geworden. Van welke Lichting .ANTWOORD. Als het zoover komt behoort gij tot de lichting 1918, die In Januari 1917 wordt ingeschre ven. VRAAG. Mijn vader te ruim 60 jaar en werkloos. HoeveeJ vergoeding kan hij voor mijn broer eischen, die bij den Landstorm is? Wat bedraagt de hoogste vergoeding? ANTWOORD. De vergoeding voor landstormpllchtigen wordt, na onderzoek, op verzoek van den be langhebbende toegekend voor ten hoogste f 1.50 per dag, VRAAG. Mijn zoon is van lich ting 1916 en bij de veldartillerie 2e regiment 4e afdeling ingedeeld. Wan neer moet hij opkomen? .ANTWOORD, De datum van op komst voor de bereden artillerie is nog niet bepaald. In gewone tijden is dat in het tijdvak van 15 October of zoo het in twee gedeelten geschiedt 16—20 Maart en 1—5 October. INGEZONDEN ME DE DE RLINGE N A 30 Cts. per regel BEWARING VAN INBOEDELS In afzonderlUke. afjesloten bs waarkaain. Hitoie (richt 74. P. KOOGEVEEN la (TÏLEFOON 1886). Uh de Omstreken Keematede. VOOR DE WATEiRS N OÖDSL ACHTOFFE RS Men schrijft ons: Naar aanleiding van een circulaire van den N. V B., inhoudende eene opwekking, om pogingen in het werk te stellen, teneinde qua sportorga nisatie, mode te 'bei-pen lenigen de ellende van den watersnood, confe reerde de U. V. V. „Heemstede", Donderdag 1.1. met hare zusterver- eeniging de R. K. Sjx>rtvereeniging ,J3erkenrode" over de vraag op welke wijze succesvol te geraken tot het beoogde doeleene flinke bijdra ge voor de ongelukkige slachtoffers van dezen nationalcn ramp. Unaniem werd besloten uit beide vereenigingen samen te stellen het „Ueemsteedsch Elftal", hetwelk eon wedstrijd zal spelen tegen <te Ilaar- lemsche fcwoede-klasser E. D. O., die zich inmiddels bereidwillig disponibel stelde. Sohoten. Ontvanger. Od de aanbeveling voor Gemeente- Ontvanger te Koog aan de Zaan 13 als No. 1 geplaatst de heer R. A. Baas. plaatsvervangend Gemeente ontvanger dezer gemeente. Loop der Bevolking. In 1915 is de bevolking van Schoten vermeerderd door geboorten met 182 m. en 185 vr.. door vestiging met S22 m. en 836 vr., totaal lOOi in. en 10*21 vr. Gedurende het jaar 1915 is do be volking verminderd door overüjrtan met 6 Om. en 46 vr., door vertrek met 781 m. en 726 vr., totaal S41 m. en 772 vr. Blijft dus een vermeerdering Aan 163 m. en 249 vr. Op 31 December 1014 bedroog het aantal inwoners 11.861 de toestand op 31 December 1915 is 6101 m. en 6112 vr.. totaal 12273. Santpoort Voor het Watersnood-Cornité. De Mobilisatie-tooneelclub van het fort benoorden Spaarndam gaf Woensdagavond" 2 Februari in liet hotel ..De Wijman" eene toorieel- uïtvoering ten bate van het Waters nood-Comité. De zaal was «choel met belangstel lenden gevuld. Opgevoerd werden Kerstnacht", dra-ma in één bedrijf, waarin een ongelukkig huwelijk met ziin gevolgen werd afgebeeld, en ..Op de derde verdieping", blijspel in één bedrijf, waarin allerlei vergissin gen voorkwamen, welke niet weinig 'den lachlust opwekten en de uonwe-v zigen vermaakten. Er werd zeer goed gespeeld cn de ondernemers komt eere toe voor de zen avond. Na afloop was cr een geanimeerd ba! Spaarndam, Broodkaarten. Het aantal broodkaarten, ter Secre tarie uitgereikt voor de maand Fe bruari bedraagt 61. Landstorm. Voor de jaarklasse 1911 van 'lm landstorm ziin alhier ingedeeld vijf personen, waarvan één in Canada vertoeft Haarlemmermeer, Woensdagavond werd bij don aan vang van don cursus van Het Itoode Kruis, gegeven in itc-tel de Landbouw te Hoofddorp door Dr. van Mansuin den leider, dotir een der cursisten P. v. d. Steonhoven, namens allo cursis ten hartelijk dank gebracht voor zijn vele bemoeiingen in zake voorloopigo vrijstelling van de militieplichten aan de deelnemers van dezen cursus. Dr. van Mansum dankte voor het gesprokene, wenschte hou geluk met d6 gunstige wending die deze zaak had genomen voor velen van directe gevolgen en stelde voor hot navolgen de telegram aan het hoofdcomilé van het Roodo Kruis te zenden-. De landstonnplichtige leden van do te Hoofddorp te vormen transport- colonne van het Nederlandsehe Roo- <U> Kruis betuigen hunne hartelijken dank voor de hooge medewerking, door het hoofdcomité.verleend, in za- Ik'o hunne vrijstelling voor directe on der de wapenen treding. Met algemeen» instemming werd besloten dit telegram te verzenden. Ten slotte werd nog een collecte ge houden ten behoeve van het waters- noodcomité, welk» collecte, behalve de toezeggingen die nog gegeven wer den. f 33 opbracht DOOR DEN WATERSNOOD. Naar wij vernemen wordt den land- bouwers voor het verbouwen van spi- naziezaad en verdere fijne zaden zoo'n buitengewone hooge prijs gebo den als nog nimmer te voren werd gegeven. Het gevolg daarvan is dat er dit jaar al heel weinig tarwe wordt uitgezaaid en waar de wintertarwe niet ai te best staat, maakt men zich gereed om ze ulsnog uit te ploegen en er nog iets anders In te zaaien. Ook worden enorme prijzen geboden om land te verhuren voor tuinbouw- vruchten. Tuinbouwers uit het Noor den van Noord-Holland loopon den polder af om land te huren voor kool- bouw en bieden zelfs tot f 500 per H.A. Daarbij heeft de landbouwer zelf niete te doeai dun het geploegde land gelijk te rnaken. Het is te begrijpen dat velen er op in gaan! Letteren en Knnst NIEUWE UITGAVEN. „HET MUZIEKCOLLEGE Van den uitgever, den heer Esnile Wegelin, te Haarlem, omvingen we „iHet Muftiekcolloge'', waar we, be halve den gewonen Lrthuud, in vin den Het ontstaan van de opera eo hare ontwikkeling in de 17e eu 18de eeuw, III, door li. S. Brieven uit het Buitenland, door Geeriruida van Via- deracken, en de gewone rubrieken. NIEUWE TIJDSCHRIFTEN. In „De Gezondheid'" wordt het artikel over de practische inrich ting en ineubileericg eener woning beëindigd, en eveneens een stukje over de gymnastiek in verband met de gezondheid.. l>e goede gewoonte, een eri ander over eerste hulp bij on gelukken mede te doelen, is ook thans weer gevolgd. Ditmaal wordt in woord en beeld getoond, boe iemand, die aan 't onderbeen ver wond is. kan worden vervoerd. Ten slotte wordt iets verteld over tropi sche ziekten. „De Gezondheid" is een prettig geschreven tijdschrift, dat den Leek op alle gebied inlicht. Uitgever La Joh. Morks te s-Gravcnhage Sport en Wedstrijden VOETBAL. WEDSTRIJDPROGRAMMA VAN 6 FEBRUARI 1916. Westelijke Afdeeling. Haarlem—Sparta. U. V. V.Hercules. V. O. C.— H. B. S. Reserve le klasse. H. F. C. II—Quick II. Sparta II—D. F. C. IL 2e klasse B. A. F. C.Alcmaria Victrix. Spartaan—D. V. V. 3e klasse E. Bioemendaal R. C. H. StormvogelsA msteL Kinheim—Schoten. Oostelijke Afdeeling. le klasse. Vitesse— U. D. Go-aheadBe Quick. Zuidelijke Afdeeling. le klasse. M. S. V.,-R. V. V. WiLhelmina—Willem IL Rechtszaken HET DIP.NSTWEIGERINGS- MANIFEST. 't Alg. Handelsblad meldt: Da Van Dobben, prr-diknnt bij de Ilerv. Gemeente le Pivtersbiemin, wegens het verspreiden van hei dienst weigéri ngjsm ani f est veroor deeld tot f 75 boete of een maand hechtenis, acht he< niet wenschelijk dat hij de boete betaalt, maar wenaecht de hechtenis te ondergaan. Het betalen dor boete zou zijn een be kennen van schuld. Bovendien zou z. L boetebetaling do grove onbillijk heid bestendigen van het strafstelsel* de gegoede betaalt, de arme wordt op gesloten. Stoomvaartberlchfen HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het stoamsclup And ijk vertrok 30 Januari van Norfolk naar Monte video. Het stoomschip Samnanger. van New-York naar Rotterdam, vertrok 30 Jan. van Fayal. Het st. Poeldijk arriveerde 1 Fcbr. van Rotterdam te New-York. Het st. SLicdrecht vertrok 31 Jara van New-York naar Rotterdam. Het st. Maartensdijk vertrok 30 Jan. van Buenos Ay res naar Chili. net at Med.-i wordt helen van N.- York in den N. Waterweg verwacht STOOMV. MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het stoomschip Idomoneus. van Batavia naar Londen, paseeerde 30 Jan. Perim. Het stoomschip Sarpedon, van Amsterdam naar Java. passeerde 30 Januari Perlm. ROTT. LLOYD, Het st Djember (uitreis) vertrok 31 Jon. van Suez. KON. HOLL. LLOYD. Het st Drechterland (uitreis) ver trok 2 Febr. van den Hoek v. Hol land. Rubriek voor Vragen Geabou neerden hebben het voorreeht, rragen op versohillend gebied, mils voor boantwoording vatbaar, in te renden bij du Redaotie van Haarlem'» Dagblad, Groote Houtstraat 68. AUe antwoorden worden geheel kosteloos jegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaat» van den inzender vermelden wordt geoa aandacht geschonken. VRAAG: Weet u de eenvoudigste en goedkoopste manier om g«el katoen waterdicht te maken? ANTWOORD: Met gekookte lijnolie; 't goed wordt echter slug. VRAAG: Als iemand per week is aangenomen op een atelier heeft de patroon dan recht bij Zon- en feest dagen en ziektegevallen het loon In te houden? ANTWOORD: Als de ziekte slechte oen enkel» dag duurt, neon. VRAAG: Mijn zuster is getrouwd niet een weduwnaar met kinderen. Hij heeft f 1400 op zijn spaarbank- I>oekje. Hebben na zijn dood zijne kin- dieren recht of aanspraak op een deel van h«t geld? Zoo ja, hoeveel? Er is geen testament. ANTWOORD: Zijn kinderen zijn erfgenamen. Uw zuster heeft aanspraak op een kinderportie. Raadpleeg een advocaat of notaris. VRAAG: Is op Zaterdagavond kos teloos rechtskundig advies te beko men bij Mr. Thiel. Op wolk uur en waar? ANTWOORD: Aan het gebouw van Toynbee, 's avonds 8 uur, legen beta- line Van f 0.10 aan de Toypieever- een iging. VRAAG: Als een meisje met Febr. haar betrekking opzegt om mtt Mei te Vertrekken, heeft mevrouw dan recht, om haar met 6 weken weg te sturen? Heb ik recht op loon en kost geld tot Mei en hoeveel aLs ik f 130 verdien? ANTWOORD: Gij hebt recht op loon en kostgeld tot Mo! VRAAG: Een kinderjuffrouw ver laat a.s. Augustus goedschiks hare betrekking. Zij zou er dan juist 4 Jaar zijn geweest. Volgons afspraak krijgt zij elk jaar in Juli 14 dagen vacantie. A.s. Augustus is er weer een vol jaar om. Heeft zij nu ook recht op die 14 dagn? Zoo niet, hoe lang dan? ANTWOORD: De vacantie wordt gegeven mot het oog het doorloopen der betrekking. Wanneer deze 1 Au gustus eindigt, is er geen reden om in Juli vacantie te geven. VRAAG: 1 Mijn dochter hoeft haar betrekking tegen Februari opgezegd, doch nu is zo ziek geworden, en is in het gasthuis. Moet mevrouw tot dien datum het gasthuis betalen of zoo noodig langer? 2. Kan haar mevrouw nu 6 weken loon inhouden? 3. Heeft mevrouw recht om haar Nieuwjaars- geld in te houden? 4. Iteeft mevrouw recht het verval te houden. ANTWOORD 1. Mevrouw moet het gasthuis betelen tot 1 Febr. 2. Neen. 3. Ja. 4. Noen. VRAAG: Ik ben als dagmeisje ge huurd, en heb mijn Nieuwjaarsfooi ontvangen. Ik wensch echter deze betrekking te verlaten. Hoeft mei vrouw nu het recht mijn Nieuwjaars fooi te houden of niet'? ANTWOORD. Voor een dagmeisje schejit de ontvangst vUn een nieuw jaarsfooi geene verplichtingen. VRAAG: Is de loterij of d» obligatie van de Tijdgeest Koninklijk go edge- kourvj? ANTWOORD: Ons niot bekend. VRAAG: Hoe lang is de opzeggings termijn van een dagmeisje, dat per week haar loon ontvangt? ANTWOORD: Een week. VRAAG: Ik ben dagdienstbode en krijg wekelijks mijn salaris. Ik ben 14 dagen ziek geweet Ileb ik ln dien tijd recht op mijn loon'? ANTWOORD: Gedurende een week. VRAAG: Waar en wanneer worden de van strooperij afkomstige en in beslag genomen voorwerpen ver kocht'? Is die verkooping publiek? ANTWOORD: Een dergelijke ver kooping bestaat niet VRAAG. Wanneer is de Minister van Oorlog (e spreken, em hoe laat? ANTWOORD. Donderdags half twee. In den laatsten tijd gaat echter herhaaldelijk de audiëntie niot door. VRAAG. Hoeveel bloed heeft een volwassen persoon ongeveer in het lichaam? ANTWOORD. 465 Liter. VRAAG. lk woon te Haarlem en ben in de personeel» lielasting aan geslagen voor f 5.20. Hoeveel wordt de wekelijksche huur van mijn huis berekend? ANTWOORD. f 3 per week. VRAAG. Wanneer ik een pakje met gemaakt goed naar N.-Amerika wil zendon, kan ik dat meegeven met iemand, die werkzaam is op een boot van de Hol! Amerika lijn. Wanneer die persoon het in New-York voor mij aan liet postkantoor verder ver zendt, zouden de kosten (invoerrech ten) enz. dan minder hoog zijn, dan wanneer ik het rechtstreeks van hier verzend. Hoeveel zou dat ongeveer oediragen? ANTWOORD. Deze vraag kun nen wij zonder nadere omschrijving niet beantwoorden. Er zijn verschil lende goederen tem uitvoer verboden. Information zijn te verkrijgen ter In spectie K! Heiligland Si, Kamer 12. VRAAG. Levert het eenig ge vaar op voor de gezondheid, ais men iels op ziin hand iaat tatoueeren 'Weet u ook een middel, om dit er weer af te krijgen? ANTWOORD. Dat is ons niet bekend. Wend u tot een geneesneer. VRAAG. Is de courant ,,De Vriond voor Oud en Jong" hier in Haarlem to krijgen? Zoo ja, waar? ANTWOORD. Dat is ons uict bekend. VRAAG. Waar moet ik mij ver voegen voor eene sollicitatie aan den Provincialen Waterstaat van Zuid- Holland ANTWOORD. Aan het bureau voor den Provincialen Waterstaat te 's-Gravenhage. VRAAG. Ik heb een jongen grootgebracht tot zijn 18de jour en hem mijn naam gegeven. Wanneer hli die niet waard is. kan iic hem dien dan ontnemen ANTWOORD. Uw vraag is niet heel duidelijk. U kunt natuurlijk niemand ziin naam ontnemen. VRAAG. Ik ben veroordeeld tot een boete van f3. Nu heb ik het tot twee keer toe aan mijn vrouw »*ege- \en. doch deze heeft het geen van heide keeren betaald. Wat kan ik hiertegen doen? Wat kunnen c-r de gevolgen van worden ANTWOOHD. U moet die dan maar zelf gaan betalen, anders moet u hechtenis er voor ondergaan.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 7